MINISTER WIL INVESTEREN AANMOEDIGEN ^ÖKT Een Rubens verkocht voor 350.000 gulden Wie hangt daar nu in de lucht De Gaulle kondigt nieuw program af voor Algerië Beter droog brood...,. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Investeringsaftrek: 16% in 2 jaar Vervroegde afschrijving nu definitief Baron van Tuyll van Serooskerken overleden Aanhangers van Nagy staan in 't geheim terecht ■WimiiillW Scheiding was moeilijkste stap in mijn leven 7t Interpellatie over Europese hoofdstad Woensdag, a.s. interpellatie veertarieven NIEUWE REGELEN AANGEKONDIGD LEVENSLANGE DWANGARBEID voor ,BEUL VAN BUCHENWALD' VRIJDAG 1958 „Een droge bete en rust daar bij". Spreuken 17 L Hoeveel mensen zijn er niet die die niet alleen met geoorloofd, maar ook met ongeroorloofde middelen hun bezit trachten te vermeerderen. U kent ze misschien wel in uw eigen omgeving. Het is mogelijk dat u één van die mensen zelfs heel goed kent: u zelf namelijk. Maar laten wij hier niet verder over spreken, het wordt u te per soonlijk. Goed, maar luister nog even. De Bijbel zegt dat het beter is rust te hebben met een droge bete dan veel oneerlijk verkregen goederen te bezitten, want wie onrecht pleegt, verdort als gras (psalm 37). En: vertrouw niet op eigen han digheid, maar op de Heere en doe het goede. Hoofdkantoor: n, Türststraat 89, Goea Telefoon 01100-2438; bi) geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4049 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER HOFSTRA heeft gistermiddag in de Tweede Kamer, tij dens de behandeling van de industrialisatienota nieuwe regelingen aan gekondigd voor de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving. De investeringsaftrek blijft beperkt tot 16 °/o, met dien verstande dat deze belastingfaciliteit verkort zal worden tot twee jaar, in plaats van, zoals tot nu toe het geval is vier jaar. Het stelsel van 4x4% wordt dus vervangen door 2x8 De vervroegde afschrijving zal een defi nitief karakter krijgen. De temporisering van deze regeling blijft ge handhaafd, zij het, dat deze verbeterd zal worden. Door deze maatregelen hoopt de minister van financiën op korte termijn het doen van investeringen aantrekkelijker te maken. De poging van de K.V.P.-fractie om ook voor het jaar 1958 de investerings aftrek te doen herleven, waardoor de oude situatie (4x4 zou herleven, is op niets uitgelopen. De heer Van Thiel had reeds een motie ingediend, maar deze werd haastig ingetrokken toen bleek, dat de investeringen na 20 mei j.L fiscaal niet ongunstiger beoor deeld zullen worden, dan de investe ringen na 1 januari a.s. Met een keur van argumenten heeft minister Hofstra zich verzet tegen de gedachte om de investeringsaftrek weer in de oude vorm te doen her leven. Daar was in de eerste plaats het budgetaire argument: het zou de schatkist f 10 min kosten als de af trek ook voor 1958 zou gelden. Maar dit motief was toch niet het voornaamste. De minister van finan ciën achtte het niet juist om in deze tijd van aarzelende conjunctuur reeds alle wapens om een neergaande con junctuur te kunnen bestrijden, uit handen te geven. Men zal de prikkel om te gaan investeren moeten dose ren. Het is volgens minister Hofstra nu noodzakelijk de economische acti viteit iets minder te prikkelen dan enige jaren geleden. GEEN KOSTEN Zo heeft de regering nieuwe maat regelen in petto, die weliswaar geen geld kosten, maar die wel de inves teringen kunnen stimuleren. De nieu we regelingen mochten ook geen geld kosten, want de regering wil het evenwicht in de bestedingsbeperking nog niet verbreken. Bovendien laat de begrotingspositie geen extra uit gaven toe. De fusie en concentratie van onder nemingen zal niet alleen noodzakelijk woorden door de gemeenschappelijke markt, maar ook door de ontwikke ling van de techniek. Minister Hofstra was van oordeel dat er op tal van manieren een fusie tot stand gebracht kan worden, zonder dat daarvoor ven- nootschaps-of inkomstenbelasting no dig is. Indien zich gevallen voordoen, dat een fusie strandt op fiscale moeilijk heden, dan zal minister Hofstra alles doen om daarvoor een oplossing te vinden. „Formaliteiten moeten wijken Te Zuilen is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden ir. Frederik Chris- tiaan Constantijn baron van Tuyll van Serooskerken, oud-voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft twintig jaar van dit bestuur deel uitgemaakt, hij be kleedde het voorzittersambt van 5 november 1948 tot 1 januari 1958. De thans overledene deed in 1934 zijn intrede in het hoofdbestuur van Het Roode Kruis. In 1948 werd hij tot voorzitter benoemd, nadat koningin Juliana in datzelfde jaar als presiden te was afgetreden na haar inhuldiging tot koningin. Als voorzitter van het hoofdbestuur van Het Nederlandsche Roode Kruis werd de overledene in het bijzonder gewaardeerd door de prettige sfeer, die hij om zich heen wist te scheppen. Na zijn aftreden als voorzitter heeft de heer Van Tuyll nog voortdurend blijk van medeleven met het werk van Het Roode Kruis gegeven. Baron van Tuyll was opperkamer heer van de Koningin. Ingezonden mededeling (adv.) WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- ïle pagina S DE BILT ZEGT Weinig verandering Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en daar onweer. Zwakke tot matige nr noordoostelijke richtingen draaiende wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.27 u., onder 21.01 u. Maan op 22.48 u., onder 9.26 u. Hoogwater zaterdag 5 juli: Vlissingen: 4.36 u. 2.16 m., 16.45 u. 2.17 m. Terneuzen: 5.05 u. 2.31 m., 17.18 u. 2.32 m. Wemeldinge: 6.20 u. 1.80 m., 18.35 u. 1.58 m. Zierikzee: 5.57 u. 1.53 m., 18.07 u. 1.32 m. SJAH VAN PERZIE: Voo-r zijn vertrek naar Perzië heeft de Sjah van Perzië donderdag in New York onomwonden getuigd van liefde voor prinses Soraja en van het verdriet dat de scheiding hem heeft bezorgd. Hij noemde in een vraaggesprek met journalisten zijn besluit om van prinses Soraja te scheiden de „moeilijkste en ern stigste beslissing van zijn leven". De sjah zei voorts dat hij bü zijn troonsbestijging de eed had afgelegd om zijn land en volk te dienen. „Als men dit doet, moet men zichzelf to taal vergeten. Het persoonlijke leven wordt dan van geen belang", aldus de sjah. Op de vraag of hij misschien overwo gen had het voorbeeld van de hertog van Windsor te volgen af te treden, antwoordde de sjah: „Het zou be lachelijk zijn als ik dat zou doen, na mijn persoonlijk leven verwoest te hebben." Zoals bekend is de sjah gescheiden van prinses Soraja omdat zij hem geen troonopvolger heeft geschonken. De sjah heeft een bezoek van 11 dagen aan de V.S. gebracht en gaat nu naar Cannes en vandaar naar Perzië te rug. 2 constructieschilders zijn gister morgen verdronken in de Nieuwe Maas, toen zij bezig waren met schil derwerk onder de tweede boog van de Willemsbrug te Rotterdam, aan de zij de van de Maaskade. voor het economisch belang van ons land", zo zei hij. Tenslotte deelde minister Hofstra mede, dat in de nieuwe rijksbegroting nadere mededelingen gedaan zullen worden over de belastingen, die des tijds in het kader van de bestedings» beperking, tijdelijk zijn verhoogd. Regeringstroepen zijn op korte afstand van Beiroet in hevig ge vecht geweest met opstandelingen. Foto: Gevangen genomen rebellen worden met pantserwagens naar het hoofdbureau van politie in Beiroet gebracht om te worden ondervraagd. Men ziet ze hier een pantserwagen verlaten. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de K.V.P.-fractie, prof. Romme, heeft de Tweede Kamer verlof gevraagd de minister van bui tenlandse zaken te mogen interpelle ren over de gemeenschappelijke zetel voor de drie gemeenschappen. De Ka mer zal dinsdag over dit verzoek een beslissing nemen. Het ligt in de be doeling, dat deze interpellatie nog voor liet zomerreces van de Tweede Kamer, donderdag a.s., gehouden zal worden. O.a, ook mevr. Rajk In welingelichte kringen te Boe dapest is donderdag vernomen, dat verscheidene aanhangers van Imre Nagy op het ogenblik in het ge heim terechtstaan. Eén van hen zou mevrouw Julia Rajk, de wedu we van de vroegere minister zijn. Samen met mevrouw Rajk worden, zo zei men, ook Tanczos, oud-secretaris van de Petoefi-kring, en de journalist Haraszti berecht. Verder werd onder anderen genoemd de vroegere direc teur van de Hongaarse radio XJjhelyi. Al deze personen waren in novem ber 1956 uitgeweken naar de Zuid- slavische ambassade in Boedapest, die zij verlieten met een vrijgeleide van de toenmalige regering-Kadar. Zij werden toen echter aangehouden en naar Roemenië overgebracht. Deze loto laat het schilderij „De ontmoeting van Abraham en Mel- chizedek" zien, dat is gekocht door de kunsthandelaar Arthur Keller voor ongeveer f 350.000. Volgens zeggen, is de prijs, welke voor het schilderij is betaald, een nieuw re cord voor een Rubens in deze klas se. Het doek is in Antwerpen ge schilderd tussen 1626 en 1628. (Van onze parlement, redacteur) Voorzitter Kortenhorst heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de interpellatie Verkerk (A.R.) over de veerrech- ten op de Wester-Schelde woens dag a.s. gehouden zal worden. Een staking van de circa 27.000 poli tiemannen in Oostenrijk, die gisteren zou beginnen, is op het laatste ogen blik afgewend. De regering heeft dins dag besloten de toeslagen van de poli tiemannen te verhogen. 15 MILJARD EXTRA VOOR NIEUWBOUW EEN KIESCOLLEGE o VROUWENSTEMRECHT O DEZELFDE RECHTEN Generaal De Gaulle heeft don derdagavond in een radiorede te Algiers aangekondigd, dat de Franse regering een extra bedrag van 15 miljard franc zal uittrek ken voor nieuwbouw in Algerië. Het programma voor de woning bouw zal worden verdubbeld. De Franse premier kondigde voorts aan dat er vrijdag besluiten zullen worden gepubliceerd, waarbij een enkele kiezerslijst voor de komen de verkiezingen in Algerië wordt gesteld. Er zal één kiescollege voor geheel Algerië komen en Islamiti sche vrouwen zullen ook stem recht hebben. Algerië en Frankrijk zullen voorts dezelfde postzegels gebruiken. Vóór het einde van het jaar zal men De 43-jarige Martin Sommer, bijgenaamd „de beul van Buchen- wald", is donderdag te Bayreuth tot levenslange dwangarbeid veroor deeld wegens moord op 25 gevangenen in het concentratiekamp Buchenwald in de tijd van de Nazi's. Sommer was van 1937 tot 1943 bewaker in het kamp. De veroordeelde deelde later mee tegen het vonnis in beroep te zullen gaan. Levenslange dwangarbeid is de zwaarste straf die de rechtbank kon uit spreken. De Engelse atlete Dorothy Shirley (19 jaar oud) bereidt zich voor op de „em pire games", welke op 18 juli in Car diff zullen beginnen. Zij zal haar land bij het hoogspringen vertegenwoordi gen. Dorothy oefent op originele wijze door af en toe een waslijntje te pikken in de tuin van het ouderlijk huis, ter wijl moeder een beetje bezorgd naar haar was kijkt. beginnen met nieuwe grote industriële projecten in Algerië; het landbouw programma zal worden gemoderni seerd met name wat bevloeiingswerken betreft; en het onderwijsprogramma zal worden uitgebreid, zodat alle Al gerijnse kinderen zonder uitzondering naar school zullen gaan. De premier herhaalde zijn eerder ge dane belofte dat de tien miljoen Fran sen van Algerië dezelfde rechten en plichten hebben. „Frankrijk wil op de ze bodem een groot vernieuwingsplan ten uitvoer brengen, dat ons tot ons doel zal voeren en waarin iedereen zijn deel zal hebben. Vóór alles moet Ieder een zijn brood met arbeid verdienen". De Gaulle zei dat hij de laatste drie dagen op zijn reis door Algerië zelf had gezien dat „de veiligheid hard op weg is hersteld te worden". De „Cara"-lle", waarmee De Gaul le reisde, is donderdagavond op het vliegveld Orly bij Parijs aangekomen. Ook de minister van staat Mollet is naar Parijs teruggekeerd. DE VERDEDIGER van de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. Voetbal Bond heeft gis teren cassatieberoep aangetekend te gen het vonnis der Haagse rechtbank, waarbij B. wegens overtreding der lo- terijwet werd veroordeeld omdat da rechtbank oordeelt, dat de voetbal toto van de K.N.V.B. een verboden literij is. DE ACTIE „Een heitje voor een karweitje" heeft dit jaar een bedrag van ruim f 313.000 opgeleverd. De op brengst van de actie is bestemd voor versterking van de fondsen van het Nederlandse Padvindstersgilde, de Vereniging de Nederlandse Padvin ders, de Nederlandse Gidsenbeweging en de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Voor het Arnhemse gerechtshof heeft de 52-jarige boerin B. J. V.-P. uit Didam terechtgestaan, die verdacht werd van het zie toeeigenen van een bankbiljet van f 1000. Ze werd veroor deeld tót drie maanden met aftrek. De Arnhemse rechtbank had haar reeds eerder vrijgesproken. De Japanse kroonprins Akihito zal volgend jaar in het huwelijk treden. Da bruid voor de 25-jarige prins moet nog worden gekozen. Dat zal in het komende jaar gebeuren, zodat het hu welijk eind volgend jaar kan worden gesloten, zo is officieel in. Japan be kend gemaakt. 9 Het ruim 3.000 ton metende vier- mast zeilschip „Passat", het zuster schip van de „Pamir", zal weer in de vaart worden gebracht en wel om dienst te doen als opleidingsschip. Zoals bekend is de „Pamir" in sep tember van het vorig jaar gezonken tijdens een orkaan. Hierbij kwamen 80 mensen om het leven. De „Passat" zal opnieuw worden uitgerust, waar bij men gebruik zal maken van de jongste ervaringen. In een sloot langs een weg bjj Du buque, 1600 km van New Work, is maandagavond een autobus terugge vonden, die sedert zondag uit New York werd vermist. Achter het stuur zat de 19-jarige Ollie Wilson, die de bus aan een eindpunt in New York had „geleend" voor een ritje naar Cali- fornië.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1