Deense ambassade in Moskou met stenen en eieren bekogeld 21 Ruiten ingegooid bij Russische ambassade in Bonn Menado kan elk ogenblik vallen Coalitie in Italië Tweede Kamer aanvaardde z.h.s. 'swet wijzigin l/eebi&fs Twee doden bij merkwaardig ongeluk in Utrecht KASTEEL VAN DOKTOR FA UST TV* o Britten gooiden pamfletten uit TWEE ZEEUWSE MATROZEN IN FRANKRIJK VERMIST mó PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND op Maleter zou zijn dood. geschoten en de anderen opgehangen Gemeentebesturen kunnen uitzondering maken voor St* Nicolaas en Kerstdagen VLIEGTUIGBOM IN BR UINISSER KORREN Shell kan werk Borneo hervatten Hammarskjöld naar Israel en Jordanië Devaluatie Franse frank nu officieel oS MAKARIOS TEGEN BRITS PLAN VOOR CYPRUS DOOR DE WERELD f oofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» elefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. Ó1100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bykantoren: Middelburgs Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwscli Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4038 Directeur: JACQ DE SMIT Djakarta verwachtte vrijdagavond elk ogenblik bekendmaking van de verovering van het opstandelingenbol- werk Menr.do op noord-Celebes. Waar nemers te Djakarta waren over het al gemeen van mening, dat de regerings strijdkrachten thans misschien de bui- tenwyken van de stad hebben bereikt, doch dat de officiële bekendmaking wordt uitgesteld door de gebrekkige verbindingen. Het centrale comité van de Italiaan se sociaal-democratische partij heeft vrijdag een motie ingediend voor toe treding tot een regeringscoalitie met de Christen-democratische partij op voorwaarde, dat de nieuwe regering ?en „progressief program van sociale verbeteringen" aanvaardt. In Orébro (Zweden) kan men nu een maaltijd nuttigen in een „atoomwolk". Het is het meest moderne restaurant wat in Zwe den te vinden is. Bovenop de zuil (het platform) is plaats voor 150 mensen, die op een hoogte van plm. 80 meter hun hapje kunnen •nuttigen. U hoeft zich verder ner gens ongerust over te maken, want het eten is zeker niet radio-actief. VOLGENS GEWOONLIJK betrouwbare bronnen in Boedapest is generaal Pal Maleter doodgeschoten en zijn de anderen opgehangen. De terechtstellingen zouden het vorig weekeinde uitgevoerd zijn. Uit andere gegevens menen waarnemers te kunnen concluderen, dat het proces mogelijk begin juni is afgesloten vóór een vergadering van het centrale comité der Hongaarse communistische partij op 10 juni jl. Toen zou men de leden van de uitslag van het proces hebben ver wittigd en hun mening over de datum van publikatie hebben gevraagd. Het „proces" zou twaalf dagen hebben geduurd en nog maar kort ge leden in het gebouw van het Hooggerechtshof in het centrum van Boedapest hebben plaatsgevonden. HONDERDEN RUSSEN, meest jon geren, hebben gisteren de Deense am bassade in Moskou met stenen en eieren bekogeld uit protest tegen de schade, die dinsdag aan de Russische ambassade in Kopenhagen is aange richt. Bereden politie moest de orde helpen herstellen. Bqna alle ruiten van de ambassade sneuvelden. In het Russisch en in het Engels waren de woorden „Weg met de Deense mario netten" op de muur geschilderd. Bor den met het opschrift „Lang leve de vrede" en „Weg met de Deense fascis ten" werden door de kapotte ruiten naar binnen gesmeten. De demonstra tie duurde drie uur. Een Deense diplo maat schatte het aantal betogers op vier a vijfhonderd. De Deense ambassadeur heeft later geprotesteerd bij het Russische mini sterie van buitenlandse zaken, dat ver klaarde de „spontane betoging te be treuren". Het heeft reeds maatregelen genomen om de schade aan het ambas sadegebouw te herstellen. Een vierhon derdtal Hongaren en een aantal West duitsers hebben gisteren bij de Russi sche ambassade ih Bonn een betoging gehouden tegen de terechtstelling van Nagy c.s. Er werden verscheidene rui ten ingegooid, voordat de politie de menigte verspreidde. De betogers wa ren zwijgend naar de ambassade ge marcheerd, voorafgegaan door kinde ren in Hongaarse klederdracht. Men voerde een groot portret van Nagy mee. Ongeveer een kwartier lang bleef men zwijgend voor de ambassade staan. Daarna haalden de betogers ste nen uit hun zakken, die door de ruiten werden gesmeten. Vandaag zullen vele Hongaarse vluchtelingen uit alle delen van het land een petitie aan minister Luns (om tien uur) en aan minister-president Drees (om twee uur) aanbieden. Op de terugweg van de automarkt te Utrecht naar hun woonplaats Am sterdam zijn gisternacht twee auto handelaren uit de hoofdstad, de 44- Jarige P. B. en de wat oudere Th. R„ dodelijk verongelukt. Hflk van hen bestuurde een Citroen. De achterrijdende auto was onklaar geraakt en werd door de voorste ge sleept. Op een gegeven ogenblik raak te de tussen de beide auto's gekoppel de band los. De mannen stopten en parkeerden hun wagens. Zij deden dit echter op de grens van de rijbaan. Intussen naderde een grote Ply mouth, bestuurd door een op Soester- berg gelegerde Amerikaanse vliege nier. Deze had wel de flauwe rode ach terlichten gezien, maar niet geconsta teerd, dat de wagens voor hem stil stonden. Ook op de weg had hij niets opgemerkt. Het gevolg was, dat de beide man nen werden opgeschept. De een werd met kracht op zij geworpen, de tweede (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER heeft zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet 1951 aangenomen. Ook aanvaardde de Kamer een amendement van de heer Van den Heuvel (K.V.P.), dat het sluitingstijdstip voor winkels in de dagen vóór Sint Nicolaas en de Kerstdagen bepaalt op 21 uur, maar tevens aan de gemeentebesturen de vrijheid geeft, de winkels in de week vóór Sint Nicolaas en op 28 november (als deze datum op een zaterdag valt) tot 22 uur open te houden. Over dit amendement werd bij zit ten en opstaan beslist. De anti-revolu tionaire fractie behoorde tot de tegen stemmers. Een amendement van de heer Reehorst (P.v.d.A.), om de be staande toestand te handhaven (win kel- op zaterdag 28 november en in de dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis tot 21 uur open) werd met 60 tegen 43 stemmen verworpen. Vóór stemden de P.v.d.A. en de communisten, tegen de A.R., C.H., K.V.P. en V.V.D. Een amendement van dhr Reehorst, om in de wet vast te leggen, dat tij dens modeshows en tentoonstellingen, die buiten winkelsluitingstijd worden gehouden, niets mag worden verkocht, werd zonder hoofdelijke stemming Een vliegtuigbom, met een doorsne- van 15 cm, en een lengte van 50 cm, werd deze week in Bruinisse opge haald in de viskorren van het mossel vaartuig BRU 40, schipper Joh. v. d. Berg Wzn. Het schip viste in het dijk- water. Het projectiel ontplofte niet en men heeft het later weer overboord gezet op een diepe plaats in het Zijpe, waar meer dan 20 meter water staat. aangenomen. Het amendement-Van Eysden (A.R.) betreffende de winkel sluitingsuren voor de feestdagen werd na aanneming van het amendement Van den Heuvel ingetrokken. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED het beste bed De Indonesische regering heeft vrij dag de Koninklijke Shellgroep ver zocht de werkzaamheden in Oost-Bor- neo te hervatten. Het miljoenenbedrijf van de Maatschappij in Balik-Papan werd eind april tijdelijk gesloten, na dat vliegtuigen van de opstandelingen aanvallen hadden gedaan op Britse schepen in de haven. De Nederlandse Televisiestichting deelt mede, dat van de twee halve fi nales om het wereldkampioenschap voetbal de wedstrijd Frankrijk-Brazilië via de Eurovisie zal worder, uitgezon den en wel op dinsdag 24 juni a.s. van 18.4520.45 uur. GRENSGEBIED LIBANON nog een eindweegs meegesleurd. Bei den waren op slag dood. Sedert 10 augustus 1957 moet men in Frankrijk bij de aankoop van deviezen gelijk bekend, een toeslag van 20 pCt boven de officiële koers van ca. 350 frank per dollar betalen. Ter vereen voudiging van de wisselhandel heeft de Franse minister van financiën thans besloten deze feitelijke devaluatie van de frank te erkennen. Bij de vaststel ling van de koers van de frank zal krachtens een besluit van deze minis ter voortaan direkt rekening worden gehouden met deze toeslag, zodat de koers tegenover de dollar voortaan 420 frank zal bedragen. ZATERDAG 1958 JUNI En toch heeft Hij zich niet on betuigd gelaten door wèl te door u van de hemel regen en vruchtbare tijden te geven, en aan uw harten overvloed van spijs en vrolijkheid te schen ken. Handelingen 14 17 a Vandaag begint de zomer. Moe ten wij op deze dag niet in het bijzonder denken aan Hem, Die naar de woorden van de Heidel- berger catechismus door Zijn voorzienigheid alle schepselen, gelijk als met Zijn hand nog on derhoudt? Hij heeft het zo be schikt, dat ondanks alle zonden der mensen, die Hem de rug toekeren, de seizoenen voortgaan de seizoenen, die elk hun eigen werk doen voor de verzorging van de schepselen. Wij zien het in deze dagen. Mo gen wij mopperen over het weer, over de regen, die voor ons soms een spelbreker is, uit Zijn hemel geeft Hij ons door die re gen ook de vruchtbare tijden, waardoor spijs, en vrolijkheid ons toekomen De zomer begint. Het seizoen, waarin alles rijpt op de akker en in de boomgaard, zodat onze spijs het genot, de vreugde daar van, verzekerd wordt. Het sei zoen, waarin zovelen met vakan tie gaan, kunnen gaan, door Zijn zegen, om zich te ontspannen, om zich te vermeien in Zijn schone natuur. Als we daaraan denken, kunnen we, ondanks alle spanningen in de wereld, dankbaarheid in ons hebben. En rust, omdat wij we ten, dat ons alle dingen niet by geval, maar van Zijn vaderhand toekomen. «lO ElKöa Uby^.-.j Secretaris-generaal Hammarsklöld wordt vandaag in Jeruzalem verwacht voor besprekingen met premier Ben Goerion van Israël. Zoals bekend voert hij op het ogenblik te Beiroet in Liba non besprekingen om een einde te maken aan de crisis in deze laatste staat. Ook zal de VN-functionaris nog naar Jordanië reizen om premier Rif ai en koning Hoessein te ontmoeten. Luitenant Brown, het hoofd van de VN-waarnemers te velde in Libanon, heeft meegedeeld, "dat er binnen twee weken honderd waarnemers in Liba non zullen zijn. De waarnemers be schikken over vijftig voertuigen en enkele lichte wagens, alsmede over helikopters voor verkenningsdoelein den. Het Libanese leger heeft de mi litairen opdracht gegeven alle huizen, die door sluipschutters worden ge bruikt, met de grond gelijk te maken. De laatste jaren verkeerde het kasteel Waardenburg (Gld.) in ernstige staat van verval. Velen betreurden dit, daar de Betuwe toch al zo'n enorm verlies aan der gelijke monumenten had. Men heeft nu besloten tot restauratie over te gaan. Het kasteel heeft een rijke historie. Bij de bevolking leeft immers de legende van dok ter Faust. In de volksmond wordt het kasteel van Waardenburg „De Stomp" genoemd. Na de restaura tie zal oud-burgemeester A. F. van Goelst Meyer het slot gaan be trekken. GRIEKENLAND heeft in een brief de Veiligheidsraad opnieuw van de „ernst der toestand" op Cyprus op de hoogte gesteld. „De toestand is een bedreiging voor de vrede en veiligheid. De brief van vorigs week vrijdag was zeer voorzichtig gesteld en in feite een onderschat ting van de huidige bloedige gebeurtenissen op het eiland", aldus de Griekse vaste V.N.-vertegenwoordiger Palamas, in zijn brief, die giste ren te New York werd gepubliceerd. Aartsbisschop Makarios heeft Britse gouverneur van Cyprus, Hugh Foot, laten weten, dat hij het Britse plan voor het eiland onaan- de Sir In de nacht van 18 op 19 juni is op de Seine te Rouen in Frankrijk een roeibootje omgeslagen, waarin vier Nederlandse opvarenden van de Shell-tanker 'Kylix' (18.000 brt.) een pleziervaart maakten. Een van de schepelingen, de 24-jarige H. Houwer, kon zwemmend de kant be reiken en heeft melding gemaakt van het ongeval. De drie andere in zittenden, de 20-jarige D. Duinhouwer uit Brouwershaven, de even eens 20-jarige F. Kolijn uit Vlissingen en de 21-jarige J. Hoogerwerf uit Apeldoorn worden vermist. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft de bemanning van het Franse vrachtschip 'Sotteville', bijgestaan door brandweerlieden uit Rouen en Grand-Quevilly enige uren vruchteloos naar de vermisten gezocht. DE VERENIGDE STATEN heeft vrijdag de Sowjet-Unie verzocht on middellijk de vrijlating te bewerkstel ligen van de negen Amerikaanse mili tairen, die op 7 juni in Oost-Duitsland met een hefschroefvliegtuig zijn ge strand. IN DE KOMENDE herfst zal een tankschip voor het vervoer van vloei baar gemaakt aardgas gereed gekomen zijn om zijn eerste lading van de Ver enigde Staten naar Engeland te bren- I gen. AAN DE HITTEGOLF in de Indi sche staat Bihar, die zes weken heeft geduurd en 372 mensen het leven heeft gekost, is vrijdag door zware regenval een einde gemaakt. LEDEN VAN DE VLAAMSE Volksbeweging hebben donderdag voor de paviljoens van Frankrijk, Mexico en Argentinië op de Wereldtentoon stelling te Brussel gepost met borden, waarop stond geschreven „Geen Ne- derlands-tahgen gewenst". Hun actie vormde een protest tegen het feit, dat er in deze paviljoens geen verklaren de teksten in het Nederlands zijn aan gebracht. De demonstranten zijn door de politie aangehouden. DE BILT ZEGT: Koel weer Aanvankelijk hier of daar nog wat regen, later ook verspreid voorkomen de opklaringen. Zwakke tot matige wind overwe gend tussen west en noord. Koel weer. Hoogwater zondag 22 juni: Vlissingen: 5.16 u. 2.03 m., 17.32 u. 2.03 m. Terneuzen: 5.46 u. 2.19 m„ 18.05 u. 2.20 m. Wemeldinge: 6.56 u. 1.79 m 19.17 u. 1.54 m. Zierikzee: 6.31 u. 1.55 m„ 18.45 u. 1.32 m. De conferentie van Marokkaanse en Tunesische regeringsleiders en leiders van de Algerijnse opstandelingen in Tunis heeft vrydag in een gemeen schappelijk communiqué met beslist heid de Franse politiek van integratie met Algerië van de hand gewezen. Aangekondigd wordt de samenstelling van een raadgevende vergadering voor Noord-Afrika. vaardbaar acht. „Wü zyn niet tegen een overgangsperiode," zei hij, „maar de kwestie-Cyprus is een zaak, die de Britse regering ener- en het volk van Cyprus anderzijds aangaat". Het denk beeld van een drievoudig bestuur voor Cyprus is voor Makarios niet aan vaardbaar. Britse vliegtuigen hebben boven Ni cosia pamfletten uitgeworpen, waarin de bevolking wordt opgewekt het Britse plan voor het eiland goed te keuren. De Turkse minister van bui tenlandse zaken heeft donderdag avond in Ankara verklaard, dat hij een conferentie van de Britse, Turkse en Griekse premiers op het ogenblik zeer wenselijk acht. In september zal de Nederlandse re gering een vrijwilligersmedaille uit geven voor hen, die tien jaren onafge broken vrijwillig in dienst zijn van de Nat. Res., Res. Grensbewaking, Mare chaussee Res., Korps L.W.D., Korps Rijkspol., Gem. Pol., Noodwacht of Noodwachtstaf. Foto: de medaille, welke van licht brons is vervaardigd (middellijn 35 mm) met inscriptie: „Het Vaderland Dienen.... is Vrijheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1