Havenplan ZuicUSloe heeft vaste vormen aangenomen SAMENVATTING Enorme kabel in de bodem van de Westerschelde gelegd Werken zullen worden uitgevoerd in vier fasen Moderne diepzeehaven voor schepen van 35.000 b.r.t. Zeeuwse statenleden maakten ing een boottocht na ChefariRe,4 Boerenleenbanken Ovezande en Driewegen veertig jaar Kapelle leent geld voor bouw van woningen Fanfare Soli Deo Gloria uit Colijnsplaat 25 jaar Grootscheepse industrialisatie mogelijk Gaat Biggekerke een kleuterschool bouwen? 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vandaag en morgen feest Receptie en concert als herdenking Over acht weken is werk voltooid „Koninginnekabel" Woensdag 2 Juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 DE PLANNEN VOOR de zeehaven in het Zuid-Sloe hebben thans in principe vaste vorm aangenomen, schrijft de steeds goed geïnformeer de Rotterdamse journalist H. J. Stuvel in de „Nieuwe Rotterdamse Courant". Aan dit artikel ontlenen wij het volgende. In de komende maanden zullen in het openluchtlaboratorium De Voorst in de Noordoostpolder uitgebreide modelproeven worden ge nomen om de thans ontworpen conceptie zo gunstig mogelijk te detail leren. Het onderzoek naar de golfbeweging in het noordelijk deel van de Westerschelde wordt met kracht voortgezet. Het is zeker dat hier een moderne diepzeehaven kan worden aangelegd; toegankelijk voor geladen schepen van 35.000 brutoregisterton. Deze werken zullen worden uitgevoerd in vier fasen. In de eerste plaats is het te doen om het vastleggen van de in een tamelijk snel tempo afnemende onderzeese oever. Dit zal gebeuren door de aanleg van vermoedelijk vier zogeaamde „vaste punten". In de tweede fase wordt de afsluitdam met uitwateringssluis gebouwd. De derde fase omvat bij gebleken belangstelling van de industrie de bouw van bui tendijkse aanlegplaatsen, terwijl binnendijks een kanaal naar de Zand- kreek zal worden gegraven. Het net van wegen en spoorwegen zal dan verder moeten worden uitgebreid. Eerst in de vierde fase zal er een schutsluis voor zeeschepen in de afsluitdam worden gebouwd. Bij vol ledige uitvoering van de thans in grote lijnen opgezette plannen moet in en om het Sloegebied worden gerekend op een bevolkingstoeneming van circa 2000.000 zielen. Van belang voor het ontwikkelings plan van het Zuid-Sloegebied is voor al de wetenschap dat hier dicht on der de kust een grote diepte zal ont staan, die door de natuurlijke waterbe weging in stand zal worden gehouden, dus weinig of geen onderhoudsbagger- werk zal vergen. De omstandigheden zijn derhalve gunstig voor de aanleg van een diepzeehaven. Terloops zij vermeld, aldus de heer Stuvel in de Nieuwe Rotterdamse Courant, dat een dergelijke kunstma tige ingreep ook van belang zou zijn om het Schelderegime te stabiliseren. Nadat is vermeld dat enkele honder den ha. land worden gewonnen, ver volgt het artikel: Hierbij komt nog dat in het afgesloten Zuid-Sloe een zoda nige ruimte beschikbaar komt dat daar plaats is voor de vestiging van zowel grote als middelgrote en kleinere in- dustriebedrijven. Hier ligt dus een welhaast unieke kans om in het thans nog hoofdzakelijk agrarische Zeeland te industrialiseren en aan vele handen werk te verschaffen. Beschouwt men de achterwaartse verbindingen, dan liggen ook hier voor vervoer te water, over de weg en per spoor uitstekende mogelijkheden. De uitvoering van het Deltaplan zal in dit opzicht slechts een gunstige werking kunnen hebben. VERGELIJKING De vergelijking met Rotterdam, die voor de hand ligt, gaat niet in alle opzichten op. Daar is immers sprake van een reeds aanwezig machtig en all-round potentieel, dat vraagt om verdere expansie. In het Zuid-Sloe is er eigenlijk nog niets. Hier moet pio nierswerk worden verricht. Alles zal van de grond af moeten worden opge bouwd. Er zijn met name nog geen verzorgende bedrijven. Maar die zullen ongetwijfeld komen. Zo beschouwd wordt het toekomstbeeld nog aantrek kelijker, omdat hierdoor een volledig gedifferentieerde werkgelegenheid wordt geschapen. In de nabije toekomst zal, naast het Gedeputeerde Staten hebben het ministerie van onderwijs gunstig ge adviseerd i.v.m. het beschikbaar stel len van gelden voor de bouw van een kleuterschool te Biggekerke. Tij dens de gemeenteraadsvergadering van die plaats werd een lening aan gegaan van f45.000,het bedrag dat verwacht wordt van het rijk voor deze bouw te ontvangen. Indien de hoop van b. en w. niet beschaamd wc rit, kan de bouw nog voor dit jaar ten einde is aanvangen. De school staat reeds op de urgentielijst 1957. De voorzitter, burgemeester Dreg- mans, deelde verder mede, dat thans het subsidiepercentage voor de aan leg van een speelweide op het tram emplacement bekend is. In de kosten van egalisatie zal de gemeente een bedrag van f 1000,voor haar reke ning moeten nemen, evenals de kos ten van de geplaatste afscheiding. De gemeenterekening over 1956 werd voorlopig vastgesteld. De wijziging van de begroting voor 1957 en de rekening over dat jaar van het burgerlijk armbestuur wer den goedgekeurd. Ook het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een wijziging van de bezoldigingsverordening werd aan vaard. Op voorstel van b. en w. werd een krediet verleend van f 1300,voor de aankoop van een grasmaaimachi- ne. Alle leden waren het unaniem eens met het voorstel, daar de uit breiding van de plantsoenen eist dat de gemeente een eigen machine heeft. Tijdens de rondvraag ontspon zich een hele discussie over het sluiten van de zandput bij Klein-Valkenisse door de Polder Walcheren. Verschillende leden betreurden het, dat deze maatregel genomen is, daar het agrarisch deel van de bevolking de dupe wordt van het onverant woorde zand weghalen. Anderzijds werd opgemerkt, dat het agrarisch belang niet van zodanige betekenis is, om tegen de maatregel te gaan imponeren. Waterweggebied en de IJ-mond het haven- en industriegebied van het Zuid-Sloe zijn waardevolle bijdrage kunnen leveren aan onze nationale welvaart. 1700 HA. Wanneer behalve het Zuid-Sloe ook de Quarlespolder en de schorren van het Noord-Sloe kunnen worden be stemd tot haven- en industriegebied, zou in totaal een oppervlakte van 1700 hectare beschikbaar komen, dat is zelfs nog iets meer dan het thans in uitvoering genomen deel van het Eu ropoortplan. Daarvan is 1450 hectare land ge schikt voor de vestiging van indus trie- en opslagterreinen. Door het ge bied zal in een later stadium een ka naal worden gegraven afmetaingen als van het Amsterdam-Rijnkanaal naar de Zandkreek. Hierbij zal, om het grondverzet te beperken, groten deels gebruik kunnen worden ge maakt van de gedeeltelijk nog aanwe zige geul van het Sloe. In de Sloedam zal dan natuurlijk ook een beweeg bare brug moeten komen, zowel voor de spoorwegen als voor het wegver keer. Aldus zal te water een uitste kende achterwaartse verbinding ont staan met de industriegebieden in Midden-Nederland en met het Roer gebied. Ten behoeve van de industrieën in het Zuid Sloe zou de aanvoer van de grondstoffen direct uit de lange stei gers aan diep water gemeerde sche pen door middel van transportbanden of pijpleidingen kunnen plaatshebben. Een schutsluis voor zeeschepen is dus niet direct nodig. Deze kan op een la ter tijdstip in de afsluitdam worden gebouwd, wanneer vooral door de ves tiging van kleinere industrieën daar aan behoefte ontstaat. Binnendijks zijn insteekhavens na tuurlijk zeer wel mogelijk, maar nog niet ontworpen, omdat de vorm ervan ten nauwste samenhangt met de aard der industrieën die zich hier zullen vestigen. De industrieterreinen kunnen alle aan het bestaande of uit te breiden net van wegen en spoorlijnen worden aangesloten. Langs de binnenzijde van de afsluitdam is in ieder geval gedacht aan een spoorlijn die de verbinding zou vormen tussen het emplacement van Vlissingen en een nog bestaande lijn in de Zak van Zuid-Beveland. De plannen voor het Zuid-Sloe worden door de heer Stuvel in de Nieuwe Rotterdamse Courant als volgt samengevat: 1) Het vastleggen van de onderzeese oever en de aanleg van de weg de ontsluiting van het gebied. 2) Bouw van de afsluitdam, voorlopig alleen met een uitwateringsplan. 3) Wanneer industrieën bereid zijn zich hier te vestigen, zullen bui tendijks aanlegplaatsen aan diep water moeten worden gemaakt. Binnendijks zal er een kanaalver binding moeten worden aange bracht. Het net van wegen en spoorwegen zal moeten worden uitgebreid. 4) De bouw van een schutsluis voor zeeschepen in de afsluitdam komt aan de orde wanneer de industrie zich in het Zuid-Sloe voldoende heeft ontwikkeld. Indien deze plannen mettertijd vol ledig verwezenlijkt zullen zijn, moet rekening worden gehouden met een bevolkingstoeneming van 260.000 zifl^ len. Het zal daarom nodig zijn bijtijets, een streekplan op te stellen. Gedeputeerde C. Philipse, waar nemend commissaris der Koningin, heeft gistermorgen de eerste gewone zitting der provinciale staten van Zeeland in 1958 geopend. De eerste vergadering nam nog geen uur in beslag. De geloofsbrieven van de statenleden werden onderzocht door een drietal commissies. Namens deze commissies deelden de heren A. A. Schuit, C. van Bellegem en P. Me- liefste mede dat de bescheiden in orde waren bevonden, waarna tot toelating werd besloten. Hierna werden achtereenvolgens de zuiveringseed en ambtseed afge legd. De heren A. J. Berenpas, L. P. van Oorschot, A. J. van der Weel, J. S. Visscher, B. A. Hesselink en M. J. van Poelje legden i.p.v. de eed de belofte af. De heer Philipse heeft daarna in een korte toespraak gewezen op de betekenis van de nieuwe zittingsperi ode van de staten. De toekomst is verborgen en in het verleden geno men beslissingen zullen in de komen de jaren hun weerslag vinden. De voorzitter sprak de wens uit, dat met liefde, ernst, toewijding en in onder linge vertrouwen de belangen van Zeeland zullen worden gediend. Spr. hoopte dat de Commissaris der Ko ningin spoedig geheel zal zijn hersteld en dat Gods zegen op het werk der staten zal rusten. Gistermiddag maakten de staten leden een tocht met de nieuwe veer boot. Vandaag wordt de zitting /voort gezet. Dan vindt o.a. de verkiezing plaats van leden van Gedeputeerde Staten. Verwacht wordt dat er geen wijzi ging zal komen in de samenstelling van dit college, al blijft er nog steeds een kleine kans op een verrassing be staan. GOES Geslaagd Voor de akte kleutergymnastiek is geslaagd mej. C. van Dullemen, hoofd van de Chr. kleuterschool te Goes. Geslaagd Voor het examen medisch analyste, eerste gedeelte, slaagde te Den Haag mej. S. A. M. van Koeveringe te Goes. Eerste mosselen in Yerseke gelost De eerste mosselen voor de export naar België en voor de conservenfa- brieken zijn maandagavond te Yerseke gelost. Zij zijn afkomstig uit de Zeeuw se wateren. In de loop van vandaag zullen de eerste mosselen uit de Wad denzee gelost worden. Een aantal voorstellen van Ged. Staten zal vandaag voorts aan de orde worden gesteld en in de afdelingen van prov. staten verder worden be handeld. De mogelijkheid is voorts niet uit gesloten dat een of meer leden nog enkele woorden zullen zeggen over de nieuwe veertarieven. Ingezonden mededeling (Adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk alzonderlijka! beroemd - werken tezamen n6g beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen en doen werkelijk wonderen I t/ Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Deze week, respectievelijk vandaag en morgen, is het feest in de gelederen van twee boerenleenbanken in de Zak van Zuid-Beveland. De banken te Ovezande en te Driewegen vieren dan haar veertigjarig bestaansjubileum. Dit zou doen vermoeden, dat zij misschien oorspron kelijk als één bank zijn opgericht en later wegens toenemende drukte gesplitst de dorpen liggen immers dicht bij elkaar. Maar blijkens de oprichtingsdata is dat niet zo. Die te Driewegen werd op 15 april 1918 een feit en die te Ovezande volgde op 22 mei van dat jaar. Toch bestaat er ergens ook wel weer enig verband. De bedoeling was namelijk inderdaad om in 1918 één boerenleen bank voor de beide dorpen op te richten, maarmen kon het niet eens worden over de verdeling van de bestuurszetels. Vele morden gewijd aan salarismaatregel voor gemeentepersoneel In de vergadering van de gemeente raad van Kapelle z\jn veel woorden ge wijd aan de salarismaatregel voor het gemeentepersoneel, o.m. inhoudende dat er een prestatie beloning zal worden in gevoerd, wat neer komt op een verho ging van de lonen met 3 Vooral de heer de Jager (A.R.) wees met grote na druk op de gevaren welke het invoeren van prestatiebeloningen met zich mee brengt. De mens wordt hierdoor gede gradeerd. Hij wordt gedrukt in een sijs- teem en van zijn persoonlijkheid blijft niets over, aldus dit raadslid. De voor zitter zei dat het enkel een modus is om een loonsverhoging te geven. Verschil lende andere raadsleden vroegen zich af hoe het mogelijk is op de secretarie een prestatie-beloning in te voeren. De raad besloot tot het aangaan van twee geldleningen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en wel een lening van f 41.000,met een rentepercentage van 5 welke de eerste tien jaar niet mag worden afgelost en een van f 325.000, met een rentepercentage van 5'A wel ke de eerste dertien jaar niet mag wor den afgelost. Getracht zal worden het bedrag van laatstgenoemde lening te ver hogen tot f 400.000,Als dit lukt is alles voor de bouw van de 44 woning wetwoningen geconsolideerd. De voor zitter deelde nog mede dat het betalen van het hoge rentepercentage voor de gemeente geen nadelige gevolgen heeft want het rijk betaalt het verschil bij tus sen het percentage dat betaald moet worden en 4 Verschillende raadsle den wezen namelijk op de daling van de rentestand, welke aan de gang is. De keurlonen van slachtdieren en vlees ondergingen een geringe verhoging ingevolge het besluit van de raad. Een varken voor huisslachting van meer dan 100 kg. zal voortaan een keurloon doen van f 5, Een vrijgekomen woning in de Waar- dekensstraat te Biezelinge werd ver huurd aan de heer J. Tholenaar. De voorzitter deelde mede, dat ge tracht zal worden een deel van de sloot langs de Steenweg in Schore op korte termijn te dempen. De kosten hiervan zullen f 2.000,bedragen. Toen kwam de heer Goud echter in het geweer. Het bleek namelijk dat er nog twee kleine stukjes sloot öngedempt zullen blijven en hiermede was hij het helemaal niet eens. Dat waren trouwens meer raads leden niet en het gevolg was dat de voorzitter de toezegging deed dat ge tracht zal worden alles te dempen. VEEDRIJVEN De bewoners van de Goessestraat had den de gemeenteraad een request ge- de zonden inzake het veedrijven door heer H. P. Ganseman, waardoor deze be woners steeds weer schade opliepen. De voorzitter deelde mede dat de postcom- mandant der rijkspolitie hierover een rapport zal uitbrengen. De heer J. de Jager wees er nog op dat er reeds zeer lange tijd door betrokkene schade wordt toegebracht aan bezittingen van anderen en hij wees er ook op dat de overheid tot taak heeft de bezittingen der inwoners te beschermen. In de volgende raadsvergadering zal dit nader worden behandeld. RONDVRAAG In de rondvraag deelde de voorzitter nog mede dat van de zijde van prov. wa terstaat medewerking zal worden ver leend aan het verharden van het par keerterrein bij de kerk van de Geref. Gemeente te Biezelinge. De heer Koyer wees op de vuile sloot aan de Nieuwe Kerkstraat te Biezelinge welke toch wel noodzakelijk gedempt zou moeten wor den en de heer van Wel vond dat er toch wel abnormaal weinig water in de nieuwe centrale bluswatervijver stond. De voorzitter was hierover wat optimis tischer en dacht dat er vele kubieke me ters in zouden zitten, waarop van ver schillende kanten werd gevraagd de proef op de som te nemen en eens te kijken in hoe korte tijd de brandspuit de vijver totaal leeg zou spuiten. Ge dacht werd dat dit in een kwartier tot een half uur wel bekeken zou zijn. D Het Mexicaanse spoorwegpersoneel dat dezer dagen een stakingsactie was begonnen om looneisen kracht bij te zetten, heeft op verzoek van president Adolfo Ruiz Cortinez besloten weer aan het werk te gaan. Over de loon eisen zal direct worden onderhandeld. 9 D, definitieve overeenkomst inzake de schadeloosstelling van aandeelhou ders der Suezkanaalmaatschappij zal 12 juli a.s. te Genève worden gete kend. Daarom ging men ieder zijns weegs. De coöperatieve boerenleenbank van Driewegen omvat als hoofdgemeenten •Driewegen, Ellewoutsdijk en Oudelan- de en heeft uiteraard verder haar le den ook in andere gemeenten van de streek. De eerste algemene vergadering werd gehouden op 21 mei 1918 en toen werd ook het bestuur gekozen. Men hield vroeger zitting in de woning van de kassier, maar sinds 1938 beschikt men over een eigen gebouw annex kassierswoning. De huidige voorzitter, de heer J. Tim merman 85 jaar is een van de op richters, Na de jubileumviering zal hij om gezondheidsredenen zijn functie neer leggen om plaats te maken voor zijn op volger, die in de laatst gehouden alge mene ledenvergadering reeds werd ge kozen. Hij had van het begin af zitting in het bestuur en werd op 7 september 1945 voorzitter. Van de eerste leden zijn er momenteel nog vijf in leven; de heer W. Nijsse (72) sedert februari 1943 be stuurslid; de heer J. Blok te Borssele, bestuurslid vanaf de oprichting tot 28 oktober 2920 en de heren M. de Broe- kert, S. Mol en P. Ringelberg. De kassier is de heer M. A. Slaakweg, gemeentesecretaris, die in 1945 de func tie van hulpkassier kreeg en een jaar later de heer G. A. van Noort die van de oprichting of kassier was geweest, op volgde. De heer van Noort overleed in oktober 1948. Het aantal leden van de coöperatieve boerenleenbank „Driewegen" bedraagt momenteel 216 en de stand van de re serves beliep eind vorig jaar ruim f 81.000. Het jubileum wordt donderdag ge vierd met 's middags een receptie en 's avonds een feest te Driewegen, vrij dagmiddag een kinderfeest te Oudelan- de en vrijdagavond in Oudelande een feest voor de leden uit Ellewoutsdijk en Oudelande. De coöperatieve boerenleenbank „Ove zande" is nog niet zo ver als die van de buurgemeente, want men beschikt nog steeds niet over een eigen gebouw en men houdt op bepaalde avonden kantoor in de woning van d kassier, de heer J. Bakker, die verder overdag de admi nistraties bijhoudt van een aantal parti culiere ondernemers. Het ledental van de Ovezandse bank is ook iets geringer, het bedraagt name lijk een goede honderd. Van de oor spronkelijke leden is nog een tiental lil leven en ook de heer P. J. van der Slik- ke, een der oprichters, zal het jubileum feest meemaken. Dit jubileum wordt gevierd met woens dagmiddag een receptie en 's avonds een feestelijke vergadering. Het Christelijk Fanfaregezelschap „Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat vierde zaterdag op enigszins feestelijke wijze het feit, dat 25 jaar geleden het korps werd heropgericht. In hotel „Zeelandia" had in de avonduren een officiële ontvangst plaats van gemeentebestuur en ge nodigden. Onder hen bevonden zich ook de heren M. Verhoeff en M. van Velden, resp. tweede voorzitter en secretaris van de bond van Christelijke Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Nederland. Ruim tien uur lang zijn een kleine honderd man vrijwel onafgebro ken in touw geweest om drie en twintig honderd meter loden kabel op de bodem van de Westerschelde te doen zinken. In één keurige rechte lijn, van de vluchthaven bij Bakendorp op Zuid-Beveland, vlak bij Hoedekenskerke, naar de midden in de Westerschelde liggende zandplaat „Rug van Baarland". Een vijftal weken geleden heeft men eenzelfde stuk kabel op zijn plaats gebracht tussen deze zandplaat en de Hellegatspolder, in de nabijheid van Terneuzen. In de komende we ken zal men nog een stuk kabel leggen over de zandplaat, die bij eb grotendeels droog komt en een aansluitend deel in de Hellegatspolder naar de vaste wal in Zeeuwsch-Vlaanderen, zodat deze kabel dan één aaneengesloten lengte onder de Westerschelde zal krijgen van ruim zeven kilometer, en de 50 kV verbinding der n.v. PZEM zal vormen tussen Goes en Westdorpe. kabel de even speciale naam van „Koninginnekabel". Evenals een vijftal weken geleden stond nu weer een motorisch aange dreven haspel, waarop zich 2300 me ter kabel bevond, opgesteld op een dekschuit. Op de zandplaat stond een bok opgesteld en de lier van deze bok trok de dekschuit met zijn last van 80 ton kabel via een staaldraad over. Voordat de vloot zich in beweging zette, was een lengte van 300 meter over de dijk op Zuidbevelandse oever gebracht om straks aangesloten te worden in een te bouwen transfor matorhuisje. Om half elf verliet men definitief de Zuidbevelandse wal, om tien voor half twaalf kwam het sein, dat er duizend meter kabel was gevierd, om streeks half twee was men aangeko men op de „Rug van Baarland". Het noordelijk deel van de 50 kV verbin ding lag op de bodem van de Wester schelde. Deze kabelkruising van de Wester schelde zal niet, zoals tot dusver ge bruikelijk was rusten op de bodem doch er 4 meter in worden gegraven. Een bijzonderheid, die tot dusver in ons land nog niet werd toegepast, zo dat Zeeland de primeur kreeg van een 'ondergrondse zeekabel'. Tal van auto riteiten onder wie direktie van de Prov. Gelderse Elektriciteitsmaat schappij woonden deze gebeurtenis bij en lieten zich uitvoerig inlichten. De waterkabel is een oliedrukka bel, die tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan de kabelfabriek, enige tijd geleden, haar intense be langstelling trok. Uitvoerig liet Hare Majesteit zich inlichten over de spe ciale constructie en de aard der werkzaamheden in de Westerschelde. Sinds die tijd draagt deze speciale Over acht weken klaar Het voorste deel, 300 meter lang, rustte reeds in deze bodem, want de zandzuiger „Holland VI", die dit werk uitvoert, had onder de wal van Zuid- Beveland reeds een gleuf gegraven, zestig meter breed, vier meter diep, waarin de kabel werd gelegd. Het Zuidelijke deel van deze kV verbin ding werd reeds voor een gedeelte „ondergegraven". Nog deze week worden deze werk zaamheden voortgezet, zodat over een achttal weken de hele kabel in de bodom van de Westerschelde zal zijn verdwenen. Signaleringssysteem Om te voorkomen, dat de zware zuigbuizen de loden kabel zouden ra ken en daardoor onherstelbare schade zouden toebrengen aan deze kostbare kabel één meter kost ruim zeven tig gulden naar men ons vertelde werd een uniek signaleringssysteem ontworpen door de N.V. Baggermaat- schappij „Holland" enerzijds en de Rijkswaterstaat te Dordrecht ander zijds. Het bestaat hieruit, dat de kabel onder spanning wordt gebracht, waar door een elektrisch veld ontstaat. De bak van de zandzuiger is uitgerust met een zwaar koperen detector, aange bracht in een ijzeren huis, die langs zij van de bak is gemonteerd. Komt deze detector nu dicht bij de kabel - waar dus het magnetisch veld het sterkst is, dan hoort men vrijwel geen geluid. Hoe verder men van de kabel afkomt, hoe sterker het geluid aanzwelt. Door berekening van deze geluidssterkte heeft men de afstand nauwkeurig weten te berekenen Een werk, dat bijzonder veel inspan ning en proefnemingen heeft gekost, doch dat nu een grote perfectie heeft bereikt. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Schuit zijn gelukwensen uit. Namens het bondsbestuur bracht de heer Verhoeff de gelukwensen over. „Soli Deo Gloria", aldus spreker, „staat hoog aangeschreven, niet alleen om het lid zijn als zodanig, maar ook omdat zij, ondanks de verre afstanden, iedere maal meedoet aan de concour sen in Noord- en Zuid Holland". Tradi tie-getrouw werd door de bond de ju bilerende vereniging een vaantje aan geboden, dat aan het vaandel werd be vestigd. Verder waren er nog felicitaties van de heer J. C. Maas, namens de harmo nie „Wilhelmina" en de heer Bulthuis, namens de stichting dorpsgemeenschap. Wegens ziekte van de voorzitter dank te de vice-voorzitter, de heer W. A. Dingemanse, voor de vele belangstel ling. Tevens zette hij de heren D. v. Gilst en J. v. Gilst, resp. voorzitter en se cretaris in het zonnetje. Beiden zijn n.1. 25 jaar lid van het korps. Na deze receptie werd op de muziek tent een concert gehouden, waaraan werd deelgenomen door de harmonie „Wilhelmina" uit Colijnsplaat en „Ho sanna" uit Goes. Dit concert werd be sloten met het optreden van „Soli Deo Gloria". Deze viering van dit jubileum zal voor het korps een aangename herin nering blijven. Burgemeester en secretaris van Veere gehuldigd Gisteren zijn burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere en de gemeente-secretaris, de heer L. van der Hiele hartelijk gehuldigd, de bur gemeester omdat hij deze functie 1254 jaar heeft bekleed, de heer Van der Hiele i.v.m. zijn zilveren jubileum als ambtenaar. In de kring van het gemeenteperso neel werden gisterochtend de jubila rissen toegesproken door de wethou ders. Beide jubilarissen ontvingen boekenbonnen en de dames mochten bloemen in ontvangst nemen. Scholieren van o.l. en Chr. school brachten een zanghulde en kregen 'n vrije middag. Gisteravond hebben Veere's Genoe gen en de Veerse Dijkruiters de burg- gemeester hartelijk 'gehuldigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2