Kamer aanvaardt verenmotie van socialisten en roomsen 10 Vijftig jaar CHU op grootse wijze Dienstplicht voor de B.B. Vrijstelling bepleit voor personen, fietsen brommers Na aug. nog ongeveer 6500 Nederlanders in Indonesië EERBERICHT protestants-christelijk dagblad voor zeeland AR EN VVD STONDEN ALLEEN VIJF VRAGEN VAN VERKERK Frans* Algerijnse onderhandelingen? Nota van Gromyko aan Amerika Veren-'nterpelhtie DONDERDAG 1958 JULI Straks Indrukwekkende dienst in Domkerk Besluit van regering Mededeling van minister Klomgé Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Ter neuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4054 Directeur: JACQ DE SMIT „De Kamer, gehoord de verklaring van de minister van verkeer en waterstaat, afgelegd in de ver gadering van de Tweede Kamer der staten-gene- raal van 9 juli 1958, dat de provincie Zeeland tot verhoging van de veergelden op de veren over de Wester-Schelde dient over te gaan, alvorens een tweede nieuwe boot kan worden aangeschaft; overwegende, dat het in dit verband het meest juist zou zijn, als basis voor de tarieven op de ve ren over de Wester-Schelde ten hoogste uit te gaan van de besparing, welke de gebruikers van de veren door het vervoer op de veren op hun ver voerkosten verkrijgen; overwegende, dat echter 's lands financiën op het ogenblik dwingen tot be perking van het tekort op de exploitatie van de veren over de Wester-Schelde, zodat althans tij delijk noodzakelijk is, voor een gedeelte van het vervoer hogere tarieven te stellen; overwegende, Deze motie, ingediend door de heer Van den Heuvel en mede getekend door een viertal andere KVP-kamerleden werd gisteren als sluitstuk van de dis cussie over de veertarieven voor de Wester-Schelde en tegen het nadrukkelijk advies van de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, in bij zitten en opstaan aangenomen. Alleen de fracties van de AR en van de VVD bleven zitten, zodat er wel een overduidelijke meerderheid was. Alle aanwezige leden van de CH (alleen de heer Van der Peijl, de andere leden waren door het jubileum van de CHU afwezig), de SGP (alleen de heer Van Dis, de heer Kodde was wegens ziekte afwezig), de KVP, de PvdA en de beide communis tische groeperingen waren gaan staan. Daarvoor was met dezelfde stem menverhouding aanvaard een even eens ten sterkste ontraden motie Wes terhout. (PvdA), waarin werd uitge sproken, dat de mogelijkheid van vrij vervoer van voetgangers, rijwielen en rijwielen met hulpmotor gehandhaafd dient te blijven. Daarentegen was met 75 tegen 23 stemmen verworpen een motie-Ver kerk (A.R.) mede ondertekend door de heren Visser (WD), Van der Peijl (CH) Van Dis (SGP) en Smallen- broek (AR), Alleen de vertegenwoordigers van deze partijen stemden voor, met drie vertegenwoordigers van de commu nistische groep-Gortzak. Tegen, stem den in sterke eendracht de KVP, de PvdA en de communisten van de groep-De Groot. MOTIE-VERKERK De motie-Verkerk, die door de mi nister „bepaaldelijk ontraden" werd, De heer Verkerk stelde met be trekking tot zijn interpellatie over de verenkwestie de volgende vragen: 1. is de minister niet van oordeel dat de voorgenomen beslissing ten aan zien van de veerrechten op de Wes terschelde moeilijk in overeen stemming is te brengen met de tot dusverre in 't algemeen gevoerde liberalisatiepolitiek met betrekking tot de niet fiscale lasten op verkeer en vervoer, waarbij geen vergoeding meer wordt gevorderd, wanneer een veerverbinding wordt vervan gen door een vaste oeververbinding via brng of tuimel? ONEVENREDIGE SCHADE 8» is de minister niet van mening, dat doordat ten aanzien van de ver binding van Zeeuws-Vlaanderen met overig Nederland van een ge heel andere gedachtengang wordt uitgegaan, dat n.I. voorlopig nood zakelijke verbeteringen, welke de wachttijd tot een verwezenlijking van een vaste oeverbinding moeten vullen voor een belangrijk ge deelte moet worden vergoed Zeeuws-Vlaanderen in zijn econo mische ontwikkeling onevenredig wordt geschaad of belemmerd? 8. is de minister niet van oordeel, dat een evenwichtige ontwikkeling van ons vaderland, met name voor de gebieden als Zeeuws-Vlaande ren, de verwezenlijking van goede en financiëel dragelijke verbinding veronderstelt en vereist? VOOROORLOGS 4. betekent de voorgenomen beslis sing ten aanzien van Zeeuws-Vlaan deren niet een terugvallen op de situatie van 1939 met als gevolg, dat een belangrijk Nederlands ge biedsdeel zich zijns ondanks weer meer op België dan op Nederland zal gaan oriënteren? 5. moet de vervoerspolitieke plaats bepaling van Zeeuws-Vlaanderen derhalve niet losgemaakt worden van de uitslag van geldelijke waar deringen zonder meer en de oplos sing gezocht worden in het toepas sen van algemene regels voor een evenwichtige ontwikkeling van Nederland als geheel op Zeeuws- Vlaanderen in praktijk brengen van de liberaiisatiegedaclite ten aan zien van de lasten, drukkend op verkeer en vervoer, welke elders in Nederland reeds zulke vrucht bare resultaten heeft opgeleverd. was na een wijziging (die we tussen haakjes aangeven) als volgt geformu leerd: „De kamer, gehoord de besprekin gen over de veerrechten op de Wes ter-Schelde; spreekt als haar oordeel uit, dat, wanneer wegverbindingen van belang voor het doorgaande ver keer door natuurlijke barrières wor den onderbroken, er, zolang de verwe zenlijking van het stelsel van vrije dat de integratie van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overige deel van Nederland in geen geval ge doogt, dat de verhoging van tarieven zal werken ten opzichte van voetgangers en de algemeen ge bruikelijke vervoermiddelen nl. rijwielen en rij wielen met hulpmotor; spreekt al haar oordeel uit a. dat het huidige vrije vervoer van voetgangers, rijwielen en rijwielen met hulpmotor dient te worden gehandhaafd; b. dat overigens de voorgenomen verhoging van de tarieven uitdrukkelijk als een maximum en voorts slechts als een tijdelijke maatregel be hoort te worden beschouwd; nodigt de minister uit, de voorgenomen tarief- bepaling in bovenstaande zin te willen herzien en het daarheen te leiden, dat de tijdelijke maatregel van de overblijvende verhoging voor zo kort mo gelijke duur zal gelden". geen blaam treft. Die is zelfs verder gegaan dan begrotingstechnisch op zijn weg lag. Wat hem echter het meest tot zijn spreken bewoog, was, dat wij er niet in geslaagd zijn, het verenvraagstuk in ons land tot een oplossing te bren gen. Zfjn hoofdpunt was dan ook, dat er een tegenstelling is tussen de vrije bruggen en tunnels en de onvrije ve ren en als gevolg daarvan een ernsti ge moeilijkheid voor de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen. Spr. wilde gaan in de richting van liberalisatie, vrij stelling van de weggebruiker van de kosten van de weg, voorzover die niet fiscaal geheven worden. Hij wilde voorts streven naar een bewust beleid in samenspel met de ontwikkeling van de streek, die veren behoeft. BEWEGENDE WEG De veerdienst is, zo kan men zeg gen, een vervoersprestatie, een be wegende weg en dat moet betaald worden. Maar spr. wil de rivier lie ver zien als een barrière in de ver binding. De veerkosten kan men zien als een vergoeding voor de gemaakte kosten, waarbij het tarief kan wor den gecompenseerd door de bespa ring op het vervoermiddel. Spr. constateerde, dat uit hetgeen de regering voor het wegverkeer doet, blijkt, dat er in principe geen verzet is tegen vrije verbindingen. In dit ver band noemde spr. als bewijs de ophef fing van de wegentollen. Ook op de bruggen wordt geen tolgeld geheven. Maar daardoor krengt men np juist de tegenstelling tussen vrije verbindingen en belaste onderbrekingen. (Vervolg op pagina 7). Doch thans zien vjj nog niet, dat Hem alle dingen on- onderworpen zijn". Hebreeën 2 vs 8c. Deze van tijd tot tijd op kook hitte gebrachte wereld laat ons veel zien: militaire parades, foto's van atoomontploffingen en geïllus treerde reportages van de samen komsten der politici. Wij zien het machtsvertoon van deze wereld en soms is het alsof het schaterlachen van de satan In de hel weergalmt over de aardbol. En wat zien v.ij van Jezus? Wij willen Hem ln Zijn konink lijke majesteit als Heerser zien. Wacht nog even, zegt de Bijbel, zegt God. Thans zien u Jezus' heerlijk heid nog niet. Maar eens zult u het toeh wel zien. Het is genade, dit te mogen ge loven. „Uw koninkrijk kome". Noog steeds geweervuur in Beiroet Opstandelingen hebben in de afge lopen nacht de woning van de oudste zoon van president Sjamoen in Bei roet beschoten. In het vuurgevecht dat daaruit ontstond werden vier of vijf van de aanvallers gedood, terwijl drie militairen van de regeringstroepen die de woning beschermden, werden gewond. Sjamoen jr. bleef ongedeerd. Twee beelden van het bezoek van de Russische premier en partij- secrtaris Nikita Chroesjtsjef aan oost-Berlijn, waar hij met een zes man sterke delegatie het vijfde congres van de Oostduitse commu nistische partij bijwoont. Op de bovenste foto de aankomst van Chroesjtsjef. (wuivend links). Hij zit naast zijn Oostduitse ambtge noot Walter Ulbricht. Op de ach terbank zien we de Oostduitse pre mier Grotewohl. De onderste foto laat zien hoe Chroesjtsjef, staande op een eretribune voor het Oost- berlijnse station een parade van Oostduitse troepen gadesloeg. Volgens het onafhankelijke Egyp tische blad „AI Achbar" zijn er thans te Geneve geheime besprekingen aan de gang tussen de regering-De Gaulle en vertegenwoordigers van het Alge rijnse bevrijdingsfront. Het doel zou zijn tot een voor beide partijen aan vaardbaar compromis te komen en zo de Algerijnse kwestie op te lossen. MINISTER ALGERA veren niet wel mogelijk blijkt, slechts plaats is voor heffing van tarieven, (die gebaseerd zijn op de besparing, die de gebruikers van de veren door 't gebruik daarvan verkrijgen, zulks met het oog op) de belangen van het be trokken gebiedsdeel en de betekenis van dat gebiedsdeel voor een even wichtige ontwikkeling van geheel Ne derland". Aan deze beslissingen, die om ruim 6 uur vielen, was een brede discussie voorafgegaan. Deze begon om ongeveer half 2 en werd om 5 uur een half uur onderbroken, om de minister gelegenheid te geven, zijn beantwoording te overwegen. BREED BETOOG De heer Verkerk heeft in een breed betoog gepoogd, zijn interpellatie een breder basis te geven dan alleen de veertarieven over de Wester-Schelde. Wel was zijn eerste uitgangspunt voor het aanvragen der interpellatie geweest, iets te zeggen over het ge beuren rondom de verhoging van de veertarieven. Hij distancieerde zich echter, evenals later de vertegenwoor digers van alle andere fracties, behal ve die van de communisten, van de onwaardige strijdmiddelen, die ge bruikt werden, maar anderzijds toch ook van hen, die de moeilijkheden van Zeeuws-Vlaanderen niet kennen. -mppap- Hlj sprak ook uit, dat de ministerse zaken, mr. Struyeken m Binnen de eeuwenoude muren van de Domkerk is gistermiddag de viering van het 50-jarig bestaan van de Christelijk Historische Unie begonnen met een indrukwekkende wijdings- en dankdienst. Voor ganger in deze dienst was dr. P. A. Elderenbosch, Ned. Herv. predikant te Amersfoort, 's Middags heeft tijdens een bijeenkomst, die in de Utrechtse stadsschouwburg werd gehouden, de voorzitter van het comité 50 jaar CHU, de bejaarde senator, mr. dr. G. Kolff, aan de gouden Unie het jubileumgeschenk aangeboden: een fonds, waarvan de gelden door leden en sympathiserenden met de Unie zijn bijeen gebracht. Een plechtig moment in de middagvergadering was voort, toen de heer H. W. Tilanus het voorzitterschap overdroeg aan zijn op volger, mr. H. K. J. Beernink. In de wijdingsdienst bepaalde dr. El derenbosch zijn gehoor bij de woor den uit Hebreeën 11 vers 10: „Want hij, Abraham, verwachtte de stad, waarvan DE REGERING heeft besloten een dienstplicht in te voeren bij de bescherming burgerbevolking. Dit heeft de minister van binnenland- „Wanneer de evacuatie als geëin digd kan worden beschouwd het laat zich aanzien dat dit met het ver trek van* het s.s. Waterman medio au gustus a.s. het geval zal zijn zullen naar schatting uiteindelijk nog onge veer 6500 Nederlanders in Indonesië achterblijven. Aangenomen kan worden, dat deze groep zal bestaan uit personeel van particuliere ondernemingen en kleine zakenlieden, alsmede uit 'n aantal ge pensioneerden en gesteunden". Dit deelt de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, schriftelijk aan de commissie uit de Tweede Kamer voor de repatriëring uit Indonesië mede. De minister herinnert er aan, dat op 1 december 1957 er naar schatting nog ruim 45.000 Nederlanders in Indonesië waren. Van 1 december 1957 tot 1 juni 1958 waren van hen reeds rond 33.000 vertrokken. deeld tijdens een bijeenkomst van journalisten. De regering heeft steeds de vrij willigheid in deze burgerdienst de volle kans wilen geven. Teleurgesteld is men niet, want er zijn thans om streeks 160.000 mannen en vrouwen als vrijwiligers ingeschreven. Voor de brandweer, reddingsdienst, de genees kundige dienst en de verbindingsdienst zijn niet genoeg mensen beschikbaar. Het is de bedoeling deze vrijwilli gers te recruteren uit de dienst plichtigen, die geen mobilisatiebe stemming hebben. Dit om de oplei ding niet te lang te doen duren en de kosten zo laag mogelijk te hou den. In beginsel rust de noodwachtplicht op alle inwoners van het rijk, die de leeftijd van 18 en nog niet van 65 jaar hebben bereikt. Als noodwachtplich- tigen zullen worden ingeschreven en ingelijfd de in de betrokken gemeen ten wonende militaire dienstplichti gen van 26 jaar en ouder, die door deze inlijving de status van buitenge woon dienstplichtigen zullen verkrij gen en dus geen militaire oorlogsbe stemming. Zij zullen noodwachtplich- tige blijven tot hun 40ste jaar, tenzij zij in Indonesië gediend hebben, in welk geval zij tot hun 35ste nood- wachtplichtig zullen blijven. Waarschijnlijk zal in het najaar 1958 een begin worden gemaakt met de in schrijving van de noodwachtplichti- gen. De taak van de opgeroepenen zal zijn het volgen van opleidingscursus sen en het bijwonen van oefeningen. de ontwerper en bouwmeester God is". In de jubileumbijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door minister Staf en Helders, voerde als eerste het woord mi', dr. G. Kolff. Hij schetste uitvoerig de wordingsgeschiedenis van de CHU, waarover wij in ons blad van zaterdag en dinsdag reeds uitgebreid schreven. Jubileumbedrag Hulde en dank bracht hij de heer Kolff aan de scheidende voorzitter, de heer H. W. Tilanus. Aan het slot van zijn toespraak bood mr. Kolff namens het jubileumfonds een be drag van f 22.000,aan, waarvan 50 pCt is bestemd voor de jhr mr. A. F. de Savornin Lohman Stichting en 50 pCt voor het dagelijks bestuur. Mr. W. Schokking sprak over het verband tussen verleden en marsroute der CHU. Hij stelde de situatie van 1908 tegenover die van 1958. De Unie, zo zei hij, is steeds welbewust geen kerkelijke partij geweest. Ook al is dit steeds zo geweest, haar beginselpro gram veronderstelt wel een klankbo dem van kerkelijke huize. En onder die behuizingen is de Hervormde kerk de belangrijkste, aldus mr. Schokking. In tegenstelling tot bij de Geref. kerken zijn de Hervormde gezinnen, volgens hem, reeds lang te klein geworden, hetgeen hij in allerlei opzicht in be dreiging voor onze volkskracht noem de. Mr. Schokking betreurde het, dat de leiding der Hervormde kerk aan dit verschijnsel onvoldoende aandacht schenkt. Toch was hij van mening, dat menige boodschap van de Hervormde kerk het denken der CHU ten zeerste bevrucht. Grote rol Namens de regering sprak minister Staf. Hij merkte op, dat de CHU in de afgelopen 50 jaar een belangrijke rol heeft gespeeld, ondanks het feit, dat de buitenwacht vaak gezegd heeft, dat in de Unie geen eenheid was te bespeu ren. Namens de regering sprak de minis ter zeer waarderende woorden voor de wijze, waarop de heer Tilanus in een reeks van jaren 's lands zaak be hartigd heeft. Afscheid In zijn afscheidstoespraak verheug de de heer Tilanus zich over het steeds groeiende aantal mannen en vrouwen dat het christelijk beginsel aanhangt. Het laatste voorstel van de heer Tila nus was het zenden van een telegram aan H.M. de Koningin, .waarin de CHU haar dankbaarheid uitspreekt voor het In volle vrijheid gedurende 50 jaren kunnen arbeiden op staatkundig ter rein onder het huis van Oranje. De heer Tilanus werd benoemd tot adviserend lid van de CHU. Gebreken De nieuwe voorzitter van de CHU, mr. H. K. J. Beernink heeft bij de aan vaarding van zijn functie de vinger gelegd op enige gebreken, die er, vol gens hem, in de CHU zijn. De partij kan veel sterker zijn, dan zij momen teel is, met de ruim 800 kiesverenigin gen en de ongeveer 45.000 leden. Een tweede gebrek noemde mr. Beernink het tekort aan geldmiddelen. Volgens spr. bestaat er verder in de kring van de CHU nog een gebrek aan elan. De ware bezieling was bij de laatste verkiezingen vaak afwezig. Ook kon mr. Beernink tal van goe de eigenschappen noemen: trouw, binding, open staan naar alle kanten, vrijheidsbegrip en gouvernementeel karakter. Wanneer de CHU een fusie zou aan gaan met een andere partij zou dat, volgens hem, betekenen dat de Unie zou verdwijnen. Het eigene van de CHU, haar eigen plaats in ons volks leven, dit alles, zou het onverstandig maken onder de huidige omstandig heden de Unie te doen opgaan in een groter verband. De jubileumvergadering werd be sloten met een rede door prof. dr. G. C. van Niftrik. Hij sprak over de beide bijvoegelijke naamwoorden christelijk en historisch, die de vijftig jaren Unie karakteriseren. Over de conferentie te Genève Da Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren een nota gezonden aan de V.S. over de conferentie te Genève. Hierin wordt gezegd, dat de Ameri kaanse regering er voor uit de weg gaat een definitief antwoord te geven op de vraag of men op de conferentie te Genève de kwestie van de algemene en ogenblikkelijke staking van de kernwapenproeven kan behandelen. Later afkoeling Aanvankelijk warm en overwegend zonnig. Later van het westen uit tij delijk meer bewolking, ten noorden van de grote rivieren gevolgd door enige daling van de temperatuur. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1