België met (katholieke) heeft nieuw kabinet minderheid Middelburg wil bestaan van Miniatuur rekken PROGRAM1. dienstplicht tot 12 mnd. -2 hoger ouderdomspensioen - 3. vrij onderwijs tot 18 jaar Sjef van Dongen vertrekt vandaag naar Spitsbergen Zo tennist men in Wimbledon ifP Verkeersonderwijs wordt nu leervak op de kweekscholen PREMIER SAMI: STAAT VAN OORLOG IN LIBANON Voorlopige plannen voor geheel nieuwe attractie MIDDENSTAND GAAT ACTIE VOEREN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Interpellatie c.a.o. bouwvakken toegestaan Later op de dag ZON! Wet gewijzigd op vijf punten Vliegtuigbotsing in Algerië: elf doden Oostduitse minister na ongeval overleden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse*) Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4042 Directeur: JACQ DE SMIT DE CHRISTEN-DEMOCRATISCHE politicus Eyskens, die maandag door koning Boudewijn werd belast met de vorming van 'n Belgische regering, heeft woensdagavond de pers meegedeeld, dat hij een kabinet heeft samengesteld met Wigny als minister van buitenlandse zaken. De voornaamste programmapunten van de nieuwe rooms-katholieke reger'ng zijn: 1. beperking van de dienstplicht van 15 tot 12 maanden, mogelijk te maken door de oprichting van een beroepsreserve; 2. verhoging van de ouderdomspensioenen en 3. vrij onderwijs tot 18 jaar. Morgen zal het kabinet voor de ko ning beëdigd worden. De regerings- vreklaring wordt dinsdag eerst in de Tweede, daarna in de Eerste Kamer voorgelezen. De verdeling van de portefeuilles is als volgt: Financiën: Van Houtte, Landbouw: de Vleeshauwer, Verkeers wezen Segers, Justitie: Harmei, Bui tenlandse handel: Dequae, Binnen landse zaken: Heger, Openbaar onder wijs: Van Hemelryck, Arbeid en soci ale voorzorg: Servais, Landsverdedi- fing: Gilson, Volksgezondheid: Hou- en, Economische Zaken: Scheijven, Openbare Werken: Meyers en Mid denstand: Van den Boeynants. Voor het departement van Koliën is (Van onze parlementsredactie) De Tewede Kamer heeft gistermid dag het verzoek van de heer Gortzak (diss, comm.) om de minister van so ciale zaken te interpelleren over de invoering van het c.a.o. voor de bouw vakkers ingewilligd. De interpellatie werd aan de agenda toegevoegd. Over de datum waarop ze zal worden ge houden is nog niets bekend. Voorzit ter Kortenhorst kondigde aan dat de Kamer de volgende week twee maal in avondvergadering bijeen zal ko men. 9 De links georiënteerde Franse weekbladen France Observateur en l'Express zijn woensdagavond in be slag genomen. Naar verluidt zal een vervolging worden ingesteld. Ingezonden mededeling (adv.) Wit wordt «er heet! Bereid u voor, monteer nog snel een •iet goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes nog geen minister aangewezen. Deze benoeming zal weldra, misschien reeds donderdag, volgen, aldus Eijskens. De regering van Eyskens is het der tiende Belgische kabinet sedert de be vrijding en de tweede minderheidsre gering die België heeft. Sjef van Dongen, bekend poolreizi ger en thans burgemeester van Aar denburg, zal na ongeveer dertig jaren terugkeren naar Spitsbergen, het barre eiland, waar hij verscheidene malen overwinterde. Hij gaat thans naar het eiland voor een bezoek, hem aangeboden door de Noorse regering naar aanleiding van een Nederlandse televisie-uitzending van „Dit is uw leven". Vandaag zullen Sjef van Dongen en zijn echtgenote per vliegtuig van Schiphol vertrekken naar Hamburg en vandaar per trein naar Lübeck, reizen waar zij zich inschepen op de Noorse boot „Ingerseks". t Twee beelden van het dames enkelspel tijdens de jaarlijkse lawntenniskampioenschappen, die op bet ogenblik weer aan de gang zijn op Wimbledon. De linkerfoto toont de Amerikaan se titelhoudster Althéa Gibson in actie op de middenbaan tegen de Australische Margaret Hellyer. De rechterfoto toont de reeds veel besproken Amerikaanse tennis- schoonheid Karol Fageros op baan nummer één spelend tegen haar landgenote, mej. Moore, van wie zij heeft gewonnen. Zalig de vredestichters, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden. Matth. 5 9. Vreedzaam te zijn, is een heer lijke eigenschap. Maar nog heer lijker is het, als deze eigenschap zó het leven gaat beheersen, dat men vredemaker, vredestich ter wordt. Onze vaderen wisten reeds, dat deze activiteit in het woord van onze Heiland was op genomen, toen zij in de kant tekening noteerden, dat het Grieks hier niet alleen sprak van „vreedzamen", maar van „vrede- makers, die niet alleen voor zich zelf vreedzaam zijn, maar ook bij anderen de vrede bevorde ren". De ware vreedzaamheid en daar door de basis van de mogelijk heid tot het stichten van vrede ligt in de vrede, die we in Jezus Christus met God kunnen vin den. Vrede wijst toch op ver zoening. En de grond onzer ver zoening, waardoor we met God in vrede leven en dus ook met onze naaste in vrede kunnen leven, ligt in het offer, dat onze Heiland op Golgotha bracht. Neen, de vrede ligt niet bij hen, die roepen, „vrede, vrede en geen gevaar". De ware vrede is slechts dan te vinden, als we on ze knie buigen voor de levende God. En als we de vrede, die daar te vinden is, aan anderen verkondigen, als we zo de vrede maken, dan neen, het is vaak zo niet in deze wereld dan zullen we nu reeds in beginsel, maar in het openbaar in het toe komende Kinderen Gods ge naamd worden, de hoogste eer, die een mens kan krijgen, om dat God in die benaming zegt: gij zijt niet alleen Kind in het natuurlijke, maar ge hebt Mijn wil gedaan en Mijn liefde ver kondigd. De Eschenheimer toren, een van de zeer weinige historische over blijfselen van de oude stad Frank fort, is door de moderne nieuw bouw er omheen wel wat vreemd bij zijn omgeving gaan ofsteken, Door de wederopbouw van na de tweede wereldoorlog is de oude toren, eens een van de stadspoor ten, midden in het centrum van de stad komen te staan. Op de achtergrond zien we het hoogste moderne communicatiecentrum van de P.T.T., rechts op de foto een gebouw, dat de bombardemen ten van de laatste oorlog door stond. Op het bedrijf van de landbouwer J. Bosch, te Epe is, pseudo-vogelpest geconstateerd. In verband hiermee moesten ruim 200 kippen worden af gemaakt. 9 Het aantal slachtoffers van de ont ploffing die zich dezer dagen in twee vuurwerkwinkels in Brazilië heeft voorgedaan, is tot 110 gestegen. De 600 mijnwerkers van de kolen mijn Kessales in België, zijn na een verblijf van zes dagen onder de grond woensdagavond naar boven gekomen. Afgevaardigden van de mijnwerkers centrale van Luik hebben besloten de staking voort te zetten. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp tot wijziging van de Kweekscholwet aangenomen. Dit ont werp beoogde o.m. in de van 1952 da terende en sedertdien reeds vijfmaal gewijzigde Kweeksciioolwet vast te leggen, dat: 1. er een aparte hoofdinspectie voor het kweekschoolonderwijs komt. 2. ook b.v. het AntUlaans mulodiplo- DE BILT ZEGT Dezelfde temperaturen Aanvankelijk regen, later enkele op klaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 16.54 u., onder 1.38 u. Hoogwater vrijdag 27 juni: Vlissingen: 10.21 u. 1.76 m. 23.43 u. 1.87 m. Terneuzen: 10.46 u. 1.94 m., 23.13 u. 2.04 m. Wemeldinge: 11.51 u. 1.85 m., u. m. Zierikzee: 11.26 u. 1.65 m., 23.51 u. -.45 m. Elf militairen zijn dinsdag om het leven gekomen bij een botsing in Ka- bylie tussen een hefschroefvliegtuig en een jager. De piloot van de jager wist zich met zijn valscherm in veilig heid te brengen, waar de inzittenden van het hefsphroefvliegtuig zijn allen omgekomen. Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft medegedeeld, dat ventje semual „zeker" gewond is bij de ge vechten in Noord-Celebes. Het is ech ter niet bekend hoe ernstig hij gewond is. De film „Glas" van Bert Haanstra en „Metrographic" van Marten Toon der zijn door het ministerie van O.K. en W. ingezonden naar de achtste in ternationale filmfestspiele, Berlin 1958. Assiociated Press meldt, dat de Libanese premier, Sami el Sohl, ïii een interview met een correspondent van het persbureau heeft ver klaard, dat de Libanese regering aan Hammarskjöld heeft gevraagd troepen van de Verenigde Naties te zenden om de Libanese grenzen met Syrië volkomen af te grendelen. Er is niet langer sprake van een opstand, maar van staat van oorlog, aldus de premier. Volgens hem infiltreerden grote aantallen Syriërs en Egyptenaren de Libanon, uit gerust met wapens, die hun alleen door regeringen verstrekt kunnen zijn, zo verklaarde Solh. Bij de gezamenlijke Middelburgse middenstandsverenigingen is men bezig, het bestaan van „Miniatuur Walcheren" te redden, of anders een andere attractie in de hoofdstad te krijgen. Wanneer alles naar wens loopt, zullen deze plannen in 1960 werkelijkheid moeten worden. Omtrent de aard van de toekomstige bezienswaardigheid hult men zich nog in een mysterieus stilzwijgen, maar er schijnen plannen te zijn, op het Molenwater binnen afzienbare tijd een „Deltaplan in mi niatuur" in te richten. Een idee, dat ongetwijfeld kans van slagen heeft. Het is zo goed als zeker, dat „Minia tuur Walcheren", dat zichzelf in feite reeds overleefd heeft, in ieder geval niet langer dan 1959 zal worden ge handhaafd. Zoals bekend was het de bedoeling van de stichting „Nieuw Walcheren", die de exploitatie ver zorgt, om het miniatuur eiland na dit seizoen definitief van het Molenwater te laten verdwijnen. Maar omdat het voor Middelburg een levensnoodzaak is in deze stad voor aantrekkelijkhe den ten behoeve van de vreemdelin gen te zorgen, zullen de hoofdstede lijke middenstands verenigingen pogin gen in het werk stellen, „Miniatuur" nog één jaar draaiende te houden. Gedurende deze periode heeft men dan de tijd, opnieuw iets dergelijks in het leven te roepen, iets ook, waardoor de aantrekkelijkheid van Middelburg voor de buitenlander bewaard blijft. De grote moeilijkheid is echter, de middelen te vinden, waarmee „Minia tuur Walcheren" de komende winter kan dóórkomen. Het merendeel van de miniatuurgebouwen moet dan een goe de beurt hebben. De Middelburgse middenstandsver enigingen hebben nu op zich genomen, te trachten, het geld hiervoor bijeen te krijgen. CIRCULAIRE De Vereniging „Handelsbelang", de Christelijke Middenstandsvereniging en de Nederlandse Katholieke Midden standsvereniging in Middelburg heb ben zich thans met een circulaire tot hun leden gewend, waarin wordt ge waagd van de bereidheid van het ge meentebestuur, om op krachtdadige wijze ieder initiatief om „Miniatuur Walcheren" in stand te houden te steunen. Onder voorbehoud, dat ook de mid denstand bereid is tot medewerking, hetgeen momenteel ongetwijfeld het geval is. Het ligt thans in het voor nemen, een garantiefonds te vormen, waaruit de stichting „Nieuw Walche ren" eventuele tekorten kan dekken. Dit zouden dan de onkosten zijn, die de „overwintering" met zich meebren gen, want naar wfj van bevoegde zijde venamen, is de gemeente Middelburg bereid, althans een belangrijk deel van het huidige exploitatietekort voor haar rekening te nemen. Hierover is dan in de toekomst een voorstel van b. en w. aan de raad te verwachten. In de circulaire, die gisteren is ver spreid, wordt aan de hoofdstedelijke middenstanders gevraagd, een bijdrage te leveren voor het garantiefonds. De initiatiefnemers hebben goed vertrou wen, dat de totstandkoming van het garantiefonds geen moeilijkheden zal opleveren. Het belang van „Miniatuur Walcheren" voor Middelburg is im mers zo vanzelfsprekend, dat er niet aan wordt getwijfeld, of men kan tot de vorming van een fonds overgaan. Deze actie wordt krachtig gesteund door de Vereniging van Horecabedrij ven, die in eigen kring bezig is met het bijeenbrengen van een bedrag ten behoeve van het fonds. Zodra een overzicht is verkregen van wat „bin nen" is er wordt op minimum bij dragen van f 25,gerekend zullen de iniatiefnemers opnieuw contact op nemen met het Middelburgse gemeen tebestuur. „WAKKER SCHUDDEN" Toen wij de voorzitters (of hun plaatsvervangers) van de drie midden standsverenigingen naar hun oordeel vroegen, kregen wij een mengeling van optimistische en minder hoopvolle ge luiden te horen. De secretaris van de Christelijke middenstandsvereniging, de heer A. J. Burger, sloeg de spijker op de kop, toen hij zei: „De Middelburgse mid denstand en ook de bevolking moet wakker geschud worden". Hij wees er op, dat de belangstelling voor „Minia tuur", ondanks de Expo, nog steeds groot is en dat het streven, om deze attractie nog enige tijd te behouden, volkomen gerechtvaardigd is. „Mis schien, dat men geschrokken is, nu het vreemdelingenbezoek dit jaar zo terug gelopen is en dat de middenstanders zodoende bereid zijn voor de toekomst iets te doen", betoogde de heer A. Imanse, de plaatsvervangend voorzit ter van de vereniging „Handelsbelang". Hoe het ook zij, de officiële instan ties staan op het ogenblik op 't stand punt, dat er iets gedaan moet worden en het is te hopen, dat de midden standers en de bevolking van Middel burg dit standpunt delen. Want eerst dan heeft een plan, om Middelburg blijvend aan een attractie te helpen, als die er nu wordt bestudeerd, kans van slagen. ma toegang tot de kweekschool ver leent. 3. er een akte Spaans l.o. zal worden ingesteld, speciaal ten behoeve van die onderwijzers, die naar de West emigreren. 4. het verkeersonderwijs als onder deel van het vak aardrijkskunde leer vak wordt op de kweekschool. 5. een kweekschoolleraar, die b.v. volledig bevoegd is voor Frans, niet zomaar op grond van het bezit van de hoofdakte of van de akte van be kwaamheid als volledig bevoegd on derwijzer ook in het vak Nederlandse taal en letterkunde onderricht kan ge ven. Hij moet daarvoor zeker Neder lands m.o. A hebben. NOG EEN KANS Eveneens zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde de Kamer een amen dement van de heer Roos jen (a.r.), medeondertekend door C.H., K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D., om hen, die in 1957 gezakt zijn voor het staatsexamen onderwijzer en eveneens voor het daarop gevolgde herexamen in 1959 nogmaals in de gelegenheid te stellen via een volledig examen de akte van bekwaamheid als onderwijzer te be halen. (Minister Cals had de aanne ming van dit amendement ontraden.) Met vrijwel algemene stemmen werd voorts een amendement van de socialist Kleijwegt aangenomen om het mogelijk te maken, dat in de der de leerkring van de kweekschool de studie van een in de tweede leerkring beoefend keuzevak wordt voortgezet. „OVERSTAP" Een ander amendement van de heer Kleijwegt had de bedoeling te voor komen, dat kweekschoolleerlingen, die het eerste deel van het staatsexamen onderwijzer hebben afgelegd, toege laten worden tot de tweede leerkring. De heer Kleijwegt vond, dat deze „overstapmogelijkheid" het opleidings systeem aan de kweekschool door breekt. Het eerste deel van het staats examen onderwijzer biedt geen enkele waarborg voor kennis van belangrijke vakken als tekenen, muizek, handen arbeid, lichamelijke opvoeding en nut tige handwerken. Daarom dient de „overstapmogelijkheid" geschrapt te worden. Na een bereidverklaring van minis ter Cals om aan de bezwaren van de heer Kleijwegt tegemoet te komen, door het eerste deel van het onder wijzersstaatsexamen iets te verzwa ren, trok de socialistische afgevaar digde z(jn amendement in. De Oostduitse minister van opbouw, de 48-jarige christen-democraat Heinz Winkler, is woensdagochtend aan de gevolgen van een ongeluk overleden, aldus heeft de voorlichtingsdienst van de Oostduitse tregering meegedeeld. Volgens het Oostduitse persbureau, had minister Winkler tijdens een va kantie in Bulgarije hoofdblessures op gelopen bij het baden in de Zwarte Zee. De gewonde Winkler werd met een speciaal vliegtuig naar Oost-Duits- land overgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1