De Gaulle (telegram aan Salan) tikt comité op de vingers 12 Kritieke toestand op Cyprus Nieuwe veiling te Tholen vandaag in gebruik RECORDAANTAL VERSTEKELINGEN iHHumrami Afschuwelijke moord op een Belgisch verpleegster PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PREMIER SPREEKT VRIJDA G TOT FRANSE VOLK „Huidige situatie vereist kalmte van geest en steun van allen" Dulles naar Parijs Betoging in Hannover tegen kernwapens Verloven Britse troepen ingetrokken; feestelijkheden afgelast Indonesische lucht aanvallen op Noord-Celebes Vermaand Zo de ouden zongen VN^waamemers naar Libanon Eisenhower uitgenodigd voor bezoek aan Londen NU OOK R UIMTE VOOR HET SOR TEREN VAN FR UIT Oud-politieman verdacht van malversaties IN NATUURRESERVAAT BIJ PUTTE (N.BR.) Moordenaar voortvluchtig; vermoedelijk richting Bergen op Zoom of Zeeland Oostenrijk uitgeschakeld voor wereldtitel voetbal Commissie onderzoek ontslag de heer Olie Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bykantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. ?.-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, f2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4030 Directeur: JACQ DE SMIT Een twintigtal Poolse toeristen heb ben van een bezoek aan Stockholm ge bruik gemaakt om asyl te vragen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisterochtend de loonadministrateur G. J. ter H. conform de eis veroordeeld tot negen maanden ter zake van op lichting van f 5000. Hij had het vorige jaar in de vakantie telkens bedragen bestemd voor uitbetaling aan perso neelsleden in eigen zak gestoken, gen. Zij maakten met het Poolse passa gierschip „Mazewsze" een rondreis door de Oostzee. De president van de wereldbank, Eugene Black, bevind zich momenteel voor besprekingen met de Westduitse Bundesbank in West-Duitsland. RADIO-ALGIERS heeft woensdagavond in het kort de inhoud be kend gemaakt van het telegram, dat premier De Gaulle generaal Salem heeft doen toekomen. Alle passages waarin de premier kritiek op het Algerijnse Comité voor Openbaar Welzijn oefent, worden weggelaten. De tekst van het telegram luidt: Naar aanleiding van het pijnlijke en ongelegen incident dat veroor zaakt is door de gebiedende nota van het Comité voor Openbaar Welzijn voor Algerië, herinner ik u eraan, dat dit comité geen ander recht en andere rol heeft dan onder uw controle uiting te geven aan de mening van zijn leden. De wettige autoriteiten en in de eerste plaats gijzelf behoren geen partij te kiezen in hetgeen dit comité of enige andere politieke organisatie verklaart of eist. Bovendien moet de betrokken personen duidelijk worden gemaakt, dat de nationale taak, die ik met mijn regering op mij heb genomen, kalmte van geest vereist en de oprechte en redelijke steun van allen die mij willen helpen de nationale eenheid, ondeelbaarheid en onafhankelijk heid te bewaren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, wordt in het begin van de volgende maand tegen de zesde juli in Parijs verwacht. Dit heeft een woord voerder van de Franse regering woens dagochtend meegedeeld. TUNESIë Het verzenden van het telegram werd bekendgemaakt na een kabinets vergadering onder leiding van de pre mier, waarop de minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, on der meer verslag uitbracht over de in ternationale toestand, waaronder de betrekkingen van Tunesië met Frank rijk. De regeringswoordvoerder zei, dat de spanning in de betrekkingen met Tunesië duidelijk was afgenomen. De Franse ambassadeur, Georges Gor- se, zal spoedig naar Tunis terugkeren. De woordvoerder bevestigde, dat In de nabije toekomst in Algerië ge meenteraadsverkiezingen zullen wor den gehouden. De ministerraad zal nog een datum vaststellen en uitma ken, of zij voor of na het nationale re ferendum in oktober worden gehou den. ONTWAPENING Op de vergadering van het kabinet werd ook de houding van Frankrijk op een eventuele ontwapeningsconfe rentie besproken. Frankrijk wenst een werkelijke, volledige en gecontroleer de ontwapening, aldus de woordvoer der. Het kabinet zal donderdag de grond wetswijziging bespreken. Premier De Gaulle zal zich vrijdag avond om acht uur in een rede via radio en televisie tot het Franse volk richten, zo is door het kabinet van de eerste-minister bekendgemaakt. Jacques ChabanDelmas, voormalig minister van landsverdediging en voor zitter van de Franse sociaal-republi keinse partij (waarbij zich gewezen Gaullisten hebben aangesloten), heeft woensdag te Parijs bekendheid gege ven aan plannen om een „beweging voor de vijfde republiek" in het leven te roepen. DONDERDAG 1958 JUNI Verdraagt elkanders moeilijk heden; zó zult gij de wet van Christus vervullen. Galaten 62. Er zijn van die bijbelteksten, die we gemakzuchtig op een eigen manier zijn gaan uitleggen, waar bij we er een toepassing bij fan taseerden. Dit is er één van. In het spraakgebruik werd deze tekst: „Draagt elkanders lasten", dot is: helpt elkander een beetje. Zo ontstonden er verschillende fondsen, die het „draagt elkan ders lasten" als naam voeren en die door een kleine jaarlijkse bijdrage ons helpen, om dan de „lasten" van anderen te dragen. Een paar kwartjes per jaar en we waren er af. Op een vrome manier. Met een tekst. 't Mag er niet op lijken! Want deze tekst en de kant tekening van de statenvertaling leerde ons dat heel duidelijk, zodat men niet mag zeggen: het lag aan de Vertaling vraagt veel meer. We moeten elkanders moeilijkheden, elkanders lastig heden verdragen en docr beto ning van onze liefde de wet van Christus vervullen. En wat een moeilijkheden en lastig heden heeft iedereen! Hoe vaak dreigt iemand daardoor in zon den te vallen. En wat doen we nu, om die lastigheden van an deren te verdragen? En om te helpen, zijn moeilijkheden te dragen? Zijn wij zelfs wel be reid, dat te doen? Het kost meer dan een paar kwartjes per jaar. Het kost onze persoonlijke inzet. Onze liefde. Maar zó ver vullen we de wet van Christus. En zijn we wegwijzers naar Hem toe voor mensen, die in moeilijkheden verkeren. Naar schatting veertigduizend per sonen hebben woensdag te Hannover betoogd tegen de voorgenomen uitrus ting der Westduitse weermacht met kernwapens. Waldemar von Knoeringen, vice- voorzitter der sociaal-democratische partij, verklaarde bij deze gelegenheid dat zijn partij „even hartstochtelijk te gen een uitrusting der Westduitse strijdkrachten met kernwapens zal strijden als wij ons in 1933 tegen Hit- Ier te weer hebben gesteld". DE OPENBARE FEESTELIJKHEDEN, die donderdag op Cyprus zouden zijn gehouden ter viering van de officiële verjaardag van konin gin Elizabeth van Groot-Brittannië, zijn afgelast in verband met de ge spannen toestand op het eiland, die veroorzaakt is door de jongste Grieks-Turkse botsingen, die sinds het afgelopen weekeinde reeds zeven doden hebben gevergd. Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben gedurende drie da gen verscheidene steunpunten van de opstandelingen in Noord-Celebes, waaronder Menado en het gebied van Djailolo op het eiland Halmakeira aangevallen en gebombardeerd. Een aantal belangrijke militaire objecten en installaties in het aangevallen ge bied werden vernield. De Amerikaanse regering heeft woensdag luitenant-generaal Ander son, directeur van het bureau van on derzoek en ontwikkeling van de lucht macht, in het openbaar een berisping toegediend wegens zijn verklaring van dinsdag, waarin hij zei, dat de Ame rikaanse luchtmacht nog deze zomer en herfst raketten naar de maan zal afschieten. Minister Douglas voor de luchtmacht zei, dat Anderson niet de bevoegdheid bezit om over lancerings data te spr<=k=n. DE BILT ZEGT: Weinig wind Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar ook over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u. Maan op 2.15 u., onder 17.01 u. Hoogwater vrijdag 13 juni: Vlissingen: 11.36 u. 1.67 m. 23.53 u. 1.64 m. Terneuzen 12.200 u. 1.84 m., u. m. Wemeldinge: 0.24 u. 1.22 m., 13.01 u. 1.54 m. Zierikzee: 12.37 u. 1.34 m., u. m. I Alle verloven der Britse veiligheids troepen zijn ingetrokken, de veilig heidsmaatregelen zijn verscherpt en publieke vermakelijkheden en open bare vergaderingen zullen tot een mi nimum worden beperkt. Het nachtelijke uitgaansverbod wordt gehandhaafd. Het Britse bestuur heeft het publiek verzocht hierin meer een beschermings-, dan een strafmaatregel te zien. Van officiële Britse zijde is ver klaard dat de toestand op Cyprus ern stig is. De tienduizend man veilig heidstroepen zullen, zo nodig verster kingen ontvangen. Turkse inwoners van Cyprus heb ben woensdag een dertigtal branden in Griekse panden gesticht. Bij een gelegenheid bekogelden Turken brandweerlieden met stenen. De Turken willen verdeling van Cy prus, de Grieken wensen, dat de Cy prioten wordt toegestaan het recht tot zelfbeschikking uit te oefenen en de Grieks-Cypriotische verzetsorganisatie „EOKA" wil vereniging van Cyprus met Griekenland. Een 25-tal Zeeuws-Vlaamse leer lingen van de kweekschool Sint Louis te Oudenbosch heeft gisteren versterkt met bondgenoten uit an dere streken van het land, in de straten van Oudenbosch gedemon streerd tegen de verhoging van de tarieven van de Westerschelde- veren. Ond<Jr het gescandeerd schreeuwen van de leuzen „Vrije Veren" trokken de jongelieden met grote kortonnen borden naar het gemeentehuis, waar één van hen het woord nam en een felle tirade hield tegen het verenbeleid van minister Algera. Op de borden wa ren slagzinnen geschilderd als „geen vrije veren, dan in België studeren", vive la Belgique", „weg met Algera" en „Wij zijn geen win gewest". De betoging, die een stu dentikoos karakter had, duurde on geveer een uur. De politie keek ge moedelijk toe. Gistermorgen is in Amsterdam de ontscheping begonnen van rep a triërenden, die met de „Johan van Olderibarneveltf' uit Indonesië waren gekomen. Aan boord be vond zich een recordaantal van pl.m. 70 verstekelingen. Foto: de verstekelingen moesten op het achterschip wachten tot zij d-or de marechaussee van boord wérden gehaald (voor verslag zie pagina drie). De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten een groep waarnemers naar Libanon te zenden. Een Zweedse reso lutie van deze strekking is met tien stemmen voor en één onthouding (Sowjet-Unie) aangenomen. Later is van welingelichte zijde vernomen, dat de „belanghebbende partijen" hun goedkeuring hebben gehecht aan een voorstel van secretaris-generaal Hammarskjöld om de naar Libanon te zenden groep waarnemers samen te stellen uit vertegenwoordigers van Noorwegen, Ecuador en India. Premier MacMillan van Engeland heeft president Eisenhower uitgeno digd in november een bezoek aan Londen te brengen. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat deze uitnodiging ook al eerder ge daan is, maar dat nog niet kan worden gezegd of de president haar kan aan nemen. In de loop van vandaag, donderdag, zal te Tholen het nieuwe grote veilinggebouw in gebruik worden genomen van de veilingvereniging „De Eendracht". Het fraaie gebouw met de grote hallen zal met stille trom worden betrokken, daar er mede in verband met de ziekte van de voorzitter geen officiële opening zal plaats hebben. is verrezen op het nieuwe industrie terrein aan de Grintweg. Het oude vei lingsgebouw, dat veel te klein was ge worden, is inmiddels verkocht aan een aardappelhandelaar ter plaatse. Naast de kantoorruimte en de af- mijnhal bestaat de nieuwe veiling uit twee grote hallen (elk pl.m. 480 m2), resp. bestemd voor fruit en voor aard appelen, uien en andere landbouw- produkten. De totale oppervlakte is pl.m. 1150 m2. In november vorig jaar werd door de aannemers Kemper uit IJssehnonde (voor betonfundering) en fa J. Vos te Tholen met de bouw begonnen, waar mee men thans na zeven maanden vrij wel gereeds is gekomen. Het gebouw Nu men ook de beschikking heeft gekregen over een grote fruithal, is men niet meer volledig op Krabben- dijke aangewezen. Wel zal het fruit nog via Krabbendijke worden ge veild, maar het sorteren en klaar maken geschiedt nu in de Thoolse veiling zelf. De rijksrecherche te Amsterdam heeft een paar dagen geleden de vroe gere chef van de parketgroep der rijks politie in het paleis van justitie in de hoofdstad, de adjudant H. van H. aan gehouden onder verdenking malversa ties te hebben gepleegd met reisdecla raties van zijn personeel van zijn groep. Bij zijn verhoor heeft de man be kend deze malversaties te hebben ge pleegd, die zich uitstrekken over een periode van zes tot acht jaar en waar mede een totaal bedrag van naar schatting vijfduizend gulden gemoeid is, dat hij zich zou hebben toegeëigend. EEN GROTE BRAND heeft woens dagavond 6009 inwoners van Casablan ca dakloos gemaakt, terwijl de politie de bewoners van de armenwijk waar de brand woedde, evacueerde, vocht de brandweer een hopeloze strijd te gen de vlammen, die in de houten krotten een gemakkelijke prooi von den. Een regeringscommissie met drie ministers leidt de hulpverlening. (Van onze correspondent) IN HET NATUURRESERVAAT Hei de Duine bij Putte aan de Belgisch- Nederlandse grens is dinsdagmiddag de 23-jarige Maria van Steensel, ver pleegster in het St. Elisabeths Zieken huis te Antwerpen, op afschuwelijke wijze van het leven beroofd. De moord, die door een jongeman, vermoedelijk een geesteszieke maniak, moet zijn ge pleegd, werd vrijwel onmiddellijk ont dekt door een echtpaar, dat in het rer servant liep te wandelen. Dit echtpaar, afkomstig uit Antwer pen zag op een gegeven ogenblik op slechts enkele meters van zich van daan, een jongeman en een jonge vrouw achter een duinpan duiken. Even later liep de jongeman hard weg, pakte zijn fiets, die een eindje verderop lag, en ging er als de wind vandoor. Het opgeschrikte echtpaar trof het meisje kreunend op de grond liggend aan. Haar hals vertoonde diepe snij- wonden, waaruit stromen bloed vloei den. Het echtpaar heeft nog getracht het slachtoffer te helpen, maar slechts enkele minuten na de moord is het meisje overleden. De Antwerpse echtelieden begaven zich daarna onmiddellijk naar de Put- se Moer, waar de Belgische gendar merie en een dokter werden gewaar schuwd. Een oude veldwachter begaf zich direct per fiets naar de plaats van het misdrijf. Het toeval wilde, dat de grijze politieman onderweg nog de jongeman is tegengekomen. Hij som meerde de wielrijder, die heel hard reed, te stoppen, maar deze gaf geen gevolg aan het bevel. Daarop zette de veldwachter een achtervolging in, doch zonder succes. Met een auto heeft de gendarmerie daarna later een ach tervolging ingezet. Even leek het als of de wagen de wielrijder zou inhalen, maar juist werden de bomen van een overweg gesloten, toen de fietser de spoorlijn passeerde. Daarna is men het spoor bijster geraakt. Het Parket te Antwerpen heeft in samenwerking met de Nederlandse marechaussee de zaak thans in onder zoek. Met een speurhond werd de om geving nog doorzocht, maar de jonge- De uitslagen van de wedstrijden, die woensdagavond in Zweden werden ge speeld om het wereldkampioenschap voetbal, waren: in poule 1: West-Duits landTsjechoslowakije 22 (rust 0 2), ArgentiniëNoord-Ierland 31 <11); poule 2: ParaguaySchotland -2 (21), FrankrijkZuid-Slavië 23 (11); groep 3: MexicoWales 11 (01); groep 4: BraziliëEnge land 00, OostenrijkRusland 02 (01). Oostenrijk is uitgeschakeld voor de kwartfinales. man werd niet gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid moet deze in de richting van Bergen op Zoom of Ril- land-Bath zijn gevlucht. Het motief voor de moord is totaal onbekend. Het meisje stond zeer goed aangeschreven. Zij had juist een vrije dag en vermoedelijk een afspraakje gemaakt. Het kan ook zijn, dat zij al leen een fietstochtje aan het maken was. Naar men van bevoegde politiële zijde meedeelde, vertoont deze moord veel gelijkenis met de misdrijven op verpleegsters in Tilburg en Harder wijk, waarvan het eerste misdrijf tot een oplossing is gebracht. Van bevoegde zijde vernemen wij dat overeenkomstig de mededeling, door de minister van binnenlandse zaken enz. in antwoord op de interpellatie van prof. Heliema in de Eerste Kamer gedaan, thans door de minister-president, in over eenstemming met de minister van bin nenlandse zaken, een commissie in het leven is geroepen, waaraan is opgedra gen bovengenoemde ministers van advies te dienen omtrent het door de pensioen raad voorgestelde ontslag, ex artikel 99 van het algemeen rijksambtenarenregle ment, van de wiskundig adviseur van dat college, de heer Olie. De commissie bestaat uit de heren mr. J. Verdam, oud-president van het Ge rechtshof te Amsterdam, thans voorzit ter van het scheidsgerecht voor ambte naren van de provincie Noord-Holland, prof. dr. J. P. van Rooyen, buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, tevens voorzitter van het actuarieel genootschap en prof. mr. d. Simons, buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd jhr. mr. Van Nispen tot Pannerden, raadadviseur bij het kabinet van de minister-president. De hittegolf waardoor India sinds drie weken wordt geteisterd, heeft tot dusver aan ongeveer 240 personen het leven gekost. In Noord-India wordt de oogst door de droogte bedreigd. In het zuiden van het land is er nog geen drupper regen gevallen, hoewel de natte moesson vorige week al had moeten beginnen. Aan de Britse en Amerikaanse am bassadeur in New Delhi zijn maandag oproepen voor verbod van de water stofbom, bestemd voor premier Mac Millan en president Eisenhower, over handigd, die door 500 jonge Indiërs met hun bloed waren ondertekend, ongeveer 103 miljoen dollar.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1