Verontwaardiging in wereld over terechtstelling Nagy c.s. 18 Deense studenten gooiden bij Russische ambassade ruiten in Brits plan niet met gejuich ontvangen Tweede Kamer nam z.h.s, jeugdspaarwet aan KONINKLIJK PAAR „DOOLDE ROND OVER DE WERELD" Eerste EXPO-bezoekers HET LEED DER VROUWEN ENGELAND UITGESCHAKELD VOOR WERELDTITEL VOETBAL Italië wil atoom' tankschip bouwen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NOG GEEN OPLOSSING voor CYPRUS INZICHT Londen wacht tot donderdag met publikatie Wales versloeg Hongarije ECHTPAAR DOOR GAS VERSTIKT ONVERWACHT RESULTAAT VAN STEMMING Londense bussen blijven voorlopig in garages Dan maar boter als terugvracht Wegwerker NS kreeg twee maanden Menado omsingeld Vrouw huwde'3 maal Huwelijk was slechts zakelijke overeenkomst FRANSE TROEPEN ZULLEN IN BIZERTA BLIJVEN De Gaulle gaat in Algerië orde op zaken stellen Hoofdkantoor: L. Vontstraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerks* r ?.-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4033 Directeur: JACQ DE SMIT DE VERONTWAARDIGING in de vrije wereld over de executie van een aantal Hongaarse verzetsstrijders uit de dagen van de opstand van 1956, is overal zeer groot. „De terechtstelling van de voormalige premier van Hongarije, Imre Nagy, generaal Pal Maleter en anderen houdt in, dat de Sowjetrussische leiders een nieuwe stap terug hebben gedaan in de richting van de op bruut geweld en terreur berustende werkwijzen van wijlen- Stalin en zijn medestanders", zo zei minister Dulles op zijn wekelijkse persconferentie te Washington. Hij voegde hieraan toe, „dat de executie van deze leiders van het verzet een waar schuwing inhoudt voor de Zuidslavische president, maarschalk Tito, dat hem een dergelijk lot kan treffen, indien hij niet voorzichtiger is". De minister meende, dat er verband kon bestaan tussen de terecht stellingen en de moeilijkheden, die thans tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie bestaan. VERRASSING straffen van de Hongaarse vrijheids- Voor Belgrado was het vermoorden strijders, van Nagy en zijn medewerkers een grote verrassing. In Zuidslavische kringen ziet men in de terechtstelling een teken van een algemeen offensief van de stalinistische elementen in het Sowjet-blok tegen alle Iiberaalbezin- den In de communistische wereld. Men acht het veelbetekenend, dat het nieuws het eerst uit Moskou kwam. Naar verluidt had de Hongaarse re dering Zuid-Slavië beloofd, dat Nagy en de zijnen niet voor het gerecht zou den worden gebracht. Kadar zou dit in maart hebben gezegd, toen hij een onverwachte ontmoeting met Tito had. AFSCHUW „Avanti", het orgaan van de Itali aanse socialistische partij, die sinds de Tweede Wereldoorlog zeer Kauw met de communisten verbonden zijn (de zgn. Nenni-groep), heeft de uit voering van het doodvonnis tegen Nagy en andere leiders van de Hon gaarse opstand veroordeeld. De in Den Haag gevestigde interna tionale commissie van juristen heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat de terechtstellin gen gevoelens van afschuw en versla genheid zullen wekken. De Hongaarse autoriteiten, aldus de verklaring, heb ben voor het bekendmaken van de executies een tijdstip gekozen, waarop de wereld zich bezighoudt met vele andere kritieke situaties. Want zij vra- zen de wereldopinie, als die direkt te gen hen is gericht. PROTESTEN De commissie is een raadgevend li chaam van de Verenigde Naties. Na mens de in Nederland wonende Hon gaarse socialisten, agrarisch-socialis- ten en democraten hebben K. Dekany en J. Halaszy aan de Hongaarse en Russische regeringen telegrafische protesten gezonden tegen de dood- Braziliaans vliegtuig neergestort Nabij Curitiba in Zuid-Brazilië is maandag een Braziliaans vliegtuig met 22 passagiers en 5 bemanningsleden neergestort. Hierbij kwamen negentien mensen om het leven, onder wie de Braziliaanse oud-minister van justitie, Leoberto Leal, en de gouverneur van de staat Santa Catarina. Deense studenten hebben dinsdag ramen van de Russische ambassade in Kopenhagen met stenen ingegooid als protest tegen de executie van Nagy en Maleter c.s. De politie moest krachtda dig ingrijpen om de betogende studen ten te verspreiden. De Hongaarse minister in balling schap, mevrauw Anna Kethly, heeft dinsdag de Verenigde Naties telegra fisch vanuit haar verblijfplaats in München verzocht Hongarije uit de volkerenorganisatie te stoten. „MISDAAD" Radio-Boedapest - leverde dinsdag avond zijn eerste commentaar op de terechtstellingen en zei dat Nagy's erg ste misdaad niet zijn ontwikkeling tot revisionist was maar zijn voorbereiding en ontketenen van de „gewapende te- genrevolutie". Het volk was nu tevre den dat er een eind aan de zaak-Nagy was gekomen en dat de volksvijanden him gerechte straf niet waren ontlo pen, aldus het omroepstation. PREMIER MACMILLAN van Engeland heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de verwachte Engelse beleidsverklaring aangaande Cy prus nog 48 uur uitgesteld zal worden. MacMillan deelde het Lagerhuis mee, dat de secretaris-generaal van de N.A.V.O., Spaak, om het uitstel verzocht had. De Britse premier verklaarde, dat hij donderdag de ver klaring over Cyprus zal afleggen. EEN GRIEKSE woordvoerder zei dinsdagavond in Athene, dat geen N.A. V.O.-inmenging zal worden aanvaard. Griekenland zal trouw blijven aan de N.A.V.O., doch onder de huidige om standigheden kan het niet met Turkije samenwerken. In Griekse diplomatieke kringen meent men, dat het uitstel „camouflage" is om tijd te winnen voor een herziening van dé voorstellen. Griekenland zal het Britse plan voor Cyprus zoals het aan de Griekse re gering is voorgelegd verwerpen ten zij het gewijzigd is, wanneer het don derdag te Londen wordt gepubliceerd. Naar Griekse mening komt het plan neer op een feitelijke verdeling van het eiland. Het plan zou namelijk voor zien in twee nationaliteiten voor de Cyprioten, Brits-Grieks voor de Grie ken en Brits-Turks voor de Turken. Griekenland zou verder bezwaar ma ken tegen een scheiding van de twee volksgroepen in het openbare leven. De Turkse regering heeft het Britse plan al afgewezen. De Turkse natio nale vergadering heeft gisteren met algemene stemmen besloten, dat de enige rechtvaardige oplossing in de de ling van het eiland ligt. Hartverscheurend waren de taferelen op de begraafplaats van Nicosia op het eiland Cyprus, toen daar de Grieks- Cypriotische slachtoffers werden be graven van de aanval, welke Turkse Cyprioten vorige week uitvoerden. De foto toont wenende moeders en we duwen van de slachtoffers op het kerkhof. De kwalificatieronde van het eind- toernooi om het wereldkampioenschap voetbal is dinsdagavond met drie be slissingswedstrijden afgesloten. Bij de ploegen, die zich reeds voor de kwart finales hadden geplaatst: West-Duits- land, Frankrijk, Zweden, Brazilië en Zuid-Slavië hebben zich alsnog Noord- Ierland, Wales en Rusland gevoegd. Noord-Ierland had in Malmö 120 mi nuten nodig om de Tsjechen met 21 uit te schakelen, Wales bracht het in Stockholm tot een nogal verrassende 21 overwinning op de Hongaren, fi nalisten in Bern in 1954, en Rusland versloeg in een voorzichtige, verre van fraaie wedstrijd het teleurstellende Engeland. Met West-Duitsland, Frankrijk en Zweden als groepwinnaars steekt het resultaat van het Westeuropese conti nent dus wel zeer gunstig af bij dat van de andere zones. Zuid-Amerika is „slechts" vertegenwoordigd door Bra zilië, dat echter een serieuze kandidaat voor de wereldtitel genoemd kan wor den; het „oost-blok" door Zuid-Slavië en Rusland en de Britse landen door Wales en Noord-Ierland. De kwartfinales zijn nu: Duitsland Zuid-Slavië, FrankrijkNoord-Ierland ZwedenRusland en Brazilië-Wales. Deze zullen donderdag worden ge speeld. Vermoedelijk ten gevolge van een lek in de gasleiding is dinsdagnacht een Leids echtpaar, de heer en me vrouw P. van Polanen, wonende in de Gortestraat te Leiden, om het leven gekomen. Man en vrouw waren bei den 82 jaar oud. In de loop van de ochtend kreeg de buurvrouw, die er op bezoek kwam geen gehoor, waarna zij de omwonenden waarschuwde, die zich door het breken van een ruit toe gang tot de woning verschaften. Zij ontdekten daar het echtpaar dood op de grond liggend. De meerderheid van het Londense buspersoneel, dat reeds zes weken «taakt, heeft zich uitgesproken tegen hervatting van het werk. Men had ge hoopt en het zag er ook naar uit, dat de 84000 Londense bussen vandaag weer zouden rijden. De einduitslag van de stemming was echter, dat zestig ga rages zich tegen en vijftig zich voor hervatting van het werk hebben uitge sproken. Vandaag komen de leiders van de bond, waarbij de stakers zijn aangesloten weer bijeen om zich te be raden over het verdere stakingsbeleid. (Van onze parlementaire redacteur) dement van de heer Den Uyl (soc.), De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. de jeugdspaarwet aangeno men. Het debat beperkte zich nog voornamelijk tot de behandeling van enige amendementen. Zo werd een wijzigingsvoorstel van de heer Hazen- bosch (a.r.) aangenomen, waardoor in de wet Is vastgelegd, dat de premie 10 pet zal bedragen. Staatssecretaris Schmelzer wenste de hoogte van de premie liever bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen. De antirevolutionaire woordvoerder vond het echter onjuist de wetgever buiten spel te zetten. Het amendement werd aangenomen met 58-51 «temmen. Tegen waren de libe ralen, socialisten en communisten. Door deze uitslaèg verviel een amen- waardoor in de wet bepaald zou wor den, dat de premie zou liggen tussen de 10 en 15 procent. Voor dit amende ment was staatssecretaris Schmelzer meer geporteerd dan voor het voorstel Hazenbosch. Toch boekte de socialis tische afgevaardigde nog een succesje. Jeugdspaarders kunnen hun tegoed binnen de vastgestelde tijd van maxi maal negen jaar niet alleen opne men bij huwelijk, maar ook bij overlijden van een der ouders. In deze gevallen zal de spaarpremie dus worden uitge keerd. Ook de heer Van Buel (kath. v.) wist nog een wijziging van dit wets ontwerp te bereiken. Zo zullen mili tairen, al of niet dienstplichtig, niet negen maar tien jaar kunnen sparen. EEN VRACHTWAGENCHAUFFEUR van een Brusselse firma vond het blijkbaar jammer geen terugvracht te hebben voor België. Hij meende dan ook zijn terugreis rendabel te moeten maken met een lading boter. De terugreis verliep vlot tot op ongeveer een km van de landsgrens tussen Goirle en Poppel. Daar werd hij opgehouden door een wagen van de Nederlandse douane-opsporingsdienst, die de vrachtauto al geruime tijd had nagereden. De douane-ambtenaren hadden gewacht tot de vrachtwagen zich in de grenszone bevond, von den in de laadruimte van de oplegger ongeveer 2.100 kg boter achter een zeildoek opgestapeld. De bestemming werd toen gewijzigd in Til burg, waar de lading in verzekerde bewaring werd genomen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de wegwerker der Nederlandse Spoorwegen P. van den H. uit Boxtel, veroordeeld tot twee maanden voor waardelijke hechtenis en f 150,boete subsidiair 15 dagen. Toen hij op 3 juni jl. terecht stond wegens het door zijn grove nalatigheid veroorzaken van een spoorwegongeluk, waarbij een trein op een groep spoorwegarbeiders te Best inreed, eiste de officier van justitie tegen hem twee maanden on voorwaardelijke hechtenis. Bij het ongeluk, dat op 15 septem ber 1957 gebeurde, kwam een weg werker om het leven, een andere werd ernstig gewond. Het Indonesische persbureau Antara meldt uit militaire bron, dat Menado geheel omsingeld is en dat de val van de stad aanstaande is. Gistermiddag is te Stadskanaal het 5-jarig zoontje van de familie Van der Swaag bij het spelen in het kanaal ge raakt en verdronken. WOENSDAG 1958 JUNI Dit is het lot van hen, die op zichzelf vertrouwen, het einde van wie behagen schep pen in hun eigen woorden. Psalm 49 14. Boven deze psalm staat als op schrift „de rijke dwaas" en hij doet dus denken aan de geschie denis met die naam, die we in Lucas 12 1321 opgetekend vin den. In deze woorden wordt ons de persoon van zo'n dwaas ten voeten uit getekend. De oude vertaling doet dat ook, vooral als men de kanttekening daarbij op slaat. Wat ons trof, was, dat achter dit vers in de oude vertaling staat het bekende pauzewoord: sela. In een oude Bijbelverkla ring vonden we juist bij dit woord na deze tekst vermeld: pauze, wat het gezang aangaat, daarentegen muziek met treurig schelle tonen. Wie dat zo bij elkaar zet, ziet het verhaal als het ware voor zich: De rijke dwaas, vertrouwend en zich verheffend op zichzelf. Zijn leven is vervuld met schoon heid en wordt begeleid door de mooiste muziek. Maar dan komt over hem het eind van zijn leven hij is gelijk aan de beesten, die vergaan (vers 13). Dan zwij gen de woorden. De muziek gaat door. Maar ze gaat over in een felle, helle" dissonant, een wan hoopskreet. Is dit ons beeld? God beware ons ervoor. Maar laten we er ons toe zet ten, om, in Gods kracht, de nei ging tot zelfvertrouwen en zelf- verheffing te weerstaan. De officier van justitie bij de Rotter- damsche rechtbank heeft tegen de 39-jarige vrouw E, J. M., geboren in Noord-Ierland, drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist wegens het aangaan van meerdere huwelijken. Zij was in 1940 te Dublin getrouwd met de Nederland J. C. F. H., waar door zij Hollandse werd. Het huwe lijk liep niet goed en de vrouw ging terug naar Engeland en, terwijl ze nog niet gescheiden was, huwde ze, aldus de dagvaarding, in 1951 te Romford en eind 1952 te Wands- wordth. De vrouw zei, dat zü bij deze beide huwelijken niet wist, dat er huwe lijksplechtigheden plaats vonden. Ze verkeerde in de mening, dat er al leen rechtsgeldigheid zou bestaan, wanneer men in de kerk trouwde. Volgens haar zeggen had ze de laat ste malen begrepen, dat slechts za kelijke overeenkomsten sloot met de mannen, bij wie ze huishoudster was. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de vrouw nu van haar eerste man is gescheiden. Er was geen raadsman. De uitspraak zal over veertien dagen plaats hebben. De directeur van de Italiaanse Fiat- fabrieken heeft meegedeeld, dat mo menteel onderhandelingen worden ge voerd tussen de Fiat-fabrieken en de scheepswerf Ansaldo over de bouw van een 70.000 ton metend tankschip. Dit schip zou worden aangedreven door een Amerikaanse Westinghouse atoommotor van 32.000 pk. De hoop uitgesproken, dat Italië het eerste land zal zijn dat een dergelijk schip bouwt. In Tunis Is dinsdag een Frans-Tune- sische overeenkomst getekend, die voorziet in terugtrekking van de circa 7.000 man Franse troepen, die buiten Bizerta In Tunesië zijn gelegerd. Deze troepen zullen in de komende vier maanden via Bizerta Tunesië verlaten. KONINGIN JULIANA en Prins Bernhard waren gisteren de eerste bezoekers aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. Nog voordat de hekken zich geopend hadden om de duizenden toe te laten tot deze grootse manifestatie, suisden de auto's van het Belgische koninklijke hof reeds over de nog uitgestorven Expo-straten. Het eerste bezoek van het koninklijk paar gold het paviljoen van de protestantse kerken. Het dochtertje van ds. P. Fagel bood de vorstin een boeket rode rozen aan toen deze, een stromende regen trotserende, voor het paviljoen was aangekomen. Toen koningin Juliana en prins Bernhard het ge bouw binnentraden, werd het „Wilt heden nu treden" gepreludeerd. De koningin liet zich uitvoerig inlichten over het werk der protestantse kerken op de Wereldtentoonstelling. Direct na het bezoek vertrok het ge-Ë Na een bezoek aan de tentoonstel- zelsehap naar het paviljoen van hetBling „Het gelaat van Christus in de Vaticaan: „Civitas Dei". Het werdBkunst" vertrok het gezelschap naar daar verwelkomd door de pauselijkeBhet Amerikaans paviljoen. Er werd een nuntius In België, mgr. Forni. Het ko-Bwandeling van ruim een half uur door nlnklijk paar toonde zich zeer geinte-Bdit uiterst zakelijk ingerichte gebouw resseerd voor de door Nederland ver-Hgemaakt. zorgde exposities, gewijd aan de op-P Voordat koningin en prins de voeding en het onderwijs. Amerikaanse inzending verlieten, traden zij een voor onze begrippen luxueus uitgevoerd en van interes sante snufjes voorzien stemhokje binnen, waar zij 'n stem mochten uitbrengen op 'n Amerikaanse kan didaat voor het congres. Daar de stemming ook hier geheim was, kan niet worden verteld op wie het ko ninklijk echtpaar zijn stem uit bracht. Bijzonder stijlvol was de ontvangst van het koninklijk paar in het Britse paviljoen. De commissaris-generaal voor Engeland op de Expo, sir John Balfour, begroette de gasten. In een kleine receptiehal werd een glas cham pagne gedronken en onderhielden ko ningin en prins zich ongedwongen met een aantal medewerkers van de Britse expositie. Het ochtendprogramma van de tweede dag van dit koninklijk bezoek aan de wereldtentoonstelling werd be sloten met een bezichtiging van het Duitse paviljoen. Hierna begaf het ge zelschap zich naar het kasteel Laeken, waarna een lunch op de Nederlandse ambassade te Brussel volgde. Het Franse garnizoen van Bizerta zal blijven. Spoedig zullen onderhandelin gen beginnen over de toekomstige sta tus van de basis. De Tuneslërs zullen nu de blokkade opheffen, die zij sedert februari aan de Franse garnizoenen buiten Bizerta hadden opgelegd. Koning Mohammed V van Marokko heeft dinsdag ter gelegenheid van de herdenking van de oproep van De Gaulle op 18 juni 1940, de Franse re geringsleider telegrafisch zijn geluk wensen aangeboden en de hoop uitge sproken, dat de vriendschappelijke be trekkingen tussen Frankrijk en Ma rokko zich verder zullen ontwikkelen in het belang van de volken van beide landen en de vrede in Noord-Afrika. Generaal De Gaulle heeft meege deeld, dat hij op 2, 3 en 4 juli opnieuw een bezoek aan Algerië zal brengen. Hij zal de reis maken in gezelschap van de socialistische minister van staat Mollet, de socialistische minister voor de Sahara Lejeune, de plaatsvervan gende minister van defensie Guillau- mat en de minister voor ondstrijders Michelet. In een communiqué is ge zegd, dat het hernieuwde bezoek van De Gaulle aan Algerië ten doel heeft „de situatie op definitieve wijze te nor maliseren". De Franse regering heeft dinsdag Sir toegekend. Het Croix de la liberation Winston Churchill het bevrijdingskruis is een hoge onderscheiding, die ver leend wordt aan hen, die zich voor da bevrijding van Frankrijk in hoge mate verdienstelijk hebben gemaakt. Sir Winston is de derde buitenlander, die de onderscheiding te beurt valt. Vóór hem kregen Eisenhower en Moham med V van Marokko het kruis. DE BILT"ZEGT: Koel Aanvankelijk veel bewolking, later ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Vooral in het binnenland aan zienlijk lagere middagtemperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1