Verzet in Algerië tegen voornemen De Gaulle verkiezingen te houden 11 Toestand van overspanning en overbesteding geëindigd Binnenkort 80.000 man „verse Franse troepen naar N.Afrika Waakzaamheid nog geboden ten aanzien van de we. Dagelijks honderd ton vlees uit Nederland naar Engeland Comité Openbaar Welzijn acht dit „gevaarlijk en voorbarig" AMERIKA EN RUSLAND ZIJN HET EEN KEER EENS Turks protest bij Engeland MINISTER ZIJLSTRA IN EERSTE KAMER: PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontbinding Poujadistische fractie verwacht Eisenhower antwoordt Chroesjtsjef Beraadslagingen over staking kernproeven Mosselprijs blijft op zelfde niveau LONDENSE HA VEN ZO GOED ALS STIL IN GEEN 13 JAAR BELASTING BETAALD Maar... eenmaal terug in de beschaafde wereld... Hoofdkantoor: L. VorStstraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerker ?,-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4029 Directeur: JACQ DE SMIT De 45-jarige J. A. T. te Vroomshoop is gisteren, vermoedelijk door het bre ken van de stuurstang, nabij de Geer- dijk met zijn bestelwagen in het ka naal gereden en verdronken. Dinsdagochtend is de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederlands Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel, in gezelschap van zijn echtgenote, van Schiphol naar Biak vertrokken. De reis gaat via Manilla. De foto laat zien hoe dr. Platteel (links) op Schiphol bij het vliegtuig afscheid nam van de minister voor za ken overzee, mr. C. P. Helders. In het tri-uien mevrouw Platteel. Louis Reoyo heeft dinsdag bekend gemaakt, dat hij als voorzitter van de fractie der Poujadisten in de Franse Nationale Vergadering is afgetreden. Zoals gemeld komt de veertig leden tellende fractie donderdag bijeen om over de toekomst van de anti-belas- tingbeweging te spreken. Mogelijk zal de fractie worden ontbonden. Het persbureau van de Ned. Herv. Kerk deelt mede, dat de raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk bericht ontving uit Nieuw Guinea, dat aldaar de eerste groep van achttien Papoea's is geslaagd voor het eindexamen aan de theologische school. Deze foto laat zien hoe Koningin Elizabeth van Engeland een appel boompje plantte op het Koningin- neplein van de nieuwe stad Craw ley in het Engelse graafschap Sussex, waar de vorstin vergezeld van haar gemaal, Prins Philip, kort tevoren een nieuw vliegveld, het „Gatwick Airport", had ge opend. Acht jaar geleden, toen zij nog Prinses Elizabeth was, opende zij het nieuwe industriegebied in de strp"k van Crawlen. HET COMITÉ van openbaar welzijn voor geheel Algerië heeft dins, dag verzet aangetekend tegen het voornemen van premier De Gaulle, om over een maand gemeenteraadsverkiezingen in Algerië te doen hou. den. Het comité acht dit „voorbarig en gevaarlijk". In een motie, die op een dinsdag belegde vergadering van het comité met algemene stemmen werd aangenomen, wordt gezegd dat er een „wezenlijk gevaar" schuilt in het organiseren van Algerijnse gemeenteraadsverkiezingen, voordat Frankrijk, via de te houden volksstemming, een nieuwe grondwet zal hebben gekregen. SAMENVOEGING Het Algerijnse comité van openbaar welzijn eist de afschaffing van de grondwet voor Algerië en volledige samenvoeging van dit gebied met het Franse moederland." Een gelijkscha keling der Franse én Algerijnse inwo ners van Algerië is niet voldoende", aldus het comité. Een woordvoerder van het comité verklaarde, dat de schriftelijke tekst van de motie was overhandigd aan de Franse opperbevelhebber in Algerië, generaal Salan, die tevens de hoogste burgerlijke gezagsdrager in dit Franse gebiedsdeel is. Generaal Salan verklaarde de in houd van de motie ter kennis te zul. President Eisenhower heeft pre mier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie voorgesteld, dat technische besprekingen tussen deskundigen over de mogelijkheid van toezicht op de naleving van een overeen komst over staking van kernproe ven op of omstreeks 1 juli te Ge neve zullen beginnen. De president zegt in dit antwoord op een .brief van Chroestsjef, waarin deze Moskou als plaats van samenkomst voorstelt. De V.S. geven aan Genève DE BILT ZEGT Droog weer Droog weer met opklaringen. Zwak ke tot matige wind, aanvankelijk tus sen noord en oost, later uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hoger. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u. Maan op 1.50 u., onder 15.57 u. Hoogwater donderdag 12 juni: Vlissingen: 10.33 u. 1.57 m. 22.58 u. 1.49 m. Terneüzen: 10.58 u. 1.74 m., 23.25 u. 1.66 m. Wemeldinge: 11.55 u. 1.45 m., u. m. Zierikzee: 11.30 u. 1.26 m., 23.56 u. 1.02 m. de voorkeur, temeer daar de Sowjet- Unie deze stad ook aanvaardbaar acht, aldus Eisenhower. De V.S. hebben geen bezwaar tegen deelneming van Tsjechoslowaakse en Poolse deskundigen, zoals de Sowjet- Unie wenst. Aan westelijke zijde zou den deskundigen van de V.S., Enge land, Frankrijk en mogelijk van an dere landen die specialisten op het ter rein van de ontdekking van kernproe ven hebben, kunnen deelnemen. De V.S. hebben er voorts geen be zwaar tegen, dat deskundigen van neu trale landen zich later bij de anderen voegen, indien dit tijdens de bespre kingen nodig of nuttig blijkt. De Sowj et-premier had voorgesteld, dat neutrale landen, zoals India, ver tegenwoordigers zenden. Indertijd is op het Witte Huis verklaard, dat Ja panse en Canadese geleerden uitgeno digd zouden kunnen worden. De Turkse minister van buitenland se zaken, Zorlu, heeft maandagavond bij de Britse ambassadeur te Ankara, sir James Bowker, geprotesteerd tegen „aanvallen van Griekse op Turkse Cy prioten" sedert zaterdag jl. Dit heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken dins dag meegedeeld. len brengen van premier De Gaulle. Onder de 72 leden van het comité van openbaar welzijn voor geheel Al gerië bevinden zich de bevelhebber der Franse valschermtroepen in Alge rië, gen. Jacques Massu, en de opper bevelhebber der Franse luchtmacht aldaar, generaal Edmond Jouhaud. GEEN COMPROMIS Het Algerijnse comité verklaart in de motie ook dat het „geen compromis kan aanvaarden" met de doeleinden, die het, bij de oprichting, op 22 mei jj., heeft gezworen te zullen verwe zenlijken. In de bij die gelegenheid uitgegeven verklaring werd gezeg dat de „volks van openbaar welzijn", die het als hun „heilige plicht beschouwen erop toe te zien dat de gevestigde machten in geen enkel opzicht afbreuk doen aan de wil en het streven van het soeve reine volk". De aanvaarding van de in krachtige bewoordingen gestelde motie komt slechts vijf dagen nadat premier De Gauile, gedurende zijn bezoek aan Algerië, de comité's van openbaar welzijn had gewaarschuwd tegen het maken van inbreuk op de bevoegdhe den der gevestigde autoriteiten. „TWEEDE STADIUM" De dinsdag door het Algerijnse co mité van openbaar welzijn onderno men actie wordt te Algiers gezien als het begin van het verwachte „tweede stdium" van de Algerijnse beweging, die in eerste aanleg heeft geleid tot het aftreden van de regering-Pflimlin. De leiders van de dertien mei jl. in Algerië begonnen opstandige bewe ging hebben van het begin af ver klaard dat het aan de macht brengen van generaal De Gaulle slechts het „eerste stadium" was. In dit tweede stadium zou wor den gestreefd naar het „te Parijs in stalleren van een wezenlijke rege ring van openbaar welzijn" en het „omver werpen van het stelsel der politieke partijen"; hetgeen klaarblij kelijk moet worden gevolgd door de instelling van een soort corporatieve staat. De door het comité van openbaar welzijn voor geheel Algerië gestelde eisen als: opheffing der politieke par tijen, het afschaffen van in- en uit voerrechten voor het goederenverkeer tussen Algerië en Frankrijk en het be ëindigen van het bestuur van Algerië en de Sahara als afzonderlijke gebie den, zullen waarschijnlijk in sommige sectoren van de Algerijnse bevolking steun vinden. De oproep om Algerië en de Sahara in één bestuursgebied samen te voe gen zal in Algerië populair zijn, voor al sinds in de Sahara rijke olievelden en ertslagen zijn ontdekt. VERSTERKINGEN Volgens dinsdag uit Parijs te Algiers ontvangen berichten zullen binnenkort tachtigduizend man versterkingen naar Algerie worden gezonden. Gemeend wordt, dat het Franse leger hierdoor in staat zal zijn op dit psychische ogenblik krachtig tegen de Algerijnse op standelingen op te treden. WOENSDAG 1958 JUNI Maar God vroeg Jona: Zijt gij terecht vertoornd over de won derboom? En hij ontwoordde: te recht ben ik vertoornd, ten dode toe. Jona 4:9. Jona heeft onder ons een niet al te beste naam. Maar één ding kan men Jona niet ontzeggen: eerlijkheid. Als God hem vraagt: zijt gij terecht vertoornd, dan ant woordt hij zonder meer: stellig, dat ben ik. Zijn er velen, die in dit op zicht naast Jona gaan staan? In feite wel. Want er zijn er velen, die boos op God zijn, om dat hij hun zin niet doet, maar Zijn weg gaat door de wereld. Dat is dus net als het bij Jona was. Maar durven ze het ook open lijk zeggen? Gelukkig zijn er velen, die aarzelen, als ze daarvoor zouden komen te staan. Doch laten ze bedenken, dat htm houding van negatie van God en Zijn dienst in wezen op hetzelfde neerkomt. Als zij het dan niet aandurven, te zeggen: ik ben boos op God, laten ze dan hun levenshouding veranderen, opdat zij, in Christus, weer met God in verzoende verhouding komen. Uit Yerseke wordt gemeld, dat van verschillende zijden is aangedrongen om de prijs van de mossel met onge veer drie gulden per honderd gram te verlagen. Na lang beraad is besloten dezelfde prijs te handhaven als verle den jaar. Dit is voor de mosselkwekers een zeer belangrijk besluit. 0 Toen Heinrich Schneider met zijn motorboot met vier passagiers over het Woerthermeer (Oostenrijk) voer, sloeg de bliksem in de metalen kroon van een zijner kiezen. Hij werd op slag gedood. De passagiers bleven ongedeerd. (Van onze parlementsredactie) „AAN DE TOESTAND van overspanning en overbesteding, ken merkend voor de jaren 1956 en 1957, is een einde gekomen. Achtereen volgens voltrekt zich de kentering op de arbeidsmarkt, de betalingsbalans en de geld- en kapitaalmarkt. Ook de investeringen vertonen thans dui delijk een teruggang". Dit verklaarde gistermiddag de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, ter gelegenheid van de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Met enkele markante cijfers toon de de bewindsman het verdwijnen van de spanning aan. 1) HET TEKORT op de handels balans over de maanden september 1956 tot en met 1957 bedroeg ruim 2,6 miljard. Over de maanden september 1957 tot en met april 1958 bedroeg dit tekort ruim 1,2 miljard. Het werd dus meer dan gehalveerd. Een drastische importdaling ging gepaard met 'n niet onbelangrijke exportstijging. 2) Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud blijft gerui me tijd op een stabiel, zij het wat te hoog niveau. 3) Volgens de laatste schattingen van het Centraal Plan Bureau kan over 1958 een overschot op lopen de rekening van de betalingsbalans worden verwacht van f IV2 mil jard, dat is 4,3 pet. 4) Ook de ontwikkeling op de ar beidsmarkt toont duidelijk 't ver dwijnen van de overspanning en overbesteding aan. Minister Zijlstra betoogde, dat het jaar 1958, na de periode van overbe steding en tekort op de betalingsba lans, een belangrijke bijdrage tot de tegenfluctuatie zal leveren. Wel wilde hij onderstrepen, dat de belangrijke verbetering van de betalingsbalans in 1958 niemand in de verleiding mag brengen om daaruit te concluderen, De Londense haven ligt zo goed als stil. Bijna 20.000 man zijn in staking. Ook het busparsoneel heeft het werk nog niet hervat. Het was gisteren de 37 ste dag van de staking, waaraan 50.000 man deelnemen. Duizenden tonnen levensmiddelen worden niet gelost. Op slechts 28 van de 147 schepen wordt gewerkt door ongeorganiseerden. Er is nog geen voedsel afgekeurd, maar 6238 ton meest groente en fruit zal vermoe delijk vernietigd moeten worden. Van de 20.000 ton bederfelijke lading be staat het overgrote deel uit vlees, dat in de schepen gekoeld wordt, zodat er geen kans op bederf bestaat. Met 20 gehuurde vliegtuigen wordt dagelijks circa honderd ton vlees uit Nederland naar Engeland gebracht. De vakverenigingen zien er op toe, dat er geen voor Londen bestemde schepen in andere havens worden ge lost. Uit handelskringen verluidt, dat er spoedig een ernstig tekort aan boter zal ontstaan. Aan de vraag van de kleinhandel kan al niet meer worden voldaan. dat we hier overschotten aan het vor men zijn, die snel kunnen worden be steed. Zelfs wanneer in 1958 en 1959 gemiddeld een overschot wordt be haald van 4 a 5 pet. op de lopende re kening van de betalingsbalans, dan is gemiddeld over de jaren 1950 t.m. 1959 nog niet voldaan aan de norm, dat gemiddeld per jaar een overschot op lopende rekening ten bedrag van 2 pet. van het bruto nationale inko men, geen overbodige luxe is. Sprekend over de middelen om een nieuwe overbesteding te voorkomen noemde de minister drie punten: 1. het tempo waarin en de wijze waar op liquiditeiten in de volkshuishou ding moeten worden gebonden, wan neer overschotten op de betalingsba lans deze overschotten foen ontstaan. 2. hernieuwde bezinning op de nor men voor de loonpolitiek, mede in het licht van het conjunctuurverloop. 3. het vermijden van een situatie waar bij een rentegamma voor lang geld wordt vastgehouden op een niveau be neden de rentestand op de kapitaal markt tegelijkertijd mot het loslaten van het rentepeil voor kort geld. Beleidstaken De voornaamste toekomstige beleids taken besprekend merkte de minister op, dat vóór en na op de Nederlandse economie een zware investeringstaak blijft rusten, die men zou kunnen ty peren als de noodzakelijkheid tot het scheppen van voldoende woongelegen heid en voldoende werkgelegenheid. Onze bruto-investeringen zullen in de komende tijden wel op een niveau moeten blijven van 25 pet. van het bruto nationale inkomen. De werkge legenheid is echter nog niet tot stand gebracht wanneer voldoende investe ringen op zichzelf de benodigde ar beidsplaatsen hebb'en verschaft. De ontwikkeling van de prijzen se dert 1955 besprekend concludeerde de minister, dat in de afgelopen drie jaar van het prijsstabilisatiebeleid ondanks sterke, van buiten komende impulsen en belangrijke loonsverhogingen geen sprake is geweest van het in iedere hausse zo gevreesde verschijnsel van kosteninflatie. W erkgelegenheid „Het niveau van werkloosheid is da laatste maanden weinig of niet veran derd, met een lichte tendens ten goe de", aldus minister Zijlstra. Volgens schattingen van het C.P.B. is het ni veau van de werkloosheid van april op mei met 600 teruggelopen. Het Rijksarbeidsbureau komt met een voorzichtige opstelling, waarbij gecor rigeerd voor het seizoen, de niveau verlaging niet op 6000, maar op 3000 wordt geschat, maar waarbij tevens wordt gesteld, dat het niet onmogelijk is, dat in de komende maanden het niveau van werkloosheid weer zal toe nemen. Het werkloosheidspercentage bevindt zich hiermee op een niveau van 3 pet., zodat in feite de werkloos heid, als totaal nog ongeveer in over eenstemming is met wat men in het algemeen als een redelijke even- wichtssituatie pleegt te beschouwen. Tegenover dit gemiddelde liggen echter in enkele gebieden de percen tages hoger, waar dan ook maatrege len zijn genomen. „Moge de totale si tuatie dus niet onbevredigend ge noemd worden, waakzaamheid blijft geboden", aldus minister Zijlstra. Consumptie Prof. Zijlstra heeft er nog op gewe zen, dat op langere termijn zich toch wel de vraag opdringt, of een niveau voor de particuliere consumptie van 59 of 59 pet. van het bruto nationale inkomen wel voldoende ruimte laat voor de grote investeringstaken waar voor Nederland staat. Wat de totale consumptie betreft, deze is de laatste jaren nooit beneden de 73 pet van het bruto nationale inkomen geweest. Voor de investeringen was er dus maar ongeveer 25 pet. van het bruto nationale inkomen beschikbaar. Van die 25 pet. werd 10 pet bestemd voor de woningbouw, voor de investeringen van de overheid in het bedrijfsleven en voor de overheidsinvesteringen in infrastructuur. Die 10 pet vond de minister maar heel weinig. Het zal dan ook in de toe komst een hele toer worden om bo vengenoemde belangrijke taken te verrichten. Het vinden van soelaas door het verminderen van de con- sumtie achtte de bewindsman geen eenvoudige zaak. De minister deelde nog mee, dat spoedig een beslissing is te verwach ten inzake het aflopen van de tijde lijke verhoging der vennootschapsbe lasting peh 1 januari a.s. IN EEN AFGELEGEN GEBIED in de Westpoolse provincie Zielona Gora is dezer dagen een nederzetting van elf gezinnen „ontdekt", die sedert de oorlog geheel geïsoleerd van de rest van het land leefden. De mensen, die in de chaotische maanden na de oorlog de nederzetting hadden gesticht, hebben al die jaren geleefd van visserij, jacht en landbouw. Omdat zij nergens geregistreerd stonden, betaalden zij ook geen belasting, leverden zij niets aan de staat en deed de mannelijke jeugd geen militaire dienst, zo meldt het Poolse blad „Glos Pracy". De geschrokken autoriteiten zijn onmiddellijk begonnen te berekenen, hoeveel achterstallige belasting deze gemeenschap moet betalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1