Nederlandse regering terechtstelling Nagy, erg verontwaardigd over c.s. 27 MENADO bezet i Burgemeester Sjef van Dongen weer naar Spitsbergen (nu met zijn vrouw) Wachtend op „atoomtoekomst"? Monty's afscheid van ons land Dit jaar komen er geen 80.000 woningen klaar Belangrijkste fase van opstand nu ten einde Op - zilveren - huwelijksreis WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Luns: „Stellig ook in UNO" Barlian overgeplaatst Officieel rapport MINISTER WITTE VERKLAART: Arme broodweger' bleek miljonair „Leugenaar]" riepen de Duitse socialisten tegen Adenauer Gast van Noorse regering Indiase waarnemer in Libanon gewond Auto reed tegen boefewagen op bij 's-H. Afendskerke Hammarskjöld in V.S. aangekomen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwscli Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOÜRT 14e JAARGANG No. 4043 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementsredactie) De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft gistermiddag namens de regering zijn diepe verontwaardiging uitgesproken over de terechtstelling van Imre Nagy, Pal Maleter en andere Hongaarse leiders. De bewindsman zei tegenover deze schanddaad met afgrijzen vervuld te zijn. „De moord op Nagy c.s. heeft ons nog eens op spec taculaire wijze getoond welk een afgrond er gaapt tussen het in Rus land vigerende systeem en het onze", zo zei de minister en hij voegde daaraan toe: „Kan men zeggen, dat Nagy en Maleter politiek reeds geruime tijd dood waren, door deze schanddaad zijn zij weer spring levend geworden". Nagy c.s. uit te lokken en voorts te bewerken, dat de geloofsbrieven van de leden der Hongaarse U.N.O.-dele- gatie niet meer zullen worden erkend (zoals gisteren op de I.A.O.-conferentie te Genève is gebeurd). Minister Luns zei, dat de regering positief staat te genover beide mogelijkheden. Ze wor- Mr. Luns zei dit in antwoord op mondelinge vragen van het Tweede- Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.). Naar de bewindsman voorts meedeelde staat de Nederlandse regering op het standpunt dat de Ver. Naties zich stellig met de moeten houden. De komende Assem blee van de U. N. O. zal zich moeten executie van Nagy c.s. bezig zullen uitspreken over hen, die verantwoor delijk zijn voor deze executie. Eind vorige week is de Nederlandse delegatie bij de V.N. hieromtrent van Instructies voorzien. Het is de bedoe ling, dat zij de andere delegaties ertoe beweegt zo spoedig mogelijk bijeen te komen na het verschijnen van het rap port, dat de speciale V. N.-commissie voor Hongarije over de terechtstelling zal uitbrengen. Daarna zal men zich nader beraden over de te nemen maat regelen. De heer Goedhart vroeg of het de regering niet mogelijk is een speciale Zitting van de U.N.O. over de zaak- Luitenant-kolonel Barlian, voorheen commandant van Zuid-Sumatra, is Ovzrgeplaatst naar het legerhoofd- kwartier in Djakarta, zo hebberwTndo- pesische persubureaus gemeld. Kolonel Barlian was met verlof. den op het ogenblik tezamen met be vriende mogendheden onderzocht. 's Ministers eerste indruk was ove rigens, dat op het ogenblik het stem- menaantal, dat nodig is voor het bij eenroepen van een speciale zitting, niet zal worden behaald. Op een later tijd stip zal dit misschien wel het geval zijn. De speciale commissie der V.N. voor Hongarije heeft gisteren eenparig be sloten een officieel rapport op te stel len over het proces tegen en de te rechtstelling van Nagy en andere lei ders van de Hongaarse opstand. Het rapport zou een aanvulling zijn van het 100.000 woorden tellende do cument van de commissie waarin de Russische interventie ter onderdruk king van de opstand wordt veroor deeld. De waarnemende voorzitter van de commissie, dr. Walker, heeft medege deeld, dat het nieuwe rapport „in be trekkelijk korte tijd" gereed zal zijn. VRIJDAG 1958 JUNI Open uw deuren, o Libanon, opdat het vuur uw ceders ver- tere! Zacharia 111. Wij willen geen verband leggen tussen wat thans in de Libanon gebeurt en dit Schriftwoord. In bepaald opzicht zouden we im mers kunnen zeggen, dat deze profetie al vervuld is. Want de cederen van de Libanon zijn er al niet meer in de dichte bossen, die in de tijden van David en Sa lomo ze maakten tot een ogen schijnlijk onuitputtelijke voor raad van het fijnste, geurende hout. Maar is het onbegrijpelijk, dat we, bij onze lectuur van de Bij bel toch in deze dagen getroffen Dat rijke, machtige land ten worden door een woord als dit? noorden van Israël, wat is er van geworden? Die trotse steden Tyrus en Si- don, hoe diep zijn ze gevallen. Deze profetie, haast willekeurig tussen andere voorzeggingen in geplaatst, is vervuld. Maar wat in deze dagen gebeurt, doet ons zien, dat ze zich toch ook uitstrekt over de eeuwen heen, dat ze als het ware door lopend is. God vervult Zijn Woord. Dat is het, wat deze dagen ons leren. (Van onze parlementsredactie) Minister Witte heeft gistermiddag in de Tweede Kamer in ant woord op mondelinge vragen van het socialistische lid J. Bommer gezegd, niet de illusie te hebben, dat het aantal van 80.000 woningen dit jaar zal worden gehaald, al zal het wel worden benaderd. Mocht het inderdaad niet worden bereikt, dan zal de regering nagaan in hoe verre de financiële toestand de financiering van de bouw van meer woningwetwoningen mogelijk maakt (zoals minister-president Drees onlangs nog heeft meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger). De minister liet voorts in zijn ant woord de socialisten in de Kamer dui delijk weten, dat de overheid niet als bouwconcurrent van de particuliere bouw en van de bouwverenigingen dient op te treden. Hij wees er o.m. op, dat thans de particuliere bouwer de goedkopere markt opzoekt. Het is verstandig deze tendens, nu de rente voet aanzienlijk daalt, te stimuleren; daar hebben ook de minder draag krachtige middengroepen voordeel van. In verband daarmee zou het onjuist zijn om nu met concurrerende over heidsmaatregelen te gaan werken. Deze foto Iaat zien hoe een enorme Engelse vliegboot van het type „Prin cess" te Calshot in het Engelse graaf schap Hampshire in een „Plastic-cap sule" opgelegd is. Op de achtergrond onder de vleugel door zien we nog juist de „Queen Elizabeth", op weg naar zee. Drie Princess-vliegboten, ge bouwd, zijn opgelegd toen de bouw in 1954 moest worden gestaakt omdat geen geschikte motoren te verkrijgen waren. Deskundigen van de Ameri kaanse marine overwegen op het ogenblik de mogelijkheid de vüegbo- ten te gebruiken voor proeven met atoom-aandrijving voor vliegtuigen. De enorme 140 tons toestellen, met een vleugelwijdte van 71 meter en een lengte van 50 meter, bieden n.l. ruim schoots [plaats voor een atoom-reactor en de beschermende platen eromheen. DE SHELL heeft donderdag op Oost-Borneo de oliewinning, welke sedert 13 april j.l. was gestaakt, her vat. Veldmaarschalk Montgomery, die op het ogenblik een afscheid» bezoek aan Nederland brengt, werd gistermorgen door de minis ter van Defensie, Ir. C. Staf, ont vangen in diens kabinet. Foto boven: De ontmoeting „Monty" en Staf. Foto onder: Na de inspectie van de erewacht op het plein in Den Haag zette de grijze veldmaarschalk zijn «wandeling voort langs; het harte' lijk applaudiserende publiek. (Zie ook pag. 3) Dertig jaar reeds woonde Ge- orge Ellis alleen in een blokhut, 1 zonder waterleiding en elektrisch licht, in de plaats Swastika, in de Canadese staat Ontario. I ,Een voorzichtig man met geld', i aldus wisten zijn buren en een plaatselijke bakker kon dit be- I vestigen, want Ellis had de ge- L woonte de broden, die hij kocht, eerst te wegen I Maar de buren verhaalden ook, I dat de eenzame oude een fortuin bezat ter waarde van een tot drie I miljoen dollar, belgd in mijnaan- I delen. En in dit geval hadden zij gelijk, want toen George Ellis I op negentigjarige leeftijd, over leed, vond de politie bundels mijnaandelen en onverzilverde dividendbewijzen in zijn armoedi ge houten hut Sociaal-democratische leden van de Westduitse Bondsdag hebben Bonds kanselier Adenauer gisteren bij de be handeling van de begroting luidkeels voor leugenaar uitgemaakt. Het ge joel en geschreeuw was zo luid, dat de voorzitter van de bondsdag zich nau welijks verstaanbaar kon maken. De oppositie heeft Adenauer ervan beschuldigd, geld van de bondskanse- larij beschikbaar te hebben gesteld voor de bevordering van de belangen van de christen-democratische unie, Adenauers partij. Toen de bondskan selier zei, dat deze aantijgingen onge grond waren, brak het tumult los. Radio-Djakarta heeft gisteravond om tien uur gemeld, dat volgens een mededeling van de woordvoerder van het Indonesische leger in Djakarta* overste Pirngardie, regeringstroepen Menado hebben bezet. Met de val van Menado heeft de belangrijkste fase van de revolutie in Indonesië haar einde gevonden. De opstandelingen zullen nu, óf de wapenen moeten neerleggen, óf een guerilla-oorlog beginnen. Het terrein op Noord—Celebes is ech ter voor de guerillataktiek niet zo gunstig als dat in Noord-Sumatra, waar vele natuurlijke terrein hindernissen het voeren van een guerilla begunstigen. Ingezonden mededeling (Adv.) Kt********************:!. WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina 3, DE BILT ZEGT Veel wind Nu en dan opklaringen maar ook en kele buien. Matige tijdelijk krachtige of harde wind tussen zuid en west. Koeler dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 18.05 u., onder 2.17 u. Hoogwater zaterdag 28 juni: Vlissii.'en: 11.25 u. 1.96 m. 23.48 u. 1.97 m. Terneuzen: 11.55 u. 2.13 m., u. m. Wemeldinge: 0.19 u. 1.65 m„ 13.06 u. 1.87 m. Zierikzee: 12.40 u. 1.66 m., u. m. In de Roechling-staalfabrieken te Wetzlar, in West-Duitsland, heeft zich donderdagochtènd een ontploffing in een gastank voorgedaan. Twee arbei ders worden vermist en ruim twintig man moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. DE THANS 52 JAAR oude burgemeester van Aardenburg, Sjef van Dongen, bekend Poolreiziger, is met zijn vrouw na 25 jaar op zijn tweede huwelijksreis. Zo wil hij nl. de hem aangeboden reis van 14 dagen naar Spitsbergen, het barre eiland, waar hij 30 jaar geleden verscheidene malen overwinterde, beschouwen. „Veertien dagen geleden waren wij 25 jaar getrouwd," vertelde hij gistermiddag met zijn vrouw voor het vertrek van Schiphol naar Ham burg. „Maar er zijn meer toevallig heden ten aanzien van data, want op 13 juli a.s. is het precies 30 jaar ge leden, dat mijn Italiaanse metgezel en ik uit onze benarde situatie door Zweedse vliegtuigen werden gered, toen we tevergeeft poogden het ver ongelukte Italiaanse luchtschip „Ita lia" met Umberto Nobile te vinden." In oktober van het vorig jaar trad Sjef van Dongen op in het Vara- programma „Dit is uw leven" en reeds tijdens dat programma werd hem als bijzondere verrassing mede gedeeld, dat de Noorse regering hem had uitgenodigd nog eens naar Spits bergen te komen en dan voor de eerste maal zijn vrouw mee te ne men. Hun zes kinderen worden in Aardenburg gedurende de komende twee weken door een huishoudster verzorgd. BIJ GOUVERNEUR De Vara is de gastheer van het echtpaar tot Lubeck toe, waar het de reis voorrekening van de Noorse rederij Kjödde voort zal zetten op de „Ingerseks", een kolenboot van deze maatschappij. De Noorse rege ring zal als gastvrouw optreden tij dens het verblijf op Spitsbergen, want het echtpaar Van Dongen zal daar logeren bij de Noorse gouver neur die in het plaatsje Long Year Byen in de Advent-baai woont. In totaal telt het eiland tegenwoordig circa 4500 inwoners. „Ik geloof, dat ik al zijn er 30 jaar verlopen op Spitsbergen toch nog enkele bekenden zal ontmoeten", vertelde de heer Van Dongen en hij doelde op de twee gebreoders Nors, Noorse pelsjagers, met wie hij des tijds bevriend is geweest. „Voor zo ver ik heb gehoord, wonen ze nog steeds op Spitsbergen en ik hoop hen te ontmoeten." ALLEEN TRUIEN In deze tijd van het jaar is het op het eiland best uit te houden, ver klaarde hij. 's Winters kan het er tot 50 graden onder het vriespunt zijn, in de zomer beweegt de temperatuur zich om het vriespunt en kan zelfs tot een maximum van 15 graden bo ven nul stijgen. „We hebben alleen wat truien meegenomen en overi gens geen speciale winterkleding," zei zijn vrouw. Dertig jaar geleden was de naam van Sjef van Dongen in Nederland op ieders lippen. Toen de Italiaanse pool-onderzoeker Nobile met zijn luchtschip in het Noordpoolgebied was verongelukt, ondernam Van Dongen met een Italiaanse alpen jager over de onafzienbare ijsmas sa's een gewaagde, doch helaas ver geefse, reddingsexpeditie. Na drie dagen en nachten kwamen de heide mannen zelf in ernstig levensgevaar en werden op hun beurt gered door Zweedse vliegtuigen, die door de pi loten in een groot wak op het water werden gezet. Van Dongen was des tijds door de Nederland-Spitsbergen compagnie naar het eiland gezonden. Deze compagnie is inmiddels aan de Russen verkocht. Een Indiase waarnemer van de V.N. in Libanon is donderdagochtend vroeg met een jeep nabij de Syrische grens op een landmijn gereden. Door de ont ploffing werd hü licht gewond. De waarnemer die naast hem zat bleef on gedeerd. De Indiër, majoor Gatanan Rhikyai Bpide, werd naar het Amerikaanse zie kenhuis te Beiroet overgebracht. Het incident deed zich voor in het gebied van Ras ja va, dertien km. van de Syri sche grens. BIJ EEN treinongeluk te Canada bij Johannesburg zijn, volgens de eer ste berichten, donderdagavond 23 men sen om het leven gekomen. Bij Allahabad is donderdag op de Ganges een veerboot met zestig personen aan boord tengevolge van een plotselinge windstoot omgeslagen. De mannelijke varenden wisten zich alle zwemmend te redden, maar de 33 vrouwen en kinderen Donderdagmiddag had op de rijks weg te 'sH. Arendskerke, ter hoogte van Ankevere een ongeluk plaats, waarbij een personenauto op een met twee paarden bespannen wagen van landbouwer A. uit Lowedorp reed. De chauffeur van de auto, de 30 j. ver tegenwoordiger G. S. uit Santpoort, die achterop kwam rijden, slipte op het natte wegdek en verloor de macht over het stuur. De auto schoof onder de wagen en werd zwaar beschadigd. De chauffeur kon, na in ziekenhuis St. Joanna te Goes behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Landbouwer en paarden bleven ongedeerd. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, is donderdag ochtend te Boston geland na in het Midden-Oosten een onerzoek te heb ben ingesteld naar de toestand in Li banon. Wegens dichte mist kon Ham- marskjölds vliegtuig niet te New York landen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1