Prins Bernhard sprak goede woorden tot jubilerende CBTB 6 Minister Algera voer gisteren over de Westerschelde Grootse viering van 40-jarig bestaan Vice-voorzitter Cnossen tot Hcier O.N. bevorderd Offi De Gaulle opent deur van de verzoening Stijging van de werkloosheid is niet uitgesloten Delftse studenten op de bres voor vrije veren over de Westerschelde PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Vondeling belichtte landbouw problemen WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Wervelstorm eiste achttien doden Analyse van mebcjfers Raketvliegtuig ontplofte; piloot omgekomen Gesprek met een „in het krijt"staande bewindsman Kindje kwam in vlammen om Kortstondig bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen op terugreis van Brussel naar Den Haag KOOPT EEN PULLMAN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. ?,-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4025 Directeur: JACQ DE SMIT (Van. een onzer redacteuren) Onder zeer grote belangstelling van autoriteiten en leden, met Prins Bernhard als ere-gast en de minister van Landbouw als één der spre kers, heeft de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond gisteren in Utrecht zijn 40-jarig bestaan gevierd. Aan vice-voorzitter W. P. Cnossen uit Woerden werd hier door dr. ir. Vondoiing meegedeeld, dat hij bij be vordering was benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Z.K.H. Prins Bernhard sprak de jubilerende organisatie toe en con stateerde daarbij, dat het leven voor de C.B.T.B. niet pas bij veertig begint. Op deze leeftijd heeft de bond reeds baanbrekende arbeid ver richt. confessionele arbeidersorganisaties duidelijk bleek. De werkgevers kon den hier niet buitenspel blijven staan. De her-oprichting van de C.B.T.B. na de oorlog was een wonder, want het had de schijn, dat tal van leden door het valse eenheidsstreven van de bezettingsjaren waren aangetast. Niettemin ging de C.B.T.B. met 18.764 leden de oorlog in, terwijl ze met 22.567 leden het laatste oarlogsjaar uitkwam. Thans telt de bond ruim 29.000 leden. Thans heeft de bond weer de taak om de geestelijke opvattingen te be strijden, die maken dat tal van chris ten-agrariërs nog buiten zijn gelede ren staan. De geestelijke matheid en onverschilligheid moet overwonnen worden. De minister spreekt Minister Vondeling sneed in zijn toespraak over „Standorganisatie en overheid" tal van actuele landbouw problemen aan Hij verklaarde, dat nog te weinig boerenzoons de lagere landbouwscholen bezoeken. Het leer plan van deze scholen is nu ingrij pend gewijzigd zodat ze de a.s. onder nemer-boer meer gaan bieden wat hij nodig heeft. De bewindsman verwacht een groter schoolbezoek van de ves tigingseisen voor de landbouw, die hij wil afkondigen. Deze zaak gaat thans om advies naar de S.E.R. Een wettelijke regeling van het landbouw onderwijs is op komst. Het kleine boerenvraagstuk wil de De Prins sprak hierbij met veel waardering over het werk ter bevor dering van het chr. landbouwonder wijs, over het streven naar de gees- telijk-zedelijke verheffing van het platteland, over de bereidheid om sa men met de andere organisaties ge stalte te geven aan de bedrijfsorga nisatie in de landbouw. „Zeker mag ik hier ook vermelden uw dynami sche instelling, die leidt tot een frisse aanpak van nieuwe taken en bovenal uw ernstig pogen om voor dit alles uw kracht te putten uit de Bijbel", zo zei hij. Sterke positie De koninklijke gast noemde het Iioodzakelijk, dat de land- en tuin bouw een sterke positie blijft inne men. Dit is voor ons volk niet alleen van materiële betekenis, maar boven al een groot geestelijk-zedelijk belang. Hoewel de Nederlandse boer wat concurrentievermogen betreft in het eerste gelid staat en als vakman in het buitenland geroemd en gevreesd wordt, blijkt uit de huidige situatie dat deze concurrentie-kracht toch nog versterkt kan en moet worden. Ook daarbij heeft de C.B.T.B. een belang rijke taak. Deze bond stelt echter niet het produkt, maar de mens voorop. Daarom zal hij in de komende ja ren vooral grote aandacht moeten schenken aan het menselijk aspect van de agrarische samenleving. De industrialisatie en het Deltaplan zullen Immers diep ingrijpende ge volgen hebben voor het platte landsgezin. Het behoort mede tot de tank van de C.B.T.B. om de nood zakelijke omschakeling en aanpas sing goed te doen verlopen. Lustrumrede De voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, stond in zijn lustrumrede uit voerig stil bij het ontstaan van de Chr. Patroonsorganisatie „Boaz" en van de C.B.T.B. Directe aanleiding voor de oprich ting van de C.B.T.B. vormde aller eerst het streven naar chr. landbouw onderwijs. Daarnaast wilde men als christen-agrariërs contact kunnen op nemen met de chr. politieke partijen en voorkomen dat er in het jaar van de „evenredige vertegenwoordiging" een neutrale plattelandspartij zou ont staan. Tenslotte was 1918 ook het jaar van Troelstra's greep naar de macht, waarbij de grote waarde van WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- Zie pag. 3 -* DE BILT ZEGT: Oostelijke wind Droog weer met zonniger perioden, maar in het noorden en noordoosten tijdelijk nog overdrijvende wolken velden. In het noorden iets hogere temperaturen, elders ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.22 u., onder 20.56 u. Maan op u., onder 10.37 u. Hoogwater zaterdag 7 juni: Vlissingen: 5.43 u. 1.95 m., 18.00 u. 1.84 m. Terneuzen: 6.13 u. 2.12 m., 18.33 u. 2.01 m. Wemeldinge: 7.23 u. 1.65 m., 19.45 u. 1.38 m. Zierikzee: 6.58 u. 1.41 m., 19.13 u. 1.18 m. bewindsman mede oplossen via 'n be- drijfsvergroting via vrijwillige grond- verkoop, zoals de C.B.T.B. dit ook in een rapport heeft voorgesteld. De kwestie van de pacht als huur acht de minister nu vrijwel opgelost. Over de pacht als factor bij de prijsvor ming zal nog veel gestudeerd moeten worden. Zeer moeilijk zijn thans de marktproblemen, vooral in de vee teeltsector. De bewindsman sprak de wens uit dat de C.B.T.B. zal willen en op grond van zijn overtuiging ook zal kunnen meewerken aan bevredi gende oplossingen. Voorlichting Mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, tekende de C.B.T.B. als constructieve partner in het landbouw-organisatieleven, Prof. dr. W. Rip besprak de beteke nis van de jubilerende bond als chr. maatschappelijke organisatie. Daarbij wees hij vooral op de grote beteke nis van de voorlichting. In de toekomst is de technische voorlichting een belangrijke taak. Spr. opperdg de gedachte, dat de centrale landbouworganisaties teza men een groot landbouwblad met goede technische voorlichting zou den kunnen uitgeven, met wissel pagina's voor het bondsnieuws en de levensbeschouwelijke voorlich ting. In de huishoudelijke vergade ring was echter reeds gebleken, dat dit plan door gebrek aan mede werking bij de andere landbouw organisaties wel niet door zal kun nen gaan. Gasten Een vijftal vertegenwoordigers van bevriende organisaties kwam het ju bileumcongres feliciteren. De heer H. W. Tilanus deed dit namens de Ohr. Historische Unie en de C.-H. Kamerfracties. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot namens de AR. partij en Tweede Kamerfractie. De heer C. G. A. Mertens bracht de gelukwensen van het Kon. Ned. Landbouwcomité en van de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond over en de heer K. de Boer sprak als vertegenwoordiger van het Convent der Ohr. Sociale Organisaties. Tenslotte trad de heer H. D. Louwes naar voren om de C.B.T.B. „als constructief en waarde vol onderdeel" van het Landbouw schap te feliciteren. Generaal De Gaulle is gisteren naar Constantine in oost-Algerië ge weest. Hij heeft daar een juichende massa verzekerd, dat er geen bar rières meer bestaan tussen de Mohammedaanse en Europese gemeen schap in Algerië. De generaal verklaarde, dat hij de deur van verzoe ning zal openen voor hen, die uit wanhoop de bergen waren ingetrok ken. In de havenstad Bone, het centrum van rebellenactiviteit, kreeg De Gaulle eveneens een enthousiast onthaal. Ook hier stak hij een redevoering af. De Gaulle sprak een menigte van meer dan 100.000 mensen toe. Hij liep door de straten en mengde zich enkele ke ren onder de bevolking. Gisteravond is hij naar Algiers teruggekeerd. Het coördinatie-comité van het Al gerijnse bevrijdingsfront heeft De Gaulle's plan voor Algerië verworpen, ïn een communique wordt gezegd, dat de generaal de deur heeft gesloten voor elke oplossing op basis van onaf hankelijkheid van Algerië. De wervelstorm, die in de nacht van woensdag op donderdag boven het noordwestelijke gedeelte van de Amerikaanse staat Wisconsin heeft gewoed, heeft het leven gevergd van achttien personen. Er zijn minstens honderd gewonden. VRIJDAG 1958 JUNI Wij roemen in de naam van de Here, onze God. Psalm 20 8b. Weet u het nog? Het is van daag 6 juni, de datum van D-day in 1944, de dag van de invasie in Normandië, waarmee de laatste fase van de grote oorlog nu 14 jaar geleden werd ingezet. Die dag van de invasie was een •dag van verschrikkelijk geweld. Wie er later de beschrijvingen van gelezen, de fotp's en films eventueel van gezien heeft, zal daar enige indruk van hebben. Wij mogen dankbaar gedenken, de mannen, die dit machtige ap paraat opbouwden en in werking zetten en hielden, om onze be vrijding te bewerken. Wij moeten stil gedenken, de duizenden, die in dit geweldig gebeuren hun le ven hebben ingezet en gegeven. Maar dat is niet het eind van onze dankbaarheid. Het is niet het laatste woord. Neen, het eer ste en het laatste woord in onze dankbaarheid, ook als we aan deze dingen denken, is de roem in de naam des Heren, die deze machtige operatie heeft doen op zetten en slagen. Wie die dagen van spanning meemaakte, weet, hoe juist in ons volk, dat zelf aan deze grote wapendaden niet kon meedoen, het gebed leefde en ook hoe de dank telkens opklonk, als ons „goed nieuws" bereikte. Zij er, waar dat nodig is een terugkeer tot deze dankbaarheid. Van een verbetering in de algemene werkgelegenheidssituatie kan niet worden gesproken, zodat in de komende maanden een stijging van het werkloosheidsniveau geenszins uitgesloten moet worden geacht. Dit leren de cijfers van het ministerie van sociale zaken inzake de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen per 31 mei a.s. De cijfers gaven wij reeds in het begin van de week. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve in de verslagmaand, is al dus het ministerie, voornamelijk het gevolg van het aantrekken van het sei zoen m verschillende bedrijfsklassen. Daarnaast viel met name in de bouwnijverheid een zekere opleving te bespeuren. Hoewel dit een indica tie zou kunnen zijn voor een kente ring in de minder gunstige ontwik keling van de werkgelegenheid ge durende het laatste jaar in de bouw, dient men zich te hoeden voor voor barige conclusies, aldus het ministe rie. Onder de landarbeiders was een aan zienlijke daling van de seizoenwerk loosheid te bespeuren. Het gunstige weer had tot gevolg, dat velen werk konden vinden op het land (wieden) Ook onder het horecapersoneel daalde de seizoenwerkloosheid aanzienlijk. In de bouwnijverheid vonden rond 600 mannen werk op objecten die wor den uitgevoerd in het kader van het extra-programma ter bestrijding van de werkloosheid. Een „Saunders roe 53" jachtvlieg tuig het eerste in Engeland gepro duceerde type bemand raketvliegtuig is bij de start op een vliegveld voor proefvluchten bij Bournemouth verongelukt. De 37-jarige John Booth, eerste proefplloot van Saunders Roe, kwam hierbij om het leven. Het vliegtuig ontplofte voordat het neerstortte en brandde uit. Woningen in de omgeving liepen ook schade op. Donderdag heeft H.M. Koningin Juliana in Delfzijl de nieuwe soda- fabriek bij deze stad geopend. OP HETZELFDE TIJDSTIP, dat gisteren in St. Jansteen de stoelen werden klaargezet voor de protestvergadering van de Zeeuws-Vlaamse voet balverenigingen, terwijl ook de heer Colsen van het actie-comité voor vrije veren bij het veer van Perkpolder strooibiljetten en raamaffiches uit deelde, reed minister mr. J. Algera in een zwarte auto door de schone dreven van Zeeuwsch-Vlaan deren. Van tijd tót tijd keek hij belangstellend naar de in krijt en kalk gezette leuzen in straten en op wegen. Daar was er ook een bij, die onmid dellijk op hemzelf sloeg: „Algera doet algebra!" Dat was in St. Jansteen, vlak voor de kerk en in de buurt van de Oude Galgenstraat. Nauwelijks had de bewindsman deze snedig gevonden woord speling op zich in laten werken, of zijn aandacht werd gevraagd voor een in vlammende woorden neergekalkte waarschuwing: „De Vlaamse leeuw zal zich keren tegen ieder, die zich wil weren te gen de vrije veren. „Kijk excellentie!" zei de chauffeur. „Ja", zei de minister. En zo ging het door tot aan Perkpolder- haven. Toen de auto van de bewindsman tussen de twee betonnen stutten van de dijk waarop in dansende letters;, Zeeuws-Vlaanderen ligt ook in. Nederlanddoorgleed, gaf de heer Colsen juist zijn zoveelste affiche met de opdruk: „Wij eisen vrije veren" aan een automobilist, die in de ban der emotie ijlings het papiertje vastplakte op een van zijn autoruiten. De minister keek ernaar, maakte, nadat hij was uitgestapt, een praatje met een douane-beambte en bezag vervolgens belang stellend de file auto's, die op de veerpont een plaatsje wilden veroveren. Toen ook de wagen van de minister de gapende open mond van de pont binnenreed, wandelde mr. Algera rustig over het wandelpad naar de le klasse-vestibule. En daar in die vestibule, onder het genot van een kopje geu rige thee, daar hadden wij een gesprek met de mi nister van Verkeer en Waterstaat! Een felle uitslaande brand in een pand aan de Schiekade te Rotterdam heeft gistermiddag het leven gekost van een bijna tweejarig meisje. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De brandweer was spoedig met groot materiaal aan wezig, maar kon niet verhinderen, dat de zolderverdieping met meubelen en al een prooi der vlammen werd. Later, toen het vuur zijn werk gro tendeels gedaan had vond men de ge heel verkoolde baby van de familie van der Star, die op de zolderverdie ping woonde. De moeder was enige boodschappen gaan doen, terwijl het meisje lag te slapen. Toen zij terug kwam stond de zolderverdieping in lichterlaaie. Alle pogingen om het kind te redden waren tevergeefs. In het bewuste pand wonen 26 personen, verdeeld over zeven ge zinnen. Het zijn hoofdzakelijk uit In donesië gerepatrieerde Nederlanders. Landelijke vlasopmaakwedstrijd De landelijke vlasopmaakwedstrijd, die dit jaar voor de vierde maal wordt gehouden, is vastgesteld op 10 juni a.s. in Eede. Aan deze wedstrijd, waarbij het gaat om het verkrijgen van het best afgewerkte vlaslint, kan alleen worden deelgenomen door de best-geplaatsten van de streekwed- strijden, die in de diverse vlasstreken van ons land werden gehouden. Aan de wedstrijd zullen o.m. deelnemen 25 30 vlassers uit West-Brabant, 25 uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, 10 uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen en verder kandidaten van de Zuid-Hollandse eilanden. In totaal verwacht men ongeveer 100 deelnemers. Een merkwaardigheid van deze wedstrijden is, dat hier zo wel werkgever als arbeider strijden om de beste afwerking van het vlas. De Zeeuwen, die momenteel actie voe ren voor vrije veren, staan in hun provincie niet meer alleen. De twaalf bewoners van het Delftse studenten huis aan de Spoorsingel, waaronder zich twee Zeeuwen bevinden, staken de hoofden bijeen en vervaardigden een groot bord met de leuze „vrije veren voor Zeeland", voorzien van het Zeeuwse wapen, waarop een bouwkundig student zijn talenten had aangewend. Gistermiddag werd het bord, dat de gehele gevel beslaat, officieel ont-' huid. Onder hevig belgerinkel klom de beheerder van het tehuis, de heer J. Rijk, op het trottoir op een stoel en riep uit: „Hier spreekt de stem van Zeeland". Daverend gejuich van de verzamel de studenten vormde de reactie. De heer Rijk bracht vervolgens met na druk de leuze op het bord onder de aandacht en besloot met een luid keels: „Luctor er Emergo". De onthulling werd verricht door een Oostenrijks ingezetene van het te huis, de heer E. Eder, die vervolgens een uiteenzetting wilde geven over het verschil tussen Stiermarken en Zeeland, toen de onvermijdelijke politie-agent op het toneel ver scheen. Deze gezagsdrager, geen Zeeuw, en" met meer vrees voor verkeersopstoppingen dan besef voor het grootse gebeuren, vond het zo blijkbaar welletjes. Daarom bleef ook het Zeeuwsch- Vlaamse volkslied de studenten min of meer in de keel steken. Maar het bord hangt er. Dat gesprek werd gehouden in het openbaar, dat wil zeggenie dereen kon de minister zien zitten, maar het merkwaardige was, dat niemand hem tijdens zijn kort stondig bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen heeft herkend. Dat ge beurde ook niet op de veerpont van Perkpolder naar Kruiningen. Zijne excellentie deed dit geen verdriet. Per slot van rekening moet een oriëntatiebezoek onge stoord en rustig kunnen verlopen. En het bezoek van minister Algera was een oriëntatiebezoek. De be windsman was niet speciaal uit Den Haag gekomen om eens pools hoogte te komen nemen in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar hij was naar Brussel geweest. En om dat hij nu toch in de buurt was, deed hij ook Zeeuwsch-Vlaanderen aan. RECEPTIE In de Belgische hoofdstad had mi nister Algera een receptie bijgewoond op de EXPO van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en van de Conferentie van Europese ministers van Verkeer. Bewindslieden uit achttien landen gaven daarbij acte de présence. Ook Koning Boudewijn bracht een bezoek aan de expositie. Minister Algera had in zijn kwaliteit als vice-president van de CEMT de eer, de vorst rond te leiden, in het bijzon der langs de stand van de CEMT. Dit gebeurde om elf uur gistermorgen. De terugreis van Brussel naar Den Haag reed de minister met een omweg. De rit ging van Brussel over St. Niklaas naar Hulst en vandaar naar Perkpol- derhaven. Mr. Algera zei uiteraard een aantal indrukken te hebben opgedaan, maar liet zich echter niet verleiden tot een opsomming van details. De bewinds man verklaarde, dat hij zich de emotie van de Zeeuws-Vlamingen enigszins kon indenken, omdat hijzelf ook lange tijd in een randgebied van Nederland heeft gewoond. Naar zijn mening gedroegen de Zeeuws-Vlamingen zich tijdens zijn bezoek zeer korrekt. Op onze vraag, hoe de bewindsman stond tegenover een deputatie uit dit Zeeuwse gebied op vrijdag 13 juni naar Den Haag, ant woordde mr. Algera, dat hij die depu tatie vanzelfsprekend zou ontvangen. Dat heeft hij trouwens in de Kamer al verklaard. Over de inhoud van de pe titie, die naar alle waarschijnlijkheid zal worden aangeboden, wist de minis ter niets, maar hij beklemtoonde, dat iedereen in Nederland het recht heeft, zijn standpunt naar voren te brengen. En dan moet men de mensen ook een kans geven, dit te doen. GEEN ACHTERSTELLING De Nederlandse minister van Ver keer en "Waterstaat ontkende nogmaals pertinent, dat er wat betreft Zeeuwsch Vlaanderen van achterstelling sprake is, maar vrije veren zijn in deze tijd moeilijk nog te handhaven. Er is door de regering voor Zeeuwsch-Vlaanderen na de oorlog zeer veel gedaan, dat zal niemand beneden de Westerschelde kunnen ontkomen. Sprekende over het veer Vlissin- gen-Breskens zei minister Algera, dat de nieuwe veerboot eind juli in de vaart zal worden gebracht. Tege lijkertijd zal dan de nieuwe veerfuik van Vlissingen in gebruik worden genomen. In de toekomst zal de vaartijd tussen Breskens en Vlissin gen korter worden, wat minister Al gera ook al winst noemde. Daaren boven verklaarde hij, dat de tarieven ten opzichte van 1939 nominatief niet eens zoveel naar boven. gaan. Niettemin kon hij de bezwaren van een deel van het Zeeuws-Vlaamse volk gedeeltelijk billijken. Het geld moet echter ergens vandaan komen. De bewindsman sprak ten slotte de hoop uit, dat er voor deze kwestie spoedig een bevredigende oplossing kan worden gevonden. Naar hij zei, zullen de Zeeuws-Vlamingen toch ook de verschillende belangen tegenover elkaar moeten gaan afwegen. En na deze woorden namen wjj af scheid van de minister van Verkeer en Waterstaat, die geheel incognito in ge zelschap van zijn chauffeur een blik had geslagen in deze uithoek van Ne derland, waar de harten zo licht ont vlambaar kunnen zijn. Enkele minuten later gleed de zwar te wagen weer weg. Op weg naar Den Haag, waar de minister om zeven uur reeds weer een bespreking had. Ter loops had hjj ons nog verteld, dat hij graag nog wat langer in Zeeuwsch- Vlaanderen had willen blijven, maar dat de tijd dit niet toeliet. Ingezonden mededeling (Adv.) Voor GOEDE NACHTRUST is het beste bed pas goed genoeg DE NAAM ZEGT ALLES! Vraagt brochures Postbus 10 Zwijndrecht

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1