Volgend jaar maart/april opnieuw overleg met G.S. Paard houdt Engeland in de ban NAVO-raad sympathiek tegenover Brits plan Kranslegging door Hongaren bij monument in Utrecht Dit jaar nog differentiatie in suikerbietenprijzen PROTES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Algera en de veertarieven over de Westerschelde 20' en 40'vaartenboekjes worden respectievelijk vervangen door 10' en 20'vaartenboekjes VLEESCHA UFFEURS" VA TTEN DE KOE WEER BIJ DE HORENS Veertarieven tolgeld? VETTE MELK NOG GEEN SUKSES Eisenhower: ..Oost en West Wat doet de zon? weer verder uit elkaar gedreven" Parijs herdacht De Gaulle's redevoering Bondsspaarbanken overschrijden twee miljard LANDBOUWSCHAP BESL UIT: RESUL TA TEN AKKERBOUW LOPEN TER UG Stationswinkels niet meer onder winkelsluitingswet Griekenland benaderde Turkije inzake instelling neutrale commissie Nederland wil 80 man troepen beschikbaar stellen voor Libanon Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkatr ?..4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4036 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementsredactie) DE MINISTER van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft aan fie beide Kamers der Staten-Generaal een brief gezonden, waarin hij o.m. meedeelt, dat het op 5 juni jl. met Gedeputeerde Staten van Zeeland gepleegde overleg tot het volgende in algehele overeenstem ming verkregen resultaat heeft gevoerd: De chauffeurs van de Londense vleesmarkt Smithfield hebben woens dag besloten hun staking, welke zij twee maanden geleden begonnen om looneisen kracht bij te zetten, te be ëindigen. De havenarbeiders zijn op 7500 man na intussen weer aan het werk gegaan. De chauffeurs van de vleesauto's zullen het werk hervatten, mits deze 7500 havenarbeiders zulks I» In plaats van 20-vaartenboekjes voor personen, rijwielen en brom fietsen, resp. 40-vaartenboekjes voor personen en vrachtauto's zul len onderscheidenlijk 10- en 20- vaartenboekjes worden ingevoerd. In de tarieven voor de 20-vaarten- boekjes voor personen en vracht auto's zullen de chauffeurs zonder prijsverhoging begrepen zijn. Ove rigens zullen eenvoudigheidshalve alle tarieven voor rijwielen, brom fietsen, motorrijwielen, personen- en vrachtauto's worden uitgedrukt in één (verhoogd) bedrag, waarin de overtochtskosten van het ver voermiddel en de berijder of de be stuurder zijn samengevoegd. 8. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen de nieuwe tarieven op de dag, waarop de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" voor het veer Vlissingen-Breskens in de vaart zal worden gebracht, maar uiterlijk 1 augustus 1958. 8. In maart of april 1959 zal opnieuw overleg worden gepleegd, waarbij Gedeputeerden en de minister ge heel vrij zijn om aan de hand van de verkregen ervaringen met de toepassing der tarieven het ministe riële standpunt daaromtrent op nieuw te bepalen. ITARIEVEN WESTERSCHELDE De tarieven voor de veren over de Westerschelde zijn nu als volgt vastgesteld: personen 0,40; kinderen beneden 4 jaar niets; kinderen van 4 tot 10 jaar 0,20; 10-vaartenboekjes voor personen 3,maandkaarten voor scholieren en werknemers, af te ge ven op verklaring van het hoofd der school of de werkgever 3, maandkaarten als voren met rijwiel met of zonder hulpmotor 3,50; rij wiel met of zonder hull rotor incl. berijder 0,60; 10-vaartenboekjes als voren 4,50; motorrijwiel incl. berijder 0,90; 10-vaartenboekjes als voren 6,50; personenauto incl. bestuurder 1,90; 20-vaartenboek jes als voren 20,lichte vracht auto incl. bestuurder 2,90; 20- vaartenboekjes als voren 30, zware vrachtauto c.q. autobus incl. de bestuurder 4,40; 20-vaarten boekjes als voren 45,vracht auto met aanhangwagen, trekker met oplegger incl. bestuurder 5,40; 20-vaartenboekjes als voren 55, Extra reis: 100,boven het nor male tarief voor de veerboten 'Koningin Wilhelmina', 'Prins Hen drik', en 'Willemsdorp'; extra reis: 150,boven het normale tarief voor de veerboten 'Koningin Julia na', 'Prins Bernhard' en 'Dordrecht'; extra reis: 350,boven het nor male tarief voor veerboot 'Prinses Beatrix'. In het maandbulletin van de E.V.O., dat vandaag donderdag ver schijnt, worden enkele kolommen ge wijd aan de door minister Algera voorgestelde verhoging van de veer tarieven op de Westerschelde. Hieruit blijkt, dat deze organisatie een even tuele tariefsverhoging niet anders ziet dan als een verhoogd tolgeld. „Tolhef fing, waar en in welke vorm ook, dient echter met grote beslistheid van de hand te worden gewezen," aldus het bulletin. Er wordt op gewezen, dat het wegverkeer een grote bijdrage aan 's lands schatkist levert en de E.V.O. stelt zich op het standpunt, dat de verkeersverbindingen uit die bijdrage moeten en kunnen worden betaald. „Het is onbillijk als eer. verbinding die door zijn aard veel geld kost, door middel van een extra heffing op de gebruiker in stand moet worden ge houden," zo meent de steller, die voorts van oordeel is, dat de kwestie van de Zeeuwse veren als een natio nale zaak gezien moet worden. De belangstelling voor de duurdere melk met 3,75 pCt vet is nog steeds minimaal. In de week van 1 tot en met 6 juni consumeerden de Nederlanders in totaal 29.361 ton melk en slechts 242 ton hiervan had een vetgehalte van 3,75 pCt. In de laatste week van mei werd 234 ton volle melk gedron ken; er is dus wel een kleine vergro ting van de belangstelling merkbaar. In totaal werd van 25 tot en met 31 echter ook minder melk omgezet dan in de week daarop, n.l. 27.087 ton. In de koelhuizen lag op 7 juni 18.474 ton boter opgeslagen, d.w.z. tweemaal zo veel als een jaar geleden. Er werd ech ter minder ingeleverd: 590 ton van 1 tot 7 juni 1958 tegen 1274 ton in de week van 2 tot 8 juni 1957. Als onderdeel van de landelijke aktie, waarbij de Hongaarse vluch telingen hun terechtgestelde leiders posthuum eren, heeft een aantal hunner gistermiddag een krans gelegd bij het verzetsmonument op het Domplein te Utrecht. Op linten in Hongaarse en Nederlandse natio nale kleuren werd vermeld „Voor de martelaren der Hongaarse revo lutie". In de avond trok een stille stoet van ongeveer 500 Hongaren, allen jonge mensen, naar het Domplein, de Hongaarse vlag met zich dragend. Nadat de vlag met een grote zwarte strik voor het monument was neergelegd, werd het Hongaarse volkslied gezongen. Ingezonden mededeling (adv.) Als straks de zon komt, wordt het smóór, hoe heerlijk ls dan het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes DE BILT ZEGT: Later regen Toenemende bewolking met in de middag van het westen uit enige re gen. Matige tot krachtige zuidwestelij ke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Hongaarse studenten in Nederland zonden gisteren een protesttelegram aan de regeringen te Boedapest en Moskou. In een bijeenkomst voor de buitenlandse pers te Den Haag heeft minister Luns te kennen gegeven, dat de executies van de leiders van het verzet van 1956 de kloof tussen oost en west weer hebben vergroot. De minister verwacht, dat de repercussies van de jongste gebeurtenissen in Hon garije niet alleen bij de publieke opi nie, maar ook bij de regeringen niet gering zullen zijn. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat het gevoel van walging in de gehele niet-communistische wereld naar aan leiding van de recente gebeurtenissen een zeer grote hinderpaal zou worden voor onderhandelingen met de Sow- jet-TJnie. De parlementsfractie van kanselier Adenauers Christen-democratische partij heeft besloten, dat geen leden van de fractie deel zullen uitmaken van een Westduitse parlementaire de legatie, die in oktober naar Moskou zou gaan. Italië heeft zijn gezant te Boedapest ook doen. Verwacht wordt, dat dit maandag zal gebeuren. De onderhandelingen om te komen tot een beëindiging van de busstaking van 50.000 man, die zeven weken ge leden begon, duren voort Duizenden Parijzenaars hebben woensdag de plechtige herdenking van generaal De Gaulles redevoering van 18 juni 1940, waarin hij van Lon den uit het Franse volk tot verzet te gen de Duitsers opriep, bijgewoond. Bij het graf van de onbekende sol daat onder de Are de Triomphe ont stak de premier zelf in een ceremonie, die vijf minuten duurde, de eeuwige vlam Al zijn kabinetsleden, burger lijke en militaire autoriteiten en fami- lileden van omgekomen verzetshelden waren aanwezig. In de Zuidfranse plaats Tarbes raakten vijf mensen gewond, van wie twee ernstig, toen herdenkende para chutisten slaags raakten met linkse demonstranten. In Algiers was een menigte van vijfduizend personen getuige van de kranslegging door generaal Salan bij het oorlogsmonument. Uit de menigte klonken kreten als „Mollet aan de galg" en „Massu moet naar Parijs". Zó vergaat het hem, die voor zich zelf schatten verzamelt en niet rijk is in God. Lucas 12 21 Gisteren spraken wij over „de rij ke dwaas". Dit is het slotvers van de gelijkenis, het verhaal uit het volle leven, dat de Heiland vertelt, als hij tot zijn discipelen spreekt over de betrekkelijkheid van het aardse bezit. Men lette wel, dat het oordeel niet gaat over de rijke, over het verzamelen van schatten op zich zelf. Maar het gaat over het verza melen van die schatten uitsluitend voor zichzelf. En het gaat over het feit, dat hij daardoor verzuimt, de rijkdom in God te verwerven. Het is niet nodig, hier veel bij aan te tekenen. We leven nu in de tijd, dat alles groeit en bloeit. We zijn reeds aan de vruchtenoogst be gonnen. Het graan en de andere gewassen beloven ook rijke vrucht op hun tijd. Het is goed, zich daar over te verblijden. Het is een Gods- gave, die daar wast, We mogen Hem bidden, of die oogst rijk mag zijn. Maar we mogen er niet op bouwen, alsof het van en voor ons zelf alleen is. Hij geeft het ons, opdat we het Hem ter eer ont vangen en gebruiken, opdat we er ook anderen mee dienen. Dan zul len we rijkdom in God verwerven, niet als verdienste, maar als genade. En dan zal het goede, dat Hij ons schonk, ons nimmer ontnomen kun nen worden, ook niet als ons aard se leven eindigt. Naar is komen vast te staan heeft het totale spaarders-tegoed bij de spaarbanken, leden van de Nederland se Spaarbankbond in de loop van mei het bedrag van ƒ2.000.000.000,over schreden. Begin mei was het tegoed 1.984.000.000,Het spaaroverschot in mei beliep rond 20.000.000,zo dat eind mei het totale spaarderstegoed 2.004.000.000,bedroeg. (Van onze speciale verslaggever) DE MINISTER van Landbouw heeft ook dit jaar weer één garantie prijs voor suikerbieten vastgesteld. Het Landbouwschap heeft nu in zijn woensdag gehouden openbare vergadering besloten om alsnog een differentiatie aan te brengen. Voor de goedkoper producerende gebie den zal een inhouding op de prijs worden toegepast en het aldus ver kregen bedrag zal worden uitgekeerd aan de telers in de duurder producerende gebieden. Aan de minister zal worden verzocht om deze regeling via een beschikking te effectueren. In Engeland is gisteren de befaam de „Royal Ascot" begonnen, die vier dagen lang paardenminnend Albion in de ban zal houden. Op de eerste dag hingen er dreigende wolken boven de renbaan en af en toe viel er een fikse regenbui. De Engelse koninklijke familie woon de de rennen bij. Foto boven: Ko ningin Elisabeth en Prins Philip rijden het terrein op. Foto onder: de eindstrijd van de grote ren over 2'/s mijl, die werd gewonnen door het paard Sandiacre (voorgrond). Tweede werd het paard Seleucus (links) en derdeGaribaldi (rechts). (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de wijziging van de winkelsluitingswet heeft gisteren in de Tweede Kamer op twee punten tot overeenstemming geleid. Ten eerste: stationswinkels zullen niet meer onder de winkelsluitingswet vallen. Ten tweede: de gemeente kan een regeling treffen voor de halve dagsluiting en de vakantie, zonder dat advies van de Kamer van Koophandel wordt ge vraagd. Dit advies is dus niet meer verplicht. Verschillende amendementen zullen heden in stemming komen. Dan wordt beslist tot welk uur de winkels voor Sint Nicolaas en Kerstmis ge opend mogen zijn. naar Rome ontboden om verslag uit te brengen over de terechtstelling van Imre Nagy. In de nacht van dinsdag op woens dag is in de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, een „Molotof-cocktail" naar de Russische ambassade gewor pen. Honderden studenten marcheer den naar de ambassade, maar zij wer den door de politie uiteengedreven. Een poging om het gebouw met teer te besmeuren, werd ook verijdeld. DIT BETEKENT dus voor de goed koper producerende gebieden een ver laging van de reeds vastgestelde bie- tenprijs. Het besluit viel dan ook na langdurige discussies en verkreeg ten slotte slechts 11 stemmen bij t.en te genstemmers. Uit deze stemverhou ding blijkt reeds, dat het Landbouw schap onmogelijk de differentiatie via een heffingsverordening zal kunnen doorzetten als minister Vondeling de gevraagde medewerking weigert. Voor goedkeuring van een verorde- GRIEKENLAND heeft woensdag aan Turkije voorgesteld een neu trale commissie te benoemen, die beschuldigingen zou moeten onder zoeken, dat de „anti-Griekse gewelddaden op Cyprus" buiten het eiland zijn georganiseerd, zo is officieel in Athene bekend gemaakt. Zes Grieks-Cyprische burgemeesters zijn woensdag uit Nicosia in Athene aangekomen voor overleg met aarts bisschop Makarios over het nieuwe Engelse plan voor Cyprus. Volgens de delegatieleider is de toestand op zijn eiland „tragisch", als gevolg van de sa menwerking tussen de Britse autoritei ten en de Turken". Reuter meldt uit Parijs, dat de Per manente N.A.V.O.-raad donderdag weer aldaar bijeenkomt ter bespreking van de toestand, die is ontstaan nadat secretaris-generaal Spaak de Britse re gering had verzocht twee dagen te wil len wachten met de bekendmaking van haar jongste voorstel betreffende de status van Cyprus, waarop van Griek se en Turkse zijde kritiek is geoefend. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat het Britse plan in de verga dering van de N.A.V.O.-raad van maandag j.l. over het algemeen als „opbouwend" werd bestempeld. Slechts de vertegenwoordigers van Grieken land en Turkije uitten kritiek. EEN BRIEF die Napoleon Bona parte op de 18e vendemiaire van het jaar vijf in Milaan aan de regerings commissaris Salicetti schreef over be- stuurskwesties is woensdag in het ho tel Drouot in Parijs voor 900.000 frank verkocht. Een briefje van tien regels van Napoleon daterend uit 1806 en handelend over de toestand der troe pen, bracht 500.000 frank op, terwijl voor 21 brieven van Keizerin Marie- Louise 725.000 frank werd betaald. De Nederlandse regering is in begin sel bereid 80 man commandotroepen naar Libanon te zenden. In totaal zou de secretaris-generaal der Ver. Naties hebben gevraagd om 300 man. Het Ne derlandse aandeel onder wie officie ren en onderofficieren zou volgens niet officiële bronnen worden geleverd door de commandotroepen uit Roosen daal. De Zweedse ministerraad heeft woens dag besloten vliegers en vliegtuigen ter beschikking te stellen van de groep waarnemers van de Ver. Naties in Libanon. De militaire situatie in Libanon toon de woensdagavond het volgende beeld: de opstandelingen houden grote delen van het noorden en het zuidelijke deel van midden-Libanon bezet. Zij vestig den een bolwerk in de noordelijke olie haven Tripoli. Ook in de beide Bijbelse steden Tyrus en Sidon hebben de re bellen sterke posities. Een derde deel van de- hoofdstad Beiroet in de Mo hammedaanse wijk is in hun handen. Volgens het Libanese blad Le Soir heeft president Sjamoen volmacht van de ministerraad gekregen om in geval van gevaar tussenkomst van elke bui tenlandse macht te vragen ter redding van de onafhankelijkheid en het be staan van Libanon. ning is immers twee-derden van het aantal uitgebrachte stemmen nodig. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat de differentiatieregeling slechts voor dit jaar zal worden gecontinueerd en dat voor het komende jaar naar een an dere oplossing moet worden gezocht Voorzitter H. D. Louwes was tegen het thans aangenomen voorstel en verklaarde, dat op grondkwaliteit be rustende verschillen door het pacht- beieid en niet via het prijsbeleid op geheven moeten worden. Uit voerig werd ook gesproken over de resultaten op de akkerbouwbedrij ven, die sedert 1953 steeds een dalen de tendens vertonen; dit tengevolge van lagere oogsten, lagere prijzen en gestegen lonen. Uit de cijfers van de I.E.I.-bedrijven blijkt dat er in 1956 '57 al streken waren, waar de gecon troleerde bedrijven verliezen van f18,tot f 118 per ha. boekten. Over deze zaak zal met de minister gespro ken worden, als in september de prij zen voor deoogst 1950 worden vast gesteld. AARDAPPELEN Wat de aardappelen betreft werd besloten opnieuw te streven naar een minimum-garantieprijs op basis van 75 pet van de kostprijs. Verleden jaat werd deze prijs na zeer veel overleg op twee derden van de kostprijs gesteld. Onderscheid tussen rassengroepen zal niet worden gemaakt. Er wordt een garantieprijs gevraagd van ongeveer 8,25 per 100 kg gesorteerd bij herfst- aflevering. Voor de export van witvlezige ras sen pootaardappelen zal een subsidie van f 1,per 100 kg worden- ver leend. Het Landbouwschap ging ak koord met het gewijzigde voorstel van het Actiecomité Vlassubsidie aan de minister, om deze subsidie te verlenen op het vlaslint, waardoor een eenvou dige en waterdichte regeling wordt verkregen. Men had enige onzekerheid over de verzorging van de Nederlandse land bouw met en het prijspeil van de kunstmeststoffen. Per 1 juli wordt de kunstmesthandel namelijk binnen de Benelux geheel vrij gemaakt. Thans zijn de stikstofmesthandel b.v. in Bel gië ongeveer f4,duurder dan ons land. De Nederlandse landbouw ver bruikt per jaar 900.000 ton stikstof meststoffen en een kleine hapering in de voorziening kan grote schade ople veren. Getracht zal dan ook worden enig uitstel te verkrijgen van de vrij making, waardoor overleg tussen de producenten mogelijk wordt. Z.K.H. PRINS Bernhard heet. gisteren in de Statenzaal van het Pro vinciehuis te Groningen de Koning Willem I-prijs van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat uitgereikt aan de Winschoter industrieel Jan Albert Ko ning.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1