Geluiddempers en gele plaat voor brommers verplicht 5 ■HEMMEE KORT Succes in de Dijkwaterpolder JEUGDLEIDER - SPREKER - ORGANISATIEMAN - REISLEIDER Dat is de mandenmaker van Schouwen IN DIT NUMMER: Koopman praatte de oudjes de brillen van de neus... Veefcl&M Ambonees verantwoordelijk voor moord op zijn vrouw Bittere Libanese reactie op rapport VN^waarnemers PRO! ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Met ingang van 1 oktober Oudjes stierven in bejaardentehuis door verwaarlozing Gevluchte Aminuddin geeft zich over Lof en dank Weer achttien jaar geëist Treinongeluk eiste 43 gewonden Mikojan in Brussel Beiroet omsingeld door rebellen /W ;iir Hoofdkantoor: n. vorststraat 80, Goes telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4050 Directeur: JACQ DE SMIT In een gisteren verschenen Koninklijk Besluit is een reeks wijzigingen van het Wegen en verkeersreglement opgenomen. Zo zullen brom fietsen per 1 oktober voorzien moeten zijn van een „gele plaat", een rechthoekig of nagenoeg rechthoekig herkenningsteken van 16 bij 6 centimeter op het voorspatbord. Voorts wordt voor bromfietsen een remkracht vereist van minimum 3,86 meter per kwadraat secunde. Afgewerkte gassen mogen niet an ders worden afgevoerd dan door „een inrichting welke behoorlijk ge luiddempend en over de gehele lengte gasdicht is". In de voorrangsregels voor kolonnes zullen kolonnes van de Bescherming Bevolking dezelfde voorrangsreohten krijgen als militaire kolonnes. GEEN SIRENES Voertuigen van politie en brandweer moeten tweetonige hoorns voeren. De sirene voor deze voertuigen wordt per 1 januari 1961 verboden. De ziekenwagen krijgt een drietonige hoorn toebedeeld. De brandweer mag de bel houden. Auto's zullen na 1 januari 1959 niet meer voorzien mogen zijn 'van scherpe uitstekende delen, welke on. nodig zijn en ingeval van botsing of aanrijding verwondingen kunnen veroorzaken'. Deze bepaling is ken nelijk gericht tegen de nogal vaak spits toelopende siervoorwerpen (vroeger radiateurdop) op de motor kappen van sommige automobiel- merken. RIJ-EXAMEN De wijzigingen omvatten ook voor schriften voor de bebakening van stilstaande voertuigen en opleggers in donker op 30 meter afstand hier van voor het achteropkomende ver keer. Tenslotte volgt de mededeling, dat men alleen rij-examen kan doen Een 42-jarige eigenaar van een oude-liedentehuis te Brussel, Eugène Stien, is vrijdag tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het ver oorzaken van de dood van minstens dertien bejaarden door verwaarlozing. Zijn vrouw, Maria StienKnavec, werd voor hetzelfde feit tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De openbare aanklager had in zijn requisitoir gezegd, dat het tehuis een „concentratiekamp" was. VLIEGTUIG VAN AM, LUCHTMACHT ZOEK De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag bekendgemaakt, dat een globemaster met negen man aan boord wordt vermist. Men vreest dat het toestel als verloren moet worden beschouwd. in een auto, diè daartoe door ge noemd bureau geschikt wordt geacht. Dr. Husein Animuddin, voormalig voorzitter van het handelsbureau van Zuid-Sumatra, die met 70 miljoen ru- piahs naar de opstandelingen was ge vlucht, heeft zich enige dagen geleden te Lahat in Zuid-Sumatra aan de rege- ringsstrendkrachten overgegeven. Dr. Aminuddin, die een der burger lijke leiders van de opstand op Suma tra was geworden, had tenslotte het bevel over een groep opstandelingen gekregen. ZATERDAG 1958 JULI „Laat ons met lofzang voor Zjjn aangezicht komen". Psalm 95 2a. Hoe besteden wij onze zondag? Deze vraag is belangrijk, want het antwoord daarop bepaalt ook wie wij zelf zijn. Is de zondag voor ons een dag, waarvoor het „gebod op gebod en regel op regel" geldt? Is onze zondagsviering negatief of positief? Op de wekelijkse rustdag roept God ons op om Hem te loven en te prijzen. In de kerk; zeker, ook daar. Maar ook thuis, in ons gezin. En in onze zondagsviering is niet het belangrijkste wat wij niet doen, maar wat wij wél doen. Danken wij God voor Zijn grote genade, voor de gave van de rust dag? Doet u dat, dan komt u tot de ontdekking, aan één dag, een zon dag, daarvoor zelfs niet voldoende te hebben. Dan drukt de zondag een stempel op héél uw leven. De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Assen heeft gisteren wederom achttien jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 43-j. Ambonees uit het woonoord „Schat tenberg", die in januari 1957 zijn Hol landse vrouw om het leven heeft ge bracht door haar een giftig tablet te laten slikken. Deze zaak werd des tijds aangehouden voor het inwinnen van medwche rapporten. DE BIL1 ZEGT Noordwestelijke wind In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Daarna opklaringen en in het binnenland hier en daar een bui. Overwegend matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen els gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan:, Zondag: Zon op 4.28 u., onder 21.00 u. Maan op 23.10 u., onder 10.32 u. Hoogwater zondag 6 juli: Vlissingen: 5.15 u. 2.04 m., 17.26 u. 2.00 m. Terneuzen: 5.44 u. 2.20 m., 17.59 u. 2.16 m. Wemeldinge 6.59 u. 1.75 m., Ï9.14 u. 1.52 m. Zierikzee: 6.36 u. 1.49 m., 18.44 u. 1.27 m. Zijn vrouw werkte in Assen. Op 10 januari 1957 kreeg zij griep, zodat zij naar bed ging, hetgeen voor haar man aanleiding is geworden, haar van het leven te beroven. Hij gaf haar een tablet, één van de vijf die hij had ge kocht ter bestrijding van de koolvlieg in zijn tuin. Aan de vijf kinderen werd verboden doktershuïp te halen en de man zelf deed de deur op slot, zodat niemand bij zijn vrouw werd toegelaten. Een ziekenbroeder zag evenwel toch kans de vrouw te onder zoeken, waarna hij de kampraad in lichtte. De vrouw werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij op 24 januari overleed. M. had een verhouding met een vrouw uit een kamp te Eist. Haar heeft hij nog verteld, dat hij zijn vrouw een tablet had gegeven. Op de terugweg naar Westerbork hoorde de man, dat zijn echtgenote was overleden. Uit de geneeskundige rapporten kwam niet op de een of andere wijze vast te staan, dat verdachte als ver minderd toerekenbaar moet worden beschouwd, en dat was voor de offi cier van justitie reden om te volhar den in zijn eis van achttien jaren ge vangenisstraf. WOENSDAG a.s. zal, in tegenwoor digheid van leden van de Zuiderzee raad en andere autoriteiten, in de pol der Oostelijk Flevoland ten westen van de Veluwemeerdijk bij Kampen de eerste paal voor de eerste in deze polder te houwen boerderij in de bo dem worden geheid. ,,'s Kijken, wat het Zeeuwsch Dagblad ons vandaag weer biedt, zegt de È2-jarige mandenmaker J. B. Brouwer uit Zie rikzee, die nu na 67 arbeidsjaren nog altijd zijn eigen kost ver dient. Wist u dat deze mandenmaker een heel bijzondere figuur is? Een onzer redakt&uren vertelt het verhaal van dit veelbewo gen leven in dit nummer (gag. 5). Mogen wij u weer even enkele tips geven, voor u dit zaterdag nummer openslaat en aan de vele interessante artikelen, reportages en foto's begint? PIONIERS op Schouwen heb ben op eigen risico ingezaaid in de pas drooggekomen Dijkwater- polder. De eerste resultaten zijn uitstekend, (pag. 2). ONZE FOTODIENST presen teert u weer de wekelijkse spe ciale Zeeuwse fotopagina uit alle delen van de provincie, (pag. 8) ARTEMIS heeft een bezoek ge bracht aan 'n Zeeuws „indianen dorp". De Zeeuwse Babbelaars staan op pag. 4. RADIO- en TV-nieuws op pag. 5. O HET LEVENSVERHAAL van een oude mandenmaker uit Zie- zikzee, boeiend en verrassend, vindt ge op pag. 6. HALVE EEUW C.H.U. Daar aan is pag. 9 gewijd. Met artike len over de Unie van de hand van de heer A. J, KALAND en van een onzer redakteuren, waarin zij schrijven over verleden, heden en toekomst, ook t.a.v. de C.H.U. in Zeeland. DE DAMES vinden Maja, (over Spanje en Sadrach), onze planten- en bloemendeskundige en de schooljuffrouw op de Vrou wenpagina (pag. 10), waarop ook de jeugdrubriek staat afgedrukt. DE V.U. staat weer in de be langstelling (pag. 11), en op de zelfde pagina schrijft onze kerk- nieuws-redakteur varia-nieuws uit tal van Zeeuwse kerken (IJzendijke, Rilland, Krabbendij- ke, Tholen). En verder natuurlijk volop nieuws uit Zeeland, en bin nen en buitenland. Kortom, weer een ouderwetse „elck- wat-wïls"-zaterdagkrant, waarmee wij u enkele gezelli ge uurtjes wensen! Drie en veertig mensen zijn gister ochtend gewond bij een treinbotsing op een station in zuid-oost-Londen en naar het ziekenhuis vervoerd. Enkele passagiers van een trein, die op een aantal lege rijtuigen inreed, raakten beklemd tussen de wrakstukken. Op slechts enkele kilometers van Lewisham, waar vorig jaar december 90 mensen bij een treinongeluk om het leven kwamen, reden de trein uit Gravesend en de lege trein, die van een zijspoor kwam, recht op elkaar in. Twee wagons van de passagierstrein werden in elkaar gedrukt. EEN BRITS militair vliegtuig heeft vrijdag vergeefs gezocht naar de ijs- ber, die volgens eerdere berichten in het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan was waargenomen. De Russische eerste plaatsver vangende minister-president Mi kojan heeft tijdens een onverwacht bezoek aan de Brusselse wereld tentoonstelling een bezoek ge bracht aan het Amerikaanse pavil joen. Hij bracht zijn stem uit met een stemapparaat, waarmee de Ameri kanen hun volksvertegenwoordi gers kiezen. 'Ik kan u niet zeggen op wie ik heb gestemd', zei Mikojan lachend. 'Dit is een geheime stemming. In dien ik zeg op wie ik heb gestemd, maak ik inbreuk op de democratie' Hij kon kiezen uit historische figu ren en uit bekende personen uit de film- en sportwereld. Mikojan prees de architectuur van het Amerikaanse paviljoen. Die getuigt van goede smaak en verbeeldings kracht. Hij vond echter, dat de Ameri kanen in het gebouw wel meer hadden kunnen laten zien. 'Het Amerikaanse volk heeft genoeg te tonen'. 'Wij vinden het Amerikaanse pavil joen erg mooi. Natuurlijk vinden wij dat van de Sowj et-Unie ook mooi, maar wij zijn van oordeel, dat het Amerikaanse paviljoen er met.succes mee kan wedijveren', aldus Mikojan. De president-commissaris van de Suezkanaalmaatschappij heeft ver klaard te hopen, dat het gehele be drag van 23 miljoen Egyptische pon den, dat als schadeloosstelling van Egypte zal worden ontvangen onder de aandeelhouders zal worden ver deeld. HET NEDERLANDSE kustvaar tuig „Rana" heeft gisteravond geseind dat het op vijftien mijl ten zuidwes ten van het lichtschip Texel scheeps luiken heeft zien drijven. Verdere bij zonderheden ontbreken. DRIE POLEN hebben gisteren vroeg het Poolse vissersschip „Orda" uit Swinemunde verlaten en te Roen- ne op het Deense eiland Bornholm po litiek asiel gevraagd. Eén hunner, een lid van de bemanning, had de twee anderen mee aan boord gesmokkeld. In september wordt in het cthno- grafisch museum te Delft een ten toonstelling gehouden van voorwer pen die Prinses Beatrix heeft mede gebracht van haar reis naar de Ne derlandse Antillen en Suriname. Drs. de Hoog conservator van dit museum, heeft een eerste keuze mogen doen uit deze verzameling, die na de expositie blijvend in bruikleen aan het museum zal worden afgestaan. Hon derd en twintig stukken zijn uit de to totale verzameling gekozen. De col lectie omvat o.a. Indiaans aardewerk en houtsnijwerk van de Surinaamse Bosnegers. De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft gisteren tegen de voortvluchtige en tot dus ver onvindbare 62-jarige koopman J. A. van S. uit Schoonrewoerd twee maanden geëist wegens op lichting. De man wordt ervan verdacht zich in verscheidene dorpen bij ouden van dagen te hebben uitgegeven voor controleur van een oogarts. Hü maakte deze mensen, als zij een bril droegen, wijs dat zij een totaal verkeerde bril hadden en wist zo te praten, dat zij doorgaans wel in gingen op zijn voorstel een andere bril van hem te kopen tegen geld en met inruil van één of meer oude brillen. FOUT Die brillen smeerde hij dan andere ouden van dagen weer aan, zodat zijn zaak zonder kosten liep en daardoor zeer lucratief was. Bij een Sliedrechtenaar had hij de fout be gaan een juist verkochte bril tege lijk met de ingeruilde brillen weer mee te nemen. De Sliedrechtenaar was naar de politie gegaan en toen was het uit met het spel. Het Libanese kabinet is vrijdag ochtend bijeen gekomen om zich te heraden over wat het na de publikatie van het rapport der V.N.-waarnemers te doen staat. De reactie in regerings kringen over het verslag, dat zei dat het onmogelijk was geweest om uit te maken of er inderdaad sprake van buitenlandse infiltratie is, was hitter. Men beschouwt de zending van de V.N.-groep als „mislukt". Velen ver onderstellen dat de ministerraad thans aan de Veiligheidsraad om een inter nationale politiemacht zal vragen. In kringen die nauwe betrekkingen met de regering onderhouden, is vrij dagavond vernomen, dat de regering weinig hoop meer heeft op een doel matige actie van de Ver. Naties. Te vens meent men te Beiroet, dat de Amerikaanse en de Britse regering thans niet geestdriftig zijn voor het idee van een interventie buiten de Ver. Naties om. Partijloze waarnemers opperden vrijdagavond de menin, dat de rege ring zou trachten tot een politiek compromis te komen om een einde te maken aan de burgeroorlog nu er weinig kans is op hulp van buiten. Volgens radio-Cairo zouden rebellen er in geslaagd zijn Beiroet in het zui den en oosten in te sluiten. Een groep Druzen zou Beiroet tot op een afstand van 5 km. genaderd zijn, aldus radio- Cairo. INCIDENT BIJ OPENING VAN CONFERENTIE Twee als bisschop verklede perso nen hebben vrijdag de openingsbij eenkomst van de conferentie van de anglicaanse kerkgemeenschap te Lambeth fLonden) verstoord door luidkeels te protesteren tegen de uit nodiging aan aartsbisschop Makarios de conferentie bij te wonen. Twee persfotografen bleken mee in het complot te zitten. Makarios heeft, zoals gemeld, de uitnodiging van de hand gewezen. Ingezonden Meded. (adv.) BINNENVERINGBED hei besfe bed ooit gemaakt .ill lazet-Fabrteken^^L Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1