Britse politiemacht op Cyprus wordt verdubbeld 14 O.K.K.-Goes en „Luctor et Emergo" gaven uitvoering in Hoedekenskerke Zware storm raasde over ons land Vele doden in weekend Eisele gearresteerd WEERBERICHT Frankrijk op weg naar een grote en vrije gemeenschap Souburger van zeiljacht geslagen en verdronken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Premier van Azerbeidsjan afgezet De Gaulle in radio-toespraak Indonesisch protest tegen executie Nagy Weer zwate gevechten in Libanon Amerika zoekt niet meer naar Mia Nollebos te Vlissingen bijna afgebrand Dertien gewonden bij autobotsing Gasontploffing verwoestte huis Tondano op Celebes omsingeld Relletjes in Tibet hoofdkantoor: L. Vorst straat 90, Goe» elefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,50 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4057 Directeur: JACQ DE SMIT De Britse politiemacht op Cyprus zal met het oog op de toestand worden verdubbeld, zo is te Nicosia officieel meegedeeld. Reeds spoe dig zullen 300 politiemannen uit Engeland naar Cyprus vertrekken. In oost-Cyprus zijn gisteren drie Turkse herders vermoord. Voor Ni cosia, Paphos, Limassol en Famagusta is een uitgaansverbod van kracht. Ondanks de gezamenlijke oproep van gouverneur Foot en de leiders van de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep om een einde te maken aan de geweld daden, gaan de ongeregeldheden en be. schietingen nog steeds door. Gisteren zijn bij aanslagen in voorsteden van Nicosia, de hoofdstad, drie Griekse Cyprioten en een Turks lid van de hulppolitie om het leven gekomen. Zaterdag bedroeg het aantal slachtoffers zeven. Weinig mensen Er waren in het weekeinde weinig mensen op straat, in tegenstelling tot anders, wanneer zaterdag en zondag vele Cyprioten naar de bergen o£ de kust gaan. In de afgelopen week zijn in totaal 24 doden gevallen. Dit is het hoogste getal voor een week sinds de afkondiging van de noodtoestand. De minister-president van de Sowjet- republiek Azerbeidsjan is blijkens een officiële mededeling afgezet. In het officiële blad „Bakoe Arbel der" is het decreet verschenen, dat de minister-president, Ragimow geheten, van zijn post is ontheven en dat de secretaris van de communistische par tij in Azerbeidsjan, Achoendow, in zijn plaats benoemd is. Ragimow was ook lid van het cen trale comité der Sowjet-russische communistische partij. Dr. Hans Eisele, een gewezen SS-arts, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan moon den in het concentratiekamp Bu- chenwald, is zaterdagavond op het hoofdbureau van de internationale politie-organisatie te Cairo ge arresteerd. Later werd hij naar het hoofdbureau van politie van Cairo overgebracht. Eisele heeft om politiek asiel in Egypte verzocht nadat West-Duitsland de Egyptische regering om uitlevering van Eisele had gevraagd. Voor zijn arrestatie zei Eisele 'een fein geweten' te hebben en nooit iemand vermoord te hebben. Dr. Eisele heeft de vorige maand overijld zijn praktijk in München in de steek gelaten, nadat zijn naam was genoemd bij het proces tegen de vroe gere beul van Buchenwald Martin Sommer. Een der getuigen verklaarde op het proces, dat Eisele in een week tijds meer mensen had vermoord dan Sommer in zijn hele leven. Sommer werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het vermoorden van 25 mensen in het concentratie kamp. Noordkoreaanse eis aan V.S. De Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken heeft geëist dat alle atoomwapens, door de Amerika nen in Zuid-Korea opgeslagen, onmid dellijk worden weggehaald, zo meldt radio-Pjongjang. De Noordkoreaanse minister heeft de Amerikaanse regering ervan be schuldigd, dat zij atoomartillerie in Tsjoentsjon, vlak bij de grens tussen Noord en Zuid-Korea heeft laten op stellen, aldus radio-Pjongjang. Koel weer Weersverwachting geldig tot avond: Stormachtige, later van krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Nu en dan buiën, ook opklaringen. Koel weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.37 u., onder 20.54 u. Maan op 3.35 u., onder 19.30 u. Hoogwater dinsdag 15 juli: Vlissingen: 0.49 u. 1.74 m., 13.09 u. 1.86 m. Terneuzen: 1.12 u. 1.90 m., 13.35 u. 2.01 m. Wemeldinge: 2.25 u. 1.59 m., 14.52 u. 1.67 m. Zierikzee: 2.03 u. 1.34 m., 14.28 u. 1.41 m. Premier de Gaulle heeft zondag avond aan de vooravond van de Fran se nationale feestdag in een radio toespraak verklaard, dat Frankrijk dit jaar de banden van de Franse unie een federale basis moet geven. Algerië zou een „uitgelezen plaats" in de ge meenschap van Frankrijk en zijn over zeese gebieden innemen, aldus de pre mier in een „boodschap van vriend schap en hoop" aan de volkeren van de overzeese gebieden. Hij zei o.m., dat degenen, die in het moederland en in de overzeese gebie den wonen geestelijk nooit zo dicht bjj elkaar zijn geweest. De verschil len, als gevolg van afstand, klimaat, verschillend ras en omstandigheden, worden elke dag kleiner. Wij geraken, zo vervolgde De Volgens berichten in de Indonesische pers hebben twaalf arbeiders-, vrou wen-, oud-strijders- en jeugdorgani saties in Oost-Java een verklaring uit gegeven, waarin bij Rusland wordt geprotesteerd tegen de executie van de Hongaarse opstandelingenleider Imre Nagy en zijn collega's. In deze verklaring wordt de Sow- jet-Unie beschuldigd van „schending van de menselijke gevoelens door een daad van terroristische onderdrukking van fascistische aard, die in strijd is met de beschaving". Van de Verenig de Naties wordt optreden tegen Rus land geëist, terwijl bij de Indonesische regering wordt aangedrongen haar standpunt hierover kenbaar te maken. Gaulle uit de onzekerheid die heers te ten aanzien van onze toekomsti ge betrekkingen. Wij zijn op weg naar een grote en vrije gemeenschap. In 1958 moeten wij nieuwe instellin gen opbouwen, de banden van onze unie een federale basis geven en een grote politieke, economische en cultu rele eenheid organiseren welke in overeenstemming is met de moderne omstandigheden van het leven en de vooruitgang. In Tripoli zijn weer hevige gevechten uitgebroken tussen rebellen en strijd krachten van de regering. De opstande lingen zouden zware verliezen hebben geleden. In Beiroet zijn de rebellen er zaterdag in geslaagd het sportcentrum te bezetten. De regeringstroepen zijn er inmiddels in geslaagd het geschut van de opstandelingen tot zwijgen te brengen. De Amerikaanse regering zal moge lijk op het congres een beroep doen om gelden voor Libanon beschikbaar te stel len, opdat dit land de schade tengevolge van de opstand te boven kan komen. Volgens sommige Amerikaanse schat tingen heeft Libanon onmiddellijk ruim 20 miljoen dollar nodig. Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische partij, is te Leningrad aangekomen voor een particulier bezoek van drie weken aan de Sow jet-Unie. Zo was de stemming tijdens, maar ook na afloop van de 7 e Zeeuwsch Dagblad wandeltocht, die zater dagmiddag werd gehouden. Ilier ziet men de directeur van het Zeeuwsch Dagblad,, de heer Jacq. de Smit (links) met vertegen woordigers van de winnende groepen, zoais „Emma" nit Axel, de Goese padvindsters, „Hosanna" uit Goes en de Gestichtswacht uit Breda (rechts). Voor een reportage over deze tocht, zie pag. 2. De Amerikaanse luchtmacht heeft za terdag meegedeeld dat zij het zoeken naar de neuskegel van de Thor-Able ra ket met de muis Mia heeft stopgezet. Zaterdag is te Kaap Canaveral de lan cering van een intercontinentale Atlas raket tien seconden na het bevel tot af schieten stopgezet. Geweldige oranje kleurige vlammen sloegen uit de raket. Doordat de hevige storm een smeu lend vuurtje in het Nollebos te Vlis singen tot een grote vlammenzee deed aanwakkeren, is dit jonge bos bijna afgebrand. De Vlissingse brandweer moest met groot materiaal uitrukken om de brand te bedwingen. Arbeiders zijn elke week in het Nol lebos bezig met het aanplanten van jonge bomen. Men heeft dan ook nog al eens vaak dode takken, die men op een hoop pleegt te gooien en des za terdags bij vertrek in brand te steken, zodat dit maandagmorgen weg is. Zo gebeurde het ook de afgelopen zater dag. Maar de arbeiders hadden niet op een storm gerekend. De wind vond dan ook gretig voedsel in het smeulen de vuurtje. De voor de zomer ongekend harde storm, die gisteren over ons land raasde, heeft vele zeilers in grote moeilijkheden gebracht. Jam mer genoeg heeft dit een mensenleven gekost. De 39-jarige H. van Dam uit Souburg is gistermiddag voor de haven van Vlissingen van een zeiljacht geslagen en verdronken. Op de Zeeuwse stranden heeft men ook veel last van de storm gehad; menig strandhuisje heeft het moeten ontgelden. Op de Loosdrechtse plassen zijn verschillende boten omgeslagen, maar persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. De heer van D. was met zijn vergrote B.M. zaterdagmiddag naar de jacht haven te Terneuzen vertrokken, doch besloot wegens het slechte weer zijn schip daar te laten liggen en per an dere gelegenheid terug te keren. Vele andere zeilers namen hetzelfde besluit en keerden per bus en veerboot naar hun woonplaats terug. Zaterdagmiddag stond Hoedekens kerke wel speciaal ln het teken van de sport. Niet alleen de wandelaars van de „Zeeuwsch Dagblad'-tocht had- 'den daar hun pleisterplaats, maar ook vond tezelfdertijd in Hoedekenskerke een gymnastiekuïtvoering plaats van de Chr. gymnastiekvereniging „Luetor et Emergo", welke sportbetoging luis ter werd bijgezet door de Chr. gymn.- ver. „O.K.K." uit Goes. Nadat Luctor een programma had afgewerkt, hoofdzakelijk bestaande uit hoogspringen en bank en enkele damesoefeningen, gaf O.K.K. een uit stekende demonstratie met brug, rin gen en ritmische oefeningen. (Op de foto ziet men een meisjesgroep van O.K.K. in actie). Aan het eind van de middag sprak de voorzitter van O.K.K., de heer D. v. Heiningen, de hoop uit, dat ook Luctor meer activiteiten zal ontplooien bij kringwedstrijden en adspirantendagen, tijdens welke de onderlinge band altijd zo goed wordt verstevigd. MAANDAG 1958 JULI Is het geoorloofd de keizer belasting te betalen? Lucas 20 vers 22. Dikwijls sten men ons strik vragen, die op ons geloof be trekking hebben. Heel vaak is het een niet serieus vragen naar de bekende weg, uitsluitend met het doel ons „klem" te zet- zgn. neutrale kranten werken, ten. Christen-journalisten, die bij worden dikwijls, als zij weigeren op zondag naar sportwedstrijden te gaan, bestormd met tal van vragen en opmerkingen. Waarom mag je op zondag wel wandelen en niet staan kijken naar het voetballen? Misschien hebt u ook buren, kennissen, collega's of familie leden, die u strikvragen stellen. Soms is het goed om antwoord te geven, vaak echter is het be ter om maar te zwijgen. God zal, op Zijn tijd, van repliek dienen. Jezus antwoordt Zijn verzoekers ook niet rechtstreeks. TERUG NAAR VLISSINGEN In de jachthaven van Terneuzen lag ook de Having, een omgebouwde Bel gische kotter, eigenaar de heer Post humus, leraar aan de Zeevaartschool te Vlissingen. Enkele zeilers uit Vlis singen, die met hun scheepje in Ter neuzen lagen, besloten met de heer Posthumus terug te varen naar Vlis singen en onder hen bevond zich ook de heer Van Dam. Vlak voor de haven van Vlissingen werden door de wrede zee een tweetal personen overboord geslagen. Een 17-jarige zeevaartscholier wist echter zwemmend aan boord van de Having terug te keren, doch de heer Van D. dreef weg. Bij de pogingen om de overboord ge slagen zeiler weer op te pikken, sloeg de motor van de Having af, zodat men een prooi werd van de ruwe zee en de richting van het Zuidsloe indreef. VERGEEFS ZOEKEN Een ijlings uitgeworpen anker hield het schip van de kust af. Uit Vlissin gen was inmiddels een loodsboot van het Nederlandse loodswezen vertrok ken en een Belgische tender. Zij be perkten zich voorlopig tot het afzoe ken van de zee om te trachten de over boord geslagen heer Van D. alsnog op te sporen, pogingen die tot diep in de avond werden voortgezet. Uit Breskens was inmiddels ook de reddingsboot President Wiersma uit gevaren en deze slaagde er eindelijk in langszij van het scheepje te komen en bracht een sleepkabel over. De pre sident Wiesma heeft hierna de Having teruggesleept naar de haven van Vlis singen. De heer Van D. was gehuwd en had drie kinderen. Motorbootje overvaren Op de Merwede bij Dordrecht is gis termiddag omstreeks half zes een motor bootje overvaren door het Zwitserse tankschip „Marien". De drie opvarenden, zijn over boord geslagen en tot dusver niet gevonden. IN HET AFGELOPEN WEEKEIND Een hevige botsing tussen een mi litaire truck uit België met een lege naco-bus uit Den Oever heeft van middag kort voor zes uur op rijks weg nr. 9 bij Breezand in de ge meente Anna Paulowna 13 gewon den gevergd, wan wie er vijf al len Belgische militairen met ern stig letsel in het Sint Lidwina zie kenhuis te Den Helder zijn opgeno men. Zeven andere Belgische militairen, allen inzittenden van de truck, kon den na verbonden te zijn terugkeren naar Ford Dirksz Admiraal, waar zij van dinsdag af tijdelijk gelegerd zijn. Het dertiende slachtoffer was een dame, inzittende van een kleine personenauto, die achter de truck reed en die tengevolge van de bot sing stuurloos dwars over de weg slippende bus gegrepen werd. Hoe wel de kleine wagen van voren to taal vernield werd, liep zij slechts een lichte hersenschudding op. DERTIEN GEWONDEN Zes jongelui uit Urk, die de avond te Marknesse hadden doorgebracht is een ernstig ongeluk overkomen. Zij reden met grote snelheid per auto naar hun woonplaats en zijn nabij Marknesse door een onbekendheid met de weg uit de bocht gevlogen. De auto kwam in een sloot terecht De 22-jarige Tiemen Kramer, die naast de bestuurder zat, was op slag dood. Twee andere inzittenden wer den licht gewond, doch drie anders zodanig ernstig, dat zij in het zie kenhuis te Emmeloord moesten worden opgenomen. IN DE SLOOT Bij een poging om een voor hem rijdende auto te passeren slipte gis termorgen om 12 uur bij de Diever- brug de auto van de heer Tekelenburg uit Laren, sloeg over de kop en ver dween daarna in de naast de weg lo pende Smildervaart. De Heer Tekelen burg en zijn oudste dochter konden zich zelf zwemmende redden. Het jongste dochtertje werd vrij spoedig gered, doch mevrouw Tekelenburg kon niet direct uit de wagen komen. Ge lukkig bleef de auto vrij lang drijven, zodat Ijlings toegeschoten omwonenden en inmiddels gearriveerde automobi listen ook haar op het droge konden brengen. In het Duitse grensstadje Kranen burg, even ten zuidoosten van Nij megen, heeft zich gistermorgen een gasontploffing voorgedaan, waarbij 'n door vier gezinnen bewoond huis gro tendeels vernield is. In het oude tuinmanshuis aan de Waldstraat wilde de huishoudster van de loodgieter Van der G. het van pro- paangas voorziene fornuis aansteken. Toen er vuur gemaakt werd ontstond er een explosie, waarbij de huishoud ster over het gehele lichaam zware brandwonden opliep. Van het huis werd de oostelijke helft geheel verwoest. Het dak sloeg weg, de muren stortten ineen en het kostbaar meubilair werd vernield. De oorzaak wordt gezocht in een lek van de gasleiding. De Indonesische regeringsstrijd- krachten hebben de stad Tondano, een der laatste bases der opstandelingen in Noord-Celebes, omsingeld, aldus meldt het persbureau Antara. De regeringstroepen hebben verster kingen op een afstand van drie kilo meter van de stad bezet. Kort daarna maakten zij zich meester van kam- pong-Djawa, een voorstad van Ton dano. Volgens Nepalse handelaren, die uit Tibet in Kalimpong zijn aangekomen, zouden incidenten en opstanden zijn uitgebroken als gevolg van plundering van kloosters in Tibet door eenheden van het Chinese leger. Nepalse hande laren, die in Tibet wonen zouden hier door gedwongen zijn naar hun land te rug te keren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1