LAATSTE IMS PREMIER DE GAULLE DREIGT MET AFTREDEN Als hij niet gemachtigd wordt de Grondwet te wijzigen Prinses Irene in Lausanne als hervormd lidmaat bevestigd BRAND IN GRONINGEN EIST DRIE MENSENLEVENS Urker vissersboot op mijn gelopen bij Terschelling Van bemanning (5) twee gewonden JE MOET ER EVEN AAN WENNEN, MAAR 't Is nu toch heus zomer in Zeeland B.B. krijgt geen ander e helmen Vreemd vliegtuig stortte neer in noord-Noorwegen Prof. Zijlstra bezoekt West-Brabant V riendschappelijke betrekkingen met Tunis en Marokko Overbuurman rende naar brandweerkazerne Passagiers dwongen Tsjechische piloot te landen in Oostenrijk Chauffeurs werd rad voor ogen gedraaid DINSDAG 1958 Nu dan, gij koningen, weest ver standig; Iaat u gezeggen, gij rich ters der aarde. Ps. 210. In de kokende woeling van de wereld in deze dagen staan wij I telkens weer voor de vraag: waar moet het heen. Deze vraag is er niet vandaag alleen, maar kon in alle eeuwen gesteld worden. Alleen lijkt het soms, of we al dichter komen bij het antwoord: het kan nog alleen naar de ondergang gaan. Is er dan geen weg ter ontko ming? Die is er ongetwijfeld. De Psalmist heeft die weg al aan gegeven in het vers, dat wij hier boven citeerden. Als de „koningen", de richters, de leiders der volken zich maar wilden laten gezeggen door, zich maar onder de tucht wilden stel len van de Koning der Koningen, als zij maar willen luisteren naar zijn Woord en Gebod En meen nu niet, dat dit woord alleen tot de koningen moet klin ken en ons dus wel voorbij kan gaan. Juist ook in een tijd als deze heeft het zijn grote waarde, als ook de eenvoudige in den lande, die toch via zijn kiesrecht een zekere politieke „inspraak" heeft, zijn getuigenis laat horen, mee door zijn steun aan en medewer king in de Christelijke politieke partijen. nouiokbmwjr; ju. Tursrsrraaï vu, Cfoes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: nassn <H8 n vn Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. Ir ff KI MaVsi 01100-3991; Advertenties 01100-2970; f gS A MM - B H B giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: ffl jgn& £TB> W M S jf Off 1| Ü^fi 91 ^H9 f-E All H «W Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Kg I 1 S BS B 1 H H Efl 9T M H M ii™ Lecuwscn Udpidii Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, f2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van Hoofdredacteur: R. HAGOORT 140 JAARGANG No. 4022Directeur: JACQ DE SMIT De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra is voornemens op 19 juni a.s. in gezelschap van de com missaris van de koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en enkele leden van het col lege van gedeputeerden een werkbe zoek te brengen aan west- en midden- Brabant. In de voormiddag bezoekt hij eerst Willemstad en daarna Fijnaart. De mi nister zal vervolgens Bergen op Zoom bezoeken, om daar de havenplannen en de daarmee samenhangende ontwikke lingsmogelijkheden te bespreken. Hier na gaat hij naar Etten waar de indus trieterreinen bezocht zullen worden. HAAGSE PYROMAAN EINDELIJK GEPAKT? Tal van kleine brandjes zijn de laat ste maand gedurende de week-ends in Den Haag gesticht. Iedere zaterdag avond liet een onbekende een spoor van brandende brievenbussen, brom fietsen en scooters achter, zonder te gen de lamp te lopen. Een actieve agent zag zaterdag een jnan een brandende lucifer in een brievenbus stoppen. Dit was voldoende aanleiding om de man, de 33-j. werk man A. T., inarrest te nemen. Hij wordt nog nader verhoord. Men hoopt met hem de Haagse pyromaan gevan-, gen te hebben. Twee tijgerbabies, behorende tot de levende inventaris van het cir cus Krone in Duitsland, werden kort na de geboorte wees. De directie van het circus richtte een nood-oproep tot de bevolking, met het gevolg, dat de welpjes binnen enkele uren een liefde volle pleegmoeder hadden gevon den in een boxer te Hannover. GENERAAL CHARLES DE GAULLE heeft maandagavond ge dreigd met aftreden, als de Nationale Vergadering zijn wetsontwerp tot wijziging van de grondwet niet zou goedkeuren. Frankrijks nieuwe premier stelde in een toespraak van vijf minuten de kamerleden botweg voor de keus hem te machtigen de grondwet te wijzigen of het zonder hem te doen. Hij zou dan naar zijn dorp terug- keren. Het is de bedoeling van De Gaulle, dat over de wijzigingen als zodanig een volksstemming wordt gehouden zonder dat de Nationale Vergadering er zich eerst over uitspreekt. Het wetsontwerp voorziet in een raadgevend comité van parlementsle den, welks advies zal worden gevraagd bij het opstellen van de grondwetsher- vorming. De regering is echter niet verplicht zich aan dat advies te hou den. EERDER op de dag had de Nationale Vergadering De Gaulle gemachtigd een half jaar lang zonder parlement te re geren een van de premiers voor naamste voorwaarden bij het aanvaar den van zijn ambt. INMIDDELS heeft ook de Senaat deze machtiging gegeven en wel met 260 tegen 48 stemmen. Het betrokken wetsontwerp heeft nu kracht van wet. ASSEMBLEE KEURT WETSONTWERP GOED De Franse Nationale Vergade ring heeft dinsdagochtend vroeg het wetsontwerp van de regering tot wijziging van de grondwet goed gekeurd met 350 tegen 163 stemmen. DE GAULLE heeft president Bour- guiba van Tunesië en koning Moham med van Marokko meegedeeld, dat hij zal streven naar vriendschappelijke betrekkingen. De Franse autoriteiten in Tunesië zai hij opdragen alles te vermijden wat de toestand kan verer geren. Koningin Juliana heeft met Prins Bern- Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Margriet zondagmiddag in Lausanne de bevestiging van Prinses Irene tot lidmaat van de „Eglise Nationale Vaudoise" van het Zwitserse kanton Vaud bijgewoond. Hiertoe had de Koninklijke familie zon dagmorgen incognito de reis naar Zwit serland ondernomen in een Dakota, be stuurd door de Prins. Van Genève naar Lausanne reisde men per auto. Onderweg voegde Prinses Irene zich bij haar ouders en zusters en in de dienst, die om drie uur begon in de ka pel van Mousquines, geschiedde de be vestiging door ds. Charles Bergier, predi- Aan de Driemolendrift te Gro ningen heeft maandagochtend om streeks half vier een felle brand ghwoed, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Het zijn de 31-jarige vrachtautochauffeur C. I. van der Bout, zijn 28-jarige echtgenote en zijn 4-jarig zoontje, Tohan. Een overbuurman, de grondwerker Maay, werd wakker van het geknetter van de vlammen en zag, dat het huisje aan de overkant in lichterlaaie stond. Hij rende naar de brandweerkazerne, die er een paar honderd meter van- verwijderd is. De brandweer was dadelijk ter plaat- ze en pakte onder leiding van brand weercommandant J. Dijkstra het vuur energiek aan. Uitbreiding van de brand kon worden voorkomm. Het huisje van de familie van der Bout een voorkamer, een keuken en op de zolderverdieping twee slaapka mertjes brandde geheel uit. Toen de brandweer op de zolderver dieping kwam, werden daar de ver koolde lichamen van de slachtoffers aangetroffen. De stoffelijke overschotten zijn naar het stad- en academisch ziekenhuis overgebracht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. kant van de gemeente Saint Frangois van de Hervormde kantonale kerk. Prinses Irene heeft ook catechisatielessen van ds. Bergier gekregen. De studie van Prinses Irene te Lau sanne is hiermede tevens praktisch ge ëindigd en zij zal nu, zoals gemeld, col leges volgen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het Koniklijk gezin keert vermoedelijk in de loop van de middag in Nederland terug. Drie Tsjechoslowaakse passagiers, gewapend met speelgoedrevolvers, hebben maandag de piloot van een Tsjechoslowaaks vliegtuig gedwongen op het vliegveld Aspern in Oostenrijk te landen. Volgens functionarissen van het vliegveld was het toestel door de pas sagiers gehuurd voor een vlucht van Budejovice naar Olomocu in Tsjecho- Slowakije. De passagiers waren een vrouw en twee mannen. In een officiële bekendmaking wordt gezegd, dat de drie passagiers om asiel hebben verzocht, maar dat de piloot naar zijn land terug wil. bij Nieuw- en Sint-Joosland Op de rijksweg bij Nieuw- en St. Joosland vond gisterochtend, ter hoog te van villa Rosarium een gecompli ceerd verkeersongeval plaats. Een uit de richting Goes komende vrachtauto, welke werd bestuurd door G. D. uit Borssele, verloor een dubbel stel reservewielen, die zich met grote snelheid over de weg voortbewogen, regelrecht naar twee uit tegenoverge stelde richting komende persnnen- auto's, die werden bestuurd door C. H. B. uit Eindhoven en J. G. S. uit Sint Job in 't Goor in België. Van de Eind- hovense auto brak de voorruit en werd de bestuurder aan gezicht en handen gewond door de glasscherven. Beide personenauto's liepen schade op en de vrachtwagen stond met de as op de straat. Een dokter heeft de gewonde be stuurder verbonden en monteurs heb ben de drie auto's weer op gang ge bracht. Vier personen werden gedood en 24 gewond bij een ontploffing op het Zweedse vliegveld Bromma. De schade wordt geraamd op eni ge miljoenen. De foto toont de ravage, die in de montagehal werd aangericht door de kracht van de explosie. In antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Ritmeester heeft minister Struycken geantwoord, dat de helmen die bij de B.B. in gebruik zijn, opnieuw zijn gekeurd (d.m-v. mathematische steekproeven) en dat zij zonder uitzondering voldeden aan de eisen, die de arbeidsinspectie_ heeft gesteld t.a.v. veiligheidshelmen in ge bruik bij bouwwerken, hoogoven^ enz. Aangezien de gewenste bescherming door de stalen helm kan worden ge geven, antwoordt de minister, dat niet tot aanschaffing van andere soorten helmen (fiberglas) voor de B.B. zal worden overgegaan. Voorts heeft de minister opge merkt, dat het in het voornemen ligt nog voor dit jaar de bijdrage van de gemeenten en kringen voor de voort gezette opleiding van EHBO-ers en EHIO-ers en met name aan de regel matige herhalingscursussen voor ver lenging van de diploma's van f 17, te verhogen tot f30, Ons koninklijk gezin, dat meC uitzondering van prinses Marijke het weekeinde in Lausanne heeft doorgebracht, is gisteren in Neder land teruggekeerd. Volgens radio-Medan zijn twee offi cieren, die in maart jl de opstand va Medan hebben geleid, aangehouden toen zij met een motorboot uit Suma tra trachtten te ontsnappen. De visserskotter Urk 96 is gis terochtend ter hoogte van Ter schelling op een mijn gelopen. Drie personen, onder wie twee ge- ONZE VERSLAGGEVERS, die gisteravond na zwerftochten door geheel Zeeland weer op de redac tiebureaus neerstreken, brachten allen hetzelfde nieuws: „Zomer in Zeeland". Op Schouwen, in Zeeuwsch Vlaanderen, op Walche ren, overal in Zeeland. Als kleurige linten slingerden de lan ge rijen fietsende schoolkinderen zich naar de stranden, om te zwem men. Moeders met kleuters zochten verkoeling aan Noordzee en Schei- de, jongelui lieten zich bruin bak ken in de stralende zon. DE VEERDIENSTEN hadden druk werk. De ijscomannen en de obers van café's en restaurants niet min der. „Zo moeten we het tot Kerst mis houden", riep een kellner ons in Vlissingen op een der boulevards lachend toe, terwijl hij zich van het ene tafeltje naar het andere spoedde. Er waren ondanks de maandag vrü wat dagjesmansen in Zeeuwsch- Vlaanderen en bij onze badplaatsen. Vooral Belgen en Duitsers. I HET WAS DRUK op Miniatuur. Maar vooral langs de kusten van Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook Schouwen profiteerde mee. Er werd naar hartelust gebaad en gezwommen. Toch was het water niet bepaald lauw, want de zon had slechts twee dagen kans gehad haar invloed te doen gelden. De jeugd accepteerde dankbaar en rende, sprong of dook enthousiast de gol ven in. Bij Katseveer, bij het Goese Sas, voor de Vlissingse boulevard, bij Kamperland, op Westenschou- wen, bij Vrouwenpolder, overal waar maar stromend water was. IN VLISSINGEN noteerde het KNMI om 7 uur gisteravond nog een 18 graden, nadat het overdag tot 25 was opgelopen. In Rome was het - gisteravond om 7 uur nog 32 gra den, maar Oslo in het hoge noorden hoekte zelfs nog 25 graden en Am sterdam kwam tot 27' graden. Een storing trok echter In de- loop van de vooravond vanuit België over ons land en veroorzaakte bewolking, wat regen en windstoten. Toen daalde de temperatuur geleidelijk. Maar blijf optimist want boven West-Frankrijk ontwikkelde zich 'n rug van hogeluchtdruk, die het weer zal gaan beïnvloeden. Het zal daar om vrij zonnig zijn vandaag met nog slechts enkele verspreid voor komende buien en lagere middag- temperaturen. DIT ZEGT het KNMI te De Bilt ervan: Iets hoeier Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorkomende regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Minder warm dan gisteren. wonden, zijn aan boord genomen door de Urk 104 „Neeltje". Bij het ongeluk zijn geen slachtoffers te betreuren. Schipper Pieter van Urk (55) en W. Hoefnagel (23) zijn ongedeerd op de „Neeltje" gekomen. Klaas van Urk (16) was bij de explosie over hoord geslagen en is door de „Neel tje" opgepikt. Hij kreeg daar een „opknappertje" en bevindt zich in goede welstand. De twee gewonden zijn Hendrik en Arie van Urk (resp. 22 en 18 j.) die beiden beenfraeturen hebben opgelopen. Zij zijn aan boord van de reddingboot „Brandaris" ge nomen, die hen naar Harlingen bracht, waar de twee mannen in het ziekenhuis zijn opgenomen. De Urk 96 heeft bij het ongeluk een gat in de machinekamerwand opgelo pen. Het schip zit thans bij laag water aan de grond ten noordwesten van Terschelling. De sleepboot „Holland" is in de buurt, doch kan er nog niet bij komen. Later, bij hoog water, zal wor den geprobeerd het schip in veiligheid te brengen. Een tweemotorig straalvliegtuig met een deltavfeugel van onbekende nationaliteit is in de Altafjord, ten zuiden van Hammerfest (in het noor den van Noorwegen) neergestort, al dus is in Oslo vernomen. Het hoofdkwartier van de Noorse luchtmacht deelde mee, dat er die dag geen Noorse vliegtuigen of toestellen van de luchtstrijdkrachten van andere Navo-landen in dat gebied hebben gevlogen. Een officier van het Navo-hoofd- kwartier voor Noord-Europa in de omgeving van Oslo, zei, dat men mag aannemen, dat het toestel ten oosten van de Noors-Russische grens is op gestegen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.224 u., onder 20.53 u. Maan op 22.55 u., onder 7.14 u. Hoogwater woensdag 4 juni: Vlissingen: 3.25 u. 2.35 m., 15.46 u. 2.41 m. Terneuzen: 3.56 u. 2.49 m., 16.18 u. 2.55 m. Wemeldinge: 5.17 u. 1.82 m., 17.42 u. 1.68 m. Zierikzee: 4.55 u. 1.56 m., 17.15 u. 1.42 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1