VEILIGHEIDSRAAD VERWIERP RESOLUTIE VAN RUSLAND Nasser bracht (geheim) bezoek aan Moskou Zwarte Sobolef: dag in annalen van Ver.-Naties Amerikaanse mariniers in Beiroet kregen versterking Felle protestbetogingen in Moskou, Peking en Berlijn *7eekless Opnieuw schietpartijen MET L UCHT DE L UCHT IN.,. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Luchtbrug voor olievervoer Eoka op Cyprus waarschuwt Meisje verdronk in zwembad V.S. waarschuwen de V.A.R. Trein ontspoorde; vijf doden Rust STAF stemt in met intf ekking „Op den uitkijk" Boot sloeg om; honderd doden Vlissingse boulevard wordt breder Rusland blijft niet „onverschillig" Mobilisatie in Israël? Weer nieuwe politieke partij in Frankrijk BooMRantoor: E. Vbrslslraat BO, CTóe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. "ubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsclt Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4062 Directeur: JACQ DE SMIT VELE COMMUNISTISCHE LANDEN Oost-Duitsland, Albanië, Hongarije, Nrd Korea erkennen het nieuwe be wind in Irak. RADIO-BAGDAD heeft bekendge maakt, dat alle koninklijke paleizen staatseigendom zullen worden. Ver der is medegedeeld, dat alle verlo ven voor het leger zijn ingetrokken. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hel beste bed ooit gemaakt \n, De Veiligheidsraad heeft de Russische ontwerp-resolutie, waarin de onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Liba non en de Britse strijdkrachten uit Jordanië werd geëist, verworpen. Alleen de Rus Sobolef stemde voor. Japan en Zweden onthielden zich van stemming. De overige vertegenwoordigers, onder wie die van de V.S., Engeland en Frankrijk, stemden tegen. Vervolgens bracht Sobolef zijn veto uit over een Amerikaans voorstel om de waarnemersgroep in Libanon tot 'n internationale politiemacht uit te brei den. Deze resolutie werd door negen landen gesteund. Zweden onthield zich van stemming. Tenslotte werd ook een Zweedse resolutie verworpen. Hierin werd voorgesteld het optreden van de Opnieuw is het in Beiroet tot 'n schietpartij tussen Amerikanen en sluipschutters van de Libanese re bellen gekomen. Beide keren wa ren de rebellen met het schieten begonnen. Er vielen geen doden of gewonden. De Amerikaanse mariniers zijn gisteren met een vierde bataljon versterkt. Zij heb ben nu ongeveer 6000 man in Li banon. Circa 70 schepen van de Ameri kaanse zesde vloot zijn er in de Li banese wateren. Vijf Franse oorlogs schepen hebben het anker uitgewor pen op de rede van Beiroet (Franse DE INDONESISCHE communistische partij heeft gedreigd maatregelen tegen Amerikaanse bedrijven in In donesië te zullen nemen, als_ de Amerikaanse troepen niet uit Liba non worden teruggetrokken. PREMIER NEHROE van India heeft president Eisenhower een brief ge zonden, waarin hij verklaart dat vol gens India de Amerikaanse troepen uit Libanon moeten worden terug getrokken. DE BRITSE nationale unie van spoor wegpersoneel, die circa 400.000 le den telt, heeft op haar jaarlijkse congres eenstemmig een resolutie aangenomen waarin het Brits-Ame rikaanse ingrijpen in het midden oosten wordt veroordeeld. EEN WOORDVOERDER van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde in Parijs, dat vol gens de Franse regering de Libane- zen zelf hun moeilijkheden moeten oplossen. Ook de Iraakse staatsgreep is een binnenlandse aangelegenheid. DE INDONESISCHE regering heeft verklaard, dat de buitenlandse troe pen zich direct uit Libanon en Jor danië moeten terugtrekken om „een definitieve oplossing van de crisis in het midden-oosten te vergemak kelijken". DE AMERIKAANSE democratische senator Mike Mansfield heeft in de senaat te Washington gepleit voor een conferentie van neutrale landen die moeten proberen een regeling voor de crisis te vinden. DE ZUIDSLAVISCHE regering heeft een verklaring uitgegeven waarin zij zich uitspreekt voor het bijeen roepen van een speciale zitting van de algemene vergadering der Ver- Naties ter bespreking van „een zeer ernstig gevaar voor de vrede in het midden-oosten". DE COMMUNISTISCHE-Chinese re gering heeft een nota aan de Britse zaakgelastigde te Peking doen over handigen, waarin wordt gezegd, dat de gevolgen voor Groot-Brittannië zeer ernstig zullen zijn, indien het zijn troepen niet uit Jordanië terug trekt. HET PORTRET van koning Feisaï dat in het Arabische paviljoen van de Brusselse Expo boven de inzending van Irak hing, is gisteren verwij derd en vervangen door de Iraakse vlag. mariniers zullen niet aan land gaan; de toestand rechtvaardigt een derge lijke operatie niet, zo werd gezegd). De Britten hebben inmiddels het overbrengen van 2000 parachutisten en Cyprus naar Jordanië voltooid. De Engelsen hebben voorts nog troepen uit Kenya naar Bahrein aan de Per zische Golf gevlogen en versterkingen naar Aden gezonden. De Ver. Staten hebben aan Jor danië beloofd, dat zij per dag dui zend ton olieprodukten uit Bahrein zullen leVeren. Hiervoor wordt een luchtbrug met tankvliegtuigen ge organiseerd. Ook zullen de Ameri kanen Jordanië met levensmiddelen bevoorraden. Radio-Bagdad heeft hekend ge maakt, dat het nieuwe bewind in Irak zijn verplichtingen tegenover de bui tenlandse oliebelangen zal nakomen. „Oog om oog, tand om tand" De Grieks-Cyprise verzetsbeweging Eoka heeft in pamfletten, ondertekend door haar leider Dighenis, gewaar schuwd dat zij voortaan de regel „oog om oog, tand om tand" zal toepassen. Ingeval er een Griek wordt gedood door een Brit zal de Eoka een Brit doden. Is een Turk de schuldige, dan zal er een lid van deze bevolkings groep worden gedood. Bij beschadi gingen van Griekse eigendommen zal dezelfde regel worden toegepast, aldus de verzetsorganisatie. De 8-jarige L. Kersten is gistermor gen in het gemeentelijk zwembad te Deventer verdronken. Het kind was met een vriendinnetje aan het spelen met een bal in het kinderbad en zou deze bal, die achter andere baders verdween, ophalen. Ze kwam echter niet terug en nadat eerst het vrien dinnetje vergeefs had gezocht, waar schuwde ze de badmeester, die het meisje liet omroepen. Dit had geen resultaat. De badmeester heeft daarna met behulp van bezoekers de verschil lende baden afgezocht en afgedoken. In het diepe bad trof men het meisje levenloos aan. Vermoedelijk is de bal in dit bad terecht gekomen en is het meisje bü haar poging het speeltuig te bemachtigen te water geraakt De Verenigde Staten hebben de Ver enigde Arabische republiek gewaar schuwd voor de mogelijke gevolgen van een aanval op Amerikaanse strijd krachten door militaire eenheden van de V.A.R. of soldaten die aan de V.A. R. gehoorzamen. Een dergelijke aan val kan ernstige gevolgen hebben, al dus de Amerikaanse waarschuwing. DE BILT ZEGT; Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In de vroe ge ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. waarnemers in Libanon met het oog op de aanwezigheid der Ameri kaanse troepen tot nader order op te schorten. Alleen de Sowjet-Unie en Zweden stemden voor. Amerikaanse resolutie Hierop diende de Amerikaanse ver tegenwoordiger Lodge onmiddellijk 'n resolutie in, waarin wordt gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Al gemene Vergadering. Ook Sobolef eiste, dat onmiddellijk een zitting van de Algemene Verga dering wordt gehouden. Zwarte dag Sobolef zei, dat de uitslag van de stemming een smet op de Veiligheids raad heeft geworpen. Dit is een zwar te dag in de annalen van de Verenig de Naties. Vijf mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen en een twintigtal min of meer ernstig ge wond bij een spoorwegongeluk op het- station van Vilvoorde bij Brussel. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur ontspoorden op het station twee wa gons van een elektrische sneltrein van Antwerpen via Brussel naar Charle roi, vermoedelijk door het breken van een koppeling; een der wagons kan telde. Een ploeg wegwerkers die in de buurt bezig was, verleende de eerste hulp, In afwachting van ziekenauto's, politie en rijkswacht, die onmiddellijk gealarmeerd werden. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.44 u., onder 20.48 u. Maan op 9.34 u„ onder 22.16 u. Hoogwater zondag 20 juli: Vlissingen: 4.11 u. 2.27 m., 16.25 u. 2.36 m. Terneuzen: 4.40 u. 2.42 m„ 16.57 u. 2.52 m. Wemeldinge: 5.59 u. 1.94 m„ 18.18 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.36 u. 1.68 m„ 17.50 u. 1.51 m. „In vrede kan ik mij ter ruste begeven". Psalm 49a. Een werk vol spanning is bij na ten einde. U hebt in de afgelopen dagen grote, zware koppen gelezen in de krant: oorlogsdreiging in het Midden-Oosten. Morgen is het zondag, rustdag, dag van (voor) God. God biedt U Zijn rust en vre de aan. U kunt zich vanavond in vrede ter ruste begeven en morgen naar de kerk gaan, want Jezus wil de onrust uit uw leven weg nemen. In de bangste nacht van de wereldgeschiedenis, in Gethse- mané, heeft onze Heiland, in de grootste onrust, die ooit een mens heeft gekend, gewaakt. Voor U en voor mij. Wie Jezus heeft gevonden, ontvangst rust. Ook voor het weekend van 19 en 20 juli 1958. Oppompbare vliegtuigjes worden steeds weer ontworpen, en al is het niet zo, dat ze „en masse" te koop zijn, hun bruikbaarheid héb ben zij al verscheidene malen be wezen. Hier zien we twee foto's van een rubbervliegtuigje, dat ontworpen is voor de Amerikaanse Goodyear Rubberfabrieken. Het eenper- soontoestelletje heeft een motor van 45 pk. Op de bovenste foto is het in de vlucht; op de onderste foto „leeg" uitgepakt. Minister Staf stemt geheel m met de maatregelen, die de chefs van land-, zee- en luchtmacht hebben genomen tegen het maandblad „Op den Uit kijk". In antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid, de heer Polak deelt de minister mee, dat door de bevelhebber der zeestrijdkrachten werd bepaald, dat de exemplaren van het julinummer van het maandblad dienden te worden ingenomen. Een zelfde maatregel is getroffen door de chef van de generale staf en de chef van de luchtmachtstaf. De plaatsvervangend hoofdlegerpredikant heeft bepaald, dat de exemplaren van het tijdschrift die voor rekening van de diensten van de geestelijke verzor ging van de land- en de luchtmacht ter beschikking werden gesteld, aan hem dienden te worden teruggezonden. De minister is van mening, dat hij zonder meer gerechtigd is, de door de ministeries van oorlog of marine be kostigde publikaties al of niet ter lezing aan militairen te verstrekken. Er is donderdag op de rivier da Roepharain, zestig kilometer van Cal cutta (India), een stoomboot omgesla gen met ongeveer tweehonderd perso nen, van wie de helft kon worden ge red. De overige honderd worden ver mist. Het ongeluk zou het gevolg zijn van een storm. PRESIDENT NASSER van Egypte heeft, nadat hij uit Zuid-Slavië was vertrokken, een geheim bezoek aan Moskou gebracht voor overleg met premier Chroesjtsjef. Nasser is gisteren uit Moskou in Damascus aangekomen, waar hij na spoedoverleg met Syrische autoriteiten een rede voor de radio uitsprak, waarin hij beloofde, dat de „vlag van de vrijheid" ook in Jordanië en Libanon zal worden gehesen. Wij zijn nu sterker dan ooit tevoren" zo zei hij. Over zijn besprekingen in Mos kou is gisteren in een te Cairo uitgegeven officieel communique ver klaard, dat Nasser en Chroesjtsjef het volledig met elkaar eens waren. Zij hebben gesproken over de internatio nale toestand en „de middelen om de vrede te bewaren". Niet onverschillig De Sowjet-regering heeft gister avond in een verklaring gezegd, dat zij niet „onverschillig zal blijven voor daden van onuitgelokte agres sie in een gebied, dat dichtbij haar grenzen ligt". De Sowjet-regenng zal vastomlijn de maatregelen moeten nemen, welke worden voorgeschreven door de be langen van de veiligheid van de Sow jet-Unie en het behoud van de wereld vrede. De Sowjet-Unie is van mening, dat de Veiligheidsraad en de Ver.-Naties hun taak betreffende de handhaving van de vrede moeten uitvoeren. Consequenties „De weg van militaire avonturen is vol zeer ernstige consequenties voor de zaak van de vrede en zij, die deze weg betreden moeten zich wel reali seren, dat de volkeren hen ter verant- In Vlissingen wordt hard gewerkt aan de verbreding en versteviging van de zeeboulevard. Op de bij gaande foto is duidelijk te zien, dat de boulevard een aanzienlijk stuk breder wordt; dag in dag uit rijden wagens af en aan om de grond op te hogen- De oude palen van de hoofden worden met kra nen uit de grond getrokken. HET HOOFD VAN de Orthodox Mo hammedaanse gemeenschap in Liba non en de leider van een deel der Libanese druzen, hebben telegram men aan Eisenhower en Hammars- kjoeld gezonden waarin zij protes teren tegen de landing van de Ame rikanen in Libanon. Naar schatting hebben gisteren 75.000 opgewonden Russen betoogd voor de Amerikaanse en de Britse ambassade. Honderden ruiten van de Amerikaanse ambassade werden ingegooid- Met een windbuks werd door een raam geschoten. Bij de Britse ambassade klommen betogers over de hekken, maar pleegden geen wandaden. Meer dan 50.000 betogers, merendeel schoolkinderen, zijn gisteren langs de Britse ambassade in Peking getrokken. Zij riepen „Engeland verlaat Jordanië". Circa 2500 Oostduitsers zijn een gebouw van de Britse militaire missie binnengedrongen in oost-Berlijn. Zij vernielden de inventaris, sloegen ruiten stuk en gooiden een auto, die voor de deur stond, om ver. Voorts werd de Britse vlag afgerukt. woording zullen roepen" aldus de Russische verklaring. De Russische regering is van plan in de komende dagen met de regerin gen van alle met de Sowjet-Unie ver bonden landen te gaan spreken over de mogelijkheid van vorming van vrij- willigerseenheden uit het socialisti sche kamp in het midden-oosten. Het officiële Egyptische persbureau heeft verklaard, dat Israëlische troe pen aan de Syrische grens worden sa mengetrokken. Voorts zegt het pers bureau vernomen te hebben dat de Israëlische regering een algemene mo bilisatie heeft bevolen in verband met een plan om met koning Hoessein van Jordanië samen te werken ter uitvoe ring van „het imperialistische plan voor bezetting van het Arabische oosten". In Frankrijk is een nieuwe politieke groepering gevormd, die zich achter premier De Gaulle stelt. Het is de vierde die in twee maanden tijds is ontstaan. De nieuwe groepering geniet de steun van oud-premier Robert Schuman en andere leiders van de MRP. De groepering noemt zich het nationale verbindingscomité voor de christen-democratie. Grote oefeningen van Russische troepen Gistermorgen zijn grote manoeuvres van Russische land-, lucht- en zee strijdkrachten aan de zuidelijke gren zen van de Sowjet-Unie tegenover drie landen van het Pact van Bagdad, Turkije, Perzië en Pakistan, begonnen. Bovendien is de aanwezigheid van Russische parachutisten in Bulgarije gemeld, die meedoen aan oefeningen van het Bulgaarse leger.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1