Europa's hoofdstad Brussel, Milaan of Straatsburg Meeste stemmen voor Brussel Nieuwe Technische school in Vlissingen Eerste kersen: pittige prijs Fikkie was er ook bij, ?mó PAS OVER DRIE JAAR? Bakkers voelen zich in hun boterham ernstig bedreigd Ook vrouwen als diaken en ouderling in Herv. Kerk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Beslissing is nu aan de ministers Olav V ingezegend als Noorwegens koning Vuurwerk ontplofte in winkels: 70 doden Minister voelt niets voot algemene jeugdwet Bouwvakken ontevreden over nieuwe C.A.O. Door uitbreiding kruidenierszaken Overste Sumual gewond of gedood BESLUIT VAN GENERALE SYNODE: DOOR DE WERELD MAjimiuuu.ua.u. vorstsxraax TO, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Koofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen; Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkse 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4040 Directeur: JACQ DE SMIT Brussel is zegevierend uit de stemmingen in het Europese parlement over de zetel der Europese instellingen te voorschijn gekomen, met Straatsburg op de tweede plaats en Milaan als nummer drie. Nadat bij een eerste stemming van de tien steden, die zich kan didaat hadden gesteld, er vijf waren geëlimineerd, nl. Parijs, Chau- tilly, Turijn, Monza en Stresa, luidde de uitslag van de tweede stem mingsronde: Brussel 170 punten, Straatsburg 161, Milaan 155, Nice 153 en Luxemburg 99. Dit betekent dus, dat het parlement Brussel. Straatsburg en Milaan aan de ministers van de Europese gemeen schappen voorstelt als de meest geschikte plaatsen voor vestiging van alle Europese organen. Helaas dreigt een „boos gerucht" de vreugde in het Brusselse kamp te verstoren, namelijk, dat de ministers op aandringen van Frankrijk en ook Luxemburg, zullen hesluiten de huidige toestand nog ruim drie jaar, name lijk tot aan het einde van de overgangsperiode, te handhaven. Dat zou be tekenen, dat het parlement voorlopig in Straatsburg blijft vergaderen, dat de E.G.K.S. in Luxemburg blijft en de E. E. G. en de Euratomorganen in Brussel. Dit heeft voor de Belgen een troost, dat men na de overgangs periode, mede gezien het advies van het parlement, toch moeilijk de E.E.G. en Euratomorganen uit Brussel zal kunnen weghalen. De beslissing is nu aan de ministers. Die mogen het goede functioneren van de Europese instellingen niet schaden en de onzekerheid over de plaats waar de organisatie zullen komen laten be staan. Als de ministers geen unanimi teit voor één stad kunnen opbrengen, moeten zij desnoods maar een voorlo pige regeling treffen, maar zij moeten een besluit nemen, aldus voorzitter Schuman. Hij voegde hier nog met na druk aan toe, dat het parlement de zaak niet lichtvaardig heeft opgevat. De afgevaardigden hebben een „gewe tenscrisis" verwekt, die nu ook de ministers zullen doormaken. Bij de stemmingen hebben de Ne derlandse afgevaardigden overwegend op Brussel gestemd, twee of drie spra ken, zich voor Parijs uit. De Belgen waren natuurlijk voor Brussel, zoals de Luxemburgers voor Luxemburg en de Italianen voor Mi laan. Van de Duitsers stemden er veel voor Straatsburg en verscheidenen voor Brussel. De Fransen waren aan vankelijk verdeeld over Straatsburg en Parijs, later tussen Straatsburg en Nice, De journalisten die de vergadering van het parlement bijwonen hebben een eigen stemming georganiseerd, waarbij Brussel met 65 punten als In de middeleeuwse Nidaroskathe- draal te Drontheim, het Noorse natio nale heiligdom, is Olav V gisteren in gezegend als koning van Noorwegen, op de dag af 52 jaar na de kroning van zijn vader, Haakon VII en konin gin Maud in dezelfde kerk. De inze- fening werd verricht door bisschop 'jellbu die, terwijl de koning voor hem knielde, zijn hand op diens hoofd legde en een gebed uitsrak voor ko ning Olav en land en volk van Noor wegen. De plechtigheid werd door 2300 personen bijgewoond. Volgens de eerste berichten zijn ze ventig doden te betreuren als gevolg van een ontploffing in twee vuur werkwinkels te Santo Amaro bij Ba- hia. Dertig personen zouden ernstig gewond zijn. Ook in een vuurwerkfabriek bij Ba- hia zou zich een ontploffing voorge daan hebben die tien mensen het leven kostte en vijftig letsel bezorgde. DE BILT ZEGT Westelijke wind Perioden met zonneschijn, maar plaat selijk ook enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit weste lijke richtingen. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren, of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.21 u., onder 21.04 u. Maan op 14,21 u., onder 0.36 u. Hoogwater woensdag 25 juni: Vlissingen: 8.00 u. 1.83 m., 20.21 u. 1.70 m. Terneuzen: 8.25 u. 2.01 m., 20.49 u. 1.88 m. Wemeldinge: 9.30 u. 1.69 m., 21.55 u. 1.45 m. Zierikzee: 9.05 u. 1.50 m., 21.22 u. 1.26 m. eerste uit de bus kwam, tweede werd Parijs met 60 en derde Nice met 51 punten. Dit advies wordt natuurlijk aan de ministers gezonden, maar die lezen, behalve adviezen ook kran ten. Minister Samkalden ziet niet in, dat het praktisch nut zou hebben te stre ven naar het totstandbrengen van een algemene jeugdwet, al begrijpt hij dat er verlangens bestaan om de gehele jeugdwet in één wet te omvatten. De minister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening van het kinderstrafrecht en het kin- derstrafprocesrecht. Aan een algemene jeugdwet zijn naar de minister meent te veel moei lijkheden verbonden. Er is in de eerste plaats de moeilijkheid van de afbake ning van het terrein. Wat moet men laten vallen onder „de gehele jeugd zorg omvattend"? Oostenrijkse dorpen door een aardverschuiving geïsoleerd Een grote aardverschuiving heeft in het zuidelijke deel van midden-Oos tenrijk twee dorpen, Ebriach en Troe- gern, van de buitenwereld afgesloten. Genie-eenheden van het Oostenrijkse leger zijn naar de dorpen gezonden. Steenmassa's van vijftien meter hoog versperren de wegen. Op liet terrein bij de hoek van de VredehoflaanKoudekerkseweg te Vlissingen wordt hard gewerkt, om de Gemeentelijke Technische School nog bij de aanvang van de cursus in sep tember gereed te krijgen. Het uit negen vleugels bestaande ge bouw is nu, met uitzondering van de directie-vleugel, op de foto links, ge heel water- en winddicht. Op een gisteravond door ruim dui zend bouwvakarbeiders bijgewoonde vergadering in Krasnapoiskij te Am sterdam is namens het Amsterdams comité van bouwvakarbeiders voor gesteld om hedenmiddag tussen 13.00 en 14.00 uur alle nieuwbouwobjecten te verlaten en in een drietal demon stratieve bijeenkomsten, samen te ko men. Op deze bijeenkomsten, die dan gehouden zullen worden in de schaft tijd, wil men uiting geven aan zijn ontevredenheid over de vastgestelde lonen in een nieuwe c.a.o. Dit voorstel werd namens het co mité aan de vergadering gedaan door de heer F. Eberhardt, die als adviseur van het comité optreedt en secretaris is van de bij de communistische E.V.C. 1958 aangesloten bouwvakarbeiders bond. „Wij zullen geen enkele loons verlaging accepteren. Handen af van onze lonen. Twee jaar geleden werd ons een drastische loonsverhoging in het vooruitzicht gesteld en nu is een drastische loonsverlaging gekomen", zo betoogde de heer Eberhardt. In Zeeland, evenals in de Betuwe en andere fruitteeltstreken van ons land, zijn op het ogenblik hon derden handen druk bezig met de kersenpluk en de afvoer van het smakeljjk ooft naar de veilingen, waar de kersen, waarvan de oogst tegenvalt, pittige prijzen opbren gen. De foto laat zien hoe een er varen plakker een kleine bewon deraar liet proeven van de nieuwe oogst. De bakkersbedrijven voelen zich bedreigd sinds het kruideniersbedrijf is sua streven naar verruiming van zijn assortiment met artikelen, (zoals bijv. brood), die behoren tot de kern- artikeien van andere branches. De be zorgdheid over deze parallellisatie is nog toegenomen sinds het ontwerp- vestigingsbesiuit Levensmiddelen is gepubliceerd. De doorvoering hiervan kan funeste gevolgen hebben voor de bakkerij in haar geheel, in het bij zonder voor talloze kleine en middel grote bakkerij-ondernemingen. Zou dit besluit in werking treden, dan zal het niet alleen voor de levensmid- delenbedrijven mogelijk zijn brood te gaan verkopen, maar bovendien zal het zonder veel moeite mogelijk zijn voor de duizenden kruideniersbedrij- ven en vele ondernemers uit de ove rige branches van de levensmiddelen sector brood in hun assortiment te be- trekken.Men behoeft zich slechts van het diploma broodverkoop te voorzien. Deze woorden sprak de adviseur van de Ned. R.K. Middenstandsbond, prof. dr. Ant. A. Ariens, op een gistermid dag te Rotterdam gehouden bijeen komst van deze bond. Ong. 24.000 méér Bij het in werking treden van ge noemd besluit zou het aantal poten tiële verkoopplaatsen voor brood plot seling met ongeveer 24.000 stijgen. Geen wonder, aldus de spreker, dat de bakkerij van een dergelijke ontwikke ling desastreuze gevolgen verwacht voor haar bedrijfstak en met alle kracht naar wegen zoekt om deze te voorkomen. Zijn broodoorlogen bij de tegenwoor dige verhoudingen als een uitzondering te beschouwen, dit is volgens prof. Ariens zeker niet te verwachten na invoering van de parallellisatie. Er kan een blijvende broodoorlog ont staan, die de ondergang kan beteke nen van talrijke bakkersbedrijven. Hetzelfde gevaar blijft ontstaan ook al zou de broodverkoop buiten het assortiment van de kruideniersbedrij- ven worden gehouden en zou de uit breiding beperkt blijven tot het alge meen levensmiddelenbedrijf. Boven dien zal dit leiden tot een verschuiving van de produktie van het kleinere naar het grotere bedrijf. Radicaal doorbroken Daarna wees de spreker op het zich in het bakkersbedrijf voltrekkende saneringsproces. radikaal doorbroken dreigt te worden. Van 1939 tot 1958 liepen door dit pro ces het aantal bakkerijen met 3.200 bedrijven terug. Van 1953 tot 1957 daalde het aantal in het bakkersbe drijf werkzame mannen met 2.800. Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, zodat de kracht, die alles te boven gaat, van God is en niet van ons. 2 Corinthiërs 4 7. Zo af en toe lezen we een berjcht in de krant, dat er een pot met oude munten is ontdekt. Ergens in de bodem heeft men een schat gevonden, die daar soms eeuwen terug is weggeborgen. Het wonderlijke is, dat men in die vroegere eeuwen zijn schat van gouden en zilveren munten zo maar in een aarden pot deed, een stuk aardewerk, dat zo bros en breekbaar is. En toch zou een metalen omhulsel misschien verteerd zijn, dat broze aarden vat heeft de eeuwenlange in werking van de bodem door staan. Het zit hem niet in de sterkte van het aarden vat, het zit hem in de bijzondere eigen schappen van houdbaarheid, die de pottenbakker door zijn bak- proces aan het aarden vat heeft gegeven. Onze God is ook zo'n pottenbak ker het beeld wordt in de Bij bel meermalen gebruikt. Hij bakt vaten, Hem ter ere. Die bro ze aarden vaten laat Hij in Zijn oven zo worden, dat zij de bij zondere eigenschappen hebben, waardoor zij de schat van de heerlijkheid der kennis Gods kunnen bevatten. En in die aar den vaten kan die schat de eeuwen verduren. Zij worden dan de bewaarders maar ook de uitdelers van die schat. De eeuwen door, want die schat gaat niet verloren. Doch laat het aarden vat be den-ken: de kracht daarvoor, de eigenschappen daartoe heb ik niet van mijzelf, doch kreeg ik uit genade van mijn Maker. Overste Ventje Sumual, een deT leiders van de opstand in Noord- Celebes, zou zijn gewond en naar men meende, aan zijn verwondin gen overleden. Dit werd bericht door radio Makasar dat het had opgevangen van een on langs opgericht radiostation van de regering in de nabijheid van Menado. Het bericht zou afkomstig zijn van mi litairen der opstandelingen, die zich aan regeringstroepen hadden overge geven. Sumual zou door mortiervuur wonden hebben opgelopen aan romp en de henen. Naar men meende waren deze wonden dodelijk. Stina Free zwemt mee in de komende Kanaaltocht Het Bergen op Zoomse zwemstertje Stina Free heeft via haar trainer zich in laten schrijven voor de bekende Kanaal race van mr. Butlin, welke in augustus a.s. van Frankrijk naar En geland gezwommen zal worden. Van daag zou zij een trainingstocht van Vlissingen naar Zeebrugge en terug gaan zwemmen, doch doordat het weer minder gunstig was, is deze voorlopig uitgesteld. Voor de kust van Wales heeft men een vreemde vis gevangen van 1.25 m., die bij de staart twee poten heeft en welks ogen halvemaanvormig zijn. Bi ologen zullen de vangst, die men in 'n met water gevulde hoot in leven houdt, dat. met een schokproberen te determineren. De generale synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft maan dagavond tijdens haar zitting te Driebergen met 27 stemmen voor en 24 stemmen tegen het voorstel aanvaard, het ambt van ouderling en diaken voor de vrouw open te stellen. Eveneens werd het voorstel aanvaard, de vrouw in bepaalde ge vallen en voor bepaalde werkzaamheden tot het predikambt toe te laten. Dit geschiedde ook met 27 stemmen voor en 24 tegen. in Londen hebben het Britse ko ninklijke paar en andere leden van de koninklijke familie o.m. een défilé gadegeslagen van het Britse territoriale leger. Deze foto laat zien, hoe op de ere tribune hartelijk werd gelachen, toen plotseling een straathondje in grote haast, als geschrokken van zijn eigen overmoed, voorbij de hoge gasten snelde. V.l.n.r.: de hertogin van Kent, de hertogin van Gloucester, de konin gin-moeder, een adjudant, de mi nister van oorlog, koningin Eliza beth, Prins Philip, en een veld maarschalk. Aan boord van het Vikingschip „Ormen Lange", onderweg van Bergen (Noorwegen) naar New York is het drinkwater opgeraakt, zo hebben de opvarenden gisteravond in een tele gram laten weten. Allen aan boord zijn dorstig, maar niemand wil tijd verlie zen door het opzoeken van een nood haven. Men blijft bij het plan, don derdag in New York aan te komen. Zeven passagiers van het Poolse schip „Masowsze" hebben in Denemar ken politiek asiel verzocht, toen het schip een bezoek van vier dagen aan Kopenhagen bracht. Een bijna driejarig meisje uit Renkum, is gistermorgen uit het raam van de tweede verdieping naar be neden gevallen op een plat en aan de opgelopen verwondingen overleden. Minister Suurhoff, heeft schrifte lijk op vragen van het Eerste Kamer lid Polak, medegedeeld, dat in 1957 niet meer nieuwe t.b.c.-gevallen wer den geregistreerd dan in 1956.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1