31 Griekse premier roept Cyprioten op vrede te herstellen Twee gezinnen dakloos bij boerderijbrand Geen Zeeuwse zaak, maar nationale kwestie Geen rumoerig protest Baggerschuit en sleepboot in nood voor Scheveningen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AARTSBISSCHOP MAKARIOS VRAAGT OM PARLEMENTAIRE MISSiE NAVO*faad tracht westers compromis te vinden Laffe overval °P Groningse jongen NIEUWE PRINS VAN WALES Op de oceaan blinde blinde darm kwijt TSJEHABVANDAAGPRESIDENT VAN LIBANON? Op vrijdag 5 september Onthulling gede Beukelszoon Iraakse republiek door velen erkend KAMERLIDDR. E P. VERKERK: Onmacht van Ged. Staten gebleken likteken Willem van Biervliet Bonn voorstander van topoverleg in VN f 30.000 verduisterd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Koofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exrloitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ1,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4075 Directeur: JACQ DE SMIT De Griekse premier Karamanlis heeft woensdagavond een beroep op de Griekse Cprioten gedaan om te helpen bij het herstel van de vre"e en orde op het eiland. Hij deed dit in antwoord op een verzoek van de Britse regering. In politieke kringen is meegedeeld, dat pre mier MacMillan aan zijn ambtsgenoten van Turkije en Griekenland had verzocht met hem een beroep op de bevolking van Cyprus te doen om een einde te maken aan de geweldpleging. Acht Turken en een Griek zijn woensdag gewond bij een beschieting van een autobus op Cyprus. De daders van de aanslag namen de bus woens dagochtend 50 km ten westen van Ni cosia onder vuur en wierpen met handgranaten. Het merendeel van de 'nzittenden behoorde tot het personeel van een kopermijn van een Ameri kaanse maatschappij. Tvlakarios Aartsbisschop Makarios, de leider der Griekse Cyprioten, die in balling schap te Athene verblijft, verzocht woensdagavond de Britse regering een parlementaire commissie naar Cyprus ta zenden voor een onderzoek naar de jongste geweldpleging en „ter vast stelling van de verantwoordelijkheid der Turkse Cyprioten, die deze zijn begonnen". Hij antwoordde hiermee op een ver klaring van de Britse minister van ko loniën, die dinsdag in het Lagerhuis de bewering van de aartsbisschop, dat de gewelddaden door de Turken wa ren uitgelokt, weersprak. Di de nacht van dinsdag op woens dag is de 19-jarige J. H., toen hij door het Sterrenbos in Groningen fietste, aangevallen door een aantal gemas kerde jongelui. Met stokken gingen de aanranders hem te lijf. H. viel van de fiets en geraakte bewusteloos on der de hevige stokslagen. Ruim anderhalf uur later ontdekte een echtpaar, dat door het bos wandel de de bewusteloze knaap. Het bracht hem naar huis. Gisteren bleek, dat hij een hersenschudding had opgelopen. De politie stelt een onderzoek in. Zij is van mening, dat hier geen sprake kan zijn van een wraakneming of be roving. Men vermoedt, dat de jeugdi ge overvallers in een vlaag van laffe overmoed hebben gehandeld en een willekeurige voorbijganger hebben uitgezocht. Westduitse reders willen garanties De Westduitse vereniging van zee visserijreders heeft de Westduitse re gering verzocht de Westduitse traw lerreders garantie te geven tegen ver hezen door inbeslagneming binnen de 12-mijls visserij grens, die IJsland van september a.s. wil gaan toepassen. Verder wordt de regering verzocht blijvend schepen voor visserijbescher ming nabij de kust van IJsland te sta tioneren. De permanente N.A.V.O.-raad is woensdag te Parijs tweemaal hijeen geweest om te trachten een compro mis tussen de opvattingen van de Ver. Staten en Engeland enerzijds en het standpunt van Frankrijk anderzijds ten aanzien van een topconferentie te vinden. Vandaag zal de kwestie ver der worden besproken. Prins Charles is door zijn moeder, koningin Elizabeth, uitgeroepen tot prins van Wales. Foto: prins Charles (links) wandelt met zijn vriendjes naar de kost school terugna het bijwonen van een kerkdienst. Amerikaanse begroting; tekort 12 miljard dollar De Amerikaanse minister van finan ciën, Anderson, heeft in het Congres meegedeeld, dat hij voor het lopende begrotingsjaar een tekort van 12 mil jard dollar verwacht. Vorige officiële ramingen stelden het tekort op om streeks tien miljard dollar. Djoeanda wil grondwet voor Indonesië Premier Djoeanda van Indonesië heeft er woensdag bij de constitueren de vergadering op aangedrongen haar werk inzake een grondwet voor Indo nesië te bespoedigen, aldus Antara. Hij zei, dat het voor de republiek noodzakelijk was een grondwet te heb ben met het oog op de steeds ernstiger wordende politieke situatie in het land en in het buitenland. Indonesië heeft thans een voorlopige grondwet. Het Franse passagiersschip „Ile de France" heeft midden op de Atlantische Oceaan zijn koers gewijzigd om een Nederlandse zeeman van de „Soestdijk", een vrachtschip van de Holland-Amerika Lijn op te pikken, die aan blindedarmontsteking leed. De patiënt, de 40-jarige kabelgast W. v. H. uit Dordrecht, is aan boord van de „Ile de France" door de Amerikaanse chirurg dr. William F. Cotting, een passagier van het Franse schip, geopereerd. De scheepsdokter van de „Ile de France" dr. Michel Delafon, verleende daarbij assistentie. Na aankomst in New York is de patiënt naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is bevredigend, aldus werd gezegd. Uit het feit, dat eenheden van het Libanese leger woensdagavond een cordon om het parlementsgebouw te Beiroet trokken, maakte men gisteren op dat de regering van Libanon voor nemens is de presidentsverkiezingen op do vastgestelde datum van vandaag te dc^n doorgaan. Vermoedelijk zal generaal Foead Tsjehab, de chef van de Libanese ge nerale staf, de enige kandidaat zijn. Zijn verkiezing wordt thans vrijwel zeker geacht. Tsjehab behoort tot het Christelijke deel van de Libanese be volking. De Libanese premier Sami Solh was voorstander van een uitstel van de verkiezingen, omdat deze z.i. thans niet onder normale omstandigheden kunnen worden gehouden. (Er zijn immers in de laatste tijd verschillen de terroristische aanslagen gepleegd, onder welke een op het leven van de minister-president zelf). :§ll 18I Liese Deniz, negentien jaar oud en roodharig laat nog even een vleermuiscreatie zienin combinatie met een bontstola. De fotograaf kreeg Liese voor zijn lens op het vliegveld van Londen, vanwaar zij naar Amsterdam zou vertrekken om in Neder land te gaan werken. Liese heeft het afgelopen jaar „ge showd" voor de grote mode huizen. Het is nu weer tijd, dat de grote modehuizen in Parijs hun collecties voor de komen de winter laten zien. Jaqueline Godars is van mening, dat bont weer veel gebruikt zal worden. Het ontwerp, wat hier getoond zal worden is ge maakt uit een dure soort lamsbout. De trapezelijn is ge volgd; de ceintuur wordt hoog gedragen. Een mutsje uit het zelfde bont completeert het geheel. Op vrijdag 5 september zal op het marktplein te Biervliet de onthulling plaatsvinden van het gedenkteken voor Willem Beukelszoon van Bier vliet. Vele Nederlanders, voornamelijk uit het bedrijfsleven, werkten samen om het geld voor dit gedenkteken hij elkaar te brengen. Wie het monument zal onthullen is nog niet bekend, maar de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer verzekerde ons dat de plechtigheid een grote gebeur tenis zal worden. Zoals bekend werd Wilem Beukels zoon in de 14e eeuw in Biervliet, dat toen een eiland in de Schelde was, ge boren. Hij onderscheidde zich van zijn stadgenoten door zo wil het ver haal het haringkaken uit te vinden. Het kaken maakte het mogelijk de vers gevangen haring lange tijd te be waren, zodat de haringhandel een gro te bloeiperiode tegemoet ging. En nog heden ten dage wordt met sukses van Willem Beukelszoons vinding gebruik gemaakt. Ieder jaar beleven we weer de ha- DONDERDAG 1958 JULI „Uw hart worde niet ont roerd; gij gelooft in God, ge looft ook in Mij." Joh. 14 vers 1 Kunnen wij op mensen aan? De praktijk leert ons, dat wij ons vaak vergissen. Op wie kunnen wij aan? „Op God en op Mij", zegt Jezus. Hij neemt de zonde schuld van de wereld op zich en geeft zondaars een plaats in het Vaderhuis. Er is geen plaats voor blijvende verslagenheid of wanhoop. Vier volwassenen en vijf kinderen hebben gisteren nauwelijks het vege lijf kunnen redden uit een fel brandende eeuwenoude boerderij aan de Dijken onder Langweer. De twee gezinnen hebben zich in nachtgewaad in veiligheid kunnen stellen. De kap van de boerenschuur achter het woonhuis, die van riet en pannen was, is vermoedelijk door broei van het hooi, dat onder deze kap lag op geslagen in brand geraakt. Ondanks de snel aanwezig zijnde brandweren zijn het woonhuis met de schuur en een losse schuur een prooi der vlam men geworden. Er is geen vee bij de Be kwestie van eventuele erkenning van de nieuwe regering in Irak door de Verenigde Staten wordt nog be studeerd, zo heeft een woordvoerder van het State Department verklaard. Er werd niet over gedacht de Iraakse tegoeden in de Verenigde Staten te bevriezen. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn worden de laatste voorbereidingen voor een erkenning van de nieuwe Iraakse regering ge troffen. De Westduitse regering heeft erkend. Erkenningen zullen spoedig de nieuwe regering van Irak officieel ook binnenkomen van België, Groot- Brittannië, Turkije, Pakistan, Perzië, Griekenland, Indonesië, Birma en waarschijnlijk op latere datum Frank rijk. Naar van welingelichte zijde is vernomen heeft de ambassadeur van Irak in Ankara, Nagib Raw, die naar zijn land is teruggeroepen, aan de opdracht geen gevolg gegeven. De kanselarij staat thans onder leiding van de eerste secretaris, die zich met de rest van het personeel achter het nieuwe bewind in Bagdad heeft ge schaard. Tussen het talrijke publiek, dat gis teren op de tribune de behandeling van de verenkwestie in de Provinci ale Staten van Zeeland volgde, bevond zich ook dr. E. P. Verkerk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zoals bekend heeft dit a.r.-kamerlid in de volksvertegenwoordiging minis ter Algera geïnterpelleerd over de veertarieven. De heer Verkerk is momenteel met vakantie in Zeeland en maakte van deze gelegenheid gebruik de statenzit- ting een historische bijeenkomst, volgens diverse statenleden bij te wonen. Na afloop van de besprekingen heb ben wij de heer Verkerk gevraagd en kele indrukken, die hfj tijdens deze vergadering heeft opgedaan, weer te geven. In de eerste plaats is duidelijk ge bleken, aldus de heer Verkerk, dat er algemene ontevredenheid heerst over de verhoging der tarieven. In de tweede plaats heb ik tijdens de besprekingen van de statenleden een duidelijke indruk gekregen wat de inhoud kan zijn van een „vrije" overeenkomst. Hierbij doelde de heer Verkerk op de overeenkomst, die tus sen de minister en Ged. Staten bestaat met betrekking tot de exploitatie der veren. Uit deze overeenkomst blijkt, dat de minister het praktisch voor het zeggen heeft. Hieruit is de onmacht van Gedeputeerde Staten duidelijk gebleken, aldus de heer Verkerk. Het lijkt mij vanzelfsprekend, ge zien de ontwikkeling en de voorge schiedenis, merkte het a.r.-kamerlid op, dat provinciale staten moeilijk de houding van Gedeputeerde Staten kunnen becritiseren. De heer Verkerk zei voorts dat het steeds duidelijker wordt dat de veren kwestie geen Zeeuwse zaak is, maar een nationale kwestie. Provinciale Staten dienen hierop, aldus spr., voort durend te wijzen. De heer Verkerk maakte deze slot opmerking: Het is duidelijk gebleken, dat alleen in verkeerstechnisch opzicht een veer een communicatie- of ver voersmiddel is. Vervoerseconomisch gezien, is een veer een barrière. Deze stelling zal in Nederland erkenning moeten vinden. De heer Verkerk zei van mening te zijn dat, uit verkeertechnisch oogpunt gezien, het rijk aansprakelijk is voor de verbindingen. DE BILTZEGT: Wisselende bewolking Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Overwegend ma tige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.07 u., onder 20.24 u. Maan op 22.23 u., onder 11.29 u. Hoogwater dinsdag 5 augustus: Vlissingen: 5.17 u. 2.03 m., 17.30 u. 1.99 m. Terneuzen: 5.46 u. 2.20 m., 18.01 u. 2.16 m. Wemeldinge: 6.59 u. 1.77 m., 19.12 u. 1.57 m. Zierikzee: 6.33 u. 1.53 m., 18.41 u. 1.35 m. brand omgekomen. De bewoners zijn ondergebracht bij omwonenden. De boerderij was te laag verzekerd voor nieuwbouw. ringrace. Dan doorklieven tientallen trawlers het Noordzeewater om de vet te vis uit het zoute water te halen. Zijn de eerste kantjes eenmaal gevan gen, dan worden deez aan H.M. de Ko ningin aangeboden. Dit alles is dus mogelijk geworden doordat Willem Beukelszoon op een goeie dag, wellicht onbewust, het kaken aanving. NIET VERGETEN Tegenwoordig ligt Biervliet niet meer op een eilandje, maar na da inpoldering van de Braakman aan de nieuwe snelvcrkeersweg tussen Oostburg en Terneuzen. Doch ondanks deze veranderingen zijn de Biervliete- naren hun' grote zoon niet vergeten. In tegendeel, want op 5 september zal zoals gezegd een gedenkteken voor hem worden onthuld. Verdere bijzon derheden over dit evenement te Bier vliet zullen nog nader worden be kendgemaakt. De regering van West-Duitsland blijft voorstandster van een topconferentie over het Midden-Oosten in het kader van de Verenigde Naties. Ondanks het verzet van Frankrijk hiertegen, zo hebben diplomaten in Bonn meege deeld. Zij staan echter sympathiek tegen over De Gaulle's voorstel de topconfe rentie in Genève en niet in New York te houden. Zoals bekend is premier De Gaulle er bang voor, dat een topcon ferentie in New York uitdraait op pro- pagandavertoon. Men is in Bonn van mening, dat het definitieve standpunt van de Westduitse regering in deze waarschijnlijk sterk beïnvloed zal wor den door de houding van de Verenig de Staten. Een baggerschuit en een sleepboot liggen stuurloos in de branding vlak voor het Scheveningse strand ter hoog te van het Kurhaus. De bak en de mo- torvlet liepen daarna op een van de strekdammen voor de kust. Terwijl duizenden toeristen de in moeilijkheden verkerende vaartuigen gadesloegen is de reddingboot „Ar thur" uitgevaren en heeft de Marine Luchtvaartdienst een helikopter van Valkenburg gezonden om hulp aan de opvarenden te bieden. Tussen vier uur en kwart over vier gistermiddag is de helikopter echter naar Valkenburg te ruggekeerd, omdat de opvarenden niet van boord wilden gaan. Later is ook de reddingboot onverrichterzake teruggevaren. Omstreeks vijf uur heeft de bemanning van de bak het vaar tuig verlaten met behulp van de poli tie. Op de motorvlet zijn twee mannén gebleven. In de afgelopen nacht omstreeks drie uur als het vloed is zou men trachten de baggerschuit van het strand los te trekken. Vanochtend zou men dan proheren de vlet van het strand te halen. Dinsdagavond heeft de 54-jarige vertegenwoordiger H. K. uit Hillegom zich vrijwilig bij de politie te Apel doorn gemeld. De man deelde mee een bedrag van ongeveer f30.000 ten na dele van zijn werkgever te hebben verduisterd. Hij had nog slechts f 18,50 op zak en vertelde van het geld goeda sier te hebben gemaakt. Op de premier van Libanon is een aanval gepleegd. Een kapotte taxi, wel ke dagenlang langs de weg naar Bei roet geparkeerd stond, ontplofte op het moment, dat de wagen van premier Sohl langs kwam. Sohl ontsnapte ech ter aan de dood, terwijl een lid van het escorte overleed. De volle laag kreeg een anto, waarmee een gezin van vüf personen naar de hoofdstad reed. De wagen stortte in het ravijn langs de weg; alle inzittenden werden gedood. Foto: de verwoeste wagen in het ravijn. Een talrijk publiek heeft gisteren de besprekingen van de veertarieven in de Zeeuwse Staten aangehoord. De ge wone publieke tribune stond tjokvol en in de Statenzaal was bovendien nog extra ruimte gereserveerd voor be langstellenden. Incidenten hebben niet plaatsgevonden. Van een protesttocht van het verencomitc viel niets te con stateren. Het was volkomen rustig rond de Statenzaal. Er stonden wat extra politiemannen in de buurt van de vergaderzaal der Staten, doch van hun diensten hoefde geen gebruik te worden gemaakt. Een aantal leden van het Zeeuwsvlaamse verencomité luisterde, gezeten op spe ciaal voor hen gereserveerde stoelen, naar de beraadslagingen. Ook de heer H. Colsen, voorzitter van het comité, was present. Bij het binnentreden van de zaal droeg hij gisterochtend een grote V op zijn jas, doch enkele ogenblikken later was dit strijdsymbool verdwenen. Ik was de enige, die de V droeg, merkte de heer Colsen op en daar had ik niet veel zin in Het comité „Vrije veren" heeft aan de Commissaris der Koningin en aan het Kamerlid dr. E. P. Verkerk, een zgn. verentegel aangeboden, waarvan w;i op pagina 2 een afbeelding plaat sen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1