Speciale bijeenkomst van Veiligheidsraad met regeringsleiders (ook Chroesjtsjef) 23 Westen antwoordt Russische premier Arbeidstijdverkorting nagenoeg onmogelijk op korte termijn Regen mocht wandelaars de pet niet drukken Sowjet-Unie sprak veto uit over Japanse resolutie DROOM VAN NASSER protestants-christelijk dagblad voor zeeland Irak en Koeweit bij de VAR? Eisenhower, MacMillan en De Gaulle kritiseren Nikita's toon Twee Jordaanse ministers in Bagdad vermoord Raad voor onbepaalde tijd uiteen Presidentsverkiezing in Libanon tot nader order uitgesteld Ingrijpen op Cyprus NASSER BRALDE VOOR HALF MILJOEN MENSEN Aanvaarden Onrust in Venezuela Conclusie SociaaUEconomische Raad Stemming bleef er tot einde in Natte spelbreker Volharden Kledenverkoper overviel niets vermoedende vrouw Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 91184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOÜRT 14e JAARGANG No. 4065 Directeur: JACQ DE SMIT DE SOWJET-UNIE heeft dinsdag zijn veto uitgesproken over de Japanse resolutie, die bedoeld was om de waarne- mersgroep der Verenigde Na ties in Libanon te versterken. Dit gebeurde in de Veiligheids raad, die de crisis in het Mid den-Oosten bespreekt. NA HET RUSSISCHE veto deelde secretaris-generaal Hammerskjöld mee dat hij zou voortgaan met maatregelen om het vacuum op te vullen, dat ver- oorzaakt is door het feit, dat de Ver enigde Naties niet in staat zijn te han- delen. Hij zou „alle gelegenheden" ge bruiken om het werk van de Verenig de Naties in Libanon te ontwikkelen om een verdere verslechtering van de toestand te voorkomen. De tien ande re leden van raad stemden allen voor de resolutie. Deze zou Hammerskjöld hebben verzocht aanvullende maatre gelen te nemen om Libanons territo riale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid te verzekeren door de waarnemersgroep te versterken, teneinde deze in de gelegenheid te stellen infiltratie van mensen en wa pensmokkel uit Syrië tegen te gaan. AMENDEMENTEN Tevoren waren Sowjet-amendemen- ten op de Japanse resolutie verwor pen. Deze kwamen neer op een eis van de Sor jet-Unie, welke de vorige week reeds was verworpen, dat de Ameri- Kaanse en Britse strijdkrachten in Li banon en Jordanië zouden worden te ruggetrokken. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor de amendementen. Zwe den en Japan onthielden zich van stemming. De Veiligheidsraad is daarna op voorstel van de voorzitter, de Colom biaan dr. Araujo, voor onbepaalde tijd uiteengegaan. Het voorstel werd met tien tegen één stem (de Sowjet-Unie) aangenomen. Bij procedurestemmm- gen is het recht van veto niet van kracht. Vóór de verdaging verklaarde de Sowjet-afgevaardigde Sobolef, dat de raad „er wijs aan zou doen, indien hij het Sowjet-voorstel voor een speciale spoedzitting vr.n de algemene vergade ring in overweging zou nemen. De raad zou zijn werk woensdag moeten voortzetten, zei hij. In de Syrische hoofdstad Damascus is dinsdag vernomen, dat de nieuwe Iraakse republiek en het onder Britse bescherming staande olie-sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf op het punt staan zich aan te sluiten bij de Verenigde Arabische Republiek, die Egypte en Sirië omvat en waarmee Jemen nauw verbonden is. Uit Bagdad of Koeweit kon hierover geen bevestiging worden verkregen. Wel is in Bagdad bekendgemaakt, dat Irak heeft besloten een neutraliteits politiek te volgen, in samenwerking met de Arabische broedervolken. Libanese rebellen blijven schieten op Amerikaanse vliegtuigen in het ge bied van Beiroet. Dinsdag werden 16 toestellen getroffen, waarvan verschei dene zwaar werden beschadigd. Robert Murphy, de speciale afgezant van pre sident Eisenhower, zet intussen zijn bemiddelingspogingen in Libanon voort. DE BILT ZEGT Nu en dan buien Koud weer met nu en dan buien, waarvan sommige met onweer. Matige tijdelijk krachtige wind tussen zuid west en noordwest. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.50 u., onder 20.42 li. Maan op 14.42 u., onder u. Hoogwater donderdag 24 juli: Vlissingen: 7.30 u. 1.90 m., 19.54 u. 1.86 m. Terneuzen: 7.58 u. 2.08 m., 20.22 u. 2.04 m. Wemedinge: 9.05 u. 1.83 m., 21.28 u. 1.64 m. Zierikzee: 8.38 u. 1.63 m., 20.57 u. 1.44 m. PRESIDENT EISENHOWER heeft in een schrijven aan premier Chroesjtsjef gezegd, dat de Verenigde Staten, als een bijeenkomst van de Veiligheidsraad met deelneming van re geringsleiders en ministers van buitenlandse zaken algemeen gewenst wordt, aan een dergelijke bijeenkomst overeenkomstig de normale gang van zaken zullen deelnemen. In de brief, die aan ambassadeur Mensjikof te Washington ter band werd ge steld, verdedigt de president het Amerikaanse optreden in Libanon. Hij zegt geen grond te zien vóór Chroesjtsjefs vrees voor een algemene oorlog. Eisenhower is van oordeel, dat de Sowjet-Unie, als zij inderdaad een bedreiging van de wereld vrede aanwezig acht, de zaak overeenkomstig het handvest der Verenigde Naties aan de Veiligheidsraad moet voorleggen. De Amerikaanse president sloot bespreking van wereld- en regionale vraagstukken buiten de Verenigde Naties niet uit, mits er geen sprake is van een bedreiging van de vrede. Eisen hower oefende kritiek op Chroesjtsjefs denkbeeld om op de door hem voorgestelde topconferentie aanbevelingen op te stellen en die aan de Verenigde Naties voor te leggen. Volgens Eisenhower zouden dit in feite besluiten zijn, waaraan de V.N. hun fiat zouden moeten geven. EISENHOWER uitte kritiek op de manier, waarop Chroesjtsjef zijn voorstel heeft toegelicht. De wijze, waarop de Rus zich uitdrukt is volgens hem allerminst geschikt om een sfeer van kalme redelijk heid te laten ontstaan. „U spreekt van een gewapend conflict in het Midden-Oosten", al dus Eisenhower. „Er is een bloe dige staatsgreep geweest in Irak een samenzwering om de rege ringsleden in Jordanië te ver moorden, een burgerstrijd in Li banon, vanuit het buitenland aan gesticht. Verder weet ik van geen gewapende conflicten". Het werkelijke gevaar voor een oorlog zou ontstaan als men toestaat, dat kleine landen de een na de ander worden opgeslokt door agressieve krachten, die door de Sowjet-Unie worden gesteund. Dit betekent echter niet, zo voegde Eisenhower eraan toe, dat de Verenig de Staten zich geroepen voelen de huidige toestand in de Arabische we reld te bestendigen. Zij erkennen het verlangen van de Arabische volkeren naar grotere nationale eenheid en zij hebben daar sympathie voor, doch wij ziging van de internationale status quo op ordelijke en vreedzame wijze is iets anders dan wijziging door indirecte agressie. PREMIER MACMILLAN van Enge land heeft zijn Russische ambtgenoot laten weten, dat hy bereid is voor een speciale bijeenkomst van de Veilig heidsraad over het Midden-Oosten naar New York te gaan, als de Russi sche premier ook komt. MacMillan stelt in zijn antwoord op Chroesjtsjefs brief voor een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te beleggen, waarnaar elk lid een minister of een speciaal aan te wijzen vertegenwoor diger kan afvaardigen. De Britse premier heeft de indruk, dat Chroesjtsjef inderdaad naar New York zal komen. Hij is het evenwel niet met de Sowjet-leider eens, dat de wereld zich „aan de rand van een mi litaire catastrofe bevindt". In dit ver band spreekt hij van de „vreedzame bedoelingen" van het Westen en zijn geloof, dat de Sowjet-Unie „geen stap zal nemen, die tot een wereldoorlog zal leiden". Voorts zegt de Britse re geringsleider, dat hij niet akkoord gaat met de versie, die de Sowj et- regering van het Britse optreden in De voorzitter van de Libanese ka mer van afgevaardigden, Osseiran, heeft dinsdagavond meegedeeld, dat de presidentsverkiezing, die donderdag a.s. zou worden gehouden, voor onbe paalde tijd is uitgesteld. Hij gaf geen reden op voor het uitstel en weigerde bijzonderheden te verstrekken. In Beiroet zijn berichten ontvangen, volgens welke Sir Foot, de gouverneur van Cyprus, de volgende noodmaatre gelen heeft aangekondigd: 1. het ver breken van de verbindingen met de buitenwereld om het eiland volledig te isoleren; 2. arrestaties van de meeste politieke oud-gevangenen, die eerder waren vrijgelaten; 3. herinvoering van wetgeving, die internering zonder pro ces mogelijk maakt. Jordanië heeft gegeven, daar de Brit ten slechts een klein land te hulp wa ren gekomen, dat steun had gevraagd tegen de dreiging van een aanval en ondermijning van buitenaf. MacMillan zei verheugd te zijn, dat Chroesjtsjef niet buiten de Verenigde Naties om wil handelen. HET ANTWOORD van premier De Gaulle aan de Russische premier is dinsdagavond aan de Sowjet-ambassa- denr in Parijs, Vinogradof, overhan digd. De Gaulle verklaart in zijn ant woord, dat de Franse regering het voorstel in beginsel goedgunstig heeft ontvangen. Doch enige redenen die Chroesjtsjef voor een topconferentie aanvoert en „sommige bewoordingen" in het voorstel zijn volgens De Gaulle niet geschikt om een gunstig klimaat voor een topconferentie te scheppen. De Verenigde Naties hebben de kwestie van het Midden-Oosten op het ogenblik in behandeling, aldus De Gaulle. Daarom was het voor het mo ment beter de debatten daar te laten voortgaan. Als men niet tot een slot som kwam, zou de Franse regering direct bereid zijn plaats en tijd van een topconferentie te helpen vaststel len. Dr. Abbas, die door het oude be wind in Irak tot vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties was aangewezen, maar door het nieuwe bewind niet wordt erkend, is dinsdag onder geleidé van detectives naar de vergadering van de Veiligheidsraad gegaan. „Wij danken Allah, dat Irak een overwinning op het imperialisme heeft behaald", zo heeft president Nasser op een massabijeenkomst ln Cairo ver klaard. Op het plein van de republiek had zich naar schatting een half mil joen mensen verzameld. Nasser zei o.m., dat de Arabieren om twee redenen feestvieren, zowel ter herinnering aan de revolutie in Egyp te op 23 juli 1952 onder leiding van Naguib als uit vreugde over de om wenteling in Irak op 14 juli jl. Presi dent Nasser betoogde, dat de gehele wereld aan de rand van een oorlog is gebracht door „de hebzuchtigen en de imperialisten, die ons in hun invloeds sfeer willen trekken en bevelen wil len geven". Hij zei, dat de Verenigde Arabische Republiek Chroesjtsjefs op roep steunt. Nasser trok nog een vergelijking tussen de juli-revoluties en de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag 4 juli waarop het feit werd herdacht, dat de Amerikanen zich ontworstelden aan het „Britse imperialisme" en vrij werden. Kindje in dekens gestikt Gistermiddag is het zeven maanden oude zoontje van de familie C. Smit uit Den Burg op Texel in de dekentjes van zijn wieg gestikt. Toen de ouders van hun werkzaamheden op het veld de man is bloembollenkweker om half zes in hun woning terugkeerden, troffen zij het kindje dood aan. De Hongaarse regering heeft „op de meest energieke wijze" de Zuidslavi- sche nota van 23 juni verworpen, waarin geprotesteerd werd tegen de terechtstelling van oud-premier Nagy. WOENSDAG 1958 JULI „Aanvaardt elkander". Romeinen 15 vs 7a. Kwestie met de buren, onenig heid met de familie, strubbe lingen op fabriek, kantoor of school, wat zijn er niet een massa onaangename dingen. In bijkans elke plaats hebben zich groepjes of clubjes gevormd van mensen, die zich tot elkaar aangetrokken voelen, omdat zij met elkaar dit gemeen hebben, dat zjj een afkeer hebben van een andere groep of van een be paald persoon. Het is vreselijk, dat er groep jes van mensen bestaan, die an deren niet kunnen uitstaan. Laten wij nu niet met el kaar over de oorzaken van be paalde kwesties of onenigheden gaan praten. Zulk geredeneer is in de regel onvruchtbaar. Maak niet over allerlei din gen kwestie met elkaar. Doe eenvoudig wat de Bijbel zegt: aanvaardt elkander. Dat heeft Jezus ook gedaan. De Jordaanse regering heeft dins dagavond gemeld, dat twee van haar ministers, die tijdens de opstand in Irak te Bagdad waren, daar zijn ver moord. Het waren Ibrahim Hasjim, vice-premier van de Iraaks-Jordaanse Unie, en de federale minister van de fensie, Soeleiman Toekan. Hasjim was al 80 jaar. In Venezuela zouden dinsdag ver- schiedene officieren zijn gearresteerd. De minister van defensie zou zich in zijn ministerie hebben verschanst, na dat hij geweigerd had gehoor te geven aan de oproep om in het regerings paleis van Lazzarabel, de leider van de junta, te komen. DE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD heeft zich uitgesproken ove eventuele verkorting van de arbeidstijd, dit naar aanleiding van eei desbetreffend verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de regering De S.E.R. kwam tot een eensluidende mening. Het college sprak zich niet uit over de al of niet wenselijkheid van arbeidstijdverkorting, maar wel over de vorm, waarin een dergelijke uiting van welvaarts vermeerdering zou kunnen worden gegoten. Het advies gaat dan ook niet over de spreiding van arbeidsgelegenheid, het geeft alleen da gevolgen van een eventuele arbeidsverkorting aan. DE RAAD is van mening, dat onder de huidige omstandigheden verreweg het voornaamste motief voor arbeids verkorting is gelegen in het verlangen naar meer vrije tijd. Uitzonderingen wellicht daargelaten, acht hij het on waarschijnlijk, dat uit een oogpunt van lichamelijke en geestelijke gezondheid van de werknemers een verkorting van de arbeidstijd noodzakelijk zou zijn. Bij een algemene vermindering van de wekelijkse arbeidstijd van 48 tot 45 (Van een onzer verslaggevers) DOORWEEKT EN VER REGEND zijn vele van de 14000 wandelaars gisteren uit de eer ste „veldtocht" van de Vier daagse te Nijmegen tevoorschijn gekomen. Maar dat regenleed was alweer vergeten, toen het legioen onder milde zonne stralen over de Waalbrug de Keizer Karelstad in onafzien bare rijen weer binnentrok. Duizenden belangstellenden hadden zich langs de route neergezet om het urenlange schouwspel gade te slaan. De eerste dag heeft vele wissel valligheden gebracht, wat het weer betreft. Het trajekt leidde door de Dver-Betuwe, over Bemmel, Huis- sen, Elden, Driel, Eist en Ooster hout, althans voor de 50 en 55 km. De 40 en 30 km. namen een kortere route. Pluvius wachtte tot Eist, voordat hij de violen van zijn re- gentoorn over het dapper marche rende legioen uitstortte. Dat legi oen beleefde in het kersenstadje een groots welkom. De eerste tip pelaars arriveerden er reeds voor acht uur. Tot na twaalven duurde de door mars hier. De wandelaars konden zich verfrissen aan de speciaal aan gebrachte waterkranen en op de zerzorgingsposte Ze kregen kauw gom en voetpoeder toegestopt voor fle reclame en een frisse stuiver eau de cologne met hetzelfde doel. Ne derlandse en Engelse militaire korpsen zorgden voor een muzikaal opfrissertje. De E.H.B.O.-ers hadden het druk met de behandeling van de onaf wendbare blaren. Met of zonder die blaren hadden de duizenden tippe laars het eerste deel van het tra jekt tegen een stevig windje in af gelegd. Die blaren waren er bij sommigen al na de eerste 10 km. Het zonnige schouwspel in Eist was echter niet van lange duur. Inktzwarte wolken hebben in de meest letterlijke betekenis van het woord een schaduw over het Vier- daagselegioen geworpen. Het re gende spoedig pijpestelen. De grote massa, die nog in Eist was vond een schuilplaats onder de tentzeilen van het militaire verzorgingskamp, in auto's, portieken, garages enz. Zodra de lucht wat opklaarde werd de tocht echter voortgezet. Een tweede buit, die zich ontlastte toen het grootste deel van het Vier- daagse-leger zich tussen Eist en Oosterhout bevond, was nog iets erger. Als donkere schimmen trok ken de wandelaars in een gordijn grijze plenzende regen over de slin gerende wegen tussen de vlakke velden. Tegen deze overdaad aan water bood zelfs het plastic onvol doende beschutting. Als druipnatte katten hurkten groepjes wandelaars onder de boompjes of in de berm langs de kant van de weg, gehuld onder re genkleding. Maar dat bedierf de goede stemming niet. Gehuld in de meest bonte plastic-kleuren zette men even later de tocht alweer zin gend voort. De volharding vond rij kelijk haar beloning in de glorieuze intocht van het legioen in de Waal stad, die feest viert met de wande laars. Toen verklonken de klanken van lustige wandelliedjes en stoere soldatenzang over de rustig stro mende Waal. Tamboers en fruitspe- lers schaarden zich tussen de groe pen en maakten het de vermoeide wandelaars wat gemakkelijker om die laatste kilometer de pas erin te houden. APELDOORN DE DEELNEMERS aan de Vier daagse van de NWB te Apeldoorn hebben op de eerste dag allen de finish bereikt. De tocht leidde via Vaassen en Ernst, waar de 1019 deelnemers hebben kunnen genie ten van het prachtige natuurschoon. In de morgenuren was het weer nog gunstig, maar 's middags ont laadden zich hevige regenbuien over de wandelaars. Maar de dap pere tippelaars trokken zich van de weersomstandigheden weinig aan: Cantinewagens van de BB stonden op verschillende punten en zorgden met warme thee en koffie voor de inwendige mens, zodat opgewekt Apeldoorn werd bereikt, - i s. - tz-Jv - v N uur verwacht de raad, afhankelijk van de vorm van de verkorting van de ar beidsduur en van de wijze van invoe ring, een vermindering van het pro- duktievolume van drie procent bij een zesdaagse werkweek, tot vijf a zes procent bij een vijfdaagse werkweek. Reële inkomen Vermindering van de produktie per manjaar leidt tot een vermindering van het reële inkomen per hoofd van de bevolking. Indien dit gevolg van arbeidsverkorting zou worden aan vaard, zou doorvoering van een ar beidstijdverkorting op korte termijn kunnen volgen. Arbeidstijdverkorting met handhaving van het reële inkomen zonder wijziging in de verdeling van het nationale inkomen is slechts mo gelijk voorzover de uit de arbeidstijd verkorting voortvloeiende produktie- vermindering per hoofd ten minste ge compenseerd wordt door stijging van de produktie per hoofd. Op grond van een confrontatie van de middelen, die bij verschillende stij gingspercentages van het nationale in komen in een periode van drie tot vijf jaar beschikbaar komen en van de middelen die nodig zijn om de arbeids tijdverkorting en de overige verlan gens te verwezenlijken, concludeert de raad, dat een algemene vermindering van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week en volledige verwezenlijking van de overige verlangens in een pe riode van drie jaar niet mogelijk is en in een periode van vijf jaar slechts on der zeer gunstige omstandigheden. Morgen komen wij nader op het rap port van de S.E.R. terug. In de gemeente Zoelen bij Tiel kwam een onbekende bij de familie Koedam vloerkleden te koop aanbieden. Toen de vrouw des huizes hierop niet wilde ingaan, vroeg de onbekende om geld. Toen zij ook dit weigerde sloeg hij de vrouw, die alleen thuis was, tegen de grond. Hij ging op de vlucht. De rijks politie heeft de zaak in onderzoek. Enige maanden geleden werden in dezelfde woning enige honderden gul dens ontvreemd. De dader werd ach terhaald en veroordeeld. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren in zuid-Frankrijk (St. Iapha- ei) aangekomen. Met een bootje zijn zij onmiddellijk naar het jacht „De Groene Draeck", dat daar gemeerd 'lag, gegaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1