CHROESJTSJEF WIL DINSDAG TOPCONFERENTIE BRITSE ACTIVITEIT Westen bestudeert Russisch voorstel aandachtig Nieuwe Amerikaanse troepen in Libanon aangekomen Acht mannen te water om auto- passagier te redden Amerikaanse piloten in - Duitsland vrijgelaten ZWITSERLAND! „AKKOORD" Levensgevaar voor Hoessein Trachtte Nasser Russen te kalmeren TWEE MANNEN BEDWELMD IN ROTTERDAM; EEN DODE Dodelijk ongeval in mijn „Julia" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Regering van nationale eenheid in Israël? Haast Nachtelijk drama in Muidertrek vaart Rode Kruis verleende bemiddeling Britse troepen snellen Lybische koning te hulp Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe* Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Plet een minimum van Zeeuwseh Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4063 Directeur: JACQ DE SMIT DE PREMIER van de Sowjet-Unie, Nikita Chroesjtsjef, heeft zaterdagavond in boodschappen aan de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en India en aan secretaris-generaal Hammarskjöld er op aangedrongen dinsdag a.s. dus morgen een topconferentie te openen „teneinde het beginnende militaire conflict te beteugelen". De Sowjet- leider zei, dat de Amerikaanse landing in Libanon en de Britse interventie in Jordanië de wereld hebben gebracht tot „een van dë ernstigste momenten in de geschiedenis van de mensheid' Chroesjtsjef stelde voor te Genève bijeen te komen, maar voegde eraan toe, dat de Sowjet-regering bereid is „overal, met inbegrip van Washing ton, te vergaderen als de westelijke mogendheden Genève niet geschikt zouden vinden. Het belangrijkste is, aldus de Russische premier, dat men geen tijd verloren laat gaan, „daar de kanonnen al beginnen te schieten". De toestand heeft zich zodanig ontwikkeld, dat „elke onvoor zichtige stap 's werelds grootste catastrofe kan veroorzaken". De boodschappen aan president Eisenhower, premier Mac- Millan en generaal De Gaulle verschillen onderling weinig. In de brieven aan de Amerikaanse president en de Britse eerste minister liet Chroesjtsjef de waarschuwing horen, dat ook de Sowjet-Unie over atoom- en waterstofbommen beschikt, als mede over ballistische projectielen van alle typen, waaronder intercontinentale. Ook in zijn boodschap aan De Gaulle maakte de Russische leider melding van deze wapens. Op dé voorgestelde topconferentie zouden concrete aanbe velingen moeten worden opgesteld ter beëindiging van het „militaire conflict in het Midden-Oosten. Deze aanbevelingen zouden aan de Veiligheidsraad moeten worden voorgelegd, die ze zou kunnen bestuderen met deelneming van vertegenwoor digers der Arabische landen. Rustig en opbouwend President Eisenhower, die zondag in Wasmngton is teruggekeerd na een kortij tijd rust genoten te hebben te Gettysburg, heeit onmitidellijk een Amerikaanse topcomerentie belegd over de crisis in het Midden-Oosten en de Russische uitnodiging tot een top conferentie in Genève, die dinsdag zou moeten beginnen. De deelnemers aan deze Amerikaan se conferentie waren o.m.: minister Dulles, vice-president Nixón, de minis ter van defensie McElroy, de voorzitter van de commissie van stafchefs gene raal Twining en de onderminister van buitenlandse zaken Herter. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat de Verenigde Staten in nauw overleg met hun bondgenoten van de N.AV.O. een ontwerp-antwoord op het voorstel van Chroesjtsjef zullen opstellen. In de verklaring heet het verder, dat het Amerikaanse antwoord rustig en opbouwend zal zijn en het werk van de Verenigde Naties zal steunen. „Wij achten het van groot be lang, dat het werk van de Veiligheids raad der V.N. met kracht wordt voort gezet", aldus de verklaring van het Witte Huis. Niet verzoenend In gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen is gezegd, dat Engeland het voorstel van Chroesjtsjef in zijn hui dige vorm zal verwerpen, maar bereid zal zijn het Midden-Oosten met de Russen te bespreken op een topconfe rentie of een conferentie op het vlak van de ministers van buitenlandse za ken in de Verenigde Staten. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft zondag ge zegd, dat uitnodigingen zoals die van de Russische premier zorgvuldig be studeerd dienen te worden, maar een van de verrassende dingen was de for mulering van Chroesjtsjefs invitatie, Volgens Lloyd was de uitnodiging „niet bepaald in een verzoenende geest gedaan". Zondagavond belegde pre mier MacMillan een bijeenkomst van ministers ter bespreking van de brief van de Sowjet-premier. Het antwoord van premier De Gaul le van Frankrijk op het voorstel van Chroesjtsjef zal niet worden verzon den, voordat de Veiligheidsraad, die hedenavond in New Vork zal bijeen komen, een besluit heeft genomen, zo is zondagavond door het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Wachten op V.N. De brief van Chroesjtsjef was door Parijs aandachtig bestudeerd, aldus dit ministerie, dat van mening was, dat niets in de crisis in het Midden-Oosten Chroesjtsjefs „dramatische toon" recht vaardigt. Diplomatieke waarnemer te Parijs zijn van mening, dat het tijd stip van de verzending van het Franse antwoord de mogelijkheid, dat de door Chroesjtsjef voorgestelde topconferen tie reeds dinsdag begint, schijnt uit te schakelen. Dankbaar Premier Nehroe van India heeft als eerste van de uitgenodigde regerings leiders ingestemd met het voorstel van Sowjet-Rusland voor een topconferen tie in Geneve op aanstaande dinsdag. In zijn antwoord zei de Indiase pre mier dankbaar te zijn voor Chroesjt sjefs uitnodiging. Volgens Nehroe is het de plicht van de regeringen de vraagstukken met wijsheid en kalmte te benaderen. De Zweedse premier Erlander heeft in een interview verklaard, dat zijn regering met Chroesjtsjefs initiatief instemt. Te Bern is van officiële zijde vernO' men dat de Zwitserse regering het Kremlin heeft medegedeeld bereid te zijn een topconferentie op haar gebied te doen houden, mits alle betrokken par tijen hiermede instemmen. Deze mededeling werd gedaan in een door het Zwitserse ministerie van bui tenlandse zaken uitgegeven bekendma king. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdagavond op een persconferentie in Amman gezegd, dat zijn land om •Ameri kaanse militairen heeft verzocht. Ver- wocht wordt, dat de Amerikanen zullen komen, aldus de koning. In antwoord op een vraag of hij en zijn regering stap pen zullen doen tot herstel van orde en rust in het Iraakse gedeelte van de Ara bische Unie, zei hij, „wij zullen al het mogelijke doen om dit te bewerkstelli gen." Irak en de Verenigde Arabische Repu bliek hebben zaterdag een verdrag tot wederzijdse verdediging gesloten, aldus is te Damascus bekendgemaakt. Kolonel Aref, plaatsvervangende minister-presi dent van het nieuwe regime in Irak, was reeds eerder in de Syrische hoofdstad aangekomen voor besprekingen met pre sident Nasser die eveneens in Damascus vertoefde. Een omroeper van radio-Bagdad heeft zich zaterdag tot koning Hoessein ge wend en gezegd, dat deze het lot van Feisal zal delen. „Onze afspraak geldt voor morgen en morgen is dichtbij", al dus deze Iraakse omroeper. Een radiostation, dat zich de „Jordaan se volksradio" noemt en dat naar men in Tel Aviv (Israël) meent uit Syrië zendt, heeft zondag de vorming van het „Jordaanse nationale bevrijdingsfront" aangekondigd. Dit front had in een tele gram aan de Veiligheidsraad en aan de secretaris-generaal Hammarskjöld de ontruiming van Jordanië door Engeland geëist. Radio-Bagdad meldt, dat de nieuwe Iraakse regering de onder het vorige bewind opgelegde gevangenisstraffen met een vijfde heeft verminderd. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft zondag avond in Damascus een onderhoud ge had met Prins Abdoellah Salem el Sa- bah, de vorst van Koeweit, aldus meldt radio-Cairo. DE AMERIKANEN zijn zondag begonnen met het overbrengen van 1400 Amerikaanse militairen van Turkije naar Beiroet in Libanon. De totale sterkte van de Amerikaanse troepen in het wankelende rijk van premier Chamoen zal hiermee op circa 9000 man worden gebracht. Voorts worden nog 1500 tot 2000 man in reserve gehouden op Ameri kaanse schepen, die voor de Liban ese kust liggen. DE BILT ZEGT Onstandvastig Tijdelijk opklaringen, maar later mogelijk hier en daar weer enige re gen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest; gematigde temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.47 u., onder 20.45 u. Maan op 12.10 u., onder 23.10 u. Hoogwater dinsdag 22 juli: Vlissingen: 5.40 u. 2.19 m., 17.58 u. 2.17 m. Terneuzen: 6.09 u. 2.35 m., 18.30 u. 2.34 m. Wemeldinge: 7.23 u. 1.93 m., 19.44 u. 1.74 m. Zierikzee: 6.58 u. 1.70 m., 19.12 u. 1.51 m. Het nieuwe contingent bestaat uit ondersteuningstroepen voor de 1600 man luchtlandingstroepen, die zater dag in Libanon arriveerden. Ook is zondag zware uitrusting, waaronder 105 mm houwitzers, overgevlogen. De Yankees zijn verder dit weekeinde be gonnen met het overvliegen van olie voor Jordanië met grote Globemasters. Zaterdag en zondag werden bij elkaar veertien olievluchten gemaakt. _3 speciale afgezant van president Eisenhower, Robert Murphy, zet intus sen zijn besprekingen met Libanese leiders voort. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden in Beiroet, Osseiran zijn pogingen gestaakt om het parlement in speciale zitting bijeen te laten roepen teneinde terugtrekking van de Ameri kaanse troepen te eisen. Murphy heeft eind vorige week tweemaal met Ossei ran gesproken. Uit goede bron werd vernomen, dat de Libanese regering vermoedelijk binnenkort de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek van Beiroet tot ongewenst persoon zal ver klaren. De regering zou evenwel niet van plan zijn de diplomatieke betrek kingen te verbreken. Dit heeft Jorda nië zondag wel gedaan, wegens de er kenning van de revolutionaire rege ring in Bagdad door Cairo. De Belgische consul-generaal Louis de San is zaterdag in Libanon ter dood veroordeeld wegens een poging om wapens uit Syrië aar Libanon te smokkelen. De San zal waarschijnlijk in hoger beroep gaan. Radio-Bagdad heeft meegedeeld, dat de Iraakse regering beeft besloten de invoer uit het sterling-gebied te beper ken. Voor de invoer van goederen uit dit gebied zal in het vervolg een vergun ning nodig zijn. Volgens Israëlische persberichten is premier Ben Goerion van plan een re gering van nationale eenheid te vor men met het oog op de crisis in het Midden-Oosten. Aan deze regering zouden echter geen communisten of leden van de uiterst rechtse Sjoeroet- partij deelnemen. i „Groet niemand onderweg". Lucas 10 vers 4b In Palestina was het groeten een omvangrijke en nogal tijdroven de bezigheid. Aan de eigenlijke groet ging het informeren naar welvaart en omstandigheden vooraf. Als Jezus Zijn discipelen uitzendt, dan heeft Hij haast met Zijn boodschap, met het brengen van het Evangelie. En daarom: groet niemand. De Meester heeft haast! Ieder uur heeft waarde. Houdt u niet op met beuzelingen en vergooi uw tijd niet met bij komstigheden. Getuigen van Christus hebben haast. In grote landingsboten werd op Malta door het Engelse leger oorlogsmate- rieel ingeladen. In verband met de ge beurtenissen in Irak ontplooit ook het Engelse leger grote activiteit in de Middellandse Zee. De New York Times bericht uit Cairo, dat president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek tijdens zijn onver wacht bezoek aan Moskou er bij premier Chroesjtsjef op aangedrongen zou heb ben geen enkele actie in het Midden- Oosten te ondernemen, die de wereld vrede bedreigt. Nasser zou volgens betrouwbare zegs lieden van de correspondent van het blad ln Cairo de Russische leider gevraagd hebben, wat voor steun hij van de Sow jet-Unie kan verwachten als de weste lijke mogendheden Syrië of Irak aan vallen. President Nasser zou ernstig be zorgd zijn, dat de Brits-Amerikaanse ac tie ln het Midden-Oosten een Sowjet- Russisehe reactie uitlokt waardoor het Midden-Oosten het gebied zou worden waar een derde wereldoorlog begint. Nasser zou de Russische leiders dringend verzocht hebben geen stappen te doen tenzij hij of zijn bondgenoten erom vra gen. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen van 24 tot 28 september a.s. een bezoek te brengen aan Am sterdam. Acht mannen hebben vrijdagavond laat geruime tijd in de Muider- trekvaart tussen Naarden en Muiderberg een verbeten strijd gevoerd om het leven te redden van de 32-jarige B. van der Kooy uit Hilver sum, die in panische angst om hulp gilde, terwijl hij achterin een auto gevangen zat, waarvan het voorste deel reeds geheel onder de water spiegel was verdwenen. Wel hadden zij succes met hun moe dige strijd, maar voorin de auto, die la ter door een kraanwagen op het droge werd getrokken, trof men het stoffelijk overschot aan van de bestuurder, de 24- jarige G. Jansen uit Hilversum. Zowel dit slachtoffer als de geredde passagier zijn gehuwd. Van der Kooy werd met een shock naar het ziekenhuis te Naar den overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het was ongeveer half twaalf, toen twee woonwagenbewoners van het woonwagenkamp aan de Muiderstraat tussen Naarden en Muiderberg, de 22- jarige A. de Vries en de 25-jarige W. Geeven, gewekt werden door angstig hulpgeroep. Zij schoten haastig enkele kleren aan en vonden enkele minuten la ter honderd meter verder een auto in In een vat, waarin gedistilleerd wordt bewaard en dat een geheel keldertje bij de firma B. en N. aan de Zalm straat te Rotterdam beslaat, zijn giste ren twee mannen bedwelmd geraakt. De 43-jarige likeurbaas F. van der De negen Amerikaanse mili tairen, die sedert 7 juni in Oost- Duitsland werden vastgehouden nadat hun helikopter over de grens was geraakt, zijn zaterdag plotse ling vrijgelaten- Van Amerikaanse zijde wordt meegedeeld, dat dit komst die twee dagen geleden door Amerikaanse en Oostduitse Rode- Kruisautoriteiten is getekend. De Amerikaanse regering had zich verscheidene keren tot de Sowjet- autoriteiten in Oost-Duitsland gewend om de vrijlating van de inzittenden van het hef schroef vliegtuig te verkrij gen. Deze autoriteiten verwezen de Amerikanen evenwel naar de Oost duitse regering, welke door de Ver enigde Staten echter niet wordt er kend. Eén van de negen vrijgelatenen, - majoor Kemper, deelde mee, dat hij en gebeurd is ingevolge een overeen- zjjn metgezellen goed zijn behandeld. Kroef uit de Bergpolderstraat is later overleden. De 21-jarige M. Heijnsdijk uit de Hilledwarsstraat is in ernstige toestand in het Bergwegziekenhuis op genomen. H. was eerst in het 4% meter diepe vat afgedaald, en werd onwel. De li keurbaas zag het en ging er ook in om hulp te bieden. Hij voelde zich echter ook niet goed worden en kon nog net om hulp roepen. Personeel schoot toe, maar door de kwalijke dampen die uit het mangat kwamen, durfde men niet af te dalen. Na een kwartier haalde de brand weer met zuurstofapparten de slacht offers uit het vat. In de wasserij van de mijn „Julia" te Eijgelshoven is zaterdag bij mon tagewerkzaamheden de monteur G. F. Droshout van de Belgische montage firma Savelkoul in een der bunkers gevallen en daarbij dodelijk veronge lukt. Droshout was 37 jaar oud. Hij was woonachtig in Bocholt in België, gehuwd en vader van één kind. het water, waarvan de voorste helft al onder het water was verdwenen. Uit een raampje aan de achterzijde scheeuwde een man in doodsangst. Zon der zich te bedenken sprongen de beide mannen te water. Zij zakten meteen ln de modder weg, stonden spoedig tot aan hun nek in het water en konden weinig anders doen, dan te pogen althans het achterste deel van de auto boven water te houden, omdat de portieren muurvast bleken te zitten. Gelukkig had een landbouwer aan de overzijde, de heer J. Maas, ook het hulp geroep gehoord en ook deze sprong het water in om hulp te bieden. Kort daarna kwamen zjjn beide zoons met een trek ker en een auto om bij te lichten. Met de trekker poogden zij de auto uit het wa ter te halen, waarbij een tweede boer met een jeep voor de zo nodige ver lichting zorgde. Alle pogingen bleven vergeefs, want telkens kantelde de auto en ging de om hulp roepende passagier onder water. Et kwam nog meer assistentie. De chauf feur C. Koster uit Hilversum en de con ducteur L. Kracht uit Eemnes, die met een bus van de N.B.M. de plek passeer den, sprongen eveneens te water en een van hen zag kans het hoofd van de bij kans bezwijkende inzittende hoven wa ter te houden. Intussen arriveerde de gewaarschuwde politie uit Naarden. Twee hoofdagenten en een agent begaven zich te water. Met vereende krachten zag men kans de ach terhelft van de auto, waarvan de voorsts helft steeds dieper in de modder weg zakte, boven water te houden. Na ongeveer 20 minuten (al die tijd hadden de woonwagenbewoners en ds boer in het water gestaan) arriveerde een kraanwagen, waarmee de auto naar sneed zo snel mogelijk het dak van da beschadigde wagen open en bevrijdde de inzittende. Eerst toen ontdekte men het lijk van de bestuurder. De chauffeur en de conducteur zetten daarna in natte kleren de reis met hun passagiers in de autobus voort. Volgens het Engelse blad „Daily He rald" zouden drie Britse oorlogssche pen met 700 man troepen gisteren in Tobroek in Lybië in Noord-Arika zijn aangekomen. De troepen zouden die nen om een samenzwering die tegen koning Idris van Lybië gesmeed zou zijn te verijdelen. Engeland zou de vorst gewaarschuwd hebben voor het complot, dat op touw was gezet door aanhangers van president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1