REBELLEN: „Drie-kwart van Libanon is nu in onze handen" IN DIT NUMMER: 28 Vikingschip voer oceaan over Amerikaans vliegtuig tijdens recordvlucht neergestort Vrije Veten-comité het vat zijn activiteiten weet Euromarkt-vlassers willen strenge toepassing verdrag PROTESTANTS-CHRIST EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr. W.C. ten Kate, burgemeester van Goes overleden Vijftien dodenwaaronder acht passagiers S S S S s v S Amerika lanceerde Snark" een Kleuter viel van zeven en een halve meter Oprichting van regelingsorgaan Het blijft kwart voor vijf in St. Anna of rekening betalen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4044 Directeur: JACQ DE SMIT In de nacht van donderdag op vrijdag is te zijnen huize plotseling overleden mr. W. C. ten Kate, burgemeester van Goes, in de ouderdom van 52 jaar. (Voor nadere bijzonderheden, zie pagina 2). Een van de vier vliegtuigen van het type KC-133, dat gisterochtend van de militaire basis Westover in de Verenigde Staten was vertrok ken om te pogen het snelheidsrekord voor straalvliegtuigen op het traject New-YorkLonden en terug te verbeteren, is neergestort. Alle vijftien inzittenden zeven bemanningsleden, zes verslaggevers en twee leden van de nationale luchtvaartvereniging zijn omgekomen. Het vliegtuig raakte kort na de start enige hoogspanningskabels. Twee van de vliegtuigen waren al eerder opgestegen. Het vertrek van het vierde toestel werd afgelast. De eerste twee vliegtuigen, die aan de poging tot recordverbetering deelnamen, zijn gis terochtend nog te Londen aangekomen. Het eerste tanktoestel verbeterde het thans bestaande record met 49 minu ten. Zijn gemiddelde snelheid was 1.055 km. per uur. Met het oog op het ongeluk van de derde machine is de te rugreis naar de V.S. 24 uur uitgesteld. Het record New-YorkLonden en terug staat op naam van de Britse „Canberra-bommenwerper", die over de heenreis zes uur en zeven minuten en over de terugreis 7 uur, 29 minu ten en 56 seconden deed. Het nationale verenigde front in Libanon, de politieke organisatie die achter de opstand staat, maakte vrijdagavond bekend dat de re bellen drie kwart van het land in handen hebben en dat een evengroot deel van de bevolking de opstandelingen steunt. Volgens een vroegre directeur van het Libanese ministerie van buitenlandse zaken, Am- moen, zijn zes van de acht politieke partijen tegen het huidige bewind gekant, voorts alle vroegere premiers, kamervoorzitters en geestelijke leiders. Naar zijn zeggen is er inderdaad sprake van interventie en infiltratie, maar dan „van de zijde van Syrische vluchtelingen in Libanon en ook uit Jordanië, Irak en Turkije, die wapens leverden aan regeringsgezinde burgers". Hij ver klaarde dat 300 geüniformeerde Jordaanse en Iraakse beroepssoldaten bij Tripoli aan regeringszijde vechten. De Mohammedaanse bairam-feest- dagen, gewoonlijk drie dagen van veel vreugdevertoon en openbaar vertier, werden vrijdag in de Libanese hoofd stad gekenmerkt door geweersalvo's en bomontploffingen, waartussendoor af en toe tankgeschut dreunde en ma chinegeweren ratelden. Maar weinig inwoners van Beiroet hielden zich vrij dag aan de traditie van geschenkuit deling en het slachten van lammeren voor de armen, omdat men veiligheids halve zoveel mogelijk thuis bleef. AANVALLEN AFGESLAGEN In een vrijdagavond uitgegeven communique van het Libanese leger wordt gezegd, dat het leger vrijdag verscheidene aanvallen van opstande lingen heeft afgeslagen. In een geval is door artillerie en barricade van de opstandelingen vernield. In het gebied van Tripolie werden infiltranten door de strijdkrachten te ruggeslagen, aldus het communique. Elders in het noorden van het land hielden de regeringstroepen eveneens stand. Hier hadden de apstandelingen een vijfvoudige overmacht. BOMAANVAL Radio-Damascus heeft vrijdagavond gemeld, dat Libanon provocerend te gen de Verenigde Arabische republiek is opgetreden door met een hommen- werpen een aanval op een Syrisch dorp te ondernemen. Het toestel liet donderdag vijf kilometer van de Li banese grens een bom vallen nabij het Syrische dorp Ksair Jaboes, aldus de zender. ZEEUWSCH DAGBLAD pre senteert u vandaag als van ouds een gezellige en prettige weekend-krant. Voor enkele din gen vragen wij uw speciale aan dacht. En wel deze: FOTONIEUWS uit Zeeland is te vinden op een speciale fotopa gina (pag. 3) ARTEMIS is weer aan het zwerven geweest en vertelt daar van in zijn Zeeuwse Babbelaars op pag. 4 RADIO- en T.V.-nieuws is op pag. 6 te vinden in een speciale rubriek BOSHOOFD heet ditmaal de Zeeuwse vlek, waaraan een onzer redacteuren in zijn rubriek „U zult daar toch wonen" een repor tage met foto's heeft gewijd (pag. 9) DE TOREN van het Middel burgs raadhuis is na vele ja ren restaureren bijna gereed. Daarvan kunt u eveneens op pag. 9 lezen DE VROUWENPAGINA ont breekt evenmin. Veel gezelligs kunnen onze dames vinden op pag. 10 KERKNIEUWS is uitvoerig te vinden op pag. 11, waar onze historische medewerker ook een interessant verhaal heeft ge plaatst over Aardenburg als be devaartplaats. Een goede en gezellige zondag gewenst! Cubaanse opstandelingen ontvoerden Amerikaanse ingenieurs Cubaanse opstandelingen hebben donderdag elf Amerikaanse en Cana dese mijningenieurs ontvoerd uit pro test tegen wat zij Amerikaanse hulp aan de Cubaanse regering noemen, al dus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekend gemaakt. De ontvoering geschiedde na een schermutseling bij het afgelegen mijn- dorp Moa tussen Cubaanse troepen en een bende van ongeveer 200 rebellen. Van de ontvoerden, die bezig waren aan de bouw van een fabriek, is nog niets vernomen. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken schijnt de klacht van de opstandelingen te zijn, dat Cubaanse regeringstroepen voorzien worden van Olie uit Amerikaanse marinebasis te Guanta Namo. De Amerikaanse strategische lucht macht heeft vrijdag een „Snark", een intercontinentaal geleid projectiel, ge lanceerd vanaf de raketbasis te Cape Canaveral. Dit was de eerste geheel door militairen ondernomen lancering van een „Snark" door de strategische luchtmacht. De „Snark" werd, naar verluidt, ge richt op een doel op 8.000 kilometer afstand in de nabijheid van het eiland Ascension in de Atlantische Oceaan. Postende stakers van de Chrysler- Automobielfabrieken te Sterling Township, een voorstad van De troit, gaan hier, terwijl twee poli tiemannen op de achtergrond staan te kijken, niet erg zachtzinnig te werk bij het tegenhouden van de auto van een werkwilliger. Er werden geen arbeiders tot de fa briek toegelaten, al werden niet alle wagens op deze ruwe manier tot omkeren gedwongen. Op de Britse Shetland-eilanden heeft een Estlandse matroos politiek asiel gevraagd. Toen het Russische vis sersvaartuig waarop hij voer de. haven van Walls was binnengelopen, had hij, achtervolgd door twintig Russische matrozen, de benen genomen. Bij Kenitra in Marokko rijn <rw-ns- dag acht personen om het leven ge komen, doordat de vrachtauto waarop rij zaten verongelukte. 33 personen lie pen verwondingen op. Arbeidsongeval in Vlissingen Bij het plaatsen van een ongeveer duizend kilo zwaar gietijzeren werk stuk met een kettingspanner bij een kottermachine in één der werkplaatsen van de N.V. Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen ontstond vrijdag een be drijfsongeval, waardoor de 58-jarige K met ernstige verwondingen aan borst en schouders in het St. Jozef ziekenhuis moest worden opgenomen. Op het moment, dat de kettingspanner klemvast bevestigd zou worden, kan telde het zware gietijzeren werkstuk en kwam terecht op K. Bijtijds wist hij zijn hoofd in een opening van de kettingspanner te steken, zodat dit aldus beschermd werd en het giet ijzeren werkstuk „slechts" op zijn borst terecht kwam. Gisteren is een Vtlunyscmp, dat drie weken geleden uit Noorwegen is toetrokken, aangekomen in de haven van New York. Het scheepje werd destijds ge bruikt voor een film over de Noor mannen. Een Amerikaanse film- speler lanceerde toen de opmer king, dat de Noren vroeger heel wat meer mans waren. De rest van het verhaal laat zich dan ook ge makkelijk raden Foto: Het Vikingschip in de haven van New YorkWolkenkrabbers op de achtergrond. Het anderhalf jarige jongetje Seppel Maria Korn is van een hoogte van ze ven en een halve meter uit het raam van de woning van zijn grootouders in de Jozef Israëlsstraat te Dordrecht op straat gevallen. Het kind werd In zorg wekkende toestand naar het zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Op dertig april j.l. heeft het aan tal inwoners van Italië de vijftig mil joen overschreden. ZATERDAG 1958 JUNI Want velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Mattheus 22 14 De roep gaat uit door heel de wereld: komt tot uw Heiland, toeft langer niet. Allen wordt 't heil in Christus aangeboden. Maar zo velen wijzen de uitno diging van de hand. Zij willen zelfs niet naar de plaatsen, waar de uitnodiging keer op koer weerklinkt, naar de kerken, waar het Woord Gods, het nodigend Woord wordt gepredikt. Morgen gaan de kerkdeuren weer open. Dan nodigt de roep van de torens weer, om met de gemeente samen te zijn en de harten te verheffen tot Hem, die Zijn armen uitstrekt naar de we reld. Zullen wij gaan? Zullen wij gaan met een geopend hart? Met de bede: o, Heer, trek mij tot U en maak mij Uw kind? Of zal de nodigende roep ons doof vinden en begeven wij ons liever tot andere dingen? Dan behoren we tot de velen. Zeker, de roep komt ook op andere wijze. En zij, die haar gehoord hebben, hebben tot taak, om de uitnodiging aan al die anderen door te geven. Maar de weg der orde, die God stelde, is de onderlinge bijeenkomst, die wij niet na mogen laten. 6 Met ingang van oktober a.s. zal in verscheidene gebieden van India 1 hoofdzakelijk de steden officieel het tientallige stelsel voor gewichten wor den ingevoerd. Na een rustperiode van een tweetal en Zeeuwsvlaming in deze niets te weken heeft het Vrije Veren-comité gisteravond zijn werkzaamheden her vat. In hotel „Meert" te Sluiskil kwa men de negen comité-leden bijeen. Er werd onder meer bepaald, dat in ver band met de naderende interpellatie- Verkerk met spoed getracht zal wor den schriftelijk contact op te nemen met het Zeeuwsvlaamse bedrijfs-, soci aal en cultureel leven, teneinde de vele Instellingen als Kamer van Koop handel, vak- en standsorganisaties, sportbonden e- tal van andere vereni gingen op uniforme wijze te verzoe ken adhesie inzake de vrije veren kwestie" te betuigen. Voorts zal ge streefd worden naar een onderhoud met de fractievoorzitters in de Twee de Kamer. Wat het financiële aspect van de ac tie betreft: er zal een vrije-veren-tegel in de handel worden gebracht die men kan kopen als bijdrage en tegemoet koming in de kosten. Om de algemene eis „vrije veren onverminderd kracht te blijven bij zetten, werd door de secretaris van het comité een zinsnede geciteerd, waaruit z.i. bleek, dat men als comité Vrijdag is te Rijssel een internatio nale conferentie gehouden, waaraan delegaties van het internationaal ver bond der vlasindustrie van de zes lan den van de Euromarkt deelnamen. De besprekingen waren gewijd aan het onderzoek van de toestand in de vlas industrie in West-Europa, De bijeenkomst had hoofdzakelijk ten doel de ontwikkeling van de toe stand sedert het jongste congres te Cannes te onderzoeken. Toen was een overeenkomst-protocol goedgekeurd tot het beperken van de invoer van Sowjetrussisch vlas. Deze maatregel van zelfverweer werd ingegeven door de noodzakelijkheid de Sowjetdumping op de vlasmarkt te verhelpen. De maatregel kon echter niet worden uit gevoerd doordat de Schotse spinnerijen er geen uitvoering aan wilden geven. RESOLUTIE Vrijdag moest dus de toestand op nieuw onderzocht worden binnen het kader van de gemeenschappelijke markt. Er werd een resolutie aange^ nomen om zich tot de Europese com' missie te wenden om een gemeen schappelijke politiek te bepalen en aan de landen, die lid zijn van de organi satie voor Europese economische sa' menwerking de gelegenheid te geven er aan deel te nemen. Wanneer dit voorstel zou worden verworpen, zou het internationaal verbond der vlasin- dustrie strenge toepassing vragen van de bepalingen van het Euromarktver- drag. Dit zou vermoedelijk leiden tot de oprichting van een regelingsorgaan. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED 'fei/ °°ft gemaakt 'dn De elektrische torenklok van de Hervormde kerk in het Zeeuwsvlaamse dorpje St. Anna Ter Muiden vertikt het. Zij is stil gezet op precies kwart voor vijf. Dat is het werk van de Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij, die tevergeefs gepoogd had de elek triciteitsrekening van het uur werk betaald te krijgen. „Daarvoor moet u bij de ge meente zijn," liet de kerkvoogdij aan de kwitantieloper weten. Maar op het gemeentehuis ver wees men hem even vrolijk naar het kerkbestuur. De man zou nog altijd van het kastje naar de muur lopen, als de P.Z.E.M. niet had ingegrepen en heel demon stratief de klok stilzette. In de gemeenteraad van Sluis, waartoe St. Anna ter Muiden be hoort, is nu uitvoerig over deze zaak gesproken. Burgemeester Hoogtegem gaf ais zijn mening te kennen, dat de toren destijds in eigendom is overgedragen aan de kerkeraad en dat die dus ook maar de nota moest betalen. Raadslid Van Hal (Ver. Prot. kiezers) was het daarmee niet eens en voerde aan, dat vóór de restauratie van het uurwerk de de rekeningen ook door de ge meente werden betaald en „waarom nu eensklaps niet?" B. en w. antwoordden daarop, dat de kerkvoogdij dan wel eens een verzoek daartoe had mogen indienen. Zo blijft het voorlopig kwart voor vijf in St. Anna ter Muiden. Net zo lang, tot kerkvoogdij en gemeenteraad het zijn eensge- worden over het betalen van de rekening, die overigens slechts enkele tientjes bedraagt Prinses Irene teruggekeerd na einde van studie Prinses Irene is gisteravond te Soest- dijk teruggekeerd uit Lausanne. Zij heeft haar studies daar beëindigd. veel eist. Het citaat, genomen uit een dagblad van 14 december 1949, was een opmerking, gelanceerd door mi nister Algera, welke als volgt luidde: „De kwestie der vrije veren op de Westerschelde achtte spreker (minister Algera) geen gemakke lijke taak. Hij is echter tot de con clusie gekomen, dat het behoud van de vrije veren een algemeen Neder lands belang is". Het comité, niet twijfelend aan de ze bewoordingen, besloot de vergade ring met de hoop uit te spreken, dat de minister de zinsnede, een achttal jaren geleden gelanceerd, nog eens in herinnering zal weten op te roepen. AI het personeel van de Nederland se sigarenfabriek Dejaco te Culemborff is gistermiddag ontslag aangezegd. Het betreft hier ruim honderd personen. Reden van het ontslag is de moeilijke tabakspositie waarin het bedrijf is ko men te verkeren. In Nicosia zijn in de afgelopen 24 uur twee Griekse Cyprioten op straat door onbekenden doodgeschoten. Het waren straatventers. Vrijdag is te Buenos Aires bekend gemaakt, dat de aanhangers van de in 1955 afgezette -ex-president Peron in het vervolg, op dezelfde voet als an dere partijen, weer politieke propa ganda mogen bedrijven. Sedert donderdagnacht zijn in een kolenmijn hij Foekoeoka in Japan 24 mijnwerkers ingesloten doordat water van een rivier in de mijn is doorge drongen. Daar het waterpeil blijft stij gen, kunnen reddingsbrigaden niets uitrichten. Minimumprijzen zacht fruit Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft voor dit seizoen weer minimumprijzen vastgesteld voor de verschillende .zacht fruit produk- ten. Deze minimumprijzen gaan in op maandag 30 juni en het betekent dat beneden deze prijzen niet verkocht mag worden op de veilingen. Voor bramen is minimumprijs 40 et per kg. Vergoeding bij eventuele doordraai 32 et. Frambozen minimum en vergoe- dingsprijs 60 ct per kg. Rode bessen 30 ct. per kg. en zwarte bessen 60 ct. per kg. Voor bramen en rode bessen is dit jaar geen heffing vastgesteld. Voor frambozen bedraagt de heffing 2 ct. p. kg. en voor zwarte bessen 3 ct. per kg. Ingezonden mededeling (Adv.) DE BILT ZEGT Dezelfde temperaturen Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.23 u., onder 21.04 u. Maan op 19.10 u., onder 3.02 u. Hoogwater zondag 29 juni: Vlissingen: 12.25 u. 2.14 m., u. m. Terneuzen: 0.19 u. 2.13 m., 12.55 u. 2.30 m. Wemeldinge: 1.31 u. 1.71 m., 14.11 u. 1.86 m. Zierikzee: 1.05 u. 1.49 m., 13.46 u. 1.62 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1