Een Zeeuws remonsrant Petsie Pelle Pingo Raadsels in Innsbrück Credietmogelijkheid voor alle middenstandsbranches RADIO EN TELEVISIE Reinier Tellepamflettenschrijven en dichter Bijzonder Waarborgfonds Detailhandel De vrolijke avonturen van en Uitslagen ruiter- wedstrijden te Heinkenszand )insdag ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 Uit een oud Zeeuws geslacht-werd in 1558 te Zierikzee Reinier Telle geboren. Juist 400 jaar geleden, daarom wil ik een en ander vertellen uit het leven van deze begaafde man. Geleerden uit die tijd drukten zich graag uit in het Latijn, waarmee ze even goed overweg konden Latijn, zodat de man, waarover het hier gaat, genoemd werd Regnerus als met hun moedertaal. Dikwijls vertaalden ze hun naam ook in het Vitellius (er is ook een Romeins legeraanvoerder, die na Nero's dood een korte poos keizer was, met de naam Vitellius)- Zijn vader was een welgesteld man en heette Iman Reiniers of Rengers- zoon; zijn moeder droeg de naam Le- vina Cornelisdochter. De jonge Reinier Telle studeerde aan de pas-gestichte hogeschool te Leiden en later bovendien aan universiteiten in Duitsland, Frankrijk en Italië. Dat was bij velen de gewoonte in die da gen, een goede gewoonte, waardoor de blik verruimd werd en men veel erva ring opdeed. Dat men de vreemde ta len niet altijd voldoende meester was, leverde voor de studie geen bezwaar op; er werd toch in het Latijn gedo ceerd. Reinier was goed thuis in deze oude taal der geleerden, waarin hjj ver scheidene werken heeft geschreven. Ook vertaalde hij een Latijns gedicht over de belegering door de Vlamingen van Zierikzee in 1304 in het Neder lands. Na zijn studie kwam hij terug in zijn geboorteplaats. Hij werd daar rector aan de bloeiende Latijnse school, ver moedelijk de opvolger van Diderik Kemp, bij wie Jacob Cats, die immers in Brouwershaven geboren was, een poos in de kost geweest is. Tot 1610 is Telle hier gebleven, toen vertrok hij naar Amsterdam. In laatsgenoemd jaar waren de gods diensttwisten al enkele jaren aan de gang. Eerst tussen de professoren Go- marus en Arminius, die ieder hun aan hangers hadden; de Gomaristen en Ar- minianen, later genoemd Contra-Re monstranten en Remonstranten. Deze onenigheid is tenslotte uitgelopen op een godsdienst- en burgeroorlog in heel ons vaderland. Met als slot de Sy node te Dordrecht (1618'19), waar de leer der Remonstranten veroordeeld werd. (Achter in onze psalmboekjes staan de 5 artikelen tegen de Remon stranten, waarin hun dwalingen be handeld worden, één van onze belijde nisschriften, maar bij velen alleen bij naam bekend). Het gevolg van deze twisten was o.m. het onthoofden van raadpensiona ris Oldenbarnevelt en het gevangen zetten van Hugo de Groot en enkele anderen in Loevestein. Ongeveer 200 Remonstrantse predi kanten werden afgezet. Een bekende is Slatius, die getrouwd was met een zus ter van Reinier Telle, Barendina. Het ging bij deze twisten over de leer der uitverkiezing of predestinatie. Bovendien over de positie van de kerk, haar verhouding tot de staat. Stond de staat boven de kerk en had de over heid dus wat te zeggen in de kerk, bij het aanstellen van predikanten b.v.? Ja, zeiden de Remonstranten. Neen, zeiden de Contra-Remonstran ten, de kerk is vrij en zelfstandig; de overheid mag zich niet bemoeien met haar inwendige aangelegenheden; zij moet zich bepalen tot het beschermen van de godsdienst en het onderhouden der kerkelijke wetgeving. Reinier Telle koos de zijde van de Remonstranten. „Hoewel hij libertijnse gevoelens had, behoorde hij volstrekt niet tot de ongelovigen, integendeel ademen zijn gedichten een zeer gods dienstige geest. Maar al die twisten over de leer waren hem een gruwel. „Hij beschouwde ieder als Christen, die God als zijn hemelse Vader liefhad, Je zus als Heiland vereerde en de Bijbel als richtsnoer voor het leven aannam," zegt een schrijver van hem. Een man van de vprHroatfyaambpid dus. Maar hoe Gedurende die jaren van twist zijn er honderden pamfletten, strijdschrif ten, verschenen. Van beide kanten. Reinier Telle heeft er ook heel wat voor zijn rekening genomen, meest in dichtvorm. Soms scherp en fel, met de nodige en onnodige scheldwoorden er in. Zo zette hij eens naast de uitspra ken van verschillende Calvinisten over de predestinatieleer enige uitspraken van de Koran, het heilige boek der Mohammedanen. De lezers moesten daaruit dus de conclusie trekken, dat hun leer eigenlijk die van de Turken was! Een andere keer is hij gematigder en doet hij zich voor als de man van vrede en verdraagzaamheid. Het komt aan op de liefde, zegt hij. De kenmer ken van een vroom en oprecht Chris ten moet men niet zoeken in het ver vullen van uiterlijke godsdienstplich ten, want: Elk kan zijn werk wel laten staan, En fluks ter kerke lopen; Elk kan ten Avondmale gaan, Elk kan zich laten dopen, Elk kan naar 's lands manieren De sabbathdag wel vieren, En psalmen veel met stemmen êel Doen klinken door de keel. Maar het kenmerk voor de vrome is het betrachten der liefde. Dan behoeft men zich ook niet steeds te houden aan de geboden. In de Bijbel lezen we ook van afwijkingen daarvan door vrome mensen: Uit nood heeft David wel gemocht 't Verboden toonbrood smaken, De jongeren Christi wel bedocht Uit nood de sabbath braken, (breken) Als hun de honger drukte En elk wat aren plukte, Die hij terstond stak in de mond, En dat al zonder zond (zonde). Van de zijde der Contra-Remon stranten zat men ook niet stil. Erg vre delievend deed men het daar ook al niet. Vooral een zekere Drielenburch was bijzonder scherp in zijn pamflet ten. Hij werd door Reinier Telle fel bestreden. Telkens werden de Remonstranten beschuldigd, dat ze met Rome heulden. Ze werden voor papisten uitgeschol den. Vondel, de dichter, een vriend van de Remonstranten, die Oldenbar nevelt in zijn gedichten verheerlijkte, is inderdaad later Rooms geworden. „Lydt en hoopt" was Telle's devies. Zijn hoop op de overwinning is be schaamd, want, zoals bekend, is de leer der Remonstranten veroordeeld. Aan zijn lijden is in 1619 een eind gekomen toen hij zijn schrijfgereed schap voor goed moest neerleggen. Volgens de kroniekschrijver Boxhorn is hij naar de wijs der dichters begra ven in een open kist, het hoofd getooid met een lauwerkrans. (Ook ongehuw de jonge mensen werden vaak in een open, met kunstbloemen versierde kist begraven). Een jaar later werd nog een werk van hem uitgegeven: een vertaling van het Latijnse geschrift van Servet „Do lingen in de Drievuldigheid". Servet was de man, die in Genève door Cal- vijn op de brandstapel werd gebracht. Zelfs zijn Remonstrantse vrienden hadden hem afgeraden, dit werk het licht te doen zien. Vandaar dat het pas na zijn dood is verschenen. We zien hier, nog eens duidelijk, hoe de sym pathieën van Reinier Telle lagen. L.V.W. Van Nelle bestellen Ingea. mededeling (adv. Examen Ambachtsschool te Bergen op Zoom De volgende Zeeuwse leerlingen werd het getuigschrift van de twee jarige cursus van de Ambachtsschool te Bergen op Zoom uitgereikt: Klasse B 3a. Metaalbewerken: H. G. Boogaart, Oud-Vossemeer; G. Heesen, Tholen; klasse B 3c. Metaalbewerken: J. Wes- sels, St. Annaland; klasse E 3. Elektro techniek: R. Baardwijk, St. Maartens dijk; J. Zachariasse, Tholen; klasse S 3. C. Laban, Tholen; I. Roggeband, Oud- Vossemeer; J. Traas, Rilland-Bath; klasse T 3a. Timmeren: V. van Gooi, Rilland-Bath; klasse T 3b. J. de Kok, Tholen; A. de Raat, St. Philipsland. Het getuigschrift van de drie-jarige cursus werd toegekend aan: klasse M4. Autoherstellen: J. Dekkers, Tholen; J. Hommel, Oud-Vossemeer; J. Luijk, St. Maartensdijk; M. Moelker, Tholen; P. Reyngoudt, St. Philipsland; afdeling Schilderen. Getuigschrift A uitgereikt aan: A. Hage, St. Annaland. Wedstrijden voor invaliden Invalide sportslieden uit twintig lan den zijn naar Stoke Mandeville in En geland gekomen voor het houden van wedstrijden. Het zijn allen verlamden door ruggemergziekten of andere ver- lammings-stoornissen. De laatste dagen zijn in het nationale medische centrum voor verlamden ten behoeve van de deel nemers aan de wedstrijden een groot aantal gemotoriseerde invaliden-wagen tjes bijeen gebracht. De driedaagse sport wedstrijden vormen de grootste samen komst van deze aard, ooit ergens in de wereld gehouden. Toen zeven jaar geleden de eerste wed strijden voor verlamde sportslieden wer den gehouden, nam er slechts een hand vol uit Nederland en Engeland aan deel, maar ditmaal zijn er 250 gehandicapten. Er zijn nu teams bij uit verre landen zo als India, Pakistan, Finland, maar ook van dichterbij, en uiteraard ook weer uit Nederland. Het grootste team, bestaande uit dertig deelnemers, is uit Frankrijk afkomstig. Ongeveer 15 procent van de deelnemers, waarvan de leeftijd varieert van 11 tot 35 jaar, bestaat uit vrouwen en meisjes. Zij zijn allen ondergebracht in een klein dorp op de terreinen van het ziekenhuis te Stoke Mandeville. De 13e juni 1958 is voor de middenstand en met name voor de detailhandel een belangrijke dag geweest. Op die datum heeft nl. de Stichting „Bijzonder Waarborgfonds voor de detailhandel", welke op 6 mei j.l. is opgericht, officiéél een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden. Dit bijzonder waarborgfonds is opgericht door de vier midden standsbonden en de drie betrokken werknemersorganisaties, met krachtige steun en medewerking van het Hoofdbedrijfschap Detail handel. Het heeft hetzelfde doel en in prin cipe ook hetzelfde karakter als de reeds bestaande branchewaarborgfondsen, welke zich bezig houden met de eredlet- verlenlng ten behoeve van de overne- nlng van bedrijven. Het enige verschil bestaat hierin, dat een branchewaarborgfonds uitslui tend ten behoeve van één bepaalde branche werkzaam is, terwijl het „Bij zonder Waarborgfonds voor de Detail handel" een groot aantal detailhandels branches bestrijkt. De start van het Bijzonder Waar borgfonds betekent, dat thans ook cre- dieten kunnen worden verstrekt ten be hoeve van de overneming van bedrijven, behorende tot die detailhandelbranches, welke niet over een eigen waarborg fonds beschikken en waarvoor In de toekomst vermoedelijk ook geen eigen waarborgfonds zal kunnen worden op gericht. In de praktijk komt het hierop neer, dat alle detailhandelsbranches onder het nieuwe Fonds zullen ressorteren met uitzondering van: het kruideniers-, slagers-, bakkers-, melkdetallhandels-, rijwiel-, meubile- Van Nelle bestellen/ lag'*» madzdellng (adv». rings- en drogisterijbedrijf, de detail handel ln aardappelen, groenten en fruit, ln textielhandel en ln gedistilleer de dranken. (Voor het meubilerlngs- en het dro gisterijbedrijf ls de oprichting van een waarborgfonds nog ln voorbereiding). Zij, die een zaak willen overnemen, welke tot de overige detailhandelsbran ches behoort, kunnen dus ln principe voor een crediet via het nieuwe fonds ln aanmerking komen. CREDIETMOGELMKHEDEN. Het crediet kan maximaal f 30.000 bedragen en moet in ten hoogste tien jaren kunnen worden afgelost. Het wordt verstrekt door de Nederlandsche Middenstands N.V. onder garantie van het fonds, tn samenwerking met het Hoofdbedrijfschap Detailhandel en van de Staat. Het Fonds en de Staat staan dus voor de middenstander borg tegen over de Bank, zoals de ene particulier borg kan staan voor de andere. De Nederlandse Middenstandsbank brengt voor de credleten, welke vla het Fonds worden verstrekt, de normale rente ln rekening (momenteel 7 pet., met inbegrip van de bankprovlsle) De credleten dienen te worden aan gevraagd bij het Secretariaat van het „Bijzonder Waarborgfonds voor de De tailhandel", Sarphatikade II, Amster dam, dat gaarne bereid is alle verdere inlichtingen te verstrekken. Vier Britse meisjes hebben tijdens de Britse spelen in Cardiff een nieuw wereldrecord kunnen ves tigen op de 4 X 110 yards vrije slag, in de fraaie tijd van 4' 5466. V.l.n.r.Diana Wilkinson, Judy Grinham, Christine Gosden en Anita Lonsborough na hun over winning. Van Nelle bestellen! lagói. mededeling adv. Van Nelle „bestellen Ingex. oiededeling (adv. Orgelconcert op „Vrederust" In de stichtingskerk op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft za terdag de bekende organist Piet van Eg- mond een prachtig concert gegeven voor de patiënten en omwonenden. Het con cert werd afgewisseld door samenzang. Ds. J. v. d. Berg, die deze muzikale bij eenkomst met een kort woord had ge opend, sprak na afloop een woord van dank namens alle aanwezigen. Van Nelle bestellen. Ingez. mededeling (adv.) Dr. Kortenhorst tien jaar voorzitter van de tweede kamer Op woensdag 13 augustus zal het tien jaar geleden zijn, dat dr. L. G. Korten horst sedert 13 augustus 1925 lid van de tweede kamer voor het eerst be noemd werd tot voorzitter van dit hoge college. De ondervoorzitters en de senio res (fractievoorzitters) der kamer bieden hem te dezer gelegenheid een receptie aan, welke op 13 augustus te vier uur in het gebouw der kamer zal worden ge houden; o.m. zal de ministerpresident dr. W. Drees daar het woord voeren. ln Oostenrijk zijn zondag twee Oos tenrijkse bergbeklimmers en een boer, die edelweiss plukte omlaaggestort en verongelukt. Het aantal dodelijke onge lukken in de Oostenrijkse alpen is de af gelopen tien dagen hierdoor tot tien ge stegen. WOENSDAG 30 JULI 1958 HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Prome nade ork. 13.45 De vermetele ondek- kingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volksliedjes- en dansen. 16.15 V. d. zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis voor onze tijd van de pre historische godsdienst in het nabije oos ten, door G, Thole Beishuizen. Tweede lezing: De lichtende Apis. 19.0 0 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Tussen de regels door, caus. 20.15 Holland Festival: Un Ballo in Maschera, opera. (In de pauzes: 21.10 Voordr. 22.00 Merische kron.). 23.00 Nws. 23.15 Dans- muz. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Es peranto. HILVERSUM H (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram, 11.30 Omr.ork. 12.05 Bas en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Middag- Van Nelle bestellen loges, mededeling (adv.) 27-5 1. We steken de stangen weer in de grond, dan ligt de arme stak ker wat beter. 2. Zo gezegd zo gedaan. Zou hij soms wakker worden als we een liedje voor hem zouden gaan zin gen? 3. Zingen helpt ook niet; nu zullen we het maar eens met haver proberen en heel hard over ho- ningsoep gaan praten. Van Nelle bestellen (oges- mededeling idv.l 34) Danke". Zuckwaller was even uit 't veld geslagen. Hij wendde zich tot Rost. „Dan kan Von Emsighofer on mogelijk de dader zijn, want het was nog voor half drie toen wij hem uit zijn hotel zagen komen en hem be gonnen te volgen." „Dokter ik twijfel niet aan uw kun de, maar het is toch niet mogelijk, dat deze man al langer dood is?" De dokter stond traag op, pakte zijn instrumenten bij elkaar en hij zei: Gustav, ik zou je graag helpen; jij zou geloof ik, het moment graag een paar uur eerder willen stellen. Maar toen wij hier aankwamen, was er nog warmte in het lichaam en de dood trad vermoedelijk minder dan een uur daarvoor in. Om helemaal veilig te zijn, wil ik het op uiterlijk anderhalf uur stellen, maar langer toch zeker niet." „Wilt u de kogel laten onderzoeken, als hij verwijderd is, Herr Doktor?" Het viel André Rost, die zwijgend had toegeluisterd, op dat de dokter Zuckwaller bij de voornaam noemde en dat de inspecteur steeds Herr Dok tor zei. Hij kwam tot de conclusie, dat hij in het leeftijdsverschil de oorzaak moest vinden, want de politie-arts moest al heel dicht zijn pensioen na deren. „Dat is dus nummer twee", merkte Zuckwaller op. „Zijn er nog sporen? Aanwijzingen?" De rechercheurs schudden het hoofd. Zuckwaller maakte zich langzaam kwaad. „Waarom hebben jullie deze man niet voortdurend in de gaten gehou den? Dat was toch de opdracht, die je gekregen had? Ik had je toch ver teld, wat er op het spel stond? Je ziet, wat er gebeurd is, nu je hem even losgelaten hebt." Dagelijks verwlgverhaal De mannen va de recherche woordden niet. Ze stuntelden rond en zwegen beschaamd. HOOFDSTUK XVI ant- wat Inspecteur Gustav Zuckwaller had zich een hazeslaapje van enkele uren gegund en nu zat hij achter zijn bu reau. Rheinstein en Andrè Rost wa ren bij hem in de kamer. „Harold von Emsighofer voor wie wij de val hadden uitgezet, heeft nu wel een schitterend alibi, Herr Zuck waller", zei de Nederlander. „Als de man met het litteken werkelijk een uur of hoogstens anderhalf uur voor dat hij gevonden werd, een schot door het hart kreeg, is Von Emsighofer vol komen uitgesloten. Hij was op dat ogenblik, laten we zeggen; half vier vanmorgen, al in zijn kamer. En om twaalf uur was hij er nog." „Ja, en bovendien pleit er nog iets voor de onschuld van Von Emsighofer. We hebben zowel de automatische re volver, als het damespistool, dat we op hem vonden, onderzocht, maar ze waren beide geladen en er was geen enkele patroon zoek. Dat zegt natuur lijk niets, maar wat wel het bewijs levert, dat Von Emsighofer niet van deze wapens gebruik maakte, is het feit, dat de kogel, die in het lichaam van de vermoorde werd gevonden, van een heel ander kaliber was", zei Zuck waller. „Dat sluit natuurlijk niet helemaal de schuld van Von Emsighofer uit, Herr Inspektor", mengde de recher cheur Rheinstein zich in het gesprek. „Hij kan ook nog wel een derde wa pen hebben gehad. Maar we blijven met het vraagstuk van de tijd zitten. Hij kan de schuldige niet zijn, zoals de zaken op dit ogenblik liggen". „Zoals de zaken op dit ogenblik lig gen, bedoel je hiermee, Rheinstein, dat je toch niet helemaal gelooft aan dat waterdichte alibi van de man, die we gearresteerd hebben?" vroeg Zuckwal ler. „Ik weet het niet, Herr Inspektor, ik acht deze man tot alles in staat. Hij mag dan een ijdele fat zijn, een stom meling is hij zeker niet", zei Rhein stein. De drie mannen wogen alle punten van deze nieuwe geheimzinnige zaak nog eens tegen elkaar af, maar een oplossing bracht die uitvoerige bespre king niet. Dat was evenmin het geval met het verhoor, dat Von Emsighofer werd af genomen. Zuckwaller sprak met geen woord over de moord op Vogelkopje. Hij beperkte zich tot het nachtelijk bezoek van Von Emsighofer aan An dré Rost's kamer. Dc Innsbrucker inspecteur kwam niet verder, want Von Emsighofer had besloten, voorlopig te zwijgen en het gmg hem goed af. Meer dan een stom me of ironische lach om de ijdele mond, kon Zuckwaller niet aan zijn arrestant ontlokken. Teen Von Emsighofer terug was ge bracht naar zijn cel, zei Zuckwaller: „We maken hem wel week. Maar we zullen toch nog wel wat bewijzen te gen hem moeten inbrengen, als we werkelijk willen, dat hij de een of an dere bekentenis aflegt. Hij weet maar al te goed, dat wij nog steeds in het duister taaien over de achtergronden van deze hele geschiedenis. Hij weet, dat het voor ons een moordzaak is met daarbij het vermoeden, dat er een groot internationaal complot mee ver weven is. Maar hij is er ook van op de hoogte, dat wij nog niet veel ver der zijn dan juist die wetenschap." pauzedienst. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Metropole Ork. 13.50 Kamer ork. en soliste. 15.10 Strijkkwart. en so list. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Interscolair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum v. h. Cbr. Organisatie- en Verenigings leven, caus. 18.30 Koorzang. 18.55 Gram, 19.00 Nws. en weerber.. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Amus. muz. 20.50 Muzikale luisterwedstr- 21.10 Amus. muz. (verv.). 21.45 Gram. 21.55 Balthazar Huydecoper, een 18e-eeuws regent, caus. 22.10 Vocaal kwart, en clavecimbel. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Pla- tennieuws. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Ka- mermuz. 14.00 Gram. 14.30 Jeugdorkes ten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.25 Volksliederen. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden, TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 Wedden, Mylord?, klucht. Over de provinciale kampioenschappen van de landelijke rij verenigingen in Zee land, die zaterdag te Heinkenszand zijn gehouden, berichtten wij reeds uitvoerig. De uitslagen daarvan lulden als volgt: Dressuurproef voor achttallen (klasse midden): 1. „Oranjeruiters", Willemstad/ Fijnaart, 179 pt. (wisselbeker Z.K.H. Prins Bernhard), proef gold voor punten telling 1957; dressuurproef voor achttal len om het provinciaal kampioenschap (klasse licht): 1. „Walcheren, Nw. en St. Joosland, 162,5 pt. (wisselbeker N.V. Kon. Mij. „De Schelde"); 2. „Eendrachtrui- ters", Oud-Vossemeer, 159,5; 3. „Jullana- ruiters", Zaamslag, 152,5; dressuurproef voor viertallen (klasse licht): 1. „Noord Beveland", Wissenkerke, 129 (wisselbe ker burgemeester J. Geuze, Aageteker- ke); 2. „De Schouwse Ruiters", Drei- schor, 126,5; 3. „Oranjeruiters", Axel, 119,5; individuele dressuurproef klasse b: ring 1: H. Knook, „Oranjeruiters", Wil lemstad, paard Hanko, 102; 2. M. v. Dis, idem, Omar, 101,5; 3. J. de Wilde, „De Schouwse Ruiters", Sultan, 101; ring 2: H. Kruisbeek, „Oranjeruiters", Willem stad, Tosca, 98,5; 2. M. v. d. Bijl, „De Schouwse Ruiters", Lady, 98; 3. W. K. van Nieuwenhuizen, „Oranjezon, Oost- kapelle, Inko, 96,5; 4. mej. B. Onderdijk, „Noord-Beveland", Gin, 96,5; dressuur proef klasse L om het provinciaal kam pioenschap: 1. C. Steendijk, „Walcheren", Winston, 187,5 (wisselbeker jhr. mr. A. F. C. de Casembroot); 2. A. J. Priester, „Noord-Beveland", Marko, 174,5; 3. J. J. M. v. Oeveren, „Noord-Beveland", Tar- zan, 173; dressuurproef klasse Z voor puntentelling: 1. L. B. H. v. d. Slikke, „Walcheren", Etcetera, 167,5; jeugdnum- mer dressuurproef klasse N voor kinde ren beneden 14 jaar: 1. H. Maljaars, „O- ranjezon", 6.82; 2. M. Stoutjesdijk, „Een- drachtruiters", Rina, 6,75; 3. S. den Exter, „Oranjeruiters" Axel, Robbie, 6.57; springconcours klasse b om het kapioen- schap van Zeeland: W. K. v. Nieuwen- huijzen, 3 ft. 50,2 sec.; 2. J. v. d. Slikke, „Eendrachtruiters", Loek, 3 ft. 53 sec.; 3. A. Crucq, „Walcheren", Orma, 4 ft. 51 sec.; springconcours klasse L: 1. M. A. Geuze, „Eendrachtruiters", Pol. barrage 4 ft., 36,3 sec.; 2. J. Munters, „Oranjerui ters", Willemstad, Deugniet, barrage, 11 ft., 35 sec. 3. C. Steendijk, 8 ft.; spring concours Z om het kampioenschap van Zeeland: 1. J. J. M. v. Oeveren, 2. L. B. H. v. d. Slikke; klavertje drie: 1. „Oran jeruiters", Willemstad; 2. „De Schouwse Ruiters", 3. „Oranjezon"; eilanden spring concours: 1. „Noord-Beveland, 25 hinder nissen; 2. „Oranjeruiters", Willemstad, 19 hindern.; 3. „Eendrachtruiters", 14 hin- dern. Van Nelle bestellen Ingez. .tededelina ndv.i Naar zondag bekend werd, is donder dag op de ijskap van Groenland een hef- schriefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort, waardoor 5 men sen het leven verloren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4