Nog geen antwoord van het westen aan premier Chroesjtsjef 22 HET BORRELT IN KOEWEITSE OLIE Sovjet-leider naar New-York PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Volksmenner Nasser kijkt vandaag zes jaar terug STRAALJAGER VERONGELUKT Frankrijk welwillend tegenover voorstel topconferentie Dank NIJMEGEN WEER IN VIERDAAGSE-STEMMING Hammarskjöld betuigt instemming met brief Russische „vrijwilligers" zouden startklaar staan voor Nasser Amerikamn bedolven Libanon onder vlugschriften Irak „rustig" Export maatjesharing goed; vangst van garnalen slecht Frankrijk stap dichter bij de f, atoomclub" Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Qoea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneu/en: Sehoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementspiijs ƒ0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOURT 14e JAARGANG No. 4064 Directeur: JACQ DE SMIT DE EERSTE Amerikaanse divisie mariniers, die 17.000 man sterk is, wordt in Camp Bendleton in Californië gereed gehouden voor eventuele over brenging naar het Midden-Oosten, zo hebben officieren van de divisie maan dag verklaard. De meeste verloven zijn Ingetrokken. Nasser van de Verenigde Arabische Republiek zal vandaag ter viering van de zesde verjaardag van de Egyptische revolutie een politieke re devoering houden, zo heeft radio- Cairo bekendgemaakt. Er zijn al tien duizenden mensen in de hoofdstad van Egypte aangekomen om aan de feeste lijkheden deel te nemen. De moskeeën zullen dag en nacht open zijn om de gasten van buiten de stad te herber gen. Piloot omgekomen Een RF-84f Thunderflash eenper soons fotoverkenner van het Neder landse 306e squadron is gistermorgen om kwart voor twaalf tijdens een oefenvlucht boven West-Duitsland in de buurt van Möhnedam verongelukt. De vlieger, de 23-jarige ongehuwde re serve tweede luitenant-vlieger J. M. Helsloot uit Amsterdam, kwam daar bij om het leven. De verongelukte straaljager was het achterste van twee toestellen, die ge zamenlijk de vlucht maakten. De vlie gers waren in slecht weer verzeild ge raakt, waarop de leider opdracht gaf boven de wolken te klimmen. Nummer twee bevestigde de opdracht, maar liet daarna niets meer van zich horen. De leider ging op onderzoek uit en vond ten slotte wrakstukken van de andere Thunderflash tegen een heuvelrug na bij Oberkirchen. Keizer Haile Selassi van Ethiopië heeft aangedrongen op de onmiddellij ke vervanging van alle buitenlandse troepen in het Midden-Oosten door V.N.-troepen. HET IS DE Sowjet-afgevaardigde Sobolef niet gelukt na een langdurige vergadering van de Veiligheidsraad deze raad de nacht in te drijven. Toen de wijzers van de klok al bedenkelijk dicht het middernachtelijk uur begonnen te naderen, besloot de raad op voorstel van de Amerikaanse afgevaardigde uiteen te gaan tot dinsdagmiddag dus hedenmiddag om de Liba nese afgevaardigde, die om uitstel had verzocht, de gelegenheid te geven met zijn regering in overleg te treden over de vraag of de Japanse resolutie voldoet aan de behoeften van de Liba nese regering. De Rus had zich uitgesproken voor een nacht zitting. van Chroesjtsjef tot het houden van een topconferentie over het Midden- Oosten, maar zij kan niet akkoord gaan met de voorwaarden en de in leiding van de brief van de Sowjet- premier. Dit is maandag na afloop van een kabinetsvergadering onder De Gaulle te Parijs bekendgemaakt. De Franse premier wacht echter met zijn antwoord totdat het resultaat van het debat in de Veiligheidsraad bekend is. JOHN FOSTER DULLES Waf zal zijn antwoord zijn? DINSDAG 1958 JULI „Looft den Heere, want Hij is goed". Psalm 361. Van verschillende gewassen is de oogsttijd al voorbij, van an dere is die tijd thans aangebro ken. Vooral de Zeeuwse fruitkwe kers hebben het op het ogenblik druk. Gelukkig zijn de opbreng sten goed en liggen de prijzen ook beslist niet aan de lage kant. Er zal op de dankdag voor het gewas veel reden zijn om God te danken voor de ruime oogst, die ook dit jaar weer werd ont vangen. De enorme drukte van het ogenblik kan er gemakkelijk toe leiden, dat het gebed om zegen en de dank voor de ontvangen zegen in het gedrang komt, ver schoven wordt naar.... de offi ciële dankdag. Misschien hebt u, tussen al uw besognes van plukken en veilen door, toch even deze regels ge lezen. Neem dan nu ook de tijd om God te danken. Hij wacht al vele dagen op uw lofprijzing. Hoe kon u Hem toch vergeten? DE JAPANSE resolutie handelde uiteraard over de crisis in het Midden- Oosten. De vertegenwoordiger van het land van de „rijzende zon", dr. Matsoe- daira, zei, dat de bedoeling van de re solutie is de waarnemersgroep van de Verenigde Naties in Libanon te ver sterken. Hij verklaarde, dat de heer Hammarskjöld op grond van zijn reso lutie niet gemachtigd is om zonder uit drukkelijke toestemming van de raad internationale strijdkrachten te vor men, zoals die welke naar Korea wer den gezonden of een politiemacht, zo als die welke in Gaza is gelegerd. Hammarskjöld (In de zaterdag ingediende Japanse resolutie werd de, V.N.-waarnemers- groep in Libanon uitgenodigd haar werk voort te zetten en aan de heer Hammarskjöld gevraagd daarnaast die regelingen te treffen, die het meest noodzakelijk waren, opdat de Ameri kaanse troepen uit dat land kunnen worden teruggetrokken). De secretaris-generaal meende, dat de groep de Libanese onafhankelijk heid zou kunnen garanderen door het verhinderen van het illegaal binnen komen van mensen en materiaal. Hij sloot de mogelijkheid van de vorming van internationale strijdkrachten of 'n politiemacht van de VN. uit. De aan vaarding van de Japanse resolutie maakt spoedige terugtrekking van de Amerikanen mogelijk, zei hij. Ander orgaan De Amerikaanse, Britse en Franse afgevaardigden spraken zich voor de Japanse resolutie uit. De Rus Sobolef echter verklaarde, dat hij de resolutie niet kon steunen. Hij noemde het voor stel van Chroestsjef „de ljeste moge lijkheid om een oplossing voor de ge vaarlijke toestand in het Midden-Oos ten te vinden". Indien de Veiligheids raad geen maatregelen kan nemen om de brand te blussen, dan is er een an der orgaan van de Verenigde Naties, de algemene vergadering, welke zich op een speciale zitting moet bezig houden met de Anglo-Amerikaanse in terventie, aldus Sobolef. Vlak voor de sluiting van de zitting verklaarde de Rus het verzoek om uitstel van Liba non te kunnen respecteren. DE NEW YORK TIMES, die als zeer betrouwbaar bekend staat, meldt dat premier Chroesjtsjef tijdens het onderhoud dat hij don derdag met president Nasser heeft gehad, tegen het Egyptische staats hoofd gezegd zou hebben, dat er op de Russische vliegvelden „vrijwil ligers" klaar staan om naar het DE BILT ZEGT Koel weer Koel weer, met veel bewolking en enkele buien. Matige, nu en dan krach tige zuidwestelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.48 u., onder 20.44 u. Maan op 13.27 u., onder 23.42 u. Hoogwater woensdag 23 juli: Vlissingen: 6.31 u. 2.06 m., 18.52 u. 2.01 m. Terneuzen: 7.01 u. 2.23 m., 19.22 u. 2.19 u. Wemeldinge: 8.11 u. 1.90 m., 20.31 u. 1.70 m. Zierikzee: 7.44 u. 1.69 m., 20.00 u. 1.50 m. Midden-Oosten te gaan, zodra pre sident Nasser er om zou vragen. Het bericht was afkomstig uit Cairo. DE AMERIKAANSE luchtmacht is maandag begonnen boven Libanon een miljoen vlugschriften uit te werpen, waarin de redenen voor de aanwezig heid van de Amerikaanse strijdkrach ten wordt uiteengezet. Gezegd wordt, dat de Amerikanen het land zullen verlaten zodra de Verenigde Naties maatregelen hebben genomen ter ver zekering van de onafhankelijkheid van Libanon. Libanese opstandelingen hebben in de nacht van zondag op maandag twee keer een hevige aanval ondernomen op een gevangenis in Beiroet, waarin politieke gevangenen zijn opgesloten. Het libanese leger sloeg de aanvallers, die zware verliezen leden, af. e DE OOSTBERLIJNSE politie heeft maandag een man doodgeschoten, die probeerde naar West-Berlijn te ont snappen. Tegenover de West-Berlijnse politie werd verklaard, dat het een de serteur van de Oostduitse Volkspolitie was. Hij werd door een patrouille neergeschoten, toen hij een wanhopige poging deed om vanuit een bosje, waar hij zich schuil hield naar de grens van de Amerikaanse sector te rennen. BRITS BESLUIT De Britse regering heeft maandag avond een besluit genomen ten aam zien van Chroesjtsjefs voorstel. Pre mier MacMillan zal het besluit dinsdag in het Lagerhuis bekendmaken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, heeft maandag gezegd, dat hij Chroesjtsjefs voorstel aanvaardt. Uit Washington verluidt, dat de Verenigde Staten gisteravond nog overleg pleegden met Engelêfiid en Frankrijk over het westelijke ant woord aan Chroesjtsjef. Vast staat wel, dat men vandaag in Genéve niet zal bijeenkomen. In diplomatieke kringen in Washington gelooft men, dat het antwoord der westelijke mogendhe den wellicht zal neerkomen op een uitnodiging aan Chroesjtsjef om als voorzitter van de Russische delega tie in de Verenigde Naties te ver schijnen. Daar zou hij dan de door hem uitgenodigde regeringsleiders kunnen ontmoeten. De_ Franse regering staat in begin sel welwillend tegenover het voorstel De Iraakse regering heeft het gehele gebied van de republiek onder haar gezag en zij geniet de steun van de ge hele bevolking en van de stridkraeh- ten, zo heeft een woordvoerder van de Iraakse ambassade te Londen maandag bekendgemaakt. Hij zei, dat het olie- vervoer door de pijpleidingen normaal voortgang vindt en dat het personeel van de Iraakse oliemaatschappij in goede welstand verkeert en de instal laties onbeschadigd zijn. DE HEVIGE regenbuien en de harde wind hebben er niets aan kunnen veranderenNijmegen is weer in Vierdaagse-stemming. De binnenstad biedt weer de zo ver trouwde fleurige aanblik. De vlag gen waaien weer van de huizen en natuurlijk kregen nu de groene vlaggen met het oranje-kruis al dan niet voorzien van de klimmen- De berichten, dat Sjeik Abdallah Salem el Sabbah, vorst van het door de olie steenrijk geworden Koeweit gen staatje aan de Per zische Golf tussen Irak en Saoedië-Arabië in Damascus besprekin gen heeft gevoerd met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, hebben in Londen ongerustheid verwekt. De belangrijkheid van dit sjeikdom, dat de grootste olieproducent ter wereld is en waar de sjeik iedere zieke op kosten van de staat dat is hijself laat verplegen, heeft de Britse regering onlangs, toen in Bagdad een staats greep gepleegd werd, onmiddellijk erkend door troepen te zenden naar Bahrein, waar sedert zondag het hoofdkwartier van de 24e onafhanke lijke infanteriebrigade is gevestigd. Irak maakt reeds lang aanspraken op Koeweit en Londen hield de vorige week rekening m,et de mogelijk heid, dat de rebellen een aanval op het sjeikdom zouden doen. Deskundigen voor het Midden-Oosten achten het gevaar van een volksbeweging in Koeweit nog groter dan het gevaar van een buiten landse aanval. De meerderheid van de 200.000 inwoners van Koeweit zijn Iraki's, Syriërs en Palestijnse Arabieren, bekend om hun sympa thie voor Nasser. De voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, drs. D. J. van Dijk, heeft gisteren in een open bare vergadering van dit produktschap in Den Haag meegedeeld, dat de ex port van maatjesharing naar Duits land, België en Noorwegen goed is. De uitvoer van verse zeevis vooral naar België (Kongo), Engeland en Italië is bevredigend. Tot 12 juli j.l. bedroeg de aanvoer van zoute haring 120.539 kantjes, tot dezelfde datum het vorig jaar 71.019 en tot die datum twee jaar geleden 117.776 kantjes. De garnalenvangst is bijzonder slechts. Tot 12 juli jl. werd 1.013.000 kg. gevangen, vorig jaar 2.645.000 kg. en twee jaar geleden ruim 3.500.000 kg. Ondanks deze slechte aanvoer wa ren de besommingen vergeleken met vorige jaren hoog, omdat do prijzen enorm gestegen zijn. In de week van 14 tot 21 juli zijn volgens een Franse bekendmaking in Algerië 498 opstandelingen gedood en 184 gevangen genomen. Leden van een Engelse parachutis tenkorps zijn in Amman (Jordanië) aangekomen. Foto: de eerste En gelse manschappen verlaten een Beverley transportvliegtuig. de leeuw, het embleem van de on langs koninklijk geworden NBVLO weer de ereplaatsen. fDer traditiegetrouw begon het feest al in de middag, met de gebruikelijke „ouverture", de landing van een der tigtal Belgische parachutisten in da Ooypolder aan de voet van het Valk hof. Reeds vroeg in de middag hadden duizenden belangstellenden al een plaatsje gevonden op de machtige Waalbrug of op de toren van de Bel vedère. Om drie uur werd het geduld van de wachtenden dan eindelijk be loond. Het Belgische transportvliegtuig kwam laag overvliegen en onder het toeziend oog van de ambassadeur van België kwamen de Belgische para troopers in twee grote groepen naar beneden. In de avonduren van gisteren volgde de vlaggenparade in het fraaie Gof- fertstadion. Het was ook nu weer een kleurrijke en sfeervolle ceremonie. Geestdriftig hebben de ongeveer 30.000 toeschouwers de vele groepen dan ook ontvangen. De prachtige uniformen en de vrolijke muziek van de vele mili taire bands zorgden er voorts wel voor, dat ondanks het lang niet mooie weer de stemming behouden bleef. Terwijl de koninklijke militaire ka pel onder leiding van majoor Rocus van Yperen de Brabangonne ten ge hore bracht werd als eerste de Belgi sche vlag gehesen. Daarna volgden in alfabetische volgorde de dundoeken van de andere landen, van Canada, West-Duitsland, Engeland, Israël, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Italië (door één man vertegenwoor digd), de Verenigde Staten en Zwit serland. Nederland sloot de rij. Vanmorgen in alle vroegte als u deze krant leest zijn de meer dan 14000 tippelaars al op pad gegaan is het jaarlijkse wandelfestijn begonnen. De foto geeft nog een overzicht van de inschrijving. Te Marcoule in zuid-Frankrijk i| gisteren een kernreactor in gebruik genomen, die jaarlijks veertig kilo gram plutonium zal opleveren. Een kleinere reactor is reeds in werking en van een derde wordt verwacht, dat hij eind 1958 „kritisch" zal worden. Hierdoor zal de Franse produktie van plutonium in 1959 tot 100 kg. per jaar gestegen zijn. Plutonium is het voor naamste be standdeel voor de vervaar diging van atoombommen. Premier De Gaulle heeft kortgeleden verklaard, dat Frankrijk voort zal gaan met de uitvoering van zijn programma voor de vervaardiging van kernwapens, zo lang er geen bevredigende internatio nale ontwapeningsovereenkomst tot stand is gekomen. vim 0 ACHTENVEERTIG mensen, van wie tweeenveertig vrouwen, zijn ver moedelijk verdronken, doordat maan- dan een pont op een meer, 65 km. van Coimbatore in de Indiase staat Madras omsloeg. Twaalf personen werden ge red. DE PERMANENTE vertegenwoor diger van Irak bij de Verenigde Na ties, dr. Abbas, is met de dood be dreigd als hij nog één stap in de Vei ligheidsraad zou zetten. Dr. Abbas is trouw gebleven aan het ministerie van buitenlandse zaken der Arabische Unie te Amman. KANSELIER dr. Raab van Oosten rijk is maandag per vliegtuig in Mos kou aangekomen voor een officieel be zoek aan de Sowjet-Unie. Hij werd verwelkomd door Chroesjtsjef en Mi- kojan. O DE DALAI LAMA, geestelijk lei der van Tibet, heeft op een massa bijeenkomst in Lhasa de Brits-Ameri kaanse interventie in het Midden- Oosten veroordeeld. VOLGENS REIZIGERS, die uit Amman in Jordanië op Cyprus aan kwamen, zijn in de nacht van zondag op maandag hommen ontploft in de omgeving van de woningen van twee Jordaanse ministers, die het beroep van koning Hoessein om Britse troe- peritnaar Jordanië te doen komen, had den goedgekeurd. Er waren echter geen slachtoffers gevallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1