in het hol van de Hollandse leeuw PROTESTRIT: CARNAVALESKE ESCAPADE Zeeuws-Vlaamse leeuw waagde zich In vijfhonderd auto's reden demonstranten naar Den Haag om petitie aan te bieden mó Veebl&tf Evenwicht in de financiën allereerste vereiste WEERRERICH PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Algemene verkiezingen in Indonesië Roofoverval op Utrechts café Westduitse wet op volksstemming verworpen Minister Algera kon geen enkele toezegging doen OVERKANTERS WAREN EEN DAGJE UIT De Gaulle richtte zich tot het volk DOOR DE WERELD Tienmiljoenste bezoeker Expo Nederlandse cracks op 28 juni naar Middelburg Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 0:100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. ?.-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4032 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze verslaggevers) OMSTREEKS VIJFTIENHONDERD Zeeuws- Vlamingen hebben gisteren na een lange tocht van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen via Antwerpen naar Den Haag, gedemonstreerd op het Binnenhof voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Met gejuich en gelach waren zij het historische plein opgemarcheerd, joelend „Brussel, Brussel" roe pend. Een uurtje later, nadat hun leider, de 72-j. Honoré Colsen uit Sluiskil vanuit een raampje van het gebouw van het ministerie van Verkeer en Waterstaat had geroepen, dat het gesprek met minister Algera op een fiaco was uitgelopen, ver lieten de Zeeuwen het Binnenhof weer. Ogen schijnlijk niet zo heel erg onder de indruk van de mededeling van de heer Colsen. Ze hadden immers eigenlijk al op afwijzing gerekend. Op het plein waren toch de meest uiteenlopende gissingen ge daan over de tijdsduur van de audiëntie. Dat het langer dan een half uur werd, hadden slechts wei nigen voorspeld, met uitzondering van de comité leden zelf en niet in het minst van „routinier" Colsen. Volgens persberichten heeft de centrale commissie voor de verkiezin gen, de datum voor de volgende ver kiezingen in Indonesië vastgelegd op 29 september 1959. De politie van Nabburg, in het Rijnland, zoekt naar het ,hol" van een moderne „Tarzan", de 38-jarige Johan Schreiber, die vijftien jaar geleden de moderne samenleving de rug toedraai de en in het bos verdween. Zij is hem op het spoor gekomen, nadat een boer had medegedeeld in bomen vlees te hebben gezien, dat Schreiber te dro gen had gehangen. Volgens de politie is Schreibers „hol" vol levensmidde len en flessen geestrijk vocht. Op klaarlichte dag hebben twee personen donderdagmorgen om 11 uur een roofoverval gepleegd op de 90- jarige caféhouder H. V. R., die een café aan de Witte Vrouwensingel te Utrecht exploiteert. Zij slaagden er in de totaal verbouwereerde R. een geld kistje met f 500,te ontfutselen. De politie, die vingerafdrukken aan trof, heeft des nachts in een ander ca fé L. v. d. B. aangehouden. Deze ver keerde dermate onder invloed van sterke drank, dat hij nog niet gehoord kon worden. De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft vrijdag na een debat van zes uren het socialistische wets ontwerp voor een nationale volks stemming over de vraag of West- Duitsland al dan niet over atoomwa pens moet beschikken in tweede le zing verworpen. De stemverhouding was 215 tegen 123 met twee onthou dingen. In totaal ongeveer vijfhonderd per sonenauto's en vrachtwagens uit ver schillende delen 'van Zeeuwsch-Vlaan deren waren gisteren al vroeg op pad gegaan. In een lange rij trokken ze in de richting van België, waar men zon der sputteren frankskes betaalde om de Antwerpse tunnel te mogen pas seren. Bij de Moerdijkbrug werd de stoet geformeerd. Om half elf kwam de stoet met de Dordtse politie voorop in be weging en men kwam niet eerder tot stilstand dan in Rotterdam, waar de zaak even dreigde vast te lopen. De Maasstedelijke verkeerspolitie bleef de toestand echter meester. Dertien agen ten op motorfietsen en politie in radio wagens dirigeerden de file auto's naar het grote parkeerterrein bij 't Feij en- oord Stadion. Rustig nam een inspec teur hier de beslissing, dat de stoet in moten van vijftig wagens moest wor den gehakt om zo door de Maasstad te worden geloodst. Het effect ging hier door wat verloren. „MOTENGEHAK" Maar mochten de Zeeuwen dan ver bolgen zijn over de veertarieven, uiter lijk verkeerden ze in de beste stem ming en ze namen dan ook dit „moten- gehak". De vreugde werd nog ver groot, toen een aantal Delftse studen ten met spandoeken bij de Prinsenstad werd opgepikt. Alle auto's waren met leuzen beplakt en voor wie nog niet genoeg duidelijk was, dat „Zeeuwsch- Vlaanderen vrije veren eist", wel, zij werden via luidsprekers op sommige auto s op de hoogte gesteld van wat er aan de hand was. Onder grote belangstelling van het publiek arriveerde de kop van de stoet omstreeks twee uur in de residentie. De wagens werden door de Haagse ge meentepolitie in de richting van het Malieveld gedirigeerd, waar de Her mandad talrijke aanwijzingen gaf. Legio was het aantal opschriften en leuzen, dat werd meegevoerd. Zo „Maak van een stoere Zeeuw geen valse leeuw", „Hoger veertarief, nog groter ongerief". Diverse bedrijfswa gens voerden leuzen mee, die tot ui ting brachten, dat een hoger veertarief hun concurrentiemogelijkheden zal beperken. VETERANEN De comitéleden begaven zich in hun auto's, voorafgegaan door een luid sprekerwagen, onmiddellijk naar het Binnenhof, de overige demonstranten volgden zo spoedig mogelijk te voet. Onder hen waren velen, die de vijf kruisjes al achter de rug hadden en verscheidene slechtzienden, herken baar aan hun witte wandelstokken, daarmee tot uiting brengend, dat alle lagen der bevolking belang hebben bij vrije veren. Om half drie verzamelden alle de monstranten zich op het Binnenhof. Zeeuws-Vlaamse schoolkinderen, die in een bus waren meegekomen, som mige in Axelse klederdracht, stelden zich op voor de deur van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en zongen onder leiding van mej. Maria Suyl uit Sluiskil het door Frans Kolijn gedichte „Vrije-Verenlied" en het „Wilhelmus". Kort nadien vervoegden zich enige le den van het comité aan de ingang van het ministerie, waar zij werden opge wacht en naar de werkkamer van mi nister Algera werden geleid. KERMISSFEER Ondertussen verzamelden zich steeds meer Zeeuws-Vlamingen op het Bin nenhof, waar zij met kreten als: „Wij eisen vrije veren!" en het zingen van liederen over deze wens en het volks lied, begeleid door trommen, een kin derkoor en het knallen van voetzoe kers en klapperpistolen kracht aan hun eisen poogden bij te zetten. Men kon spandoeken ontdekken, waarop de strijd der Zeeuws-Vlamingen werd vergeleken bij de strijd in Algiers en op Cyprus. Het was op het plein even rumoerig als gezellig en de Haagse politie kon met de handen in de zakken en zo nu en dan een vriendelijk vermaan vol staan om de betrekkelijke orde te handhaven. Er heerste meer een ker- mlssfeer dan een sfeer van ernst. ARM IN ARM Inmiddels waren de ministers Luns, Zijlstra, Drees en Staf voor een ver gadering van de ministerraad het ge bouw binnengegaan, zich tussen de duizenden op het Binnenhof bijeenge pakte mensen doordringend. Minister Algera liet men echter niet zomaar passeren, maar de bewindsman trok zich niets aan van het veelbetekenende lied „Algera moet pootje baden". In tegendeel, hij had er groot plezier in, toen hem gevraagd werd of er foto's gemaakt mochten worden, zei hij: „Ja, maar dan zoals ik het wil", en hij haakte aan de arm van een struise, in folkloristische dracht geklede Zeeuws- Vlaanse jongedame in en zo kwam hij keurig op de prent. In zijn werkkamer heeft minister Algera in gezelschap van zijn secreta ris-generaal, mr. A. H. C. Gieben, de delegatie ontvangen. De heer Colsen vertolkte met grote vrijmoedigheid hier de wensen en grieven van Zeeuwsch- Vlaanderen in verband met de vrije veren. Daarbij heeft hij, naar verno men wordt, wijselijk verzwegen, dat men bij de omweg over Antwerpen wel geen veergeld voor de Zeeuwse stromen behoefde te betalen, maar wel een veer moest laten voor extra ge reden kilometers en de tol in de Ant werpse tunnel. Tegen half vier verscheen de heer Colsen voor een raam aan de eerste verdieping voor het ministerie, dave rend toegejuicht door de samenge stroomde menigte, die dadelijk be scheid wenste. De actieleider trachtte de gillende, en brullende menigte tot bedaren te brengen, wat hem tenslotte gelukte. Toen hij echter 's avonds om acht uur in Hulst mededelingen wilde doen, ging er een ontzaglijk gebrul op. Na enig beraad met zijn mede-comité leden verzocht de heer Colsen opnieuw om stilte en riep toen „het onderhoud met zijne excellentie is tegengevallen". Onder aandrang van de menigte be sloot de heer Colsen, alvorens een persconferentie weg te geven, eerst met zijn mededemonstranten op te marcheren naar het Malieveld, waar hij nadere onthullingen beloofde te doen. GEEN TOEZEGGING Ondertussen vertelde de heer N. de Kunde, secretaris van het aktie-comi- té, die bij het onderhoud met minister Algera en de heer Gieben tegenwoor dig was, dat de minister geen enkele toezegging kon doen in verband met de nog te bevestigen overeenkomst met Gedeputeerde Staten van Zee land. Het comité, waarvan blijkbaar alle negen leden het woord hebben gevoerd, uitte de hardgrondlge wens dat overeenstemming zal worden be reikt, waarbij rekening zal worden gehouden met de wensen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij had gehoopt een blij bericht uit het kabinet van de minister mee te kunnen brengen maar dat is niet ge lukt, zo zeide de heer De Kunde. On danks de felle kreten 'Brussel, Brus sel, Brussel', die over het Binnenhof weerklonken, distancieerde hij zich namens het comité van de opvatting, dat als Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zin niet krijgt, aansluiting van België zou worden gezocht. Het comité distanci- eert zich ook van alle ongeregeldhe den en meent dat de Zeeuwsvlamin gen Nederlanders moeten zijn en blij ven, aldus de heer De Kunde, die hoopt op een gunstige oplossing voor het zomerreces van het parlement. „IJZIGE" RUST Nadat de menigte Zeeuwsvlamingen gillend, brullend, juichend, bellend, toeterend, voetzoekers afschietend achter hun reeds doodvermoeide lei ders Colsen en diens medewerkers naar de Haagse Maliebaan vertrokken waren, keerde de rust op het Binnen hof terug. Alleen een legertje ijsco- venters, dat qua omzet en opwinding de dag van hun leven had, bleef ach ter. De foto toont een aantal auto's tijdens het opstellen van de lange colonne bij de Moerdijkbrug. De opschriften op de meegevoerde borden spreken duidelijke taal. Door een zegsman van het ministe rie werd medegedeeld, dat het onder houd der negen of tien comitéleden met minister Algera rustig was ver lopen. Zijne excellentie kon echter, mede gezien de reeds aan de Eerste Kamer gedwane mondelingen en schriftelijke mededelingen, geen toe zeggingen doen, dat aan de Zeeuws- Vlaamse wensen tegemoet zou worden gekomen. Toen de heer Colsen het ministerie verliet, werd hij omstuwd door een mensenmenigte, die hem onder de voet dreigde te lopen. Kennelijk ont daan door zoveel drukte, voelde hij zich onwel worden. Hij werd daarop naar een politiejeep geleid, die hem naar de verzamelde auto's op het Ma lieveld bracht. Daar kwam hij in een van de auto's wat op verhaal. On eigen gelegenheid reden de de monstranten daarop weer naar Hulst. PREMIER DE GAULLE heeft vrijdagavond in een via alle Franse radio- en televisiestations uitgezonden rede gesproken over „de ge weldige problemen", waarvoor zijn regering en het Franse volk zich tezamen zien geplaatst. Als zodanig noemde hij „het pacificeren van Algerië op een wijze dat het voor altijd met lichaam en ziel met Frankrijk verbonden blijft, het organiseren op federale wijze van de banden tussen het moederland en de verbonden volkeren van Afrika en Madagascar en het vestigen van onze betrekkingen met Marokko en Tunesië en de staten van Indo-China op basis van samenwerking". Op binnenlands gebied moest men 'de zeer moeilijke maar absoluut nood zakelijke taak uitvoeren om onze fi nanciën en economie weer in even wicht te brengen'. „Ziet hier, hetgeen wij het allereerst moeten doen", aldus De Gaulle tot zijn toehoorders. Hij was zijn rede begonnen met een schildering van de toestand zoals deze was toen hij aan de macht kwam. Wat de financiën betreft vroeg De Gaulle de staatslening van zeventien ALLE EGYPTISCHE dagbladen publiceerden vrijdag eensluidend be richten volgens welke de Libanese op standelingen in twee groepen naar Beiroet optrekken in een poging het noorden van het land in hun macht te krijgen. NAAR WIJ VERNEMEN hebben de delegaties van Nederland en de Sowjet-Unie in beginsel overeenstem ming bereikt over een luchtverbin- ding tussen Amsterdam en Moskou. Maandag zal de overeenkomst worden geparafeerd. DE GEVOLMACHTIGDE minister van de Nederlandse Antillen, de heer Lampe, is opgeroepen om ten spoedig ste naar Willemstad te komen voor overleg met ziin regering. DE NIEUWE PRIJZEN van super fosfaat zijn bekend geworden. Zoals verwacht was zijn deze met ongeveer een halve gulden per 100 kg. ver laagd. In de verkoopvoorwaarden zijn geen wijzigingen aangebracht. juni tot een 'triomfaal succes' te ma ken. Deze lening noemde hij ,het eer ste stadium van ons herstel en het eerste bewijs van het vertrouwen der natie'. Als factoren die tot dit herstel mee werken noemde De Gaulle: de toene ming van de bevolking, 'een economie die eens en vooral de kaap van de routine is gepasseerd'; de technische vorderingen; de Sahara die voor ons en voor de gebieden die er ten noor den en zuiden aan grenzen, rijkdom men bevat; een zeer mooi en zeer goed leger en tenslotte de wereld, die, ook al wendt zij vaak het tegendeel voor, ons de rol wil zien spelen welke ons toekomt, omdat zij voelt dat dit alle mensen tot voordeel zal zijn'. STAATSLENING De Franse minister van financiën, Antoine Pinay, heeft vrijdag aange kondigd, dat er op 17 juni a.s. een nieuwe staatslening, gebonden aan de goudprijs, zal worden uitgegeven. Het wordt een iVz belastingvrije obligatielening, gebonden aan de prijs van de gouden Napoleon, die op 3600 frank werd vastgesteld. De lening heeft een looptijd van 54 jaar en wordt uitgegeven in coupures variërend van 10.000 tot 1 miljoen frank. De nieuwe lening vertoont veel gelijkenis met die welke door Pinay in juli zijn „Red de Frank"-campagne werd uitgegeven. Doet de wapenrusting Gods aan, om te kunnen standhouden tegen de verleidingen des dui vels. Efeze 611. De duivel gaat rond met zijn verleidingen. Hij schiet zijn pijlen af op ieder kind van God. Hij opent de aanval elke dag weer op allerlei manier. Hoe zullen wij hem kunnen weerstaan? Hoe zullen we kun nen standhouden? Alleen als wij verweer hebben. Als wij de wapenrusting Gods dragen, waarop al zijn aanvalstulg afschampt, zonder enig letsel te kunnen veroorzaken. Die wapenrusting moet aange trokken worden. Die wapenrusting moet onderhouden worden, opdat zij geen zwakke plekken krijgt. Dat vraagt dagelijkse verzor ging door te putten uit Gods ar. senaal, Zijn Woord. Dat vraagt ook, dat wij met de gemeente Gods samenkomen, op dat wij, in de onderlinge oefening, door de Woordbediening, Ieren, de wapenen, die God ons geeft, te ge bruiken, opdat w]j zo de aanvallen kunnen aihveren en weerstaan. Opdat wij staande blijven, ook ln de boze dag van heden. Gisterochtend heeft zich de tienmll» joenste bezoeker van de wereldten» toonstelling gemeld. Het was de Ame rikaanse mevrouw Dorothy Thrash uit Hotsprings (Arkansas), die in gezel schap was van haar echtgenoot. Op zaterdag 28 juni 1958 staat d« Zeeuwse sportmensen en meer speciaal de atletiekliefhebbers een wel heel aan trekkelijk programma te wachten. Door lofwaardige medewerking van de voet balvereniging .Middelburg" zal op dU dag ln de Zeeuwse hoofdstad een voet balwedstrijd worden gespeeld tegen Zee land Sport uit Vlissingen, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de hoofdstedelijke Atletiek en Hand balvereniging EMM., die op haar beurt tijdens de rust van deze voetbalwedstrijd een atletieknummer van groot formaat zal brengen. Men is er namelijk in geslaagd het sterkste veld van lange afstandlopers dat Nederland op de baan kan brengen naar Middelburg te krijgen en dit is de eer ste maal, dat deze cracks alle in één wedstrijd op de 5000 m. tegen elkaar uit komen. Onze Zeeuwse troef, Hein Cujé, krijgt het dan ook erg moeilijk, maar kan op Zeeuwse grond zijn krachten meten met o.m. Künen (Sprint, Breda), Roovers (Thor, Roosendaal), Jonkers (Sprint, Breda), Viset (Cialfo, Arnhem), Delnoye (Kimbrla, Maastricht), de Ruy- ter (AV 34, Apeldoorn), Vergeer (AV 47, Boskoop) en Velthuizen (Gen. Micha- elis, Best), Bovendien zal nog een Zeeuw nml. de Westdorpenaar Ailonsius, die uitkomt in de SC Rieme, worden uitge nodigd aan deze wedstrijd deel te ne men. De voetbalwedstrijd zal worden ge speeld op het terrein aan de Sportlaan, waar uiteraard ook het atletieknummer zal. worden afgewerkt. De wedstrijd be gint om 7 uur. E.M.M. hoopt de kosten, die uiteraard aan het uitkomen van dit selecte gezelschap zijn verbonden, uit de opbrengst van de wedstrijd te kunnen dekken. Het is te hopen, dat het publiek door grote opkomst de sportieve samen werking tussen de voetbalvereniging .Middelburg" en de Handbal- en Atle tiekvereniging E.M.M. zal belonen. Ingezonden mededeling (Adv.) binnenveringbed "'"fill ilH'1" DE BILT ZEGT Wat meer zon Droog weer met zonnige perioden en over het algemeen weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen dan vrijdag. Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u. Maan op 3.19 u., onder 19.04 u. Hoogwater zondag 15 juni: Vlissingen: 0.38 u. 1.75 m., 13.05 u. 1.91 m. Terneuzen: 1.04 u. 1.91 m„ 13.29 u. 2.06 m. Wemeldinge: 2.12 u. 1.43 m.. 14.42 u. 1.66 m. Zierikzee: 1.46 u. 1.21 m., 14.17 u. 1.42 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1