Meningen over topconferentie in westelijk kamp verdeeld Irak heeft nieuwe grondwet Nieuwe wereldkampioene TWEE BEJAARDE VROUWEN ZATEN DERTIEN UUR IN LIFT De Gaulle wil liever in Europa vergaderen Nasution: „Bij falen van de diplomatie militaire weg" mmmmrn projesiants-christelijk dagblad voor zeeland Chroesjtsjef kreeg ook Britse en Franse antwoorden Gebrek aan begrip van westen voor landen van Midden-Oosten Duitse reporter Breyer gearresteerd Verbeteïing jukbruggen over de Maas AMERIKANEN LANCEERDEN WEER EEN KUNSTMAAN Weer begerige blikken naar NwvGuinea „Reonate Leonhardt" wordt gelïkwideerd JOHN VRIJGELATEN Republiek integrerend onderdeel Arabische natie Vliegtuig uitgebrand Grieks protest bij de V.N. Na steekpartij overleden KOölBKantöor: C. Vürststraat 3D, GToes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor:"" Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen; Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4069 Directeur: JACQ DE SMIT Generaal Franco: Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft tegenover een journalist verklaard, dat de politiek van het wes ten ingaat tegen de volksstromingen ln het Midden-Oosten en de „tegenstanders van het westen weten dit uit te buiten", aldus Franco. „Het is een paradoxale toestand dat, terwijl de Sowjet-Unie de werkelijke be laagster is van de onafhankelijkheid der staten in het Midden-Oosten, het ge brek aan begrip van het westen voor de ware toestanden in dit gebied de staten aldaar tot gevaarlijke handelingen kan verleiden. Het westen moet rekening houden met de binnenlandse toestand der landen in het Midden-Oosten en de mening van het volk, dat vooral economische voor uitgang en een betere levensstandaard wil, zo zei generaal Franco. Naar het ANP verneemt ls de 34- jarip» Duitse fotoreporter Karl Breyer -ie ook pagina drie die met de KLM-Constellation „Utrecht" in de nacht van vrijdag op zaterdag op Schiphol arriveerde op doorreis naar Parijs, door de Kon. Marchaussee in opdracht van de justitionele autori teiten in arrest gesteld. Breyer zal naar Haarlem worden overgebracht voor het ondergaan van een gevangenisstraf wegens deviezen- overtredingen, welke enige tijd ge leden door hem zijn gepleegd. Breyer stond namelijk gesignaleerd in het opsporingsblad voor het ondergaan van een vrijheidsstraf en het betalen van een geldboete. PREMIER MACMILLAN van Engeland heeft premier Chroesjtsjef in een kort antwoord op diens jongste boodschap voorgesteld, dat de Veiligheidsraad zelf regelingen treft voor een speciale bijeenkomst, welke door regeringsleiders kan worden bijgewoond. Met deze voorbereiding zou onverwijld in nauw overleg met secretaris-generaal Hammarskjöld moe ten worden begonnen. Volgens diplomatieke waarnemers blijkt uit MacMillans brief, dat er, on danks het intensievere overleg tussen Londen en Washington, verschillen zijn blijven bestaan tussen de Britse en Amerikaanse benadering van een top conferentie. De voornaamste verschillen zijn: 1. Eisenhower is helemaal niet en thousiast over het denkbeeld van een topconferentie, terwijl MacMil- lan de vergadering spoedig wenst, n.J. zodra de nodige voorbereidingen voltooid kunnen zijn waarschijn lijk omstreeks 11 augustus; 2. Eisenhower wenst een brede dis cussie van de problemen van het Midden-Oosten, maar MacMillan wil de topconferentie beperken tot „bepaalde problemen", waarmee hii de crises in Libanon en Jordanië bedoelt. Dan is er verder nog premier De Gaulle van Frankrijk, die Chroesjtsjef zaterdag heeft laten weten, dat hij aan een „conferentie van regeringschefs van de voor naamste belanghebbende landen" de voorkeur geeft hoven een spe- ciale bijeenkomst van de Veilig- heisraad. Voorts acht hij het beter deze conferentie in Europa te hou den, bij voorkeur te Genève, maar hij verklaart zich bereid naar wel ke andere stad van het Europese continent te komen. Het Amerikaanse leger heeft zaterdag weer een kunstmaan van het type „Explorer" gelanceerd. De kunstmaan is aangebracht in de neus van een „Jupiter-c"-raket. De satelliet werd afgeschoten in Cape Ca naveral in Florida, in noordoostelijke richting. In tegenstelling tot de vorige Amerikaanse kunstmaan zal de Explorer 4 Russisch gebied pas seren. Zij kwam een paar uur na de lancering keurig in haar baan. MAANDAG 1958 JULI „En dan zullen zij de Zoon des mensen zien komen op een wolk." Lucas 21 vers 27a In de zomer van 1943 stond een boer met een aantal onderdui kers tijdens de schafttijd op het korenland te praten. Het was stil, daar temidden van de rogge en de bieten. Heel in de verte vond een luchtgevecht plaats tussen een Engelse bommenwerper en een Duitse jabo. Het gesprek vlotte niet erg. Ieder had zo zijn eigen gedachten en men keek naar de wolkenslier-, ten, die langs de hemel werden gejaagd. Plotseling zei de boer: De Here Jezus zou vandaag wel kunnen terugkomen Ik geloof, dat die boer Hem te gemoet zou zijn gegaan in zijn blauwe overall. U ook? De chef-staf van het Indonesische leger, generaal Nasution, heeft meegedeeld, dat indien de diplomatie faalt in he tgeschil tussen Ne derland en Indonesië inzake westelijk Nieuw-Guinea, de militaire weg zou worden gevolgd, aldus heeft het Indonesische persbureau Antara bericht. Zes ministers zullen van de missie itmaki Nasution verklaarde: „Op militair terrein kan ik zeggen, dat de recen te gebeurtenissen hebben bewezen, dat wij in staat zijn moeilijkheden te overwinnen en dit heeft ons direct de gelegenheid verschaft onze strijd voor het opeisen van West-Irian te steu nen". Volgens de generaal moest ech ter voorrang worden gegeven aan de Indonesische opstand. Premier Djuanda zal de volgende maand aan het hoofd van een rege ringsmissie naar noord-Celebes gaan. Dertig leden van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" hebben op een te Haarlem gehouden vergadering besloten om over te gaan tot likwidatie der vereniging. De heer P. Schelvis uit Heemstede, die de vergade ring leidde, verklaarde, dat deze likwi datie doorgaat wanneer is gebleken, dat het bestuur rechtsgeldig is. De heer Schelvis is lid van de nieuwe financie ringscombinatie, die nu wil trachten het in de „Renate Leonhardt" veronderstel de goud boven water te halen. Als de likwidatie doorgaat zal de com binatie zo spoedig mogelijk aan een bergingsfirma opdracht geven het wrak van de „Renate Leonhardt" te onderzoe ken. Mede op verzoek van Rijkswater' staat zullen de zgn. jukbruggen van de Nederiandsche Spoorwegen over de Maas (Mook) verbeterd worden. In de nacht van 13 op 14 sept. zal een nienw gedeelte in de spoorbrug worden geplaatst. Foto: De voorbereidingswerkzaam heden. Dr. Otto John, voormalig hoofd van het Westduits bureau ter verdediging van de grondwet, die 22 december 1956 wegens hoogverraad tot vier jaar dwangarbeid was veroordeeld, is zon dag, in opdracht van president Heuss, op vrije voeten gesteld. De vrijlating is geschied na een beroep om clemen tie door de verdedigers van John. De thans 49-jarige John was 20 juli 1954 uitgeweken naar Oost-Duits- land, waar hij met de Oostduitse re gering heeft samengewerkt. In de cember 1955 keerde hij plotseling naar "West-Duitsland terug door de wijk te nemen naar West-Berlijn. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Overwegend zwaarbewolkt met tijde lijk regen en een kans op onweer. Mati ge tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets warmer, vooral in het zuidoosten van het land. Op- en ondergang van Zon en Maan: Einsdag: Zon op 4.56 u., onder 20.30 u 'taan op 19.25 u., onder 3.47 u. Hoogwater dinsdag 29 Juli: /lissingen 0.44 u. 2.02 m., 13.07 u. 2.11 m. Terneuzen: 1.09 u. 2.17 m., 13.36 u. 2.26 m Wemeldinge: 220 u. 1.64 m., 14.50 u. 1.65 m. Zierikzee: 158 u, 1.39 m., 14.26 u. 1.39 m. De nieuwe Iraakse premier, Karim Kassem, heeft zaterdag voor de Iraak se radio en televisie de vervanging van de oude grondwet door een „voor lopige constitutie" bekend gemaakt. Volgens de voorlopige grondwet is de „republiek Irak een integrerend on derdeel van de Arabische natie''. Zij garandeert het particuliere eigendom. Nationalisatie kan alleen geschieden in het algemeen belang. Er zal dan een redelijke schadevergoeding wor den betaald. Over een definitieve grondwet zal bij volksstemming wor den beslist. Er is volgens de premier nog geen beslissing genoipen over een moge lijke terugtrekking uit de verdrags organisatie van Bagdad. De Verenigde Arabische Republiek heeft bij de Veiligheidsraad geklaagd over „dagelijkse schendingen van haar luchtruim door Amerikaanse vliegtui gen en het hinderen van passagiers toestellen van de VAR". UITBREIDING V.N.-GROEP De waarnemersgroep van de VN. in Libanon heeft de heer aHanunars- kjöld gevraagd nog 400 waarnemers te zenden, waardoor de groep 6000 leden zon tellen. De groep heeft in gepubliceerde rapporten duidelijk ge maakt, dat het mogelijk rav,ka,.a, maakt, dat het moeilijk de grens met Syrië te Inspecteren met slechts 200 waarnemers. Een eenmotorige Tiger Moth-tweedek- ker van de Kon. Luchtmacht is zaterdag middag bij het slepen van een zweef vliegtuig kort na de start op de vlieg basis Woensdrecht verongelukt. Het toe stel stortte neer in de oostelijke bosrand van het veld en brandde geheel uit. De vlieger, de 23-jarige sergeant J. Hoogen- doorn, bleef ongedeerd. Hij zag kans tij dig de sleepkabel te ontkoppelen en landde veilig. De oorzaak van het onge luk is nog onbekend. deeP uitmaken. Opstandelingen hebben woensdag omstreeks middernacht een grote aan val op hun voormalige hoofdstad Bu- kittinggi in west-Sumatra gedaan, maar zij werden donderdagochtend vroeg door regeringsstrijdkrachten teruggeslagen, aldus een communique van het Indonesische leger zondag jJ Griekenland beeft zaterdag bü de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen de massa-arrestaties van Griekse Cyprio ten op Cyprus. In een brief aan de heer Hammarskjöld zegt de Griekse perma nente vertegenwoordiger bij de VN, dat er 1700 Grieken in hechtenis zijn genoimen tegen 50 Turken, onder wie geen enkele vooraanstaande figuur. Dit toont aan, aldus Palamas, dat ,4e koloniale autoriteiten discriminatie toepassen". Inmiddels zijn op Cyprus bijna 140 Griekse Cyprioten zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Dr. Kutchuk, de leider der Turkse minderheid op het eiland, heeft de Brit se premier MacMillan en de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Dul les telegrafisch verzocht toestemming te geven voor het „onverwijld landen van Turkse troepen op Cyprus", die tot taak zouden moeten krijgen de „levens van de Turken te beschermen en te verzeke ren, dat communistische agenten niet de kans krijgen door te dringen in de bases van het eiland". BLOED.... De EOKA-leider, Dlghenis, verklaarde dat de beweging verder zal strijden ook al zou „onze weg naar de vrijheid door stromen bloed worden bespoeld." ALLE SOWJET-strijdkrachten heb ben Roemenië verlaten, aldus radio- Boekarest. Het Roemense kabinet gaf ter gelegenheid van dit feit een gro te receptie. A OP 27 JUNI zijn 23 kinderen, een verpleegster en een onderwijzer in de rivier de Tara bij Omsk in Siberië verdruonken, doordat hun motorboot omsloeg en zonk, aldus de Izwestia. Tien andere inzittenden hebben het ongeluk overleefd. O KONINGIN Elisabeth van Enge land heeft in een radioboodschap mee gedeeld, dat haar zoon, prins Charles, de titel „prins van Wales" heeft ge kregen. Twee beelden van de „bloemen- intocht" van de vierdaagse lopers in het feestelijke Nijmegen. Rechts: Een groep Britse militai ren marcheert langs het podium met de autoriteiten: V.l.n.r. Mgr. Bekkers, generaal H. Schapers, mi nister Staf, generaal le Fevre de Monthly, en majoor Breunese. Links: Een oudgediende wandelt vol vreugde over het door hem behaalde succes langs het podium. Zijn bos bloemen heeft liij wel verdiend! Het enthousiasme van de Zweedse handboog-schietploeg kende geen grenzen meer, toen bekend werd dat de Zweedse Sigrid Johansson wereldkampioene handboog-schie ten was geworden. De wereldkampioenschappen zijn gehouden in het Heisel-stadion te Brussel. Foto: Sigrid wordt door haar ploegvrienden de lucht in gewor pen. De 45-jarige mevrouw Benoist Mulder uit Amsterdam is zondagmid dag op de Nieuwe 's-Gravelandseweg te Bussum voor de ogen van haar man, van haar zoontje en van diens vriend jes door een auto overreden. Zij moet op slag dood zijn geweest. TWEE BEJAARDE VROUWEN, de 85-jarige weduwe mevrouw Stuart en haar 60-jarige nicht en huisgenote, zijn dit weekeinde dertien uur in de huislift van hun villa, Soestdijkerstraatweg 90 te Hilversum, opgesloten geweest. Zij waren des avonds omstreeks tien uur in de lift gestapt om zich boven naar bed te begeven, maar onderweg had dit „vervoermiddel" het begeven. De juffrouw voor de huishouding werd de volgende morgen op haar bellen aan de buitendeur niet opengedaan. Na verscheidene vergeefse pogingen alarmeerde zij, ten einde raad en het ergste vrezend, de politie. Een rechercheur klauterde in een dakgoot, forceerde een bovenraam en kon eerst toen de woning betreden. Zijn eerste speurtocht leverde niemand en niets op. Bij een tweede wandeling door het huis zag hjj dat er een stuk papier uit een kier van een deur was gestoken en dat daarmee werd gezwaaid. Het was een duidelijk nood sein dat uit de defecte lift afkomstig bleek. Na de elek trische stroom te hebben uitgeschakeld, is de politieman erin geslaagd het vliegwiel van de lift in beweging te brengen, waardoor deze naar de begane grond kon wor den gedraaid. Het tweetal opgeslotenen was in het geheel niet opgewonden of angstig, maar integendeel opval lend kalm gebleven en geen moment in paniek ge raakt, De 85-jarige weduwe had zelfs nog kans ge zien eenuiltje te knappen, nadat men een glazen ruitje in de liftdeur had stukgeslagen om verzekerd te blijven van voldoende frisse lucht Zaterdagavond laat is in de binnenstad van Nijmegen in de Priemstraat, bij het uitgaan van de café bij een vechtpartij de 36-jarige H. C., vader van twee kin deren gedood. De politie heeft een ver dachte gearresteerd, die echter nog geen bkentenis heeft afgelegd. In zorgwekkende toestand moest zater dagmiddag de 44-jarige H. C. K. uit de Adriana Dwarsstraat te Rotterdam in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij had ruzie gekregen met de 73-jarige buur man J. v. K., die daarop zijn zakmes trok K. werd in de hartstreek geraakt. Roofovervallen De politie te Rotterdam heeft de 26- jarige chauffeur J. L. v. E. aangehouden die ervan verdacht wordt een roofover val te hebben gepleegd op een 61-jarige winkelier uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam. De overvaller haalde uit de winkellade, nadat hij de winkelier tegen de grond had geslagen, 110 gulden en had daarna de benen genomen. Te Lemmer is zaterdagmorgen een mislukte roofoverval gepleegd op de heer C. Wijbenga, administrateur van een zuivelfabriek. De politie zoekt nog naar de dader. In de modewereld vindt men steeds weer wat nieuws. Dit blijkt wel weer uit de aard- %ppelzak, welke uit de V-S. in Parijs geïmporteerd is. Het bijzondere van het kleding stuk is, dat er drie verschil lende „lijnen" uit geknipt kunnen worden.Te weten trapeze-lijn, ballon-lijn en natuurlijk de zaklijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1