Russen toch naar atoomconferentie geheime Genève in 30 ELF DODEN OP WEG TIJDENS WEEKEND Met geleerden uit Engeland, VS., Frankrijk en Canada Russische danseres betrapt in warenhuis te Brussel MMHIlUllilltliiB Race-koorts van de TT? Russen dwongen Amerikaans vliegtuig tot landing Niet-communisten in raad Finsterwolde bedankten Ind. rebellen: „Wij zetten de strijd onversaagd voort" Nasser op weg naar Tito met Faroek's jacht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J\rii l'i ?mó DOOR DE WERELD Over 600 jaar wordt 't dringen Olgaeen echte en rijke dame"*** Smokkelauto met boter verongelukt Vrijlating van bemanning geëist Samenwerking niet meer mogelijk Overstromingen in Duitsland Praten, zonnebaden, vissen en rusten Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4045 Directeur: JACQ DE SMIT HET wereldkampioenschap voet bal is door Brazilië gewonnen. Het team versloeg de Zweden met 52. DE BURGEMEESTER van 's-Gra- venhage heeft van de voorzitter van de „Commission des Pouvoirs Locaux" van de Raad van Europa een schrijven ontvangen, waarin hem werd meege deeld, dat aan de stad 's-Gravenhage, evenals aan Wenen, de prijs van Europa voor het jaar 1958 is toege kend. NAAR GEMELD wordt, worden op Cuba 29 Amerikaanse matrozen „vermist". Volgens een verslaggever worden zij door de opstandelingen vastgehouden. Zij keerden van een picnic niet terug. ER IS in de Sowjet-Unie een nieuw verkeersvliegtuig gebouwd, dat honderd passagiers kan vervoeren en zowel op het land als op het water kan landen. 0 TE EDE is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het zaterdagelftal van de K.N.V.B. en een combinatie Wage- ningen-Vitesse-Rheden. Het zaterdag- eltaf won de ontmoeting met 32. 0 DE BRITSE dichter en schrijver Alfred Noyes is zaterdag op het eiland Wight op 77-jarige leeftijd overleden. In politieke kringen neemt men aan, dat de Bussen toch zullen deel nemen aan de conferentie van deskundigen die dinsdag in Genève be gint ter bestudering van de vraag of ontdekking van kernproeven altijd mogelijk is. Prof. Fydorof is zondag, met zes leden van de Russische delegatie, uit Moskou in Zwitserland aangekomen. Op alle vragen die hem bij aankomst op het vliegveld van Zurich gesteld werden, antwoordde hij alleen maar „we zullen zien". Maar later werd van Russische zijde ge suggereerd, dat de Russen wèl aan de atoomconferentie zullen deel nemen. Over 600 jaar zal elke aard bewoner nog slechts een vier kante meter ruimte om te le ven tot zijn beschikking heb ben (de poolgebieden, woestij nen en gebergten meegere- rekend), indien de wereldbe volking met dezelfde snelheid blijft toenemen als thans. Tot deze voorspelling kwam het sociale bureau der V.N., dat zondag een demografisch rapport liet verschijnen. Dat i x- wordt dan wel dringenf 1 0 De luchtmacht heeft Prins Bern- hard ter gelegenheid van diens ver jaardag, zaterdagmiddag een verras sing berei door met 40 vliegtuigen een défilé boven het paleis Soestdijk te houden. De Britse deskundigen, die aan de con ferentie zullen deelnemen, Sir William Penney en Sir John Cockcroft, zijn zondag in Genève aangekomen. Zij hebben dezelfde dag nog overleg ge pleegd met de Amerikaanse geleerde Dr. James Fisk, die tevoren had ge sproken met de Franse professor Yves Rocard. Het wachten is nog op de Ca nadese dr. Omand Solandt, die van daag wordt verwacht. Als de deskundigen uit Oosteuropese landen onverhoopt niet zouden komen opdagen, zullen de Westelijke geleer den toch hun besprekingen beginnen. Zij zullen een onderzoek instellen naar de mogelijkheden en benodigde instru menten voor het ontdekken van atoomproeven en de vraag hoe deze middelen kunnen worden gebruikt in een doelmatig inspectiestelsel. Men weet nog niet hoe lang de confe rentie, die geheim zal zijn, zal duren. De mogelijkheid bestaat evenwel dat er na een maand een interimrapport zal worden uitgebracht. Een inspectrice van een warenhuis te Brussel heeft de danseres Olga Lepesjinskaja van het Bolsjoi-ballet betrapt op het ogenblik, dat zij een paraplui wegnam. De danseres werd verzocht de inspectrice te volgen naar haar bureau waar zij haar handtas moest openen. Daarin bleken zich a.o. twee paar handschoenen te bevinden. De danseres ver klaarde dat zij de handschoenen had weggenomen om ze bij daglicht te bekijken en dat ze van plan was geweest ze daarna terug te brengen. Van niet-officiële zijde is later verno men, dat er geen vervolging tegen de Russische danseres wordt ingesteld. De directeur van het Bolsjoi-theater verklaarde zondag, dat de hele kwes tie een misverstand was. In Rusland is het de gewoonte dat men nit een winkel goederen mee naar buiten neemt om ze bü daglicht te kunnen zien. Dat had Olga ook willen doen met de handschoenen en de paraplu die zjj in haar tas had gestoken zonder te betalen. Leden van het Russische Bolsjoi-ballet hebben zondag verklaard, dat de dan seres Olga het slachtoffer moet zijn geworden van „provocatie". Er moet HELMEN VOOR JURYLEDEN Juryleden bij atletiekwedstrijden zouden voortaan misschien beter doen een helm te dragen als zij hun functie op het middenveld uit oefenen. Bij regionale atletiekwed strijden in Leiden was zondag een vrouwelijk jurylid, die assisteerde bij het verspringen zo ongelukkig een verkeerd geworpen discus uit de ring vlak naast de springbak, tegen het hoofd te krijgen. Met een bloedende hoofdwonde moest ze naar het academisch ziekenhuis gebracht worden om zich te laten verbinden. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zonnig en vrij warm, maar in de ochtend plaatselijk nog mist en laaghangende bewolking. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.24 u., onder 21.03 u. Maan op 20.50 u., onder 4.56 u. Hoogwater dinsdag 1 juli: Vlissingen: 1.40 u. 2.19 m., 14.02 u. 2.37 xp. Terneuzen: 2.08 u. 2.33 m., 14.33 u. 4.51 m. Wemeldinge: 3.27 u. 1.78 m., 15.55 u. 1.76 m. Zierikzee: 3.06 u. 1.52 m., 15.30 u. 1.49 m. een samenzwering van Belgen zijn ge weest, zo menen zij, die de artikelen die men in het Brussels warenhuis in haar tas vond, daarin hebben gestopt. De leider van het Bolsjoi-orkest zei, dat Olga „een echte dame en boven dien vrij rijk is en nooit zo'n dwaze diefstal zou plegen. De rest van de Russische delegatie, die in totaal achttien telt, wordt vandaag verwacht. Deze leden moesten zondag in Praag achterblijven omdat er in het toestel naar Zurich geen plaats meer voor hen was. 0 VOOR DE eerste maal in de geschie denis van Schiphol is het aantal passa giers, dat per dag per vliegtuig in Am sterdam arriveerde of van Amsterdam vertrok, boven de 4000 gestegen. Te Kasterlee in België is een gepant serde smokkelauto zondag tegen een boom te pletter gereden. Belgische rijks wachters troffen in de vernielde wagen 650 kg Nederlandse boter aan, In een naburig veld werden eveneens pakjes boter gevonden. Men vermoedt dat de bestuurder van de smokkelauto gewond is, daar voor in de auto bloedvlekken zijn waargenomen. De bestuurder zou door een andere smokkelauto opgepikt zijn. MAANDAG 1958 JUNI Voeg dagen toe aan de dagen van de koning, mogen zijn jaren duren als van geslacht tot geslacht. Psalm 617. Gisteren vierde de Prins der Ne derlanden zijn 47e verjaardag. Juist als wij de woelige jaren sinds 1914 en met name ook sinds 1940 en de verwarring onder de volken in ons huidige tijdsge wricht overdenken, moet de dankbaarheid naar boven komen voor de zegen, die God ons land geeft in het bezit van het Vor stenhuis der Oranjes. Een Vor stenhuis, dat op een ogenblik, toen de toekomst nog in één Prinses vervat was, nieuwe toe komst kreeg in onze Prins. Ook zijn werk, het is in het af gelopen levensjaar weer geble ken, is tot welzijn van ons volk. Vandaar, dat op zijn verjaardag de bede voor de koning uit Ps. 61 als vanzelf naar boven komt, het gebed voor leven, maar ook voor het leven van zijn geslacht. Ga God met hem en zijn gezin en met ons volk in dit nieuwe levensjaar. De werkzaamheden hij Veere ter realisering van het Drie Eilanden plan zijn in volle gang. Dit plaatje knipte onze fotograaf van de im posante stellages, die de pijpleidin gen moeten dragen. Elk jaar, wanneer de TT-races in Assen plaats hebben, schijnt er een soort race-koorts over ons land te jagen. Dan begint jong en oud langs velden en wegen te jakkeren en zijn de verkeersongevallen niet van de lucht. Ook nu weer. Zaterdag zijn de monsterwedstrijden in Assen verreden en uit alle delen van het land komen de berichten over verkeersongevallen binnen. Niet minder dan elf doden waren daarbij dit weekend te betreuren. Een droevig rekord. 0 In Geleen zijn drie slachtoffers van het verkeer te betreuren: zaterdagmid dag overleed de vrouw van een scooter rijder, die bij haar man op de duo zat, toen een band sprong cn beiden kwamen te vallen. Zondagavond werd een 30-j. bromfietser door een autobus aangere den, waarna de man in het ziekenhuis overleed. Ook werd een mijnwerker aan gereden en gedood. O De 19-j. motorrijder P. de Jonge uit Achthuizen raakte op een dijk van de weg af en sloeg met zijn hoofd tegen een boom. Hij was op slag dood. 0 Bij Oosterhout kwamen een brom fietser en zijn jeugdige passagier in bot sing met een bestelauto. Beide personen werden op slag gedood. 0 Op de rijksweg bij de kruising naar Zuidbroek is zaterdagavond een 21-j. Duitser uit Bremen in botsing gekomen met een personenauto. De motorrijder werd ernstig gewond; zijn duopassagier overleed vrij spoedig na het ongeluk. 0 Op de rijksweg MaastrichtVaals botste een 38-j. filmoperateur tegen 'n auto. De botsing was zo hevig, dat zowel de man als zijn achterop zittend zoontje van 12 jaar, op slag werden gedood. 0 Bij Tilburg reed zaterdagavond een 22-j, motorrijder uit Dinteloord tegen 'n boom. De man, die van de T.T.-races in Assen terugkeerde, werd op slag gedood. 0 Te Egmond aan Zee is een 70-j. heer aangereden door een auto en aan de op gedane verwondingen overleden. NOG DRIE DODEN 0 Tenslotte melden wij nog een drietal ongevallen, die niet op de weg gebeur- InWashington is zondag officieel bekendgemaakt, dat het Ameri kaanse vliegtuig dat de Russen bij de grens van Armenië tot landen hebben gedwongen, niet opzettelijk het Russische luchtruim hadden geschonden. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft opdracht gekregen om onmiddellijke vrijlating van de zeven inzittenden van het toestel te eisen. Volgens een Russische verklaring is het toestel bij de hoofdstad van Arme nië, Erevan, 150 mijl binnen Russisch gebied, tot landen gedwongen en na de landing verbrand. Het Amerikaanse ministerie van de fensie verklaarde zondag, dat het een ongewapend transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een DC-6, moet zijn. Dit toestel wordt op een vlucht van West-Duitsland naar Tehe ran via Turkije vermist. Het vervoerde goederen voor Amerikaanse militaire en diplomatieke missies in Perzië en Pa kistan. Dergelijke vluchten worden elke veertien dagen gemaakt. De laatste be richten van het toestel zijn vrijdagoch tend ontvangen. De DC-6 vloog toen boven Adana in Turkije. De route van het vliegtuig liep op een grens. Het weer was bewolkt. Om over de bergen te komen moest het vliegtuig boven de wolken vliegen. De vijf niet-comunistische raadsle den van Finsterwolde, leden van de P.v.d.A. en „Gemeentebelangen" heb ben voor hun raadslidmaatschap be dankt. Zij vinden, dat de communisti sche meerderheid in deze raad (zes van de elf leden) door haar politiek op treden iedere vorm van vruchtbare samenwerking in het belang van ge meente en inwoners voortdurend on mogelijk maakt. Degenen, die voor het raadslidmaatschap hebben bedankt ach ten het beleid van de communisten van dien aard, dat zij niet langer met hen de verantwoordelijkheid voor de De Indonesische opstandelingen zullen hun verzet tegen de Indone sische regering voortzetten totdat zij de overwinning zullen hebben behaald. Dit werd omgeroepen door een radiostation van de opstan delingen in Noord-Celebes, hetgeen zaterdag werd opgevangen door radio-Manilla. In deze boodschap van de opstande lingen werd voorts gezegd dat de te genregering, na een spoedbijeenkomst op 26 juni, een verklaring heeft uitge geven, waarin de bewering uit Djakar ta, dat aan de opstand een eind was gekomen 'belachelijk' werden ge noemd. In de verklaring wordt verder ge zegd dat overste Sumual, chef-staf van afstand van 50 mijl van de Russische I de strijdkrachten der opstandelingen in Oost-Indonesië, nadat hij was her steld van een lichte verwonding door een granaatscherf, opnieuw het com mando van deze strijdkrachten op zich heeft genomen. De verklaring eindigt met te zeggen, dat op Celebes de strijd wordt voort gezet, waarbij de opstandelingen tegen aanvallen uitvoeren en afmattingsge ve vechten voeren tegen de vijandelijke stellingen. gang van zaken in de gemeente wil len dragen. C.P.N.-VERKLARING Het dagelijks bestuur van de C.P.N.- afdeling Finsterwolde heeft de vol gende verklaring uitgegeven: „Kennis genomen hebbende van het bedanken van de raadsfracties van de Partij van de Arbeid en de Gemeente belangen, onder het motief van de te rechtstelling van Imre Nagy en Pal Maleter, is het dagelijks bestuur van den. In Rotterdam raakte een 6-j. meisje te water en verdronk, evenals een 7-j. jongetje op Vlieland. In Rotterdam viel een arbeider van platform tien meter naar beneden en stierf. Duikbootvloot voor West-Duitsland West-Duitsland zal vrijwel zeker twaalf normale duikboten voor zijn marine bouwen en overweegt de bouw van en kele dwergduikboten, aldus heeft de woordvoerder van het Westduitse minis terie van defensie zaterdag te Bonn meegedeeld. De twaalf normale duikbo ten zullen „betrekkelijk klein" zijn en geschikt voor operaties op de Oostzee. De waterverplaatsing van deze schepen is nog niet vastgesteld, aldus de woord voerder. Bij de Parijse verdragen van oktober 1954 is het West-Duitsland verboden te bouwen met een waterverplaatsing van meer dan 350 ton. Zowel in Oost- en als in West- Duitsland heeft men plaatselijk met hoog water en overstromingen te kampen als gevolg van zware regen val. Bij Kulmach in Noord-Beieren is zondag een jongetje van acht jaar door de sterk gezwollen Main meegesleurd en verdronken. Te Passau moesten zondag vijftig huizen worden ontruimd. Verscheide ne straten in deze plaats staan onder water en er varen bootjes heen en weer over het stadhuisplein om men sen te vervoeren. Te Passau vloeien de Inn en de Ilz in de Donau. Deze ri vieren zijn alle drie sterk gestegen door de regen. Ook in de Harz in Oost-Duitsland en in Saksen en Thuringen hebben zich plaatselijk overstromingen voorge daan, doch het ergste schijnt daar al weer achter de rug te zijn. de C.P.N.-afdeling Finsterwolde van mening, dat hierdoor enerzijds de ge meentelijke belangen der gemeente ernstig worden geschaad, terwijl an derzijds deze terechtstelling een vraag stuk is van het Hongaarse volk en haar regering, die door middel van haar rechterlijke macht een uitspraak heeft gedaan. Bewust van onze ver antwoordelijkheid ten aanzien van de gemeente en haar bevolking zal de C. P.N.-afdeling Finsterwolde volgens de wens van de bevolking haar plicht vervullen, juist nu gebleken is, dat het behartigen van de belangen der ge meente een vergrote raadsmeerderheid van de communisten en partijlozen tengevolge heeft gehad." President Nasser van Egypte is zaterdag vergezeld door zijn mi nister van buitenlandse zaken naar het Zuidslavische eiland Brioni vertrokken, waar hij twee weken, als gast van president maarschalk Tito, zal verblijven. Nasser, die de reis maakt in het jacht, waarmede eens ex-koning Faroek in ballingschap naar Italië vertrok, wordt door zijn gezin vergezeld. De Zuidslavische gezant te Cairo, die Nasser op de reis naar Brioni ver gezelt, verklaarde voor het vertrek uit Alexandrië dat het doel van de ont moeting tussen Nasser en Tito is het „bouwen van een brug van liefde, vriendschap en vrede tussen de vol ken van Europa, Afrika en Azië". Vernomen wordt, dat de beide staats hoofden onder meer zullen beraadsla gen over een versterking van de po sitie der neutrale landen bij het on derhouden van betrekkingen met de blokken van oost en west. GERUCHTEN In Cairo doen wijdverbreide ge ruchten de ronde, volgens welke pre sident Nasser mogelijk als bemidde laar in het geschil tussen Zui-Slavië en de Sowjet-Unie zal optreden. Nasser c.s. worden woensdag a.s. in de haven van Dubrovnik verwacht. Vernomen wordt, dat de Egyptische president hard rust nodig heeft. Hij zal dan ook het grootste gedeelte van zijn verblijf op Brioni doorbrengen met vissen, zonnebaden en rusten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1