Industrialisatienota in de ontvangen Kamer vrij HMOm „Mijn buurman aan de overzij spreekt steeds z'n mond voorbij" Was minister 'Zijlstra te optimistisch of juist niet VOOR 4168 PLAATSEN GEEN VASTE ONDERWIJSKRACHTEN Per KLM, naar.. Moskou Mooie Madelijn smokkelkoningin Salazar voelt weinig^ oppositie in Portugal oor België wil militaire diensttijd verkorten tot 12 maanden Geen vertrouwen van liberalen PROTESTANTS-CHRIST EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Voor het grootste deel bij het lager onderwijl Bosbad in Putten (Gld.) blijft zondags gesloten Stap voor stap Voerman gedood door op hol geslagen paard EERSTE TAKEN NIEUW KABINET Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4047 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) DE INDUSTRIALISATIE-NOTA van minister Zijlstra is gister avond in de Tweede Kamer ook al was er op onderdelen kritiek in het algemeen goed ontvangen. Alleen de KVP-fractie dreigde met een motie om de investeringsaftrek ook te doen gelden voor 1958 waardoor deze aftrek niet 16 °/o doch 20 °/o zal gaan bedragen. Opmer kelijk was dat de socialistische fractie zich tegen deze belastingfacili- teiten verzette hoewel haar fractie zich tegen deze belastingfacili- geleden de schorsing van de investeringsaftrek wilde handhaven. De gehele kamer begreep, dat ons volk voor een geweldige taak komt te staan; tot 1962 in de industriële sector f 11 miljard investeren om de aanwas van de beroepsbevolking de komende jaren (140.000 personen!) te kunnen opvangen. Fr was ia dit debat verschil van me ning over de vraag, of minister Zijl ot, a niet te optimistisch heeft geschat. Volgens de heer Janssen (KVP) was dat wel het geval. De f 11 miljard zul len z.i. niet voldoende zijn. Daarvoor had hij vier argumenten: C veel landbouwers zullen werk moeten vinden in de industrie; 0 Er moet blijvende werkgelegenheid gevonden worden voor die arbei ders, die tijdeno de hoogconjunc tuur een tijdelijke werkkring had den; 0 de technische ontwikkeling (kern energie en automatisering) vraagt veel kapitaal; 9 wij verkeren in het ongewisse over de gevolgen van een gemeenschap pelfjke markt. De heer Nederhorst (PvdA) kwam daarentegen tot een geheel andere con clusie. Hij zei, dat minister Zijlstra te hoog had geschat. De bewindsman had ti. te weinig rekening gehouden met e verlenging van de leerplicht, met de afzwakking van de conjunctuur en met de verkorting van de werktijd. Boven dien zou volgens de heer Nederhorst, onze export niet in dezelfde mate.toe nemen als de afgelopen vijf jaar het geval was. Hij vreesde dat Nederland pet meest conservatieve land van het Westen zal gaan worden, als men geen DE BILT ZEGT Plaatselijk onweer Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele onweersbuien. Óverwegend matige wind in hoofd zaak oostelijk. Warm, maar later in het zuiden van het land enige af koeling. Ep- en ondergang van Zon en Maan: onderdag: Zon op 4.25 u„ onder 21.02 li. Maan op 21.58 u., onder 7.10 u. Hoogwater donderdag 3 juli: Vlissingen: 3.16 u. 2.29 m., 15.31 u. 2.36 m. Terneuzen: 3.45 u. 2.43 m., 16.02 u. 2.50 m. Wemeldinge: 5.02 u. 1.79 m„ 17.22 u. 1.69 m. Zierikzee: 4.41 u. 1.52 m., 17.32 u. 1.37 m. rekening zou houden met een verkor ting van de werktijden. Minister Zijlstra ziet het investe ringsprogram als een minimum-pro- gram. Het debat over de vraag, of f 11 miljard te veel of te weinig is, had dan ook weinig zin. In ieder ge val staat het vast, dat het totaal ge- investeerde bedrag in de jaren 1952 tot 1957 niet hoger is geweest. En dat was in een tijd van hoogconjunctuur. Daarom wees de heer Hazenbosch (AR) er op, dat dit program nu veel moeilijker te verwezenlijken zal zijn. In de jaren 19571958 was er een in vesteringsterugslag van 1015 pet. Ook over 1959 kan men niet optimis tisch zijn. Daarom stelde de heer Ha zenbosch de vraag, welke conjunc turele maatregelen de regering voor de hand heeft, als blijkt dat het nieuwe program niet gehaald kan worden. De heer Nederhorst (PvdA) kwam tot de conölusie dat er een onrustig en nerveus economisch beleid wordt ge voerd. Dat was een ernstige kritiek op het kabinetsbeleid, waarvoor overigens ook socialistische ministers verant woordelijkheid dragen. De belastingpolitiek speelde in dit debat uiteraard een grote rol. Behalve de aangekondigde motie van de heer Janssen waren er nog meer wensen. Zo wil de KVP-fractie op de vervroegde afschrijving laten herleven, zal de ven nootschapsbelasting aan het eind van het jaar verlaagd moeten worden. Volgens een door de minister van onderwijs aan de Tweede Kamer overgelegd overzicht, tot 16 mei 1958 bijgewerkt, over de vacatures, afwe zigheid en plaatsvervanging bij het plaatsen in het verplicht personeel lager onderwijs, bedroeg het aantal waarvoor geen onderwijskracht in vaste dienst aanwezig was in totaal 4168 (16 januari jl. 4214). Hiervan waren 3858 bij het G.L.O., het VGLO. en het B.L.O. en 31» bij het UJL.O. De plaatsen werden tijdelijk vervuld door gehuwde vrouwen (2359), defini tief gepensioneerden (212) en andere tijdelijk aangcstelden (1378). 219 plaatsen bleven onvervuld. In het boventallig personeel was het aantal plaatsen 1069. Deze werden door de bovengenoemde categorieën tijdelijk vervuld met de respectieve lijke totalen van 529, 47 en 403. Hier bij bleven onvervuld 99 plaatsen. Uit een gespecificeerd overzicht blijkt, dat in de eerste groep het grootste aantal open plaatsen zich heeft voorgedaan bij de openbare G.L.O.-scholen; hierbij waren ook de meeste onvervuld gebleven plaatsen, In een tabel over het verloop van de aantallen vacatures bij het lager onderwijs van 1951 tot 1958 (voor zo ver bijgewerkt) wordt gesteld, dat dit Gistermorgen is van het vliegveld Schiphol een K. L. M.-machine vertrokken voor een proefvlucht naar Moskou. Foto: Groep van enige deskundi gen met in het midden de eerste betalende passagier op de Hjn, de kapitein-directeur van de Rus sische walvisvloot (met witte pet) jaar tot 16 mei het aantal vacatures in totaal 6940 heeft bedragen. Hiervan werden 6360 vervuld en 580 niet Dit betekent een daling ten aanzien van de voorgaande periode tot 16 januari, toen deze cijfers respectievelijk 7050, 6333 en 717 waren. De velddienst van de te Maastricht heeft gisteren vijftigjarige M. L. K. aangehouden, eigenaresse van een autoverhuurin richting te Maastricht, die ervan ver dacht wordt betrokken te zijn bij verscheidene grote botersmokkela- rijen langs de Nederlands-Belgische grens. Zij draagt de bijnaam „Mooie Madeljjn". Koningin Elizabeth van Engeland heeft tijdens haar bezoek aan Fife, nader kennis gemaakt met het zwarte goud in de mijn te Rothes Colliery. De gemeenteraad van Putten (Gld.) heeft met 94 stemmen besloten, dat het bosbad „Klein Zwitsei-land" op zondag gesloten zal blijven. Tegen stemden zes leden der C.H., één A.R. en twee S.G.P. Over deze sluiting kan door de gemeenteraad worden beslist, doordat het bosbad van de gemeente in erfpacht en bij het aangaan van deze erf pacht is bepaald, dat het bad zondags gesloten moet zijn. Het geval met de openstelling van café's, hotels en der gelijke ligt anders, daar deze op grond van de Zondagswet geopend mogen zijn. Deze zijn thans te Putten voor het grootste deel zondags geopend in afwachting op een nog hangende be slissing van de Hoge Raad. Premier Salazar van Portugal heeft maandag in een rede gezegd dat vol gens hem de idee die moet leiden tot de oprichting van een oppositiepartij in Portugal niet „levensvatbaar" is. De politieke geschiedenis van Por tugal en de huidige samenstelling van de oppositie hebben dit bewezen, al dus Salazar. Salazar deelde voorts mee dat het corporatieve bewind in Portugal in de komende maanden voltooid zal worden. Hierdoor zal het mogelijk worden aan meer uitgebreide corpo ratieve kamer in te stellen, die dan het middel vormt om een staatshoofd op bredere basis te benoemen. Na de motieven te hebben ont vouwd voor zijn voorkeur voor de corporatieve staat, maakte Salazar be kend dat er in Portugal een investe ringsbank zal worden opgericht. De premier was van mening dat de êgrondwet zo gewijzigd moet worden dat de president voortaan door de corporatieve kamer en de nationale vergadering wordt gekozen in plaats van door middel van rechtstreekse verkiezingen. De campagne van de oppositie bij de jongste presidentsverkiezingen noemde hij „een ontwikkeling van een proces tot omverwerping van de staat". Een overwinning van de op positie zou hebben geleid tot een chaos en „een nieuw hoofdstuk van nationale wanorde", aldus de eerste- minister. (Zoals bekend nam de oppo sitie voor het eerst sinds dertig jaar deel aan de presidentsverkiezingen. Zij kreeg 23 procent van de. uitge brachte stemmen. De regeringskandi daat Tomas werd gekozen.) De foto laat de koningin zien na dat zij weer boven gekomen was. WOENSDAG 1958 JULI Lot brak op naar Sodom". Gen. 13 1L „Lot vestigde zich tot bjj So dom". Gen. 13 12. „Lot woonde te Sodom". Gen. 14 12b. Lot wilde de zonde en de ver leiding blijkbaar niet zien. Hy pre fereerde om het uiterlijk ge win in de buurt van Sodom te wonen. Lot brak op naar Sodom. Dat was de eerste stap. Het was spelen met vuur. Weldra ging Lot aan de rand van de god deloze stad wonen en na verloop van nog enige tijd koos hij zelfs domicilie temidden van de godde- lozen. Opbreken naarvestigen tot bijwonen in Wie de zonde, de verleiding, niet wil onderkennen begeeft zich op een hellend vlak. Hij glijdt Sodom binnen. En God verwoestte die stad met zwavel en vuur. Gistermorgen zyn te Leeuwarden op een opslagterrein twee voor een sleperskar gespannen paarden op hol geslagen. De dieren waren geschrok ken doordat een achterband van de wagen met hevig sissend geluid leeg liep. Bij een poging om de dieren tot staan te brengen werd de 45-jarige voerman Tjeerd Scheffer tegen 'n hek geslingerd, waarna een der paarden over hem heenliep. De heer Scheffer liep daarbij dusdanige inwendige kneuzingen op, dat hij spoedig over leed. Het slachtoffer was gehuwd. Amerikaanse geleerden hebben een stroom van vierhonderd km breedte en minstens driehonderd meter diepte, op ongeveer dertig meter onder de op pervlakte van de Stille Oceaan ont dekt. Deze stroom, even snel als da golfstroom, beweegt zich van 140 gra den westerlengte minstens 5600 km. oostwaarts langs de evenaar. De Belgische premier, Gaston Eyskens, heeft in zijn dinsdag voor de kamer van volksvertegenwoordigers afgelegde regeringsverklaring gezegd, dat een van de eerste taken van zijn nieuwe homogeen katho lieke regering zal zijn de militaire diensttijd van vijftien tot twaalf maanden te verkorten. Met nadruk verklarend dat België trouw blijft aan de NATO, zei de premier, dat de vermindering van diensttijd mo gelijk zal worden door het vormen van een nieuw corps vrijwilligers. De regering zal met het oog op de noodzaak het militaire apparaat een steeds grotere doelmatigheid te geven, tot reorganisatie en modernisering overgaan, wat tot gevolg zal hebben, dat de diensttijd tot twaalf maanden kan worden beperkt. Eén van de eerste ontwerpen die de regering bij de kamers zal indienen heeft ten doel de lichting van een nieuw type vrijwilligers mogelijk te maken. Hun verband zal zich over verscheidene jaren uitstrekken en zij krijgen een beroepskwalificatie, die hun ruimere toekomstmogelijkheden biedt, aldus de regeringsverklaring. GEZONDE ECONOMIE De regering wil voorts een politiek van economische gezondmaking voe ren o.m. door het uitoefenen van con trole, aldus Eyskens in zijn regerings verklaring. De toestand van de schat kist is verbeterd dank zij de toe vloeiing van buitenlands kapitaal. Het is nochtans noodzakelijk de openbare schuld op korte termijn zo spoedig mogelijk te consolideren. In de regeringsverklaring wordt over de landbouwpolitiek o.m. gezegd: „De landbouwpolitiek van de regering be helst een reeks maatregelen op korte „Mijn buurman aan de overzij Spreekt steeds zijn mond voorbij. Als gij wat weten wilt van mijn [gezin, Stapt dan bij hem de winkel in". Dit schone stukje poëzie staat te lezen op een bordje, dat een Am sterdamse winkelier op zijn deur spijkerde en dat aanleiding werd tot een geding voor de rechtbank. Ten einde niet voor deze „buur man" te worden aangezien, heeft een derde winkelier in dit straatje, die naast de juwelier woont, een bordje met de volgen de tekst buiten gehangen: „Mijn buurman aan de overzij, bedoelt hem (nummer 2) en heus niet mij". Alle drie winkeliers verkopen souvenirs. Volgens de juwelier probeert de „dichter" afbreuk aan zijn zaak te doen, vooral nadat hij als Jood kort geleden vergunning kreeg om zijn zaak op zondag open te houden, waartegenover staat, dat hij zater dags gesloten is. De verdediger van de juwelier zei dat de „dichter" zondags buitenlandse vooral Duitse toeristen aanspreekt en ze vertelt: „Wij mogén niet open zijn: daarvoor moet je Jood zijn". In de dagvaarding vraagt de jood se juwelier, ais eiser op straffe van een dwangsom van f 500,per dag te verbieden het bordje aan zijn deur te hangen en op zondag bui tenlanders in de oude Brugsteeg aan te spreken. GEEN N.S.B.-ER De „dichter" voerde tot zijn ver dediging aan, dat niet hij maar de juwelier klanten tracht weg te lok ken. „Ik heb getuigenverklaringen, dat hij geprobeerd heeft klanten bij mij weg te halen door te zeggen, dat ik N.S.B.-er ben geweest. Ik ben wel bij de N.S.K.K. geweest, maar N.S.B.-er was ik niet". De president zei tot de „dichter": „Helemaal afgezien van alles mag ik u toch wel aanraden dat bord weg te halen". Uitspraak op 8 juli. en lange termijn. Hierin is o.a. begre pen „Het melkvraagstuk". De oude voorraad van 4500 ton boter, die voort durend op de markt drukt, moet zo spoedig mogelijk geliquideerd worden zonder dat zulks de consumptie van de nieuwe voortbrengst zou schaden. Er zullen onderhandelingen worden aangeknoopt met de Nederlandse over heid om de smokkel aan de grens zo veel mogelijk te beletten. GEEN LIBERALEN De leiding van de Belgische liberale partij heeft dinsdag na kennisneming van de regeringsverklaring van minis ter-president Eyskens besloten dat de parlementsleden van de partij niet hun vertrouwen aan de minderheidsrege ring van de C.V.P. kunnen geven. Als redenen van dit besluit worden genoemd, dat de regering geen finan cieringsplan van de aanzienlijke nieu we uitgaven voor voorgestelde maatre gelen heeft bekendgemaakt, dat de re gering het verkiezingsprogram van de C.V.P. heeft overgenomen, hoewel de C.V.P. niet de meerderheid heeft en dat de liberale partij geen verzwaring van de fiscale lasten of een gevaar voor muntmanipulatie kan dulden. Het Franse onafhankelijk blad „Le Monde" is in Algiers in beslag geno men, vermoedelijk wegens publikatie van brieven van lezers ove Algerië. 12 JORDAANSE OFFICIEREN zijn gearresteerd wegens een poging tot 'n staatsgreep in Jordanië. De Jordaanse regering heeft Irak dringend om mi litaire assistentie gevraagd en heeft de Iraakse regering beloofd dadelijk 5000 man troepen te sturen. Gistermorgen is vanuit de haven van Den Helder de onderzeeboot jager Hr. Ms. „Overijssel" ver trokken naar Nieuw Guinea. Foto: Het schip is zijn reis naar Nieuw Guinea begonnen; velen staan vanaf de wal de bemanning vaarwel te wuiven.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1