„ALGERIË IS FRANSE BODEM, NU EN VOOR ALTIJD" 7 in Amerika heeft hoop door instemming van Rusland met technisch onderzoek Tal van arrestaties in ZcUSlavië Generaal de Gaulle in Oran: Het gezag berust thans bij generaal Salan Einde van havenstaking te Londen nog niet in zicht „Meedogenloze druk" van Sowjet-blok op Zuid-Slavië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Veefcle*$ ui r De Gaulle terug tiaar Parijs Foster Dulles voor de Senaat Zes jaar voor vrouw, die kind mishandelde Hammerskjoeld ere-doctor Dame sprak 29 uur, 12 minutenen 43 seconden Minder werklozen in Ver. Staten Goederen liggen te rotten Hulp van militairen Opnieuw beschuldigingen Chroesjtsjef is een man met gebrek aan beginselen Nog steeds gevechten in Libanon Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. Q1184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. ?.-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbian Le CQintre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4026 Directeur: JACQ DE SMIT Comité's van openbaar welzijn mogen zich niet met het bestuur bemoeien Kort na de terugkeer van generaal De Gaulle in Parijs is meegedeeld, dat generaal Salan officieel is be noemd tot „algemeen gedelegeerde van de regering en opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerië". Salan is rechtstreeks aan De Gaulle verantwoording schuldig. De Gaullie stelt zich persoonlijk verantwoorde-» lijk voor Algerië. Salan is belast met de handhaving en het herstel van het gezag. Hij heeft het recht ambtenaren die hem onge schikt voorkomen, naar Parijs terug te sturen. JDe comité's van openbaar welzijn mogen zich niet met het be stuur bemoeien. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hei beste bed ooii gemaakt Zevenbergen Generaal De Gaulle heeft gisteren Oran in het westen van Algerië bezocht en daar voor het eerst gereageerd op het groeiend verzet van de rechterzijde in Algerië tegen „vertegenwoordigers van het oude stelsel" in zijn regering. De Gaulle waarschuwde, eerst in het open baar en later op een besloten bijeenkomst met meer nadruk nog, dat de comité's voor openbaar welzijn weliswaar een belangrijke rol heb ben te vervullen, doch dat zij zich niet met het werk der gevestigde gezagsdragers mogen bemoeien. Bij aankomst in Oran was de pre mier door een menigte van 200.000 mensen begroet. Tijdens zijn rede voor de massa waren er zoveel in terrupties, dat de generaal ongedul dig werd en vroeg: „houdt u alstu blieft wat rustiger". Hij sprak met meer gezag dan anders en sloeg van tijd tot tijd met zijn vuist op de rand van het podium om zijn woorden meer kracht bij te zetten. FRANSE BODEM „Dit is Franse bodem, nu en voor altijd", zo zei hij. Zijn laatste woorden in deze toe spraak waren: „Volg mij zonder te rughoudendheid". In de Oraanse prefectuur sprak De Gaulle daarna tot hoge burgerlijke De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles heeft gis teren in de commissie van buitenlandse betrekkingen van de senaat gezegd, dat de V.S. zich aangemoedigd weten door de Russische in stemming met het technisch onderzoek naar de manier, waarop men het beste tot toezicht op het staken van de kernwapenproeven kan komen. Het feit, dat de Russen met het technisch onderzoek akkoord zijn ge gaan, kan de weg openen voor schik kingen, die een verrassingsaanval minder waarschijnlijk maken en voor een billijke en betrouwbare ontwa- peningsovereenkomst, aldus Dulles. Maar of hieruit een topconferentie zal voortvloeien, moeten wij maar af wachten. Dulles drong aan op steun voor Eisenhowers programma's voor bui tenlandse hulp en handel om de eco nomische campagne, die de Russen in de hele wereld voeren, in te dammen, De procureur-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam mr. W. B. J. Aberson heeft gistermiddag wegens mishandeling van haar kind de dood tengevolge hebbende evenals de of ficier van justitie bij de Haarlemse rechtbank destijds zes jaar gevange nisstraf met aftrek geëist tegen de 31- jarige mevrouw J. M. L.-van M. Churchill zendt vriendschaps- boodschap aan De Gaulle Uit de omgeving van sir Winston Churchill wordt vernomen, dat de Eritse oud-premier een vrienschaps- boodschap tot Frankrijks minister-pre sident De Gaulle heeft gericht. DE BILT ZEGT: Iets warmer m.t «nweerskans Perioden met zonneschijn maar ook een kans op een regen- of onweersbui. Overwegend matige wind uit oostelij ke richtingen. Iets hogere temperatu- r in. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zor.dag: Zon op 4.22 u., onder 20.56 u. Maan op 0.22 u., onder 11.42 u. Hoogwater zondag 8 juni: Vlissingen: 6.31 u. 1.76 m., 18.45 u. 1.64 m. Terneuzen: 6.59 u. 1.94 m., 19.17 u. 1.82 m. Wemeldinge: 8.07 u. 1.58 m., 20.35 u. 1.29 m. Zierikzee: 7.41 u. 1.36 m., 19.53 u. 1.07 m. Volgens Dulles is het gevaar voor een wereldoorlog in de afgelopen vijf jaar belangrijk verminderd. Hij verklaarde, dat het gevaar van een kernwapenoorlog niets meer dan een theoretische mogelijkheid is. De Zuidslavische veiligheidspo litie heeft woensdag- en donder dagnacht een veertigtal personen gearresteerd die bekend staan om hun sympathie voor de Sowj et- Unie, zo wordt in goedingelichte kringen in Belgrado vernomen. Voorts zou een aantal Russisch-ge- zinde Zuidslavische communisten over de grens naar andere commu nistische landen zijn uitgeweken. De arrestaties zouden een voorzorgs maatregel zijn. Verscheidene van de nu gearresteerden zijn ook tijdens de strijd van Zuid-Sla vie in 1948 aange houden. De gearresteerden zullen ver moedelijk worden beschuldigd van „staatsvijandige propaganda". Van verdieping gevallen en gedood Gistermorgen is de 24-jarige hulp monteur H. A. Roussou van de 8ste verdieping van het op het Bos en Lom merplein te Amsterdam-west in aan bouw zijnde nieuwe gebouw van het gemeenschappelijk administratiekan toor gevallen en met zijn hoofd op de betonnen fundering terechtgekomen. De man, die vermoedelijk door een duizeling werd bevangen, was op slag dood. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren- tano zal spoedig een bezoek aan Den Haag brengen, mogelijk volgende week, voor besprekingen over de grens in het Eemsgebied. ambtenaren. Hij zei, dat de comité's voor openbaar welzijn de openbare mening moeten beïnvloeden, en ijve ren voor eenheid van gevoelens. Nadat de aanwezige journalisten vertrokken waren, zou de generaal naar uit betrouwbare bron verluidt, hier nog aan toegevoegd hebben, dat een revolutie genoeg was. „Het gezag berust thans bij generaal Salan. Het mag niet betwist wor den". U moet het volk overtuigen, dat het mij moet helpen, doch u moet het niet in de rug duwen. Weest voorbeelden van trouw en discipli ne en niets anders, zo zei hij. TERUG NAAR PARIJS Na zijn toespraak wendde De Gaulle zich tot Soustelle, die naast hem stond. Hij scheen hem te vragen het woord te voeren, doch Soustelle, die de Fransen in Algerië graag in het kabinet opgenomen zouden zien, haalde zijn schouders op. Gisteravond is De Gaulle naar Parijs vertrokken. De vice-voorzitter van het Algerijn se comité voor openbaar welzijn, Del- becque, zal naar verluidt maandag naar Parijs gaan om daar een natio naal comité voor openbaar welzijn op te richten. De kranten in Algiers publiceerden een redevoering van Delbecque, waar in deze zei dat de comité's voor open baar welzijn „de manoeuvres van het ten dode gedoemde stelsel tegen de na tionale eenheid te slim af moeten zijn". „Wij zijn de Rubicon niet overgetrok ken om te gaan vissen". „WIJ GAAN DOOR" „Wij zullen voortgaan tot het einde van wat wij op 13 mei zijn begonnen", zei hij. Ook verklaarde hij, dat de co mité's „eenheid rond generaal De Gaulle willen scheppen, in een rege ring van openbaar welzijn, doch niet tot elke prijs". Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat generaal De Gaulle donderdag de legerofficieren in het ge bied van Constantine zou hebben mee gedeeld, dat zij zich weer alleen met militaire zaken moeten bezig houden en zich niet met de politiek moeten be moeien. STEUN Een woordvoerder van het Algerijn se comité voor openbaar welzijn ver klaarde gisteravond, nadat generaal De Gaulle naar Parijs was vertrokken, dat het comité de generaal onvoorwaarde lijk en zonder terughoudendheid steunt. Rusland steunt IJsland Rusland steunt IJslands besluit om zh'n territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden, zo wordt te Reikjavik meegedeeld. De Russische ambassadeur in de IJslandse hoofdstad heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat elk land het recht heeft zijn visgebied tot 12 mijl te verbreden. ZATERDAG 1958 JUNI En op de sabbatdag gingen wij de poort uit, de rivier langs, waar wij verwachtten, dat een gebeds plaats zou zijn. Handelingen 16:13a. We zijn in het reisseizoen. Ve len zullen ook over de grenzen trekken. Niet alleen in het dage lijks levensrythme, ook in de ge wone gang van de zondag staan ze dan voor andere toestanden dan de omstandigheden thuis. „Is er hier een kerk, waar ik heen kan gaan?" Menig vakan tieganger komt voor die vraag te staan. „Zal ik de moeite wel ne men, zulk een kerk te zoeken?" Dat is ee» tweede vraag, die bij velen rijst, als het zo wonderlijk is in die vreemde omgeving. We wijzen nu op het voorbeeld van Paulus en Silas, die, toen ze in het machtige Filippi geen sy nagoge vonden, de rivier langs gingen, omdat zij vermoedden, dat daar een gebedsplaats was. Zij wilden, hoe dan ook, op de* sabbatdag de gemeenschap der heiligen zoeken. Zeg nu niet: „dat was Paulus en de toestanden waren heel an ders en hij wilde de joden op Christus wijzen." Weet gij voor uit, wat uw taak kan zijn, als gij in den vreemde anderen opzoekt, die met u hun knie buigen voor de levende God? Ga in de weg der gehoorzaamheid en zoek de gemeenschap van Gods Kerjc op de dag, die daarvoor bestemd is, ook in den vreemde. Juist als niemand kan zien, of gij daar in het buitenland trouw zijt geweest, heeft die trouw tc dieper betekenis. Gistermiddag heeft een défilé van ouden van dagen plaatsgevon den voor H.M. de Koningin op Soestdijk. Foto hoven: door twee dames van de Amsterdamse groep „Helpt Elkander" werd aan prinses Marij ke een pop aangeboden. Een groep onder leiding van de burg. van Den Haag heeft gister morgen aan H.M. de Koningin op peleis Soestdijk een vaatje Hol landse nieuwe aangeboden. Foto: v.l.n.r. H.M. de Koningin, mevr.v. d. Toorn, echtg. van de schipper, mej. mr. J. de Jong, ei gen. van de Sch. 23 en burg. mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag. Het record in de praatwedstrijd, die hier is uitgeschreven door een win kelier, staat nu op naam van de 38- jarige mevrouw Capps. Zij sprak 29 uur, 12 minuten en 43 se conden aan een stuk, de twee en een halve minuut rust per uur niet mee gerekend. Er zijn deelneemsters genoeg en het is niet bij gebrek aan stof dat zij er tenslotte het zwijgen toe doen. Een overgrootmoeder verklaarde „nu kan ik eindelijk eens even praten zonder dat iemand met in de rede valt". Het aantal werklozen in de Verenig de Staten is in mei met 216.000 gedaald tot 4.904.000, waarmede de laagste stand sedert januari werd bereikt, zo is van regeringszijde te Washington bekend gemaakt. De Poolse premier Cyrankiewisz heeft vrijdag in het parlement ver klaard dat Polen bereid is deel te nemen aan de voorgestelde conferen tie van oost en west, die zouden moe ten beraadslagen over de technische kant van het uitoefenen van toezicht op het teweeg brengen van ontplof fingen van kernwapens. Cyrankiewicz zei ook, dat Polen voor het instellen van een kern- wapenvrij gebied in .midden-Europa niet zal opgeven. De hoop op een spoedige beëindi- geregistreerden, die te werk zijl gesteld, ontslagen worden. De tewerkstelling van de niet-gere gistreerden is een van de voornaam ste grieven van de havenarbeiders. Toen men echter vrijdag de mannen polsten over dit voorstel, waren de meningen zeer verdeeld. Intussen voerde Frank Cousins, al- ging van de staking van de Londense gemeen secretaris van de T.G.W.U. havenarbeiders werd gisteren de bo dem ingeslagen tengevolge van een meningsverschil tussen de stakers. Hierdoor is het gevaar, dat grote hoeveelheden aan bederf onderhevige goederen als verloren moeten worden beschouwd, toegenomen. Bijna 20.000 havenarbeiders hebben nu het werk neergelegd. Leiders van de T.G.W.U. de machtigste bond van transport- en andere arbeiders waren er voor dat de arbeiders maandag weer aan het werk zullen gaan, mits alle niet- De secretaris-generaal van de U.N.O., Dag Hammerskjoeld heeft van de universiteit van Cambridge het eredoctoraat in de rechtsge leerdheid gekregen. We zien hem hier op weg naar het senaatshuis van de universiteit. Naast hem loopt Edwin Muir, die het eredoc toraat in de letteren werd aange boden. Nu Chroesjtsjef enige dagen ge leden felle beschuldigingen had geuit aan het adres van de Zuid- Slavische regering heeft een Zuid- Slavische woordvoerder op zijn beurt kritiek uitgeoefend op de Russische premier. Hij beschuldig de Chroesjtsjef als een man met „gebrek aan beginselen" en ver klaarde, dat het Sowjet-blok bezig is „meedogenloze druk" op Zuid- slavië uit te oefenen. Volgens waarnemers toont deze ver klaring van de woordvoerder aan, dat de Zuidslaven een nieuwe houding in het huidige geschil met het Sowjet- blok hebben aangenomen. Dit is de eerste maal sedert de dood van Stalin, dat een regerings woordvoerder openlijk uiting heeft gegeven aan twijfel aan de oprecht heid van de Russische buitenlandse politiek. De woordvoerder zei, dat de econo mische betrekkingen van Zuid-Slavië met de Ver. Staten uitgebreid moeten worden. OP HET ERGSTE Volgens waarnemers bereiden de Zuidslaven zich op het ergste voor wat politieke, economische en andere druk vanuit communistische landen betreft. Men acht het mogelijk, dat d handel tussen Zuid-Slavië en de communistische landen zal afnemen en dat het zelfs tot incidenten van van beperkte omvang aan de grenzen van Zuid-Slavië met Albanië, Bulga- besprekingen met zijn onderhande lingscommissie over de staking van het Londense buspersoneel, die nu al vijf weken duurt. Zoals gemeld zijn de besprekingen met de Londense vervoers-eommissie over de looneisen van het buspersoneel in een impasse geraakt. Premier Macmillan hield bespre kingen met enkele ministers over de laatste ontwikkelingen van de sta kingen. In politieke kringen zei men dat waarschijnlijk gesproken is over de mogelijkheid militairen in te schake len om de levensmiddelen en brand stof te lossen, als de staking van de havenarbeiders zich mocht uitbreiden. Libanese troepen, gesteund door straaljagers, hebben gisteren een grote groep rebellen in het gebied van Tri poli (noord-Libanon) aangevallen en op de vlucht gedreven. De rebellen hebben voorts patrouil leschepen bij Tripoli beschoten. De schepen beantwoordden het vuur. Gisteren is in Beiroet een bom ge worpen onder een aantal wachtenden buiten een levensmiddelenwinkel. De ontploffing heeft het leven gevergd van een man, terwijl verscheidene per sonen werden gewond. Een militaire rechtbank te Beiroet heeft tien inwoners van Tripoli, die zich hadden bezig gehouden met wa pensmokkel, veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. 9 Het aantal werklozen in west-Duits- land is in mei met bijna 120.000 afge nomen, zo deelt het Westduitse ar beidsbureau mede. 9 President Eisenhouwer heeft de za kenman John A. McCone uit Los An geles benoemd tot opvolger van Lewis L. Strauss als lid van de Amerikaanse rije en Roemenië zal kunnen komen, commissie voor atoomenergie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1