TARIEVEN WESTERSCHELDE VEREN ZIJN REDELIJK 4 De Gaulle vandaag naar Algerië Minister Algera in de Eerste Kamer Tweede Kamerlid Verkerk (ar) vraagt interpellatie over verhoging aan Wederopbouw Abdijgebouwen te Middelburg Reacties zijn te emotioneel Grote plaatsen op Celebes door regeringstroepen bezet Chroesjtsjef oefent felle kritiek uit op Zuid-Slavie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In na-oorlogse jaren 73,5 miljoen besteed aan Zws-Vlaanderen Zuiveringsacties van Libanese troepen Vliegtuig uit Mexico verongelukt 42 doden PNI beschuldigt de communisten Bromfietsen in bebouwde kom 30 km Generaal Salan in Parijs „Heilloze rol voor socialisten" ttSoxQKarooor: i* vorsxsxraax 80, Oroef Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 0li00-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, ^eeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4023 Directeur: JACQ DE SMIT MACMILLAN NAAR DE GAULLE? Het tijdschrift „Newsweek" weet te melden dat premier MacMillan van Groot-Brittannië binnen korte tijd na zijn bezoek aan Washington in de ko mende week, naar Parijs zal gaan voor besprekingen met De Gaulle. (Van onze parlementsredactie) De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer de nieuwe tarieven van de Westerschelde-veren, die per 1 juli a.s. zullen worden ingevoerd, redelijk genoemd. Hij zei te begrijpen, dat de maatregel impopulair is, maar de reactie erop vond hij toch te emotioneel. Dat Zeeuws-Vlaanderen wordt ver waarloosd en achtergesteld, ontkende de bewinds- Minister Algera toonde zich dankbaar voor het begrip, dat het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en een deel van de Zeeuwse pers voor de tariefsverhoging hadden weten op te brengen. De bewindsman zei er zich van bewust te zijn, dat het hier een tere zaak betreft. Daarom had hij er op gestaan, de kwestie van de tariefsverhoging persoonlijk met het college van Gedepu teerde Staten te bespreken. Oorspronkelijk zouden de nieuwe tarieven per 1 januari 1958 ingaan, maar de minister hechtte er aan, niet eerder tot invoering over te gaan dan nadat overeenstemming met G.S. zou zijn bereikt. Met nadruk wees de bewindsman er op, dat 's Rijks financiën in steeds groeiende mate bij de Westerschelde- veren zijn betrokken. De tekorten stij- fen onrustbarend en worden alleen oor het Rijk gedekt. Het voortdurend stijgend kostenpeil maakt nieuwe, ho gere tarieven noodzakelijk. Maar deze nieuwe tarieven zijn, wanneer men de ■waardedaling van het geld in aan- MINISTER ALGERA redelijk. merking neemt, veel lager dan die, Welke in 1939 golden. Met enkele voor beelden toonde de minister dit aan. De nieuwe veertarieven zijn bovendien ook lager dan die van andere veer diensten in Nederland en zeker lager dan van de 26 andere hoofdveren hier te lande. Kostenpeil Men heeft berekend, dat het kos tenpeil van de Westerschelde-veren in 1958 f 6 miljoen zal bedragen. De opbrengst van de huidige (oude) ta rieven bedraagt f 1 miljoen. Het te kort bedraagt dus f5 miljoen. Het zal in komende jaren nog flink stij gen in verband met het in de vaart nemen van nieuwe boten (f 9 mil joen per stuk), waarvan rente en aflossing drukken op de exploitatie- Naar te Beiroet wordt vernomen hebben Libanese troepen gisteren de gehele dag een grote zuiveringsactie langs de weg van Baalbek naar Her mei bij Nabi Osram, een dorp aan de grens met Syrië, gevoerd, waar een strijdmacht van de opstandelingen zich al enige dagen hadden opgehouden. De regeringstroepen zouden vele tiental len rebellen gedood of gevangen ge nomen hebben, de opstandelingen wa ren vele honderden sterk. DE BILT ZEGT: Weinig wind Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.23 u., onder 20.54 U. Maan op 23.38 u., onder 8.22 u. Hoogwater donderdag 5 juni: Vlissingen: 4.11 u. 2.29 m., 16.28 u. 2.25 m. Terneuzen: 4.42 u. 2.43 m., 16.59 u. 2.39 m. Wemeldinge: 6.00 u. 1.74 m., 18.20 u. 1.54 m. Zierikzee: 5.37 u. 1.48 fn., 17.53 u. 1.29 m. man met klem. Met enkele voorbeelden toonde de de bewindsman aan, dat Zeeuws-Vlaanderen in de jaren 19451957 de voortdurende aandacht van de regering, en met name van de bewindslieden van verkeer en waterstaat, heeft gehad. Inmiddels heeft in de Tweede Kamer het antirevolutionaire lid dr. E. P. Verkerk een interpellatie over de ver hoging van de tarieven der Westerschelde-veren aangevraagd. De Kamer zal vandaag over deze aanvraag beslissen. laatste vergadering met betrekking tot de vaartenboekjes en het inbegrijpen van de chauffeur in het tarief voor de auto, op zijn. departement nader wor den bestudeerd. Vooral wat dit gaat kosten. Replieken Het Zeeuwse lid van de Eerste Ka mer, jhr. mr. T. A. W. J. Schorer, die direct na de minister aan het woord kwam, begon met te verklaren, dat de zgn. achterstellingstheorie ook zijn instemming niet had. Het argument van de minister, dat er na de oorlog vele miljoenen in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn geïnvesteerd, had echter geen grote indruk op hem gemaakt. Derge lijke investeringen, aldus de heer Schorer, hebben ook in andere delen van ons land plaats gehad. Tenslotte stelde hij, dat de invoe ring zeker niet mag plaatsvinden voof de afhandeling van de gistermiddag in de Tweede Kamer aangevraagde interpellatie over de tarieven. Toen de minister wees op het in trekken van de bekende veer-motle in de provinciale staten van Zee land interrumpeerde ir. Geuze dat dit gedaan was om de onderhande lingen over een tweede nieuwe boot op gang te krijgen. De minister antwoordde hierop, dat dit verband alleen in Zeeland was gelegd. Over de brief, die de minister op 8 mei aan G.S. zond was naar zijn me ning een misverstand ontstaan, omdat Ged. Staten menen, dat de door de minister genoemde voorlopige regeling iets anders betekende dan het nader bezien van de situatie in het voorjaar van 1958. De minister zegde tenslotte nadat hij nogmaals de verzekering had gegeven, dat er een volledige overeen stemming met Ged. Staten was ge weest, de Kamerleden toe hen op de hoogte te houden van het verdere overleg met het Zeeuwse provinciaal •begroting en dus ten laste van het Rijk komen. Het Rijk wilde in het kader van de bestedingsbeperking het voor 1958 ge raamde tekort van f5 miljoen tot f2 miljoen terugbrengen. Het staat echter wel vast, dat het tekort veel groter zal worden dan f 2 miljoen. Ook in de ko mende jaren zal dit het geval zijn. Voor 1958 moet alleen al in verband met het pas op 1 juli a.s. van kracht worden van de tarieven gerekend wor den op een groter tekort De minister zei, te hopen, dat de Kamer dit grote tekort (waarvan de omvang nog niet precies kan worden aangegeven) zal willen tolereren. De reactie op de tariefsverhoging in Zeeuws-Vlaanderen achtte de minister dus te emotioneel, al kan hij er wel begrip voor opbrengen, omdat hij zelf uit een randprovincie komt. In de ja ren 1945-'57 is zeer veel voor Zeeuws- Vlaanderen gedaan. Voor de verbete ring van de verbindingen met Zeeuws- Vlaanderen werd een bedrag van f 28,2 miljoen besteed. Het nadelig saldo van f 24,8 miljoen, dat de veren opleverden werd door het Rijk betaald. Totaal dus f 53 miljoen. Rekent men er de andere voorzieningen op het gebied van de waterstaat bij, dan kan men zeggen, dat in de jaren 1945-'57 ten behoeve van Zeeuws-Vlaanderen een bedrag van f73,5 miljoen is besteed. De minister deelde nog mede, dat de wensen van Prov. Staten, geuit in de bestuur. WOENSDAG 1958 JUNI Alles is geoorloofd, maar niet alles bouwt op. 1 Corinthe 10 23b. Wij mensen staan op onze vrij heid. Wij willen zélf uitmaken, wat we doen zullen. „Waarom zou ik dat niet mogen doen?" is een vraag, die we gauw stellen, als iemand zegt: zou je dat nu wel dpen En inderdaad: de mens is vrij Ook de Christenmens. Die kent zijn Christelijke vrijheid. Maar dit is nu het merk waardige: die Christelijke vrij heid legt zichzelf beperkingen op. Die overweegt: alles is geoor loofd, zeker, maar niet alles bouwt op. Kijk, daar gaat het nu om. Om dat opbouwende. Om dat nuttig zijn. Voor zichzelf. Maar ook voor anderen. En bovenal: in Gods dienst. Dit zij ons een levensregel. In het stoffelijke, maar nog meer in het geestelijke. In de bergen bij Guadelajara, onge veer 480 km. ten noord-westen van do Mexicaanse hoofdstad, Mexico, is het wrak van een vliegtuig van de Mexi caanse luchtvaartmaatschappij „Aero- naves" waargenomen. Het toestel, een „Constellation", was met 42 passagiers aan boord, uit Tijuana naar Mexico vertrokken. Er zijn geen overlevenden opge merkt. Het toestel was onder slechte weers omstandigheden uit Tijuna vertrokken. Het is, ongeveer 25 kilometer ten zui den van Guadelajara, tegen een berg wand opgevlogen. Het regende op dat tijdstip hevig en de berg was in re genval gehuld. Onmiddellijk na da botsing is het vliegtuig in brand ge vlogen. De om het leven gekomen passa giers hebben vermoedelijk allen de Mexicaanse nationaliteit. Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft gisteren bekendge maakt, dat vrijwel alle grote plaat sen in midden-Celebes door de troepen van de centrale regering zijn bezet. In het communique hierover werden onder meer genoemd Donggala, Paulu, Parigi, Pandolo en Tolitoli. Het leger zal thans zijn positie en defensielinies in de bezette steden consolideren en versterken en gereedmaken als basis voor verdere aanvallen, aldus het com munique. De opruimingsoperaties zullen wor den opgevoerd, om de nog overgeble ven rebellentroepen, die naar de oer wouden zijn gevlucht, te vernietigen. Aangezien de mogelijkheid van luchtaanvallen door de opstandelingen niet uitgesloten is, heeft de bevolking in de betrokken gebieden instructies De Indonesische nationalistische par tij P.N.I. heeft de communistische par tij beschuldigd van het arrangeren van de recente campagne tegen de ZOAVO „in het belang van een buitenlandse mogendheid." Dit was de krachtigste aanval van de nationalisten op de communisten sinds deze twee partijen vier jaar ge leden een begin maakten met hun sa menwerking. Na de spectaculaire over winningen van de communisten bij de regionale verkiezingen zijn de betrek kingen echter voortdurend verslech terd. Dit begin van een breuk tussen de nationalisten en communisten, die het tegenwoordige kabinet-Djoeanda ten krachtigste steunen, valt samen met de geruchten over spoedige wijzigin gen in het kabinet. gekregen over wat zij in geval van luchtaanvallen heeft te doen. Hoewel de luchtmacht aldus een toelichting in het communique op het ogenblik de heerschappij in het luchtruim heeft, is het nog steeds nodig op alle moge lijkheden voorbereid te zijn. Z. K. H. Prins Bemhard heeft gisteren verscheidene vliegvelden in West-Duitsland bezocht. Hij is daar getuige geweest van de oefening „Full Play" van de Navo-luchtmacht. Vandaag zal de Prins een aantal legeronderdelen In de omgeving van Arnhem inspecteren. Een beeld van de herbouw van de Provinciale Griffie op het Abdij-plein te Middelburg. Het fraaie gebouw wordt geheel in de oude stijl opgetrokken; wan neer het gereed is, zal er na achttien jaar een einde zijn ge komen aan de herbouw van de Abdijgebouwen na het beruchte bombardement. In Tunesië wordt niet gevochten In bevoegde Franse kringen te Tunis worden de Tunesische berichten over nieuwe incidenten in Zuid-Tunesië met klem tegengesproken-. Sedert 29 mei zijn er geen schoten meer gewisseld en sedert 1 juni is er geen vliegtuig meer boven het gebied geweest, zo wordt verklaard. Minister Algera: De minister van verkeer en water staat, mr. Algera, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat binnenkort voor bromfietsen binnen de bebouwde kom een maximumsnel heid van 30 km. zal gaan gelden. Buiten de bebouwde kom zal men 40 km. kunnen blijven rijden. De minister verbond hieraan het ad vies aan kopers van bromfietsen, om er geen te kopen, die sneller dan 40 km. rijden. Binnenkort zal de afspraak met de RAI, om geen snellere brom mers te bouwen in een wettelijke re geling worden omgezet. Daarna zul len met een overgangstermijn van vijf jaar de snelbrommers, die meer dan 40 km. kunnen (maar niet mogen) maken, zonder meer van de weg moeten verdwijnen. De Franse Nationale Vergadering is gisteren op recès gegaan tot de eerste dinsdag in oktober, zulks overeenkom stig de wens van premier De Gaulle die voor de tussenliggende periode volmachten heeft gekregen. Generaal De Gaulle, die door de volksvertegenwoordiging is ge machtigd het land een half jaar lang zonder parlement te regeren, ver trekt vanmorgen naar Algiers, waar hij de mannen zal ontmoeten die zijn terugkeer aan de macht hebben bewerkstelligd. Algiers treft voorbereidingen voor een grootse ontvangst. De dag is daar tot nationale feestdag verklaard. De premier heeft gisteren generaal Paul Ely hersteld in zijn functie van stafchef van de strijdkrachten. Hij was afgetreden toen de legerleiders in Al giers de macht overnamen. Generaal Salan, die ln Algerië alle burgerlijke en militaire macht heeft, kwestie denkt óp te lossen. is naar Parijs gekomen voor een be spreking met De Gaulle, die Salan ont boden had. Max Lejeune is door de premier tot minister voor de Sahara benoemd. De Gaulle zal tot zaterdag in Alge rië blijven en de voornaamste steden alsmede de Sahara bezoeken. Bij zijn terugkeer in Parijs zal hij zijn kabi net voltooien. De premier heeft zich er nog niet over uitgelaten, hoe hij de Algerijnse Premier Chroesjtsjef heeft gis teren op het zevende congres van de Bulgaarse communistische par tij te Sofia de zuid-Slavische com munisten verweten, dat zij door hun houding t.a.v. de gebeurtenis sen in Hongarije in november 1956 een heilloze rol voor het socialisti sche kamp hebben gespeeld. Ook na de normalisering van de be trekkingen tussen Belgrado en Moskou waren de Zuidslavische communisten voortgegaan met het afleggen van anti-sowjetverklaringen, aldus de Rus sische regeringsleider. Chroesjtsjef verweet de Zuidslaven ook, dat zij zekere „onjuiste principiële standpunten" innemen. Leden van het Franse Rode Kruis dragen een gewonde weg, die bij een ontmoeting tussen pro- en anti-Gaullisten op de Place de La Republique te Parijs werd ge kwetst. De anti-Gaullisten hadden op het plein een demonstratie op touw gezet, waarbij o.m. een krans werd geplaatst aan de voet van het „Marianne-monument", het symbool van de Franse republiek. Naar vernomen werd noemde Chroesjtsjef Zuid-Slavië het Trojaanse paard van de imperialisten en maakte hij verscheidene ironische opmerkin gen aan het adres van president Tito. Zijn rede duurde bijna twee uur. De Zuidslavische regering heeft ge protesteerd tegen het besluit van de Sowjet-ünie om de twee jaar geleden beloofde economische steun van 285 miljoen dollar voor vijf jaar op te schorten. Boodschap van Eisenhower aan De Gaulle President Eisenhower heeft generaal De Gaulle zijn persoonlijke gelukwen sen doen toekomen. Eisenhower zegt in zijn boodschap aan De Gaulle dat hij De Gaulle persoonlijk wil geluk wensen op het ogenblik dat de gene raal de leiding van het Franse volk op zich neemt. Generaal De Gaulle kan verzekerd zijn van Eisenhowers sympathie en begrip voor de „grote taken", die de generaal op het punt staat op zich te nemen. Interpellatie over Indonesische verstekelingen De Eerste Kamer heeft besloten aan mr. R. H. baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.) toe te staan vandaag aan da ministers van justitie en buitenlandse zaken vragen te stellen over het toe laten van verstekelingen uit Indonesië in Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1