VERZETSLEIDER OP CYPRUS KONDIGT BESTAND AF 5 Chroesjtsjef deelt mening van Nasser Na golf van gewelddaden G.S. van Zuid-Holland: GEEN satellietstad Pamfletten uitgedeeld in hoofdstad Nicosia Waterbussen Oorlogswinter' in Amsterdam Britten vliegen niet meer over Israëlisch gebied NEEM REGENKLEDING MEE Ds* O. G* Heldring overleden PROTEST-GOLF PROTES1ANTS-CHRIS T BLIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer repatriërenden uit Indonesië in Rotterdam Gewonde bergbeklimmer krijgt bezoek Gas doodde man in Nijmegen Voorlopig pauze tot 10 augustus Overeenstemming op conferentie Waarschuwing van Sowj et-Unie? ?hofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes elefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, f2,40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4076 Directeur: JACQ DE SMIT Distributie van brandstoffen in Jordanië De regering van Jordanië heeft be kend gemaakt, dat benzine, petroleum en dieselolie met ingang van vandaag gerantsoeneerd worden. DE NIEUWE Russische ambassa deur in Irak, Zaitzef, is gisteren met de hele staf van de ambassade in Bag dad aangekomen. Met bijna 500 repatriërenden uit In donesië en ongeveer 50 Nederlandse passagiers uit Australië wordt het Ita liaanse m.s. „Castel Felice" morgen ochtend te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal om 11 uur een aanvang nemen. Dughenis, de leider van de Eoka, de verzetsorganisatie der Griekse Cyprioten, heeft gisteravond een onmiddellijk ingaand bestand afge kondigd in de strijd tegen de Britten en de Turken. Het besluit van Dughenis werd bekend gemaakt door middel van pamfletten, die in de Cyprische hoofdstad Vicosia zijn verspreid. In een thans voor publikatie vrijgegeven advies, geven gedepu teerde staten van Zuid-Holland de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o. in overwe ging NIET tot stichting van een satellietstad over te gaan om de in het westen des lands te verwach ten bevolkingstoeneming te kun nen opvangen. Enerzijds biedt, aldus het advies, de stedengroep LeidenDen HaagDelft wel voldoende woonruimte om de be volkingsaanwas in de komende twintig jaar op te vangen en anderzijds is het op gang brengen van een groeiproces als bij het plan Wilsveen werd voor gesteld, alleen dan verantwoord, als de uitbreiding op zich zelf onvermijde lijk is of nationaal rendabel. Hiervoor is geen bewij s geleverd en daarom verdient een gedecentraliseerde ont wikkeling de voorkeur. In het beraad over de noodzakelijk heid van de stichting van een nieuwe stad hebben G.S. opnieuw berekenin gen gemaakt van de beschikbare woonruimte in de randstad Holland en de te verwachten groei in zielental. In tegenstelling tot de prognose van de „werkcommissie westen des lands" waarbij de bevolking in de randstad in 1980 op 1.200.000 zielen wordt ge raamd, schat het college van G.S. dit getal op 1.150.000 tot 1.160.000. De woonruimtecapaciteit voor de Haagse agglomeratie is met 730.000 personen te laag gesteld, meent het college en kan voor 1980 gesteld wor den op 770.000 personen. Met de woon ruimtecapaciteit van de agglomeratie Leiden (270.000) en van Delft (120. 000), heeft de stedengroep Leiden Den HaagDelft woonruimte voor 1.160.900 personen. In Nijmegen heeft zich gisteren een geval van gasvergiftiging voorgedaan, waarbij de 43-jarige heer A. van D. het leven verloor. De man, die alleer thuis was, heeft blijkbaar de bedoe ling gehad thee te zetten. Terwijl het gas brandde is de plastic slang van het kraantje los geraakt. De man werd enige tijd later door zijn huisgenoten dood in de keuken gevonden. Zeeuwse schaker speelde remise in Dordrecht Maandagavond zijn te Dordrecht drie schaaktoernooien onder auspiciën van de KNSB begonnen. In de eerste ronde van de wedstrijden om het open kam pioenschap van Nederland slaagde de Zeeuw Jansen uit Waterlandkerkje er in remise te spelen tegen Axons uit Naarden. Van Weezei uit Amstelveen moet zijn titel als open kampioen van Nederland verdedigen. MEVROUW MEIR, de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Is gisteren in Parijs aangekomen voor „besprekingen die van zeer groot be lang zijn voor Frankrijk en Israël". VOLGENS EEN bekendmaking in Algiers zijn in de afgelopen week 707 opstandelingen in Algerië gesneuveld en 138 gevangen genomen. In Cansas City in Amerika trad de „blauwe rivier", tengevolge van zware regenval, buiten haar oevers. Het omringende land werd bijna twee meter onder water ge zet. Op de foto ziet men een op slagplaats van oude autobussen, d.w.z. men ziet alleen de daken van deze vehikels, de rest staat in het water. Dighenis stelde de volgende voor waarde: „indien de uitdagingen der Britten en Turken, ook na het door ons afgekondigde bestand, aanhouden, behoud ik mij na tien augustus a.s; het recht voor een onmiddellijke te genactie te gelasten". Dighenis' bestandsaankondiging komt na een golf van gewelddaden, die zich in de laatste tijd in Cyprus heeft voor gedaan. Alleen reeds in juli vielen er 97 doden, hetgeen meer is dan in wel ke maand ook van de veertig maan den, die de wanordelijkheden op Cy prus thans hebben geduurd. O EEN VERKENNINGSVLIEGTUIG van de Verenigde Naties, dat de Sy- risch-Libanese grens verkende, heeft een noodlanding gemaakt in Libanees gebied, dat door de opstandelingen wordt beheerst. De vlieger bleef on gedeerd. o DINSDAG 1958 AUGUSTUS Paulus, een gevangene van Christus Jezus Philemon 1 1 DE APOSTEL PAULUS bezat nog meer visitekaartjes dan dat waarop: „Paulus door de wil van God een apostel van Christus Je zus". Aan Philémon toonde hij: „Paulus, een gevangene van Christus Jezus" en de grote dienstknecht des Heren bedoel- de daarmee, dat hij in Rome ge vangen werd gehouden terwille van Christus' Zaak in de wereld. Paulus schaamt er zich niet voor; hij is daarentegen verblijd, dat hij in Christus' naam ontberin gen mag lijden. Hij is immers een soldaat in het leger van Gods Koninkrijk. En soldaten kunnen soms gewond raken in het oorlogsgeweld. Zo ook Pau lus, maar niettemin blijft hij een soldaat. Ook wij kunnen tegen slagen in het leven krijgen. Ge mokerd worden door harde sla gen. Ziekte, verlies van man, vrouw of kind, verlies van be trekking of kwalijke bejegening door medemensen. Dan dreigt het gevaar, dat we God uit het oog gaan verliezen, de Grote Generaal in Wiens Dienst wij moeten staan. Laten we dan aan Paulus' woorden denken, opdat we in onze gevangenschap de Ware Vrijheid leren kennen. De Alpinisten Brandler (links) en Raditschnik (rechts), gefotogra feerd bij het bed van hun kame raad Noichl, die tijdens de beklim ming van de noordzijde van de „Eiger" in Berner Oberland Chroesjtsjef, de Russische mi- nister-president, heeft medege deeld, dat hij in de besprekingen, die hij in juli in Moskou met pre sident Nasser van Egypte heeft ge voerd „overeenstemming heeft be- OOK VANDAAG zal het geen zomers vakantieweer zijn. Een actieve de pressie, die gisteravond ten noorden van Schotland lag en naar het oos ten bewoog zal, naar verwacht mag worden, vandaag vrij veel wind brengen. In de loop van de dag zal iets koelere lucht worden aange voerd. Hierin zijn verspreide op klaringen mogelijk, maar het is ook allreminst uitgesloten, dat men ver rast zal worden door enkele, regen buien. In ieder geval raden wij allen, die van hun vakantie genieten en van daag een wandel- of fietstocht wil len maken, aan, de regenkleding niet te vergeten. DE BILT ZEGT? Veel wind Zwaarbewolkt met enkele buien, maar later ook verspreide opklarin gen. Krachtige tot harde, langs de Waddenkust later mogelijk stormach tige zuidwestelijke tot westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.08 u., onder 20.22 u. Maan op 22.48 u., onder 12.32 u. Hoogwater woensdag 6 augustus: Vlissingen: 5-56 u. 1.86 m., 18.10 u. 1.86 m. Terneuzen: 6.22 u. 2.03 m., 18.36 u. 2.03 m. Wemeldinge: 7.33 u. 1.69 m., 19.46 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.06 u. 1.47 m., 19.16 u. 1.28 m. reikt over de noodzakelijkheid om alle maatregelen te nemen voor de handhaving van de vrede in het Midden-Oosten en de onafhanke lijkheid der Arabische staten". Hij voegde hieraan toe: „er be stonden geen meningsverschillen tussen Nasser en mij". Hij verklaarde verder dat hij en Nasser het eens waren in de be oordeling van de „toestand, die is ontstaan als gevolg van de Britse en Amerikaanse agressie in het Midden-Oosten". De Sowjet-premier zei voorts o.a.: „De landingen van Amerikaanse troepen in Libanon en van Engelse eenheden in Jordanië zijn ondernomen met het oog op een aanval op de Iraakse republiek, en het ontketenen van een oorlog in het Midden-Oosten, teneinde de Verenigde Arabische Re publiek te vernietigen en toestanden te scheppen, die zouden leiden tot een terugkeer van de oude koloniale orde." Ook heeft Chroesjtsjef verklaard dat de Engelse en de Amerikanen pro cedure-vraagstukken opwerpen om het houden van een topconferentie te verhinderen. Hij deed deze mededelingen in een gesprek met journalisten uit India. In de ouderdom van bijna 75 jaar is te Groningen overleden ds. O. G. Heldring, emeritus predikant der Ne derlandse Hervormde Kerk en oud predikant-directeur van de Heldering- gestichten te Zetten. Ds. Heldering die een kleinzoon was van wijlen dr. O. G. Heldring, de be kende stichter van de Heldringgestich ten, werd op 21 januari 1912 te Halle (Gelderland) in het predikambt be vestigd. In 1917 legde hij zijn bedie ning neer in verband met zijn benoe ming tot predikant van de Heldring- gestichten te Zetten. Op 25 november 1943 ontving hij als zodanig eervol ontslag en werd hij directeur van de Hedringgestichten. Op 23 september 1946 kreeg hij pen sioen. De begrafenis zal donderagmiddag plaats vinden na een rouwdienst in de Vluchtheuvelkerk te Zetten. In de Staalstraat in Amsterdam zijn gisteren opnamen gemaakt voor een film over het dagboek van Anne Frank. Beelden werden opgenomen, die herinneren aan de bange oorlogsjaren. Met kunstmid delen werd de Staalstraat in win terse tooi gestoken. (Zie foto.) (Zwitserland) tijdens een lawine gewond werd. De drie Alpinisten moesten hun pogingen, de top van de „Eiger" te bereiken, staken. De terugweg was 'n grotere opgave nog dan het stijgen, daar Noichl zijn linker hand niet meer kon gebruiken en door zij® vrienden geassisteerd moest worden. NATIONALISATIE IRAAKSE OLIE? Nu het nieuwe regime in Irak door de meeste der westelijke mogendheden is erkend, verwacht men in interna tionale oliekringen te Londen, dat het volgende „gebaar" van de nieuwe heersers in Bagdad een herziening zal zijn van de overeenkomsten, die met de westelijke oliemaatschappijen wer den, gesloten, hetgeen later gevolgd zou kunnen worden door een nationa lisatie zonder meer van de Iraakse olie. Perzië heeft gisteren Irak een krach tig protest gezonden tegen het besluit van de nieuwe Iraakse regering, de Perzische Golf voortaan de Arabische Golf te noemen. Dit heeft een woord voerder van het Perzische ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. In welingelichte kringen in Teheran is verwondering geuit over het Iraak se besluit en gezegd, dat de golf his torisch Perzisch is. De Britten hebben gisteren hun militaire vluchten van Cyprus naar Jordanië, waarbij over Israë lisch grondgebied werd gevlogen, gestaakt. Het is niet bekend, op welke gronden dit besluit is geno men. De regering van Israël heeft namelijk gisteren geweigerd ant woord te geven op de vraag of men bezwaren heeft geopperd te gen de Britse vluchten boven Is raëlisch grondgebied, doch in di plomatieke kringen helde men gisteravond over naar de mening, dat de regering van Israël een waarschuwing heeft gekregen van de Sowj et-Unie. Syrië heeft de grens met Jordanië gesloten en als reactie heeft de Jor daanse regering gisteren besloten dat de grens van dit land voorlopig ge sloten zal zijn voor Syriërs. Jordaanse ambtenaren zijn intussen doende materegelen te treffen opdat de grondwet en het regeringssysteem van vóór 14 februari de datum waarop de Jordaanse en de toenmalige Iraakse leiders het verdrag onderte kenden, waarbij de Unie van Irak en Jordanië werd ingesteld weer in gevoerd kunnen worden. Proces In Jordanië is voorts een proces aan de gang tegen een groep Jordaniër3 die ervan wordt beschuldigd dat zij getracht heeft de Jordaanse regering omver te werpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1