Nog meer geheime processen aan de gang in Boedapest if r Al raü 23 Ruiters speelden grote rol bij fy ARGENTIJNSE VOETBALLERS STAAT NOG WAT TE WACHTEN N.O.B. wegtransport blijft streven naar vrije veren St. Philipsland heeft plan voor nieuw gemeentehuis „De Dolphijn" in zijn element tijdens (doornatte) rit Zeventien muziekkorpsen in Heinkenszand op bezoek protestants.christelijk dagblad voor zeeland Kersenoogst is in volle gang Opstandelingen op Celebes omsingeld Kring O.-Zeeuwsch- Vlaanderen bijeen mi Hiiiij IBM (MiSfllö Bt Krijgt politie nieuw uniform? HAMMARSKJOELD BIJ NASSER Telefoneren wordt nog weer duurder Limburger kwam zichzelf tegen Fabriek sluit: 120 arbeiders ontslagen Bij jubilerend „Euterpe Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bykantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Danblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4038 Directeur: JACQ DE SMIT NAAR VAN betrouwbare zijde uit Boedapest wordt vernomen, staat het geheime proces, tijdens welk ex-premier Nagy, kolonel Pal Maleter en twee Hongaarse journalisten ter dood werden veroordeeld niet op zichzelf. Naar wij vernemen zijn de afgelopen weken meerdere geheime processen gevoerd, tijdens welke leidende figuren uit de dagen van de opstand zijn veroordeeld en enkelen van hen, die ter dood veroordeeld werden door een volksrechtbank in de Hongaarse hoofdstad, zijn reeds terechtgesteld. Vermoord, want zo wordt dit beschouwd door de ge schokte, vrije wereld. Ook president Tito van Joegoslavië heeft zijn ver ontwaardiging niet onder stoelen of banken gestoken. De kersenoogst is begonnen. In Zee land wordt dit jaar oen gering aanbod van kersen verwacht. Op het ogenblik komen de Eerlij Rivers op de veiling en hiervoor betaalt de handel rond f 1,50 per kg. Verwacht wordt, dat er wel spoedig invoer van kersen uit België zal komen. De oogst in dit land is beter dan in ons land. In de Betuwe zijn de kersen dit jaar verhuurd voor prijzen, welke liggen tus sen 40 en 90 ct. per kg aan het hout. Dat zijn zeer hoge prijzen, want de kosten van plukken zijn hoog en bovendien heeft de teelt van kersen ook grote ri sico's in de oogstperiode. Gezien de prij zen, welke de huurders hebben betaald, verwacht men dus dit jaar blijkbaar geen goedkope kersen. Stina Free wil deze week tocht Vlissingen.—Zeebrugge en terug zwemmen Zoals wij enkele weken geleden reeds meldden, is het zeer waarschijn- ïyk dat dit jaar wederom een Bergen op Zoomse zwemster een poging zal wagen om het kanaal over te zwem men, en deel zal nemen aan de Butlin- race, welke vermoedelijk op 21 augus tus zal worden gehouden. In de laatste twee jaren heeft Maria Meesters haar geluk beproefd, maar zij faalde. Thans wordt door het 18-j. zwem- stertje Stina Free met ernst getraind voor de grote en zware tocht. In de afgelopen week heeft zij een training van 10 achtereenvolgende uren gehad, en na 10 uur zwemmen kwam zij mon ter en fris uit het water. Deze week zal zij de tocht VlissingenZeebrugge en terug maken. Slaagt deze tocht dan zal zy officieel voor de Butlinrace in geschreven worden. Het Indonesische legerhoofdkwartier heeft zondagavond in een communiqué medegedeeld, dat de resterende op standelingen in Midden-Celebes uit alle richting door de regeringstroepen werden ingesloten. Toegevoegd werd, dat de opstande lingen in dit gebied onder commando van majoor Somba, oud-militair com mandant in Noord-Celebes, van alle contact met Menado afgesneden zyn. Kort geleden gaven twee officieren en twee soldaten van de opstandelin gen zich met hun bewapening over en voegden zich by de regeringstroepen, aldus het communiqué. Na deze reeds gehouden pro cessen, worden er thans nog drie in Boedapest gehouden. Vermeld werd echter niet, welke personen hierbij moeten terechtstaan. Men vermoedt, dat gezien de grote opschudding die de bekendmaking over de terechtstelling van Male ter en Nagy in de gehele wereld heeft teweeg gebracht over deze processen wel niets officieel zal worden bekend gemaakt door het ministerie van justitie van de Hongaarse volksrepubliek. - - - De heer J. J. M. van. Oeveren, een Noordbevelandse ruiter, oogstte met zijn fraaie viervoeter veel succes op de Z.L.M.-dagen te Scherpenisse. Voor verslag van de laatste ZLM- dag, de dag van de „water-Geuzen", verwijzen wij naar pag. 2. Te Axel vergaderde de kring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen der N.O.B. Weg transport onder leiding van de heer Chr. Kars, die een groot aantal ver voerders kon verwelkomen. De heer J. Verasdonck, secretaris der vakafdeling Internationaal Ver voer te Den Haag besprak de vraag stukken rond het vervoer naar en van België, waarbij hij opmerkte dat ook als straks de Benelux een feit is de vervoerder nog een vergunning zal moeten hebben om over de grens te kunnen. Hij wees op het belag van grens verkeer voor Zeeuwsch-Vlaanderen en stelde voor dit vanuit de kring met nadruk onder de aandacht te brengen van de regering. Voorts besprak hij een aantal actu ele problemen op verzekeringsgebied, waaronder de verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakeiykheid. Speciaal over het vervoer op België werden verschillende vragen gesteld, bij de beantwoording waarvan de heer Verascdonck stelde, dat hoewel Ne derland een andere politie voert dan België, er z.i. in feite geen discrimi natie is tussen beide landen op het punt van de vervoertax. De vergadering besloot alles in het werk te stellen om te trachten voor Zeeuwsch-Vlaanderen dezelfde ver voersmogelijkheden te krijgen als de Belgische vervoerders. DE BILT ZEGT; Koel Aanhoudend koel weer met af en toe zon, maar ook enkele buien, waarvan sommige met onweer. Zwakke tot ma tige, langs de kust af en toe vrij krach tige wind, overwagend tussen zuid en west. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.21 u., onder 21.04 u. Maan op 13.04 u., onder 0.09 u. Hoogwater dinsdag 24 juni: Vlissingen: 6.59 u. 1.88 m., 19.17 u. 1.79 m. Terneuzen: 7.26 u. 2.06 m., 19.48 u. 1.97 m. Wemeldinge: 8.33 u. 1.71 m., 20.54 u. 1.43 m. Zierikzee: 8.06 u. 1.51 m., 20.22 u. 1.24 m. De gemeente St. Philipsland heeft plannen voor een nieuw raadhuis, dat er volgens bovenstaande teke ning zal uitzien. Men hoopt het nieuwe gebouw nog in 1959 te kunnen betrekken. (Voor een reportage met foto's over St. Philipsland en Anna Ja- cobapolder leze .men pagina 5) De hittegolf, die de afgelopen drie weken vooral Noord-India heeft ge troffen, heeft tot nutoe aan meer dan zeshonderd personen het leven gekost. Men verwacht, dat het thans spoedig koeler zal worden. Nadat de heer Kars nog de aan dacht gevraagd had voor het Beroeps- vervoercongres en de heer G. Over- dulve was aangewezen als afgevaar digde van de kring naar de leden raadsvergadering te Utrecht, werd de kwestie van de vrije veren besproken. De heer Kars leidde dit in door er vooral op te wijzen dat de N.O.B. Weg transport al jaren voor volledige vrije veren strijdt. Hij acht het belangrijk dat dit streven zoveel mogelijk door de leden ondersteund wordt. Na de bespreking van een en ander verzocht de vergadering de activiteit voor de vrije veren voort te zetten en deze uit te breiden tot geheel Zeeland en zelfs landelijk ter ondersteuning van het streven naar volledig vrije ve ren. De vergadering werd tevens by ge woond door de heer F. J. van Luxem burg van de kortgeleden te Middel burg opgerichte afdeling van het Bóek- houdbureau voor het vervoer. Naar wy uit Den Haag vernemen, ligt het in het voornemen van de mi nister van binnenlandse zaken, een studiecommissie in hetleven te roepen ten einde hem van advies te dienen by hetgeven van definitieve voorschriften krachtens art. 7 der politiewet, om trent de uniformen der gemeentepoli tie. Het huidige uniformvoorschrift draagt een voorlopig karakter en da teert van 1947. Sedertdien zijn meer prasikche stoffen beschikbaar geko men. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, is gisteren be sprekingen begonnen met president Nasser van Egypte. Waarnemers zijn van oordeel, dat deze besprekingen o.m. gevoerd worden met het oog op pogingen om westelijke interventie in Libanon te voorkomen. Wanneer u zaterdagmiddag „ergens" op Zuid-Beveland of Walcheren een auto langs de kant van de weg hebt zien staan met naarstig cijfe rende inzittenden, af en toe met een wanhopige blik in de ogen, wan neer u „ergens" een tweetal mannen hebt zien staan, dóórnat en met zoveel water in hun schoenen, dat het leek alsof zij een voetbad na men, dan hebt u deelnemers en controleurs gezien van de „Dolfijnrit 1958", die op die middag werd verreden. Het wanhopig cijferen der deelnemers was de „schuld" van de sportcommissie van de Zeeuwse automobiel- en motorsportvereniging „De Dolphijn", die zorgde voor een bijzonder listig en knap opgezette rit met talloze moeilijkheden, die echter niet zó moeilijk waren als men zijn opdracht maar nauw keurig uitvoerde. De doorweekte mannen waren toe te schrijven aan het weer, dat op deze dag vele om regen schreeuwende boeren en daarom ons allen welkom was als goud. Desondanks, misschien on danks dit alles, werd het een buitengewoon geslaagd evenement, waar mee „De Dolphijn" haar naam desondanks eer aandeed wat het water betreft en voorts bewees, dat betrouwbaarheidsritten in Zeeland nog wel degelijk in trek zijn, mits wordt zorg gedragen voor een parcours over goed berijdbare wegen, aantrekkelijke „zoek"punten en een per fecte organisatie. Vrijwel onmiddellijk na de start van de 34 deelnemers bij hotel „De Uit kijk", te Kruiningen, begonnen de moeilijkheden. Het eerste controle punt, aan de oostzijde van het kanaal bij Hansweert waar Zanddyk en Ha- vendijk by elkaar komen, werd door tweederde deel der equipes gemist. Het was ook een bijzonder moeilijk punt, want behalve de kruising van Zand dijk en Havendijk zijn er ook nog drie zijwegen aanwezig! Bovendien moest dit punt 3 x gepasseerd worden, wat eveneens de nodige verwarring sticht te, omdat velen dachten, hun opgave verkeerd te hebben uitgevoerd en na de tweede maal passeren géén stempel meer lieten zetten. By Biezelinge was het volgende bq- zonder moeilijke controlepunt en hier „slaagden" slechts 2 equipes, terwijl het merendeel tusse*i Ovezande en Driewegen bij de daar staande molen linksafsloeg hoewel zij by „molen" links af moesten, derhalve bü een ge schreven tekst, gezien de aanhalings tekens. Op Walcheren en met name in Koudekerke had de sportcommissie eveneens een listige val opengezet, met als resultaat een buitengewone vangst. Het parcours liep hier niet ge heel rond de kerk op het dorpsplein, doch slechts half en dan door de Wel le, het smalle haast onzichtbare straatje naast de dorpssmederij. In het Strandhotel te Vlissingen waar na afloop de winnaars bekend werden gemaakt en de fraaie wissel bekers, bekers en luxe voorwerpen werden uitgereikt, heerste een buiten gewoon geanimeerde stemming. Vele woorden van dank werden gesproken voor en over deze sportieve en aan- treikkeiyke betrouwbaarheiidsrit. Uitslagen: A-klasse: 1. Equipe Dee—Quant, 159 strafpunten, houders van het Dolfyn- wisselboek, waaraan de winnaars van iedere Dolfynrit hun verslag moeten neerschryven; 2. Equipe De Schutter Hendrickx met 199 strafpunten; 3. Equipe Pol RemaelDe Wachter met 269 strafpunten, (enigste buitenland se, Belgische equipe). 4. Equipe Dr. H. VeeningVeening Jr. met 444 straf punten (eerste Dolfyn equipe in A- klasse). B Klasse: 1. Equipe Hoevenaren Ruedisueli met 395 strafp. 2. Equipe Nieuwenhuizenvan Koeveringe met 464 strafp. 3. Equipe W. LouisseVan Wqngaarden met 496 strafp. (eerste Dolfyn equipe in B. klasse). MAANDAG 1958 JUNI En de Here God nam de mens cn plaatste hem in de hof van Eden, om die te bewerken en te bebouwen. Genesis 2 15 We staan weer aan het begin van de werkweek. Het is goed, daarbij te bedenken, dat het werk, dat we te doen hebben, geen vloek is, maar scheppingsordinantie: een taak door God aan de mens reeds direct na zijn schepping gegeven. Hij had de hof van Eden te bewerken (de oude vertaling zei, zeker niet min der duidelijk; te bebouwen) en te bewaken. Reeds vóór de zondeval was dus het werk aan de mens gegeven. Paradijslijk leven is geen „zalig nietsdoen". Het doen van werk is de eervolle opdracht, die God aan de kroon Zijner Schepping geeft. Werk naar twee zijden: opbou wend en bewarend. Dat laatste wijst erop, dat er reeds van den beginne af aan een bedreiging was. De mens heeft die bedreiging niet afgevoerd. De zondeval, die daar door kwam, sleepte de aarde mee in het verderf. En de vijand is nu des te gevaarlijker, omdat zij nu door de mens in de wereld gehaald is. Maar dit is het heerlijke, ook in de gevallen wereld blijft in Jezus Christus voor de mens op deze aarde de Goddelyke opdracht tot werken en verdedigen. Tot werken, om de aarde tot hager cultuur te brengen. Tot verdedigen, om in Gods kracht de vüand van God en mens en wereld tegen te staan. Met ingang van 1 juli worden en kele telefoontarieven verhoogd, als ge volg van de jongste salarisverhoging. De wens de basis-tarieven hiertoe niet te wijzigen heeft er toe geleid de vorm te kiezen van een toeslag van 4 op clie telefoontarieven, die periodiek per nota aan het publiek in rekening wor den gebracht. Voorts zal het abonne ment voor een hoofdaansluiting op da draadomroep, dat thans f 2.50 per maand bedraagt, m.i.v. 1 juli a.s. met 10 cent per maand worden verhoogd. Dit om te voorkomen dat de verliezen bij dit bedrijfsonderdeel wederom zouden stijgen. Hoewel de stijging der lasten het gehele PTT-bedrijf betreft; zullen dus de jost- en telegraaftarieven niet worden verhoog 1. Aanklacht ingediend By de Haagse uitgeversmaatschappij Leopold verscheen onlangs de roman „Nog kans op de hemel" van de schrijf- ster Conny Sluysmans uit Brunssum (L.). Tegen dit boek zijn in Limburgse kringen bezwaren gerezen. Men meent dat verschillende erin voorkomende personen in al te letteriyke zin „uil het leven gegrepen" zijn. Een Limbur ger, die meent bedoeld te zqn met da romanfiguur „Noël", heeft tegen da schrijfster en de uitgeefster een aan klacht ingediend wegens het opzette- ïy'k aanranden van zijn eer en goede naam. De directie van de „apparatenbouw Nedalo n.v." te Hengelo heeft mede gedeeld, dat op 30 juni a.s. de produk- tie zal worden stopgezet en dat op die zelfde dag het bedrijf zal worden ge sloten. De oorzaak van deze sluiting ii het gevolg van het ontbreken van op drachten. Ongeveer 120 werknemeri zullen worden ontslagen. tt Tenminste drieduizend mensen waren zaterdag in het landelijke Heinkenszand op de been, om het HET VERSLAGEN Argentijns elftal, dat na slechts één over winning van verdere deelneming aan het eindtournooi werd uitge schakeld en daarmee zijn suppor ters in het moederland de grootst mogelijke teleurstelling bezorgde staat een „hete" ontvangst te wachten. Luchtvaartautoriteiten zeiden zaterdag dat het elftal misschien naar Cordoba City gevlogen zou worden of zelfs naar TJraguay, om te voorkomen dat heetgeba kerde voetbalgekken, die zich op de voetballers willen wreken, de luchthaven van Buenos Aires in brand zullen steken. GEDEMORALISEERD Aan de terugkeer van de Ar gentijnen is een reeks artikelen in de sportkolommen van de dag bladen voorafgegaan, waarin be weerd werd, dat de spelers gede moraliseerd werden door een verregaand gebrek aan discipline en de omgang met Zweedse meisjes. WOEDENDE SUPPORTERS, die de prestaties van hun goden' niet verdragen konden één overwinning, twee nederlagen, vijf doelpunten voor en tien te gen hebben de ruiten inge gooid van het Argentijnse bonds- bureau en het huis van de voor zitter van de voetbalbond Senor Eduardo Colombo. Bij het bondsbureau versche nen aanplakbiljetten waarin op geroepen werd tot demonstraties tegen de spelers, waarin een sa larisbeperking tot 800 gulden per maand voor de voetballers geëist werd en die het ontslag eisten van de officials. Waar voetbal in Brazilië al niet toe kan leiden sluitstuk van het grote jubileum festival van het Heinkenszandse Fanfarekorps „Euterpe", ter ge legenheid van zijn 65-jarig bestaan mee te maken. Het is een waardig sluitstuk ge worden van de feestelijkheden, die feitelijk al op 8 november van het vorig jaar begonnen waren. Om twee uur werd het bestuur van „Euterpe" met de voorzitters en diri genten van de zeventien gastvereni- gingen in de raadszaal ontvangen en daar toegesproken door burgemeester H. J. J. Derckx, die de goede wil en de prestaties van „Euterpe" zeer prees. Verder werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Bond van Zeeuw se Harmonie- en fanfarekorpsen, de heer J. C. Maas, die het bestuur feli citeerde met deze voor een muziekver eniging eerbiedwaardige leeftijd. Na deze ontvangst maakten de 17 muziekkorpsen in twee optochten een mars door het dorp. Op twee plaatsen speelde elk der verenigingen twee stukken. Daar het geen wedstrijd was, werden de prijzen verloot, waarby het fanfarekorps van Kloetinge, als eerste uit de bus kwam. De voorzitter van „Euterpe", dokter H. P. van Maanen, reikte de prijzen uit. Tot half tien gaf „Euterpe" tezamen met de eerste prijswinnaar, een con cert op de muziektent, waarna de har monie „Mozart" uit Yerseke als aller laatste sluitstuk op het sluitstuk een taptoe gaf. Duizenden hebben van dit muzikale festijn genoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1