Nederl. landbouwdelegatie in unieke positie 3 „De Schelde" gaat liberty-schepen opleggen in de Zandkreek HMMMaii Vele bezwaren tegen B.W. (t.a.v. kerken) weggenomen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LandbouW'Conferentie te Stresa begint vandaag Integratie-idee wint terrein Straaljager uit Duitsland in ons land neergestort Camouflage OOK CARRAS' „OUDE" VLOOT Zeker 60 a 70 liberty's Tweede Panamees koos ligplaats te Middelburg Meeste Kamerleden kwamen te laat of helemaal niet Twee kinderen bij botsing gedood WATERSNOOD IN ZUID-ENGELAND ONDERHANDELINGEN LONEN LONDENSE AUTOBUSPERSONEEL MISLUKT Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4048 Directeur: JACQ DE SMIT (Van een onzer redacteuren) De zes ministers van landbouw uit de E.E.G.-landen zijn vandaag, begeleid door zware delegaties, bijeengekomen, om onder het voorzit terschap van dr. Mansholt (vice-voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G.) te trachten richtlijnen uit te stippelen voor een ge meenschappelijk landbouwbeleid. In landbouwkringen wordt met grote belangstelling naar het resultaat van deze conferentie uitge keken, omdat de Europese commissie aan de hand van de discussies in Stresa binnen twee jaar een Europese landbouwpolitiek moet uit stippelen. Deze conferentie, die volgens het E.E.G.-verdrag gehouden moet worden, had niet op een beter tijdstip kunnen plaatsvinden. De zes landen van Klein- Europa staan met hun landbouwpoli tiek voor vele gemeenschappelijke pro blemen. Al deze landen zitten met de moeilijkheid om hun zuivelprodukten kwijt te raken en ook het voeren van een goede prijspolitiek voor de land- bouwprodukten wordt steeds ingewik kelder. Bovendien kampen de zes lan den met een structuurprobleem, ver oorzaakt door het grote aantal Ideine bedrijven, waardoor zij automatisch met het kostprijsprobleem te maken hebben. De regeringen van de zes landen en ook de landbouworganisaties, begrij pen dat al deze problemen niet meer op het nationale niveau kunnen wor den opgelost. En hoewel er dus nog zeer grote moeilijkheden te overwin nen zijn, heeft de gedachte aan een landbouwintegratie in alle landen van Klein-Europa steeds meer vel gewon nen. Zij begrijpen dat er een gemeen schappelijke oplossing gevonden moet worden voor de vraag: waar willen we heen met de landbouw in West- Europa? GUNSTIG Dit begrip is o.a. ook doorgedrongen tot de Belgische boerenbond, die tot voor kort altijd verzet heeft aangete kend tegen de landbouwintegratie. De Belgische boerenorganisaties he grijpen dat dit standpunt niet meer is vol te houden. Over enige jaren zal België waarschijnlijk ook een agrarisch exporterend land zijn en men vreest dat deze export geld zal gaan kosten, evenals dit momenteel bij ons het ge val is met de uitvoer van zuivelpro dukten. De atmosfeer voor de confe rentie in Stresa is dus gunstiger dan ooit. In de zes landen weet men nu dat de klassieke manier om de landbouw te beschermen (door het geven van subsi dies) op langere termijn moet falen. In een tijd van dalende conjunctuur zijn met deze subsidies zulke grote be dragen gemoeid, dat de Europese schatkisten dit onmogelijk meer kun nen opbrengen. Temeer niet, daar vrij wel in alle landen van de gemeenschap de produktie in sterkere mate is toege nomen dan de behoefte aan voedings middelen. Men zal dus de produktie in de zes landen meer in overeenstemming moe ten brengen met de afzetmogelijkhe den. Daarvoor schept het E.E.G. ver drag de mogelijkheden. De zes regeringen zijn het dan ook eens over het doel van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek: de ver hoging van de produktiviteit door ra tionalisatie en door een maximum ge bruik van de produktiefactoren. Het doel staat dus vast, maar over de vraag langs welke weg dit doel zal worden bereikt, bestaat nog groot verschil van mening. VERSCHILLEN Al heeft men dan ook gemeenschap pelijke problemen, er zijn tal van fac toren, die het moeilijk maken om voor alle landen een bevredigende oplossing te vinden. Daar zij de grote kostprijs- verschillen in de zes landen, de vrees van de importlanden voor de export landen, de vrees voor de aantasting van de huidige nationale garantiepoli- tiek- en tenslotte de verhouding tot de landen buiten de Europese economi sche gemeenschap. Uit deze opsomming blijkt wel, dat de Nederlandse delegatie in Stresa een unieke positie inneemt. De Nederland se landbouw levert nu eenmaal een goed produkt tegen een relatief lage prijs. De hapdhavlng van onze export positie ten opzichte van derde landen is dan ook voor ons een nationaal be lang. De Nederlandse unieke positie bestaat dan ook vrijwel uitsluitend hierin, dat onze delegatie een hard ge vecht zal hebben te leveren tegen de protectionistische landbouwpolitiek van de Fransen en Duitsers, die des tijds de opstelling van het E.E.G.-ver drag reeds ernstig hebben bemoeilijkt en die nu zullen trachten zich met hand en tand tegen de vrijhandelszone te verzetten. MAATGEVEND Ongetwijfeld zal men dan ook van Franse en Duitse zijde uitvoerig wil len praten over het stelsel van mini- mum-importprijzen en over het afslui ten van contracten op lange termijn: twee zaken, die bij de onderhandelin gen over het E.E.G.-verdrag een rol van betekenis hebben gespeeld. De Nederlandse onderhandelingsdelegatie in Brussel is nooit erg enthousiast ge weest voor de gedachte dat de Franse regering een heffing zou kunnen op leggen op de Nederlandse landbouw- produkten. Dit gebrek aan enthousias me is door de ervaring ontstaan. Vandaar dat het zo belangrijk is, dat men in Stresa zich niet alleen beperkt tot de huidige toestand van de land bouw in de zes landen, maar dat men ook de gevolgen onder ogen wil zien van een werkelijk gemeenschappelijke landbouwpolitiek. De conferentie zelf kan geen besluiten nemen. Voor de Europese commissie zal zij echter maatgevend zijn. Bij veehouder Knobbehout te Buren bracht een merrie een veulentje ter wereld. Doch de moeder stierf tengevolge van een hartaanval. Een paar huizen verderop bracht een 17-jarige merrie ook een veulentje ter wereld. Dit dier liep rustig met haar kind in de weide. Men bracht het moederloze veu lentje ook bij het paard. De die ren stoeiden wat met elkaar en plotseling stak het stiefkind zijn hoofd onder de merrie en zoog. De trouwe merrie vond het goed. Dit is een uniek geval, daar een merrie doorgaans alleen een veu lentje zoogt als haar eigen kind dood is gegaan. Deze foto uit Washington laat zien hoe de gouverneur van de staats Alaska (midden) tezamen met an dere senatoren lachend een juich kreet aanhief nadat Alaska door een stemming officieel tot de 49ste staat van de V.S. was gemaakt. Om omstreeks vijf uur gistermiddag zijn twee „Thunderstreak" straal jagers van de bondsrepubliek Duite land tijdens een oefenvlucht boven ons land met elkaar in aanraking ge komen. De toestellen vlogen toen in de omgeving van Ittervoort. Een der twee vliegtuigen werd tengevolge van de botsing zo ernstig beschadigd dat de bestuurder ervan besloot door mid del van de schietstoel het vliegtuig te verlaten. Het toestel stortte neer. Het andere toestel werd eveneens beschadigd maar niet zodanig dat het niet meer vliegen kon. De bestuurder vloog het toestel terug naar zijn basis Nëivenich, ten zuidwesten van Keu len Ongeveer twee minuten nadat de vlic.ser het door hem bestuurde toe stel had verlaten, stortte dit in de ge meente Maarheeze neer. De vlieger bereikte ongedeerd de aarde en ging later naar de vliegbasis Eindhoven. Morgen zal hij naar Duitsland trug- keren. Tijdens een theorieles in een kazer ne bij Lissabon is dinsdag een hand granaat ontploft. Vijf soldaten werden op slag gedood. Verscheidenen liepen DONDERDAG 1958 JULI „Daarop vermomde de koning zich". 1 Koningen 22 30b. Koning Achab heeft een listig plan. Hij weet te moeten sterven en in de strijd te zullen sneuvelen. Maar hij hoopt onvindbaar te zijn door zich te verkleden. Hoe vaak vermommen wij ons ook niet, als wij op de verkeerde weg zijn. Dan gaan wij onze eigen gang en trachten ons wijs te maken dat wij juist het goede nastreven. Dan doen wij de zonde, maar proberen die handig te camou fleren. Bent u daar vandaag ook mee bezig? God kijkt dwars door de ver momming heen! Denk aan koning Achab, en be gin elke dag met de vraag: Heer, wat wilt u vandaag van mij? DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN Tijdens een onweer in de gemeente Beilen is gisteren de 42-jarige Willem Boer, terwijl hij aan het grasmaaien was, door de bliksem getroffen en on middellijk gedood. De man was ongehuwd. De Nationale Bank van België heeft het disconto met ingang van 3 juli verlaagd van vier tot 3*4 procent. (Van onze parlementsredactie) Door het indienen van een vierde nota van wijzigingen is de minister van justitie, mr. Samkalden, gisteren in belangrijke mate tegemoet geko men aan de bezwaren die bij een deel van de Tweede Kamer bestonden te gen de wijze waarop in de eerste titel van het nieuwe Burgerlijk Wetboek de positie van de kerkgenootschappen is geregeld. Deze bezwaren kwamen de vorige week tot uiting in enkele amende menten van de heer Meulink (A.R.) en in een mede door K.V.P. en A.R. ondertekend amendement-Oud (V.V.D.), waarin werd voorgesteld om t.a.v. de kerkgenootschappen in de eerste van het nieuwe B.W. al leen te volstaan met de bepaling, dat kerkgenootschappen rechtspersoon lijkheid bezitten en verder alle ande re artikelen van deze titel niet voor kerken te doen gelden. De minister willigde deze wens van de heer Oud, c.s. nagenoeg in. Zijn nota van wijziging toelichtend, betoogde hij, dat herontwerp van het nieuwe B.W. niet de indruk mag wek ken, dat er een wijziging wordt ge bracht in de bestaande verhouding tussen Kerk en Staat. De nieuwe wij zigingen beogen dan ook het ontwerp zo nauw mogelijk bij deze verhoudin gen en bij de bestaande jurispruden tie aan te sluiten. Dat betekent, dat de artikelen be treffende het vernietigen van beslui ten en het verbieden van rechtsper sonen niet zullen gelden voor kerk genootschappen. (Van een speciale verslaggever) EEN GEDEELTE VAN DE liberty-vloot, die mo menteel tot in alle uithoeken van de aarde wordt opgelegd, zal, naar men ons van bevoegde zijde me dedeelde, binnenkort ligplaats krijgen in de Zand kreek, en wel in een geul, die oostelijk van het Noord-Sloe ligt. „De Schelde" te Vlissingen had daartoe een verzoek tot Rijkswaterstaat gericht, HET FEIT, dat vele reders nog steeds op zoek zijn naar plaatsen waarvoor niet al te veel liggeld behoeft te worden betaald, wijst er op, dat de ernstige crisis in de internationale scheepvaartwereld nog steeds niet ten einde is. Degenen, die het ergst gedupeerd dreigen te worden, zijn de reders, die er tijdens de afgelopen 'vette' jaren toe overgingen nieuwe schepen te bestellen. Vele van deze vaartuigen worden juist deze tijd afgeleverd waardoor de overbelasting van de vloot steeds groter wordt. Tot de bewuste reders behoort ook de Griek Carras, voor wie de laatste tijd o.m. in Vlissingen een aantal hyper moderne vrachtschepen van stapel liepen. Een belangrijk gedeelte van Carras' „oude" vloot zal nu in de Zandkreek worden opgelegd. MET NAME de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen tracht allerwegen lig plaats te vinden voor de schepen die bij haar in reparatie zijn. De Vlissingse binnenhaven is inmid dels met zijn vijf opleggers vol ge boekt en de maximum capaciteit van waarna besprekingen volgden die thans in een ver gevorderd stadium zijn. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, kan men met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid aannemen dat inderdaad de Zandkreek in pacht zal worden gegeven aan „De Schelde" voor het opleggen van (voorlopig) een 60 d. 70 lïberty-schepen, via het internationale scheep- bureau Lloyds te Londen. Middelburg is gisteren bereikt, toen daar een tweede liberty het 7216 brt metende Panamese vrachtschip „Des- (zie artikeltje hierneven). Men heeft nog de mogelijkheid bestudeerd om in het voormalige Middelburgse droogdok een libertyschip onder te brengen, maar hier werd vanaf gezien met het oog op de moeilijkheden, die in het bochtige en smalle vaarwater bij het manoeuvreren zouden rijzen. Kust vaarders kan de Zeeuwse hoofdstad langs zijn kaden eventueel in grote ge tale herbergen. „De Schelde" zit evenwel voorname lijk met de grote vrachtschepen om hoog en daarom werd Rijkswaterstaat benaderd met het verzoek een bepaald gedeelte van de Zandkreek te mogen pachten op welk verzoek gunstig is be schikt. Zo zullen binnen korte tijd in de Zandkreek voorzieningen getroffen worden. Er komen o.m. boeien, waar aan de schepen verankerd kunnen worden. In Brussel zijn ministers van de zes landen van de Euratoom en de Euromarkt op het ogenblik bijeen voor een conferentie. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de minister van bui tenlandse zaken Luns. Op de foto zien we van linies naar rechte: Dr. J. Linthorst Homan, minister Luns en Drs. E. H. van den Bengel. De „Afros", die nu al sinds maart aan de Loskade in Middelburg ligt, heeft nu gezelschap gekregen van een zusterschip, een liberty van de Pana mese maatschappe CECM, die in 1944 werd gebouwd en de naam „Despina" meekreeg. Twee sleepboten van „De Schelde" manoeuvreerden gisteren het gevaarte, geassisteerd door de sleep boot „Walcheren", keurig door de nau we opening b(j de stationsbrug, voor dat het schip naast de Afros" werd af gemeerd. Er zijn speciale voorzienin gen getroffen om te voorkomen, dat de schepen bij een harde wind op drift zouden geraken: grotere meerpalen in een betonvloer, hetgeen door „De Schelde" werd bekostigd. De schepen zijn naast elkaar gelegd, omdat er anders teveel loswal ver loren gegaan was. Bezwaren voor de scheepvaart door het Kanaal door Walcheren levert dit in ieder geval niet op. Een voorname reden, waarom Middel burg deze schepen heeft geaccep teerd is, dat zij dichtbij huis blijven en dit werd van belang geacht voor de werkgelegenheid op Walcheren. Daarom zal Middelburg ook de komst van nog meer maar dan kleinere schepen steeds toe juichen. i 4 4 4 4 I 4 4 4 4 I 4 4 J t beginnen. **-♦- (Van onze parlementsredactie) De vergadering van de Tweede Kamer kon gistermiddag niet op tijd beginnen, omdat het vereiste aantal Kamerleden niet aanwezig was. Omstreeks half twee hadden zich nog slechte 74 van de 150 parlementariërs gemeld; om een openbare vergadering doorgang te doen vinden moeten echter minstens 76 leden de presentie lijst hebben getekend. Een en ander had tot gevolg, dat voor zitter Kortenhorst om vijf voor half twee niet „de vergadering", maar „de bijeenkomst" opende, waarna griffier Schepel ge heel volgens het reglement van orde der Kamer „strafappèl" hield, d.w.z. de namen van de j. aan- en afwezige leden voorlas, i Tijdens het voorlezen kwam het vijfenzeventigste lid binnen. Om kwart voor twee was ook het i zesenzeventigste lid gearriveerd l De twee kinderen van de familie U. de Jong uit Amsterdam zijn gister middag om het leven gekomen toen de auto waarin de familie reed bij Kollum (Friesland) tegen een boom reed. De bestuurder raakte bij het passe ren van een tegenligger de macht over het stuur kwijt toen de auto in de berm reed. De wagen botste aan de linkerzijde van de weg tegen een boom. Het vierjarig zoontje Tjerk werd door de voorruit geslingerd en gedood. Het ruim éénjarig dochtertje Jelske, dat bij de moeder op de ach terbank zat, overleefde de botsing evenmin. De ouders liepen slechts lichte verwondingen op. Zuid- en midden-Engeland hebben woensdag erg van overstromingen te lijden gehad. Verscheidene wegen en spoorwegen kwamen onder water te staan en duizenden gezinnen moesten geëvacueerd worden. In Sheffield wies de rivier de Sheaf twee en een halve meter en geleek een razende stroom, die bomen ont wortelde en kademuren door de druis ontzette. Ook zuidoost-Londen had woens dag zwaar te lijden van een wolk breuk, die vele straten blank zette. In Essex kwamen vele auto's en bussen op de wegen onder water te staan. Ten noorden van Londen raak ten enkele dorpen door het hoge wa ter ge-isoleerd. Russische geleerden hebben aan de kust van het Zaisan-meer in Oost- Kazakhstan een groot aantal beende ren van zoogdieren gevonden, die 50 miljoen jaren geleden geleefd hebben. Onderhandelingen over de lonen van het autobuspersoneel van de buiten lijnen van de Londense vervoersmaat schappij zijn dinsdagavond zonder dat overeenstemming is bereikt, afgebro ken. Het gehele personeel van de Lon dense autobussen heeft zeven weken gestaakt, omdat het personeel van de buitenlijnen was uitgesloten van een loonsverhoging. De directie van de vervoersmaat schappij had maandagavond loonsver hogingen van ongeveer 2.50 gulden tot 3.50 gulden per week aangeboden aan 13.300 man personeel van de buiten lijnen. Zij heeft dinsdag tijdens onder handelingen met vakbondsleiders, die acht uren hebben geduurd, geweigerd meer te geven. Er zijn geen afspraken gemaakt voor verdere onderhandelingen. De vak- DE BILT ZEGT Enkele opklaringen Plaatselijk enkele regen- of on- onweersbuien, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtin gen. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.26 u„ onder 21.02 u. Maan op 22.25 u., onder 8.19 u. Hoogwater vrijdag 4 juli: Vlissingen: 3.56 u. 2.24 m., 16.09 u. 2.28 m. Terneuzen: 4.26 u. 2.38 m., 16.41 u. 2.42 m. Wemeldinge: 5.41 u. 1.81 m., 18.00 u. 1.64 m. Zierikzee: 5.20 u. 1.54 m., 16.57 u. 1.42 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1