Zeeuwsch-Vlaanderen heelt meer zoet water nodig Kernenergieprogramma voorziet bouw reactoren met capaciteit van 1 milj. kw Hatta tegen overneming buitenlandse bedrijven Dubbeldekkers rijden weer Protesten tegen executies in Hongarije duren voort Spaarbekken in Axelse Gat Programma van Ver. Staten en Euratom Minister Algera Kritiek op Indonesische regering Splijtstoffen alleen voor vreedzame doeleinden moet bed houden Interpellatie- Verkerk uitgesteld Shell hervatte werk in Oost'Borneo Vooraanstaande Britse communist geschokt Bouwvakkers zijn ontevreden Zielszorg alleen taak voor de kerk Ter bevordering van industriële ontwikkeling Werk van Chr. beroepskeuze groeit snel Kadar naar Bulgarije Pinsdag 2i juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA De regering der Verenigde Staten en de commissie van Euratom hebben gisteren de eerste officiële gegevens bekend gemaakt over het eraeensehappelijk programma, dat zij voornemens zijn te verwezenl ijken op het gebied der kernenergie. Dit programma, dat betrekking heeft op het wetenschappelijk onderzoek en de oprichting van indus triële installaties, voorziet in de vestiging van kernreactoren met een capaciteit van 1 miljoen kw, welke uiterlijk in 1963 in de Eurotom- landen in werking zouden moeten worden gesteld. Het tweezijdig karakter van het ge meenschappelijk programma vindt zijn weerslag in het „memorandum of un derstanding" tussen de Ver. Staten en Euratom. Dit voorziet in een energie programma met een geïnstalleerd ver mogen van ongeveer 1.000.000 kilowatt voor 1963, waarvan de totale kosten ongeveer 150 miljoen dollar zouden bedragen, alsmede in een tienjarig programma van onderzoek en ontwik keling, waarvan de kosten gedurende de eerste vijf jaar 100 miljoen dollar zouden bedragen. Particulier De projecten zullen kunnen worden voorgesteld, uitgevoerd en geëxploi teerd door particuliere lichamen of overheidsinstellingen. De reactoren, welke van beproefde typen zullen moeten zijn, ten opzichte waarvan het onderzoek en de ontwikkeling in de Ver. Staten reeds een ver gevorderd stadium hebben bereikt, zullen waar schijnlijk gedurende de b eginperiode reactoren zijn met verrijkt uranium en kokend water of water onder druk. Het is waarschijnlijk dat in de ver schillende landen van Euratom 6 of 8 van deze reactoren met een vermogen van 100 a 150 mw zullen worden ge bouwd. Het te investeren bedrag is 350 mil joen dollar. De exploitanten en ove rige Europese kapitaalbronnen zullen ongeveer 215 miljoen dollar kunnen verschaffen. De bijdrage van de Ver. Staten zou een omvang kunnen berei ken van 135 miljoen dollar, te ver strekken aan Euratom in de vorm van kredieten op lange termijn, waarbij de laatste de aldus verkregen midde len opnieuw zal uitlenen voor de bouw der installaties. Garantie De hoeveelheid splijtstof wélke noodzakelijk is voor de verwezenlij king van het vastgestelde program ma, bedraagt ongeveer 30.000 kg ura nium in de vorm van licht verrijkt uranium. De commissie voor atoom energie van de Ver. Staten garan deert ten volle de noodzakelijke voor ziening voor een bedrijfsperiode van Twee beelden van de activiteiten in het Midden-Oosten van Dag Hammarskjold, de algemeen secr. van de Verenigde Naties. De bovenste foto laat zien hoe hij in het presidentiele paleis in Bei roet de hand drukte van de presi dent van de Libanon, Camille Cha- moen (rechts) met wie hij bespre kingen voerde over de huidige ern stige toestand in dat land. De onderste foto toont Hammer- skjold in Amman, kort na zijn aan komst uit Beiroet in gesprek met koning Hoessein van Jordanië (rechts) en de Jordaanse premier Sam Tr Rïfai (links). 20 jaar, tegen Amerikaanse binnen landse prijzen, welke gelden op het moment waarop de splijtstof wordt overgedragen. Onderzoeingen Behalve het programma voor de in stallatie van industriële reactoren be paalt het „memorandum of under standing" dat onderzoekingen zullen plaats vinden in de Ver. Staten en in Europa in het kader van een gemeen schappelijk programma van onder zoek en ontwikkeling, dat gericht zal zijn op de typen der te bouwen reac toren. Het doel hiervan is het prestatiever mogen van de reactoren te vergroten, de kosten van de te verlagen en met betrekking tot de behandeling van plutonium, tot een oplossing te bren gen. Dit programma,dat is vastgesteld voor een periode van 10 jaar, zal gedu rende de eerste 5 jaar worden gefinan cierd door middel van bijdragen van Euratom en de Ver. Staten, waarbij elk 50 miljoen dollar verschaft. De middelen welke voor de tweede perio de van 5 jaar zijn voorzien, zullen on geveer dezelfde omvang bereiken. De commissie voor atoomenergie van de Ver. Staten en de commissie van Eura tom zullen de gegevens uitwisselen welke het gemeenschappelijk program ma zullen opleveren, alsmede de re sultaten van door buiten dit program ma verrichte onderzoekingen, waarbij de octrooien ter beschikking zullen worden gesteld van beide partijen. Vreedzaam Euratom garandeert dat de in het kader van het gemeenschappelijke pro gramma gebruikte splijtstoffen uitslui tend zullen worden bestemd voor vreedzame doeleinden en niet zullen worden overgedragen aan onbevoeg den. Het stelsel van inspectie en con trole van Euratom, dat van de Ameri kaanse technische ervaring profiteert, is onder uitsluitende verantwoordelijk heid van Euratom geplaatst. Naar wij vernemen, moet de minis ter van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, tengevolge van een lichte on gesteldheid het bed houden. Als ge volg daarvan zal de dinsdagavond in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te houden interpellatie over de veer- rechten over de Westerschelde moeten worden uitgesteld tot een nader te be palen datum. Oud-vice-president Hatta heeft wederom zijn stem verheven tegen, het „overnemen" van buitenlandse ondernemingen. Hij deelde een vergadering van natonale ondernemers te Djogjakarta mede, dat het „overnemen van buitenlandse ondernemingen Indonesië schade had berokkend". Bijna alle Nederlandse ondernemingen in Indonesië, waaronder 540 cultuurondernemingen, werden gedurende de anti-Ne derlandse campagne een half jaar geleden onder regeringscontrole ge plaatst. Hatta zei, dat hij de voorkeur gaf aan de vestiging van eigen nationale ondernemingen boven het overnemen van die van anderen „omdat wij niet de bekwaamheid van de betrokken bui tenlandse ondernemingen hebben". Shell Indonesië heeft maandag het heropenen van de raffinaderij te Ba- lik-Papan in Oost-Borneo bekend ge maakt. De maatschappij werd vorige week door de Indonesische regering gevraagd de werkzaamheden in dat gebied te hervatten na de verovering van het laatste vliegveld van de opstandelin gen in Noord-Celebes. De woordvoerder van de Shell zei maandag, dat gehoopt werd, dat een tankvloot die thans onderweg was van Australië naar Singapore in de komen de dagen naar het olieveld Bunju kon worden gedirigeerd om de eerste la ding ruwe olie voor de raffinaderij te Balik-Papan in te nemen. HEVIGE BRAND Radio-Djakarta meldt, dat er in de haven van Belawan (Noord-Sumatra) een hevige brand heeft gewoed, die volgens .een officiële schatting voor vijftig miljoen roepiah schade heeft aangericht. De brand is vrijdagavond uitgebroken en heeft geduurd tot za terdagochtend 11 uur. In een communiqué van de militaire overheid wordt gezegd dat er een aan- De in Haarlem en omgeving verblijf houdende Hongaren hebben zondag avond in him centrum te Haarlem een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de executies van Imre Nagy, t'% oud-minister-president van Hongarije, en van de verzetsheld Pal Mal:ter. Be sloten werd een telegram te zenden aan minister Luns, waarin wordt aan gedrongen de afschuw van het vrije westen voor deze terreurdaad waar mogelijk te tonen en waarin tevens fel tegen de executies wordt geprotes teerd. Trevor Evans, de industriële corres pondent van de Daily Express, bericht dat hij is opgebeld door Arthur Hor ner, de communistische voorzitter van de Britse mijnwerkersvakbond, die verklaarde dat hij ten zeerste geschokt was door de terechtstelling van Imre Nagy en de zijnen in Boedapest. Zondag werd uit een voorbijrijden de auto een Molotof-coektail gewor pen naar de hoofdingang van de Sow- jetrussische ambassade te Buenos 1 Aires. Er werd slechts weinig schade 'aangericht. De politie greep in toen in de buurt van de woning van de Sow- jetrussische ambassadeur gepoogd werd een demonstratie tegen de exe cuties te houden. Te Ottawa hebben uitgeweken Hon garen flessen rode inkt naar het ge bouw van de Sowjetrussische ambas- uit protest tegen de groep Hongaren, onder leiding van een pater-Franciscaan, trok onder het zingen van het Hon- volkslied voorbij de ambassade, een der meegevoerde borden stond: waarvoor Nagy en Maleter stierven, zal blijven leven". Premier Nehroe van India heeft het bericht van de executies in Hongarije en de mogelijke gevolgen van dit feit „zeer zorgwekkend" genoemd. Zaterdagochtend bood het plein voor het Victoria station in Lon den voor het eerst na zeven weken weer de oude vertrouwde aanblik: de busstaking was afgelopen en 't plein stond weer vol met de be kende rode dubbeldeks bussen, ge reed om te vertrekken. Passagiers zijn er op dit plaatje nog niet veel te zien, maar de opname werd dan ook gemaakt om acht uur in de morgen. Op de verscheidene bouwprojecten in Utrecht zijn de bouwvakarbeiders gisterochtend wel verschenen, maar circa drie kwart naar schatting 15.000 man is niet aan het werk ge gaan uit protest tegen de ontvangen verlaagde Ionen als gevolg van de nieuwe C.A.O. voor de bouwvakken. De situatie op de werken is vrij rustig. Ook in 's-Gravenhage rijden grote groepen bouwvakarbeiders op fietsen door de stad teneinde collega's op bouwwerken tot staken aan te sporen. Zij hadden zich gistermorgen om streeks half acht in het Zuiderpark verzameld. Raad voor Geref. Soc. Arbeid De geestelijke volksgezondheid is een veelbesproken en veelbestudeerd onderwerp in onze moderne samenle ving. Ook de studieconferentie die de Raad voor Gereformeerde Sociale Ar beid vrijdag en zaterdag in Lanteren hield, was eraan gewijd. Volgens de voorzitter, prof. dr. R. Schippers, is „geestelijke volksgezondheid" al geen hanteerbaar begrip meer: spr. voelde meer voor de term sociale of psychi sche hygiëne. Scheiding Prof. Schippers vatte aan het slot van de conferentie de conclusies van de secties samen. Men was het er over eens, dat de zielszorg apart gehouden dient te worden van de geestelijke volksgezondheid. De kerk heeft een speciale opdracht t.a.v. de zielszorg en geestelijke volksgezondheid ligt meer in de sfeer van de humaniteit. Prof. Schippers verklaarde echter, dat het wel zinvol is wanneer een concrete kerk activiteiten op het gebied der geestelijke volksgezondheid stimuleert. De prediking van het Evangelie, het apostolaat, behoort ook tot de taak van de Gereformeerde bureaus voor maatschappelijk werk. Niet al le bezoekers waren het eens met de uitspraak, dat een dominee uitslui tend als deskundige en mensenken ner deel kan nemen aan teamwork ten bate van de geestelijke volksge zondheid, en niet in zijn ambt ais zodanig. De kerkeraad is niet verantwoorde lijk voor het werk van een plaatselijk bureau. Prof. Schippers formuleerde de conclusie aldus, dat de kerk uitslui tend medeverantwoordelijkheid op zich kan nemen en dat deze ook aan vaard moet worden. De industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zal in hoge mate worden bevorderd, indien 'n ruimere hoeveelheid zoetwater dan tot nu toe ter beschikking komt. Gerekend moet worden op een toe komstige behoefte van 6 a 8 miljoen kubieke meter per jaar. Dit is een van de conclusies, die neergelegd zijn in een rapport, samengesteld door een commissie, die de taak had de gehele Zeeuwsch-Vlaamse waterhuishouding in breder verband te bezien. In 1952 werd deze commissie opgericht. Deze commissie kwam al spoedig tot de conclusie, dat het noodzake lijk is de beschikbare hoeveelheid zoet water tot 5 a 6 miljoen kubieke meter per jaar op te voeren en zij achtte de mogelijkheid aanwezig hiervoor het in de regenperiode naar de Schelde afstromende regenwater van de hogere Belgische gronden aan te wenden. Dit water is dan in grote reservoirs zgn. spaarbek kens te verzamelen om het naar behoefte te benutten. SPAARBEKKEN Öit plan beoogt de verruiming van de zoetwaterwinning in Zeeuwsch- Vlaanderen door het bouwen van een spaarbekken met bijbehorende wer ken in de Braakmanpolder, met name in het Axelse Gat, waarmee vijf milj. kubieke meter water per jaar kan worden gewonnen. Met de departe menten van sociale en van economi sche zaken is contact opgenomen om de gewenste medewerking te verkrij gen. Deze werken vorderen een totale investering van 15.000.000. De eerste jaren zou kunnen worden volstaan met een capaciteit van 3 mil joen kubieke meter per jaar, welke in later jaren geleidelijk tot 5 miljoen kubieke meter wordt opgevoerd. Berekeningen hebben echter aange toond, dat deze wijze van uitvoeren een hogere kostprijs van het water met zich brengt dan bij een uitvoering waarbij nagenoeg alle werken direct op de capaciteit van 5 miljoen kubieke meter worden gebracht, waarom dan ook aan het laatste de voorkeur moet worden gegeven. EEN NIEUWE N.V. Aangezien met de uitvoering van het spaarbekken de bevordering van de industriële ontwikkeling van Z. Vlaanderen wordt beoogd, maar dit niet in de eerste plaats een taak is voor het bestaande waterleidingbe drijf verdient het aanbeveling de bouw en exploitatie op te dragen aan een af zonderlijke rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam in de vorm van een nieuwe N.V. De talrijke en veelzijdige belangen, die met de zoetwatervoor ziening gemoeid zijn zullen op de meest doelmatige wijze worden behar tigd, indien er een juiste samenwer king ontstaat tussen de nieuwe N.V. en de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus de commissie, in haar rapport. tal haveninstallaties verloren is gegaan, maar een pakhuis van het leger en een van de marine zijn gespaard. De oor zaak van de brand is niet bekend. De militaire bevelhebber van Noord- Sumatra, overste Gintings, stelt per soonlijk een onderzoek in. (Van een onzer verslaggeefsters) De voorzitter van de Christelijk» Psychologische Centrale voor School en Beroep, de heer A. J. Schreuder tt Amsterdam, heeft zaterdag op de al gemene vergadering in Utrecht critieh uitgeoefend op het Chr. Pedagogisch Studiecentrum. Het. C.P.S. heeft zich volgens de heer Schreuder schuldig gemaakt aan grensoverschrijding dooi op lagere scholen in Gelderland en Zee land klassicale onderzoekingen te doen en slechts op grond van enkele test- vragen te adviseren over de beroeps keuze. De heer Schreuder constateerde in zijn openingswoord een verheugende stijging van het aantal personen dal adviezen vraagt bij de christelijke bu reaus, een stijging die relatief grotei is dan bij welke zusterorganisatie dan ook. Groeiende belangstelling Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de Centrale momenteel 19! leden telt, stichtingen of verenigin gen die een bureau voor school- er. beroepskeuzevoorlichting exploiteren zowel als sociale organisaties, organi saties en instellingen op het gebied van het christelijk onderwijs en indi viduele leden. In het afgelopen jaar viel in d» kringen van het christelijk onder wijs een groeiende beiangstellini voor het werk te constateren, ter wijl de christelijke vakorganisatie meer steun boden dan ooit tevoren door een garantiefonds ter beschik king te stellen, waardoor een vast» medewerker kon worden aangestelé voor die bureaus, die dringend eer deskundige nodig hadden. Bij de centrale zijn nu veertien bu reaus aangesloten: alleen in Brabant en Limburg zijn nog geen christelijki reaus aangesloten: alleen in Braban adviezen uitgebracht, d.w.z 25 pOt meer dan in 1956. Tot nieuwe bestuursleden werdei gekozen de heren H. C. van Donk, ul Goes en N. Vlasblom uit Monster, ter wijl drs. C. G. J. Keulemans uit Zwol le als adviseur in het bestuur zittini zal nemen. Janos Kadar, de leider van de Hon gaarse communistische partij, is maan dag per vliegtuig naar Sofia vertrok ken voor besprekingen met Bulgaars® leiders. Dit overleg zal een week du ren. Kadar wordt vergezeld door Karoly Kiss, lid van het vijf man tellende par tijsecretariaat, de minister van land bouw Imre Doegei en de plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken Janos Peter. Vorig jaar juni heeft een Bulgaarse delegatie een bezoek aan Boedapest gebracht. Gistermiddag is de 12-jarige Phik Han Lo in zijn ouderlijke woning aan het Schopenhauerhof te Amsterdam om het leven gekomen bij het monte ren van een fitting van een schemer lamp. De vader trof de jongen dood in zijn slaapkamer aan. Deze had het lampje in beide handen. Prof. mi-, R. P. Cleveringa (Leiden) lid van het dagelijks bestuur en voor zitter van de vaste commissie voor de wetenschap van het Prins Bernhard- fonds, is gisteren tot ere-lid van dit fonds benoemd. Bij graafwerk in Oleggio, nabij No- vara in Italië, heeft men een kruik met muntstukken uit de Romeinse tijd gevonden, die afbeeldingen van Janus, Mercurius en andere goden vertonen. 9 Jesse Pressley, de 62-jarige groot vader van de rock'n roll zanger Elvis, heeft met een grammofoonplatenfabri- kant een contract gesloten voor het uit voeren van liedjes, die hij nog kent uit zijn jeugd. 9 Zondag is de bliksem geslagen in een groot ijzeren kruis, dat door een veertigtal mensen naar de top van de Berg Arera bij Bergamo (Italië) werd gedragen. Drie dragers van het kruis werden gedood en vijf ernstig gewond. Bij de ingang van de groentemarkt van Beiroet is maandagochtend een bom ontploft, waardoor twee personen werden gedood en verscheidene ge wond. 9 De eerste minister van Perzië, dr. Manushar Eghbal, heeft bekend ge maakt dat een nieuwe particuiliere Perzisch-Canadese overeenkomst inza ke de exploratie en produktie van olie is gesloten, waarbij Perzië 75 pet. van de winst zal ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3