Regering legt moties over veren naast zich neer 26 Nieuwe tarieven gaan i 1 augustus in Veiligheidsraad zal zelf plaats en tijd moeten kiezen Uitspraak Tweede Kamer brengt geen wijziging in standpunt" WIJZIGING VAN SITUATIE IS (VOORLOPIG) NIET MOGELIJK Jongetje overleden na brand in tent BRITSE EN FRANSE BRIEVEN ZULLEN WELDRA VOLGEN SPUITGASTEN Wandellegioenen werden bedolven onder bloemen WARE TRIOMFTOCHTEN Oostenrijk in Donau-commissie Ernstige relletjes in Italië Rebellen in noord- Celebes recruteren jonge Chinezen Veeb/e&s PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorjaar 1959 opnieuw overleg met minister Chinese „vrijwilligers1 zijn bereid voor Arabieren te vechten Drieling te Alkmaar Eisenhowers antwoord aan Chroesjtsjef Israël vraagt deelneming aan topconferentie 53 -k -k SB ■k Rusland wenst verlenging inter- geofysisch jaar ZATERDAG 1958 JULI Niet het puin Britten en Amerikanen werken aan maanraket Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4068 Directeur: JACQ DE SMIT DE VERHOOGDE TARIEVEN voor de veren over de Westerschelde zullen op 1 augustus a.s. ingaan en in de veer gelden, zoals deze na het overleg van Gedeputeerde Staten van Zeeland met de minister van Verkeer en Waterstaat zijn vast gesteld, zullen voorshands geen wijzigingen meer komen. De twee door de Tweede Kamer aangenomen moties, waarin werd aangedrongen op verlaging der tarieven, brengen, heeft mi nister Algera aan het college van Gedeputeerde Staten mede gedeeld, geen wijziging in het standpunt van de regering. DIT BETEKENT DES, dat, zoals trouwens door velen ook wel werd ver wacht, de regering de heide moties naast 2ich neerlegt. Zij hebben, althans op korte termijn, geen enkel effect gehad. Uit een brief, die minister Algera op 17 juli |.l. over de materie van de veerrechten op de Westerschelde aan Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft gericht, blijkt voorts dat de minister de veertarieven in het kabinet heeft be sproken, zodat hier wel duidelijk sprake is van een regeringsbeleid. VOLGEND VOORJAAR zullen de minister en. het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland opnieuw besprekingen voeren over de veerta rieven, waarbij men dan rekening zal houden met de ervaringen, die met de nieuwe tarieven zijn opgedaan. Uit de mededelingen, die Gedepu teerde Staten aan de leden van Pro vinciale Staten hebben verstrekt naar aanleiding van het in de afdelingen der staten besprokene over de veer tarieven en mede naar aanleiding van de vragen, die de heer A. H. S. Ste- merding aan Ged. Staten heeft gesteld met betrekking tot de moties, die door de Tweede Kamer zijn aangenomen, blijkt dat Ged, Staten van mening zijn de verantwoordelijkheid latend ter plaatse, waar deze behoort, dus bij de regering dat Ged. Staten geen con sequenties willen trekken. Welke con sequenties zou men overigens ook moeten trekken? Ged. Staten hebben, zoals zij op merken, geen zeggenschap over de rijksmiddelen en het is kennelijk de financiële positie van het land, die op het regeringsbeleid t.a.v. de veren van beslissende betekenis is. DE KAMERS VAN KOOPHANDEL UIT EEN uitvoerig antwoord, dat Ged. Staten aan de leden van Provin ciale Staten hebben gegeven naar aan leiding van het in de afdelingen der staten besprokene ten aanzien van de veren, blijkt dat het vertrouwelijke contact, dat G.S. met de Kamers van Koophandel hebben gehad en daarna met enkele vertrouwensmannen uit de kamers, een gevolg is van het feit, dat de samenwerkende Kamers van Koophandel zich, eerder dan Gedepu teerde Staten, hebben gewend tot de minister met het verzoek de outillage van de veren te verbeteren. In het schrijven van de Kamers van Koophandel d.d. 15 augustus 1956 wordt opgemerkt, dat men, als dit de prijs voor verbetering zou moeten zijn, noodgedwongen zou berusten in het aanvaarden van redelijke tarie ven, die een minder kwaad zouden zijn, dan de lange wachttijden, die van de beperkte outillage het gevolg zijn. In de daarop gevolgde winterzitting van de staten van Zeeland heeft een uitvoerige gedachtenwisseling plaats gevonden over de veertarieven, waar bij, zoals bekend, het principe van de vrije veren werd losgelaten. DE BILT ZEGT Enige regen Veel bewolking met enige regen en een kans op onweer. In het binnen land iets hogere temperaturen. Aan vankelijk zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.53 u., onder 20.39 u. Maan op 17.57 u., onder 1.49 u. Hoogwater zondag 27 juli: Vlissingen: 11.09 u. 1.80 m. 23.41 u. 1.89 m. Terneuzen: 11.39 u. 1.97 m., u. m, Wemeldinge: 12.47 u. 1.58 m., u. m. Zierikzee: 12.19 u. 1.36 m., u. m. DOEL Hierbij was, merken Ged. Staten op, de verbetering van de outillage het uitgangspunt en het uitgesproken doel voor het gesprek, dat met minister Al gera zou moeten plaatsvinden. Op 12 februari 1957 hebben Ged. Staten een brief geschreven aan mi nister Algera, waarin zij herinnerend aan de hierboven genoemde brief van de Kamers van Koophandel medede len, dat de daarin vervatte gedachte ook weerklank vond in de laatste zit ting van Provinciale Staten van Zee land. Onder de druk der omstandighe den, aldus G.S. aan de minister, heeft zich de gedachte baan gebro ken in Zeeland, dat, hoe veel ook wordt gehecht aan het behoud van vrijdom van veren, de, naar eerlijke mening rechtvaardige strijd voor het verkregen recht moet worden gestaakt, indien deze zou leiden tot een tenslotte onoverzienbare schade aan een nog ingrijpender belang: de vervulling van de taak van de boot diensten op een wijze, die aan de eisen van het steeds groeiende ver keer afdoende beantwoordt. Ged. Staten hebben in bedoeld schrijven verder medegedeeld dat zij niet zonder meer akkoord gaan met opheffing der vrije veren, doch de op- (Vervolg op pagina 5) OP HET VLIEGVELD van Rome is vrijdagavond een KLM-vliegtuig geland met 61 passagiers uit Irak, voornamelijk Nederlanders. Duizenden gedemobiliseerde Com munistisch Chinese „vrijwilligers" hebben de afgelopen dagen bij beto gingen zich bereid verklaard voor het Arabische volk te vechten, zo meldt het persbureau Nieuw-China uit Pe king. Alleen in Peking al hadden 100.000 vrijwilligers bijeenkomst ge houden. In Sjanghai kwam het even eens tot heftige betogingen. Donderdagavond omstreeks tien uur raakte, waarschijnlijk door een omge vallen petroleumlamp, in het vakan tieoord „De Blije Werelt" te Lunteren een door de familie B. uit Delft be trokken kampeertent in brand. De ouders bevonden zich op dat ogenblik in de conversatiezaal van het kamp, doch hun 2-jarig zoontje lag in de tent te slapen en kreeg zulke ernstige brand wonden, dat het gistermiddag in het ziekenhuis te Ede is overleden. De tent brandde als een fakkel, me de door de schuimrubberbedden, die er in aanwezig waren. De heer B., die zijn zoontje uit het vuur wist te red den, kreeg eveneens brandwonden aan handen en armen. Het gezin van de 32-jarige verzeke- rings-inspecteur H. J. Winder te Alk maar is woensdagmiddag uitgebreid met een drieling. Een jongen en twee meisjes. Twee van de baby's moesten onmiddellijk in de couveuse van het Elisabethziekenhuis worden opgeno men. De familie Winder heeft reeds 'n zoontje van twee jaar en een dochter tje van elf maanden. PRESIDENT EISENHOWER heeft vrijdag premier Chroesjtsjef voorgesteld, dat de permanente afgevaardigden in de Veiligheidsraad bijeenkomen om een besluit te nemen over voorwaarden en een tijdstip voor een topconferentie over het Midden-Oosten. In zijn brief aan de Russische premier zegt de Amerikaanse president, dat de topconferentie niet beperkt dient te zijn tot louter een bespreking van de zaken Libanon cn Jordanië, maar ook „veel breder vraagstukken" dient te be handelen. „NAAR MIJN MENING", aldus Eisenhower, „is de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten aan het gevaar, waarin kleine landen zijn gebracht. Het zou de bedoeling van de Ver enigde Naties zijn om de specifieke incidenten die gij ter sprake brengt in dat brede verband te behandelen. Als men anders te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de lessen van de geschiedenis". DE AMERIKAANSE president zegt verheugd te zijn, dat Chroesjtsjef nu de verantwoordelijkheid van de Ver. Naties erkent en zijn oorspronkelijk voorstel, dat het aanzien en het gezag van de V.N. ernstig ondermijnd zou hebben, heeft teruggenomen. Wat de agenda aangaat zijn de Ver enigde Staten het ermee eens, dat deze beperkt moet blijven tot een bespre king van de vraagstukken van het Midden-Oosten, met inbegrip van de oorzaken ervan. Eisenhower herinnert Chroesjtsjef eraan, dat de Tweede Wereldoorlog ontstond door een reeks rechtstreekse en niet-rechtstreekse aanvallen tegen kleine landen. Hij brengt ook de resolutie van de alge mene vergadering in 1950 in herinne ring, waarin het aanzetten tot burger oorlog in het belang van een vreemde mogendheid als een van de ernstigste misdaden wordt veroordeeld. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft geen aanwijzing kun nen geven voor het tijdstip, waarop de K SB DE LAATSTE DAG van de Nijmeegse Vierdaagse is een ware feestdag geworden voor het grote geestdriftige legioen van majoor Breunese. Al heel vroeg hadden duizen den zich van een goed plaatsje verzekerd om de intocht van de wandelaars door de lange Sint Annastraat te kunnen gade slaan. Van de 13.132 deelnemers hebben er 12.682 deze Vierdaagse uitge lopen. Het aantal uitvallers is rela tief gezien lager dan ooit, slechts 450 tippelaars zullen ditmaal hun Vierdaagsé-kruisje niet krijgen, nog geen 3,5 pCt. Op de vierde en laatste dag hebben maar 21 wan delaars de strijd tegen vermoeid heid, blaren en stijve spieren moe ten opgeven. Bloemenaanval Evenals verleden jaar was het de kleine, kittige groep van Israël, waarnaar de sympathie in het bij zonder uitging. Bedolven onder bloemen, met tranen in de ogen van ontroering, hebben de donkere, charmante meisjes uit Israël die laatste kilometers van Malden naar Nijmegen afgelegd. Maar ook de andere groepen kregen hun hulde. Een bijzonder hartelijk applaus kregen ook de mannen van de stoottroepen, die werden voorafge gaan door hun mascotte, een geit met het wapen van het regiment op het rugdek. En natuurlijk ook die bejaarde, onverschrokken tippe laars, die het toch maar weer pres teerden, die 55 km. Training Iedereen was tevreden, ook dr. Avenarius, hoofd van de genees kundige dienst, omdat zijn mannen zich hoofdzakelijk hadden kunnen beperken tot het behandelen van blaren en stramme spieren, wijl ernstiger gevallen, dank zij de over het algemeen serieuze training van de deelnemers, eigenlijk niet zijn voorgekomen. Slechts vier van de 1015 wande laars, die dinsdag zijn gestart voor de Apeldoomse Vierdaagse hebben hun Vierdaagse-medalje niet ge kregen. Op de laatste dag volbrach ten alle wandelaars de tocht. Het weer was goed, warm, evenals in de omgeving van Nijmegen. Door muziekkorpsen werden de wande laars Apeldoorn binnengehaald. Op de Markt werden zij door de burge meester van Apeldoorn en bloc ge lukgewenst. permanente afgevaardigden bijeen zouden kunnen komen. Hij zei, dat het geheel van Hammarskjöld en de Vei ligheidsraad afhangt. De woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat het antwoord van premier MacMillan zo spoedig mogelijk zou worden verzonden. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal „zeer waar schijnlijk in het begin van de komen de week bijeenkomen om de wijze te bespreken waarop de voorgenomen topconferentie in het raam van de VN kan worden gehouden, zo wordt in doorgaans welingelichte kringen in New Vork vernomen. Deze bijeenkomst zou worden gehou den op het niveau van de permanen te vertegenwoordigers. De vergade ring kan zowel In het openbaar als achter gesloten deuren worden gehou den. Maar men verwacht, dat het eer ste het geval zal zijn. Ook zal de raad zich bezig houden met de vraag, wel ke niet-leden aan het debat moeten deelnemen. De kwestie van de Haakse vertegen woordiging zou al onderwerp van be spreking zijn. Zeer waarschijnlijk zou den de geloofsbrieven van het nieuwe regime worden erkend. Irak is het enige Arabische lid van de raad. Men mag echter aannemen, dat de Verenigde Arabische Republiek en Libanon en Jordanië zullen wor den uitgenodigd. Israël Uit New Vork Is vernomen, dat Is raël formeel heeft gevraagd te mogen deelnemen aan een topconferentie over het Midden-Oosten. Israël zou niets liever willen dan een topconfe rentie, die directe besprekingen tus sen Israël en de Arabische leiders voorbereidt. Perzië, Pakistan en Turkije zullen aan president Eisenhower eensluiden de nota's zenden om te protesteren te gen de voorgenomen deelneming van India aan een topconferentie. Zij wil len erop wijzen, dat India geen enkel direkt belang in het Midden-Oosten heeft. De Russische geleerden, die deel nemen aan de werkzaamheden van het Internationale Geofysisch Jaar, wensen verlenging van deze wetenschappelijke onderneming met één jaar. Zij zullen dit de volgende week te Mouskou voorstellen. Het Oostenrijkse besluit om toe te treden tot de Donau-commissie, vormt een der opvallende punten in het ge zamenlijk Russisch-Oostenrijkse com muniqué, dat te Moskou is gepubli ceerd. Oostenrijk is hiermee het eerste niet-communistische land, dat een maatregel van dergelijke aard heeft genomen. De Donau-commissie is gevormd tijdens een Donau-conferentie, die enige weken na de breuk tussen Joe goslavië en de Kominform werd ge- ke „Ik leg uw stenen in blin kend erts, Ik grondvest u op lazuurstenen." Jesaja 54 vers II Jordanië, Irak, Egypte.... Brandpunten van het wereld nieuws en van de onrust. Had Amerika Nasser maar bij tjjds hard op de vingers getikt, dan. Dat is de logica der politici, menselijk en niet zonder meer te verwerpen. Wij redeneren vanuit de ge dachte van oorzaak en gevolg. Zo zit de wereld in elkaar, zeg gen we dan. Nu zegt God: het puin heeft niet het laatste woord. Dat is de logica van de Schep per en de Herschepper. Stenen worden blinkend erts. Er is een andere spanning, dan die tussen volkeren en staten, de spanning van het Koninkrijk, dat komt. Leest daarvan in uw Bijbel, hoort daarvan morgen in de kerk en bidt om het recht Gods, om Zijn barmhartigheid en ge nade. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hei besie bed ooit gemaakt tli|||. illH1" Tegen westerlijke interventie Er hebben zich donderdag bij de be togingen tegen de Amerikaanse en Britse interventie in het Midden-Oos ten in de voornaamste Italiaanse ste den ernstige ongeregeldheden voorge daan, in het bijzonder te Livorno en Palermo. Honderden mensen werden door de politie opgebracht. MOEILIJKHEDEN OP DE EXPO Ongeveer zeventig van de tachtig inrichtingen en kramen in het attrac tiepark zijn vrijdagochtend niet ge opend uit protest tegen de financiële lasten. De exploitanten eisten onder meer vermindering met vijftig procent van het concessiegeld met terugwer kende kracht. De protestsluiting duur de een dag. Britse en Amerikaanse geleerden werken te Jodrell Bank in Engeland aan een maanraket, die waarschijnlijk te Cape Canaveral in Florida zal wor den gelanceerd en waarvan de loop zal worden gevolgd door middel van de reusachtige radiotelescoop te Jod rell Bank. Kremlin waarschuwt Turkije Radio-Moskou meldt, dat het Krem lin de Turkse regering donderdag j.L een nota heeft overhandigd, waarin Turkije wordt gewaarschuwd tegen elke aanval op Irak". Blijkens een bericht van het pers bureau Antara, heeft de Indonesische legerleiding verklaard, dat de opstan delingen in Noord-Sumatra in steeds toenemende mate jonge Chinezen aan werven en bewapenen om voor hun zaak te vechten. In de mededeling van het leger wordt gezegd, dat tachtig procent van de Chinese bevolking in de Minahasa geen Indonesische staatsburger is en „aanhangers van het Kuomintang-re- gime van Formosa". Tal van Kuomin- tang-Chinezen in Noord-Celebes heb ben hun woningen verlaten en zijn nog niet naar de door de regerings troepen bevrijde gebieden terugge keerd. Velen van hen hebben met de opstandelingen samengewerkt, aldus het legercommuniqué. houden. Koninklijk gezin in Le Lavandou herenigd Het koninklijk jacht „Piet Hein" met aan boord de prinsessen Margriet en Marijke is gisteren uit Marseille ver trokken en na een reis van enige uren op de rede van Bormes bij La Lavan dou aangekomen. De „Groene Draeck" met de andere leden van de koninklij- familie is daar eveneens gearri veerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1