Londense stakingen lopen af Britse militairen nemen op Cyprus heft in handen Koningin en prins brachten bezoek aan „Nederland-EXPO*-- Aartsbisschop Makarios wil Ongeregeldheden in Ankara onderhoud met burgemeesters REBELLIE IN BEIROET DE KOP INGEDRUKT Hammarskjöld komt woensdag IMRE NAGY TERECHT GESTELD aan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weldra weer met de bus naar het werk Mosselvissers terug in Zeeland Onrust in Paraguay Bolwerk Menado wordt door regeringstroepen besprongen tras DOOR DE WERELD TIJDELIJK KOE WEER K* MET VEEL BEWOLKING Belgische regeringscrisis duurt voort Recreatie-centrum op Goeree-Overflakkee Britse vissersboot ving onderzeeër* Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. ?,-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.Vn Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse!) Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4033 Directeur: JACQ DE SMIT ONGEVEER TWEE-DERDE van de 20.000 Londense havenarbeiders, die vier weken lang hebben gestaakt, is maandag weer aan het werk gegaan. De staking was niet officieel. Op 67 schepen in de Theems wordt nog niet gewerkt. Op 100 andere schepen is men met het lossen begonnen. De vakbond, waarbij de havenarbei ders zijn aangesloten, heeft maandag ochtend geadviseerd tot hervatting van het werk na een belofte van de werkgevers, dat nietingeschreven ar beiders niet meer tewerk gesteld zul len worden. (Deze kwestie veroor zaakte aanvankelijk uitbreiding van de staking). De havenarbeiders, die de staking verklaard tot werkzaamheden met be- De Zeeuwse mosselkwekersvaartui- gen zijn na een ongeveer zes weken durend verblijf op de Waddenzee, waar naar mosselzaad werd gevist, thans al le weer in hun thuishavens terugge keerd, zo meldt men ons uit Bruinisse. Met de sluiting van het Groninger Wad is de zaadvisserij-campagne voorbij. Kon bij de visserij op het Friese Wad (eind april tot midden mei) gesproken worden van een vangst, die alle ver wachtingen overtrof, de visserij op het Groninger Wad (eind mei tot half ju ni) heeft niet geheel aan de verwach tingen beantwoord. Grote mosselen, geschikt voor de consumptie, waren bijna niet te vinden. Een voorstel van de mosselhandela ren om de prijzen der mosselen met 1,per ton te verlagen ten koste van de mosselkwekers heeft de goed keuring van het bedrijfschap voor vis- serijprodukten niet kunnen wegdragen. trekking tot aan bederf onderhevige goederen, maar weigerden deze werk zaamheden voor vlees in koelruimten. Zij beschouwden dit vlees als „be smet", uit solidariteit met de vlees sjouwers, die ontslagen zijn omdat er geen werk voor hen was, hetgeen te wijten was aan een staking van chauf feurs van vleesauto's. De 50.000 chauffeurs en conducteurs van da Londense busdiensten, die reeds zes weken staken, zijn maandag voortgegaan met de stemming over hervatting van het werk, op de belof te van de werkgevers tot herziening van de lonen van de 14.000 man, die niet begrepen zijn in het eerdere aan bod van een loonsverhoging van acht shilling en sixpence per week. Het re sultaat was, dat het personeel van 36 garages vóór beëindiging van de sta king stemde en dat van 28 garages te gen. OM PRECIES TIEN voor tien gistermorgen landde op het vlieg veld Meisbroek bij Brussel de regerings-Dakota met het Neder landse koninklijke paar. Koning Boudewijn was persoonlijk op de luchthaven aanwezig om H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard te verwelkomen (foto rechts). Op de linkse foto kan men zien, hoe de Nederlandse geit op de EXPO, die door duizenden bezoe kers vertroeteld en geaaid wordt, ook de aandacht trok van het Ne derlandse koninklijke paar. De Koningin zelf aaide het beestje, dat met een oranjestrïk getooid was op deze grote dag. DINSDAG 1958 JUNI Toen antwoordde Jezus en zeide tot haar: O, vrouw, groot is uw geloof, u geschiede gelijk gij wenst. Mattheus 15 28. Nu er in deze dagen zoveel boos gerucht gaa„ over de Liba non, moesten wij denken aan de Kananese, de Syro-Phenisische vrouw (zoals Marcus haar nader aanduidt). Zij woonde in dat ge bied ten noorden van Palestina, waarvan nu bekend is, dat er, in verhouding tot andere staten in de omgeving, veel Christenen wenen. Vandaar, dat men in de aanvallen op Libanon ook een aanval zou kunnen zien op de enige staat, die in zijn regering ook het Christelijk element er kent. Maar juist als men zoiets in onze dagen leest, denkt men aan de enige ontmoeting, die Jezus had op syro-phenisische bodem, waarvan ons verslag wordt gege ven. En in welk een aangrijpende vorm. Hier, op heidense bodem, vond Jezus een geloof, waarvan Hij zelf verwonderd stond. Als men vandaag in dat land nog Christenen vindt, ziet men haast vanzelf verband. Maar wij staan daarbij niet stil. Noch verdiepen we ons in een verdere uitleg. We denken alleen aan die vrouw en aan dat land en we vragen: O, God, er barm U over dit land, waarin Gij eens een zo groot geloof vondt. Alle telefonische en telegrafische verbindingen tussen de hoofdstad Asuncion van de Zuldamerikaanse staat Paraguay en het buitenland zijn sedert maandagmiddag verbroken. Er zouden zich ernstige incidenten heb ben voorgedaan. Ook het omroepstati- on heeft alle uitzendingen gestaakt. TRANSPORTVLIEGTUIGEN van de Britse luchtmacht zijn maan dag begonnen met het overbrengen van 2500 parachutisten naar Cy prus, waar in het weekeinde reeds 900 „rode duivels" zijn aangekomen ter versterking van het Britse garnizoen na een week van gevechten tussen Griekse en Turkse Cyprioten, waarbij in totaal zestien mensen om het leven zijn gekomen. Uit La Valetta op Malta zijn maandag voorts nog 150 man commando's vertrokken met de kruiser 'Bermuda'. Op Cyprus was het gisteravond rus tig. Het uitgaansverbod is opgeheven. Zwaargewapende Britse militairen be waakten maandagochtend in de hoofd stad Nicosia de kinderen van Britse vrouwen, die inkopen gingen doen. Honderden militairen stonden paraat langs de scheidingslijn tussen de Griekse en Turkse wijk van de stad. Indonesische landstrijdkrachten en mariniers zijn maandagochtend om zes uur geland bij Kema, een plaats aan de kust in het uiterste noorden van Ce lebes. Aangenomen wordt, dat dit de definitieve aanval op de opstandelin gen in dit gebied is. Aan de aanval op het laatste gebied, dat de opstandelin gen nog in handen hebben, neemt een groot aantal militairen deel. In een communiqué van het Indone sische leger wordt gemeld, dat de lei ders van de opstand in midden-Celebes thans jeugdige personen bewapenen voor het voeren van de 'heilige oorlog' en dat zij de taktiek van de verschroei de aarde toepassen. EEN CHEMISCHE fabriek in Keu len heeft een vaccin voor het inenten van vee tegen mond- en klauwzeer ontwikkeld. Tot op heden was het al leen maar mogelijk vee te behandelen, dat reeds aan mond- en klauwzeer leed. HET OPPERBEVEL van de Alge rijnse opstandelingen is per vliegtuig in Tunis aangekomen voor topbespre- kingen, die ten doel hebben de Noord- afrikaanse politiek tegenover het be wind van De Gaulle te coördineren. Het spijt ons voor de vakantiegan gers, maar het KNMI in De Bilt ver wacht een tijdelijke weersverslech- tering. Het hogedrukgebied, dat ons verscheidene dagen zomers weer be zorgde, omdat het zich van Zuid- Engeland via ons land naar het noordoosten verplaatst, ligt nu bo ven West-Rusland. Op de Atlanti sche Oceaan heeft zich inmiddels een nieuw krachtig hogedrukgebied ont wikkeld, dat opdringt in de richting van Ierland. Beide hogedrukgebieden worden gescheiden door een vore van lage luchtdruk, die vergezeld van veel bewolking, waaruit plaatse lijk regen valt, over de Britse eilan den nadert. Op het passeren ervan zal er ook bij ons tijdelijk veel bewolking zijn, met een kans op enkele verspreid voorkomende onweders. Tevens gaat de wind draaien naar westelijke tot noordwestelijke richtingen, hetgeen gepaard gaat met het binnendringen van koelere lucht van de oceaan. Na deze weersverslechtering mag echter verwacht worden, dat op het dich terbij komen van het Atlantische hogedrukgebied weer een geleide lijke weersverbetering inzet. En wat verwacht De Bilt voor ons land tot dinsdagavond? Veranderlijke bewolking met in het binnenland kans op enkele ver spreid voorkomende onweders. Zwakke tot matige noordwestelijke- wind. Koeler. IN HET DORP Onstwedde (Gro ningen) is maandag tijdens het was sen met een elektrische wasmachine de 24-jarige mej. K. de Haas door on bekende oorzaak, doch vermoedelijk door stroom gedood. De Oostduitse regering heeft be kend gemaakt, dat de Oostduitse ver tegenwoordigers op de bespreking van maandag met Amerikaanse afgevaar digden een ontwerpovereenkomst heb ben ingediend voor de „onmiddellijke terugzending" van de acht Ameri kaanse officieren en het hefschroef- vliegtuig, waarmee deze officieren be gin vorige week in Oost-Duitsland een noodlanding moesten maken. Naar te West-Berlijn wordt verno men, eisen de Oostduitsers e enbedrag in dollars ter waarde van 13.000 Oost duitse marken. Het bestuur van de Belgische socia listische partij heeft maandag de voor stellen tot samenwerking van kabi netsformateur Eyskens onaanvaard baar genoemd. Daarmee is de vorming van een ge mengde regering van Christen-demo craten en socialisten een onmogelijk heid geworden. Vandaag zal de kabi netsformateur een onderhoud hebben met de liberale leider Destenay. De regeringscrisis is thans vijftien dagen oud. Aartsbisschop Makarios, de verban nen leider der Grieks-orthodoxe Kerk op Cyprus, heeft de burgemeesters van de zes voornaamste steden op het eiland uitgenodigd woensdag naar At- hf r e te komen om met hem besprekin gen te voeren over liet Britse plan (zelfbeschikking voor Cyprus) voor de toekomst van het eiland. De zes burgemeesters hadden zater dag een uitnodiging van gouverneur Sir Hugh Foot voor een bespreking van het plan, afgeslagen. Het bezoek, dat zes Amerikaanse oor logsschepen van 18 tot 24 juni aan Istanboel zouden brengen, is met het oog op oefeningen van de Amerikaanse zesde vloot tot een later tijdstip uitge steld. IN EEN ATOOMCENTRALE in de Amerikaanse stad Oak Ridge is maan dag een automatisch alarmsignaal ge gaan ten teken dat de hoeveelheid ra dio-actieve straling was toegenomen. Als voorzorgsmaatregel werd een aan tal gebouwen ontruimd. Er wordt een onderzoek ingesteld. DE LIBANESE regering heeft maandag bekendgemaakt dat de rebellie in Beiroet tijdens het af gelopen weekeinde na zware ge vechten de kop is ingedrukt en dat de rebellenleiders na hun neder laag voor het gerecht zullen wor den gebracht. Vfjf V.N.-functionarissen, die maan dagochtend in Beiroet zijn aangeko men ter versterking van de groep van tien militairen die reeds is gearriveerd om een V.N.-missie te vormen, vonden de stad vrijwel normaal. De winkels gingen weer open, ook al hoorde men vanuit westelijke richting af en toe nog geweervuur en deden zich hier en daar nog wat ontploffinkj es voor. Woensdag wordt de secrtaris-gene raal van de Ver. Naties, Dag Ham- marskjoeld, in Beiroet verwacht. De Britse ambassade in de Libanese hoofdstad heeft maandag het Ameri kaanse voorbeeld gevolgd en gratis vervoer van familieleden van Britse regeringsfunctionarissen in Libanon naar elders aangeboden. Honderdduizend Turken hebben in Ankara een massademonstratie bijgewoond als protest tegen de Britse politiek op Cyprus. Op de vergadering werd o.m. het woord gevoerd door een regeringsverte genwoordiger. We zien hier een groep opgewonden demonstranten op weg naar de bijeenkomst. Op de achtergrond het Mausoleum van Kemal Ataturk. De gemeenteraad van Goedereede op Goeree-Overflakkee was vorig jaar op getreden als intermediair voor het in ontvangst nemen van een schenking, bestaande uit het landgoed „Toppers hoedje" te Ouddorp met bijbehorende gronden en de zgn. Broekstee met ais bestemming de totstandkoming van een recreatiecentrum. Deze schenking werd aanvaard, na dat de gemeenteraad van Ouddorp het intermediairschap had geweigerd. Ook de andere gemeenten op Flakkee wa ren niet enthousiast en weigerden gel den te voteren, om van het landgoed een recreatiecentrum te maken. Thans heeft de Stichting „Het Grote Bos" te Doorn van de gemeenteraad van Goedereede het landgoed voor 1 per jaar in erfpacht gekregen om het landgoed als vakantie—oord voor ge zinnen te exploiteren. De mogelijkheid dat ook de streek zelf er nog van pro fiteert is opengelaten. In de maanden dat het landgoed als vakantie-oord kan dienen zal er naar worden gestreefd, het te doen fungeren als conferentie-oord. DE CHOLERA-epidemie, die Thai land teistert, heeft zich uitgebreid tot Indonesië. Uit Bandjermasin (zuid- Borneo) worden dertig gevallen ge meld. Een der patiënten is overleden. Imre Nagy, Hongaars premier ten tijde van de opstand van 1956, is terechtgesteld, aldus meldt het Sowjet-persbureau Tass. DE BRITSE TREILER St. Clair heeft de zwaarste vangst in de Britse visserijgeschiedenis gedaan. Toen maandagochtend bij de Scilly- eïlanden het treïlernet werd opgehaald, kwam eerst een periscoop en daarna de toren van een Engelse duikboot boven water. Achteraf bleek, dat de commandant van de ondergedoken duikboot de treïler wel had horen aankomen, doch dat hij verwacht had, dat het schip hem zou passeren. Toen echter het treïlernet over zijn commandotoren viel, besloot hij naar de oppervlakte te gaan. De kapitein van de treïler heeft onmiddellijk mededeling van zijn vangst gedaan aan de admirali teit en aan zijn reder. Geen der schepen is beschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1