Beschuldiging aan westelijk adres topconferentie te torpederen 29 Russische premier ziet veel in Grote appelproduktie in Europa De Gaulle's denkbeeld VS overwegen neutralisering Libanon WESTERSE REACTIES „Britten onbekwaam Cyprus te regeren van Dulles Z°AV° Schip gezonken op IJsselmeer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SCHERPE TOON IN CHROESJTSJEFS ANTWOORD Washington en Londen nu weinig hoop op topconferentie in V.N. Israël wil in westen wapens kopen MATIG PRIJSPEIL VERWACHT Daïoel Islam overviel Frans-Italiaans project Televisiestichting krijgt meer zendtijd Fanfani in Ver. Staten Grieks'Cyprisch telegfam aan Dulles Pact van BagdadAanden in Londen bijeen lfa dl zouden moeten vallen. Turkije is ook OP DR KNIEËN Telefoon 011UU-2433; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289- Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4070 Directeur: JACQ DE SMIT Ver. Naties In kringen der Verenigde Naties heeft Chroesjtsjefs antwoord op de wester se nota's de hoop op een spoedige bijeenkomst van 's werelds voor naamste regeringsleiders sterk doen verminderen. In de wandelgangen van het gebouw van de V.N. werd Chroesjtsjefs steun voor De Gaulle's denkbeeld topconferentie in Euro pa niet bepaald als een concessie beschouwd. Washington In Amerikaanse officiële kringen is men van mening, dat Chroesjtsjefs antwoord een onderstreping schijnt te zijn van het grote verschil van inzicht tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie betreffende het houden van besprekingen op het hoogste vlak. Het overnemen van De Gaulle's denkbeeld om de regerings leiders in Europa te doen beraadsla gen, wordt te Washington beschouwd als een poging om onenigheid tussen de „westerse grote drie" te zaaien. De overheersende mening te Washing ton is, dat Chroesjtsjefs antwoord een slag heeft toegebracht aan de vooruitzichten op het spoedig houden van een topconferentie. Londen Londense diplomatieke waarnemers achten het duidelijk, dat het Brits- Amerikaanse voorstel om tijd, plaats, werkwijze en samenstelling van een dergelijke conferentie in een norma le bijeenkomst van de Veiligheids raad te doen vaststellen, de Russi sche premier ertoe heeft gebracht terug te komen op zijn plan voor het houden van vijfmogendheden- besprekingen. Parijs Te Parijs is het antwoord van Chroesjtsjef gereserveerd ontvangen. Eén van de Franse bezwaren tegen deelneming van Hammarskjöld aan topbesprekingen is, dat deze geen staatshoofd is. Peres, directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van defensie is gisteren in opdracht van de regering van Israël uit Tel Aviv vertrokken voor een reis naar Londen, Parijs en Washington om te trachten wapens te kopen. Hij zal waarschijnlijk proberen in Engeland zware wapens te kopen. Tot nu toe heeft Engeland geweigerd Is raël zware wapens te leveren. In Frankrijk wil hij orders plaatsen voor straaljagers en bommenwerpers. BIJNA OVERAL in Europa wordt dit jaar een grote produktie van appelen verwacht en dit zal ongetwijfeld van invloed zijn op de afzet van het Nederlandse fruit in de komende tijd. In het Vakblad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit heeft de redactie een Samenvatting gegeven van de oogstverwachtingen in de verschillende landen en van de factoren, welke, van invloed kunnen zijn op de afzet van fruit in het komende seizoen. DAARIN WORDT gezegd, dat er één ding vast staat en wel dat er veel meer appelen en peren zullen komen dan in het vorig seizoen. In verschillende lan den zal dat zelfs aanzienlijk meer zijn. In hoeverre de omvang van de oogsten van appelen en peren die van het jaar 1956 overtreft is uit de voorlopige ge gevens nog niet volledig uit te maken, maar aangenomen mag worden dat de totale Europese produktie van hard fruit niet veel zal verschillen met die van 1956, toen Europa ongeveer 6 mil joen ton appelen en 1,6 miljoen ton peren werden geoogst, exclusief cider- fruit. De sterke terugslag die de produk tie van hard fruit in 1957 tengevolge van de strenge nachtvorst ondervond, had tot gevolg dat de totale Europese oogst van appelen het vorig jaar niet meer bedroeg dan 3,5 miljoen ton ap pelen en ruim 1 miljoen ton peren. In het tekort van het vorig jaar werd gedeeltelijk voorzien door rui mere invoer uit Noord-Amerika en la ter in het seizoen door aanvullende kwantums uit Argentinië, Australië en Nieuw Zeeland. Het komende seizoen staan de zaken heel anders. Er zal een normale oogst zijn in Italië, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Zwit serland en België zullen een grote produktie hebben en de Ver. Staten verwacht een record-oogst. De produk tie van sinaasappelen in landen als Spanje, Israël en Noord Afrika biedt veelbelovende vooruitzichten. Er zal dus in herfst, winter en voor jaar van het seizoen 1958-'59 zeer veel fruit aan de markt komen en de alge mene verwachting is, dat het prijspeil aanzienlijk lager zal zijn dan in het afgelopen seizoen. Nederlandse export Met de export van appelen en peren uit ons land is het de laatste jaren niet rooskleurig gesteld geweest en ten op zichte van een aantal jaren geleden is een duidelijke achteruitgang te con- DE BILT ZEGT; Veel wind. Aanvankelijk enkele buien, daarna opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, in de kustprovincies af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.57 u., onder 20.35 U. Maan op 19.58 u., onder 4.54 u. Hoogwater woensdag 30 Juli: Vlissingen: 1.32 u. 2.14 m., 13.52 u. 2.23 m. Terneuzen: 1.59 u. 2.28 m., 14.23 u. 2.37 m. Wemeldinge: 3.13 u. 1.74 m., 15.40 u. 1.68 m. Zierikzee: 2.52 u. 1.48 m., 15.15 u. 1.41 m. stateren, zegt-het Vakblad. De ver wachtingen voor de uitvoer in het. ko mende seizoen mogen zeker niet hoog worden gesteld met het oog op de grote oogsten die in vrijwel alle lan den worden tegemoet gezien. Wel is er de laatste jaren een betere afzet waar te nemen op de binnenlandse markt, een ontwikeling die zich ook in het nieuwe seizoen zal kunnen voortzetten. Bovendien zal er geen im port uit derde landen plaats kunnen hebben als wederom minimumprijzen in Benelux-verband worden vastge steld. Toch worden de handelaren en pachters geadviseerd de mogelijkhe den op de binnenlandse markt niet te overschatten, daar hier rekening moet worden gehouden met een mogelijke invloed van de teruglopende conjunc tuur op de fruitconsumptie, die boven dien zal kunnen putten uit een ruime aanvoer van sinaasappelen. Samenvattend wordt gezegd dat al- los er op wijst dat het komende sei zoen van hard fruit zal staan in het teken van scherp concurrerende prij zen, een factor waarmede vooral de fruitpachters rekening dienen te hou den willen zij niet voor grote verlie zen komen te staan. De „Groene Draeck" en het ko ninklijk jacht „Piet Hein" gemeerd in de Middellandse Zee bij het dorpje Le Lavandou, waar het koninklijk gezin zijn vakantie doorbrengt. DE SOWJETRUSSISCHE premier, Nikita Chroesjtsjef, heeft maandag in een beant woording van de jongste Westerse nota's over een topconferentie de Verenigde Staten, en Groot-Brittannië er botweg van beschul digd een „debat over het Midden-Oosten voor het forum der wereldopinie" te willen vermijden. Hij beschuldigde Groot-Brittannië ervan onder Amerikaanse druk te zijn terug gekomen van zijn eigen voorstel om in de Veiligheidsraad een topconferentie te doen houden. Hij verklaarde voorts er - om de gang van zaken te bespoedigen - mee te zul len instemmen, indien besloten werd te Ge neve, Parijs, Wenen of Moskou bijeen te komen. De tekst van Chroesjtsjefs antwoordnota's, die in krachtiger bewoordingen waren gesteld dan tot dusver het geval was geweest, werd door radio-Moskou omgeroepen. CHROESJTSJEF verklaarde in zijn antwoordnota's aan de drie Westelijke regeringsleiders, dat een Westerse „vertragingstaktiek" ernstige gevolgen zou hebben voor hen, die haar toepas ten. De Russische premier spreekt in zijn nota's niet over deelneming van de Arabische staten aan een topconfe rentie. In zijn antwoord aan MacMillan zegt Chroesjtsjef: „De Sow jet-regering meent, dat u thans van uw eigen voor stel terug wilt komen en dat u bespre kingen over procedurezaken gebruikt om de Britse agressie in het Midden- Oosten te verdoezelen". En in de nota aan president Eisenhower verklaart de Sowjet-premier: „Aangezien de door ons voorgestelde aanvangsdatum voor een topconferentie van 28 juli voor de Amerikaanse regering te vroeg uitvalt, zullen wij gaarne zo spoedig mogelijk vernemen, welke datum u dan wel ge schikt zou achten". EUROPA Chroesjtsjef doet verder uitkomen dat het z.i. voor de regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten moeilijk zal zijn zijn voorstel voor liet houden van een vijfmogendheden- conferentie in Europa te verwerpen "daar dit gebaseerd is op het jongste plan van generaal De Gaulle". Hij meent ook, dat een dergelijke bijeen komst op „korte termijn kan worden georganiseerd, daar hierover niet door alle elf leden van de Veiligheidsraad behoeft te worden gestemd." In zijn brief aan president Eisenho wer merkt Chroesjtsjef nog op: „De Sowjet-regering is nog steeds van me ning, dat het een gebiedende nood zaak is, onverwijld met deelneming van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, een vijfmogendheden- conferentie te houden". Omtrent de besprekingen te Londen van leiders der staten, die aangesloten zijn bij de Bagdadse verdragsorganisatie, zegt Chroesjtsjef, dat dezè „de indruk wekken van een samenzwering tegen Naar te Djakarta werd vernomen heeft een goedgewapende bende van de Daroel Islam dit weekeinde een aanval gedaan op de grote krachtcen trale van Djatiloehoer en het project van irrigatie, ca. 130 km ten zuidoos ten van Djakarta. De aanval kwam voor de enige hon derden employé's tellende Franse en Italiaanse gemeenschap, die aldaar werkt voor de „Compagnie Frangai.se d'Enterprise" volkomen onverwacht. Een Italiaanse voorman werd gedood. Een flink aantal waardevolle voorwer pen werd gestolen. de Arabische staten en het voorberei den van nieuwe aanvalsplannen". Van 12 naar 15 uur De Nederlandse Televisiestich ting zal met ingang van 1 april '59 meer zendtijd krijgen. De regering heeft namelijk meegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben, dat met ingang van die datum de zendtijd van de N-T.S. wordt uitgebreid van 12 tot 15 uur per week. DINSDAG 1958 JULI En de mannen van Juda zalfden David tot koning. 2 Samuhël 2 vers 4. Wat zouden wij graag heel ons leven en dat van ons gezin van dag tot dag willen regelen. Wat zouden we er niet voor over hebben al onze wensen te ver wezenlijken op het tijdstip, dat ons schikt? Het lijkt wel eens anders, maar toch is het God, die aller leven bestuurt. David heeft gewacht op Gods tijd; toen werd hij tot koning gezalfd. Hij had ook eerder naar de macht kunnen grijpen, maar hij deed dit niet. •Al kunnen wij het niet steeds begrijpen, Gods tijd is de juiste tijd. De Italiaanse minister-president en minister van buitenlandse zaken van Italië, Fanfani, is maandag per vlieg tuig in New York aangekomen. Hij zal, als gemeld, in Washington besprekin gen voeren met president Eisenhower en minister Dulles. 99 De Grieks-Cyprische burgemees ter van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, heeft de Amerikaansie mi nister van buitenlandse .zaken, Dulles, maandagavond in een tele gram verzocht om het „onmiddel lijk sturen van waarnemers naar Cyprus ter bestudering van de af grijselijke toestand en het Britse onvermogen om Cyprus te bestu ren". De toestand op het eiland wordt chaotisch als gevolg van de „onver geeflijk ernstige fouten der Britse po litiek", aldus het telegram. Zoals ge meld heeft de leider der Turkse Cy prioten, dr. Kutchuk, telegrammen ge zonden aan premier MacMillan en mi nister Dulles. FRANSE TROEPEN hebben in een hevig gevecht bij Ain Rich, ongeveer 300 km ten zuidoosten van Algiers in het gebied van Bou Saada, 117 op standelingen gedood. Maandag is de 48-jarige Nederland se wijnhandelaar J. de H. uit Vught om het leven gekomen bij een auto ongeval in Luxemburg nabij Roost. DE PREMIERS van Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan, alsmede de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, hebben maandag aan het einde van de eerste dag van de conferentie van de Bagdad-raad een verklaring ondertekend, waarin zij zeggen vastbeslo ten te zijn hun collectieve veiligheid te handhaven en zich te verzetten tegen directe of indirecte agressie. -4 -I 1 Bagdad buiten een wapenembargo V_oS-C(. UI tub tutu lid van de N.A.V.O. en Pakistan van de Het besluit van de Verenigde Staten om afzonderlijke defensieverdragen met Turkije, Perzië, Pakistan en Enge land te sluiten, betekent dat de V.S. zonder volledig lid van de verdrags organisatie te worden, thans wel de verantwoordelijkheden van het lid maatschap op zich nemen. Minister Dulles verklaarde, dat Amerika liever het risico van een oorlog zal lopen dan dat het zijn vrienden in de steek zal laten. De Verenigde Staten overwegen een neutralisering in Libanon, zo wordt in de omgeving van de Amerikaanse dele gatie naar de Londense bijeenkomst van het Pact van Bagdad gezegd. Hier aan wordt echter toegevoegd, dat dit slechts kan worden uitgevoerd als on derdeel van een door de V.N. in te stellen verhod van wapenzendingen JOHN FOSTER DULLES naar het Midden-Oosten. Van Amerikaanse zijde in Londen aedurtd.. wordt vernomen, dat Turkije, Perzië en Pakistan leden van het Pact van Zondagavond om elf uur s de 79- jarige W. H. bij het oversteken van de rijksweg Enschede-Glanerbrug door een uit de richting van de grens ko mende personenauto gegrepen. De man werd zeer zwaar gewond en moet op slag dood zijn geweest. Het slacht offer was aan het ene oor doof. Bij een verkeersongeval in de om geving van Innsbriick (Oostenrijk) zijn drie Nederlandse vakantiegangers ernstig gewond geraakt. Het zijn de 44-jarige heer H. Stemerdink, zijn 39- jarige echtgenote mevrouw W. Ste- merding en zijn 15-jarig dochtertje Margaretha Stemerdink uit Apeldoorn Een foto van de opening van de con ferentie door de Engelse premier Mac Millan. Bij de Rotterdammerhoek (onge veer 10 km uit de kust van Lememr af) op het IJsselmeer is gistermiddag om half vijf tijdens hevig stormweer het 897 ton metende motorschip „Jo Smit" uit Oude Pekela, geladen met Duitse hoogovenslakken, vergaan. Door'de hoge golven werden de ruiten van de woonroef verbrijzeld, waardoor het schip water maakte en binnen vijf minuten zonk. De vier op varenden, twee echtparen, onder wie schipper G. J. Penner en zijn vrouw, slaagden er in met de roeiboot de Noordoostpolder te bereiken. Het schip ging met inboedel en lading verloren. Het was een nieuw schip, dat pas zijn tweede tocht maakte. Via zijn vertegenwoordiger heeft prins Rainier van Monaco maandag de Dockers doen weten, dat zij weer naar Monaco en de Franse rivièra kunnen komen als zij hem persoon lijk excuus gevraagd hebben. Zoals bekend mag lady Docker niet meer in Monaco komen, omdat zij het vorstendom heeft beledigd. Zij verscheurde in april een papieren monegaskische vlag, omdat haar zoon niet was uitgenodigd voor de plechtigheid ter gelegenheid van de doop van erfprins Albert van Mo naco.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1