van OosfrDuitsland vrij voor legering Russische betaling troepen 12 Vandaag gaan wc weer tippelen.. Premier Chroesjtsjef op partijcongres Westelijke mogendheden houden topconferentie tegen Olifant (met oppasser) zakte door wegdek Stellingen van rebellen op Sumatra gebombardeerd Landbouw is integrerend deel van de economie PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Engeland en Jemen gaan praten Aanval op Indonesisch schip Amerika protesteert bij Rusland Opnieuw processen in Hongarije Kranten op Cyprus verschijnen niet Bliksem sloeg in treinen Geloof Jonge arbeider uit Kamperland dodelijk verongelukt Commissaris der Koningin vandaag weer aan het werk Conferentie te Stresa beëindigd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goef Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Sehoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4056 Directeur: JACQ DE SMIT Meer bevoegdheden voor V.N, waarnemers in Libanon Het aantal waarnemers der V.N. In Libanon, dat thans 130 bedraagt, zal binnenkort worden verdubbeld en hun bevoegdheden zullen worden ver- giwt. Dit heeft een woordvoerder van do Libanese regering meegedeeld. Onderscheidingen in Algiers D« Franse ministerraad heeft giste ren aan generaal Raoul Salan, opper- DeWhebber in Algerië, de militaire medalje toegekend. Generaal Massu werd van brigadegeneraal tot divisie- generaal bevorderd. Van bevoegde zfjde te Londen is gis teren vernomen, dat er binnenkort in Ethiopië geheime besprekingen ge houden zulen worden tussen Groot- Brittannië en Jemen over de verwar de toestand aan de grens tussen Aden en Jemen. Groot-Brittannië zal worden verte genwoordigd door Horace Phillips van het bestuur van Aden en Jemen door de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Kadi al Amri. Een woordvoerder van het Britse piinisterie van buitenlandse zaken beeft meegedeeld, dat Phillips reeds jn Ethiopië is aangekomen. De bespre kingen zullen daar worden gevoerd in het zomerpaleis van de negus, Haile Selassie. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft op het partijcongres van de Oostduitse communisten in oost-Berlijn meegedeeld, dat Oost- Duitsland van 1 januari 1959 af niets meer hoeft te betalen voor de legering van de Russische troepen op Oostduits grondgebied. De Rus sische regering heeft hiertoe besloten, zo zei Chroesjtsjef. Hij ver klaarde voorts, dat de Oostduitse communisten een soliede basis had den gelegd voor de opbouw van het socialisme. Het socialisme is nu volledig vol tooid in de Sowjet-ünie, Bulgarije is bijna klaar met de opbouw, Tsjecho- Slowakije is een eind op weg en com munistisch China is bezig een groot in dustrieel land op socialistische basis te worden, aldus de Russische premier. GEEN JUISTE SFEER Chroesjtsjef had het verder over de uitdagende houding van het westen n.a.v. de terechtstelling van Imre Nagy. Het doel hiervan is de opvoe ring van de internationale spanning, aldus de premier, die hierbij opmerkte dat het westen geen neiging toont de juiste sfeer te scheppen voor een top conferentie. De bewapeningswedloop op atoom gebied, de weigering om een einde te maken aan de kernwapenproe ven, dit alles maakt de voorberei ding tot een topconferentie moeilij ker, aldus Chroesjtsjef. Hij ver klaarde voorts, dat het plaatsen van de kwestie der Duitse hereniging op de agenda van de topconferentie be tekent, dat deze conferentie van te voren getorpedeerd wordt. Het hoofdkwartier der luchtmacht in Djakarta heeft meegedeeld, dat stel lingen der opstandelingen In de ber gen van west-Sumatra zijn gebombar deerd en gemitrailleerd, waardoor on der de opstandelingen vele slachtof fers zijn gevallen. Er werden bommen geworpen op huizen, die door de opstandelingen tot kazernes waren ingericht. Volgens een communique zijn de opstandelin gen in paniek gevlucht. Verder is meegedeeld, dat een niet-geidentificeerd buitenlands vliegtuig, een B-26 bij Kema in noord-Celebes een aanval heeft ge daan op een Indonesisch schip. In een verklaring werd gezegd, dat de bommenwerper van een buiten landse basis kwam en in westelijke richting verdween. Er vielen geen slachtoffers, aldus de verklaring. De Verenigde Staten hebben in een nota aan de Sowjet-ambassadeur in Washington bij de Sowjet-Unie gepro testeerd tegen de aanval van Russi sche straaljagers op een ongewapend Amerikaans militair transporttoestel boven Russisch Armenië, op 27 juni JI. Het protest geldt voorts het vast houden van de negen bemanningsle den van de Amerikaanse helikopter, die op 7 juni over de oost-Duitse grens vloog en daar landde. Ambassadeur Mensjikof verklaarde de Amerikaanse regering te hebben gevraagd waarom zij nimmer heeft geantwoord op een Russische nota van 15 maart, waarin verzocht werd aan vier kinderen van Russen, die uit Amerika naar Rusland gerepatrieerd waren, toestemming te geven hun ouders achterna te reizen. Een recht bank te Chicago had hun dit verbo den. In de nota over het neerschieten van het transportvliegtuig wordt bestraf fing geëist van de piloten der Russi sche jagers. De Verenigde Staten be houden zich het recht voor schadever goeding voor het toestel te eisen. De Verenigde Staten houden voorts vol, dat het toestel niet opzettelijk de Rus sische grens heeft geschonden. Spionage in west-Duitsland Een secretaresse van de bondsdag in west-Duitsland en een man zijn aangehouden onder verdenking van spionage voor een niet genoemde mo gendheid. Dit is gisteren meegedeeld door een federale procureur-generaal te Karlsruhe. Deze foto laat zien hoe de Thor- Able-raket van de Amerikaanse luchtmacht met een muis in de neuskegel werd afgevuurd in het proefcentrum voor raketten en geleide projectielen te Cape Cana veral in de Amerikaanse staat Florida. De raket met de muis „Mia" is neergekomen in de buurt van het eiland Ascension. De af gelegde afstand, ongeveer 9000 km, is nagenoeg die tussen Was hington en Moskou. Tot nu toe zijn alle op grote schaal ingestelde pogingen om de neuskegel met de muis terug te vinden, mislukt. Het betrof hier een proef voor het onbeschadigd laten terugkeren in de atmosfeer en naar de aarde van een neuskegel van geheim ont werp. Waarschuwing tegen kettingbrief De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" te 's-Gravenhage, deelt gende mede te delen: De stichting „Hulp aan landgenoten in IndonesiO", te 's-Gravenhage, deelt mede, dat een kettingbrief in omloop werd gebracht, waarin de mededeling wordt gedaan, dat de baten bestemd zijn voor de stichting. Het bestuur van de stichting wenst nadrukkelijk te verklaren, dat zij van dit ondernemen geheel onkundig is en zich daarvan wenst te distanciëren. ZUID-SLA VIE Over Zuid-Slavië zei de premier het volgende: De Zuidslavische leiders trachten het volk ervan te overtuigen, dat het huidige conflict met de socia listische landen slechts een voortzet ting is van het conflict met de Komin- form uit 1948. Wij hebben onze fouten weten geen weg meer in hun eigen erkend, Zuid-Slavië niet. De leiders ideologie. Zij zijn overgegaan tot scherpe aanvallen op de Sowjet-Unie, die zij beschuldigen van machtpolitiek De Zuid-Slavische leiders hebben een duidelijk revisionistische opvatting op schrift vastgelegd, die In strijd is met het Marxisme en Leninisme. De speciale V.N.-commissie voor Hongarije heeft gisteren te New York bekend gemaakt van de Amerikaanse regering vernomen te hebben dat 105 personen, die al eerder voor „tegen- revolutionaire activiteit" een veroor deling in Hongarije ondergingen, op nieuw berecht zullen worden. In het gebouw van het oppergerechtshof van Boedapest hingen aankondigingen van 105 herzieningen van processen, wel ke tussen 7 en 16 juli zullen dienen. Alle dag- en weekbladen op Cyprus, die in het Grieks of Engels verschij nen zullen een week niet verschijnen uit protest tegen beperkende bepalin gen ten aanzien van de pers, op grond waarvan de hoofdredacteur van het blad „Eleftheria" al gevangen zit. Deze hoofdredacteur weigerde nl„ een stuk te tekenen dat hij geen artikelen zou publiceren, welke naar het oor deel van de regering de openbare rust zouden kunnen verstoren. Tot twee maal toe heeft het onweer de spoorwegen gisteravond parten ge speeld. Om ruim half achteloeg de bliksem in de dakveiligheid van een trein op het traject Geldermalsen-Dordrecht. Men kon tijdig een zogenaamde „Blau we Engel" inzetten. Om tien minuten over acht sloeg de bliksem in de dakveiligheden van de trein Gouda-Alphen. Hier duurde de stremming langer en moesten er twee treinen worden opgeheven. Wolkbreuk boven Veere Gisteravond omstreeks 6 uur stortte een zo hevige regenbui zich uit over Veere, dat men welhaast van een wolkbreuk mag spreken. Er ontstond dan ook een geweldige wateroverlast. De riolen raakten overstroomd. Het water bleef op de straten staan. Kelders en benedenver diepingen van huizen liepen vol. Lek kages deden het hunne daarbij, nu de goten de waterstroom van de daken niet konden verwerken. Ook de gemeentesecretarie kreeg een waterval te verwerken, zodat de gemeentepapieren van de bureaus dreven. Met man en macht is Veere de hele avond bezig geweest, om het water weer te verdrijven. S55 Boven: Een Brits soldaat blust een winkel van een Griekse Cy prioot in Nicosia, nadat de win kel in brand was gestoken tijdens de ongeregeldheden van de laat ste dagen. Op de onderste foto een beeld uit een straat in Beiroet, waar een groot warenhuis volkomen uit brandde, nadat in een vrachtauto, die er vlak voor geparkeerd stond een bom was ontploft. Midden op de foto het wrak van de vracht auto, rechts twee andere auto's, die ernstig werden beschadigd. Zes mensen vonden hier de dood, en twintig werden er ernstig ge wond. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.35 u., onder 20.56 u. Maan op 1.55 u., onder 17.48 u. Hoogwater zondag 13 juli: Vlissingen: 11.38 u. 1.62 m„ u. m. Terneuzen: 12.05 u. 1.78 m., u. m. Wemeldinge: 0.31 u. 1.35 m„ 13.12 u. 1.54 m. Zierikzee: 0.05 u. 1.14 m., 12.44 u. 1.32 m. ZATERDAG 1958 JULI ,JEn allen -erwonderden zich". Lucas 4 vs 22a. In de synagoge in Nazarareth verwonderden de mensen zich over Jezus. Hoe is het mogelijk!, riepen zij uit. Zij vonden dat de zoon van Jozef en Maria prachtig kon spreken. Daar bleef het echter ook bij, bij uiterlijke verwondering. Het synagoge-publiek bestond slechts uit een groep belangstellen de toeschouwers. Jezus vraagt geen bewondering: Hij wil geloof. Morgen gaat u, hoop ik, naar de kerk. Misschien is de dominee 'n groot redenaar, de organist de beste uit de omgeving. Vol bewondering luistert u en wellicht vindt u het mooi. Maar bedenk; Jezus vraagt ge loof! Tijdens werkzaamheden aan de af sluitdijk van Kamperland naar Veere, in het kader van het Drie-Eilandenplan is gistermorgen omstreeks acht uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de bijna 15-jarige Eric Leendertse uit Kamperland om het leven is gekomen. De jonge Eric was werkzaam bij een dragline, toen hij op onverklaarbare wijze met zijn hoofd tussen de contra gewichten van de dragline terecht kwam met het gevolg, dat hij zeer ern stig werd verwond. Tijdens het vervoer naar het zieken huis in Middelburg (via de werkha- ven bij Veere) is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. ■w Naar wij van bevoegde zijde vernemen is onze Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca-, sembroot, gisteravond in zijn wo ning te Middelburg teruggekeerd na een langdurige ongesteldheid gevolgd door een welverdiende vakantie. Het is de bedoeling, dat onzö Commissaris vandaag zijn werk volledig zal hervatten. De Brit Peter Manuel is gisteren ia een gevangenis te Glasgow opgehan gen wegens moord op zeven personen. Ook dit jaar organiseert het „Zeeuwsch Dagblad" weer een grote wan- weltocht. De zevende nog al liefst. U kunt deelnemen aan de 10, 15 en 25 km De start vindt plaats om HALF DRIE bij het Schuttershof, Kreukel- markt te Goes. Startbnreau is vanaf TWEE UUR geopend. De voorzitter van de landbouwconferentie in Stresa, dr. S. L. Mans- holt, heeft gistermorgen op een persconferentie verklaard, dat de Europese commissie in de toekomst regelmatig overleg zal plegen over landbouwvraagstukken met de zes ministers van landbouw. Dit be tekent dus, dat het permanente orgaan van de Europese Economische Gemeenschap in nauw overleg treedt met de zes regeringen over deze problemen. De conferentie heeft gisteren tijdens een plenaire vergadering een resolutie aangenomen. Hierin wordt er o.m. op gewezen, dat de stijging van de land- bouwproduktie gedurende de laatste jaren sterker is geweest dan de toe neming van het verbruik van land- bouwprodukten. In de resolutie wordt vastgesteld dat de landbouw gezien dient te worden als een integrerend onderdeel van de economie en als een wezenlijke factor van het maatschappelijke leven. Er dient naar evenwicht tussen produktie en afzetmogelijkheden te worden ge streefd. Het instellen van een onderzoek naar de kapitaalbehoeften zal nood zakelijk zijn om over te gaan tot de verbetering van de landbouwstruc tuur tijdens de overgangsperiode. De invloed van de nationale marktorga nisaties op de produktie en de spe cialisatie zal een ontwerp van studie moeten uitmaken. Bovendien zal een overzicht moeten worden opgesteld van de maatregelen en factoren, die van doorslaggevende invloed zijn op de voorwaarden voor concurrentie in de landbouw binnen de Gistermorgen is een olifant van Diergaarde Blijdorp, terwijl hij bereden door een oppasser een rondgang in de tuin maakte, bij het beververblijf door het wegdek gezakt. De berijder voelde het dier op eens onder zich wegglijden, meer dan een meter diep, en raakte zelfs piet beide voeten de grond. Aan-. vankelijk meende hij, dat de oli fant onwel was geworden en in el kaar was gezakt. Dit bleek echter niet zo te zijn. Toen de oppasser van haar rug sprong, bracht „Ka- mala" haar voorpoten op het vaste weggedeelte en trok daarop de achterpoten bij. Ze heeft var val geen nadeel ondervonden. de Of de bevers, die ter plaatse hun „burcht" hebben gebouwd, meer uitgangen hebben gemaakt, is nog niet met zekerheid te zeggen. Het is wel mogelijk dat zij op deze ma nier het wegdek hebben onder mijnd. Gezien de betekenis van het familie bedrijf in de Europese landbouw en de eenparige wens tot behoud van het ge zinskarakter van deze bedrijven die nen alle mogelijke middelen te worden aangegrepen om de economische capa citeit en het vermogen om te kunnen concurreren van de gezinsbedrijven te doen toenemen. Het gaat hierbij o.m. om herscholing van de beschikbare ar beidskrachten en een sterker doorge voerde industrialisatie van de platte landsgebieden. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hei besle bed i ooil gemsski ,||||l .Iljlf DE BILT ZEGT: Onweer. Veranderlijke bewolking met kans op onweer, maar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Druk kend weer met ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1