T opconferentie neutralistische leiders op komst Soustelle bencemd tot minister van voorlichting In 1957 bijna 2000 personen gedood door het verkeer Tweede verentocht naar Den Haag Krijgt Libanon steun van landen Bagdadpact? Soekarno ook van de partij? Kamerleden bezochten Zierikzee ■nwniHUffi» Rusland laaf Amerikaanse vliegers vrij Niet meedoen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Begrafenis baron van Tuyl van Serooskerken Oude dame uit Terneuzen gedood Teleurstelling in Algiers Smokkelauto in België aangeschoten Centraal Bureau voor Statistiek: Zeeuwsch-Vlamingen rusten niet Hammarskjöld spreekt met Dulles ZEUG TOONDE MOEDERTROUW „Onofficieel" contakt over Duits vraagstuk Derde Russische kunstmaan te zien DINSDAG 1958 Daniël nu nam zich voor, zich niet te verontreinigen met de koninklijke spijze. Daniël 1 vs 8a. Het menu van koning Nebukad- nezar was gebaseerd op de heiden se godsdienst. Daniël distancieert zich hiervan; hij eet niet mee van wat op de koninklijke tafel wordt geserveerd. Ook voor ons is het gevaar groot, dat wij gaan „genieten" van wat de wereld biedt. Vroeger hanteerde men in dit verband vaak de term „wereldgelijkvormigheid". Daarbij viel helaas vaak het accent teveel op het uiterlijk van het Christelijk leven. Daniël eet niet mee, omdat in wezen de maaltijd van Nebukad- nezar heidens is. En voor ons geldt; het leven uit het geloof vraagt een afwijzen van veel, wat deze wereld belangrijk acht. Het geloof vraagt een eigen stijl. Bbofcfkantoor: L. Vorststraat 00, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Jïoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: JCorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Qosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4052 Directeur: JACQ DE SMIT Het weekblad „Rose el Youssef" in Cairo heeft gisteren gemeld, dat verwacht wordt dat het bezoek van president Nasser aan president Tito zal leiden tot een topconferentie van „neutralistische leiders". Tot de deelnemers daaraan zouden behoren president Soekarno en premier Nehru van India. Het Franse persbureau A.F.P. voegt hier nog aan toe, dat volgens hetzelfde blad president Nasser en president Soekarno in augustus in Cairo zullen bijeenkomen. Deze ontmoeting zal in september worden gevolgd door een conferentie tussen Nasser en premier Nehru. De Sowjet-Unie heeft gisteren de negen leden der bemanning van het Amerikaanse vliegtuig dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sowjet- Armenië is geland, vrijgelaten. De be trokkenen werden te Astara aan de Sowjet-Perzische grens aari een ver tegenwoordiger van het Amerikaanse leger overgeleverd. Volgens de Russen was het Ameri kaanse toestel na de landing door brand verwoest. De Cubaanse opstandelingen heb ben gisteren drie Amerikanen vrij gelaten, die zij een week geleden hadden ontvoerd. Kind trok teil met kokend water om In het St. Radboudziekenhuis te Nijmegen is een driejarig dochtertje tlit het gezin G. W. te Eist overleden. Het kind heeft vrijdag in een bij de ouderlijke woning gelegen schuurtje een teil met kokend 'water omgetrok ken. Met brandwonden moest het naar het ziekenhuis worden vervoerd. Onder grote belangstelling is gis termiddag het stoffelijk overschot van baron F. C. J. van Tuyl van Seroos kerken van Zuylen op de begraaf plaats te Zuilen ter aarde besteld. Een schat van bloemen, waaronder van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard dekte de baar. Het dorp scheen uitgestorven, toen in de Ned. Herv. kerk een rouwdienst aanving, waarin voorging de hoofdvlootpredi- Icant, ds. J. H. Sillevis Smitt, een vriend van de overleden baron. Het thema van de toespraak van de Sille vis Smitt was het eigen woord van de baron: „twijfel nooit aan Gods liefde en aan Uw opdracht". Na de dienst werd de baar naar de begraafplaats oud-Zuylen gebracht. Wesp veroorzaakte ongeval Gistermiddag om kwart voor zes slipte op de weg Schoondijke-IJzen- dijke een stationcar van de Provinci ale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij doordat de bestuurder sloeg naar een wesp, die in de auto was gevlogen. De auto, die werd bestuurd door de heer J. B. van der Stee, uit Vlissin gen, kwam met een hevige klap in de naast de weg liggende sloot terecht. De 73-jarige mevrouw L. A. M. van Krieken uit Terneuzen, die naast de bestuurder zat, werd zwaar aan het hoofd en gelaat gewond. Gisteravond is zij in het St. Antoniusgasthuis te Oostburg overleden. Twee andere inzittenden, haar broer C. M. van Krieken en diens echtgenote mevrouw J. van Krieken-Mak, uit Schiedam, werden eveneens in het zie kenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto is zeer zwaar beschadigd. Volgens radio-Makassar hebben de troepen der centrale regering een aanval ingezet tegen de laatste plaats, die de opstandelingen in midden-Ce lebes nog in hauwen hebben. Weer zon Droog en op de meeste plaatsen zonnig weer, maar aanvankelijk nog wolkenvelden. Over het algemeen hogere middagtemperaturen. Weinig wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.31 u., onder 20.59 U. Maan op u., onder 13.42 u. Hoogwater woensdag 9 juli: Vlissingen: 7.25 u. 1.60 m., 19.43 u. 1.56 m. Terneuzen: 7.53 u. 1.78 m., 20.10 u. 1.74 m. Wemeldinge: 8.57 u. 1.56 m., 21.14 u. 1.32 m. Zierikzee: 8.30 u. 1.35 m., 20.43 u. 1.12 m. Volgens het blad, welks hoofdredac tie nauwe betrekkingen onderhoudt met regeringskringen, zouden deze bij eenkomsten voorafgaan aan een sa menkomst tussen Nasser, Nehru, Soe karno en Tito, die vermoedelijk nog voor het einde van dit jaar zal wor den gehouden en waaraan ook zal worden deelgenomen door de premier van Ghana, Nkrumah. Jacques Soustelle, voormalig gou verneur-generaal van Algerië en een vooraanstaande figuur in de Algerijn se beweging, die tot het aan de macht komen van generaal De Gaulle leidde is gisteren tot minister van voorlich ting in de Franse regering benoemd. De benoeming van Soustelle bevre digt een der voornaamste eisen van de beweging voor openbaar welzijn in Algerië, welke zich ernstig ontevre den had getoond over het feit, dat men Soustelle over het hoofd had ge zien, toen De Gaulle zijn kabinet vormde. Na het overnemen van de macht door het leger in Algerië, op dertien mei, werd hij uit Frankrijk gesmok keld en hij bereikte via Zwitserland Algerië, waar hij als „technisch advi seur" van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn en de legerautoritei- ten optrad. „KALMERENDE INVLOED" Kringen, die nauwe relaties on derhouden met het Algerijnse co mité voor openbare veiligehid, zijn van mening, dat Soustelles benoe ming een „kalmerende invloed" zal hebben op de extremistische leden van het comité. Niettemin heerste er in Algiers nog enige teleurstel ling over het feit, dat Soustelle niet tot minister voor Algerië is be noemd. In de vroege ochtenduren waren douane-ambtenaren der Belgische vlie gende veldbrigade uit Lokeren op hun dienstronde in de omgeving van Koe wacht nabij de Belgisch-Nederlandse grens, toen een zwaar beladen perso nenwagen in volle vaart over de grens reed. Daar de ambtenaren de wagen verdacht vonden, bevalen zij de be stuurder te stoppen. Deze scheen zich om het douane bevel echter weinig te bekommeren en reed door. De douanebeambten zetten onmiddellijk een achtervolging in en openden het vuur teneinde de voort vluchtige door het stukschieten van zijn autobanden tot stilstand te dwin gen. Zij slaagden in hun opzet doch de bestuurder wist te ontkomen. De per sonenwagen werd met een lading van 980 kg Nederlandse boter door de douane in beslag genomen. ZO HOTSEBOTSTEN gistermiddag een grote groep hoge gasten door Zierikzee o.w. vele Franse en Nederlandse Kamerleden, als gast van burgemeester mr. Dijckmeester. „Een rit om nooit te vergeten" riep jkvr. Wttewaal van Stoetwegen na afloop uit. Waarom dit selecte gezelschap in Zierikzee was en waarom men nu juist op een boerenkar werd rondgeleid, vertelt een onzer redacteuren op pagina 2. bassadeur, baron de Beauverger. Staande op de wagen: de heer Wen- tink, architect van de herbouwde „Witte Swaen" en geheel vooraan bij de tractor ziet men mevrouw Dijck meester (met wit hoedje), die voor alle zekerheid de chauffeur nog een paar instructies geeft voor de rit. Vóór op de wagen zief men de echtge notes van de Franse ambassadeur (een kleindochter van de vroegere generaal Van Heutz) en van enkele Kamerleden. Tussen de beide op de voorbank gezeten dames kijkt juist hec C.H.-Kamerlid Jonkvrouwe mr. Wttewaal van Stoetwegen. Rechts achter op de voorste wagen zit jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters, die in druk gesprek is met de Franse am- (Foto exclusief Zeeuwsch Dagblad). Blijkens een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal verkeersongevallen in 1957 ten opzichte van 1956 toege nomen, evenals het aantal slacht offers van het verkeer. In totaal De TCJ 104 A, het moderne Russische verkeersstraalvliegtuig, waarmee de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot een regel matige dienst Moskou-Amsterdam v.v. gaat onderhouden is maandag ochtend voor het eerst op Schiphol aangekomen. De foto toont de hypermoderne machine, een schep ping van de Russische vliegtuig ontwerper Toepolef, op het plat form van de Amsterdamse lucht haven. President Heuss van West-Duits- land zal van 20 tot 22 oktober een staatsiebezoek aan Groot-Britannië brengen. In Sluiskil is gisterochtend een bespreking gehouden van het Zeeuws- Vlaamse actie-comité voor vrije veren in verband met de tocht, die men woensdag naar Den Haag zal ondernemen ter gelegenheid van de interpellatie in de Tweede Kamer over deze kwestie. Op deze tocht zal een aantal exemplaren van een „vrije verentegel" worden meegenomen, die het opschrift draagt: „Algera, mogen wij over, ja of nee, moeten wij dan geld betalen, ja of nee" en een tegel met opschrift: „als Algera het gevaar wil keren, hij geve Zeeland vrije veren". werden in 1957 1.687 personen ge dood, 23.327 personen ernstig ge wond en 161.499 personen licht ge wond bij de 133.608 verkeersonge vallen die in dat jaar zijn geschied. De relatief grootste toeneming van verkeersslachtoffers in 1957 deed zich voor bij ongevallen met bromfietsen. Het aantal slachtoffers steeg hier van 8.388 in 1956 tot 10.508 in 1957. 306 bromfietsberijders kwamen om het leven (in 1956 223), en 5.574 wer den ernstig gewond, tegen 4.643 het jaar daarvoor. Voorts kwamen in 1957 om het leven, bestuurders en inzitten den van 4- en meerwielige vrachtwa gens 71 (38), autobussen 6 (8), perso nenauto's 233 (240), motorrijwielen en scooters 206 (217), rijwielen 384 (399), andere vervoermiddelen 23 (14) en voetgangers 458 (463). De cijfers van 1956 zijn tussen haakjes vermeld. Het totaal aantal verkeersslachtof fers bedroeg in 1957 14.163 en in 1956 38.194, waarvan 1.604 dodelijke onge vallen. Volgens mededelingen van de Utrecht se sterrenwacht zal in de nacht van 8 op 9 juli de vuurpijl van de derde Rus sische kunstmaan te zien zijn om 23.27 uur op een hoogte van 85 graden, in het noordwesten en beweegt zich van zuidwest naar noordoost. De kunstmaan is te zien om 23.45 u. op een hoogte van 70 graden in het noordwesten. Hij komt uit het zuid westen. Secretaris-generaal Hammarskj oeld is gisteren onverwachts naar Washing ton gegaan voor besprekingen met mi nister Dulles. Volgens welingelichte kringen is het initiatief tot het overleg van Dulles uitgegaan. Hammarskj oeld zou van de gelegenheid gebruik maken om da jongste ontwikkelingen in Libanon te bespreken waarschijnlijk zouden Dul les en hij ook over andere internatio nale vraagstukken van gedachten wis selen. Een zeug heeft de afstand van verkoper naar koper tweemaal afgelegd. De eerste keer de heen weg onder leiding van haar eer ste eigenaar de heer Knoop uit Driebergen-Rijsenburg, naar boer Van Rooijen aan de Kromme Rijn op een afstand van enige uren gaans en de tweede keer 's nachts, op eigen initiatief met de vaste wil haar biggen terug te zien. Het varken was verkocht, toen de biggen hun moeder kon den missen. Dat varkens trouw kunnen zijn ondervond de familie Knoop ech ter de vroege morgen na de ver koop toen het varken uit de wei bleek te zijn gebroken en weer voor de deur zat. De vreugde van het weerzien tus sen moeder en kroost was groot. Overstromingen in Saksen Bij overstromingen in Saksen, die het gevolg waren van zware regenval, zijn in het afgelopen weekeinde 6 mensen om het leven gekomen, zo meldt het oostduitse persbureau ADN. In het gebied van Pirna zijn 66 gezin nen geëvacueerd. Negen staatsbedrij ven waren gedwongen te sluiten, al dus ADN. Activiteit van opstandelingen in Tapanuli Volgens een mededeling van da commandant der regeringstroepen op Sumatra hebben 600 opstandelingen een aanval gedaan op Sibolga, da hoofdplaats van Tapanuli, op de westkust van Sumatra. Volgens deza mededeling zou de aanval met verlie zen voor de opstandelingen zijn afge slagen. Diplomatieke waarnemers te Lon den achten het niet onmogelijk dat de staatshoofden van de Moham medaanse leden van het Pact van Bagdad, die volgende week verga deren, zullen besluiten Libanon te steunen. Het zijn de staatshoofden van Turkije, Irak, Perzië en Pa kistan. Uit Beiroet is gemeld, dat president Bayar een boodschap van president Sjamoen van Libanon heeft gezonden, waarin hij hem van de steun van de vier Mohammedaanse landen verze kert. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de vier landen over de een of an dere defensieve overeenkomst met Li banon zullen spreken. EENSGEZIND In kringen, die nauwe betrekkingen met de Libanese opstandelingen onder houden, is gistermorgen te Beiroet ver nomen, dat de opstandelingenleider Salaam zich in verbinding poogt te stellen met de rebellenleiders Djoem- blatt en Karami om samen een mani fest op te stellen, waarin zij verklaren eensgezind te zijn. De Libanese minister van economi sche voorbereiding heeft verklaard, dat zijn regering het misschien niet nodig zal achten buitenlandse hulp te vra gen als zich geen nieuwe ontwikkelin gen in de toestand voordoen. De Westduitse regering is in „onof ficieel" contact met Amerika, Enge land en Frankrijk over de vorming van een werkgroep, bestaande uit de vier grote mogendheden (dus inclusief de Sowjet-Unie), ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Zodra het West duitse ministerie van buitenlandse za ken officieel kennis heeft gekregen van het besluit van de bondsdag tot instelling van zo'n groep, zal Bonn zich officieel in verbinding stellen met de vier betrokken landen. Tot burgemeester van Naaldwijk is be noemd met ingang van 1 augustus de heer D. van Heyst, sinds 1947 burgemees ter van Dirksland, 'lerkingen en Melis sant en voordien directeur-secretaris van de Stichting Herstel Zeeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1