MOSKOU DIENT SNEL VAN DUPLIEK Chroesjtsjef wil topconferentie in V eiligheidsr aad 24 WIJCHEN TREFPUNT VAN TWEEDE DAG Flauwvallende DOOR DE WERELD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bereid naar New-York te komenmits met Nehroe en Arabische leiders Moord op Jordaanse ministers was een „misverstand" Luchtvaartovereenkomst Nederland-Roemenië Perzië strijdt tegen staatsondermijners Grote overstromingen in China Twaalfjarige blinde jongen slaagde met lof Grootscheepse arrestaties op Cyprus De zin van het leven Opnieuw raket met muis gelanceerd VAR-ambassadeur in Libanon persona non grata rad Kok viel in zwijm „WANDELCROSS" Hongaarse gevangenen naar China Drie studenten gewond bij afbreken van staat Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: HooXdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4066 Directeur: JACQ DE SMIT PREMIER CHROESJTSJEF heeft de westelijke wereld verbaasd door binnen 24 uur na ontvangst van het Amerikaanse, Britse en Franse antwoord op zijn voorstel voor een topconfe rentie over het Midden-Oosten te verklaren, dat hij bereid is naar New-York te komen voor een vergadering van de Veiligheidsraad, waaraan de regeringsleiders zullen deelnemen, zoals premier MacMÏllan van Engeland heeft voorgesteld. Chroesjtsjef wil maandag 28 juli reeds ver gaderen. Woensdagavond heeft hij boodschappen gezonden aan president Eisenhower, premier Mac- Millan, generaal De Gaulle en premier Nehroe van India, waarin hij zegt, dat de toestand in het Midden-Oosten zo ernstig is, dat men het houden van besprekingen over 't Midden-Oosten binnen het kader van de Verenigde Naties niet mag laten vertragen door procedurekwesties. Een der permanente leden van de Veiligheidsraad is Nationalistisch China, de gezworen vijand van Moskou. In zijn nieuwe nota's noemt de Sowjetleider Nationalistisch China (Tsjang-kai-Sjek) niet met name, doch hij merkt op, dat het nuttiger zou zijn als premier Nehroe, leider van een erkend vredelievend land, aan de vergadering zou deelnemen dan een permanente vertegenwoordiger, die „in feite niemand vertegenwoordigt". Volgens Chroesjtsjef dienen de belanghebbende Arabische landen de vergadering bij te wonen. Chroesjtsjef is het met de opvatting van premier MacMillan eens, dat men moet pro beren tot een algemeen akkoord te komen en dat het niet de bedoeling is om de bestaande meningsverschillen vast te stellen bij stemmingen over resoluties. De Sowjet-leider meent voorts, dat naast de besprekingen in de Veiligheidsraad niet-officiële bijeenkomsten van de regeringsleiders moeten worden gehouden om zo snel mogelijk tot opbouwende besluiten ter versterking van de vrede te komen. In het begin van zijn boodschap zegt de Sowjet-premier, dat hij het niet wil hebben over de oorzaken en de rede nen van de spanning en het gevaar voor de vrede in het Nabije en het Midden-Oosten. Wel wijst hij met kracht de beschuldiging van de hand, dat de Sowjet-ünie de expansiedrang en de agressie in de wereld zou steu nen. Na het optreden van de Ameri kanen in Libanon en de Britse actie in ~^Jor4anië zal niemand er aan twijfelen Wie erjn feite een dergelijke politiek volgt, zo meent Chroesjtsjef. Nehroe De Indische eerste minister Pandit Nehroe heeft inmiddels gezegd bereid te zijn naar New-York te vliegen als alle grote mogendheden met een top conferentie in V.N.-verband instem men. In Washington ontketende het ant woord van Chroesjtsjef een grote di plomatieke activiteit. Men nam in de Amerikaanse hoofdstad als vaststaand aan, dat aan de door Chroesjtsjef ge stelde voorwaarde deelneming van Nehroe en Arabische leiders zal worden voldaan. In ambtelijke kringen te Londen gaf men uitdrukking aan zijn tevredenheid over het radiobericht uit Moskou. Naar verluidt is de Britse regering van oor deel, dat Nehroe en Arabische leiders aan de bijzondere vergadering van de Veiligheidsraad moeten deelnemen. Wel toonde men zich verrast, dat de conferentie maandag reeds zou moeten beginnen. Er bestaan namelijk plannen voor besprekingen op maandag a.s. te Londen met minister Dulles en de pre miers van Turkijë, Perzië en Pakistan, de drie overgebleven Mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad. De drie Jordaanse ministers, die op 14 juli te Bagdad zijn vermoord, zijn het slachtoffer van een misver stand geworden, zo heeft hun chauf feur bij zijn terugkeer in Amman mee gedeeld. Volgens hem had een menigte het gezelschap van zeven Jordaniërs, waartoe de ministers behoorden, aan gezien voor Iraki's, op weg om voor een krijgsraad terecht te staan. De minister van buitenlandse zaken Luns heeft in een brief aan de beide kamers der Staten-Generaal de tekst overgelegd van de tussen Nederland en Roemenië gesloten overeenkomst inzake burgerluchtvervoer. DE BILT" ZEGT Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen en onweersbuien, vooral in het noorden van het land. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.51 u., onder 20.41 u. Maan op 15.54 u., onder 0.18 u. Hoogwater vrijdag 25 juli: Vlissingen: 8.42 u. 1.78 m., 21.10 u. 1.67 m. Terneuzen: 9.09 u. 1.96 m., 21.37 u. 1.85 m. Wemeldinge: 10.13 u. 1.74 m., 22.40 u. 1.54 m. Zierikzee: 9.45 u. 1.54 m., 22.11 u. 1.34 m. Nasser De permanente vertegenwoordiger van de Verenigde Arabische Republiek Loefti, noemde woensdagavond het be richt uit Moskou interessant. Hij kon niet zeggen of president Nasser bereid is naar NewYork te komen. Uit aan wijzingen in Arabische kringen bij de V.N. kan worden afgeleid, dat Nasser aan de bijeenkomst zal deelnemen, in dien hjj krachtens art. 31 van het handvest zal worden uitgenodigd als niet-stemgerechtigd deelnemer, wiens belangen in het bijzonder bij de zaak zijn betrokken. De Sjah van Perzië heeft woensdag tegenover afgevaardigden en senato ren verklaard, dat Perzië „moet strij den tegen de kuiperijen en propaganda van hen, die niet willen, dat wij op eigen benen staan". Hij voegde hier aan toe, dat Perzië een groot sukses had geboekt bij het bevorderen van wederzijdse samenwerking met de Sowjet-Unie, hetgeen tot uiting was gekomen bij het regelen van financië le en grensvraagstukken, terwijl het daarnaast nauwe betrekkingen met het westen onderhield. Een reusachtig deel van de noord- Chinese vlakte is overspoeld door het water van de Gele Rivier. Dit is de grootste overstroming sinds de commu- men voor een officieel bezoek van 8 nisten aan de macht kwamen. dagen. 1 Een 12-jarige blinde jongen, Rob- l bie Remmen, leerling van het J blindeninstituut „St. Henricus", T 4 heeft met goed gevolg deelgeno- 1 men aan het praktijkexamen kan- toorstenograaf te Grave. Robbie T 4 had geen enkel cijfer beneden de 1 9, zodat de examinatoren hetm 1 J het predicaat „met lof" verleen- f 4 den. f De prestatie van de blinde jon- 1 gen is des te groter, als men weet y dat over het algemeen kandidaten i t van 18 jaar en ouder aan het exa- 1 l men deelnemen. In de regel f wordt 30 tot 40 procent van hen 1 T afgewezen. Het bestuur van de 1 i Nederlandse associatie voor prak- y tijkexamens heeft besloten het di- l T ploma persoonlijk aan Robbie uit te reiken. y Bij een ernstig verkeersongeluk op de autobaan by Stuttgart (Zuid-Duits- land) zyn vier Nederlanders en twee Duitsers om het leven gekomen. Voorts zyn er nog enige zwaargewonden. Een Nederlands autobusje kwam in botsing met een Duitse personenauto. Foto: een overzicht van de ramp. (Zie ook pag. 3) Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft gisteren bekendgemaakt, dat meer dan 1300 Griekse Cyprioten en 50 Turken op Cyprus zijn gearres teerd „om een burgeroorlog te voor komen". In Athene heeft aartsbisschop Makarios verklaard, dat de Britse troe pen Grieken „terroriseren". e DE ITALIAANSE premier Fanfani zal op 29 en 30 juli in Washington be sprekingen voeren met president Eisenhower en minister Dulles. DONDERDAG 1958 JULI „Een discipelin, Dorcas, over vloedig in goede werken". Handelingen 936. De in de krant gepubliceerde opgaaf van de burgerlijke stand bevat vier rubrieken: geboren, ondertrouwd, gehuwd, overleden. Er zijn mensen, die in de tweede en derde rubriek niet zullen voorkomen, omdat zij niet trouwen. Bij veel ongehuw- den heerst daarover verzwegen leed. Vrienden en vriendinnen zijn getrouwd en hebben een gezin. Waarom ik niet? Dat is een vraag, die eigen lijk aan God wordt gesteld. Waarom. Ik weet niet of Dorcas ge trouwd was. Waarschijnlijk niet. Toch wilde God haar gebrui ken in Zijn dienst. De Here geeft ongehuwden dikwijls een aparte taak. Ontloop de opdracht echter niet. - - Van de Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral in Florida is woens dag weer een „Thor-able"-raket ge lanceerd met een muis in de neus- kegel. De raket zou een afstand van 9600 km. moeten afleggen. De lancering is vlot verlopen. De vraag is nu of men er in zal slagen de neuskegel met de muis terug te vinden. De vorige keer dat men een dergelijke proef nam op 9 juli is men daarin niet geslaagd. DE PREMIER van Ghana, dr. Nkroemah, is in Washington aangeko- Vriendschapsvluchten van Amerikanen De Libanese regering heeft woens dag de ambassadeur van de Verenig de Arabische Republiek, Galeb, 72 uur de tijd gegeven het land te verlaten. Galeb was de vorige week tot persona non grata verklaard, omdat hy in ver binding zou hebben gestaan met de leiders van de oppositie. Vorige maand heeft de Libanese regering zeven le den van de ambassade van de VAR te Beiroet het land uitgewezen. De verkiezing van een nieuwe pre sident van Libanon zal op 31 juli wor den gehouden. De datum werd vastge steld na een onderhoud tussen presi dent Sjamoen en de voorzitter van de kamer van afgevaardigden Osseiran. Groepen Amerikaanse vliegtuigen hebben woensdag boven Libanon vriendschapsvluchten uitgevoerd om het Libanese volk namens het Ameri kaanse te groeten. De Britse kruiser Cumberland, die gisteren Malta met onbekend bestem ming verliet, is in de Libische haven stad Bengazi aangekomen. Aan boord bevindt zich een bataljon troepen. RADIO-MOSKDUheeft gemeld, dat de Russiseh-Oostenrijkse besprekingen besloten en met sukses bekroond zijn. UIT VENEZUELA wordt gemeld, dat de minister van defensie, generaal Castro Leon, onder druk van de open bare mening en van alle politieke groeperingen, zijn ontslag heeft inge diend. Hij zal met 14 van zijn offi cieren onmiddellijk worden „verban nen". IN DE NACHT van maandag op dinsdag is uit de auto van de verte genwoordiger R. uit Zeist, die gepar keerd stond in de Willemstraat te Kerkrade, een hoeveelheid gouden sieraden ter waarde van f 27.000 ge stolen. O DE BELGISCHE minderheidsrege ring der Christelijke (R.K.) volkspar tij onder Gaston Ëyskens heeft woens dag een vertrouwensstemming in de Belgische kamer met 104 tegen 87 stemmen, gewonnen. DE SECRETARIS-generaal van de NAVO, Spaak, zal donderdag een on derhoud hebben met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. Zater dag zal minister Dulles een bezoek brengen aan Bonn. DONDERDAGMORGEN om vijf uur zal een KLM-constellation naar Bagdad vliegen om 60 volwassenen en kinderen, alsmede 12 baby's, behoren de tot de Nederlandse kolonie in Irak, naar het vaderland te brengen. SCHORRE KELEN en zere voeten dat zijn onmiskenbaar de dagelijkse gevolgen van de Vierdaagse voor een deel van de ruim 13000 moedige tippelaars die er dit jaar aan meedoen. Schorre kelen, want het Vier- daagse-leger is geen zwijgzaam leger. Er wordt graag en veel gezongen. En niet in het minst zingen die tientallen blauwe- zïlveren- en gouden-kruis dragers. Zij vormen de gerouti neerde kern van het dappere legioen, dat vier dagen lang langs de rustieke weggetjes en de prachtige boslanen voort- marcheert. Gisteren voerde de tocht door het Land van Maas en Waal. Waar men ook komt, overal is de belangstel ling voor deze roemrijke wandel tocht even groot. De wandelaars hebben het woensdag heel wat be ter met het weer getroffen dan dinsdag. Er viel slechts een enkel licht buitje en verder liet de zon zich geregeld zien. Het dorpje Wijchen vormde het trefpunt van de diverse afstanden. Daar kon ook de grote rust worden genoten. Het was er reuze gezellig. Langs de eretribune op de markt trokken uren aaneen de wandelaars tussen de dichte haag van toeschou wers door. De EHBO-hulppost had het druk met blaren-klanten. Ze lagen met tien tegeiyk op de operatietafel om hun voeten te laten behandelen en verbinden. Een pqnUjke geschiede nis, die by enkele dames net iets tevel voor de zenuwen betekende. Ze vielen prompt flauw. Het Vierdaagsepad gaat niet voor iedere tippelaar over rozen. Dat be wijzen de uitvallers van elke dag, en zij, die de volgende morgen niet meer aan de start verschijnen. De Vierdaagse is nog altijd geen peule schilletje, waaraan men zonder ge regelde en intensieve training kan meedoen. De militairen vormen een grote steun in het Vierdaagse- leger. Zij geven zowel wat zin gen als wat lopen betreft de toon aan en hebben niet zelden groepjes of enkelingen op sleep. Het vergemakkelijkt het lopen aanzienlijk wanneer men met de soldaten in de pas kan blijven- De verbroedering tussen burger en militair is een van de aardige aspecten van de Vierdaagse te Nijmegen, die door zijn interna tionaal karakter ook een daad werkelijke bijdrage levert tot de wederzijdse waardering der volken. Ze zijn enthousiast over Neder land en het Nederlandse volk, de jongens uit Zwitserland, Duitsland, Frankrijk, Zweden, Engeland, Ca nada, België en de meisjes uit Is raël, die even handig met het ge weer als met de pollepel kunnen omgaan. De intocht in Nijmegen, ditmaal van de kant van Den Bosch, was ook gisteren weer groots en de pu blieke belangstelling zo mogelijk nog groter dan de eerste dag. Er vertrokken woensdag 89 wande laars minder dan er dinsdagavond waren binnengekomen, namelijk 13.016. Dat het wel iets wil zeggen, wanneer een stad als Nijmegen een invasie van rond 13.000 wandelaars (velen waren met tupporters) te verwerken krijgt, ervoeren we dinsdagavond in een der restaurants in de bin nenstad. Op onze vraag of we een warme maaltijd konden krijgen, antwoordde de kellner: „Het spijt me heren, we kunnen alleen nog een uitsmijter serve ren, want de kok ligt in zwijm De Apeldoornse Vierdaagse heeft na de eerste dag twee uitvallers. 1013 wandelaars en wandelaarsters begonnen woensdagmorgen dus aan hun tweede mars, die door de kroondomeinen via Soeren en Ud- del gaat. Aanvankelijk was het weer goed, maar later begon het te regenen. De tocht door de kroondomeinen was uitermate zwaar door de mod derige bospaden. Maar zelfs de plensbuien hebben de stemming nauwelijks kunnen beïnvloeden. Opgewakt en luid zingend zijn de wandelaars in Apeldoorn terugge keerd. O TOKIO en omgeving zijn geteisterd door een wervelstorm. Elf mensen zijn om het leven gekomen. Premier De Gaulle heeft de Itali aanse minister-president Fanfani voor een bezoek aan Parijs uitgenodigd. e De wervelstorm „Winnie" die vorige week Formosa heeit geteisterd, heeft aan 49 mensen het leven gekost, aldus la officieel bekendgemaakt. Er zijn 81 ge wonden en de schade beloopt 13 mil joen dollar. 0 In Rotterdam is gisteren opgericht de Nederlandse pool voor verzekering van atoomrisico's, waarin ongeveer honderd vijftig Nederlandse en hier te lande ver tegenwoordigde buitenlandse verzeke ringsmaatschappijen deelnemen. De Indonesische regering heeft da Ver. Staten dinsdag gevraagd om le ningen tot een bedrag van 135 miljoen dollar voor aankoop van rijst, kunst mest, uitrusting voor waterkrachtcen trales en spoorwegmateriaal in de Ver. Staten. Hammarskjöld gaat akkoord met Chroesjtsjefs voorstel 'Tass' meldt inmiddels dat Ham marskjöld in een brief aan Sobolef heeft verklaard dat hy bereid is'deel te nemen aan een topconferentie als door Chroesjtsjef voorgesteld. Dr. Bela Fabian, voorzitter van da vereniging van voormalig Hongaarse politieke gevangenen, heeft te Geneva meegedeeld, dat 5000 Hongaarse me taalbewerkers, die in 1956 na de Hon gaarse opstand naar de Sowjet-Unie waren overgebracht ais „slavenarbei ders" in Mandsjoerije (China) te werk zijn gesteld, waar zij moeten helpen bij het verhogen van de staalproduk- tie. Volgens Fabian zijn nc de opstand 75.000 Hongaren onder wie veel kin deren, naar de Sowjet-Unie vervoerd. tt tt WP-» J e - Tegen vier uur gistermiddag is de 30 meter hoge „Monte-Fictiepaal" op de Beestenmarkt in Delft, die daar enige weken het centrale punt is geweest van het feestterrein in de vrijstaat „Monte Fictie", bij de feesten ter ge legenheid van het 22ste lustrum van het Delftse studentenkorps, gevallen. Drie studenten werden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen men bezig was I de paal omhoog te halen, nu de feeste- lijkheden achter de rug zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1