ENGELSE IN TROEPEN GELAND JORDANIË Amerikaanse mariniers in Beiroet beschoten Israël protesteerde bij Engeland Britse de regering kreeg meerderheid Hoessein voelt bedreiging WEERBERICHT Rusland dreigt met bijeen roepen van Ver. Naties WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Parachutisten rustig ontvangen Gaat Adenauer bemiddelen? Oefeningen van Russische troepen Nederland billijkt landing in Jordanië Tegen schending luchtruim Makarios biedt zijn diensten aan voor Cyprus Piloot verliet straaljager Gezakt Compromisvoorstel van India voor waarnemers in Libanon? Indonesische rebellen ontwapenden politie Felle woorden in Veiligheidsraad Fransen slaags met Algerijnen Nederlandse kaas voor Duitsland duurder Prins Bernhard in Harwell HöorOKanroor: c. vorststraat ge, Göes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Oosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4061 Directeur: JACQ DE SMIT GROTE BRITSE transportvliegtuigen hebben gister morgen Engelse parachutisten naar Amman overgebracht als antwoord op een verzoek van koning Hoessein van Jordanië om hulp. Deze Arabische vorst zeide zich bedreigd te voelen door de revolutionaire beweging in Irak. De Britse regering heeft het besluit tot het zenden van troepen genomen in een buitengewone vergadering van het kabinet. De aankomst van de Britse troepen heeft in Jordaanse regerings kringen voldoening gewekt. De bevolking bleef rustig. Op straat hoorde men hier en daar zeggen, dat dit het begin was van een derde wereldoorlog. In de levensmiddelenwinkels was de drukte groot; de olievoorziening wordt nijpender. De Jordaanse strijdkrachten worden paraat gehouden in de kazernes. Koning Hoessein riep de hulp van de Britten in op grond van artikel 51 van het handvest van de Ver. Naties, waarbij individuele of collectieve ver dediging wordt toegestaan in het geval van een gewapende aanval totdat de veiligheidsraad maatregelen zal heb ben genoemen. Amerikaanse steun Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in Washing ton een verklaring uitgegeven, waar in het ministerie zich achter de Britse actie in Jordanië plaatst: „De Vere nigde Staten geloven dat dit een ge rechtvaardigde uitoefening is van het onvervreemdbare recht van landen om hulp te vragen", aldus de verkla ring. Er zijn geen plannen om Ameri kaanse troepen naar Jordanië te sturen. 0 HET KABINET van de nieuwe middellijk diplomatieke betrekkin- Iraakse republiek heeft besloten on- gen met de Sowjet-TJnie aan te knopen. 0 HET EGYPTISCHE persbureau voor het midden-Oosten heeft uit Damascus bericht ontvangen, dat al le ministers van het kabinet-Nóeri in Irak zijn gearresteerd. „DE VERENIGDE Arabische Re publiek neemt maatregelen om een eventueel conflict in het midden- Oosten en in de provincie Syrië het hoofd te bieden. De eerste reservis ten zijn opgeroepen", aldus heeft radio-Moskou verklaard. O IN PRAAG is bekend gemaakt dat de regering van Tsjecho-Slowakije de nieuwe Iraakse republiek heeft erkend. v LIBANESE opstandelingen heb ben gisteren twee Amerikaanse ma riniers ontvoerd, doch hen later weer vrijgelaten. Zij waren 'onge deerd. RADIO-DAMASCUS heeft een op roep gericht tot de vrijwilligers van het Syrische volksleger om zich ge reed te houden. 9 DE PluSMIER van Thailand heeft gezegd, dat Thailand vijf militaire waarnemers naar Libanon zal zen den. DE NATIONALISTISCHE strijd krachten op Formosa worden in 'n toestand van oorlogsparaatheid ge bracht in verhand met de gebeurte nissen in het midden-Oosten. MET HET OOG op de crisis in het midden-Oosten zullen de verloven van de Deense dienstplichtigen in het komende weekeinde worden be perkt. Voorts is het alarmsysteem van de Deense defensie in staat van paraatheid gebracht. 0 Jordanië heeft bij de veiligheids raad geklaagd over inmenging in de jordaanse binnenlandse aangelegen heden door de ver. arabische repu bliek. DE BILT ZEGT: «Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere tem peraturen. Matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Hoogwater zaterdag 19 juli: Vlissingen: 3.32 u. 2.18 m., 15.46 u. 2.33 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.32 m., 16.18 u. 2.53 m. Wemeldinge: 5.19 u. 1.93 m., 17.40 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.58 u. 1.66 m., 17.12 u. 1.51 m. Navo-landen ongerust Sommige landen in de Navo-raad, w.o. Noorwegen, Denemarken, Grie kenland, Duitsland en Italië zouden bezorgdheid geuit hebben over mo gelijke gevolgen van het westelijke ingrijpen in het midden-oosten, doch over het algemeen had men begrip voor het Amerikaanse en Britse op treden, zo is in Navo-kringen in- Parijs vernomen. Radio-Moskou noemde het Britse optreden „het beste bewijs" van de bedoelingen van het westen n.l. be zetting van de landen van het midden oosten. Betogingen tegen Amerika Ongeveer tweeduizend Russen heb ben gisteren voor de Amerikaanse am bassade in Moskou een betoging ge houden. De betogers riepen „afblijven van Libanon en Irak". Bij de Britse ambassade in Moskou bleef het rustig. In Damascus hebben betogers, het Amerikaanse consulaat een protest overhandigd tegen de Amerikaanse tussenkomst in Libanon. In Peking is eveneens een massale anti-Amerikaanse betoging gehouden, die het verkeer in de binnenstad vol ledig in de war stuurde. In goedingelichte kringen in Bonn verluidt, dat bondskanselier Adenauer bereid is als bemidde laar in het conflict in het midden- Oosten op te treden, als men hem hierom zou vragen. De westduitse ambassadeur in Bag dad heeft in een telegram aan Bonn verklaard, dat de nieuwe iraakse re gering wel de unie met jordanië, doch niet' het Pact van Bagdad heeft op gezegd. Amerikaanse mariniers plassen door het water naar het strand bij Beiroet. Op de achtergrond de lan dingsschepen, die hen naar Liba- non brachten- Libanese sluipschutters hebben gistermorgen geschoten op Ameri kaanse mariniers in het landings gebied bij Beiroet. Toen zij dat enkele uren volhielden, schoten de Amerikanen terug, waarop de In een Sowj et-verklaring wordt meegedeeld, dat Russische troepen manoeuvres zullen houden langs de grenzen van Turkije en Perzië. Ook de Russische Zwarte Zeevloot zal aan de oefeningen deelnemen. In Sofia is officieel gezegd, dat de Bulgaarse strijdkrachten vandaag oefeningen zullen houden, samen met eenheden van de Russische luchtmacht. Nederlandse regeringskringen vol gen met de grootste aandacht de ont wikkeling der gebeurtenissen in het Midden-oosten. De landing van Britse troepen in Jordanië wordt door deze kringen na bestudering van hetgeen premier Macmillan daarover ter toelichting in het lagerhuis heeft gezegd, ten volle gebillijkt. Het dringende beroep van koning Hoessein, mede gezien hetgeen is geschied in Irak, kon, aldus deze kringen, bezwaarlijk onbeantwoord blijven. Jupiterraket gelanceerd Op Cape Canaveral is gistermorgen een Jupiterraket voor middelgrote af stand met succes gelanceerd. De be kende raketspecialist van het Ameri kaanse leger, Werner von Braun, zei dat het een proef betrof met een raket die een reikwijdte heeft van 2500 km. In de grote neuskegel bevonden zich instrumenten. Later is meegedeeld dat men de neuskegel twee uur na de lancering teruggevonden heeft. Israël heeft bij Engeland geprotesteerd tegen schending van het Israëlische luchtruim door Britse transporttoestellen, die parachutis ten van Cyprus naar Jordanië vliegen, zo is uit gezaghebbende bron in Jeruzalem vernomen. Premier Ben Goerion zou de Sowj et-ambassadeur, Bodrof, van het protest op de hoogte hebben gesteld. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat een Brits verzoek om over Israëlisch gebied te mogen vliegen nog in behandeling was, toen de vliegtuigen van Cyprus naar Amman vertrokken. Inmiddels heeft Israël goedkeuring verleend tot het overvliegen van vliegtuigen. sluipschutters verdwenen, zo heeft het persbureau Reuter gemeld. Van Amerikaanse zijde is dit be richt echter tegengesproken. Geen der Amerikaanse mariniers werd getroffen. De opperbevelhebber van de op standelingen in Libanon, Saeb Salam heeft de gelande Amerikanen aange raden zich onmiddellijk terug te trek ken, daar het opperbevel van de op standelingen zich anders genoodzaakt zou zien, alle bevriende landen om vrijwilligers te vragen ter bestrijding Van de Amerikaanse agressie. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft gisteren medegedeeld, een boodschap ontvangen te hebben van aartsbisschop Makarios, waarin deze zich bereid verklaart „mee te doen aan iedere inspanning om een eind te maken aan de Grieks-Turkse wrijving en het bloedvergieten". Makarios, die in Athene in balling schap verblijft, antwoordde op een boodschap, die Foot had gezonden met het verzoek aan de aartsbisschop, zich aan te sluiten bij een oproep tot het eindigen van de gewelddaden. Een thunderstreak f 84-f straaljager van de basis Eindhoven, heeft gister middag boven zuid-Engeland motor moeilijkheden gekregen. De vlieger zag zich genoodzaakt het vliegtuig per schietstoel te Verlaten. Het ongeval speelde zich af 15 mijl west-zuidwest van Manson in zuid-Engeland. Uit Kent, waar het ongeluk gebeurde, Is hij naar Londen gereisd. doch niet mijn wil Lucas 22 vers 42b Het is weer de tijd van de exa mens. Elke dag staat er in de krant een lange lijst van geslaag den en dat betekent, dat er in veel gezinnen vreugde heerst. Heel logisch is dat. Dikwijls echter staat er onder het lijstje namen ook de mededeling: afgewezenkandidaten. Dit enkele zinnetje houdt vaak een enorme triestheid in. Er zijn jongens en meisjes, die jarenlang hard gestudeerd heb ben en.niet slagen. „Ik had nog wel zo vaak gebeden of ik toch mocht slagen" zei een meisje, dat was gezakt, mij en in haar toon was naast verslagen heid ook opstandigheid te bespeu ren. Luister eens; een vrouw, die het heel moeilijk heeft gehad in haar leven, schreef deze woorden: „Leer mij in 't geloof belijden, dat het beter is, veel meer, zo slechts Uwe wil geschiede en niet de mijne, o Heer." In doorgaans welingelichte kringen te New Delhi is vernomen, dat India tracht een voor de sowjet-unie en de verenigde staten aanvaardbaar com promis te vinden over de toekomst van de waarnemers van de Verenigde Naties in Libanon en tot eventuele uitbreiding van deze groep tot een po litiemacht. Indien de veiligheidsraad niet in staat zou blijken te zijn op korte ter mijn een oplossing te geven, zal India aandringen op een spoedbijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Volgens door het hoofd van de pro vinciale politie van noord-Sumatra bevestigde berichten, heeft een bende „onbekende personen" in de loop van deze week de politie van het plaatsje Tandjung Tiram, aan de oostkust van Sumatra, ontwapend. De politiewachten op afgelegen plaat sen in noord-Sumatra zijn thans te ruggetrokken en alle politiekrachten zijn geconcentreerd, om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke aan vallen door opstandelingen. De Sowjet-Unie heeft gisteren gedreigd de algemene vergadering van de V-N. in spoedvergadering bijeen te laten roepen, als de Veilig heidsraad zich niet akkoord verklaarde met haar ontwerp-resolutie, waarin de terugtrekking van de Amerikaanse en de Britse troepen uit resp. Libanon en Jordanië wordt geëist. De rus Sobolef deed dit in een fel debat in de Veiligheidsraad waarbij hij de Britse interventie in Jordanië een middel noemde om de „revolutio naire beweging in Irak omver te werpen". Tevoren had sir Pierson Dixon de Britse actie verdedigd. Cabot Lodge steunde de Britse landing in Jordanië. In zijn verkla ring, die hij „de ernstigste en ge wichtigste" van zijn loopbaan in de De Britse regering heeft gister avond in het Lagerhuis een ver- trouwensstemming over haar be sluit om parachutisten naar Jor danië te zenden, met 1314 tegen 251 stemmen een meerderheid van 63 stemmen gewonnen. Tevoren had premier Macmillan met klem verklaard dat de gelande Britse troepen niet tegen de nieuwe machthebbers in Irak zullen worden gebruikt. Zowel de socialistische als de liberale fracties stemden tegen. De woordvoerder van Labour in buitenlandse zaken, Aneurin Bevan, was van oordeel dat de regering wel licht „een grote stap" heeft gedaan op de weg, die Engeland naar een oorlog voert. Gaitskell, de socialistische fractie leider, vestigde de aandacht op de Ingezonden mededeling (Adv.) -* nc pagina g WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- bewegingen en hij drong er bij de berichten over Russische militaire regering op aan, met de Sowjet- Unie over de toestand in het mid den-oosten van gedachten te wis selen. Uit Algiers wordt gemeld, dat vele Algerijnse opstandelingen gedood zijn in een gevecht met Franse troepen langs de Algerijns-Tunesische grens. Volgens franse militaire autoriteiten werden de fransen ook bestookt door krachtig vuur van af Tunesisch ge bied. (In Tunis is van welingelichte zijde gezegd, dat de Tunesische regering ontkend heeft, dat er vanaf Tunesisch gebied is geschoten). Besprekingen tussen Duitse, Neder landse en Deense regeringsdelegaties hebben tot een oplossing geleid van de moeilijkheden, die met name bij de Duitse kaasimport zijn gerezen ten gevolge van daling der zuivelprijzen. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en voedselvoorziening deelt thans mede, dat met ingang van maandag 21 juli Nederland op de voor uitvoer naar west-duitsland bestemde kaas een prijsverhogende heffing zal leg gen. Tegelijkertijd zullen overeen komstige deense voorzienningen wor den getroffen. veiligheidsraad noemde, zei hij dat er in het midden-oosten „een samen spanning bestaat om overal tegelijk de macht over te nemen". Zweden heeft een ontwerp-resolu tie ingediend, waarin wordt aange drongen op opschorting van de werk zaamheden van de waarnemers van de Verenigde Naties in Libanon, met het oog op de Amerikaanse actie in Z. K. H. Prins Bernhard heeft in Engeland het atoomcentrum te Harwell bezocht. We zien de Prins hier voorzien van veiligheids- sloffen en een filmstripje op de revers bij het bezishtigen van de „PIuto"-reactor. Nabij Florida in het Columbiaanse departement Valle de Cauca zijn 22 boeren door bandieten gedood. Een 150-tal gezinnen is uit het betrokken gebied weggetrokken. Bij Orleans zijn gisterochtend vijf mensen om het leven gekomen en 32 gewond bij een botsing tussen een Franse vrachtauto en een auto van het Amerikaanse leger, die 36 militai ren vervoerde.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1