Chroesjtsjef en Mao dringen aan op houden topconferentie 4 Verdronken HOESSEIN HEFT JORDAANS IRAAKSE UNIE OP Ook zaterdag weer verontwaardigde reizigers bij veerhaven Vlissingen Binnenkort satelliet rondom de maan? Terugtrekking Amerikanen en Britten uit Jordanië geëist Tito is een groot gevaar Onweer en storm richten in Beieren grote schade aan Amerika erkent republiek Motorrijder gedood bij aan rijding tegen lichtmast Murphy in Irak Drie doden Amsterdam- Moskou in drie uur PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NA GEHEIME BESPREKINGEN IN PEKING Koningin Emma herdacht Koninklijke familie uit Monte Carlo vertrokken won 'dt neaentien Dulles naar Brazilië Israëlische minister bezoekt Nederland ppwiHiiiriW Wie niet vlug ter been is, moet uur wachten Eén loket beslist te weinig om vlot stroom passagiers te kunnen bedienen Nog meer Amerikanen naar Beiroet T eievisiecamer a boord aan Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4075 Directeur: JACQ DE SMIT De communistische leiders van de Sowjet-Unie en China, Chroestjsjef en Mao Tse Toeng, hebben er gisteren, na een geheime conferentie van drie dagen te Peking op aangedrongen zonder verwijl een topconfe rentie over het Midden-Oosten te houden. Deze oproep is vervat in een communiqué dat nog geen uur voor het vertrek van Chroesjtsjef uit Peking werd gepubliceerd. Chroesjtsjef en zijn metgezellen waren donderdag in het grootste geheim te Peking aangekomen. In de bekendmaking wordt gesproken over ontwapening en een top conferentie. Van de Amerikanen en Britten wordt geëist, dat zij direct hun strijdkrachten uit Libanon en Jordanië terugtrekken De enige manier om de wereldvrede te bewaren, is, aldus Chroesjtsjef en Mao, over te gaan tot ontwapening, het verbieden van kernwapens, opheffing van basis in andere landen en ontbin ding van de militaire blokken. Het Zuidslavische revisionisme van Tito wordt in de bekendmaking het grootste gevaar voor de communisti sche beweging genoemd. 5? In de Geul bij Valkenburg is een kind je van het echtpaar Obers verdronken. Het meisje was met haar tweelingzusje aan het spelen langs de Geul. In een on bewaakt ogenblik raakten beide kinde ren te water. Een toerist wist een van de meisjes te redden. Hij dook nog ver scheidene malen naar het andere kind, doch kon de kleine niet snel genoeg vinden. Het negenjarig jongetje H. van de Wurf is verdronken in het water langs de groene- en fruitmarkt in Den Haag. Het jongetje logeerde bij zijn oom. Zijn ouders verbleven in Leersum. Het gezin was met verlof over uit Aruba. Een vijf tienjarige jongen is de knaap nog nage sprongen maar het lukte hem niet te redden. Gisteren is de 2ü-jarige Jacob J. Hil- genga in de Drouwenermond (bij Stads kanaal) in een brede sloot geraakt en verdronken. Gistermorgen is de 77-jarige J. H. Kleijn uit Rotterdam levenloos in de ri vier de Rotte aangetroffen. VIER MENSEN IN TRAM VERBRAND Vier personen zijn zaterdag levend ver brand doordat in een voorstad van Oslo brand uitbrak in een tram. Vijftien per sonen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur is de 21-jarige D. Sonke uit Waarde met zijn motorrijwiel tegen een lichtmast onder Kruiningen gereden. S. zowel als de 18-jarige duo- passagiere M. J. v. Espen, eveneens uit Waarde, werden zwaar gewond naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. Bij aan komst bleek S. te zijn overleden. Voor het leven van mej. v. E. wordt gevreesd. De persoonlijke vertegenwoordiger van president Eisenhower in het Mid den-Oosten, Murphy, heeft gisteren te Bagdad meegedeeld in een gesprek met de Iraakse minister-president, brigade-generaal Kassem, niets te hebben gemerkt van vijandige gevoe lens van deze jegens het pact van Bagdad. Murphy is uit Bagdad naar Beiroet vertrokken. Hij zei van plan te zijn morgen Cairo te bezoeken en daar na naar de Verenigde Staten te zul len terugkeren. Onweer a storm hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag en in de loop van zaterdag in Beieren grote schade aangericht. Drie onge vallen met dodelijke afloop deden zich voor en zeven mensen werden door het geweld van een wervelstorm ernstig gewond. In een hotel deed zich een instor ting voor waardoor een aantal gasten onder puin bedolven geraakte. De toren van een kerk in Gross-Heubach werd door de storm gedeeltelijk ver nield. Een tentenkamp in het gebied van Mellrichstadt werd vrijwel in zijn geheel weggeblazen. In Unter- franken werden vele wegen door ont wortelde bomen versperd. Op een kampeerterrein in Bad Kissingen kwamen zoveel bomen op de daar staande auto's terecht dat de wagens letterlijk „uitgezaagd" moesten wor den. Bij Couburg stortte een 28 meter hoge fabrieksschoorsteen in. Bij Kaiserslautern kwam een man om het leven doordat hij door een vallende elektrische kabel werd ge troffen. In de omgeving van Saar- brücken werd een man vermorzeld door een boom, welke door de blik sem was getroffen. In Wiesbaden overleed een man aan een hartaanval, nadat de bliksem naast hem in een boom was geslagen. Twee doden op onbewaakte overweg Op de onbewaakte spoorwegover weg aan do Peter van den Bremerweg te Soest zijn gisteravond de 51-jarige bromfietser uit Hilversum en zijn 11 jarig nichtje J. V. uit Amersfoort, dat by hem op de duo zat, door een snel trein gegrepen en gedood. De Tupolev-104 van Aeroflot heeft de afstand tussen Moskou en Amster dam met tegenwind zaterdag in 3 uur afgelegd. Het vliegtuig was door slech te weersomstandigheden later uit Mos kou vertrokken dan de aangegeven schematij d. De afstand werd zonder tussenlanding gevlogen. Er bevonden zich 28 passagiers, aan boord, die voor het overgrote deel met de K.L.M. van Schiphol verder vlogen naar New York en het Midden-Oosten. Na VA uur vertrok het vliegtuig weer naar Moskou. Nu bevonden zich 3 passagiers aan boord. Geen Nederlandse slachtoffers in Oostenrijk Naar wij van bevoegde zijde verne men, zijn by de Nederlandse ambassa de te Wenen geen berichten ontvangen, dat Nederlanders hun leven zouden hebben verloren by de overstromings ramp in Oostenrijk. Zaterdag was het honderd jaar gele den, dat Adelheid, Emma, Wilhelmina, Theresia van Waldeck Pyrmont, de latere koningin-regentes van Nederland, werd geboren. Zij overleed op 20 maart 1934 en haar stoffelijk overschot werd bijge zet in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk in Delft. Zaterdagmorgen is met een eenvoudi ge kranslegging haar nagedachtenis ge- eerd. Het initiatief hiertoe werd genomen door de heren C. M. Hage, een Delfts industrieel en G. A. den Held uit Rotter dam. Een krans van witte anjers werd ge legd op de zerk, die de toegang tot de koninkiyke grafkelder afsluit. In een korte rede zei de heer Hage, dat koningin Emma de taak van regen tes voor haar dochter, koningin Wilhel mina, op voortreffelijke wyze volbracht. In haar regeringsperiode heeft ze be langrijke staatkundige diensten aan het land bewezen. De koninkiyke familie is zaterdag ochtend aan boord van de jachten Piet Hein en Groene Draeck uit Monte Carlo vertrokken naar San Remo, een plaats aan de Italiaanse Rivièra, niet ver van de Franse grens. Het gezelschap, dat hier twee of drie dagen denkt te blijven, werd begroet door de plaatselijke autoriteiten. Vrijdagavond hebben prins Rainier en prinses Gracia de koningin en de prins aan boord van de Groene Draeck een bezoek gebracht. MAANDAG 1958 AUGUSTUS Paulus, door de wil van God een apostel van Chris tus Jezus Epheziërs 11. HET VISITEKAARTJE van de apostel Paulus liegt er niet om: Paulus door de wil van God een apostel van Christus Jezus. Wie van ons is in het bezit van zulk een visitekaartje. Om ja loers op te worden. Het was van Paulus heus geen eigenwaan om zich een apostael van Jezus te noemen. Hij wist dat hij dit was. Hij was door God geroepen en Deze had hem uitgezonden. De wereld in. Toch mogen ook wy een dergelyk visitekaartje dra gen, omdat God immers ook ons geroepen heeft. Het is echter de vraag of wy gehoor hebben ge geven aan Zijn welluidende stem. Zolang wij die Christelijke volzin niet achter onze naam durven zetten, twijfelen wy in ons hart. Belijden wij Christus met enige schroom. God geeft ons echter het recht Zijn naam te voeren. Is er vreugdevoller privilegie te bedenken? In Tweede Exloermond is de kapi tale boerdery van de heer G. Haikens in vlammen opgegaan. Niets kon wor den gered. De oorzaak is hooibroei. Een recente opname van H. K. H. Prinses Irene, die morgen haar negentiende verjaardag hoopt te vieren (Foto N.F.P.) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, Is naar Rio de Ja neiro vertrokken, waar hij morgen en woensdag besprekingen zal voeren met president Kubitschek over „de grote vraagstukken van indirecte agressie, oorlog en vrede", zoals de bewindsman het bij zijn vertrek uitdrukte. 'Atlas' met succes afgeschoten Een intercontinentaal ballistisch pro jectiel van het type „Atlas" is zaterdag met succes te Cape Canaveral (V.S.) af geschoten. Het is uitgerust met twee ra ketten en een ondersteuningsmotor. Het projectiel ging me) een snelheid van ongeveer 24.000 km. per uur In zuid oostelijke richting over de atlantische oceaan. De Israëlische minister van land bouw, mr. K. Luz, is in ons land aan gekomen voor het bestuderen van een aantal aspecten van de Nederlandse landbouw. Bezoeken zullen worden gebracht aan Wageningen, Aalsmeer en de Zui derzeewerken. Een cholera-epidemie, die in Kath- mandoe, de hoofdstad van Nepal, woedt, heeft in een week tyds 200 mensenlevens geëist. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag bij decreet bepaald, dat de Iraaks-Jordaanse unie heeft opgehouden te bestaan. Deze unie werd in februari in het leven geroepen, twee weken nadat Egypte en Syrië zich hadden verenigd tot de Verenigde Arabi sche Republiek. Twee weken geleden deelde ko ning Hoessein nog mee, dat hij zich na de moord op zijn neef Fei- sal als hoofd van de unie be schouwde en alles in het werk zou stellen om in het Iraakse deel van de unie „vrede en stabiliteit te herstellen". Zoals bekend hebben sindsdien ech ter tal van mogendheden waar onder de Sowjet-Unie, de V.S., En geland, Turkije, Perzië en Pakistan Dezelfde temperaturen. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.08 u., onder 20.24 u. Maan op 21.15 u., onder 8.16 u. Hoogwater dinsdag 5 augustus: Vlissingen: 2.59 u. 2.24 m„ 15.06 u. 2.34 m. Terneuzen: 3.27 u. 2.38 m., 15.39 u. 2.48 m. Wemeldinge: 4.45 u. 1.85 m., 18.59 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.25 u. 1.58 m., 16.33 u. 1.45 m. REIZIGERS, die van Vlissingen naar Breskens willen, hebben nog steeds te kampen met een ongerief, dat is ontstaan na het in de vaart brengen van de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" en het invoeren van de nieuwe tarieven. Zagen vrijdag al mopperende Zeeuwen en vreemdelingen de boot voor hun neus vertrekken, omdat ze nog niet in het bezit waren van een toegangsbewijs, ook zaterdag was dit bij vele reizigers het geval. Want voor de mensen, die in het begin van de mid dag naar Breskens wilden overvaren, betekende dit een wachttijd van een uur in Vlissingen om nog maar niet te spreken van gemiste bus aansluitingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Later werden twee boten in gezet. „Die moeilykheden hier, zijn kinder ziekten verklaarde een employé van de Provinciale Stoombootdiensten, maar daarmee nam die Rotterdamse grootmoeder, die eens een dagje uit wilde naar haar zuster in St. Anna ter Muiden, geen genoegen, ,,'t Is nu de moeite niet meer, dat ik ga", pruildewas al evenmin enthousiast over de ze, terwijl ze schuifelend in de voort durend aangroeiende rij van kaartjes kopers trachtte een biljetje te bemach tigen. „Ik kan gelijk wel teruggaan, maar 'k zal 't maar niet doen, want anders is m'n zuster weer ongerust". Een militair, die met verlof ging, nieuwe regeling. „Geef mij de oude toestand maar", zei hij, „toen kon ik tenminste op tijd by mijn meisje in Eede zijn". En zo waren er meer rei zigers. Vooral na de aankomst van de trein en de bussen om even over twee- en was het een ware stormloop op het ene loket, dat voor verkoop van de bootkaarten is ingericht. Zou het nu niet mogelijk zyn om ter wille van het toch al door de verhoog de tarieven gedupeerde publiek, er een aantal loketten bij te plaatsen? Thans schrikt men velen af. De konse- kwentie van deze gang van zaken is ook, dat reizigers, die niet zo vlug ter been zijn, een uur eerder op de trein moeten stappen om in ieder geval vol doende tyd te kunnen hebben een bootkaartje te kopen. De thans geldende regeling in Vlis singen is voor het publiek zeer onbe vredigend en we zouden er bij de veer dienstautoriteiten dan ook met klem op willen aandringen in deze situatie verbetering te brengen. het republikeinse bewind in Irak er kend. Koning Hoessein onderschreef de beslissing van zijn kabinet om de Jordaanse grondwet te herzien, nu „de constitutie van de Arabische federale staat is opgeschort en in feite niet kan worden toegepast". V.S. erkennen Iraakse regering De Verenigde Staten hebben zater dag officieel medegedeeld de repu bliek Irak te erkennen. In de mededeling wordt gezegd dat de regering van de V.S. had kennis genomen van de verzekeringen van de nieuwe Iraakse regering, dat zij zich gebonden acht aan het handvest Voor de tweede maal in 48 uur zijn gisteren Amerikaanse troepen te Bei roet ontscheept. Aan boord van het gisteren aangekomen troepenschip bevonden zich 2200 militairen. Vanochtend zal een Amerikaans bataljon tanks op het strand ten zui den van Beiroet worden gezet. Een woordvoerder van de Ameri kaanse vloot heeft medegedeeld, dat „in de huidige omstandigheden, de in Libanon ontscheepte Amerikaanse strijdkrachten nooit van plan zijn ge weest atoomwapens te gebruiken". Tot op heden zijn in totaal 3360 Amerikaanse militairen en 3647 ton voorraden per vliegtuig naar Libanon overgebracht. van de V.N. en haar andere interna tionale verplichtingen. In een nota aan de regering te JBagdad waren deze verzekeringen aanvaard, waar na het besluit van de erkenning waa meegedeeld. De ambassadeur die de V.S. vóóx de staatsgreep in Bagdad vertegen, woordigde, behoudt deze post. oot Nagenoeg alle sieraden, die verleden week dinsdag uit de woning van de advocaat-generaal by het gerechtshof te Amsterdam werden gestolen, zijn door een tuinman in een plantsoen ge vonden. Het m.s. „Willemstad" van de KP SM, op thuisreis van Suriname naar Nederland met een detachement van de Koninkiyke Landmacht aan boord, komt vandaag in Amsterdam aan. Het schip zou oorspronkelijk pas op 6 augustus aankomen. Een Amerikaans militair is in de nacht van vrijdag op zaterdag, terwijl hy in Beiroet patrouille reed, door onbeken den doodgeschoten. Tijdens verschillende operaties in Algerië zijn zaterdag 78 opstandelingen gedood. Zaterdagavond is op de rijksweg Vught- Tilburg een verkeersongeluk gebeurd, dat -aan de eerste luitenant J. Bracco- Gartner het leven heeft gekost. Een auto, waarin zich vier geestelijken bevonden, wilde een autobus passeren en daarben werd de tegemoetkomende scoo terberijder J. B.-G. te laat opgemerkt. Een poging om weer achter de bus te komen, mocht niet gelukken, zodat er een botsing plaats had, waarbij de luite nant op slag werd gedood. In de ochtend van de 17de augus tus zal Amerika voor het eerst po gen een satelliet af te schieten die rondom de maan gaat draaien, zo weet het Amerikaanse luchtvaart tijdschrift Aviation Week te mel den. Het ministerie van defensie zou leger en luchtmacht gemach- tigd hebben drie raketten af te schieten. De eerste Amerikaanse satelliet om de maan zou een tele visiecamera aan boord hebben om beelden te geven van de nog onge ziene andere zijde van de maan. Uit Russische wetenschappelijke krin gen te Moskou wordt vernomen, dat Rusland bezig is een vierde Spoetnik te bouwen, die een „reusachtige kos mische waarnemingspost zal worden".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1