OPSTANDELINGEN IN LIBANON STAKEN HET VUREN 17 Veiligheidsraad nam (nog) geen beslissing Twaalf uur na landing mariniers Oppositie bereid politieke regeling te aanvaarden - Amerikaanse vloot blijft paraat Koning Feisal doodgeschoten Lloyd naar Washington voor overleg met Foster Dulles WEERBERICHT President Ben Zvi in A msterdam Beroep op Hongaarse regering om executies te beëindigen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vanmiddag weer bijeen Trein greep auto; drie doden Ben Goerion vraagt om moderne wapens Rustig in Irak Rusland erkent nieuwe Iraakse regering Nieuwe bankbiljetten van f 1000-. Murphy naar Beiroet Eisenhower kreeg bedankjes Rusland wenst vriendschapsverdrag voor tien jaar Kinderoffers Inbraak op klaarlichte dag In aanvullend VN-rapport Hoofdkantoor: L. Vorststraat BO, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3328; Terneuzen: Schoollaan 29. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4060 Directeur: JACQ DE SMIT Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Irak is de Veiligheids raad in spoedzitting bijeengeko men. Op de foto zien we rechts de Amerikaanse afgevaardigde Hen ry Cabot Lodge tijdens zijn uit eenzetting tot de raad; midden d Engelse vertegenwoordiger Sir Pierson Dixon en links de Rus Sobolef. DE LEIDER der Libanese opstandelingen in Beiroet Saeb Salem, heeft gistermiddag, binnen twaalf uur nadat de eerste Amerikaanse mariniers in Libanon aan land waren gegaan, zijn aanhangers opdracht gegeven het vuren te staken. Volgens aanhangers der regering betekent dit wellicht, dat de oppositie in Libanon bereid is een politieke regeling te aanvaarden om zodoende de directe aanleiding voor de Amerikaanse inmen ging weg te nemen. Gisteren zijn nog 1800 Amerikaanse mariniers met tanks bij Beiroet aan land gegaan, waardoor de sterkte der Amerikaanse troepen op 3600 man is gebracht. Britse en Franse oorlogsschepen stomen door de Middellandse Zee op in de richting van het midden-Oosten en op Cyprus worden Brit se transportvliegtuigen gereed gehouden voor eventuele verdere ac ties. De Amerikaanse Atlantische en Pacific-vloot zijn paraat. Ondanks de Amerikaanse voorspel ling, dat de Veiligheidsraad woensdag zou stemmen over een door de Ame rikaan Lodge ingediende resolutie, is de zitting gisteren tot vanmiddag ver daagd om „een verdere gedachtenwis- seling" mogelijk te maken. Tot deze verdaging werd besloten, nadat de Zweedse vertegenwoordi- vm 0 DE FRANSE regering heeft beslo ten circa 600 reserve-officieren onder de wapenen te roepen. Zij moeten een jaar dienst doen, zo meldt de Franse staatscourant. RADIO-MOSKOU heeft Groot- Brittannië er voor gewaarschuwd niet de fatale vergissing te begaan in het midden-oosten in te grijpen. In een voor de Britten bestemde uitzending werd gezegd, dat de „Ame rikaanse agressie" zou leiden tot een. „vuurzee van haat." O HET AMERIKAANSE leger heeft bekendgemaakt, dat een groep lucht landingstroepen, welke in Duitsland gelegerd is, naar een niet nader ge noemde bestemming in het midden oosten wordt overgebracht. JAPAN IS VAN mening dat het zenden van Amerikaanse troepen naar Libanon een daad is die in verband met de vrede en de politieke stabili teit in het midden-oosten als onge wenst moet worden beschouwd. 9 TE WASHINGTON is van gewoon lijk welingelichte diplomatieke zijde vernomen dat Jordanië de Verenigde Staten heeft verzocht hei met man schappen en wapens te steunen. De Amerikaanse regering zou het Jor daanse verzoek hebben ingewilligd. PREMIER NEHROE van India heeft verklaard dat, als buitenstaan ders zich mengen in de binnenlandse aangelegenheid van Irak en Liba non, er een groot gevaar voor een we reldoorlog bestaat. „De spanning neemt toe en niemand weet waar het zal eindigen". AGRESSIE TEGEN Irak zal wor den beschouwd als agressie tegen de Ver. Arabische Republiek, aldus heeft president Nasser van de V.A.R. giste ren verklaard. Dit wordt gemeld door radio-Cairo. ALLE VERLOVEN voor het Turk- 9e legi zijn gisteren Ingetrokken. Of ficieren met verlof hebben opdracht gekregen naar hun eenheden terug te keren. HET BRITSE ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt, dat de 24ste Britse infanterie-brigade en het 'jerste regiment Schotse jageTS van Kenia naar Aden zijn overgebracht. Hoogwater vrijdag 18 juli: Vlissingen: 2.54 u. 2.10 m., 15.08 u. 2.20 m. Terneuzen: 3.24 u. 2.24 m., 15.40 u. 3.40 m. Wemeldinge: 4.39 u. 1.87 m„ 17.00 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.18 u. 1.60 m., 16.35 u. 1.51 m. ger Jarring had meegedeeld, dat volgens zijn regering de aanwezig heid van Amerikaanse mariniers in Libanon het gewenst maakt de werkzaamheden van de waarnemers te doen opschorten. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft een verklaring in de Veilig heidsraad afgelegd, waarin men vrij wel algemeen een houding jegens de Amerikaanse inmenging las, die op zijn minst gezegd koel was. De rus Sobolef verklaarde, dat aan vaarding van de Amerikaanse resolutie zou betekenen, dat de Veiligheidsraad, mede-verantwoordelijkheid draagt voor een verergering van de interna tionale toestand" en het" hemen van 'n stap in de richting van een derde wereldoorlog, waarvoor thans alleen de Ver. Staten verantwoordelijk zijn. Anti-Amerikaanse betogingen in Gaza In de strook van Gaza, het aan Israël grenzende gebied waar onge veer 200.000 Arabische vluchtelingen uit Palestina zijn gevestigd, zijn giste ren anti-Amerikaanse betogingen ge houden. De betogers riepen „weg met het Amerikaanse imperialisme" en „geen militaire interventie". Op een onbewaakte overweg bij Winterswijk is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat drie perso nen het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vijf passeer de een Duitse personenauto een over weg, toen juist een trein naderde. De auto werd aan de achterzijde ge grepen; door een brug gesmakt en totaal vernield. De heer en mevrouw Hotte (resp. 56 en 54 j.) werden op slag gedood. Hun secretaresse werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleed. De toestand ,ter plaatse is zo, dat een autobestuur der, die wil zien of de spoorbaan vrij is, schuin achterom moet kijken, daar de spoorbaan een scherpe hoek met de weg maakt. De onbewaakte overweg is niet door knipperlichten beveiligd. In betrouwbare kringen in Jeruza lem is vernomen, dat premier Ben Goerion de westelijke mogendheden om militaire hulp in de vorm van moderne wapens heeft gevraagd. Men was het er over eens, dat het grootste gevaar voor Israël een staats greep in Jordanië zou zijn. Dit zou omsingeling van Israël tot gevolg kun nen hebben. Voorts zou de premier gesproken hebben over de mogelijkheid dat wes telijke vliegtuigen indien nodig via Israël naar Jordanië vliegen. VOLGENS BERICHTEN die gisteren in Teheran zijn ontvangen, is de 35- jarige koning Feisal van Irak door een opstandige officier in zijn paleis in Bagda doodgeschoten. In eerdere berichten was gezegd, dat de koning ge wond en in arrest was. schouwer werkeloos kan blijven toezien. De sowjet-unie behoudt zich het recht voor de nodige maatregelen te nemen om vrede én veiligheid te be schermen. De Sowjet-unie wenst af doende maatregelen van de Ver. Na ties. RADIO-BAGDAD, in handen van de opstandelingen, meldde gisteren, dat het in het gehele land rustig is, ondanks Jordaanse berichten, vol gens welke trouw gebleven troepen naar Bagdad oprukken. Radio-Bagdad meldde voorts, dat de 12.000 man Iraakse troepen, die in Jordanië gelegerd waren, zijn teruggetrokken. DE SOWJET-UNIE en communis tisch China hebben de nieuwe Iraak se republiek erkend. RADIO-MOSKOU heeft voorts een verklaring van de Sowjet-rege- ring uitgezonden, waarin geprotes teerd wordt tegen de Amerikaanse inmenging in Libanon. De verkla ring waarschuwt, dat die inmenging een gevaar voor de wereldvrede is en dat de Sowjet-Unie niet als toe- De Britse minister van buiten landse zaken, Sellwyn Lloyd, is gisteravond naar Washington ge vlogen op uitnodiging van zijn Amerikaanse collega Foster Dul les. In het Lagerhuis zei Lioyd, dat het overleg nodig is, omdat wij zo nauw De directie van de Nederlandse bank N.V. maakt bekend, dat zij bin nenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van f 1.000, bankbiljet ten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal bren gen. De bankbiljetten van f 1.000, ge dateerd 7 mei 1945, blijven tot nader bericht in omloop. De nieuwe biljetten zijn gedateerd 15 juli 1956, zulks ter herdenking van de geboortedag van Rembrandt. Aan de voorzijde ziet men rechts een zelfportret van Rembrandt; links daarvan een hollandse molen en een palet met enige penselen; aan de ach terzijde: links een hand die een lich tend penseel vasthoudt, met als ach tergrond een palet waarop portretten van Saskia en Titus, alsmede een landschap zijn afgebeeld. DE BILT ZEGT: Opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer en van het zuidwesten uit opklarin gen. Overwegend matige noordweste lijke wind. Koel weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.41 u., onder 20.50 u. Maan op 6.59 u., onder 21.20 u. mogelijk contact met de Amerikaanse regering willen houden. Wat de Amerikaanse inmenging in Libanon betreft zei hij te geloven, dat een land het recht heeft om hulp van andere landen te vragen: als het meent in gevaar te zijn als gevolg van direct of indirecte agressie. Over de infiltraties in Libanon verklaarde de minister, dat colonnes voertuigen zijn waargenomen toen zij de Syrisch-Libanese grens bij Tripoli overschreden. De V.N. waar nemers zouden geaarzeld hebben hiervan melding te maken, gezien de binnenlandse toestand in Liba non. Wij moeten het hoofd bieden aan een nieuwe soort agressie, zo betoog de de Britse minister. De techniek van die agressie is eenvoudig: infiltratie van wapens en agenten, samenzwerin gen en tenslotte omverwerping van wettige regering. Wij hebben helaas nog geen bevredigend antwoord hier op. Prij'ssfop consumptiemelk voor west-N ederland In de Nederlandse staatscourant van gisteren werd een beschikking afge kondigd, waarbij de handhaving van de prijsstop voor consumptiemelk in de gesaneerde gebieden wordt afge kondigd. Daarbij is bepaald, dat de prijs van consumptiemelk in de gesa neerde gebieden niet hoger mag zijn dan die op 31 december 1957. Voor de niet-gesaneerde gebieden dient de prijs van 30 juni 1958 te worden aangehou den, aldus een mededeling van het produktschap Zuivel. O Het ministerie van financiën deelt mede, dat de ontvangers der accijnzen thans aan houders van niet voor de ver huur bestemde kampeerauto's en van antieke auto's z.g. zestigdagen kaarten voor de motorrijtuigenbelasting kunnen uitreiken. DE AMERIKAANSE deskundige voor het midden-oosten, Robert Mur phy, is gisteren, uit Washington naar Beiroet vertrokken, als speciale afge zant van president Eisenhower, om president Sjamoen te helpen bij het herstellen van orde en rust. DE LEIDERS van de drie reste rende Mohammedaanse landen van het pact van Bagdad, de Sjah van Perzië en de presidenten van Tur kije en Pakistan, hebben in een telegram Eisenhower geprezen voor zijn „moedige besluit" om in Liba non in te grijpen. Zij zouden voorts in een telegram koning Hoessein van Jordanië aange raden hebben Amerikaanse hulp te vragen ter bescherming van de afhan kelijkheid van zijn land. De Nederlandse regering heeft een Russisehe nota ontvangen, waarin wordt voorgesteld voor de tijd van tien jaren een verdrag van vriendschap en samenwerking te sluiten, waartoe naast alle Europese landen ook de Verenigde Staten zouden kunnen toe treden. De Russische nota sluit, naar wij vernemen, een uiteenzetting in van de beginselen welke naar Russische op vatting aan een dergelijk verdrag ten grondslag zouden moeten liggen. Bij de door de Russische regering gestel de voorwaarden zijn ook nu weer voorstellen, die reeds in een vroeger stadium door de Sowjet Unie werden ter tafel gebracht. DONDERDAG 1958 JULI om hun kinderen voor de Baai met vuur te verbranden". Jeremia 19 vers 5b Om zoiets te doen moet men toch wel heel diep zijn gezonken! Stel u voor: er zijn vaders en moe ders, die hun angstige en huilen de kinderen in het vuur laten verbranden. Wie zal zijn baby met zijn blote voetjes op een gloeiende kachel zetten? Het was toch wel heel verschrikkelijk, vroeger met die heidense offers. Vroeger? Nu niet meer? Worden er nu geen kinderen meer geofferd? Geofferd aan mode, dans, film, uitgaan en plezier hebben? Hoe komt dat? Heel vaak door het voorbeeld van de ouders. En wat onderscheidt die ouders dan van de vaders en moeders uit Jeremia 19 vers 5? Terwijl de bouwvakkers met vakan tie zijn is ingebroken bij de heer Tromp, kantoorhouder van het sociale fonds voor de bouwnijverheid in de Thorbeckestraat te Kampen. De in braak werd op klaarlichte dag ge pleegd, terwijl de heer Tromp met zijn gezin met vakantie in Wezep ver toefde. Men wist zich toegang te ver schaffen door een ruitje in de deur in te slaan, waarna men deze deur kon openen. Een bedrag van f2000 wordt vermist. Oostduits partijbestuur gezuiverd Het vijfde congres van de oostduit- se socialistische eenheidspartij heeft gisteren, de laatste dag van het con gres, op een geheime vergadering een nieuw centraal comité gekozen, en daarbij meer dan een kwart van de leden van het oude comité, tegenstan ders van partijsecretaris Ulbrucht ge passeerd. m I De speciale V.N.-commissie voor Hongarije heeft gisteren in New- York een verslag gepubliceerd, waarin een beroep op de Hongaarse regering wordt gedaan om een. einde te maken aan de terechtstel lingen. De commissie spreekt de hoop uit, dat de Hongaarse regering gehoor zal geven aan de stem der publieke opinie in vele landen en de „harde onderdrukking" zal stopzetten en de onvervreemdbare rechten van de mens herstellen. Het proces tegen oud-premier Nagy was in strijd met de plechtige verze keringen die premier Kadar namens de Hongaarse regering schriftelijk had gegeven aan de Hongaarse regering. Het rapport is een aanvulling op het rapport van vorig jaar, waarin de Russische inmenging in de Hongaarse opstand van 1956 werd veroordeeld. De commissie besloot het eerste rap port aan te vullen nadat de terecht stelling van Nagy en de andere Hon gaarse leiders bekend was gemaakt. De geheime processen en terecht stellingen zijn bewijzen van een aanhoudende minachting van de re- Boven: mevrouw Ben Zvi heeft woensdag een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis in Amster dam. We zien haar hier in het huis dat op het ogenblik ge restaureerd wordt in gesprek met de heer O. Frank. Onder: president Ben zvi van Israël plaatste korte tijd later een krans aan de voet van het natio naal monument op de Dam in Am sterdam. De foto toont hem tijdeni deze sobere plechtigheid. soluties der algemene vergadering en van de, rechten van de mens, zo als die in het V.N.-handvest en de universele verklaring zijn vastge steld, zo verklaart het verslag. De terechtstelling van Maleter, Na gy en de anderen staan helaas niet op zichzelf, doch zijn voorbeelden van voortgezette onderdrukkingspolitiek.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1