Topconferentie omstreeks 6 augustus? 'TORT 25 De Gaulle voelt niets voor „Congres van Wenen" Vandaag publikatie verwacht van Eisenhowers antwoord UITBUNDIGE STEMMING TIJDENS DERDE EN MOOISTE ETAPPE Bestand in Beiroet tussen „officiëlen" en rebellen PROT ESIANTS'CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Washington houdt voeling met Londen en Parijs Nog geen zekerheid over deelneming van Franse premier aan topoverleg Conducteur verkocht kaartjes twee maal WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Saoedië-Arabie erkent Iraakse republiek Hoessein ziet een Sowjet*dreiging Minder oesterlarven Grieks protest bij Engeland Refrein Vierdaagse'karavaan vandaag weer „thuis" Pastoor te Groesbeek opnieuw voortreffelijk gastheer Libanese regering kontra waarnemersgroep VN? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4067 Directeur: JACQ DE SMIT GENERAAL DE GAULLE is voorstander van het houden van een topconferentie van de grote mogendheden, maar hij voelt er niet voor een „Congres van Wenen" bij te wonen, zo heeft de Franse minister van voorlichting Soustelle donderdag verklaard. Volgens hem is de premier bereid aan een topbijeenkomst deel te nemen, wanneer men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te nemen. Hij wil echter niet meedoen aan een vergadering, welke zich eindeloos voortsleept, aldus Soustelle. De minister zei overigens, dat er nog geen beslissing is genomen over de deelneming van De Gaulle aan een topconferentie in het 1m van de Verenigde Naties. De vraag wie er aan een top conferentie moeten deel nemen noemde Soustelle be langrijk, omdat er, naar het oordeel van de Franse re gering, ingeval van deelne ming der Ara bische landen geen einde zou komen aan de lijst van even tuele deel nemers. Dan zouden de Israëliërs willen meedoen, en de Grieken wegens de kwestie-Cyprus en misschien ook wel Pakistan en Turkije als Mohamme daanse landen. (President Kubitschek van Brazilië heeft er in een telegram aan president Eisenhower ook al op aangedrongen, dat Zuid-Amerika op een topconferentie wordt vertegen woordigd, ongeacht of deze binnen of buiten de V.N. wordt gehouden). DE GAULLE De Amsterdamse recherche heeft een 54-jarige buschauffeur van het ge meentelijke vervoerbedrijf aange houden onder verdenking van vals heid in geschrifte. De man heeft aan de politie bekend als chauffeur-conducteur van de buslijn elf de stempelinkt van ge bruikte rittenkaarten te hebben ver wijderd en deze kaarten als nieuw aan passagiers te hebben verkocht. Volgens zijn verklaring zou hij hier mee in zes weken tijds een bedrag van f250 hebben verdiend. De frau de kwam aan het licht bij een inter ne controle van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Sedert enige maanden is men bezig de oude stempelinkt te vervangen door een nieuwe soort, die niet meer kan worden uitgewist. Bij deze inkt be hoort echter ook een nieuw model stempel. Het zal nog enige tijd duren voordat alle conducteurs hiermee zijn uitgerust. AAN BOORD van de Britse onder zeeboot „Talent", die thans in de Mal tese haven La Valetta voor anker ligt, zijn elektriciteitskabels door gesneden. Er wordt een onderzoek naar deze sa botagedaad ingesteld. FRANKRIJK heeft het bilaterale luchtvaartverdrag tussen de Verenigde Staten en Frankrijk dat van 1946 da teerde, opgezegd. I WELK WEER n:r WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000- zie pagina 3 DE BILT ZEGT Vrij zonnig Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige noordwestelijke wind. Iets min der koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.52 u., onder' 20.40 u. Maan op 16.59 u., onder 0.59 u. Hoogwater zaterdag 26 juli: Vlissingen: 9.59 u. 1.68 m., 22.26 u. 1.76 m. Terneuzen: 10.26 u. 1.86 m., 22.54 u. 1.93 m. Wemeldinge: 11.29 u. 1.61 m., 23.58 u. 1.51 m. Zierikzee: 11.03 u. 1.41 m., 23.32 u. 1.30 m. De Franse minister deelde tenslotte mee, dat de regering vrijdag dus vandaag op één van haar voorge nomen drie vergaderingen onder De Gaulle haar houding definitief zal be palen. Hij verwachtte, dat het Franse antwoord zaterdag naar Chroesjtsjef zou worden gezonden. Radio-Cairo heeft donderdag gemeld dat Saoedie-Arabië heeft besloten de nieuwe Iraakse republiek te erkennen. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag in een televisie-interview voor de Britse BBC verklaard, dat de revolutie in Irak een onderdeel is van een groots opgezet plan om van Ara bische landen Russische satellieten te maken. Hij waarschuwde, dat dit plan ook voorziet in communistisch beheer over de olievelden van het Midden- Oosten, „wat een ontzettende slag voor de vrije wereld zou zijn". GENERAAL Abdoel Karim Kas- sem, de eerste minister van Irak, heeft donderdag verklaard, dat spoedig een nieuwe grondwet afgekondigd zal worden en dat belangrijke hervormin gen zullen volgen als de korruptie zou zijn uitgeroeid en de rust en orde te ruggekeerd zouden zijn. DE VENEZOLAANSE regering heeft volgens doorgaans welingelichte kringen te Caracas woensdag een aan tal personen, onder wie hooggeplaat ste legerofficieren, laten arresteren, nadat geruchten over een op handen zijnde militaire staatsgreep de ronde hadden gedaan. PRESIDENT EISENHOWER en minister Dulles hebben donderdag het ontwerp voor een Amerikaans antwoord op Chroesjtsjefs voorstel voor een topconferentie in de Veilig heidsraad opgesteld. Het ontwerp zou donderdagavond nog aan Engeland en Frankrijk worden gezonden, zo heeft Eisen howers perschef, Hagerty, in Washington bekendgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat Washington op de hoogte wordt ge houden van de antwoorden, die in Parijs en Londen worden voorgesteld. Het achtte het mogelijk, dat na het overleg met Londen en Parijs, Eisenhowers definitieve antwoord Chroesjtsjef vrijdag zou worden gepubliceerd. aan In gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen verwacht men, dat de top conferentie over het Midden-Oosten over twee of drie weken in New York zal worden gehouden, als generaal De Gaulle tenminste ermee instemt om mee te doen. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft donderdag op zijn dagelijk se persconferentie verklaard, dat de Engelse regering de Russische aan vaarding van het voorstel om te New York in het kader van de Verenigde Naties een topconferentie te houden, waardeert, doch dat het Russische denkbeeld om de ze conferentie reeds maandag a.s. te doen beginnen „on realistisch" is. CHINA De Chinese (communistische) pers heeft zich tot aan het ogenblik, dat de Sowjet-TJnie erin toestemde deel te nemen aan een topconferentie binnen de Veiligheidsraad heftig gekant tegen elke medewerking van de Verenigde Naties, waarvan China (Peking dus) geen lid is, aan een regeling van vraagstukken van het Midden-Oosten. Na Chroesjtsjefs antwoord onthield de Chinese pers zich van kommentaar. Volgens het Franse persbureau AFP is men er in Verenigde Naties-kringen in New York vrijwel van overtuigd, dat de topconferentie tussen 4 en 8 augustus in New York zal worden ge houden. Meer dan 2000 journalisten hebben reeds aan de persdienst van de V.N. toestemming gevraagd om de top conferentie bij te wonen. Het aantal oesterlarven in da Ooster- schelde neemt af. Vooral de rijpe larven zijn aanzienlijk minder talrijk dan een week geleden. De temperatuur van het water ln de Oosterschelde schommelt tussen 18 en 19 graden. De prinsessen Margriet en Marijke zijn gisteren in Marseille aan boord gegaan van het jacht „Piet Hein", dat hen naar hun ouders en zusters in Saint Tropez bracht. BIJ ONDERHANDELINGEN, die Oostenrijk en de Sowjet-Unie te Mos kou hebben gevoerd, heeft de Sowjet- Unie erin toegestemd dat Oostenrijk zijn olieleveranties, waartoe dit land onder het in 1955 gesloten vredesver drag verplicht is, halveert. Griekenland heeft donderdag bij En geland geprotesteerd tegen de „igen- machtige en ongerechtvaardigde" ar restaties van Griekse Cyprioten. De massale arrestaties zijn kennelijk be doeld als „politieke druk", aldus een nota, die in Athene is overhandigd aan de Britse ambassadeur. De Griek se regering heeft ook bij secretaris generaal Hammarskjöld geprotesteerd. Met de restauratie van de Middel burgse stadhuistoren Is gistermiddag 'n belangrijke mijlpaal bereikt. De kei- zersbalk op het windvaantje na het hoogste punt van de toren kon ge plaatst worden. Teneinde deze gedenkwaardige ge beurtenis van dichtbij gade te kunnen slaan hebben enkele van Middelburgs vroede vaderen zich niet ontzien zich op de open stellingen hoog boven het stadsgewoel te wagen. Van links naar rechts: de gemeente secretaris, de heer 3. Ph. Koene, wet houder L. J. van 't Westende, de heer I. Woudenberg, burgemeester mr. Joh. de Widt, de heer I. van Loo en de ar chitect, de heer M. J. J. van Beveren. Voor verslag zie pag. 2 VRIJDAG 1958 JULI en h(j stierf". Genesis 5 vs 5b, 8b, 11b, 13b 17b, 20b enz. Geslachtsregisters slaan velen bij het lezen uit de Bijbel over, ook het register van Adam uit Gene sis 5. Leest echter de lijst van namen uit dit hoofdstuk eens en laat daar bij telkens de klemtoon vallen op de laatste vier woorden van de summiere levensbeschrijving van elk der oudvaders. En hij stierfZelfs Methusa- lak, die 969 jaar oud werd, stierf. Voor ieder breekt het moment aan, waarop God de tijd van het aardse bestaan vol acht. Dit geldt ook voor ons. En dan Roept de Heer aan, nu het nog vindenstijd is. Jezus wacht, o zondaar, op U. Kom tot Uw Heiland, vóór uw overlijdensadvertentie ln de krant wordt geplaatst. Toef langer niet. Weer raam verbroken bij inbraak in kerk Ook in Botterdam is nu in een kerk ingebroken, waarbij men binnen is ge komen door het verbreken van een glas-in-loodraam. Het gebeurde gister nacht in de Wilhelminakerk aan d® Oranjeboomstraat in Zuid. Gelukkig betreft het hier geen kostbaar raam. Vruchteloos gezoek naar de raketmuis Een twaalftal Amerikaanse schepen en verscheidene vliegtuigen hebben donderdag de gehele dag in de buurt van het' eiland Ascension in het zuiden der Atlantische Oceaan gezocht naar de muis „Wickie", die woensdag in de neuskegel van een raket een luchtreis van circa 9600 km. heeft gemaakt. Men is er nog niet in geslaagd de neuskegel terug te vinden. Het zoeken wordt be lemmerd, doordat de radiozender niet werkt. Door een van de prach tigste streken van ons land is de Vierdaagse-karavaan gisteren voortgetrokken op zijn kilometers lange weg naar het glorieuze einde, dat vandaag in Nijmegen wacht. Het legioen was in middels al weer vermin derd met 146 uitvallers tij dens de tweede etappe van woensdag en 75 wande laars, die gistermorgen niet aan de start verschenen, omdat de tocht hen gedu rende de twee eerste dagen te zwaar was gevallen. Er startten hierdoor donder dagmorgen 12.795 wande laars. De stemming was gewel dig tijdens deze derde etappe, die door het Rijk van Nijmegen voerde. Het was de mooiste, maar ook de zwaarste van de vier etappes, omdat deze route door een vrij zwaar geac cidenteerd terrein voerde. De Zwitserse militairen waren op dit traject in hun element. v VOLOP FEEST In de dorpen was het weer volop feest. Men krijgt weer het gevoel, dat het Vierdaagsefeest naar 'n climax groeit. Dat hoogte punt komt vandaag. Het weer houdt zich de laatste dagen gelnkkig goed. In verschillende dorpen wachtte de wandelaars weer een muzikaal opkik- kertje. Tevredenheid heerste er gistermiddag al bij de .wandelaars, want het aan tal uitvallers is niet groot. En de tweede dag levert meestal de meeste slacht offers op. Als men de der de etappe maar eerst ach ter de rug heeft, dan is het einde in zicht. Het einde, dat aan de ene kant met verlangen tegemoet wordt gezien, want de intocht in Nijmegen op de laatste dag van de Vierdaagse is een evenement op zichzelf. Aan de andere kant echter betekent het einde van de Vierdaagse voor velen ook een pijnlijk en wat wee moedig afscheid van een jaarlijks terugkerende ge beurtenis, waarin ze met hun hele hart meeleven. GASTVRIJE PASTOOR De Vierdaagse telt vele goede tradities. Eén daarvan is het jaar lijkse gastvrije onthaal van de -persvertegen woordigers ten huize van pastoor M. Peijnen- borgh te GroesbeekZe werden onthaald op bier en limonade, die gere serveerd werden door de beide kapelaans. „Ik beschouw het als mijn burgerplicht u deze tractatie aan te bieden" aldus de pastoor, die de welgedane verpersoon lijking vormt van de zuidelijke gulheid, waarmee de Vierdaag- se-wandelaars op hun dagelijkse tippeltocht worden begroet in dorp en stad. En bij het af scheid nemen had de pastoor op het „Tot vol gend jaar" slechts één antwoord: „Da moe ge vooral, doen, mijn vriend". „MARATHON"- LOPER Hoewel de derde dag van de Apeldoornse Vierdaagse altijd als de zwaarste wordt beschouwd, hebben donderdag 1012 wandelaars de tocht volbracht. Maar één deelneemster zal vrij dag niet mogen starten. Zij werd namelijk gediskwali ficeerd, aangezien zij ze ven km bij een bromfietser had „gelift". De tocht naar de Loenen- se sprengen, het Veluws eiland en Hoenderlo was verre van gemakkelijk. Maar toch kwamen de meesten fit binnen. Opvallend monter kwam de heer Zethof uit Aals meer in Apeldoorn terug. Zo vreemd is dat overigens niet, want hij heeft zelfs de bijna 100 kilometers, die Aalsmeer van Apeldoorn scheiden te voet afgelegd. Donderdag heeft deze wan delaar de officials toe stemming gevraagd zich vrijdag direct na zijn aan komst te mogen afmelden, daar hij diezelfde middag nog de reis naar huis wil aanvaarden. Te voet uiter aard.... In de wijk Basta in Beiroet is donderdag een bestand gesloten tussen de regeringsaanhangers en de rebellen. Het bestand is tot stand gekomen door bemiddeling van de vroegere Libanese minister van buitenlandse zaken Pharaon. De gevangenen die de twee par tijen hadden gemaakt en die als gijzelaars werden vastgehouden zijn uitgewisseld. Volgens te Beiroet verschijnende bladen heeft de Libanese regering de betrekkingen met de waarnemersgroep der Verenigde Naties in haar land ver broken, omdat de waarnemers er niet in geslaagd zouden zijn twee derde van de Syrisch-Libanese grens te in specteren. Woordvoerders van de V.N. en de BRITSE straaljagers hebben don derdag met raketten het huis van de rebellenleider Asker Sjaif, bij Dhala in het bergachtige noorden van het protectoraat Aden verwoest. Libanese regering wilden geen kom mentaar leveren op het bericht. Ds Libanese minister van buitenlands» zaken, Malik, die te New York is, zou opdracht hebben gekregen bij de Ver enigde Naties te polsen naar de kan sen van een eventueel verzoek om eert politiemacht van 15.000 tot 20.000 voor zijn land. Volgens de Libanese pers heeft de regering van Libanon de Amerikaanse regering om onmiddellijke financiële steun gevraagd tot een bedrag van 80 miljoen Libanese ponden (80 miljoen gulden) in verband met het begro tingstekort. Naar verluidt zou de wrevel onder de Libanese oppositie tegen Eisenho- wers speciale afgezant Murphy toene men. De leiders van de oppositie zeg gen, dat Murphy in geen enkel opzicht geslaagd is in zijn pogingen om een algemeen-aanvaardbare kandidaat ta vinden voor het presidentschap en Li banon vrede en stabiliteit te brengen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Hammarskjöld, heeft zeven af gevaardigden van kleine landen in da Ver. Naties verzocht zitting te nemen in een adviesgroep voor de V.N.-mis- sie in Libanon, zo is donderdag in New York bekendgemaakt. Hij heeft de groep gevormd met het oog op zijn plannen om de werkzaam heden van de V.N.-waarnemers in Li banon uit te breiden zodat' zij dag en nacht tegen infiltratie van wapens en mensen uit Syrië kunnen waken. Ingezonden mededeling (adv.) Onze tijd vraagt sterke zenuwen! Sanatogen kan aan het wereldgebeuren niets veranderen, maar Sanatogen geeft U wel de zenuwsterkende kracht, die U in deze tijd zozeer nodig heeft. Sanatogen is een versterkend voedsel, dat een blijvende verbetering in Uw gezondheid teweegbrengt. v het zenuwsterkend tonicum

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1