Min. Vondeling acht hogere produktie in onze landbouw gewenst 25 Oplossing conflict tussen Libanon en Arab, republiek verwacht Fotografeerveilig verkeer" Treinramp eist veertig doden Ingrijpende sanering van onze landbouw voorgesteld Minis ter Cals verloor van de huwende onderwijzeres an PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nota grondslag voor bespreking Hevige gevechten op noord-Celebes Landbouw week geopend Nog meer doden (92) bij ramp met vuurwerk L.O.-WET VAN 1920 GEWIJZIGD Geen max. aantal lesuren meer Voorlopig echter nog gevechten Eyskens Belgisch kabinetsformateur Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr 9,-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4041 Directeur: JACQ DE SMIT „De verhoging van de produktiviteit van onze landbouw zal langs bepaalde wegen kunnen leiden tot een vergroting van onze concur rentiekracht. Dit kan er voorts toe bijdragen de financiële lasten van het inkomensbeleid in voor de landbouw ongunstige tijden te ver kleinen. Op deze wijze kan een stijging van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw worden verkregen, terwijl een verdere uitbreiding van takken van produktie die aanleiding geven tot exportmoeilijkheden, kan worden afgeremd. Daarenboven draagt een versterking van de structuur van de Neder landse landbouw ertoe bij, dat het inkomensbeleid in het algemeen in mindere mate beschermend van aard kan zijn en uit dien hoofde een minder behoudende invloed zal uitoefenen". Deze samenvatting kan beschouwd worden als de doelstelling van het struc tuurbeleid in de landbouw, zoals dat omschreven is In de thans verschenen „nota over het structuurbeleid in de landbouw" van minister Vondeling. Dr A. VONDELING heeft deze nota aan de staten-generaal gezonden. De bedoeling is, dat deze nota als grond slag zal dienen voor een algemene par lementaire gedachtenwisseling. Waar-het rapport van de commissie- Hofstee, die zich reeds geruime tijd met het vraagstuk van de structuur in -de landbouw bezig houdt, en het rap port van dé centrale cultuurtechnische commissie, die een meerjarenplan voor ruilverkaveling voorbereidt, nog niet verschenen zijn, heeft de minister zich beperkt tot het aangeven van enkele algemene lijnen van het structuurbe leid dat de regering in de landbouw denkt te voeren. Het prijsbeleid is in de nota nauwelijks behandeld, daar dit nog onderwerp van nader beraad uit maakt. INKOMENSBELEID Aan het inkomensbeleid zal een be langrijke plaats in de landbouwpolitiek worden toegekend. De tijd lijkt even wel aangebroken om bij de keuze der E.G.N. kostprijsbedrijven rekening te houden met de voortgeschreden me chanisatie en rationalisatie. Naast een onderzoek naar de be drijfsgebouwen teneinde een beter in zicht te verkrijgen in de bedrijfs-eco- nomische waarde van het gebouwen kapitaal, zal een meer verantwoorde taxatie van de gronden naar hun. pro ductievermogen worden bevorderd. De regering zal met kracht blijven streven naar verruiming van het inter nationale handelsverkeer. De aanpas sing van de produktie aan de markt zal, indien enigszins mogelijk door be ïnvloeding via het prijsbeleid moeten, geschieden. Ter ondersteuning van de ze aanpassing en teneinde van de af zetmogelijkheden een zo goed mogelijk gebruik te maken, zal aan de ontwik keling van het marktonderzoek een hoge prioriteit worden toegekend. ONDERWIS Het onderzoek, het onderwijs, en de voorlichting zullen in het algemeen hun belangrijke plaats moeten behou den. Enige accentverschuivingen lijken evenwel noodzakelijk. Zo zal met name aan het onderwijs, aan de verdere ont wikkeling van een economische zijde van het technisch onderzoek en aan het bedrijfseconomisch onderzoek veel aandacht besteed moeten worden. Voor de bedrijfstechnische en -eco nomische voorlichting zal het georga niseerde bedrijfsleven een grotere bij drage kunnen en dienen te leveren. De agrarisch-sociale voorlichting zal ver der ontwikkeld moeten worden, ten einde de agrarische bevolking meer in zicht te geven in de problemen, die de veranderde omstandigheden met zich meebrengen. Deze voorlichting biedt de mogelijk heid om in te gaan op vraagstukken van verantwoorde beroepskeuze, ver erving van bedrijven, emigratie, be- drijfsvergroting e.d., die voor de struc tuur van de landbouw van belang zijn. De verbetering van de zgn. interne en externe produktie-omstandigheden, dient te worden bevorderd. Voorts zal aan de toepassing van gestandaardi seerde en fabrieksmatige bouw van be drijfsgebouwen meer dan tot dusverre aandacht moeten worden besteed. Een zeer belangrijke plaats zal moeten worden ingeruimd aan het vraagstuk van de te kleine bedrijven zowel binnm als buiten de te ver beteren gebieden. In afwachting van het rapport van de commissie van advies inzake de uitgifte van do meingronden, de zgn. commissie- Hofstee, wordt de mogelijkheid be- Deze foto laat zien, hoe redders in Mexico over de wrakstukken van twee elektrische locomotieven klommen, nadat een trein van ze ven rijtuigen zonder bestuurder van een berghelling afraasde, uit de rrils liep en in het station van Maltrata een locomotief ramde en een enorme ravage aanrichtte. Tenminste veertig mensen werden b'j deze ramp gedood en bijna hon- - derd gewond, vooral ook doordat tijdens het ongeluk velen op de perrons stonden te wachten. studeerd door middel van het stellen van'minimumeisen ten aanzien van de bedrijfsgrootte tot de oplossing van dit vraagstuk bij te dragen. Bij het in de toekomst te voeren structuurbeleid moet, rekening hou dend met de uiteenlopende omstandig heden bij de verschillende bedrijfstij- pen, aan het vraagstuk van de bedrijfs grootte een zeer belangrijke plaats worden ingeruimd. Gezien evenwel de ontwikkeling van de exportmogelijkheden bijvoorbeeld zal vermeden moeten worden, dat de stijging van de produktiviteit zich in vele delen van onze landbouw vooral zou verwezenlijken in de vorm van een voortdurende toeneming van de pro duktie. Met name in sectoren als de veehouderij, waar de export, naar het zich laat aanzien, op aanhoudende moeilijkheden zal stuiten, moet deze ontwikkeling niet worden aangemoe digd. De toename van de arbeidsproduk tiviteit zal zich vooral ten aanzien van te kleine bedrijven moeten kun nen verwerkelijken door een dien overeenkomstige vergroting van de wikkeling kan er voorts We leiden, bedrijfsomvang. Een zodanige ont- dat zich op onze landbouwbedrijven een zekere specialisatie voltrekt. Bij het verbeteren van de agrarische structuur in het algemeen en van de bedrijfsgrootte in het bijzonder dient met name met de reeds bestaande mid delen en mogelijkheden rekening te worden gehouden alsmede met aan vullingen. Aldus minister Vondeling in zijn nota. Volgens een mededeling van radio- Djakarta van dinsdag rukken in Noord-Celebes de regeringstroepen „snel en volgens het schema op". Vol gens de radio zouden 300 opstande lingen zich hebben overgegeven, van wie zeventig procent mèt hun wapens. In Sumatra, aldus de mededeling, zitten regeringstroepen op de hielen van de voortvluchtige majoor Nawa- wi, die wordt beschuldigd van plannen tot een opstand in Zuid-Sumatra, twee maanden geleden. Ir. J. A. Emmens heeft te Wagenin- gen bij de opening van de 23e land- bouwweek ingrijpende maatregelen voorgesteld voor sanering van de Ne derlandse landbouw, in het bijzonder van onze veeteeltbedrijven. De heer Emmens hield deze rede in zijn kwa liteit van voorzitter van het Kon. Ge nootschap voor Landbouwwetenschap, dat wederom de landbouwweek in sa menwerking met het Ned. instituut voor landbouwkundig ingenieurs orga niseert. Het congres wordt tot en met vrijdag gehouden. Doordat de landbouwproduktiviteit ook buiten onze grenzen in sterke ma te is toegenomen, aldus de heer Ikn- mens, is er overal sprake van land bouwoverschotten. Voor de landbouw in tegenstelling tot de industrie is het zeer moeilijk zich aan te passen aan marktwijzigingen. Vooral in Ne derland is deze moeilijkheid bijzonder groot, omdat veertig procent van onze landbouwprodukten voor de export bestemd is. De heer Emmens wees speciaal op onze boteroverschotten. Ir. Emmens memoreerde, dat de verwachting van een integratie van van de landbouw in Benelux-ver- band niet is verwezenlijkt. De Bel gische zuivelindustrie is de laatste jaren snel omhoog gekomen en is thans zelfs een concurrente voor de Nederlandse zuivelindustrie. Benelux-integratie Wat de produktieverlaging aangaat was de heer Emmens van mening, dat deze niet tot een kostprijsverhoging behoeft te leiden. De hoge mate van intensiviteit van ons veebedrijf kan alleen worden gehandhaafd door im port van dure veevoeders. In deze rich ting is men volgens spreker te ver ge- gana. Het ware zijns inziens beter, dat van deze buitenlandse veevoeders minder gebruik wordt gemaakt, opdat men tenslotte rendabeler kan werken; met andere woorden: met een lagere kostprijs. De omvang van de melk- produktie wordt dan tevens ook klei ner. Deze maatregel mogen wreed schij nen ten opzichte van de boer, maar de heer Emmens achtte het mogelijk door een systeem van areaaltoeslagen en garantieprijzen een gezondere toer stand te bereiken zonder dat de indi viduele boer er schade door zou lijden. Ter gelegenheid van de „Week van de fotografie 1958" heeft het Ver hond van Veilig Verkeer samen met de stichting ter bevordering van de amateur-fotografie een landelijke foto-wedstrijd „Fotogra feerVeilig Verkeer" gehouden. Links zien we de foto, waarmee de zeventienjarige Rob Holthuis uit Geleen, een persoonlijke prijs van 250 en de schoolprijs van f 400 in de wacht sleepte. Rechts de foto, waarmee de heer Volgens latere berichten zijn bij de ontploffing van vuurwerk te San to Amora in Brazilië, waardoor een hoogspanningsleiding op een men senmenigte is terechtgekomen, 92 mensen om het leven gekomen. Er zijn 250 gewonden in zieken huizen opgenomen. De Nederlandse equipe aan de Tour dê France is in Brussel aangekomen, waar morgen het startschot voor de race zal klinken. Zoals bekend leidt dc 2e etappe door de punt van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men vrij dag in Sluis en Aardenburg de kara vaan kan zien passeren. P. C. van Bommel uit Rotterdam de eerste prijs ter waarde van f 1000 won. Tot de 75 prijswinnaars van groep B (volwassenen) behoren o.m. mevr. L. P. v. d. Weele-v. d. Linden uit Goes (Zusterstraat 3) en de heer W. A. Ver beek uit Kruiningen. WOENSDAG 1958 JUNI De goddelozen, zegt de Here, hebben geen vrztje. Jesaja 4822. Twee keer komt dit woord in de profetieën van Jesaja voor (nl. ook, bijna woordelijk net eender in Jesaja 57 21), wat wel wijst op de zekerheid dezer voor zegging. Neen, leid hier nu niet uit af, dat de goddelozen altijd in oor log gewikkeld zijn, dat zij onvre de in Vun huis en in hun zaken hebben, terwijl het bij hen, die God willen dienen, anders is, om dat zij altijd in vrede en wel vaart leven. Het lijkt soms eer het tegendeel. En de Bijbel geeft ons ook daarvan herhaaldelijk de verzekering. Het gaat hier over iets anders. Het gaat hier allermeest over de vrede', die in het hart woont, de vrede, die ons doet aanvaarden, wat God ons in het leven zendt. De vrede, die ons bewaart voor murmureren, ook als de omstan digheden ons tegen zijn. Die, ons door God geschonken vrede doet ons rustig zijn, ook in onze felbewogen tijd. En als die vrede in ons hart woont, komt ze tot uiting in ons leven. Dan straalt ze in ons leven uit, dan verspreidt ze een sfeer van rust, van vreedzaamheid om ons heen, die heilzaam is voor anderen en ze begerig maakt, om in die vre de te delen. De goddeloze, d.w.z. degene, die het wel zonder God kan kla ren, leeft in een sfeer van on rust, van onvrede. Hem schokken dagelijks de dingen, die om ons heen gebeuren. Maar die God vreest heeft de zekerheid, dat dit alles is in handen van Zijn God, Die het heelal bestuurt, hoezeer de duivel en zij, die God niet in hun leven willen kennen, de on vrede internationaal en interpla netair willen doen doordringen. Kent gij die vrede Gods, die alle verstand te boven gaat? mm a*: (Van onze parlementsredactie) MINISTER CALS heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-onder- wijswet-1920 enkele nederlagen moeten lijden. Ten eerste aanvaardde de Kamer het door de bewindsman krachtig bestreden amendement- Van Sleen (PvdA) inzake het ontslag van de huwende onderwijzeres. Hierdoor verviel de door de minister voorgestelde bepaling, dat de gemeenteraad een huwende onderwijzeres van een openbare school op grond van haar huwelijk kan ontslaan met ingang van de dag na de trouwdag. De aanneming van het amendement-Van Sleen was voor de meerderheid van de K.V.P.-fractie een reden om tegen het wetsont werp te stemmen. De tweede nederlaag, die de minis ter te slikken kreeg, was de aanvaar ding van het amendement-Peters (K.V.P.), waardoor de bepaling be treffende het maximale aantal lesuren per dag bij het l.o. uit het wetsvoor stel werd gelicht. De aanneming van het amendement- Van Sleen heeft tot gevolg, dat in de Lager-onderwijswet geen enkele be paling meer voorkomt over de ontsag- mogelijkheid van de gehuwde onder wijzeres. De gemeentelijke autonomie op dit punt blijft echter gehandhaafd, d.w.z. de gemeenteraden krijgen de bevoegdheid in een verordening vast te leggen, dat een huwende onderwijzeres op grond van haar huwelijk wordt ont slagen, maar zij zijn ook vrij om haar te handhaven. Dit laatste is in ieder geval een stap vooruit in vergelijking met de onge wijzigde wet, die voorschrijft, dat een huwende onderwijzeres van een open bare school op grond van haar huwe lijk zonder meer wordt ontslagen. Het amendement-Van Sleen werd aange nomen met 7146 stemmen. Vóór stemden de P.v.d.A., de V.V.D., de communisten, de K.V.P.-ers mej. Nolte mej. De Vink, de heren Koersen, Duynstee en Visch, en van de C. H.- fractie de heren Kikkert, Van Mas- trigt, V. d. Mei, Krol, Diepenhorst en freule Wttewaal van Stoetwegen. EEN LIBANESE officiële woordvoerder heeft verklaard, dat er aan wijzingen zijn dat men tot 'n oplossing van het conflict tussen Libanon en de Verenigde Arabische republiek zal komen. De Verenigde Staten zouden bereid zijn elk voorstel van Hammarskjoeld, de secretaris generaal der Verenigde Naties, voor een oplossing van de crisis toestand in Libanon te steunen. Na zijn terugkeer uit Egypte in Beiroet heeft Hammarskjoeld met zijn voor naamste medewerkers over zijn besprekingen in Cairo vergaderd, maar het lijkt niet waarschijnlijk dat er iets over bekendgemaakt zal worden, voordat Hammarskjoeld woensdag tegen het middaguur weer naar New York ver trekt. Ook voerde de secretaris-generaal der V.N. nog een gesprek van een uur met president Sjamoen van Libanon. Een Amerikaanse radioverslagge ver verklaarde gisteravond dat presi dent Sjamoen hem dinsdag vertelde binnen twee dagen zware aanvallen ve de rebellen te verwachten. Hij had bovendien verklaard zo nodig om Brit se en Amerikaanse steun te zullen ver zoeken, maar wilde vooralsnog trach ten de rebellen met eigen krachten te weerstaan. DE CANADESE regering heeft dinsdag bekendgemaakt, dat het aan tal werklozen in Canada, dat in maart het naoorlogse record van 590.000 had bereikt, met 150.00 is verminderd. Koning Boudewijs heeft gisteren de r.k. oud-premier Gaston Eyskens be last met de vorming van een geheel uit leden van zijn christelijke volks partij (C.V.P.) bestaande regering. Het nieuwe "kabinet zal niet over een meerderheid in het parlement kunnen beschikken. Pogingen om tot een coa litie met de socialisten en de liberalen te komen, zijn op niets uitgelopen. DE BILT ZEGT Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk enkele buien, hier en daar met onweer, zwakke later matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets" hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.21 u., onder 21.04 u. Maan op 15.38 u., onder 1.05 u. Hoogwater donderdag 26 juni: Vlissingen: 9.09 u. 1.74 m., 21.31 u. 1.73 m. Terneuzen: 9.34 u. 1.92 m., 21.59 u. 1.91 m. Wemeldinge 10.37 u. 1.74 m., 23.03 u. 1.57 m. Zierikzee: 10.11 u. 1.55 m., 22.32 u. 1.38 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1