Strenge veiligheidsmaatregelen afgekondigd voor Cyprus Franse kabinet is „volgeboekt" 10 ^ÖRT Agressief Turks optreden en algemene staking van Grieken Londense havenstaking ging vierde week in Koolgasproductie behoort binnenkort tot verleden PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen gesprek EVO met min. Algera Monument voor Koningin Wilhelmina Vlieger trok man in het water „Helikopterpe rsoneel is veilig" Minister van defensie van Bulgarije ontslagen Ruim 35 miljoen gulden schade Waren bedorven BINNENLANDS -) J7QURNAAL Mohammedaan in regering opgenomen IN ZEELAND GASVOORZIENING DOOR STAATSGASBEDRIJF Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr ?.-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwse*! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOURT 14e JAARGANG No. 4028 Directeur: JACQ DE SMIT De Algemene Eigen Vervoerders- en Verladersorganisatie (E. V. O.) verzoekt ons mede te delen, dat zij het in Zeeland verspreide bericht, als zou de E.V.O. op 13 juni een onderhoud hebben met minister Algera, inzake de kwestie van de Zeeuwse veren, alvorens het actie comité „Vrije Veren" een petitie aan de minister zou overhandigen, tegenspreekt. Er is geen onderhoud met de minis ter aangevraagd. In een brief aan het actiecomité „Vrije Veren" heeft de E.V.O. zich bereid verklaard tot steun, welke zou kunnen bijdragen tot een voorkomen van de invoering der nieu we tarieven. Het provinciale bestuur van de E.V.O. in Zeeland heeft samen met de organisatie van beroepsver voerders, de N.O.B. Wegtransport, in een adres aan het college van gedepu teerde staten nogmaals met nadruk ge wezen op het principe van de vrije veren. Hoewel de strijd daarvoor on verminderd zal worden voortgezet, wordt in het adres van beide organi saties de klemtoon thans gelegd op het behoud van de huidige tarieven voor de veren op de Westerschelde. Zaterdag a.s. zal H. M. Koningin Ju liana te Geleen het eerste monument onthullen, dat ter ere van Koningin Wil helmina is opgericht. Dit monument is tot stand gekomen door samenwerking van de gemeente Ge leen, de provincie Limburg, de mijnen en de burgerij. Het monument staat op de markt te Geleen. Het bestaat uit een bassin van 7 m. doorsnede, in het midden daarvan zich een sokkel bevindt, die 5 m. hoog is. Op deze sokkel bevinden zich de fi guren van onze voormalige koningin, uitgebeeld in de kracht van haar leven. Links en rechts achter haar staan, als een erewacht, de figuren van een land bouwer met zijn zeis en een mijnwerker met zijn houweel. Uit een schelp, een kruik en uit die- renfiguren waarmee door kinderen en jonge mensen wordt gespeeld, spuit wa ter in het bassin. Het geheel bedoelt de welvaart weer te geven. De beeldhouwer Peter Roovers uit Heyen (L.) heeft het monument ontwor pen en vervaardigd. „Huize Lievendaal" in Utrecht, het door meurotwu De Monchy be woonde huis, waarin H.K.H. Prin- intrék zal nemen in verband met ses Irene in september a.s. haar haar studie in de Domstad, onder gaat op het ogenblik een grondige restauratie. In het in 1863 gebouw de pand wordt centrale verwar ming aangelegd. De tuinaanleg wordt gewijzigd en er wordt in moderne kleuren geschilderd. De foto toont arbeiders aan het werk. DE BRITSE gouverneur van Cy prus, sir Hugh Foot, heeft maandag strenge veiligheidsmaatreelen afge kondigd voor he eiland, waar de strijd tussen Grieken en Turken op nieuw is opgelaaid. De Grieken hebben een algemene staking van drie dagen afgekondigd als protest tegen aanvallen van Turken. In de voornaamste steden is een uitgaans verbod van kracht. Optochten en vergaderingen zijn verboden, ECHTPAAR VERMOORD MAANDAG is een Turks echtpaar, dat in de Griekse wijk van Nicosia woonde, neergeschoten. De vrouw is inmiddels aan haar verwondingen overleden. Het aantal doden is sinds zaterdag tot vijf gestegen. In Nicosia zijn veel Grieken van het platteland aangekomen om te helpen bij mogelijke aanvallen van de Tur ken. ZELFBESCHIKKING Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement verklaard, dat Grie kenland zelfbeschikking voor Cyprus zal blijven eisen. Engeland heeft er bij de Turkse re gering op aangedrongen, de Turkse Cyprioten tot matiging te manen. Het Griekse regeringsgezinde blad Ethnos schreef, dat de toestand op Cyprus zich zodanig ontwikkelt, dat een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitgesloten is. BOM GEWORPEN Officieel is meegedeeld, dat er maandagmiddag in Nicosia een Turkse hulpagent van politie is doodgescho ten. Voor het eerst is in Nicosia door Turken een bom naar een Britse pa trouille geworpen. Niemand werd ge wond. Griekenland heeft om een buitenge wone vergadering van de NAVO-raad gevraagd ter bespreking van de anti- Griekse actie van de Turken op Cy prus, zo wordt officieel in Athene meegedeeld. Koning Boudewijn heeft gisteroch tend de oud-premier Eyskens (C.V.P.) opdracht gegeven een nieuwe Belgi sche regering te vormen. Zo sterk trok de wind aan het touw waaraan de 37-jarige J. Cam pagne te Amsterdam vanaf een ter rein achter het Olympisch Stadion te Amsterdam een grote reclamevlieger opliet, dat de man meegesleurd werd en in het water van het Zuider- Amstelkanaal plonsde. Een hand reiking van omstanders bracht hem weer op het droge. De negen inzittenden van de Ameri kaanse helikopter die zaterdag ten zuiden van Karl-Marx-Stadt is geland, zijn ongedeerd en verkeren in een goede gezondheid, zo heeft het Oost- Duitse persbureau A.D.N. maandag be kendgemaakt. Hieraan werd toegevoegd, dat het Oost-Duitse ministerie van buitenland se zaken de Amerikaanse regering heeft laten weten, dat het „bevoegd er- bereid" is met Washington over lier voorval in onderhandeling te treden. (Zoals bekend erkennen de V.S. de Oostduitse regering niet). Generaal Pantsjefski is uit zijn func tie van minister van defensie van Bul- garijë ontslagen, zo meldt het Bul gaarse persbureau B.T.A. Hij is ook geschrapt als kandidaat-lid van het politieke bureau van de Bulgaarse communistische partij. Zijn ontslag viel na het bezoek van premier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie aan Bulgarije. Chroesjtsjef woonde het partijcongres bij van de Bulgaarsecommunistische partij. Hij is maandag naar Moskou teruggekeerd. De besprekingen tussen werk gevers en vakbondsleiders over de Londense havenstaking zijn maan dag wedsrom zonder resultaat af gebroken. Twee derde van de 30.000 havenarbeiders blijven sta ken. 118 schepen konden daardoor niet gelost worden. Intussen heeft een onofficiële poging om de Londense onder grondse 24 uur niet te laten rijden vrijwel geen succes gehad. Slechts 47 van de 494 treinen vielen uit. De poging werd gedaan om het stakende buspersoneel te steunen Door de staking van de havenarbei ders kan circa 25.000 ton voedsel waaronder 8.000 ton vlees niet ge lost worden. Scheepsladingen fruit groente, boter en kaas zouden door he warme weer snel bederven. De staking van de havenarbeiders i nu haar vierde week ingegaan. Zij be gon, toen bepaalde groepen arbeider het werk neerlegden uit sympathie me de arbeiders van de vleesmarkt vat Smitfield. Dezen staakten uit protes tegen het ontslag van 600 collega's, di zonde- werk raakten daar er niet mee genoeg te doen was toen de chauffeur: die betrokken waren bij het vleesver voer, in staking werden gegaan. De chauffeurs staken om kracht b' te zetten aan hun eis tot loonsverhr ging. Zij willen een opslag van 15 91 „omdat de maximum snelheid voc vrachtauto's verhoogd is van 20 tot 3 mijl" (32 tot 48 km) per uur. Volgens de minister van arbeid Macleod, heeft de busstaking naar schatting 3,5 miljoen pond (ruim 35 miljoen gulden) gekost. De stakers zouden meer dan anderhalf miljoen pond aan salaris hebben gederfd. De Londense vervoersorganisatie heeft, ondanks een kleine stijging van de in komsten uit de ondergrondse, een mil joen pond verloren. De vakorganisatie heeft in totaal eenzelfde bedrag aan de stakers uitbetaald, aldus de minister. Zaterdag was het 6-jarige meisje W. van der Heijden voor het ouderlijke huis aan de Buitenhaven 31 in Nieuw- poort aan het touwtje springen. Toen de bestelauto van bode den Hartog uit Langerak dit smalle weggedeelte pas seerde is het springtouw van het meis je om de portierkruk van de auto ge slagen, waardoor het kind omver werd getrokken en door de achterwielen werd overreden. Hetwerd op slag ge dood. Een tragische bijzonderheid is, dat de chauffeur van de bestelauto de oom van het meisje was. Na de kabinetsvergadering in Parijs zijn de volgende benoemingen bekend gemaakt: Gay Lamassoure wordt pre fect van Corsica en René Broullet se cretaris-generaal van het ministerie van Algerijë met standplaats Parijs. Admiraal Cabanier is stafchef, verbon den aan het ministerie van defensie, geworden. Tot minister zijn benoemd de socia list Eugene Thomas (P.T.T.), de con servatieve senator Roger Houdet (landbouw), Edmond Michelet (oud strijders). Michelet is lid van de se naat en behoort tot de sociaal-repu blikeinse fractie. Voorts werden de volgende ^ministers benoemd: Pierre Sudreau (wederop bouw), de volksrepublikein Robert Buron (openbare werken), de radicaal Edouard Ramonet (handel en indus trie). Deze foto toont het stoomschip „Atlantic", Amerika's eerste pas sagiersschip voor goedkoop toeris- tenvervoer, afstekend tegen de wolkenkrabbers van New York op de achtergrond, terwijl het de ri vier de Hudson opvaart, na aan komst in de haven van New York. Dit eerste schip van de „Americain Banner Lines" zal op 11 juni a.s. uit New York vertrekken voor de eerste reis over de Atlantische Oceaan met toeristen naar Zee- brugge en naar Amsterdam. De minister van voorlichting, André Malraux, maakte bekend dat een mo hammedaan minister van gezondheid zal worden. Marcel Savreux, die bij de machts overname in Corsica op 24 mei zijn functie van prefect van Corsica moest neerleggen, is benoemd tot prefect van het departement Finisterre (Bretagne). Na afloop van de kabinetsvergade ring zei Malraux, dat er geen discussie was geweest in de ministerraad. De vergadering was, als in tijd van Na poleon, een kwestie van formaliteit, al dus Malraux. Hij verklaarde voorts dat er in de ministerraad niet gesproken is over de betrekkingen met Marokko en Tune sië, de verkiezingen in Algerië, de volksstemming over een grondwetsher ziening en de eventuele ontmoeting tussen De Gaulle en premier MacMil- lan van Groot-Brittannië. BRIEF MACMILLAN Sir Winston Churchill heeft premier De Ganlle in een brief zijn allerbeste wensen bij de vervulling van diens „grote taak" meegegeven en de „vu rige hoop" geuit, dat Frankrijk een goede toekomst tegemoet gaat. De Gaulle zegt in zijn antwoord, dat hij de vriendschapsbanden tussen En geland en Frankrijk zal blijven onder honden en verder verstevigen. DINSDAG 1958 JUNI En de menigte van hen, die tot het geloot gekomen waren, was één van hart en ziel. Handelingen 4:32. We moeten dit Schriftwoord ons zelf feitelijk elke dag voor ogen houden als een herinnering aan de eenheid van geest, de liefde, de onderlinge toegenegenheid, die in de eerste Christengemeente waren. Het moet ons tot dagelijkse be schaming zijn, dat het onder ons zo anders is. Bij wie de schuld? Zou het kunnen zijn, dat we in die middelste woorden: „die tot het geloof gekomen waren", de op lossing moeten zoeken? Zou het dan liggen in het feite dat zij er toe „gekomen" waren, terwijl 't bij ons haast meer een historische verworvenheid lijkt? Of moet het ontbreken van die eenheid van hart en ziel met onze medegelovi gen ons dagelijks tot de opmerking brengen: hieruit blijkt, dat we niet In waarheid tot het geloof geko men zijn? Brenge het ons dan tot de bede: o, God, geeft ons het geloof! En laat dat spreken in ons leven. Nieuwe brief van Eisenhower aan Chroesjtsjef President Eisenhower heeft maandag Chroesjtsjef een nieuwe brief gestuurd over het technisch onderzoek naar het toezicht op het staken van de kern wapenproeven. Zijn perssecretaris Hagerty zei dat de tekst vandaag zal worden gepubli ceerd. Zondagmiddag zijn het 17-jarig meis je G. Wolf en haar 7-jarig zusjes W. W. te Hattemerbroek, gemeente Olcte- broek, door een trein gegrepen en op slag gedood, toen zij op de onbewaak te overweg de spoorlijn Zwolle— Amersfoort overstaken. De meisjes zaten op één fiets, die door het oudste meisje werd bestuurd. De trein, die in plaats van te 12,58 uur, te 12.59 uur uit Zwolle was ver trokken, en een snelheid had van 120 km. per uur, had een half uur vertra ging. De bondsregering heeft maandag bij het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe een klacht tegen de deel staten Hessen en Bremen ingediend wegens het voornemen van deze sta ten een volksstemming te houden over de atoombewapening voor het West- duitse leger. Schout-bij-nacht Amirico Tomas, sedert 1955 minister van marine in het kabinet-Salazar, is zondag met grote meerderheid gekozen tot opvolger van generaal Francisco Craveiro Lopes, die na een eerste ambtsperiode van zeven jaar als president van Portugal door de regeringspartij, de Nationale Unie, niet herkiesbaar was gesteld. Op een halve kilometer oostelijk van de Terschellingerbank is om 4 uur in de nacht van zondag op maandag de Duitse viskotter Zukunft in aan varing gekomen met de Duise kust vaarder Osiris (400 ton) en ter plaatse gezonken. Alle opvarenden van de kotter konden door de Osiris aan boord worden genomen. Het Libanese kabinet heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken ver zocht de aandacht van de Verenigde Arabische Republiek te vestigen op 'de herhaalde schending van het Li banese luchtruim door Egyptische mi litaire vliegtuigen'. Maandag hebben zich in het centrum van Beiroet vier bomontploffingen voorgedaan. Zeker zeven mensen hebben verwondingen opgelopen. DE BILT ZEGT Wisselvallig Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.21 u., onder 20.59 u. Maan op 1.27 u., onder 14.53 u. Hoogwater woensdag 11 juni: Vlissingen: 9.28 u. 1.48 m., 21.51 u. 1.84 m. Terneuzen: 9.53 u. 1.66 m., 22.18 u. 1.52 m. Wemeldinge: 10.50 u. 1.42 m., 23.16 u. 1.15 m. Zierikzee: 10.24 u. 1.23 m., 22.45 u. 0.96 m. Binnen zeer afzienbare tijd zal de koolgasproduktie, die in 1950 nog 50 percent van de totale behoefte van de openbare gasvoorziening dekte, geheel of vrijwel geheel tot het verleden be horen, De aktiviteiten van de gasbe drijven voorzover deze nog op het ge bied van de gasproduktie werkzaam blijven zullen zich dan beperken tot omvormen van hoóg-calorisch in laag- calorisch gas en de produktie van wa- tergas voor de voorziening in de sei zoenspieken, zoals de winterperiode. Met deze conclusie besluit minister Zijlstra rijn tweede nota inzake de gasvoorziening, die aan de Staten-Ge- neraal is aangeboden. De minister grondt zijn verwachting' op de zeer sterke toeneming van het aandeel van de verschillende soorten afstandsgas in de openbare gasvoor ziening, die in de periode van 1950 tot 1957 steeg van 30 tot 64 percent. Minister Zijlstra stelt in zijn nota, dat als gevolg van de ingrijpende ont wikkeling in de gasvoorziening de op richting van de Nationale Gas Maat schappij tot dusver nog niet haar be slag heeft gekregen. Daarom heeft hij het nodig geoordeeld, thans in een tweede nota verantwoording van zjjn beleid sinds het verschijnen van de eerste gasnota in 1953 af te leggen. Een adviescommissie heeft een aan tal aanbevelingen gedaan omtrent de inhoud van contracten van samenwer king, waarbij zij onder meer een in deling van het land in vier voorzie- ningsgebieden aangeeft. ZEELAND Het eerste gebied omvat de provin cies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland benoorden de rivieren, vrijwel de gehele provincie Utrecht, in Zuid-Holland de stad Woerden en in Zeeland het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Zuid-Beveland, welke ge bieden thans of binnenkort geheel worden voorzien met gas, geleverd door het staatsbedrijf. Het derde ge bied omvat de provincies Noord-Bra bant en Limburg, de gemeenten Tho- len en de streek rond Nijmegen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1