EISENHOWER NODIGT PREMIER DE GAULLE UIT Invitatie vervat in vriendschapsbetuiging Lichte daling van het werkloosheidsniveau DA VERENDE NUMMERS NA VO' VLIEGFEEST OP Nauwere samenwerking in belang van vrije wereld Alleen regeling biedt uitweg in Libanese burgeroorlog MmniMinmm Nasser bij Tito op bezoek Helikopter haalde ernstig gewonde van vrachtschip PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Politici rond conferentietafel In Beiroet weer vuurgevechten Twee Belgische padvinders verdronken bij Biervliet Actie-comité „W" Doden en gewonden op Cyprus Amerikanen in oost'Duitsland vrijgelaten? In de maand juni Zeeland gaf stijging te zien Koning Feisal trouwt met Egyptische prinses In nog geen anderhalf uur Ruim 200,000 toeschouwers te Soesterherg Chroesjtsjef naar Oost-Berlijn Incidenten op Vlaamse EXPO-dag Auto tegen boom; twee doden «i. "BWTstswaai w, ones Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2303; Chefred. 01100-399 f; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGUURT 14e JAARGANG No. 4051 Directeur: JACQ DE SMIT Opnieuw Amerikaanse kernontploffingen op het proefterrein van Eniwetok in de Stille Oceaan is zaterdag opnieuw een kernontploffing teweeggebracht, de twaalfde welke in de huidige serie door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie is bekendgemaakt. Er werden geen bijzonderheden over de ontploffing gemeld. Nieuw Surinaams kabinet Kabinetsformateur Pengel heeft za terdagochtend de samenstelling van een nieuw Surinaams kabinet bekend gemaakt met mr. S. D. Emanuels als minister-president. Voor 4.200,— verduisterd In Rotterdam is zaterdag aangehou den de 55-jarige vertegenwoordiger L. Z. uit Zandvoort. Deze wordt ervan ver dacht ten nadele van zijn werkgeefster, de n.v. van de B.'s fabrieken te Rotter dam een bedrag van f 4.200,te heb ben verduisterd. PRESIDENT EISENHOWER heeft de Franse minister-president ge neraal de Gaulle uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten De uitnodiging werd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles overgebracht tijdens een bijeenkomst van Dulles met de Gaulle. Ambtenaren deelden mede, dat de uitnodiging was vervat in een hartelijke vriendschapsbetuiging. De president sprak de hoop uit, dat de generaal hem over niet al te lange tijd een bezoek kon brengen. Na afloop van de besprekingen tus sen minister Dulles en premier De Gaulle werd een communiqué uitge geven, waarin werd gezegd, dat alle grote internationale vraagstukken, waarvoor de twee landen zich ge plaatst zien, in een geest van weder- Politici in Libanon hebben be sprekingen gevoerd met het doel een einde te maken aan de burger oorlog. De meerderheid der parle mentsleden en ministers schijnen er wel van overtuigd te zijn, dat alleen een regeling tot een uitweg voert. Deze zienswijze werd ver sterkt door de inhoud van het rap port van de waarnemers der V.N. Gistermiddag tussen twee en half drie zijn twee uit België afkomstige padvin ders in het recreatieoord nabij de Braak manpolder tussen Biervliet en Hoek in Zeeuws Vlaanderen verdronken. Het zijn de 19-jarige plaatsvervangend hopman C. H. van der H. en de 15-ja- rige W. de C. Zij waren aan het spele varen met een roeiboot, waarbij de jong ste In het water viel. De oudste pro beerde zijn vriend uit het water te halen, maar dit lukte niet. Beiden zijn ver dronken. Het stoffelijk overschot van het oudste slachtoffer werd gevonden door de wa- terpolitie van Terneuzen om circa vijf uur en om kwart voor negen werd het tweede lijk opgehaald. Het ongeluk heeft in Biervliet diepe indruk gemaakt en het was voor de Belgische padvinders een tragisch eind van een dagje uit. Het actie-comité „vrije veren" heeft van vier fracties van de tweede kamer, de S.G.P., K.V.P., ViV.D. en P.v.d.A., be richt ontvangen dat deze bereid zijn, op de dag van de interpellatie het comité te ontvangen. Bij de interpellatie-Ver kerk zullen als woordvoerders optreden de heren Th. J. Westerhout (P.v.d.A.), mr. N. H. L. van den Heuvel (K.V.P.), J. G. H. Cornelissen of R. Zegering Had- ders (V.V.D.) en D. Kodde of ir. C. N. van Dis (S.G.P.). Van de A.R.-partij en de C.H.U. is nog geen bericht ontvan gen. Het gehele actie-comité zal a.s. woensdag naar Den Haag gaan, om be sprekingen te voeren met de kamerle den en de interpellatie bij te wonen. De oproep om adhesiebetuigingen verloopt goed. Hedenavond zal het actiecomité in Sluiskil vergaderen. Later plaatselijk opklaringen Overwegend droog weer met in de och tend over het algemeen veel bewolking, maar in de middag plaatselijk opklarin gen. Dezelfde of iets hogere tempera turen. Zwakke tot matige noordweste lijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.30 u., onder 20.59 u. Maan op 23.54 u., onder 12.40 u. Hoogwater dinsdag 8 juli: Vlissingen: 6,37 u. 1.77 m., 18.52 u. 1.64 ra. Terneuzen: 7.05 u. 1.95 m., 19.23 u. 1.82 m. Wemeldinge: 813 u. 1.63 m., 20.31 u. 1.39 m. Zierikzee: 7.48 u. 1.40 m., 19.59 u. 1.16 m. Zoals bekend kan men in het rap port geen steun vinden voor de bewe ring van Libanons regering, dat Syrië zich schuldig heeft gemaakt aan in menging op grote schaal in de binnen landse aangelegenheden van Libanon. ONWETEND De voorzitter van de neutrale waar nemingscommissie van de V.N. in Li banon heeft tegenover de buitenlandse pers te Beiroet verklaard, dat de Vei ligheidsraad, toen hij besloot neutrale waarnemers te zenden, niet wist, dat de Libanese regering slechts achttien km van de grens tussen Libanon en Syrië beheerste. Om de grens tussen de beide lan den hermetisch af te sluiten zijn volgens militaire deskundigen mins tens tienduizend militairen van een speciale politiemacht van de V.N. no dig, met inbegrip van een korps bergtroepen. Zaterdagmorgen is in Beiroet weer in alle hevigheid een gevecht losge barsten. In allerijl verlieten honderden particuliere auto's de gevaarlijke zone. Voor het presidentiële paleis beant woordden pantserwagens het vuur van de scherpschutters der rebellen. Er zijn zaterdag in het Cyprische dorp Avgorou ten zuiden van Fama- gusta in een gevecht met Britse solda ten twee Griekse Cyprioten, onder wie een vrouw, doodgeschoten en zes zwaar gewond. Tientallen andere Cy prioten werden licht gewond. Het gevecht was begonnen, toen vrouwen, soldaten die tevergeefs had den getracht de mannen ertoe te bren gen anti-Britse leuzen te verwijderen, met stenen gingen bekogelen. Na eerst gepoogd te hebben de menigte met wa penstokken te verspreiden, openden de militairen het vuur op de menigte. Aan Britse zijde liepen 22 militairen verwondingen op. Naar van officiële zijde te Athene is meegedeeld, heeft minister van buitenlandse zaken Ave- roff een „krachtige stap" bij de Britse zaakgelastigde in de Griekse hoofdstad gedaan. zijds begrip en vriendschap zijn be studeerd". Samenwerking De Franse eerste minister en de Amerikaanse minister legden beiden de nadruk op de belangrijkheid van een steeds nauwere samenwerking in het belang van niet alleen Frank rijk en de V.S. maar ook van de ge hele vrije wereld. Volgens Franse kringen is de kwes- tie-Algerije niet aan de orde gekomen. Wat de belangrijkste kwestie be treft de Franse wens om te delen in Amerikaanse geheimen op het ge bied van de kernenergie was Dul les naar verluidt, terughoudend. Gelijke inzichten Over andere kwesties als de toe stand in het Midden-Oosten, de be trekkingen tot de Sowjet-Unie, de voorbereiding van een topconferentie en de verschillende aspecten van het ontwapeningsvraagstuk was een ruime mate van gelijkheid van inzicht ge bleken. Luchtaanvallen op opstandelingen in noord-Celebes Radio-Djakarta heeft medegedeeld, dat vliegtuigen van de Indonesische lucht macht aanvallen hebben gedaan op de overgebleven versterkingen van dé op standelingen in noord-Celebes. Alle vliegtuigen zijn veilig op him bases te ruggekeerd., aldus werd gezegd. Volgens het persbureau „Antara" hebben zich Inmiddels 750 militairen van de opstan delingen zich overgegeven. Kind onder auto en gedood Spelend op de rand van het troittoir is zaterdagmiddag te Tilburg het vier jarig jongetje J. J. M. van der Pol ko men te vallen juist op het moment, dat met matige snelheid een vrachtauto passeerde. Het kind kwam onder het rechterachterwiel van de auto terecht en werd op slag gedood. De inzittenden van de Ameri kaanse helikopter, die op 27 juni in oost-Duitsland landden en sindsdien werden vastgehouden zouden vanmorgen zijn vrijgelaten aldus meldt AFP uit goede bron in Moskou vernomen te hebben. 9 De Griekse minister van buiten landse zaken Averoff zal deze week op Brioni deelnemen aan de bespre kingen tussen president Tito en pre sident Nasser. Het werkloosheidsniveau daalde in de maand juni van 96.000 tot 94.000. Deze lichte daling zou ondanks het feit, dat de daling der geregistreerde arbeidsreserve in hoofdzaak moet worden toegeschre ven aan het seizoen kunnen wij zen op een zekere verbetering in de werkgelegenheidssituatie, aldus deelt het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid mede. Afgezien van het verder op gang komen van extra werken, was in de bouwnijverheid een grote activiteit waar te nemen. In de metaalnijver heid viel hier en daar eveneens een zij het lichte verbetering te be speuren. De vermindering van de geregistreerde arbeidsreserve kwam vooral tot uiting in een afneming van het aantal werk loze mannen, terwijl daarnaast het De 23-jarige koning Feisal van Irak zal ln het eerste kwartaal van het vol gende jaar trouwen met de zeventien- jarigejarige prinses Fazile, een dochter van prins Mehmed All van Egypte. Dit heeft zaterdag kroonprins Abdoel Hlah, een oom van koning Feisal, te Istandbul bekendgemaakt. aantal arbeidskrachten op aanvullen de werken in geringe mate daalde. STIJGING In tegenstelling tot het landelijk verloop steeg Groningen en Zee land de geregistreerde arbeidsreserve. De oorzaak van deze afwijkende ont wikkeling is gelegen ln het feit, dat de werkloosheid onder de landarbei ders in de akkerbouwgebieden toenam als gevolg van de afloop van de ver- plegingswerkzaamheden. De conjunctuurwerkloosheid daalde in hoofdzaak ten gevolge van een lichte verbetering in de algemene si tuatie en door uitvoering van het ex tra-programma. Daarnaast daalde de structuurwerkloosheid, evenals de sei zoenwerkloosheid. 1 september verkiezingen op Antillen Premier Jonckheer van de Ned. An tillen heeft zaterdagmorgen in een radiorede verklaard, dat de regering van de Antillen besloten heeft de sta ten te ontbinden en op 1 september verkiezingen te houden. De beveiliging van de Antilliaanse autonomie vormt de inzet van de ver kiezingen, aldus premier Jonckheer. ln. Zuid-Slavië is zaterdag een auto bus in een driehonderd meter diep ra vijn gestort, waardoor zestien van de 55 inzittenden om het leven kwamen. „Drijft handel, totdat ik terug kom. Lucas 19 vs 13b Christenen moeten het oog ge richt houden op de hemel. Wij leven echter op deze aarde. God wil dat wij hier zijn en Hij wil ook, dat wij onze gaven ge bruiken. De uiteindelijke bestemming van de mens is niet de aarde, maar wij hebben hier wel een Godde lijke opdracht. Wij moeten werken. En God ziet onze arbeid. Denk daar vandaag, aan het be gin van de nieuwe werkweek eens aan, in de boomgaard, in de winkel, op kantoor of bij welk soort werk u ook verricht. Weet dan ook, dat God u voor het gewone werk van hoofd en hand op uw gebed kracht wil geven. President Nasser van de Vere nigde Arabische Republiek brengt op het ogenblik een bezoek aan Joegoslavië. President Nasser, die zijn familie had meegebracht maakte de reis van Egypte naar Joegoslavië op zijn jacht „Hourija" President Tito en zijn vrouw Jo- vanka Broe waren ter begroeting aanwezig. Foto; links president rechts president Tito. Nasser De kapitein van het 2082 ton meten de Duitse vrachtschip „Dorte-Olden- dorff" heeft gistermorgen telegrafisch om hulp verzocht omdat hij een ern stig gewonde aan boord had. De loodsafhaaldienst uit IJmuiden zond een boot met een arts aan boord en de opsporings- en reddingsdienst van Valkenburg stuurde een helikop ter. De helikopter heeft de gewonde man hü^heeft een schedelbasisfrac- Het ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan van de Nederlandse koninklijke luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg gehouden vliegfeest, waaraan de luchtmach ten der bij de NAVO aangesloten landen hebben deelgenomen, is in alle opzichten geslaagd te noemen. De organisatoren schatten het aan tal toeschouwers op ruim 200.000. Zij allen hebben ongetwijfeld geno ten van een vlot en gevarieerd schouwspel, dat gelukkig zonder on gelukken is verlopen. Door de weersomstandigheden (laaghangen de bewolking) kon het programma niet geheel volgens plan afgewerkt worden. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn op wel zeer originele wijze van het paleis Soestdijk naar de vliegbasis te Soesterberg gekomen. Op het sportterrein bq het paleis hadden 9 hefschroefvliegtuigen een plaats ge vonden om de koninklijke gasten door de lucht naar de N.A.V.O.- demonstraties te brengen. Met grote belangstelling volgden Ko ningin Juliana en de beide Prin sessen de vliegdemonstraties en uit de aard der zaak zocht Prins Bern hard menigmaal met de kijker de lucht af als een formatie vliegers door de wolken dook. In een programma van ruim drie uur kregen de aanwezigen een indruk van het luchtwapen in deze tyd. Zij hebben ook kunnen constateren, dat er sedert de oprichtingsdatum van de militaire luchtvaart wel het een en ander is veranderd en heeft men zich tevens een idee kunnen vor- tuur aan boord genomen. De man werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De vrachtboot, die afkomstig is uit Luebeck, zette de reis naar Rotterdam voort. Het Marinevliegkamp Valkenburg had terwyi de helikopter en een „Neptune" op weg waren naar de Duitse vrachtboot, de politie, de brandweer en de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Later landde de helikopter met de gewonde aan boord op het Schutters veld in Leiden, waar men klaar stond om de man naar het acade misch ziekenhuis te vervoeren. Korpo raal-ziekenverpleger H. Mast verzorg de de gewonde aan boord van de he likopter. De gehele reddingsactie, van de eer ste oproep om hulp tot het ogenblik waarop de gewonde in het ziekenhuis aankwam heeft nog geen anderhall uur geduurd. Premier Chroesjtsjef, die. tevens eer ste secretaris van de sowjetrussische communistische partij is, zal aan het hoofd van een partijdclegatie deelnemen aan het congres van de oostduitse com munistische partij, dat van '0 tot 16 juli in oost-Berlijn zal wórden gehouden, men van de ontwikkeling in de laat- Chroesjtsjef zal dinsdag a.s. in oost-Ber- ste jaren lijn aankomen. De Vlaamse lag, die gisteren op de Brusselse wereldtentoonstelling werd ge houden, heeft enige incidenten ten ge volge gehad. Verscheidene duizenden be togers verzamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Franse paviljoen en eisten op schriften in het vlaams. Toen men de inmiddels gearriveerde politie met voet zoekers ging bestoken, voerde deze met de gummiknuppel charges uit. De beto gers stelden zich heftig teweer met stoe len en flessen. Aan beide zijden vielen gewonden. Nadat de politie met rijks wacht versterkt was nam tegen de avond de agitatie wat af. Zaterdagmorgen om ongeveer half elf is in het spaarbankbos bij Ruinen (Dren te) een auto tegen eenboom gereden, vermoedelijk doordat een wiel van de auto was gelopen. Van de drie inzittenden werd de heer B. B. uit de Noordoostpolder op slag ge dood, zwaar gewond werd de heer G. M. uit Zuidwolde, die later aan zijn kwets uren is overleden, een derde inzittende, de heer van A„ die zaterdagmorgen ln het huwelijk zou treden, bleef ongedeerd. Nederlandse student in Zweden verdronken De 29-jarige Jan Veldwijk, nederlands landbouwkundig student, is dezer dagen bij het zwemmen verdronken in een meer bij Sigtuna, ten noordwesten van Stockholm. De student was sinds een maand werk zaam op een boerderij in de omgeving van Stockholm. Hij woonde in Apel doorn. 9 Prinses Margareth van Engeland zal de volgende week voor het eerst een officieel bezoek aan Canada brengen. Op 11 augustus zal zij terugkomen. 9 De oostduitse regering heeft zater dag bekendgemaakt, dat de prijzen van vlees, melk, room, kaas en reuzel met acht en twintig procent zullen worden verlaagd. Op 29 mei wr.ren de prijzen ook al verminderd. 9 In Zuid-Slavië is zaterdag een auto bus in een driehonderd meter diepe ra vijn gestort, waardoor zestien van de 55 inzittenden om het leven kwamen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1