Opdrachten van VS, Engelan en Canada aan V-raad Amerikaanse landing bij Beiroet Heel Biervliet maakt zich op Willem Beukelszoon uitbundig te eren Noodweer in Oostenrijk Druk op premier De Gaulle VeeMess IjlHHÊwiU Ook onvrijwillige dienst plichtigen naar Nw.'Guinea? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitschrijven van vergadering op 12 augustus Nederlanders in Djakarta onderscheiden Hittegolf in Italië Frans smaldeel vertrokken EERSTE SODA GEEXPORTEERD BRONZEN STANDBEELD VAN TWEE METER HOOGTE HISTORISCHE OPTOCHTEN ZULLEN FESTIVITEITEN KLEUR GEVEN VERLOVING JACOBA VAN BEIEREN DE BILT ZEGT: Koeler. Zestien mensen zouden zijn verdronken Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred, Ó1100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, f 7,per „wartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4074 Directeur: JACQ DE SMIT PRESIDENT EISENHOWER heeft premier Chroesjtsjef gisteren meegedeeld, dat hij zijn vaste vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad opdracht zal geven om een speciale topvergadering op of omstreeks 12 augustus te verzoeken. „Als een dergelijke bijeenkomst tot stand komt", aldus de brief, „hoop ik die bij te wonen en ik hoop, dat u dat ook zult doen". Amerika heeft geen bezwaar tegen een vergadering buiten New York, als het maar niet in Moskou is. De president ver werpt het Russische voorstel tot een conferentie van vijf grote mo gendheden over het Midden-Oosten. Dit kan volgens hem in de toe komst gevaarlijke gevolgen hebben voor de kleinere landen. EISENHOWER zegt in zijn brief het. zeer onjuist te vinden, dat Chroesjtsjef de indruk wil vestigen, dat de Ameri kaanse regering probeert een vertra-1 gingspolitiek te voeren door moeilijk- J heden te maken over de procedure. „De verschillen tussen ons betreffen niet de procedure, maar zij zijn van principiële aard". Maar in doorgaans betrouwbare krin gen te Londen verluidt, zijn de Ver. Staten en Groot-Brittannië he erover eens, dat het aantal landen, dat aan een eventuele topconferentie moet deelnemen, zo klein mogelijk moet zijn. Premier De Gaulle is voor het ogen blik voornemens een veiligheidraads- bijeenkomst, zoals voorgesteld door Engeland en gesteund door de Ver. Staten, bij te wonen, omdat een der gelijke vergadering z.i. alleen het to neel voor propagandaredevoeringen kan zijn. In zeker kringen In Frankrijk wordt echter druk op hem uitgeoefend om hem tot wijziging van dit stand punt te brengen. De Britse gedelegeerde bij de Ver. Naties, Beeley, heeft een brief gezon den aan de Fransman Georges Picot, die gedurende de maand augustus voorzitter van de Veiligheidsraad is. De Brit verzoekt hem een bijeenkomst van de raad uit te schrijven op 12 aug. Amerika en Canada hebben later een overeenkomstig verzoek gedaan. In de ambtswoning van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ger in Djakarta zijn vrijdag onder scheidingen uitgereikt aan vier Ne derlanders in de Indonesische hoofd stad, die zich bijzonder, verdienstelijk hebben gemaakt bij de hulpverlening aan de Nederlandse gemeenschap in Indonesië. Generaal De Gaulle is ontierscneiden met de gouden medalje van het Ame rikaanse LegioenDoor de Parijse commandant van het veteranenlegioen In Italië heerst een hittegolf. De hoogste temperatuur 42 graden Cel slus in de schaduw werd te Turijn gemeten. Bij Beiroet in Libanon zijn gisteren Amerikaanse troepen aan land gegaan. Volgens waarnemers was de nieuwe landing een verrassing, gezien de donderdag door Dulles gedane mededeling, dat de Ameri kaanse troepen zouden worden teruggetrokken als de Libanese rege ring daarom verzocht en de verkiezing van generaal Sjehab tot presi dent. Medegedeeld werd, dat ongeveer 1800 man aan wal zijn gezet, onder wie genie- en gevechtstroepen, bevoorradingseenheden, beman ningen van hefschroefvliegtuigen, die worden gebruikt voor ambulan ce-doeleinden. Het Franse ministerie van Marine beeft bekendgemaakt, dat het Franse «naldeel bij de kust van Libanon met hot oog op een vermindering van de spanning in dat gebied order heeft ge kregen naar Toulon, in zuid-Frankrijk, terug te keren. Het smaldeel bestaat uit een kruiser en escortevaartuigen. Premier Solh en drie van zijn minis ters hebben geweigerd de parlements vergadering, waarop generaal Sjehab tot president is gekozen, bij te wonen. Tijdens afwezigheid van de bewo- mers is donderdagavond ingebroken bij de fam. K. aan het Kastanjeplein te Rotterdam. Uit een kast werd een Ijzeren geldkistje meegenomen, waar in f 1000 zat. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hei besie bed ooj'1 gemaakf Hazet-Fabrieken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte mlddenseclor Of hij zal aftreden hangt af van het tijdstip, waarop president Sjamoen zijn ambt neerlegt. Een 66-jarige doodgraver van de begraafplaats van Champagne-en-Fon- taine in Frankrijk, Chaumette, zei don derdag toen hij aan het graven van een graf begon: „Dit is een van de laatste. Het werk is te zwaar voor mij geworden." Toen hij na een paar uur bijna met zijn arbeid gereed was, kan telde een grafsteen en viel op de dood graver. Chaumette was op slag dood. President Oe Wim Maung van Bir ma heeft een algemene amnestie afge kondigd voor misdaden die door op standelingen zijn gepleegd voor 1 aug., aldus is vrijdag officieel te Rangoon bekendgemaakt. De minister van defensie, Bohmoe Aung, zen op een persconferentie, dat de amnestie werd afgekondigd om op standelingen die zich op het ogenblik in grote getale overgeven, vertrouwen in de regering te gevën. Een grote, felle brand heeft heden morgen vroeg een oude garage aan de Visseringstraat in Amsterdam, waarin ongeveer 40 personenauto's, een tiental bedrijfswagens en ca. 60 motoren, scooters en bromfietsen stonden, ge heel in de as gelegd. Foto: een over zicht van de blussingswerkzaamheden. De eerste hoeveelheid soda van de N.V. Koninklijke Nederlandse Soda- industrie te Delfzijl is geëxporteerd. De kustvaarder „Bellatrix" is gedeeltelijk beladen met deze soda, die bestemd is voor Abö (Finland). BIERVLIET maakt zich op om zijn grote zoon Willem Beukelszoon Biervlietenaren zien uitgebeeld, die een waardige bronzen plaats in het kleine stadje te geven. En al staat t,J ens e nus 0C1 en ln a s er dan in Russische encyclopedieën, dat het haringkaken een Russische uitvinding is, in Biervliet is er niemand, die deze bewering gelooft. Voor de Biervlietenaar zijn Willem Beukelszoon en de uitvinding van het haringkaken onlosmakelijk verbonden. En daarom hebben de man nen uit het Zeeuwsvlaamse stadje met zijn woelige historie op een goede dag tegen elkaar gezegd: „Nu moet het er maar eens van komen, nu moet Beukelszoon maar eens een standbeeld hebben. Dan kunnen we hem aanwijzen, als iemand soms mocht twijfelen of Willem ooit in Biervliet heeft gewoond!" ZO GEZEGD, zo gedaan, de inwo ners zijn aan het werk getogen en straks 5 september, wij schreven het dezer dagen al terloops zal het bronzen beeld van de haringkaker worden onthuld. Men fluistert in het stadje, dat niemand minder,dan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, dit zal doen, hoewel zijn naam in het in ontwerp zijnde programma nog niet voorkomt. Maar al zal de bewindsman niet komen, feestvieren zullen de Biervlietenaren in elk geval wel. Dat mag dan ook wel na 600 jaar.... Biervliet krijgt dus zijn Beukcls- zoon-monument. Het zal een bron zen beeld worden van twee meter hoogte, voorstellend een haringvis ser, bezig met haring te kaken. En het zal een plaatsje vinden op het oude marktplein dichtbij het zo zeggen de Biervlietenaren nog trots fraaie stadhuis. De historische optochten zullen niet alleen aan de grote haringvisser zijn geiwijd, ook andere gebeurtenissen uit de rijke geschiedenis van Biervliet zullen op 5 en 6 september kleurrijk de revue passeren. Men zal een groep eerste de wallen van Konstantinopel bestormde en daarvoor geëerd werd met een windvaantje, dat een draak voorstelde. Deze draak is thans te vin den op de Gentse Belfort. Ook Jacoba van Beieren zal niet ontbreken in Biervliet. Want in de optocht zullen ook zeven groepen meelopen, die gezamenlijk de verlo ving zullen vieren tussen Jacoba en Jan Brabant. De kostuums zullen in bruikleen worden verkregen van de Keukenhof in Lisse. En verder kan men in september een in boeien gesla gen Floris V aanschouwen. Twee dagen lang zal men dus in Biervliet, waar tijdens de feestelijkhe den ter gelegenheid van de eerste Braakman-oogst 6000 gasten vertoef den, de historische optocht kunnen zien voorbijtrekken. Ja, er wordt hard gewerkt in Biervliet. En als ge het niet geloven wil, wel dan moet ge maar eens met gemeente-opzichter J. Kaan of met de heer J. de Die, de ar tistieke leider van de festiviteiten gaan praten; Zij zullen "t schouwelijk vertellen. (Zie verder pag. 2). Kussel korter. Foto links: Hussel Por ter, generaal Charles de Gaulle; rechts: een legianair, Carl Batter, is behulp zaam. DE TURKSE premier Menderes heeft vrijdagavond een beroep gedaan op alle Turkse Cyprioten om ertoe bij te dragen, dat er een einde komt aan alle terroristische activiteit op het eiland. ZATERDAG 1958 AUGUSTUS „Wie is toch de meeste in het Koninkrijk der hemelen?" Mattheus 18lb. WIJ MENSEN met onze vaak ir riterende nieuwsgierigheid wil len graag aides weten. Er kun nen zich gebeurtenissen voor doen, waarbij we het naadje van de kous willen onderkennen. Maar in vele gevallen worden we er niet beter van, draagt een dergelijke houding er alleen maar toe bij, dat we of nog haat dragender worden, nog hooghar tiger, nog minder verdraagzaam en nog minder liefdevol. Soms willen wij ook weten hoe ver we zijn gevorderd op de ladder naar de hemel. Bout gezegd, maar er kunnen ogenblikken in ons leven zijn, dat we onszelf werkelijk niet zo slecht achten en dan ko men we in de verleiding om te vragen: „Wat denkt u van me, Here, doe ik niet meer goede dan slechte dingen?" De discipelen van Jezus gingen nog iets verder. Zij vroegen wie de meeste was in het Koninkrijk der hemelen. Wat baat het een mens dit te weten. Laat hij of zij zich van zijn klein heid tegenover God bewust zijn en Hem volgen in zijn voetspoor, dat leidt naar de eeuwige rust. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige, af en toa krachtige westelijke wind. In het bin nenland lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.03 u., onder 20.28 u. Maan op 21.37 u., onder 9.22 u. Hoogwater zondag 3 augustus: Vlissingen: 4.09 u. 2.22 m., 16.19 u. 2.24 m. Terneuzen: 4.37 u. 2.36 m., 16.52 u. 2.38 m. Wemeldinge 5.54 u. 1.88 m., 18.09 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.23 u. 1.60 m., 17.40 u. 1.42 m. (Van onze speciale verslaggever) DE REGERING wil het mogelijk maken, dat straks dienstplichtigs militairen ook zónder toestemming naar Nederlands Nieuw-Guinea kunnen worden gezonden. Minister Staf zal daartoe op korte termijn een wetsontwerp tot wijziging van Dienstplichtwet bij de Tweede Ka mer indienen. De Dienstplichtwet in zijn huidige vorm bepaalt, dat dienstplichtigen niet zonder hun toestemming naar Nieuw-Guinea en de West kunnen worden gestuurd. In verband met de noodzaak van een krachtiger verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea wil de re gering deze bepaling buiten werking stellen. Zij meent, dat uitzending van troepen louter en alleen op basis van vrijwilligheid niet voldoende is om de beveiliging van Nieuw-Guinea op een verantwoord plan te brengen. In afwachting van de totstandko ming van bedoelde wijziging der Dienstplichtwet zijn reeds voorberei dende maatregelen genomen. Een aan tal dienstplichtigen van met name de lichte luchtdoelartillerie, die zich niet vrijwillig hadden gemeld voor Nieuw- Guinea, hebben zich desondanks o.m. in de legerplaats Oirschot moeten voorbereiden op uitzending naar dit gebiedsdeel. Zij komen het eerst in aanmerking om de in Nieuw- Guinea verblijvende of naar Nieuw- Guinea vertrekkende vrijwilligers aan te vullen nadat de volksvertegen woordiging akkoord zal zijn gegaan met de door de regering gewenste wetswijziging. Maar zoals de zaken op het ogenblik staan, kan geen dienstplichtige tegen zijn wil naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Eerst moet het parlement De heer Jac. v. d. Sande, land- bouwer-electricien-kastelein, die een enorme haring van kleine lampjes ontwierp. De geëlectrifi- ceerde haring zal een plaatsje vin den boven de molen. spreken. Daar beide Kamers pas in het najaar weer op voile toeren gaan draaien, ziet het er niet naar uit dat de vereiste goedkeuring spoedig zal zijn verkregen. Is de zaak echter parlementair gere geld, dan zullen de „onvrijwillige" dienstplichtigen die naar Nieuw-Gui nea vertrekken, toch niet langer hoe ven te dienen dan de normale tijds duur van een eerste oefening (man schappen 18, kader 21 maanden). Het zal voorts om betrekkelijk kleine aan tallen dienstplichtigen gaan, daar het hier in de eerste plaats een aanvulling van vrijwilligerseenheden betreft. De beveiliging van Nieuw-Guinea is tot dusverre opgedragen geweest aan het korps mariniers en de Konin- lijke Marine. Gezien de wenselijkheid van een effectieve luchtafweer op Nieuw-Guinea heeft de regering ech ter ruim een maand geleden besloten een beperkt aantal manschappen van de Kon. Land- en Luchtmacht naar Nieuw-Guinea te zenden. Bij de wer ving van deze manschappen is het principe van de vrijwilligheid niet in alle opzichten voor verwezenlijking vatbaar gebleken. Daarom zoekt de regering nu naar andere middelen. Men vreest, dat er bij overstromin gen in zuidoost-Oostenrijk veroor zaakt door zware regenval circa zestien mensen verdronken zijn. Een tentenkamp bij het Millstatter-meer, waar duizend personen verblijf hiel den, werd donderdagavond wegge spoeld. Een achttal auto's kwam in het meer terecht. Bergbeekjes zijn door de zware slagregens veranderd in woeste stro men, die rotsblokken, bomen en vea met zich voeren. In een .bioscoop in Bodendorf werden de bezoekers ver rast door het wilde water. Twee men sen werden door de stroom meege sleurd. De razende stromen verniel den bruggen, wegen en huizen. Volgens de schattingen bedraagt de schade, door de ramp veroorzaakt, circa 7,5 miljoen gulden. De Oosten rijkse regering heeft toegezegd hier van minstens twee-derde deel voor haar rekening te nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1