De Gaulle wil 18 Genève augustus vergaderen m 1 Sjehab gekozen tot Libanees president Boeren in Alblasserwaard kregen namaak-kwitantie aangeboden WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kloof tussen Amerika/Engeland en Frankrijk MacMillan en Eisenhower 12 augustus in bijeenkomst Veiligheidsraad Koeweit niet bij de Ver. Arab. Republiek NAVO-raad kon partijen niet bij elkaar brengen TWEE MEISJES VERDRONKEN Toeschouwers reddingsdemonstfaties werden zelf drenkelingen Terreurgolf op Cyprus duurt voort Explosies in Bagdadse olie-opslagplaatsen Vloek over gebruikers gemengd zwembad in Jeruzalem Gevaarlijke tabaksdozen op het strand Amer. Senaat wil een permanente politie macht van Ver. Naties DOOR BEIDE PARTIJEN AANVAARD Vertegenwoordiger verduisterde f 40.000 Amerikaanse vakantiereis (op kosten van damesblad) leidde tot aanhouding k Engelse plannen ter be strijding werkloosheid Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4075 Directeur: JACQ DE SMIT Premier De Gaulle van Frankrijk heeft zijn Russische colle ga Chroesjtsjef donderdag voorgesteld op 18 augustus in Ge- néve een topconferentie over het Midden-Oosten te beginnen. Hangende een beslissing van de betrokken bijeenkomst heeft de Franse regering geen bezwaar tegen een nieuwe vergade ring van de Veiligheidsraad, zoals voorgesteld door de regerin gen van de Verenigde Staten en Engeland. Volgens De Gaulle kan een dergelijke vergadering, gezien de samenstelling van de raad, het aantal uit te nodigen landen, de aard van haar agenda en het karakter van de debatten, evenwel niet worden verward met een conferentie van regeringsleiders» VER. STATEN De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles heeft donder dag te Washington op zijn wekelijk se persconferentie verklaard, dat een topconferentie binnen de Veilig heidsraad over het Midden-Oosten zich in de eerste plaats met het ge vaar van de indirecte aanval zou moeten bezig houden. Hij verklaarde, dat, indien men dit gevaar liet bestaan, de wereld in ern stig oorlogsgevaar zou verkeren en hij meende, dat dit op een topconferentie duidelijk zou moeten worden gemaakt. Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten instemmen met de door de Brit se premier voorgestelde aanvangsda tum van 12 augustus. Eisenhowers ant woord aan Chroesjtsjef zal vanmorgen worden verzonden. Foster Dulles merkte verder op, dat de Verenigde Staten geen uitgesproken voorkeur hebben voor New-York bo ven bepaalde Europese steden, uitge zonderd Moskou. Nog zes Nederlandse officieren naar Libanon Op verzoek van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties heeft de Nederlandse regering zich bereid verklaard, op korte termijn nog zes officieren ter beschikking te stellen van de waarnemersgroep van de V.N. in Lisabon. Daardoor wordt het totaal aantal Nederlandse officieren, gede tacheerd bij de Unogil, gebracht op zeventien, inclusief een officier van gezondheid. Koeweit, het rijke Arabische vor stendom aan de Perzische Golf, dat de meeste olie in het Midden-Oosten pro duceert, zal zich niet aansluiten bij de Verenigde Arabische Republiek. De vorst van dit Britse protectoraat, sjeik Sir Abdoellah as Salim as Sabah, heeft de Britse regering op dit punt gerustgesteld. De sjeik zou zijn besluit ook heben meegedeeld aan president Nasser, toen hij deze onlangs in Da mascus sprak. DE FRANSE minister-president is van oordeel, dat de agenda van de voorgestelde topconferentie niet be perkt mag zijn tot het vraagstuk voort vloeiende uit de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon en Britse militairen in Jordanië omdat deze feiten slechts konsekwenties van een algemene toestand zijn. Daarom zou het gehele vraagstuk van het Mid den-Oosten op een openhartige en grondige manier moeten worden aan gepakt. Zoals de Franse minister van voor lichting, Soustelle, op een persconfe rentie meedeelde, heeft de regering te Parijs „duidelijk omlijnde voorstellen" gereed om op een topconferentie over net gehele Middenoosten aan de orde te stellen. Hammarskjöld, de secreta ris-generaal der VN, zou op de confe rentie te Genève niet tegenwoordig mogen zijn. ENGELAND PREMIER MACMILLAN van Groot-Brittannië stelt in zijn ant woord aan Chroesjtsjef voor op 12 augustus een speciale topconferen tie van de Veiligheidsraad te hou den. Het laat hem onverschillig of deze conferentie in New-York, Ge nève of ergens anders wordt ge houden. Labouroppositieleider Gaitskell zei, dat zijn partij het antwoord van MacMillan toejuicht NAVO-RAAD Pogmgen in de permanente NJV.V. O.-raad om Frankrijks houding ten aanzien van een topconferentie in overeenstemming te brengen met die van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië zijn donderdag mislukt. Bij het vernemen van De Gaulle's voor stel is dit duidelijk. Woensdagavond om tien uur werden op het politiebureau te Katwijk aan Zee twee bundels dameskleren gede poneerd, die gevonden waren op het noorderstrand. Aan de hand van en kele papleren, die in de kleren aan wezig waren, stelde de politie een on derzoek in. Zij ontdekte, dat de klaren toebehoorden aan twee meisjes uit Ter Aar, twee zusjes. In de loop van de nacht spoelde in Noordwijk aan Zee het lijk aan van een meisje. Daar het sterke vermoe den bestaat, dat de beide zusters ver dronken zijn, denkt men, dat het aan gespoelde lichaam van een der ver misten is. Het lichaam is nog niet ge- identificeerd. De waarschijnlijk ver dronken meisjes zijn de 14-jarige en de 18-jarige dochters van de familie K. Het lijk van het tweede vermiste meisje is nog niet aangespoeld. Moeder van dertien kinderen verongelukt Gistermorgen Is op de rijksweg Den BoschEindhoven de 48-jarige mevr. H. A. van H.-K. uit Zwijndrecht, moe der van dertien kinderen, veronge lukt. Met haar man maakte zij per tan dem een vakantietrip. Juist op het moment, dat twee auto's elkaar pas- Beerden, wer de tandem geschept. Me vrouw van H. werd zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis overleed. De heer van H. werd vrij ernstig gewond. VRIJDAG 1958 AUGUSTUS „Want de mens ziet aan, wat voor ogen is, maar de Here ziet het hart aan". 1 Samuël 16:7b Hoeveel het uiterlijk en het in nerlijk van een mens van elkaar kunnen verschillen, is ons maar al te goed bekend. Daarom wor den wij juist zo vaak teleurge steld in ons leven. Mensen, waar van wij denken, dat zij om het oneerbiedig te zeggen de vroom heid zelve zijn, spelen listig spel met ons. Anderen weer met mis schien ongunstige of zelfs mis maakte uiterlijken staan ons bij, wanneer we hulp nodig hebben. Jezus heeft de Farizeëen terecht gewezen. Hij mocht dat, omdat Hij boven de mensen verheven is. Wij mogen een ander niet be oordelen naar zijn trekken. Hoe zouden wij dat kunnen. Want de mens ziet aan, wat voor ogen is, maar de Here ziet het hart aan. Zorgt dan dat dit hart steeds lief devol naar Christus is gekeerd. Sen osrnsMge ovcisferoming heeft de stad Bueuos Aires in Argentinië ge teisterd. De gezwollen rivier de Plata was er verantwoordelijk voor, dat 100.000 mensen dakloos werden. Vele mensen worden vermist. Foto: Een vader en moeder brengen hun bezittingen In veiligheid, terwijl een brandweerman hun zoontje draagt Gistermiddag omstreeks drie uur werden ter gelegenheid van de 13e „Schildweek" te Steendam (Gronin gen) reddingsmanoeuvres gehouden met een helikopter van de luchtvaart dienst van de Koninklijke Marine. Het toestel had nauwelijks een voor dit doel aangewezen „drenkeling" uit het water gehaald en afgezet op de kant, toen een deel van een houten terras van het badpaviljoen het begaf. Op dit terras had zich een grote menigte op gesteld om van dichtbij de demonstra ties gade te slaan. Het terras stortte over een lengte van ongeveer tien meter in en kwam met de zich daarop bevindende per sonen in het water terecht. De meer dan 50 drenkelingen werden door aan wezige militairen van de Kon. Lucht macht uit het water gehaald. Tal van personen kregen bij hun val schaaf wonden en enige personen liepen een lichte shock op. Britse troepen zijn woensdagavond in een dorp bij de Cyrische havenstad Famagusta aangevallen door 300 Cy prioten. Militairen openden het vuur. Een Griek werd gedood en een andere zo ernstig gewond, dat hij later over leed. De Britten waren het dorp bin nengekomen om een jongeman te ar resteren. Elders werd een Britse mili tair gedood toen hij een bom, die hij van een weg in het oostelijke deel van Cyprus wilde verwijderen, ontplofte. In west-Cyprus werden de lijken van drie Turkse Cyprioten gevonden, die waren doodgeslagen. Verhoging benzineprijs in Frankrijk De Franse ministerraad heeft don derdag besloten, dat de benzineprijs met drie frank per liter verhoogd zal worden. Daardoor komt deze prijs, de hoogste in Europa, op ongeveer 95,40 frank per liter. DOOR ADDER GEBETEN Te Ugchelen (Gelderland) is de heer J. van der Vinden uit Amsterdam tij dens het plukken van hei door een ad der gebeten. Hij is in levensgevaarlijke toestand naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. Zijn toestand was later iets minder verontrustend. In een olie-opslagplaats te Bagdad in Irak hebben zich donderdag twee ontploffingen voorgedaan waardoor brand uitbrak. Woensdag is in hetzelfde depot na een explosie brand uitgebroken. Er zijn geen be richten over slachtoffers. Een menigte rende schreeuwend door de straten. Verslaggevers die zich naar de plaats van de brand wilden be geven, moesten terugkeren om moei lijkheden met de menigte te voorko men. Sommige bewoners sloegen op auto's van Europeanen en riepen „De Britten hebben deze brand gesticht". Ook woensdag klonken kreten als „Weg met de imperialisten. Radio-Bagdad maande de bevolking tot kalmte en drong er op aan geen ge loof te hechten aan geruchten, daar men aannam, dat de brand evenals die van de vorige dag aan een ongeluk te wijten was. Een rabbi van de zeer orthodoxe Joodse sekte Netoereu Karta „De bewakers van de stad" heeft don derdag een banvloek uitgesproken over de bouwers en de gebruikers van heit nieuwe zwembad van Jeruzalem, waar gemengd mag worden gezwom men. Onder de oude Joden, had een der gelijke vloek vérstrekkende gevolgen. De betrokkenen werden uit de heilige gemeenschap gestoten. Men mocht niets van hen kopen of aan hen ver kopen en niemand mocht met hun dochters trouwen. De vloek, die de bejaarde rabbi Painhas Epstein donderdag uitsprak is alleen bindend voor de paar duizend leden van zijn sekte. Bij de uitbaggering en uitbreiding van de haven te Wanssum in noord- Limburg is men gestoten op een groot aantal uit de laatste oorlog afkomstige projectielen. De hulp van de oprui mingsdienst werd ingeroepen om o.a. twee raketbommen, een zware granaat en een hoeveelheid kleiner oorlogstuig onschadelijk te maken. Langs de Nederlandse kust spoelen da laatste tijd nog al eens metalen bus jes aan, welke cilindervormig en rood van kleur zijn. Op de zijkant staan twee zwarte hoofdletters T. De diameter van de busjes is zeven centimeter en de hoogte negen cm. Aan de bovenkant staat in het Engels een instructie te lezen voor het ope nen en sluiten. Aan de onderkant is een papier geplakt, waarop in het Engels staat aangegeven, dat de in houd bestaat uit vijftien detonato- ren. Dit papier kan er echter afge weekt zijn. De doosjes lijken be- driegelijk veel op tabaksdozen, doch de inhoud is uiterst gevaarlijk. Bij aantreffen is het dan ook het beste de dichtstbijzijnde politiepost of mi litaire autoriteit te waarschuwen. Dit materiaal blijkt niet afkomstig te zijn van de koninklijke marine. Op een onbewaakte overweg tussen de Friese plaatsen Marrum en Ferwerd is gistermorgen een vrachtwagen te gen een passerende goederentrein op- Volgens de politie te Ferwerd was gebotst en onherstelbaar beschadigd, het ongeval te wijten aan onoplettend heid van de vrachtwagenchauffeur, de 37-jarige D.D., die als door een wonder geen noemenswaardig letsel opliep. De Amerikaanse senaat heeft donder dag met overgrote meerderheid zich uitgesproken voor de vorming van een permanente politiemacht van de Verenigde Naties, die groot ge noeg moet zijn om de vrede in het Midden-Oosten of elders te handha ven. De resolutie zal nu aan het Huis van Afgevaardigden worden voorgelegd. Muizenplaag op Bali Bali, het „eiland der goden", wordt op het ogenblik geteisterd door een prozaische muizenplaag, die grote schade veroorzaakt aan de te velde staande gewassen. Daar alle conventionele bestrijdings middelen faalden, verzamelden zich enige duizenden landbouwers op het strand van Sanur om hun duizenden goden hulp in de strijd af te smeken. Dit kleurrijke Hindoe-ceremonieel, dat door plaatselijke civiele en militaire autoriteiten werd bijgewoond, was de grootste plechtigheid, die ooit op het eiland werd gehouden. Dulles naar Brazilië De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles vertrekt 3 au gustus naar Brazilië voor een bezoek van twee dagen. DE WESTDUITSE bondskanselier Adenauer, heeft de Sow jet-regering meegedeeld, dat de Bondsrepubliek haar belofte om geen kernwapens te produceren neergelegd in de Parijse verdragen van 1955 zal houden. ER ZIJN donderdagochtend in een mijn bij Gelsenklrchen (Rührgebied) vijf arbeiders bedolven. Het lijk van een van hen heeft men kunnen bergen. Of de andere vier mijnwerkers nog in leven zijn heeft men nog niet kunnen vaststellen. GENERAAL FOE AD S JEHAB ook wel geschreven Tsjehab de 56-jarige chef van de Libanese generale staf, tevens opperbevel hebber van het leger, is donderdag na twee stemmingen, waarbij hij de steun van 48 der 66 afgevaardigden kreeg, tot de nieuwe president van Libanon gekozen. De met een Franse vrouw gehuwde president heeft zijn militaire opleiding in hoofdzaak in Frankrijk genoten. Hij heeft zich altijd verre gehouden van politiek en zich uitsluitend aan zijn militaire werkzaamheden gewijd, wat er toe geleid heeft, dat hij in alle politieke kringen aanzien genoot. Na het bekend worden van de ver kiezing van generaal Sjehab werden in alle wijken van Beiroet ook in het door de opstandelingen bezette stadsgedeelte met vuurwapens vreugdeschoten gelost. Van de negen personen, die zich aanvankelijk ook kandidaat voor het presidentschap had den gesteld, was er slechts een over gebleven, die bij de eerste stemimng tien en bij de tweede zeven stemmen heeft gekregen. Men weet nog niets van de politiek, die de nieuwe president zal gaan voe ren. De Libanese premier, Sami Solh, heeft niet aan de verkiezing deelgeno men. Hij had zich tegen een presi dentschap verklaard, omdat in de Li banese grondwet is bepaald, dat mili tairen eerst een half jaar, nadat zij de DE BILT ZEGT Kans op regen wordt groter Aanvankelijk vrij zonnig. Later toe nemende bewolking en tegen de avond mogelijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. BIJ DE COÖPERATIEVE Landbouwvereniging „Samenwerking" te Giessenburg in de Alblasserwaard, is een geval van fraude aan het licht gekomen, gepleegd door de 59-jarige vertegenwoordiger C. T. te Molenaarsgraaf. De heer T., die reeds 35 jaar bij dit bedrijf in dienst is, heeft bekend in de loop van zeven jaar ongeveer f 40.000 verduis terd te hebben. Hij is gearresteerd door de rijkspolitie groep Giessen- dam-Hardinxveld, enkele dagen na zijn terugkeer uit Amerika, waar het echtpaar T. een vakantie had doorgebracht. HET BEDROG kwam aan het licht, toen een plaatsvervanger in de afge lopen weken de boeren in de Alblas serwaard kwitanties aanbood voor door het bedrijf geleverde goederen. In tal van gevallen bleken de daarop vermelde bedragen reeds betaald te zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat T. de kwitanties, welke hij van het be drijf ter inning ontving, zorgvuldig na maakte en aan de boeren overhan digde als bewijs van betaling. Zij kre gen geen argwaan, omdat inderdaad goederen ontvangen waren voor het daarop genoemde bedrag. De verte genwoordiger stak het geld echter in eigen zak en deelde bij de afrekening ten kantore mee, dat de klanten niet betaald hadden. Ook dit wekte geen wantrouwen, omdat hij immers de oorspronkelijke kwitanties als bewijsmiddel kon over leggen. Op deze wijze hoeft T. de uit staande vorderingen van de coöpera tie in totaal kunnen vermeerderen met een gefingeerd bedrag van rond f 40.000,—. Toen dit eenmaal ontdekt was, gaf de vakantiereis van de familie T. veel stof tot spreken. Sommigen veronder stelden reeds, dat hij met zijn buit de wijk had genomen naar het buiten land. Dit was echter niet het geval. Mevrouw T. had in Molenaarsgraaf en omgeving zoveel abonnees gewonnen voor een damesblad, dat zij en haar man in aanmerking kwamen voor een gratis overtocht per vliegtuig naar de States, waar het echtpaar o.m. een dochter bezocht. Kort na zijn thuis komst is T. gearresteerd. actieve dienst hebben verlaten, presi dent mogen worden. Politieke waarnemers te Beiroet ge loven echter, dat de ware reden voor het verzet van de president tegen Sje- habs presidentschap is gelegen in de „gematigde politiek", die de opperbe velhebber tegenover de opstandelingen heeft gevoerd. Duits meisj'e bij' Petten verdronken Te Petten heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag een tra gisch verdrinkingsgeval voorgedaan. Het 18-jarige Duitse meije Herta Erika Grubert, afkomstig uit Bergen am Dume, dat tezamen met een echt paar in Petten logeerde en woensdag naar Duitsland had willen terugkeren, gaf te kennen nog even te willen baden. Samen met de man van het echtpaar en een Duitse dame uit het pension ging zij omstreeks midded- nacht naar het strand. Zij hebben zich daarbij waarschijnlijk te ver in zee gewaagd met het gevolg, dat het meisje door de stroom werd gegrepen en verdronk. Ingezonden mededeling (Adv.) WORDT B1ERWEER. VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN I 1000.- zie pagina 3 I* I* )j|g Bijzonderheden zijn bekend gewor den van een plan van de Engelse re gering tot bestrijding van de werk loosheid. Volgens politieke kringen zijn er twee hoofdkanten aan dit plan, nl. 1) het verstrekken van schenkin gen of leningen, om industrie te be houden in gebieden waar de werkloos heid vier procent of meer bedraagt (het landelijke gemiddelde der werk loosheid bedraagt twee procent) en 2) ontwikkeling tegen te gaan in gebie- maatregelen om nieuwe industriële den waar weinig werkloosheid heerst.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1