15 Leger wierp prO'Westerse regering omver Koning Feisal werd gearresteerd; Hoessein nam de leiding over REACTIES Republikeins bewind gevormd Aanslagen op Cyprus gaan door; weer vier doden WEERBERICHT Eisenhower wenst bijeenkomst van veiligheidsraad Libanon vraagt om troepen van westelijke landen Twee bromfietsers en drie wielrijders omgekomen ZEELANDS BREEKAMPIOENE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Samenzwering in Jordanië mislukt „Dit is de dag der overwinning" Ondanks veiligheidsmaatregelen Paleisgevecliten Betogingen Britse ambassade geplunderd Twee jongens in A'dam verdronken Niet oordelen Eisenhower schrijft Chroesjtsjef weer Grote boerderij afgebrand Bij verkeersongevallen Rebellenleider in Algerie gedood HöordKantoor: n Vorststraat 00, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hooidredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4058 Directeur: JACQ DE SMIT STAATSGREEP IN IRAK BEIROET, 14 juli (rtr). Radio-Bagdad heeft later gaf de zender toe, dat de kroonprins, die een gisterochtend bekendgemaakt, dat officieren van het Qom van koning Hoessein is, en zijn lijfwacht nog leger de pro-westelijke Iraakse monarchie omver heb- de opstandeiingen vechten. In de eerdere be- ben geworpen en koning Feisal hebben gearresteerd» A T.1t Aanvankelijk meldde de radio, dat kroonprins Abdoel richten was e9d' dat dc h'ken van Abdoel Illlah ïillah en premier Noeri Al Said gedood waren, doch en Noeri Al Said waren verbrand. KONING FEISAL gearresteerd Een schok ging door de wereld, toen het bericht van de staatsgreep van 'n pro-Nassergroep in Irak bekend ge maakt werd. Vooral in internationale oliskringen (Irak is immers het rijk ste olieland ter wereld) hebben deze berichten grote opschudding opge bracht. Maar ook bij de staatshoofden heeft de staatsgreep pote beroering gebracht. Het diplomatiek overleg was dan ook zeer intensief. Vanzelfspre kend bleven ook de reacties niet uit. ïn telegramstijd geven wij de vol gende: WASHINGTON: Verrast en ge schokt; staatsgreep zwaarste klap voor de westelijke belangen in het midden oosten sedert nationalisatie van het Suezkanaal. Ontwikkeling gevaarlijker geacht dan in Libanon. BONN: Binnenlandse aangelegen heid van de Arabische wereld. LONDEN: Veel pessimisme over de toestand; staatsgreep betekent einde van Pact van Bagdad; op economisch terrein sombere toekomst. CAIRO: Uitbundige vreugde. Men sen feliciteerden elkaar op straat met r'h „nieuwe overwinning voor het Ara- irisch nationalisme". De radio liet (marsmuziek en nationalistische liede ren horen. DAMASCUS: Eveneens grote vreugde. JERUZALEM: Een vernietigende •lag voor de westelijke politiek. De radio deelde voorts mede, dat er een republikeinse regering is gevormd en een soevereine raad. De nieuwe regering heeft voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Een omroepster riep de Iraakse vrouwen op om de straat op te gaan en met hun mannen te vechten. Abdoel Illah „wil nog bloed vergieten, terwijl het leger slechts vrede wenst", aldus de radio. Koning Hoessein van Jordanië heeft maandagmiddag onmiddellijk het lei derschap van de Jordaans-Iraakse Unie op zich genomen „wegens afwe zigheid van koning Feisal", die staats hoofd van de unie is. Een samenzwe ring in Jordanië is kennelijk mislukt. Zondagavond werd gemeld, dat in de jordaanse hoofdstad een aantal officie ren is gearresteerd. Koning Feisal en premier Noeri zouden gisteren naar Istanbul zijn gereisd voor een conferentie van de Mohammedaanse landen van het pact van Bagdad. Op het vliegveld van Instanbul stonden maandagoch tend officiële personen en een eere- wacht gereed om Feisal te ontvan gen, doch men ging in verwarring uiteen toen het vliegtuig van de ko ning weg bleef en de berichten over de opstand in Bagdad binnen kwa men. Radio-Bagdad begon maandag de uitzendingen met de oproep aan de bevolking „dit is de republiek van Irak, dat is uw dag van de overwin ning, dit is de dag van nationalisme en vreugde. Gaat de straat op en ziet hoe het volk spuugt op het lijk van de tiran (Noeri al Said), die de vij and was van god en het volk". Ondanks drastische veiligheids maatregelen, die het openbare leven op Cyprus vrijwel tot stil stand hebben gebracht, zijn giste ren bij aanslagen toch nog vier mensen gedood. Gouverneur Foot heeft zondag een uitgaansverbod afgekondigd om een eind te maken aan de gewelddaden, die de vorige week 33 mensenlevens hebben geeëist. De Grieks-Cyprische burgemeesters hebben de gouverneur gevraagd de verbannen leider der Grieks orthodoxe kerk, aartsbisschop Makarios zo spoedig mogelijk toestem ming te geven om naar Cyprus terug te keren. Foot heeft in een radiorede ver klaard, dat de autoriteiten niet zul len aarzelen af te rekenen met „iedereen, die krankzinnig genoeg is om Cyprus in een burgeroorlog te willen storten". Weinig wind Zonnige periode en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot mati ge veranderlijke wind. Iets hogere fniddagtemperaturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.38 u., onder 20.53 u. Maan op 4.37 u., onder 20.12 u. Hoogwater woensdag 16 juli: Vlissingen: 1.30 u. 1.89 m., 13.46 u. 1.98 m. Terneuzen; 1.54 u. 2.04 m., 14.15 u. 2.12 m Wemeldinge: 311 u. 1.70 m., 15,34 u. 1.70 m. Zierikzee: 2.50 u. 1.44 m., 15.09 u. 1.43 m. Volgens waarnemers zouden er zon der de uitgebreide veiligheidsmaatre gelen van de dertigduizend Britse mi litairen en politiemannen op het ei land waarschijnlijk tientallen doden zijn gevallen door wraakoefeningen van de ene bevolkingsgroep tegen de andere. Baby in wieg gestikt Toen mevrouw P. Mol te Buuren haar zeven maanden oude baby, die in een wiegje te slapen lag, wilde hel pen, bleek de kleine onder de dekens terechtgekomen te zijn en gestikt. Naar te Amman (Jordanië) ver luidde, heeft Irak de grens met Jor danië gesloten. Alle verbindingen met Irak zijn verbroken. Spoedig na deze bekendmaking werd een uitgaansverbod afgekondigd. De vliegvelden werden voor de bur gerluchtvaart gesloten. Het K.L.M.- vliegtuig dat vandaag naar Bagdad zou vertrekken, zal niet verder gaan dan Ankara. Er is melding gemaakt van gevech ten bij het paleis van koning Feisal en de woning van premier Noeri. Door de straten van de stad trokken maan dagochtend groepen jonge mannen, die „leve Nasser" riepen. Nadat radio-Bagdad bekend gemaakt had dat het land „bevrijd" was, zond het communiqué's van de nieuwe re publikeinse regering uit. Daarin werd volgens radio-Cairo verklaard, dat Irak de Arabische eenheid zal steunen en zich zal houden aan de beginselen van de Ver. Naties en de besluiten van de Afrikaans-Aziatische conferentie van Bandung. Radio-Bagdad heeft volgens de Egyptische radio gemeld, dat alle Iraakse garnizoenen hun trouw aan de nieuwe republiek hebben betuigd en dat de toestand in het gehele land weer normaal is. Ondanks het uitgaansverbod heeft de bevolking van Irak talrijke beto gingen ten gunste van de nieuwe repu bliek gehouden, aldus meldt radio- Bagdad. In de hoofdstad werden volks- bals georganiseerd ter viering van de omverwerping van de monarchie, al dus de zender. Een commentator van een Iraakse zender verklaardg onder meer: „Mor gen zal de stem van radio-Amman, waarvoor de vijanden van het volk spreken, zwijgen om plaats te maken voor de stem van het volk. Morgen zal Palestina, waarvan het Arabische land door de Israëliërs en imperialis ten is bezet, bevrijd wo-.rden". De Britse ambassade is geplunderd en in brand gestoken. Dit heeft de regering te Rome de britse regering gemeld, aldus een woordvoerder van het britse ministerie van buitenlandse zaken. Volgens de Italiaanse medede ling, die gebaseerd kon zijn op een radiobericht van het Italiaanse gezant schap te Bagdad, zijn de Britse am bassadeur, diens echtgenote en het personeel van de ambassade in veilig heid. Vrouw sloeg bij en verdronk Op de Ronduite tussen Blauwe Hand en St. Jansklooster is gistermiddag de 32-jarige mevrouw van Duinen uit Steenwijk, die met haar echtgenoot 'n zeiltocht maakte, verdronken. De vrouw wilde een bij van zich afslaan, verloor hierbij het evenwicht en raak te te water. De man sprong haar na, maar slaagde er niet in haar weer aan boord te brengen. Een boot uit Steen- wijk heeft het stoffelijk overschot later aan boord genomen. Acht Franse vakantiegangers verdronken Franse marine-autoriteiten te Royal (west-Frankrijk) hebben bekend ge maakt dat acht Franse vakantiegangers die met een gehuurd jacht de zee op waren gegaan, allen om het leven zijn gekomen, toen het jacht zonk. Om 5 uur gistermiddag zijn twee knaapjes uit Amsterdam, de 6-jarige H. van der Hulst en de 5-jarige J. Snel, in de Buitensingelgracht langs de Stadhouderskade, ter hoogte van de Heineken's brouwerij, verdronken, zonder dat iemand uit het op dit tijd stip zeer drukke verkeer heeft be merkt. Een broertje van een der twee slachtoffertjes kwam anderhalf uur later thuis met de mededeling, dat de twee jongens te water waren geraakt. Terstond gealarmeerde politieagen ten vonden langs de kant van het wa ter het plastic emmertje, dat een van de jongens bij zich had gehad. Eerst om half acht gisteravond slaagde men er in de lijkjes op te dreggen. Aan genomen wordt, dat de jongens hij het spelen in het water zijn gevallen. DINSDAG 1958 JULI die de tussenmuur wegge broken heeft". Efeze 2 vs 14b. God heeft de scheiding tussen de mensen in de oudheid tussen jo den en heidenen doorbroken en Hij laat Zijn heil verkondigen aan allen. Dat is Gods genade. Hij roept oo': u. Er zijn mensen, die vandaag de dag scheidingen trachten aan te brengen tussen wat zij gelovigen en ongelovigen noemen. Is dit in feite niet opnieuw het plaatsen van een muur? Zeker, God heeft de antithese in de wereld gesteld, maar Hij heeft ons niet geroepen om namens Hem het oordeel over de medemens uit te spreken. Het is nu nog de genadetijd. God spreekt van heil en vrede tot alle volken. Onthoudt u van het oordeel en strijdt om in te gaan. President Eisenhower heeft premier Chroesjtsjef in een brief laten weten, dat een uitbreiding van de handel tus sen de V.S. en de Sowjet-Unie „onder zekere omstandigheden" de betrek kingen tussen de twee landen zou kunnen verbeteren, maar dat Ameri kaanse kredieten met lange looptijd ingewikkelde kwesties zouden doen ontstaan. Het schrijven, vormt een antwoord op de brief van Chroesjtsjef van twee juni, waarin de Sowjet-premier om een uitbreiding van de amerikaanse- russisehe handel verzocht en te ken nen gaf, dat de Sowjet-Unie van de V.S. langlopende exportkredieten wil hebben. Volgens Eisenhower zou de uitbrei ding van de handel gunstige gevolgen hebben als zij gepaard ging met „rui me contacten tussen de twee volkeren en een bredere uitwisseling van gege vens welke kunnen leiden tot een be ter wederzijds begrip als basis voor een duurzame vrede". President Eisenhower, die direct na het bericht over de staatsgreep de toe. stand besprak met Dulles en Nixon, heeft maandag verzocht vanochtend een spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad van de verenigde naties te houden ter bespreking van de toe stand in het midden-oosten. Het Witte Huis maakte deze maat regel van de president bekend een uur nadat Eisenhower een bijeenkomst met congresleiders en militaire en an dere adviseurs had beëindigd. Senator Mansfield, die deel had genomen aan de bespreking met Eisenhower, zei aan te nemen, dat Gistermiddag is (waarschijnlijk door kortsluiting in de jacobsladder, waar mee hooi in de berg werd gebracht) brand uitgebroken in de kapitale boer derij van de heer W. Bonestroo te Oosterwolde. Aangewakkerd door de sterke wind, stond de berg spoedig in lichter laaie, waarbij het vuur oversloeg naar twee in de nabijheid gelegen schuren, een woonhuis, nog een hooiberg en een kippenloods. De brandweer kon niet verhinderen, dat boerderij en bijge bouwen geheel afbrandden. Een nabij gelegen nieuwe woonhuis kon behou den worden. President Sjamoen van Libanon heeft de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk gisteren verzocht onmiddellijk troepen te zenden om de Libanees-Syrische grens te sluiten. Het Britse kabinet heeft gisteren in een spoedzitting het verzoek in studie genomen. Sjamoen zou dit verzoek gedaan hebben in verhand met de revolte in Irak, zo werd in Londen vernomen. Algemeen wordt aangenomen, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk een oplossing van de Ver. Naties prefereren. Regeringswoordvoerders te Londen hebben berichten, volgens welke de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zich gebonden hebben troepen te zenden, indien Libanon erom zou verzoeken, niet tegengesproken. President Sjamoen heeft de Iraakse zaakgelastigde en de Ame rikaanse en Franse ambassadeur ontvangen. de veiligheidsraad zal worden ver zocht een noodstrijdmacht naar Li banon te zenden. De republikeinse afgevaardigde Mar tin zei, dat de Amerikaanse regering spoedig een beslissing zal nemen over wat gedaan moet worden ten aanzien van de crisis in het midden-oosten. „Dit is geen zaak, waar men een nacht je over kan slapen", aldus Martin. Met een Israëlisch vliegtuig is gistermiddag op Schiphol aangekomen de president van Israël, Ben Zwi voor een officieel bezoek aan ons land. Een groep van 60 joodse jongeren begroet te de 73-jarige president. Niet minder dan vijf personen (on der wie twee bromfietsers) zijn gis teren om het leven gekomen bij ver keersongevallen. De 40-jarige bromfietser G. L. is, toen hij vanuit het Asserbos de straat weg Assen-Beilen opreed, door een autobus gegrepen en zo ernstig ge wond, dat hij even na aankomst in het ziekenhuis is overleden. TEGEN BESTELAUTO 'Op de Baarsjes te Amsterdam is de 20-jarige F. van Dee met zijn brom fiets tegen een bestelauto opgereden en tien meter verder op straat neer gevallen. Hij werd met zware hoofd wonden naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bleek te zijn overleden. Het slachtoffer kwam uit de Slatui- nenweg en sloeg goed rechts houdend naar rechts de Baarsjes op. Precies op dat moment passeerde de bestelwa gen, die uit tegenovergestelde richting kwam een andere wagen, waardoor de bestelauto helemaal op het linkerge deelte van de weg terecht kwam, zo dat de bromfietser, die de bocht door kwam, pardoes tegen de linkervoor zijde van de bestelauto botste. ONDER ACHTERWIELEN Het elfjarig dochtertje Nellie van de familie Stegenhuis te Almelo is gis termiddag op slag gedood. Zij fietste .naast haar vriendin op het ogenblik, dat zij werd ingehaald door een Duitse auto met aanhangwagen. Zij werd ge raakt en viel onder een der achter wielen. PEDALEN „HAAKTEN" Te Appingedam viel de bijna 57- jarige wielrijdster mevrouw E. Ste- renborgPieks, waarschijnlijk door dat de pedalen van haar fiets en die van haar man's rijwiel in elkaar raak ten, vlak voor een haar achterop ko mende vrachtauto. Zij werd door het rechterachterwiel van de auto over reden en overleed ter plaatse. DOOR BUS AANGEREDEN Een bus van de Haagse Tramweg Maatschappij', heeft te Den Haag de 24-jarige wielrijdster M. J. J. uit de Assendelftstraa'. aangereden, waar door zij kwam te vallen en door het rechter achterwiel werd overreden. Met ernstig inwendig letsel is zij naar het ziekenhuis Westeinde overge bracht, waar zij is overleden. Uit officiële bron in Amman wordt vernomen, dat de Perzische regering aan Jordanië olie heeft beloofd voor het geval de olievoorziening, vanuit Irak wordt stopgezet. ZEELAND heeft een brei-kam-< pioene! Het is Tiny Blok, die op de boerderij Hollenpolderin Borssele woont. Gistermiddag is de heer A. M. van Teerling van het Internationaal Wolsecretariaat in Borssele geweest, om aan de ge lukkige Tiny een der hoofdprijzen uit te reiken, als beste Zeeuwse breister. Met de kampioenen van de tien andere provincies zal zij bovendien drie dagen te gast zijn bij het I.W.S. en o.m. een bezoek brengen aan de Expo '58. Hier ziet men de brei-stèr in actie met de breimachine. Het truitje, dat ze draagt, is het (zelf gebreide) werkstuk, waarmee ze de hoofdprijs in de wacht Reepte, Si Mohammed Ben Salah, die na aan de zijde van de Algerijnse opstande lingen te hebben gevochten als gene raal Bellounis een pro-Frans leger van drieduizend man leidde, is gisteren ge sneuveld, terwijl hij weer tegen Fran se troepen streed.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1