Syrische soldaten ver doorgedrongen op Libanees gebied 9 Bewijzen van V-N.-waarnemers BARBARA VERKOCHT GEHUURDE A UTO ZES MAAL Geen Nederlandse militairen naar het Midden-Oosten «MmiÜManw Nederlandse landbouw- atie stelt voorwaarden deleg Tweede boek van nieuwe B.W. door Tweede Kamer aanvaard Het rijk verspeelt bijna twee miljoen bij niet-invoering van Westerscheldetarieven (r PROT ESIANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij begin van vakantie dodelijk verongelukt Sproeivliegtuig neergestort Memorandum in Stresa Drie jaar voor schietpartij Communisten wonnen flink in Finland Gevaar van haven stakingen in Londen C.N.V. royeert handelsreizigers Totaliteit HIMMLER GESCHOKT Minister Algera antwoordt Eerste Kamer In elf Zeeuwse bedrijven kortere werktijden raó DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per 'week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4053 Directeur: JACQ DE SMIT DE LIBANESE minister van contact met de waarnemers van de Verenigde Naties, Moecheiber, heeft gisteren gezegd, dat de waar nemers bewezen hebben, dat Syrische soldaten „ver op Libanees grondgebied' 'zijn doorgedrongen. Zij hadden nl. de regering een kaart gezonden, waarop de plaats stond aangegeven, waar zij op 25 juni een compagnie Syrische militairen hadden gezien. Deze plaats was drie en een halve kilometer van de Syrische grens gelegen. In de zakenwijk van Beiroet is gis termorgen een zware springlading tot ontploffing gebracht, waardoor een groot warenhuis in brand is geraakt. De springlading bevond zich in een grote bestelauto, die op een druk kruis punt was verlaten. Er is een dode en er zijn ongeveer twintig gewonden van wie tien ernstig, bij de ontploffing. OFFENSIEF Volgens door de regering ontvangen berichten bereiden de rebellen een of fensief voor in Bekaa en in het noor den van het land. Gematigde politici doen pogingen om een in brede kring aanvaardbare kan didaat te vinden voor de presidents verkiezing door de kamer van afge vaardigden. De meeste hoop is geves tigd op oud-president Alfres Naecache. GEEN HOLLANDSE SOLDATEN Er is reden om aan te nemen, dat onder de huidige omstandigheden geen officieel verzoek tot de Nederlandse re gering zal worden gericht een klein detachement militairen ter beschikking te stellen ter assistentie van de waar nemers van de V.N. In Libanon. Gisteren heext H.K-.Jti. Prinses Beatrix in de vishal van Scheve- ningen een bijeenkomst bijge woond van vijfhonderd Nederland se poliopatiëntjes. Op de bovenste foto; de aankomst van de Prinses bij de hal tussen twee erehagen van redders en Scheveningse vrou wen in klederdracht. Op de onder ste foto: de Prinses in gesprek met een van de patiëntjes, onder wie zij versnaperingen uitdeelde (voor het verslag zie pagina 3). Twee Hengelose jongemannen zijn gisteren in Ahaus (Westfalen, Duits land), toen zij op hun scooter op weg waren naar Italië, tegen een vracht auto met aanhangwagen gereden waardoor een van hen, de 22-jarige W R. vrijwel op slag werd gedood. Zijn tochtgenoot, de 23-jarige F. de V., bleef ongedeerd. De jongelui wa ren nog maar 25 kilometer van huis, toen het ongeval gebeurde. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de scooter W. R., met onverminderde snelheid een voorrangs- weg overstak. Men neemt aan dat hij het verkeersbord voor deze weg of niet heeft gezien of van de betekenis ervan liiet op de hoogte was. Een Duits eenmotorig vliegtuig is gisteren tijdens sproeiwerkzaamheden in de Noord Oost Polder neergestort, nadat het een boomtop had geraakt. De 36-jarige piloot Ernt Nebendahl uit Holstein liep slechts lichte verwondin gen op. Het toestel kwam terecht in een aardappelland van de landbouwer W. L. Jansen aan de Luttelgeesterweg en werd zwaar beschadigd. De machi ne, die was gecharterd door een vlieg bedrijf te Rotterdam ter assistentie van de andere sproeivliegtuigen, was vrijdag in de Noord Oost Polder aan gekomen. De kolenrantsoenering zal in Enge land volgende week maandag opgehe ven worden. Zonnig en vrij warm Droog, zonnig en vrij warm weer. Meest zwakke westelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.32 u., onder 20.58 u. Maan op 0.18 u., onder 14.46 u. Hoogwater donderdag 10 juli: Vlissingen: 8.22 u. 1.43 m., 20.45 u. 1.46 m. Terneuzen: 8.47 u. 1.61 m., 21.07 u. 1.64 m. Wemeldingt: 9.49 u. 1.48 m., 22.10 u. 1.24 m. Zierikzee: 9.22 u. 1.28 m., 21.39 u. 1.04 m. De Nederlandse delegatie heeft op de landbouwconferentie in Stresa een memorandum ingediend, waarin het Nederlandse standpunt wordt uiteengezet met betrekking tot de vraagstukken, die zijn ontstaan door de instelling van de gemeenschappelijke markt. De E.E.G. kan voor Nederland gunstige perspectieven bieden, zo wordt gezegd, daar de Nederlandse landbouw in staat is kwaliteitsprodukten tegen redelijke prijzen te leveren. Er moet echter aan enkele voorwaar den worden voldaan, waarvan de drie volgende de voornaamste zijn: 1. het moet mogelijk zijn grondstoffen op gunstige voorwaarden in te voe ren, d.w.z. met een minimum aan douane- en andere formaliteiten; 2. de produktie moet efficiënt en ra tioneel zijn en 3. er moet vrije toegang tot de bui tenlandse markten zijn. Deze vrij „liberale" oriëntering, die contrasteert met de positie van andere delegaties, Frankrijk voornamelijk, wordt gemotiveerd met de bijzondere structuur van de Nederlandse econo mie, die sterk van de export afhanke lijk is. De kostprijs moet zo laag mo gelijk worden gehouden om met succes op de buitenlandse markt te kunnen concurreren. FRANS MEMORANDUM De Franse delegatie heeft in een memorandum als haar mening te kennen gegeven, dat men met het oog op de vermindering van de land bouwbevolking in de E.E.G. maatre gelen moet bestuderen om een nieuw optimaal peil voor de landbouwende bevolking in de verschillende landen vast te stellen. Voorts achtten de Fransen het nood zakelijk om het type van de gezins- landbouw, zoals dat overheerst in de gemeenschap, te handhaven zij het met aanbrenging van zekere wenselijke wijzigingen. In het memorandum wordt gesteld dat het_ onmisbaar is op grote schaal gelden in de landbouw te beleggen. Minister-president dr. Drees heeft dit meegedeeld, in antwoord op vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Eerste Kamer, de heer Segers. De Nederlandse regering heeft wel beves tigend geantwoord op een informele vraag van Hammarskjoeld over de mo gelijkheid tot terbeschikkingstelling van een klein detachement. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft H. uit Oploo, die op 23 juni te recht stondj omdat hij op 2 juni van het vorige jaar pistoolschoten had ge lost op familieleden van zijn verloof de, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De procureur generaal had tegen hem vier jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling geëist. De ver dediger van Chr. zal namens zijn cliënt tegen dit arrest cassatie aantekenen. Bejaarde wielrijder omgekomen Dinsdagmorgen om half tien is de 77-jarige gepensioneerde timmerman H. J. van Oldeniel uit Schalkhaar op de provinciale weg te Deventer-Raal- te bij het plotseling oversteken door een auto gegrepen en gedood. De in matige gang achter hem rijdende heer D. uit Delft, probeerde door remmen en uitwijken nog een ongeluk te voorkomen, maar de wielrijder kwam op de motorkap terecht en sloeg zo hard met zijn hoofd tegen de voorruit dat hij direct overleed. De communistische -volksdemocrati- sche unie en de conservatieve nationa le coalitiepartij hebben aanzienlijk winst geboekt bij de Finse parlements verkiezingen. De communisten hebben zeven zetels gewonnen en de conservatieven vier. De agrariërs en de Finse volkspartij leden aanzienlijke verliezen. Koningin Elizabeth van Engeland lijdt aan een acute dijholteontsteking en houdt het bed. In de ontwikkeling van de kwestie der lonen van de havenarbeiders in Engeland heeft zich een keer ten kwa de voorgedaan, aldus meldt de 'Times', doordat de besprekingen tussen de vakverenigingsvertegenwoordigers en de verzoeningsinstantie van de rege ring in het slop geraakt schijnen te zijn. O' Leary, de secretaris voor de ha venarbeiders van de grote vakbond van transport en andere arbeiders verklaarde zeer teleurgesteld te zijn. Men wilde thans rapport uitbrengen aan een landelijke conferentie voor de havenarbeiders. De vakverenigingen wensten geen staking maar zij waren vastbesloten een loonsverhoging tot stand te brengen en daartoe zou een staking noodzakelijk kunnen worden, zo zei O' Leary. Britse soldaten gedood op Cyprus Er zijn gistermorgen bij een aanslag te Famagusta op Cyprus twee Britse soldaten dodelijk getroffen, aldus is of ficieel te Nicosia bekendgemaakt. Er is onmiddellijk een uitgaansver bod afgekondigd. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het twee de boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek aangenomen. Gistermiddag heeft ze nog een aantal op dit boek ingediende amendementen behandeld, waarvan er verschillende werden aan genomen, ingetrokken dan wel ver worpen. Verworpen werd o.m. het amendement-van Rijckevorsel (kath. v.), dat beoogde het preventief over heidstoezicht, dat aan de erkenning van een vereniging voorafgaat, af te schaffen. Verder wilde die volledige het een vereniging, rechtspersoonlijkheid begeert, doen erkennen bij notariële stemming, akte, terwijl de regering heeft voorge steld deze erkenning te doen plaats vinden na afgifte van een ministeri ele verklaring van geen bezwaar. Tegen het katholieke amendement stemden de P.v.d.A., de C.H., de A.R. Versteeg, de K.V.P.-er Roolvink en de dissidente communisten Gortzak, Wa genaar, Brandsen en mevr. Lips-Odi- not. Vóór stemden de KV.P.-fractie (met uitzondering dus van de heer Roolvink), de A.R., de V.V.D., de S. G.P. en de communist Bakker (groep De Groot). De stemmen van de heren Roolvink en Versteeg, die een van hun fracties afwijkend standpunt huldig den, gaven dus de doorslag bij de Eisenhower en Dulles in Ottawa President Eisenhower en minister Dulles zijn gisteren naar Ottawa ge gaan voor besprekingen met Canadese leiders. Het overleg zal drie dagen du ren. Men verwacht dat de besprekingen zullen gaan over samenwerking bij de verdediging van het Amerikaanse con tinent en over een reeks economische kwesties. Turkije sluit grens voor Syrië Volgens het Syrische ministerie van binnenlandse zaken heeft Turkije de Syrisch-Turkse grens gesloten en Sy- riërs, ook hen die een vergunnning hebben, de toegang tot Turks grondge bied te ontzeggen. Het ministerie te Damascus noemt deze maatregel „on gerechtvaardigd". Vele Syriërs hebben land en plantages op Turks gebied. Tijdens de gistermiddag te Utrecht voortgezette vergadering van het christelijk nationaal vakverbond is de Nederlandse christelijke handels reizigersvereniging geroyeerd als lid van het C.N.V. Dit royement gaat in op 1 juli 1959. Aanleiding hiertoe is het feit, dat deze organisatie zich, ondanks de uitspraak van de geschillencommissie van het C.N.V. dat zij federatieve samenwer king met de Christelijke beambten- bond dient aan te gaan, hieraan geen gehoor wenst te geven. De secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond deelde nog mede, dat het ledental van het C.N. V. in het eerste kwartaal van 1958 gestegen is met 929. Het totaal aan tal bij het C.N.V. aangesloten leden bedraagt thans 219.587. WOENSDAG 1958 JULI „Voortaan gaf de kamerdienaar hun groenten". Daniël 1 vs 16. Daniël weigerde de Babilonische spijzen, omdat hij ernstige bezwa ren had tegen de heidense gerech ten. De maaltijd was aan het hof van Nebukadnezar in de sfeer van de religie getrokken. De spijzen en dranken werden aan de afgoden gewijd. Dat was de totaliteit van het heidendom. Zelfs het eten in dienst van de leer. Het beginsel beleefde men, ook tijdens de maaltijd. Wij zien eenzelfde totaliteit thans bij het communisme. Veel Christenen, die de zondag voor de godsdienst bestemmen en op de andere dagen hun eigen le ventje leiden, worden door oud en modern heidendom beschaamd. Zullen ook wij niet Christus die nen met ons hele leven, elke dag en ieder uur? Heinrich Himmler, de gevreesde leider van de SS, was eens zo geschikt toen hij de executie door een vuurpeloton van joden en communisten in Minsk meemaakte, dat hij met walging uit riep: „Nee, zo moet het niet. We moeten nieuwe en humanere manie ren voor het doden op grote schaal vinden". Dit vertelde als getuige een vroegere SS-generaal, Von dem Bach-Zelews- ki, in een proces tegen tien vroegere gestapo-officieren, dat te Ulm wordt gevoerd. Volgens de generaal waren de executies uiterst correct uitge voerd. Himmlers onsteltenis had zijns inziens echter „het uur waarop de gedachte van de vergassing van joden werd geboren" ingeluid. De tien terechtstaande gestapo-officie ren zijn beschuldigd van moord of medeplichtigheid aan moord op meer dan 5.000 joden, die in 1941 in Li- tauen werden neergeschoten. Wanneer op de veren over de Wes- terschelde geen tarieven zouden wor den ingevoerd voor personen, fietsen en bromfietsen, zou het rijk daardoor naar raming voor het jaar 1 augustus 1958-1 augustus 1959 rond f 1.634.000 Deze foto laat zien hoe de Ameri kaanse textiel-miijonnair Bernhard Goidfine, in pyama gekleed, mid den in de nacht te Washington een persconferentie hield, nadat een verborgen microfoon was ont dekt in de suite van het Sheraton- Carlton-hotel, bewoond door Jack Lotto, een van de publiciteits- mensen van Goidfine. Lotto be weert te hebben ontdekt, dat hij via deze microfoon werd afge luisterd door baron Shacklette, hoofd van de sub-commissie uit het Amerikaanse huis van afgevaar digden, welke is belast met het onderzoek naar de verhouding tussen Sherman en Adams, per soonlijk adviseur van president Eisenhower, en Goidfine. Deze laatste noemde het ontdekte o.m. „nog erger dan de Gestapo hebt een schuld van In het vorige najaar heeft de 32- jarige Barbara van der V. uit Den Haag een auto gehuurd en daarna zes maal verkocht. Toen ze het voor de zevende keer probeerde liep ze tegen de lamp. Ze vertelde aan baar klanten dat ze een nieuwe auto ging kopen. De klant kon haar oude auto kopen, maar moest alvast handgeld geven. Als ze dan haar nieuwe apto zou hebben ging de koop definitief door. Zo betaalde o.m. een werktuig kundig tekenaar de vrouw f450, handgeld. In de loop van het vorige jaar had Barbara van der V. ook al een rijwielhandelaar opgelicht voor een flink geldsbedrag met het ver haal, dat ze een lucratief fruithan- deltje wilde ondernemen. SPIJT Gistermorgen stond ze terecht voor de rechtbank in Den Haag. Ze zei dat ze er erg veel spijt van had en alles wilde terugbetalen. „Dat kunt u toch niet", zei de president, mr. H. Stoffels. bent failliet ver klaard en f20.000,—" Die schuld had de vrouw gemaakt omdat ze een alimentatieafkoop van ongeveer f30.000,voor haar kind verwachtte. Ze had gedacht alles te betalen als dat geld los zou komen. LICHTZINNIG Het voorlichtingsrapport noemde Barbara van der V. oppervlakkig en lichtzinnig. De psychiater was tot de conclusie gekomen dat ze niet hele maal toerekeningsvatbaar is. De officier van justitie vorderde tegen de vrouw een gevangenisstraf van één jaar, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en drie jaar proef-maakte hij een minder ontvangen, namelijk f 1.511. 000 wegens vrijstelling van personen en f123.000 wegens vrijstelling van fietsen en bromfietsen. Hiertegenover staat een geraamde opbrengst in dezelfde periode van f3.500.000 volgens de tarieven, die in overleg tussen de minister en gedepu teerde staten van Zeeland zijn opge steld en waarbij rekening is gehouden met tienvaartenboekjes voor personen fietsen en bromfietsen en twintig- vaartenboekjes voor personen- en vrachtauto's, en een geraamd totaal der exploitatiekosten van f6.000.000. Het bedrag van f 1.634.000 zou met rond f 300.000 kunnen worden vermin derd, als voor passagiers in de eerste klasse het nu nog geldend tarief van twintig cent gehandhaafd zou blijven. Mnister Algera heeft dit meegedeeld in een brief aan de eerste kamer. In de maand juni werd in 767 onder nemingen door 28.916 mannen in totaal 1.455.630 uren en door 7.028 vrouwen 324.029 minder gewerkt dan bij een 48- urige werkweek het geval zou zijn ge weest. Het gemiddelde aantal werk uren per week per werknemer ten. aanzien van wie van de vergunning gebruik werd gemaakt bedroeg 38,6. In Zeeland werd korter gewerkt in 11 bedrijven. Het aantal uren voor mannen beliep 7.396, voor vrouwen 6.216. Er werd ook nog overgewerkt in juni, n.l. 357.296 uren, tegen 820.350 in juni 1957. tijd. De heer L. de Groot, erevoorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, is door Koning Bou- dewijn benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II. Sinds 17 april, de openingsdag, heb ben meer dan 15 miljoen mensen een bezoek gebracht aan de Wereldten toonstelling te Brussel, aldus is van Expo-zijde meegedeeld. Het congres van Britse mijnwer kers, dat te Porthcawl in Wales bijeen is, heeft zich met algemeen stemmen uitgesproken voor het voorstel van het bestuur om nieuwe looneisen te stel len. Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie is gisteren met een speciale trein in oost-Berlijn aangekomen. Hij zal het congres bijwonen van de Oostduitse communistische partij. President Coty van Frankrijk heeft gisteren een bezoek gebracht aan de wereldtentoonstelling te Brussel. In gezelschap van prins Albert van België rondgang door het Franse paviljoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1