AMERIKAANSE TROEPEN IN LIBANON AAN LAND Maatregel van president Eisenhower In IRAK blijft toestand verward Indien nodig meer troepen naar Libanon Irak zegt federatie met Jordanië op Onafhankelijkheid van Libanon moet verzekerd blijven op vakantie Rusland stelt vriendschaps verdrag in Europa voor PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND WÏERBERICHT Vreugde in Cairo Engeland steunt ingrijpen van Amerika Veiligheidsraad vergaderde God wint Twee doden bij autobotsing Marine nam „Op de Uitkijk" in beslag Meer Britse troepen naar Cyprus mvvx* IRAK Koning Feisal vermoord? Zeehond werd (tijdelijk) luchthond Premier Noeri doodgeschoten Geen oorlogsdaad Bruggehoofd gevormd Boodschap van Eisenhower Boodschappen aan westelijke landen Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4059 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Amerikanen en Turken in Jordanië? Het officiële Egyptische persbureau meldt uit Ankara, dat Amerikaanse en Turkse troepen op verzoek van ko ning Hoessein in Jordanië zijn gearri veerd. Het zijn vooruitgeschoven een heden, die door de lucht worden over gebracht. De eerste amerikanen en turken arriveerden maandag reeds, aldus het bericht. Amerika en Tur kije hebben dit bericht tegengespro ken. Vliegveld van Beiroet weer geopend He> vliegveld van Nicosia heeft dins dagavond bericht ontvangen, dat het vliegveld van Beiroet weer voor de luchtvaart is opengesteld. Radio-Bagdad heeft gisteravond bekend gemaakt, dat Irak zich te rugtrekt uit de federatie met Jor danië. De premier van de revolutionaire regering heeft een decreet getekend dat het federatie-verdrag met Jorda nië „nul en van gener waarde" ver klaart. Irak beschouwt zich ontslagen van alle militaire, financiële en an dere verplichtingen volgens de over eenkomst. In de verklaring wordt gezegd: „de federatie van Irak en Jordanië, tot stand gebracht door de autoriteiten van het voormalige tijdperk, was geen werkelijke federatie welke de belan gen van de bevolking der beide lan den tot doel zou hebben, maar haar doel was de monarchie te verstevigen, de eenheid van de bevrijde arabische gelederen te vernietigen en de verlan gens te bevredigen van een kliek van heersers die niet verbonden waren jnet het volk en niet voor de verwer kelijking van zijn verlangens werk ten." Amerikanen vermoord in Irak? 1 Bagdad zijn maandag, volgens ent estigde berichten, twee Ameri kaanse zakenlieden door een menigte gedood. Dit i3 meegedeeld door de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln, White. De menigte zou een groep van tien Europeanen hebben aangevallen, onder wie deze twee amerikanen. Een derde amerikaan zou .ia een pak slaag hebben kunnen ont komen. 0 De Zuidslavische regering heeft de Amerikaanse militaire interventie in Libanon afgekeurd. In een verklaring, in Belgrado uitgegeven, wordt gezegd, dat het Amerikaanse optreden „een eenzijdige actie" is. DE BILT ZEGT: Enkele buien Veranderlijke bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Lagere middagtemperatu- ren dan gisteren. Cp- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.40 u., onder 20.52 u. Maan op 5.46 u., onder 20.48 u. Hoogwater donderdag 17 juli: Vlissingen: 2.12 u. 2.02 m., 14.27 u. 2.13 m. Terneuzen: 2.40 u. 2.16 m., 14.58 u. 2.27 m. Wemeldinge: 3.55 u. 1.80 m., 16.18 u.1.73 m. Zierikzee: 3.35 u. 1.52 m., 15.52 u. 1.46 m. Amerikaanse troepen zijn gister middag in Libanon geland, nadat president Sjamoen van Libanon maandag de Amerikaanse regering om hulp had gevraagd. De eerste landingsgolf, bestaan de uit 1700 mariniers -van de zesde vloot, kwam vlot aan land zonder tegenstand te ontmoeten. De Ame rikanen werden toegejuicht door Libanezen die rustig, alsof er niets aan de hand was, op het strand lagen te zonnebaden. Direct na de landing hebben de mariniers het vliegveld van Beiroet bezet, kenne lijk met het oog op de aanvoer van versterkingen door de lucht. In totaal zijn meer dan 5000 ma riniers aan land gegaan. Een deel van de Amerikaanse zesde vloot ligt gestationeerd voor de kust van Libanon. Britse en Franse schepen houden zich gereed. Ook de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan en in de Atlantische Oceaan heeft bevel gekregen pa raat te zijn. Voor de ambassade van Irak had zich direct na het bekendworden van de staatsgreep in Irakeen menigte Iraakse en Jordaanse stu denten verzameld om op luidruch tige wijze hun vreugde met het gebeurde kenbaar te maken. Het bord „Koninklijke Iraakse ambassade" werd>van het gebouw getrokken en vervangen door een geschilderd plakkaat met de woor den „Republikeinse Iraakse am bassade". Na de verwisseling van de borden stuurden de studenten een telegram met hun gelukwen sen naar Bagdad. Ingezonden mededeling (Adv.) Libanon verzoekt Veiligheidsraad om politiemacht De Libanese regering heeft besloten, de Veiligheidsraad te vragen, interna tionale politietroepen naar Libanon te zenden, aldus heeft een officiële woordvoerder gisteren na afloop van een kabinetsvergadering in Beiroet verklaard. Britse troepen paraat De Britse regering „steunt volledig" de Amerikaanse actie in Libanon, zo heeft Sehvyn Lloyd, de britse minis ter van buitenlandse zaken, gistermid dag in het Lagerhuis in Londen be kendgemaakt. Er nemen geen Britse troepen aan de landing deel, doch zij zijn wel paraat, zo zei hij. Lloyds mededeling werd door de conservatieve en een deel van de La- bourafgevaardigden met gejuich ont vangen, doch een aantal oppositiele den riepen „schande". Lloyd verklaarde, dat er gedurende de gehele crisis nauw contact tussen Washington en Londen is geweest en dat de Britse regering vooraf van de Amerkiaanse plannen op de hoogte is gesteld. Zevenhonderd man Britse troepen zullen uit Kenia naar Adan worden overgebracht. De Rus Sobolef heeft op de gisteren gehouden bijeenkomst van de Veilig heidsraad een resolutie ingediend, waarin het Amerikaanse optreden wordt veroordeeld en onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit het midden-Oosten geëist. Libanon en Irak moeten zelf hun bin nenlandse moeilijkheden oplossen, meende Sobolef. De Amerikaan Lodge deelde nog mede, dat de Ver. Staten een resolutie zullen indienen. De permanente Navoraad is giste ren onder leiding van secretaris generaal Spaak bijeen geweest om de toestand in het midden-Oosten na de staatsgreep in Irak te be spreken. De Sow jet-Unie heeft gisteren nota's aan de westelijke grote drie en andere westelijke mogend heden, o.a. de Westduitse Bonds republiek, doen toekomen, waarin het sluiten van een vriendschap verdrag van alle Europese staten wordt voorgesteld, waarbij ook de Verenigde Staten zouden moeten toetreden, aldus is van goedinge- lichte zijde vernomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei dat men te Londen al een uittreksel van de nota had ontvangen. Over de inhoud wilde hij geen bijzonderheden bekendmaken. Volgens diplomatieke kringen te Washington bevat de Sowjet-nota ver- WOENSDAG 1958 JULI „Ik ben met u al de dagen" Matth. 28 vers 20a. Oorlogen en geruchten van oor- I logen kenmerken de tijd van het tweede Advent. Na Pinksteren zal nog één heilsfeit plaatsvin- l den: de wederkomst van Chris tus. En, zoals het in de dagen voor Christus' eerste komst onrustig was in de volkerenwereld, zo zal het ook zijn in de periode van Zijn tweede komst. Wie in deze dagen de krant leest en de gebeurtenissen in het Mid den-Oosten volgt, waar de span ning tot een climax wordt ge bracht, vraagt zich af of de wereld hunkert naar de pijn van nieuwe rampen. Lees dan wat Jezus heeft gezegd, voor Hij ten hemel voer. Geloof, wat ook in de wereld dreigt of woedt, dat het toch God is, Die wint en dat boven het moeras van deze tijd de Ster blijft stralen. Op de drukke verkeersweg, de Bosse- dijk te Oudenbosch is gisteravond om streeks half zes een ernstig ongeval gebeurd, waarbij de 60-jarige C. J. Voorhout uit Rotterdam en de 59-jari- ge A. Schellekens uit Breda het leven verloren, terwijl de beide vrouwen van de slachtoffers, die achterin de auto zaten, ernstig werden gewond. De heer Voorhout kwam over ge noemde dijk gereden. Ter hoogte van de Tuinbouwschool was hij een wagen voorbij gereden, doch wilde dat even verder ook een autobus doen. Toen hij dit probeerde naderde van de tegen overgestelde richting een vrachtauto. Een botsing was toen niet meer te voorkomen. De botsing was zo hevig, dat alle inzittenden van de personen auto uit de wagen werden geslingerd. Ben Zwi lunchte met koninklijk paar De president van Israël is gister morgen door minister-president dr. Drees in diens kabinet ontvangen. Hierna werd een bezoek aan het Mau- ritshuis gebracht. Nadat hij vervol gens leden ontvangen had van organi saties die joden hulp hebben verleend gedurende het nazi-regiem in Neder land alsmede de Israëlische kolonie, zat de president op uitnodiging van ko ningin Juliana en prins Bernhard aan een lunch aan in het paleis Soestdijk. scheidene suggesties voor de vermin dering van de internationale span ning. Deze voorstellen zouden echter alle al eerder door de russen zijn ge daan. De marineleiding heeft besloten om het laatste nummer van het christelijk cultureel maandblad „Op den Uitkijk" in beslag te nemen. Dit besluit is ge nomen naar aanleiding van een artikel van ds. Okke Jager te Almelo. In dit artikel worden gedachten over de oorlog en het militarisme weer gegeven. „Het stuk is gezagondermij- nend en beledigend" zo verklaarde 'n officiële woordvoerder. Ds. Jager was door dit besluit zeer verrast en vond het onbegrijpelijk. „De scherpste kri tiek is ontleend aan ingezonden stuk ken uit dagbladen." Niettegenstaande de uitgebreide veiligheidsmaatregelen die de bedrij vigheid op Cyprus sinds maandagoch tend vrijwel geheel tot stilstand heb ben gebracht, zijn gisteren de lijken van 'n Griekse Syprioot en een Turk se Cyprioot gevonden. Volgens een officiële verklaring zijn er sinds de eerste juni, toen een nieu we reeks gewelddaden begon, 44 grie- ken, 24 turken en twee britse militi- ren gedood. Er zijn weer versterkingen voor de Britse troepen naar het eiland onder weg. Gouverneur Foot verklaarde te genover buitenlandse correspondenten dat de Britten zoveel mogelijk mili tairen nodig hebben, aangezien er zich over het gehele eiland geweld daden voordoen. Mexicaanse onderscheiding voor minister Zijlstra Uit handen van de minister van Economische zaken van Mexico, dr. Gilberto Loyo, heeft de minister van economische zaken van ons land prof. J. Zijlstra, gistermorgen het groot kruis eerste klasse in de orde van de Azteekse adelaar ontvangen. De uit reiking van deze onderscheiding ge schiedde op een besloten bijeenkomst in do ministerskamer op het departe ment. vx^xvx'-iviCèrBress XO x-xx-x.y X:X imosoel 'm-x.xxnxx:.vx.v>.;Xv £yrïèW? RUT LEA weg spoorweg buisleiding -1- Br.vliegtuigbasis rfriMkm's iBAGDAogggggl ^^■•p.gpiSTUL BASRA EW/DT Britse parachutisten in Jordanië? Volgens een mededeling van de zij de der Libanese regering zijn Britse valschermtroepen in Jordanië geland. Van Britse zijde te Beiroet kon geen bevestiging hiervan worden verkre gen. Britse autoriteiten te Londen spraken terstond het bericht van lan ding van Britse parachutisten in Jor danië tegen. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben dinsdag verklaard, dat koning Feisal van Irak waarschijnlijk door de opstandelingen is gedood. Zij zeiden niet over afdoende bewij zen te beschikken. Aangespoeld op Wolfaartsdijkse veer De burgemeester van Wol- faartsdijk kreeg gisteravond te lefonisch bericht, dat op het Wol faartsdijkse veer een jong zee hondje was aangespoeld, dat, na herhaald terugbrengen, steeds weer op de kant klauterde. Ver moedelijk was het een verstoten zeehondje. De burgemeester heeft zich naar het veer gespoed en de toe stand ter plaatse opgenomen en daar is in contact gekomen met de helikopterpiloot Eelco Schul- ler, die sproeiwerkzaamheden in zijn gemeente uitvoert. De heer Schuller verklaarde zich onmid dellijk bereid, nadat de burge meester zich met de diergaarde Biydorp had verstaan, des avonds nog het zeehondje naar Rotter dam te brengen. Op hetzelfde ogenblik kwam in New York, op Amerikaanse ver zoek, de Veiligheidsraad in spoedvergadering bijeen om de oude Liba nese klacht over Egyptische en Syrische inmenging te bespreken. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, deelde de raad mede, dat de Amerikaanse troepen zijn geland om de onafhankelijkheid van de Libanon te verzekeren. Zodra de Ver. Naties de nodige maatregelen hebben genomen om deze taak over te nemen, zullen zij weer ver trekken, zo zei hij. In Irak blijft de toestand verward. Volgens de berichten van radio-Bag- dad, dat in handen is van de revolu tionairen, is premier Noeri al Said dinsdagmiddag doodgeschoten toen hij vermomd als vrouw probeerde te ontvluchten uit een huis in Bagdad, waar hij zich schuil had gehouden. De Jordaanse radio meldt, dat een .trouwgebleven divisie uit Mosoel en Krikoek in het noorden van Irak op Weg is naar Bagdad om de opstan delingen te bestrijden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie ver klaarde gisteravond in Washington, dat de Amerikaanse mariniers zich niet zullen bemoeien met de ontwik keling van de toestand in Libanon. In officiële kringen legde men er de nadruk op, dat volgens een verkla ring van president Eisenhower de Amerikaanse troepen niet met oorlogs zuchtige bedoelingen zijn gezonden, doch om Amerikaanse onderdanen te beschermen en bovendien de regering van president Sjamoen aan te moedi gen de soevereiniteit en onafhankelijk heid van Libanon te verdedigen. Het zenden van de strijdkrachten betekent volgens Eisenhower in het geheel geen oorlogsdaad en is in over eenstemming met het handvest van de Ver. Naties. Hij is tot de conclusie ge komen, dat de tijd gekomen is om direct in te grijpen, waardoor verhin derd wordt dat andere landen in het anti-westelijk kamp komen. De rebellenleider Saed Salam ver klaarde in Beiroet, dat de landing een flagrante schending van de in ternationale regels is. „Wij zullen ons met alle beschikbare middelen er tegen verzetten. Wij zullen vech ten van straat tot straat, van huis tot huis, zei hij. Tegen de avond hadden de gelande Amerikanen een gebied van circa een vierkante kilometer als bruggehoofd ingericht. De laatste landingsvaartui gen brachten zware tanks aan land. De mariniers waren toen al bezig met het aanleggen van loopgraven en het bou wen van mitrailleurnesten. De wacht posten die onmiddellijk werden uit gezet toen men het kamp ging inrich ten, hadden moeite om de talrijke nieuwsgierigen op een afstand te houden en toch vriendelijk te bhjven. President Eisenhower heeft gisteravond in een speciale boodschap aan het congres verklaard, dat er nog meer militairen naar Libanon zullen worden gezonden, indien dit nodig blijkt- In de boodschap wordt gezegd, dat de president na ampele over wegingen tot de conclusie is gekomen, dat de door de Veiligheidsraad genomen maatregelen niet voldoende zijn om de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Libanon te waarborgen. „Wij moeten bereid zijn het hoofd te bieden aan deze toestand, wat de gevolgen ervan ook mogen zijn, aldus de president.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1